Nieuws ml yalslifiüVil.^ïrde iublleerende !eden SANATOGEN ifctj neuras henie fWinterteenen Kloosterhs&l®em Het voorstel B W. wordt eerst ingediend om de kermis te verzetten. in stemming gebracht en aangenomen met 6-5 st tegen dhr. van Diunen, Muskens, Vrijhoeve, van Bladel en Verhoeven. Van de raadsleden Muskens, van Drunen en Vrijhoeve is een verzoek ingekomen om de politie verordening te wijzigen, in dien geest, dat het sluitingsuur op avonden van raads vergaderingen bepaald wordt op 11 uur. Deze heeren komen steeds op de fi;ts en stallen deze bij caté Vissers de vergaderingen zijn dikwijls na 10 uur afgeloopen, zoodat dan niets meer gebruikt kan worden, zonder gevaar met de politie in aanraking te komen. De Voorzitter acht het standpunt van adressanten onjuist. De verordening moet niet veranderd worden, omdat men anders met de justitie in aanraking komt, er moet jnist gezorgd worden, dat de veror dening onderhouden wordt. Spr. merkt op. dat wordt gesproken over de moeilijkheid om de fi ts te bewaren, terwijl achteraf bliikfdat het ta doen is om een kop koifie of i. d. Spr. is daarom zeer verwonderd over dit verzoek. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Dhr. Pijnenburg meent dat, waar juist besloten is de verordening niet te veranderen, men zich hierbij moet neerleggen. Dhr. v. Drunen zegt, dat men de laatste vergadering hiermede moeilijk, heden heeft ondervonden. Al jaren hebben deze leden hun fiats gestald bij Vissers, na afl rop der vergade. ring werd dan nog iets genomen. Spr. acht er niets tegen om even uit te rusten, wanneer men 3 uur op de vergadering heeft gezeten. De Voorzitter zou dit juist een reden vinden om gauw op de fiets te sprin gen en weg te rijden. Spr. meent, dat dhr. Vissers er geen bezwaar tegen zal hebben de fi etsen tegen een kleine vergoeding te bewaren. Het verzoek wordt hierna afgewezen met 4-7 stemmen voor stemden dhr. Drunen, Verhoeven, Muskens en Vrij hoeve, Pachtver laging. b. adres van dtveres pachters van gemeente-eigendommen om verminde ring der pachrpenningen met 20°/0 In het adres wordt er opgewczen, dat 80°/o der pachters nfet in staat zal zijn de pacht te voldoen. Verschillende andere gemeenten hebben de pachten zooveel verlaagd, dat ze er zelfs de grond- en polderlasten niet meer kun nen uithalen. 70 pachters hebben het verzoek geteekend. B. en W. stellen voor dit stuk te sfellen in handen der in de vorige vergadering benoemde commissie, die advies moet uitbrengen of en tn hoe verre en eventueel voor welke percee- len, de pacht moet worden verlaagd De heer v. Drunen vraagt of deze kwestie spoedig wordt afgewerkt. De Voorz. antwoordt, dat dit aan de commissie zelf zal liggen Dhr. v. Drunen is zelf lid dezer commissie en kan dus zelf de zaak bespoedigen. Zonder stemming wordt het voorstel B. en W. aangenomen. Subsidie WitGele Kruis Adres van Wit—Gele Kruis en St. Elisabethvereeniging te Drunen om geiden beschikbaar te stellen voor aanstelling eener vroedvrouw, welke tevens beiast zal worden met de kraam verzorging. B. en W. hebben deze zaak grondig onderzocht en zijn tot het besluit ge komen voor te stellen aan Wit-Gele Kruis en Elisabethvereeniging te ant. woorden, dat het op den weg van hei Wit—Gele Kruis ligt om een vroed vrouw aan te stellen. B. en W. steiler dan voor, wanneer het WttGele Kruis voor dit doel eventueel subsidie ver zoekt* deze toe te s aan. Hoeveel deze subsidie zal moeter bedragen is nog niet uitgemaakt, doch dit zal ongeveer f 1200 '.zijn Ook het bestuur van het Wit—GeU Kruis acht deze regeling het best. Aan de subsidie kunnen natuurlijk bepaalde voorwaarden, b.v. omtrent aanstelling, ontslag, pensioenregeling enzverbonden worden. Verder ligt het in de bedoeling eer vast salaris te geven tot een bedrag van f 1200, terwijl zij dan zelf nog kan bijverdienen. Dhr W. v. d. Wiel dringt erop aan dat de vroedvrouw rekening zal hou den met draagkracht en omstandighe den van het gezin. De Voorzitter zegt, dat een derge lijke bepaling in het contract kan worden opgenomen. 2. Bespreking kermis. B. en W. stellen voor de kermis evenals de twee laatste jaren te houden in de Pinkslerweek. Dhr. W. v. d. Wiel zegl aanvanke lijk een tegenstander van geweest te zijn om de kermis te verzetten, doch toen bleek dat de gemeente er fhan cleel voordeel bij had, was hij een voorstander. Spr. is van meening, dat de drukte in het schoenbedrljf meer in het najaar valt. De Voorzitter zegt, dat het niet de bedoeling van B. en W. is de kermis te verzetten, doch om - het te laten zooals het de laatste jaren geweest is. Dhr. A. v. d. Wiel vestigt er de aandacht op. dat enkele jaren geleden de fabrikanten een verzoek hebben daar deze juist in de drukste week viel. Van hun kant hebben de patroons toen de toezegging gedaan 2 weken voor kermis uit te betalen. Spr. is van meening. dat men de industrie moet terwille zijn, daar deze toch een rijke bron van bestaan voor de gemeente is en er veel menschen werk in vinden. Spr. stelt daarom voor de kermis thans definitief vast te stellen op den door B. en W. voor gestelden tijd. Ook dhr. Pijnenburg vindt het beter de datum d< fi dtief vast te stellen, het is onnoodig daarover telken jaren weer te moeten beslissen. Wordt besloten de kermisdatum de finitief op de Pinksterweek vast te stellen. Alleen dhr. W. v. d. Wiel stemde tegen. De Voorzitter sluit hierna de open bare vergadering en de raad gaat over in geheime zitting. I 17 1 L 1 de jubileerende vereeniging zal rich- o T 10Q1 Een Eerw. Pater Redemptorist Kaatsheuvel, 8 Jan. 1981. houdt daarna de feestrede voor de R.K. Werkliedenvereeniging. j vergaderde menigte. Groote affiches kondigen tegen Hierna begint het amusante deel Zondag a.s. de viering van het 25-ja- der feestvergadering. De heeren C. v. rig jubileum van de R.K. Werklieden- Dongen en W. Berzeveld geven als vereeniging St. Jan aan. De geheele eerste nummer „De Bannelingen", dag is aan dit jubilé gewijd.Om kwart van Fr. Papen, dramatisch duo voor voor 7 's morgens wordt een afzon- Tenor en Baryton. derlijke H. Mis van dankzegging op- j De tooneelvereeniging „Ons Ver gedragen, waaronder een Eerw. Pater maak" voert op het sociaal tooneel- Redemptorist een toespraak zal hou- spel in 3 bedrijven van H. Barger „De den. Op het einde der H. Mis wordt Adelaar". Dit, voor deze gelegenheid een Algemeene H. Communie der Le- zeer goed gekozen tooneelwerk, zal den gehouden. meteen gespeeld worden voor de Jury Na de H. Mis gaan alle leden met j van den R.K. Nederlandschen Too- 't vaandel voorop, achter de bestuurs- neelbond als competitiewedstrijd, leden in rijen van 4 in volgorde naar „Ons Vermaak" maakte de beide het R.K. Jongenspatronaat, om aldaar voorafgaande jaren in de competitie gezamenlijk het ontbijt te gebruiken, van den R.K. Tooneelbond een zeer Om 10 uur wordt een plechtige gez. goed figuur. We vertrouwen dat, nn H. Mis voor de overleden Leden aan ze met een werk komen, dat juist het God opgedragen. vereenigingsleven ten nauwste raakt, Liefdadigheidsconcert. De zangvereeniging Bel Canto zal op 8 Februari wederom een concert geven ten bate der spijskokerij der St. Vincentiusvereeniging. We wenschen Bel Canto eenzelfde succes toe als dat ze het vorig jaar mocht boeken. Voetbal. Zondag a.s. krijgen we de ontmoe ting D.E.S.Kaatsh. Boys. 't Weer ziet er momenteel naar uit dat Zon dag dezen wedstrijd, waarop het voet- balminnend publiek reeds lang in spanning is, zal doorgaan. Wie win nen zal, durven we niet voorspellen. De Boys zijn momenteel in topvorm, doch dat D;E.S. iets is en kan, bewe zen ze ons al bij herhaling. Van beide zijden zal gespeeld worden met den vooropgezèttén wil om te winnen. Het spel kan daardoor slechts aan tempe rament en snelheid winnen. Dat het sportief zal blijven, daar van zijn we vast overtuigd. Zoowel Boys als D.Ë.S.'ers weten in dit op- X7piTcmers van den R.K. 'Volksbond te Kaatsheuvel. Van links naar reents: Boven: A. Aarts, Jac. v. Trier, C. Brans; Midden: Watt. Roestenberg, Voorz., Z.E. Heer L. v. Heeswijk, Geest. Adviseur, Chr. Vesters, Secr., Ant. v. Rijen, Secr. van den Arbeid; Onder: J. v. d. Hoven, Penningmeester, J. van Amelsfoort. „Ik heb Sanatogen als een zeer goed preparaat leeren kennen bij gebrek aan eet lust, neurasthenie, enz.'* Des avonds om half 5 is het groote feestvergadering in de Patronaatszaal. De Voorzitter der Feestcommissie zal een welkomstwoord spreken, waarna de Bondsvoorzitter, de Weled. Heer Ant. van Rijen, lid van Ged. Sta ten van N. Brab., een gelukwensch tot op den jubileumdag van hun organi- zicht wat voetballen is. Doch ook het satie zullen toonen spel te kunnen publiek moet dat weten en overtuigd spelen en beleven, dat werkelijkheid is. In totaal wordt Zondag 11 Januari een geschiedenisdag voor onze R.K. Werkliedenvereeniging. zijn, dat onsportieve aanmoedigingen den wedstrijd ontsieren. We vertrou- dat het aan de lijnen Zondag wen even sportief zal toegaan als binnen de kalkstrepen gespeeld wordt. Dan kan Kaatsheuvel Zondag een interes- i santé voetbaldag tegemoet zien. „Geen goud zoo goed" BUITENLAND. Russische voorspellingen voor 1931. De voorzitter van de Russische economische staatscommissie heeft voor het Centraal Uitvoerend Comiié, dat op het oogenbllk te Moskou ver- gadert, een rede gehouden, waarin hij 'n overzicht gaf van de economische vooruitzichten voor 1931. Spreker ver klaarde, dat in het loopendejaar 1931 in Rusland tien millioen ton steen kool meer zal worden ontgonnen dan in het vijfjaarsplan is voorzien Verder zullen 600 nieuwe groote industrie- Hel tegenwoordige Bestuur der R.K.W. „St. Jan" met de leden van den Bestuursraad: De Weleerw. Heer P. Hoekx, geestel. adv., J. Pols, Voorz., J. van Wezenbeek, Secr., C. Roestenberg, C. Gubbens, J. Brokken, M, Did- BINNENLAND- Zeppelins Amsterdam—Java Dr. Eckener deelde mede, dal hij zich binnenkort voor zaken naar de Vereenigde Siaten en vervolgens naar Nederlandsch Ind zal begeven om daar studies te maken, aangezien men in Nederland groot gewichi hecht aan de oprichting van een luchtverkeers- maatschappij voor het verkeer met luchtschepen fusschen Amsterdam en Java. Van andere zijde wordt in aanslui ting hieraan vernomen, dat de betrok kenen bereid zouden zijn, een bedrag van 40 millioen Mark voor de oprich ting van zulk 'n iuchtverkeersmaat schappij beschikbaar te stellen. Het Rijk en de steunregeling. Naar wordt vernamen, heeft de Regeering met het oog op de in enkele bedrijven voorkomende crisis werkloosheid bestoten, weder een steunregeling in hel leven le roepen. Gemeentebesturen, welke voor een subsidie in de kosten voor s'eunver— leening in aanmerking wenschen te komen, kunnen een daartoe strekkende aanvraag tot den minister van Bin— neniandsche Zaken en Landbouw richten. Raad van Indië. De leden van den Raad van Indië W. P. Hillen en Ch. j. I M. Weiter hebben resp. met ingang van Februari en van Maart eervol ontslag gevraagd. Donkere toekomst voor Helmond. Naar aanleiding van de lijdelijke stopzetting der katoenfabrieken der firma P. Fentener van Vlissingen, hebben wij te Helmond nader gtY i— formeerd naar den stand der werkloos heid, welke da welvaart van deze industriestad sinds lang ernstig bedreigt en voor de gemeente een ware det&ale moet worden. De meeste fabrieken in Helmond hebben zeer te lijden van de malaise, welke voornamelijk het te x el bedrijf teistert. O )k op de Helm. Cacao fabrieken maakt men reeds minder uren en de Draadnagelfabriek van de Gsbr. van Thiel ligt sinds uil van het vorig jaar geheel stil. De geruchten over ontslag op de constructiefabrieken van Begemann blijken intusschen niet geheel juist te ztjn. Wel moest een aama! arbeiders tijdelijk het werk worden opgezegd. Door de stopzetting der katoenfa- briek komen thans 800 arbeiders zonder werk waardoor het werkloozentotaal in deze gemeente op niet minder dan ongeveer 1750 komt. Vijfhonderd ar beiders waren reeds hetzij tijdelijk, hetzij gedeeltelijk zonder werk. Op Carp's Garenfabrieken is de toestand eveneens weinig rooskleurig, in Ra- maer's katoenweverijen wordt slechts enkele dagen per week en dan nog vrij ongeregeid gewerkt Bij de N.V. R ymakers' Textielfabrieken en ook bij De Wit's Blanket Industry is de ar beidsgelegenheid evenwel vrij goed. Het valt te begrijpen, dat de Hel- mondsche gemeente fhancën dooreen en ander er hoogst bedenkelijk voor komen te staan. Een 850-tal werkloo- zen ontvangt een uttkeering uit de steunkassen, doch de gemeente ver leent hun bovendien een kindertoeslag voor zoover zij daarvoor in aanmerking komen. Geruimen tijd heeft Helmond een 250 man op de gemeentelijke werkverschalfing geplaatst, waar z$ voornamelijk grondwerk verrichten. Ten slotte vernemen wij nog dat de regeering reeds eenige verhooging van de werkloosheidsuitkeering in het voor uitzicht heeft gesteld. Het zal echter zeer de vraag zijn of deze in de ge geven omstandigheden voldoende zal zijn om deze nijvere gemeenten voor een financieele detchle le behoeden. In verband met de stopzetting van de katoenfabrieken van de N.V. Fen tener vati Vlissingen en Co. te Hel mond waardoor achthonderd arbeiders werkeloos worden, welke stopzetting door de directie geweten wordt aan de verontreiniging van het water der Zuid- Willemsvaart wordt thans gemeld dat het waterschap op het standpunt staat, bedrijven worden opgericht. Het ge bruik van landbouwmachines zal sterk worden bevorderd, zoodat het succes jat mm de fabrieken zooveel mogelijk van het vijfjaarsplan verzekerd Is. ter wij|e wensCht te zijnzoo mogelijk schreef Prof. Dr. Neisser Hoogleeraar te Breslau. Gedurende de ruim dertig jaren, dat Sanatogen bestaat, is het duizen den malen onderzocht en telkens goed bevonden. Meer dan 24.000 doktoren hebben de moeite geno men ons schriftelijk mede te deelen, welke gunstige resultaten zij met Sanatogen hebben bereikt. Sana togen sterkt de zenuwen, overwint zenuwstoornissen en geeft frisch, rood bloed. Begin nog vandaag Sanatogen te gebruiken, dan zult gij U spoedig gezonder en krachtiger voelen» Het Zeriuwiterkend Voedsel. In atle Apoth. en Drog. vanaf f Ip. bus. 1 U behoeft niet '.net winterteenen te blijver. e o een. Maar U moet er wat tegen doen. I E U kunt er wat tegen doen. Akkers K oosterbalsem herstelt de cellen der huia, verzacht onmiddellijk de pijn en U voorkomt ernstiger ontstekingen. Akker s

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6