Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. II 111! Til IET HIT i mÊMsGS FEUILLETON an NUMMER 7. WOENSDAG 21 JANUARI 1931. 54e JAARGANG. len eh. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DE RIJKSMIDDELEN. HET OVERSCHOT OVER 1930 BE DRAAGT BIJNA 20 MILLIOEN. De opbrengst van*de Rijksmiddelen over de maand December 1930 is thans bekend geworden, waarmede te vens de opbrengst over het heele af- geloopen jaar is vastgesteld. December bleef ook achter bij zijn voorganger van 1929. De opbrengst bedroeg 42.550.000 gulden tegen het jaar tevoren46.952.000 gulden. Dus een daling van ruim 4.4 millioen. Zij blijft echter bijna 2.2r,millioen boven 1/12 van de raming, zoodat het er op zich zelf zoo somber niet uitziet. Bovendien is een belangrijk deel van den terug gang ten opzichte van de opbrengst over December 1929 te wijten aan de successiebelasting, een zeer grillig middel, waarop uiteraard geen peil vnlt te trekken. De opbrengst was maar eventjes 1.7 millioen minder. Enorm is de teruggang der opbrengst van de registratie-rechten. Die viel van 3.325.000 gulden op 1.580.000 gulden. Een daling dus met méér dan de helft Beduidenden teruggang vertoont ook de Inkomstenbelasting, die thans 10.5 millioen opbracht tegen 11.1 millioen in de laatste maand van '29. Verder zien we o.m. gedaald de opbrengsten van: de invoerrechten met bijna 4 ton. de geslachtsaccijns met 2.6 ton. de bieraccijns met 1.7 ton. de domeinen enz. met ruim 1 ton. In deze cijfers, vooral in den val van de registratierechten, ziet men onge twijfeld den ernst van de huidige eco nomische crisis weerspiegeld. van „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 27) I v En in zijn zitkamer daar had ik hem heengebracht terwijl hij tegen me zat te praten, raakte hij een oogen- hlik buiten kennis, maar hij herstelde Z|ch en sprak verder, maar zoo gek en zoo onbegrijpelijk! Toen sloeg hij op- eens achterover in zijn stoel en was bewusteloos... zijn gezicht werd lood kleurig en zijn adem ging rochelend. Ik zou bijna gaan denken, dat hij een schok heeft gekregen doordat hij mij zag. T. lijkt me al heel erg onwaar schijnlijk Miles Harding glimlachte vriendelijk tegen het meisje en daar 20U ik dan ook maar niet over tob ben, hoor! Ze hadden inmiddels de deur van 'jr Luke's kamer bereikt en vóór hij nnnenging zei de dokter nog: ...~7 Ret is vrijwel onaannemelijk dat 'ets te maken zou kunnen hebben met dezen aanval. Waarschijnlijk was fle a?..een P00s °P komst en toevallig Jas jij juist bij hem toen het gebeur- fe'"et is puur toeval en anders niet. En hierop opende Dr. Harding de eilr en ging de ziekenkamer binnen ®n Hilary liep langzaam terug naar cen salon, waar zij in angst en span- Het is daarentegen een verrassing te bespeuren, dat de dividend- en tantième-belasting, die in de vooraf gaande maanden zoo slapjes was ge weest, nu zoowaar kans zag, om de opbrengst van December 1929, ja zelfs met 4000 gulden te overtreffen. De cijfers zijn resp. 1.223.000 en 1.227.000 gulden. Zouden dit maar toevallige omstandigheden zijn? Als we nu eens even de cijfers over het geheele jaar 1930 gaan bekijken, dan zien we in vergelijking met 1929 een vermindering, doch niet van ver- bazingwekkenden aard. 511.223.000 gulden was het in 1929, 504.552.000 gulden in het jaar daarop. Dat scheelt dus ongeveer 6.7 millioen. De ramin gen hadden er echter ruim op gere kend. Daardoor is er een flink over schot gekweekt en wel van, precies gezegd, 19.957.749 gulden. Toch was er bij 't opmaken van de raming nog niet te voorspellen, dat de crisis zoo diep en zoo hevig zou ingrijpen in het economisch leven als zij thans doet. Het is dus wel voorzichtigheid in het kwadraat geweest, welke in zoo'n moeilijk jaar nog 20 millioen wist te besparen Hieronder geven we in een staatje afgeronde cijfers in millioenen gul dens betreffende a de raming voor 1930, b d opbrengst over 1930, c de opbrengst over 1929, d het verschil met de raming: Person. Bel. 27.5 29.5 28.1 -f- 2 Inkomsten belasting 80.0 92.9 87.4 -f 12.9 Vermogens- bel. 14.0 15.2 14.3 -f 1.2 Div. en Tantième- bel. 20.0 20.2 Invoer rechten 65.5 67.1 Zoutaccijns 1.8 2.1 Geslachts accijns 12.0 11.3 Gedistilleerd- accijns Suiker accijns Tabaks accijns Zegelrechten Registratie rechten Successie rechten 37.0 36.8 35.4 47.8 53.3 48.6 26.0 26.5 28.8 24.6 26.4 27.5 30.0 23.0 33.9 42.0 Men ziet uit dit 43.9 alles, 50.4 0.2 5.5 2.8 1.9 7.0 1.9 dat het over schot sterk is gedrukt door de zeer te leurstellende ontvangsten van de ze gel- en registratierechten. Samen heb ben ze zelfs 8.9 millioen minder op gebracht dan de raming, welke op haar beurt reeds 4.9 millioen bleef beneden de werkelijke opbrengst over 1929. Aan den anderen kant zijn voor al opvallend de mooie opbrengsten van de Inkomstenbelasting en van den Tabaks- en Suikeraccijns. Alles bij elkaar zien deze cijfers er niet onheilspellend uit, al kunnen de 22.3 -f 0.2 67.3 -f 1.6 1.9 -f 0.3 12.3 0.7 ning wachtte op berichten over den patiënt. Minuten, die zich aaneenrij gden tot kwartieren, kropen tergend-traag voor bij en er was geen ander geluid in huis te hooren dan het tikken van de pen dule op den schoorsteenmantel. De stilte drukte loodzwaar en angstaan jagend op het meisje. Ze liep naar het raam en trachtte afleiding te vinden door in den tuin te kijken, maar de herinnering aan Sir Luke's lijkkleurig en vertrokken gezicht, aan zijn be nauwde, pijnlijke ademhaling, liet haar niet losze slaagde er niet in die herinnering van zich af te schudden en ze voelde zich heen en weer geslin gerd tusschen vrees en diep medelij den. Waarom zou hij toch zoo angstig zijn geweest; er scheen hem iets te be klemmen, dacht ze; misschien was het een verschijnsel van zijn ziekte, maar het was in elk geval akelig om aan te zien. Het duurde bijna een uur voor de deur van den salon openging en An- stice binnenkwam alleen. Dr. Harding is weggegaan om voor een paar verpleegsters te zorgen, vertelde ze. Luke heeft een attaque van beroerte gehad en de dokter durft niet zeggen of hij ooit weer zal kunnen spreken of loopen. HOOFDSTUK XV. „MEVROUW GARDENER WAS ER ERG OP GESTELD." Het spijt me, als ik u gederen- geerd heb, maar mevrouw Gardener was erg op uw komst gesteld. En de dokter vond het ook heel gewenscht dat u kwam. Ik heb geen oogenblik geaarzeld om te komen, antwoordde Hilary, ter wijl ze met een ontwapenenden glim lach in de koude oogen van de oudste der drie dames Drivers keek. U moet vooral niet denken dat ik het verve lend vond; ik wil graag alles doen wat ik kan, om mevrouw Gardener het le ven een beetje dragelijker te maken. Het eenige is dat ik het niet prettig vond, om mevrouw Derfield, die zoo buitengewoon lief voor mij is, alleen te moeten laten, juist nu zij mij noodig heeft. Ze heeft het heel moeilijk nu haar broer zoo ernstig ziek is. Och, ik geloof dat we allemaal 'onze moeilijkheden te dragen hebben, meende juffrouw Drivers op norschen toon en haar gezicht kreeg nog een harder uitdrukking dan het al had. Ik vind dat wij zelf méér dan ons deel er van krijgenen waaraan wij dat verdiend hebben, mag Joost we ten! De kale, onvriendelijke ontvangka mer, waar zij binnengelaten was, paste, vond Hilary, heelemaal bij de ze harde, sarcastische, verbitterde vrouw. Niets in het vertrek gaf een gevoel van comfort of behagelijkheid, nergens had een zorgvuldige hand wat verfijning, iets wat het oog aan genaam aandeed, getooverd. Het meu bilair bepaalde zich tot het hoog-noo- dige: er waren stoelen omdat er nu eenmaal menschen waren, die zitten moesten! Aan de meest-elementaire eischen van de practijk was voldaan en daarmee afgeloopen, maar er was niets dat ook maar eenigszins naar overbodige weelde zweemde. De aan blik van deze kamer en van de oud ste der drie bewoonsters van „Heide- zicht", gaven het jonge meisje, dat zooeven was aangekomen, een pijn- zorgelijke economische omstandighe den en vooruitzichten niet worden ontkend. BUITENLAND HET 60-JARIG BESTAAN VAN HET DUITSCHE RIJK. Zondag werd te Berlijn het 60-jarig bestaan van het Duitsche Rijk waar dig gevierd. De Rijkspresident werd bij aan komst en vertrek bij den Dom leven dig gehuldigd. Tengevolge van de ziekte van den bisschop was de vie ring in de kerk vrij eenvoudig. Het hoogtepunt van het feest was de viering in den Rijksdag. Boven den zetel van den president was de Rijks adelaar aangebracht, daaronder de woorden: Eenheid en Recht en Vrij heid. Verder hingen in de zaal vele vlag gen, zwart-wit-rood en zwart-rood- goud, waarvan verscheidene de veld tocht van 1870 nog meegemaakt heb ben. Behalve de nationaal-socialisten en de communisten, hadden alle partijen hun vertegenwoordigers gezonden. De vertegenwoordigers van andere mo gendheden waren niet uitgenoodigd, aangezien het een zuiver nationaal feest is. Onder de genoodigden bevonden zich enkele veteranen, die den veld tocht van 1870 hebben meegemaakt, waaronder vier die de keizerskroning in de Spiegelzaal te Versailles hebben bijgewoond. Ook in vele andere steden werd het feest met grooten luister gevierd. Enkele incidenten, veroorzaakt door communisten en nationaal-socialisten hadden plaats, doch de viering is over het algemeen zeer rustig verloopen. lijke gewaarwording van verlatenheid. Ze had deze juffrouw Drivers - de oudste te voren nooit ontmoet en ze vroeg zich af waarom de oogen van deze dame toch zoo bitter zouden staan en haar dunne mond in zulke strakke lijnen getrokken was. Blijkbaar verried Hilary's gezicht wat er in haar omging, want opeens viel juffrouw Drivers uit: U vindt natuurlijk dat ik mijn lot gelaten behoorde te dragen; als 'n kruis, dat mij door een hoogere macht is opgelegd! Maar ik ben niet van dat maaksel; ik kan mij er niet bij neerleggen, dat ik door het Nood- lot, of hoe u het noemen wil, uitver koren schijn te zijn om niets dan kwaad te ondervinden. Soms komt het goed in ons le ven voort uit de dingen die ons kwaad toeschijnen", waagde Hilary te zeggen. De bitterheid, waarvan het heele wezen van de oudere dame als doortrokken was, vervulde haar met diep medelijden en op haar spontane, meisjesachtige manier, wilde ze trach ten juffrouw Drivers wat troost te brengen. Maar haar gastvrouw had voor haar opmerking alleen een harde lach over. Goed uit kwaad voortkomen", riep ze schamper uit. Zeker, hield Hilary dapper vol. Ik bedoel natuurlijk niet direct; maar op den langen duur, blijkt het vaak, dat iets, dat we als een kwaad be schouwd hebben, een wending ten goede in ons leven brengt. Die poëtische gedachten gaan mij een beetje te hoog hoor", smaalde juffrouw Drivers. Ik ben een heel nuchter schepsel en ik heb nog nooit cen zweempje goeds kunnen ontdek- Prfjs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DE DOODENDE MIST IN BELGIë. Het rapport is verschenen omtrent het onderzoek naar den doodenden mist in de Maasvallei in België die vooral te Geneppe en Engin zooveel slachtoffers maakte. Na sectie op de lijken hebben de doktoren geconstateerd irriteering dei- ademhalingsorganen, die uitwerking had op het hart en den dood veroor zaakte. Vast is komen te staan dat zich in den mist een lichaam heeft bevonden, dat nog niet nader geïdentificeerd is, doch welks uitwerking overeenkomt met die van zwavelig zuur. Een der deskundigen komt tot de conclusie dat de Zuid-Oostenwind zoo zwak was, dat de rook der fabrie ken niet door de mistbank kon heen dringen. Naarmate dat langer duur de werd de mist vergiftiger. De mijnwerkersstaking in Zuid-Wales. De afgevaardigden van de mijnwer- kersfederalie in Zuid-Wales hebben met 169 tegen 72 stemmen besloten het Woensdag tot stand gekomen compromis te aanvaarden. Maandag wordt het werk hervat. Het communisme in de Ver. Staten. Uit Washington wordt gemeld, dat de commissie van onderzoek uit het Huis van afgevaardigden aan 't Huis 14 voorstellen heeft voorgelegd be treffende het communisme in de Ver. Staten. De commissie stelt o.a. voor om de communistische partij tot een onwet tige organisatie te verklaren. Voorts moet voor Amerikaansche ambténaren toestemming worden gevraagd om de Russische gevangenen- en houthakkers- kampen te bezoeken en over de toe standen aldaar rapport uit te brengen. De commissie schat het aantal com- ken in alle ellende die we hebben doorgemaakt. Mijn zusters en ik zijn niet geneigd om te danken voor het goede.... We hebben in ons leven geen goeds ondervonden. O.... o...., stamelde Hilary, met een huivering bij zooveel trooste loos pessimisme. Als u ouder wordt, zult u hoo- pen menschen ontmoeten zooals wij, vervolgde juffrouw Drivers onmee- doogend. We zijn helaas de eenigen niet, die geen reden tot ook maar dc minste dankbaarheid hebben. Toen ik zoo oud was als u, vleide ik mij zelf met de verwachting, dat het le ven mij een heeleboel goeds en moois zou brengen en als u zoo oud bent als ik, zult u wel niet meer zoo lichtzin nig praten over goeds dat uit het kwade voortkomt. O, ik hoop van niet. Hilary sprak op voor haar doen ongewoon hefti- gen toon. Moeder heeft zóó'n moeilijk leven gehad, maar die zei altijd dat er zooveel was om zich erover te ver heugen, ondanks alle narigheid. Ze heeft me geleerd om altijd de zonzijde van de dingen te zoeken. De zonzijde? Sommige dingen hebben geen zonzijde; ze zijn dóór en dóór zwart! Moeder heeft ontzettende zor gen gehad en toch is ze altijd over tuigd gebleven dat niets ter wereld absoluut zwart was. Ik hoop, dat die overtuiging u ook altijd zal bijblijven, verklaarde juffrouw Drivers droog, ik heb het nooit zoo kunnen inzien. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwpsclie en Langstraatsclie Coirant, i A

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1