Nieuw Gemeentehuis van Waalwijk. RECHTZAKEN. munisten in de Ver. Staiens op 5 S 600 000 Zeventig percent van hen zouden vreemdelingen zijn. G. baron van Voorst tot Voorst, f J J. G baron van Voorst tot Voorst, oud-voorzitter van de Eerste Kamer, is Zaterdagavond te Arnhem, ruim 84 jaar oud.na een langdurige ziekte overleden. Eerste Kamer vacature. Als opvolger van het overleden Eerste Kamer lid J. J. O Baron v.-Voorst tot j Voorst wijst de lijst betreffende de! verkiezingen, waarbij den laatsten keer j zijn mandaat is vernieuwd, aan het Tweede Kamer lid ir. L. M. Fëber en na dezen den heer F L. D, Nivard, wethouder van Rotterdam. Werkloosheid in Eindhoven. Naar onze inlichtingen luiden zou het getal arbeiders bij Pnilips nog ongeveer 15 000 man bedragen, in elk geval geen 18.000 meer. De ontslagen gaan er nog geregeld door (1929 be droeg het getal ruim 23 000) De gemeente Eindhoven rekent er inderdaad op, dat er binnenkort nog 2000 man ontslagen zullen worden, waarvan er dan naar schatting 1000 ten laste der gemeente Eindhoven zullen komen, de overige weer voor de buitengemeenten. Het getal ingeschreven werkloozen bedraagt momenteel 1470; als gedeel telijk werkloos zijn er ingeschreven 537, dus in totaal pl.m. 2000. Vergeleken b.v met Amsterdam Rotterdam en Helmond is dit getal zeer klein te noemen. In vergelijking met genoemde plaatsen zou het aantal werkloozen hier 7000 moeten bedragen. Men weet ech er, dat dé ontslagen bij Philips in het verleden vooral aan de dorpen ten nadeele kwamen, wat 't betrekkelijk kleine aantal werkloozen in de stad motiveert. Philips ontsloeg eerst de Belgen toen de dorpelingen, maar nu gaan langzamerhand ook de Eindhovensche arbeiders meer voor ontslag in aan. merking komen. Men geeft de ontslagen zóó, dat er In elk gezin toch nog kostwinners overblijven. Deze goede methode maakt de lasten voor de ge. meente zoo weinig mogelijk drukkend. Behalve de 2000 genoemde inge schreven geheel of gedeeltelijk werk loozen, zijn er nog 2150 niet-ingeschre- ven, die gedeelselijk werkloos zijn. Dam in het Hellegat. Naar wij vernemen overweegt de Regeering om spoedig over te gaan tot aanbesteding van den aanleg van een eerste gedeelte van een dam in het Hellegat. Het is de bedoeling in dit jaar het gedeelte op den ondiepen vooroever tusschen het Oost Hellegat en den Noord—Brabantschen wal te maken en om aan de oostzijde van dien dam een geul te baggeren. In 1932 kan dan het nu te maken gedeelte van den dam aan den oever van het eiland Qoedereede en Omflakkee worden aangesloten, waardoor de vaarweg langs de oostzijde van den dam zal worden geleid. Aan den dam zal een kruinsbreedte van 15 M. worden gegeven bij een hoogte van meer dan 1 M. boven den hoogst bekenden stormvloed, teneinde dat werk ook dienstbaar te kunnen maken aan de verbetering van de verbinding tusschen den vasten wal en de Z dd—Hollandsche eilanden. Minister Deckers te Lissabon. Een B T.A telegram meldt uit Lis sabon dd 18 dezer: De Nederlandsche gezant heeft ter eere van den Nederlandschen minister van Defensie Dr. L. N. Deckers een banket aangeboden, waaraan de Por tugeesche minister van Buitenlandsche Zaken verschillende admiraals, com- mandanten en andere officieren aam zaten. Tusschen den Portugeeschen mini ster. minister Deckers en den Neder landschen gezant weiden hartelijke toespraken gewisseld teltje had, door middel waarvan des nachts de vletten op het water te be reiken waren. Bij verdachten werd door hem vaak paling van den legger gebracht tegen 80 cent per pond. De knecht had gezegd: Als jullie paling moet hebben, dan neem je zelf het sleuteltje, dat onder een randje van den legger ligt. Wie was die knecht?, vroeg de pre sident. De knecht was Jan B., thans bij Wijnbelt ontslagen wegens diefstal. Hij wist dat de politie des nachts wa ken zon en om ons er in te laten loo- pen, was hij niet present om ons de paling te leveren zooals altijd. Wij hebben toen dat sleuteltje genomen en bereikten vervolgens den legger met de paling. We zijn er toen inge vlogen, de politie had het gezien, al dus verdachten. Getuige van Koeverdingen, wacht meester der Maréchaussée, vond het wel mogelijk dat het verhaal van ver dachten juist was. Getuige T. Wijnbelt, Woudrichem. was zeer verontwaardigd over de ma nier waarop hij wie weet hoe dikwijls bestolen werd. Er rustten al wel een jaar lang verdenkingen op den knecht Jan B., tot hij na reeds 1 jaar in diensi te zijn, werd ontslagen. Getuige Wijnbelt luchtte zijne ver ontwaardiging aldus: Ik heb de zaak in den grond af zelf opgebouwd en Jan B. genoot ons vertrouwen. Als U er bij was geweest, toen hij, dien we al 7 jaar in het werk hadden, schul dig bleek te zijn, dan had hij geen mi nuut meer geleefd. Maar ik ben naar huis gegaan, want ik heb 't aan mijn hart en ik had er te veel aan zóó be drogen uit te moeten komen. Getuige was al vaak gewaarschuwd, dat er bij hem gestolen werd. De adv.-gen. vond geen termen tot een voorwaardelijke straf. Immers al is de knecht schuldig, verdachten heb ben in samenwerking met hem toch paling betrokken, die van diefstal af komstig was en deden zij dus aan he ling. Er is geen reden tot een lichtere straf. De eisch luidde tegen ieder met be vestiging van het vonnis 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger beriep zich o.m. op het reclasseeringsrapport en het gun stig verleden van verdachten, die ieder voor een gezin te zorgen hebben. PI. concludeerde tot vrijspraak. De scha de zou geleidelijk worden vergoed. De President vermaande verdach ten, om, bijaldien zij voorwaardelijk zouden veroordeeld worden, geen misdrijven meer te begaan, vermits de kans op gevangenisstraf hen als een zwaard boven het hoofd blijft hangen. Uitspraak 2 Februari a.s. Paling ontvreemd. W. B. en D. B., visschers, gehuwde mannen uit Gorinchem, stonden in hooger beroep terecht ter zake dat zij op 29 April 1930 te Woudrichem met behulp van een vaartuig paling heb ben ontvreemd, eigendom van T. Wijnbelt. Verdachten waren veroordeeld ieder tot 3 maanden gevangenisstrai en kwamen van het vonnis in hooger beroep in de hoop op voorwaardelijke veroordeeling. Het O.M. had 6 maanden gev.-straf geëischt. Verdachten beweerden voor de rechtbank, dat zij „er ingevlogen wa ren", een gewone uitvlucht ter ver ontschuldiging. Voor het Gerechtshof bleek echter, dat verdachten werkelijk in de val ge lokt werden door den hoofdschuldige, die zich vaak schuldig maakte aan verduistering van paling, totdat hij nu om die palingdieverij voor goed de laan uit moest. Bij den omzet van 130.000 pond paling bevond de firma Wijnbelt, dat er veel moest gestolen zijn van het dure kronkelende goedje. Bij onderzoek bleek, dat bij een klant veel meer paling was afgeleverd dan in de bestellingen voorkwamen. Volgens verdachte was er een knecht in 't spel, die een valsch sleu- DRUNEN. Door de Tooneelver eeniging van het |ongenspatronaat is in studie genomen het Tooneelspel Shy'ock. de Jood van Venetië" in 5 bedrijven. Dit zal met de Vastenavond worden opgevoerd. ELSHOUT. Alhier is door onze Tooneelvereeniging besloten met Vastenavond een uitvoering te geven waarvoor reeds het Sociaal Tooneel stuk, in drie bedrijven .De Adelaars' in studie is genomen. N1EUWKUIJK. Op het j.l. Zondag gehouden solisten-concours te Vlijmen werden door de deelnemende ieden onzer harmonie .De Eendracht* de navolgende prijzen in de verschillende afdeelingen behaald: A. Samuels met .Air Varié" van L Montagne 2e prijs in de 2e afdeeling Due J. Samuels en A. van den Brand met „duo de Concert" van L. Canivez den 1ste prijs in de ie afdeeling. J, van Loon met „Fantaisle Origlnale van Felix Aerls den 2en prijs in de afdeeling Uitmuntendheid. Duo j. Samuels en J. van Loon met duo Concertant van L. Canivez 1ste prijs in de Eere-afdeeling. Voorzeker een mooie prestatie dezer leden en tevens een bewijs dat de leiding in goede handen is. Zondag j I, was het de laatste dag van het gehouden binnenconcours in café Th. van der Geld, uitgeschreven door het a daar gevestigd Kruisboog gezelschap „De Jonge Batavieren." Gedurenden al den tijd, maar vooral den laatsten Zondag heeft dit concours zjch in een druk bezoek mogen ver heugen en is voor het gezelschap een succes geweest. De prijzen werden als volgt behaald Korps. Aldoende leert men, Herpt 1ste prijs met 71 punten. Aldoende leert men, Herpt 2e prijs met 68 punten. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 3e prijs met 65 punten. Kunst. C de Laat, Vlijmen, 23 p. 1ste prijs F. Fitters. Herpt, 23 p 2e prijs H.v. Engelen,N euwkuijk, 22 p. 3e pr Vermeulen, Baardwijk 22 p., 4e prijs W. v. Engelen, N'kuljk, 22 p„ 5e prijs J. v. Beijnen, Haarsteeg. 21 p. 6e prijs L, Knops, Vlijmen 21 p., 7e prijs Geluk. C. van den Dungen, Vlijmen, 38 p. lste prijs. P. Meerburg, Nieuwkuijk, 36 punten 2e prijs. ONTWERP: ARCH. KROPHOLLER. Hoofdgebouw (hoogte 28 M.). Ter linkerzijde is een vleugel geprojecteerd met concierge-woning, enz., die op deze foto niet voorkomen. A.s. Zaterdag geven wij dit geheele front, met nog 'n interieur-kiek. A. Coolen, Nieuwkuijk, 36 punten 3e prijs, A, Roestenburg, Nieuwkuijk, 36 p. 4e prijs van Loon, Nieuwkuijk, 36 punteu 5e prijs. L, van Son, Waalwijk, 35 punten 6e prijs. C. Coolen, Nieuwkuijk, 34 punten 7e prijs. Gedurende het concours heeft er in het café een gezellige drukte geheerschf, Met een woord van dank werden de prijzen uitgereikt. VLIJMEN. Zondag 18 dezer had de eerste dag van het solisten concours plaats. De opsningsrede werd uitge sproken door den Edelgrootachtb. Heer Burgemeester G. v. d. Ven, nadat de voorzitter van 't uitvoerend comité, den heer W. Hillebrandt aile aan wezigen had welkom geheeten. Het bezoek was dezen eersten concoursdag zeer groot, terwijl de regeling in uitstekende handen was. Dezen eersten dag is een succes ge worden voor de Harmonie „Concordia". SPRANG-CAPELLE (V.m. Sprang). J1. Maandag reed door verkeerd uitwijken de vrachtauto van dhr. R. alhier, na eerst een lantaarn omver te hebben gereden, tegen het hek voor de Geref. Pastorie, 't welk gedeeltelijk werd vernielt. Lantaarn en schade aan het hek werden beiden vergoed. Met ingang van 1 Mei e.k. is in de vacature Mej. van Noord, tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier benoemd onze vroegere dorps- genoote Mej. Dirkje Vos, thans in gelijke betrekking te Rilland-Bath. CAPELLE. Men deelt onsmede.dat de plaatselijke afdeeling van den Christ. Bouwvakarbeidersbond een ledenver gadering houdt op a s. Donderdag 22 Januari des avonds half acht in de vergaderzaal in de Heistraat onder leiding van den voorzitter der afdee ling, den heer jac. de Jong. Naar we vernemen is de Agenda van deze ver gadering zeer belangrijk. - In verband met de zeer hooge en ongeregelde taritvan der waterlei ding, is door een der afdeelingen, een verzoekschrift gericht aan het besluur van den Chr. Besturenbond Sprang Capelle, om aan deze kwestie aan dacht te schenken en zoo mogelijk een actie te voeren, om in dezer toestand eenige verbetering te krijgen, wat hun inziens dringend gewenscht is. Onze dorpsgenoote Mej.D. Ben- jaminse komt op de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres aan de O L. School te Nieuwpoort als No. 1 voor. In de Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk hoopt a.s. Zondag 25 Januari des namiddags 2 uur op te treden Ds. J. Fokkema te Sprang. VRIJHOEVE-CAPELLE. Terwijl de landbouwer A. even weg was, maakte zijn paard van de gelegenheid gebruik om met de ledige kar ervan door te gaan. In zijn woeste ren kon de scherpe bocht uit het hek niet naar behooren worden gemaakt, met het gevolg dat het paard met de pooten omhoog in de vaart terecht kwam en de kar er bovenop, Met veel moeite is een en ander op het droge gebracht. De landbouwer j. P aan de Sandschel, welke bezig was metspek in den schoorsteen hangen, had het ongeluk dat een der haken uitschoot en in zijn arm tereeht kwam, liet het wondje niet aanvankelijk niet ernstig aanzien, binnen enkele uren zwol het zoo op, dat men genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen, welke bloedvergifdiging constateerde. Daar de heer A. v. Dommelen, weike gekozen was in de vacature A. Paans tot diaken der Ned. Herv. Kerk aan den Loonschendijk, zijn benoeming niet aannam, had een nieuwe verkie zing plaats, welke tot resultaat had, dat thans gekozen werd de heer J. Rosebrand. CAPELLE. Tot diaken bij de Ned. Herv. gemeente aan den Loonschen dijk is benoemd de heer J. Rozen- brand. Voor de Ned. Herv. Jongelings- vereeniging „Gideon" aan den Loon schendijk zal in de Ned. Herv. Kerk aldaar Donderdag 22 Jan. des avonds 7 uur als spreker optreden Ds. Leen- mans, Ned. Herv. predikant te Delft. Ds. A. v. Willigen alhier ontving een bproep naar de Ned. Herv. ge meente te St. Annaland (Z.): v Op 10 Maart a.s. hoopt Ds. Kool haas uit Rotterdam alhier een lezing te houden over: „Onze jóngelingschap in militairen dienst." Voor de tweede maal dezen win ter is de Buitenpolder tusschen Ca- pelsche en Labbegatsche haven over stroomd. Het verkeer naar en van het land van Altena via het veer over den Nieuwen Maasmond is zoodoende weer gestremd. MEEUWEN. Zaterdagmiddag j.l. ontlastte zich boven deze gemeente een geweldig onweer. In enkele minu ten tijds kwam de bui opzetten, waar door bijna een volslagen duisternis heerschte. Enorme bliksemslagen door kliefden plotseling 't luchtruim en de donder rolde met zoo vreeselijke kracht, dat de menschen als het ware verlamd van schrik werden en zelfs tegen den grond sloegen. In bijna iedere woning sloeg het vuur langs de electrische geleidingen en lampen en werden tot groote ontzetting vuur. massa's gezien, die plotseling in de kamer op radiotoestellen en andere voorwerpen neervielen en zich zonder verder schade te doen door deuren en ramen verwijderden. Het electrische net was één vuurzee zoodat in enkele huizen de meters van het electrisch licht totaal uit elkaar geslagen werden, terwijl in tal van andere de stoppen doorsloegen, lampen DE RAADZAAL IN 'T NIEUWE RAADHUIS. fcaLifel

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2