DE ECHO Ï&N BET 11", 10 cents oer uiieh Host Top uoorHoming uan Faillissement. J. ELEKAN HET ZUIDEN Laat al Owe advertenties UHUiDKHE STOSMDRÜIHEII] AOTH TIELEit P< C. Röothaert mmtiiiii INRICHTING VOOR DE VERVAARDIGING VAN NUMMER publiek het plan niet zoo roemt als In theorie kan het heel mooi werken, deze geheel gewijzigde gedragslijn, bet eerste van Kropholler, doch hij maar de praktijk is z.i. anders. Hij doch zoek in uw antwoord tevergeefs merkt op dat het verschil de kapitale wijst ook op het bezwaar, dat men uit naar de motiveering, waarom Aichi- som is. Spr. meent dat architect Krop. de grap of uit baldadigheid van bui- tect Kr. door het college zooveel tege- holler met het kleine bedrag gewoe- tenaf voortaan alle beesten in den moetkomender behandeld wordt als kird heeft. stal zou kunnen losmaken. de Architect Klijnen? De Voorzitter meent dat de zaak De heer van Driel vindt de inrich- Ook het antwoord op de 3e door mij nu voldoende besproken is en wil ting ook bezwaarlijk, waar hij meer- gestelde vraag bevredigt mij geens- nogmaals zijn voorstel in stemming malen gezien heeft, dat het vee tegen zins. Indien U de oproeping dateert brengen. |het vuur in wil gaan, dus zou men op 16 Januari dient ze ook op dien De heer v. d. Waerden merkt op als men ze gelijktijdig van buitenaf dag te worden verzonden. Kan dat dat het voorstel - Spapens van de losmaakt, juist het omgekeerde kun- niet, dan behoort de datum te worden verste strekking is, doch de Voorzitter nen bereiken. Spr. oppert het denk- gewijzigd. Is er een samenloop van is van meening dat het voorsel— beeld om elders eens een dergelijke omstandigheden, dan moet U mede- B. en W., dat beslissing beoogt, van inrichting in oogenschouw te gaan deelen, waarom dat geschiedde. Daar verdere strekking is. nemen om een beter oordeel over de hebben de leden recht op. Er moet 'n De heer Rokx zou B. en W. willen practijk te krijgen. termijn van minstens 4 dagen tus- verzoeken, wanneer zij machtiging De Voorzitter vindt dit een goed schen oproeping en bijeenkomst lig- k rij Jen om de noodige veranderingen idee en zal informeeren waar een der- gen. te laten aanbrengen, rekening te hou- gelijke inrichting in de provincie of Ik ben van oordeel, dat de leden den rnet het op de vertrouwelijke be- elders reeds is aangebracht. van dezen Raad op ernstige vragen spreking gedane voorstel om 't raad- De heeren Loeff, Klijn en van Driel althans een behoorlijk antwoord moe huis lO M. terug te plaatsen ter ver- worden aangewezen om alsdan deze ien en mogen verwachten, dat zal ruiming van het Marktplein. inrichting te gaan bestudeeren. naar mijne meening bijdragen tot ver- De Voorzitter antwoordt dat wanneer Dit punt wordt dus voorloopig aan- hooging van de waardigheid van den het terrein een diepte krijgt van 45 gehouden. Raad en ook van Uwe waardigheid M er evenveel plaats is voor kramen 5. Benoeming van Voorzitters, le- als Voorzitter van ons College. den en plaatsvervangende leden der I De Voorzitter zegt dat als de heer stembureaux. j v. d. Waerden de vorige bespreking Na een zeer tijdroovende stemming van den raad had bijgewoond en niet worden de diverse stembureaux als demonstratief daarvan was weggeble als in de Omotestraat Er is totaal 668 M. kraamrulmte. Overigens ligt het in de bedoeling om mochten er nog meerdere kramen komen deze in de ruima S ationstraat te plaatsen. ADorens tot stemming wordt over- gagaan wil dhr. Pullens nog iets zeg gen Hij heett gehoord dat dhr. Rokx zal tegenst:mmen op fi ïancieele gron den. Waar het spr. voorkomt dat de fi ianc 8 1 juist zeer gunstig zijn, ver moedt hij dat dhr. R »kx uit het advies dat hij van den voorzitter ontvangen heeft een verkeerde indruk heeft ge kregen. Da heer Rrkx m*ent dat de bouw kosten nog met iO pCt. zullen wor den verhoogd voor bijkomende werken. De Voorzitter omkeat zulks; in de ram ngvan twee ton is alles inbegrepen Dhr. Rokx betreurt het voorts dat het gaheeie „Fmds voor bijzondere doeleinden" gebruik! zal worden spr. zou graag een reserve wilien over houdnn De Voorzitter zegt dat de vraag hoe de kosten bestreden worden, tater aan de orde zal komen, het gaat nu slechts over dit t miste ontwerp. Dhr. Rjkx kan zich hierbij neer legden. In stemming gebracht wordt het voorste'van B. en W aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. Tegen stem den de heettn v. d. Waerden en Spapens 3. Vaststelling crediet voor uit breiding der R.K. Bijz. Meisjesschool in de St. Crispijnstraat. De Voorzitter zet uiteen dat er eigct lijk maar, 2 lokalen noodig zijn, doch met het oog op de toekomst is het plan voor 3 lokalen opgemaakt, hetgeen ook door de Inspectrice is goedgekeurd. Het plan moet nu nog naar het Depart, van Onderwijs, doch verwacht mag worden, dat het ook daar wel zal worden goedgekeurd. Als de Raad reeds thans zou kun nen besluiten het crediet beschikbaar te stellen, dan zou vermoedelijk reeds voor de volgende vergadering de aan besteding kunnen plaats hebben, het geen met het oog op de werkeloos- beid-bestrijding in de bouwvakken gewenscht is. Het benoodigde crediet bedraagt 14.605. De Raad besluit met algem. st. dit bedrag te voteeren. 4. Voorstel tot wijziging der bouwverordening. (Betreft de ver plichting om in nieuw te bouwen stal len geen licht brandbaar materiaal te verwerken en om deze te voorzien van een inrichting om het vee ingeval van brand, ineens los te kunnen maken, door een aan de buitenzijde aange brachte hefboom over te halen). De Voorzitter zegt, dat de gezond heidscommissie zich met het eerste wel kan vereenigen, doch wat de in richting voor het gelijktijdig losma ken van het vee betreft is de commis sie, na deskundigen op landbouw- en brandweergebied geraadpleegd te hebben, van meening, dat dit het red dingswerk eer zal bemoeilijken dan vergemakkelijken. B. en W. meenen toch te moeten adviseeren om deze verordening vast te stellen. De heer Klijn vindt het bezwaarlijk de voorgestelde verplichtingen op Ie leggen. De stallen worden tegenwoor dig zoo gebouwd, dat zij geen brand gevaar opleveren, ook al zijn ze opge legd met gedreven planken. Als men voortaan verplicht wordt alles van be ton en ander onbrandbaar materiaal op te trekken, dan zullen de kosten zoo hoog worden, dat bijv. een boer, die het ongeluk heeft af te branden, met zijn assurantie-uitkeering geen nieuwe boerderij met stal zal kunnen bouwen. Wat het gelijktijdig losmaken der beesten betreft, vindt spr. ook een be zwaar, daar men dan voor den uit gang een verwarring en verstopping kan krijgen. De heer Loeff is het hiermede eens. volgt samengesteld: Stembureau I: E. Moonen, voorzitter. J. C. Spapens, lid. P. Ver wiel, lid. A. Schaap, plaatsverv. lid. J. Wiesman, plaatsverv. lid. Stembureau H: W. Eibers, voorzitter. A. C. Pullens, lid. J. van Mierlo, lid. I. van Haren, plaatsverv. lid. A. J. M. Jansen, plaatsverv. lid. Stembureau III: A. H. van Schijndel Jr., voorzitter. Adr. de Graaff, lid. J. van Nispen, lid. P. v. d. Aa, plaatsverv. lid. J. van der Geld, plaatsverv. lid. Stembureau IV F. C. Rox, voorzitter. M. van Driel, lid. Th. Bakkers, lid. H. Both, plaatsverv. lid. F. Passier, plaatsverv. lid. Stembureau V: J. A. Loeff, voorzitter. C. Pullens, lid. A. Klijn, lid. J. Thijssen, plaatsverv. lid. E. van Beijnen, plaatsverv. lid. Hoofdstembureau E. Moonen, voorzitter. M. A. J. van Liempt, lid. F. Smolders, lid. P. Verwiel, lid. Adr. de Graaff, lid. J. Klijberg, plaatsverv. lid. F. Passier, plaatsverv. lid. A. H. van Schijndel Jr., plv.v. lid. De agenda hiermede afgewerkt zijnde, vraagt de heer v. d. Waerden te mogen spreken over de wijze waar op de voorzitter zijne schriftelijk in gediende vragen beantwoordt heeft. De Voorzitter zegt, dat alle leden een afschrift van de vragen van den beer v. d. Waerden hebben ontvan gen, alsmede van het antwoord van den voorzitter daarop. Het reglement van orde schrijft voor dat eerst moet worden gestemd of de Raad het goed vindt dat over deze vragen thans de discussies worden geopend. Nadat de heeren Pullens en Rox 't voorstel van den heer v. d. Waerden gesteund hebben, wordt met algem. stemmen besloten hem gelegenheid te geven hierop thans nader terug te komen. De heer v. d. Waerden zegt zich geenszins te kunnen vereenigen met de wijze, waarop de Voorz. meende zijn vragen te kunnen beantwoorden. Vraag 1. Waarom is alvorens het ontwerp Kr. te behandelen aan de Raadsleden niet het advies der daar voor ingestelde Commissie toegezon den? AntwoordOmdat dit advies nog niet was ingekomen. Een dergelijk antwoord gaat naar spr. meening al le logica te buiten, het is in het geheel geen antwoord op de gestelde vraag. Naar spr.'s meening hield die vraag volkomen duidelijk in: Mag ik de redenen weten, waarom B. en W. het advies der Commissie van Advies niet vroegen of niet afge wacht hebben, alvorens het nieuwe ontwerp met de Raadsleden te behan delen? Ook op de 2e vraag, zegt spr., blijft U het antwoord volkomen schuldig. In uw antwoord deelt U mij mede, dat B. en W. het gewenscht achtten, een nauwer contact te scheppen tus- schen den Raad en den architect Kr. Dit is geen antwoord,, op de vraag, waarom thans de Architect Krop- ven hij anders over een en ander zou geoordeeld hebben. Nu veronderstelt hij bij B. en W. een opzet die abso luut niet heeft voorgezeten. Spr. wijst er op dat het antwoord op vraag 1 moeilijk anders kon lui den, daar er toen nog geen advies van de commissie was. Was dit niet tijdig meer binnengekomen dan was natuur lijk dit punt thans van de agenda af gevoerd. Doch de raad heeft zelf goed gevonden om de beslissing over dit punt thans op de agenda te plaatsen, hetgeen mede met het oog op de heer schende slapte in de bouwbedrijven zeer gewenscht is, temeer waar er nog heel wat gebeuren moet eer men aan het bouwen is. Van een meer tegemoetkomende houding ten opzichte van Kropholler in vergelijking met Klijnen is spr. zich niet bewust. In een vroeger stadium heeft hij wel eens den indruk gewekt of hij Klijnen meer begunstigde. In ieder geval heeft hij gemeend goed te doen en een hiaat te vullen door weer een schakel te vormen tusschen den architect en den raad. Waarom spr. gemeend had het plan Klijnen in diens eigen belang beter door den secreta ris te kunnen laten toelichten dan door den ontwerper, heeft spr. daar straks reeds uiteengezet en licht hij thans nog nader toe. Verder zet spr. uiteen welke om standigheden 001'zaak waren dal de oproeping gedateérd 16 Januari eerst op 19 Januari verzonden werd. Waar om zou men daar iets anders achter zoeken? Was hét inderdaad de be doeling geweest d'p oproeping zoo laat te verzenden, dan had men er ook de datum van 19 Januari wel boven kun nen zetten. Spr. vestigt er nogmaals derf nadruk op, dat alles met eerlijke bedoelingen gegaan is en dat, als de heer v. d. Waerden niet zoo kop schuw was geweest en de bijeenkomst had bijgewoond, of spr. even had op gebeld om nadere inlichtingen in- plaats van naar de pen te grijpen, hij beter bevredigd zou zijn geweest. De heer v. d. Waerden wil een en ander graag aannemen, doch het ver andert niets aan zijn standpunt dat de beantwoording van schriftelijke vragen wat uitvoeriger en duidelijker diende te geschieden, evenals nu de toe lichting van den 1 voorzitter ook veel duidelijker is geweest. Ook de late in zending van dergelijke gewichtige stukken acht spr. een fout. Ieder raadslid moet voldoende tijd gegeven worden om een en ander te bestudee ren en zich door anderen te laten voorlichten. Hij voor zich voelt de ver antwoordelijkheid als raadslid zoo zwaar, dat hij graag elk punt terdege onder het oog ziet en zich eerst rustig een gedegen oordeel wil vormen alvo rens hier de zaak behandeld wordt. De voorzitter wil nog opmerken dat hij 10 dagen toch lang genoeg vindt om dit ontwerp raadhuis te bestudeeren, waar men toch een commissie heeft op wie men zich wat architectonische en esthetische eischen betreft, verlaat. Daar komt nog bij dat de raad zelf het goed vond thans de beslissing op de agenda te plaatsen, alsmede den toe stand in de bouwvakken; bovendien heeft Kropholler thans goede tijd, doch in de naaste toekomst nog veel werk te wachten. Dat is ook de reden dat hij met z'n ontwerp zoo spoedig ge reed was en niet omdat hij met het nieuwe ontwerp reeds achter de deur l&iar stond, afwachtend of het plan Klijnen zou kelderen, zooals de heer v. d. Waerden het uitdrukte. Dat een schriftelijke beantwoording niet zoo stellen, die het publiek met de ant woorden in de bladen leest. Of hij had de besprekingen kunnen bijwonen in- plaats van tezelfdertijd demonstratief, langs het gemeentehuis te loopen, zooals spr. heeft hooren vertellen. De heer v. d. Waerden zegt toen in derdaad langs het gemeentehuis te zijn gekomen, toen hij de straat in ging, hetgeen toch zeker zijn goed recht is, waarvan hij meent den voor zitter geen verantwoording verschul digd te zijn. De Voorzitter geeft dit aanstonds toe, doch merkt op evenmin verant woording aan den heer v. d. Waerden verschuldigd te zijn, waarom bijv. 'n stuk eerst een paar dagen na dagtee- kening verzonden wordt. Hij heeft thans nog uiteengezet welke die sa menloop van omstandigheden waren, doch in het vervolg doet hij zulks niet meer. Waar de heer v. d. Waerden met den Voorzitter van meening blijven verschillen inzake de beantwoording der vragen, doch geen der leden hier over nog het woord verlangt, sluit de voorzitter de openbare vergadering, om in geheime zitting gelegenheid te geven voor een rondvraag. Ongecorrigeerd. Abonneert U op en Adverteert in hei eenlge blad voor Waalwijk en de Langstraat, dat het nieuws uit plaats en streek zoo uitvoerig mogelijk geeft en dan ook algemeen gelezen wordt. Ieder Waalwijker en Langstrater moet dit blad lezen, dat slechts GEMENGD NIEUWS. Uit de Bwtentandsche Industrie. De schoer fabriek Schfeiber Honer O., Mü hausen 1. Th., heeft de betalingen gestaakt en wendt zich voor het tot stand brengen van een buitengerechtelijk accoord tot hire schuldeischers De fahdek vpr-chafte gemiddeld werk aan 400 a 500 per sonen De passba worden op ca. l'/2 millioen Mk. gescha*. O-er de voor uitzichten van de schuldeischers is nog niets bekend. Pfisier Vogel Leather Co. ln aansluiting op de reeds eerder gemelde Uquidadeplannen van deze bekende groote Amerlkaanscbe hderfabriek kan nu worden medegedeeld, dat intusschen door de algemee^e vergadering van andeelhoudrrs difl dtlef ?ot I qridatie s besloten. Het boekjiar 1928 bracht een verlies van 1,19 en 1929 een verlies van 1.078 millioen dollar. Het resultaat van het afgelonpen jaar zou ook een verliessaido opleveren, waar van de grootte evenwel nog niet be kend is, Het aandeelen kapitaal be— draagt 4 millioen dollar, bovendien waren aan het begin van het jaar nog voor ongeveer 2 rnülioen aan obligaties in omloop. V. v. d. S. Drievoudige moord. Te Bilthoven zijn gistermiddag de 25 jarige mevrouw Soeparwl en haar twee kinderen een jongen van 4 en een van 3 jaar vermoord, ver moedelijk door den 20-jarigen Indischen bediende Sono. De heer Soeparwl had gisterochtend zijn huis in de Koppellaan verlaten om te Uirecht, waar hij aan de universiteit in de Veeartsenijkunde studeerde, het doctoraal examen in dat vak af te leggen. Toen hij om streeks 3 uur terugkeerde, vond hl) zijn huis gesloten, waarna met behulp van een smid de deur werd openge broken. Het bleek, dat boven ook de deur van de slaapkamer was gesloten. Deze werd ingetrapt. Op den grono lagen daar mevrouw Soeparwi een Indische van geboorte en haar beide jongens, allen doodop ver schrikkelijke wijze waren hun met een mes, tal van wonden toegebracht. De omgeving was met bloed bespat. Naast de lijken lag het mes met schede. In de keuken lag de bediende Sone op den grond, met schuim in den mond een gasslang werd naast hem aangt troffen. Vermoedelijk heeft Sgio langdurige pogingen aangewend om te trachten, zich door gasverstikking van het leven te oerooven. Dit is hem niet gelukt. Door geneeskundige hulp is hij langzamerhand weer bij kennis gekomen Te half 5 is mr. Fabius. substituut, olficier van justitie te Uirecht, met mr Wijns'room, rechter—commissaris van de U rech sche rechtbank, verge- zeld door eenige rijKsveldwachters, te Btlihoven aangekomen. AGENDA'S. WAALWIJK. Maandag 8 uur. Jaarvergadering .Groene Kruis" in het Wijkgebouw, ADVKKTENTiëN. Indien gil niet in staat zift uwe leveranciers of andere schuldeischers te betalen, wendt tl dan in vertrouwen tot het meer dan 30 Jaar bestaande 3%£CH?SBtrnEAU van: Rechtskundig Adviseur, HAVENSTRAAT 5 (Nabij het Siation) 's-HERTOGENBOSCH. Stoombil j artf abriek TILBURG, 38. groot of klein, plaatsen door onze bemiddeling. Het bespaart U kosten en moeiten en kost U geen cent meer. Bij contracten zelis minder 1 Waalwljksche Stoomdr. Antoon Tielan OPGERICHT I872i holler de gelegenheid krijgt zelf uitvoerig is, heeft ook zijn reden, zoo zijn ontwerp aan den Raad toe te ajs Spr nader betoogd. Was het den lichten, terwijl zulks aan den archi- van der Waerden inderdaad om tect Klijnen, die hetzelfde verzocht, duidelijke inlichtingen te doen, dan werd geweigerd. i had hij beter even kunnen opbellen Ik vroeg eenige motiveering van inplaats van schriftelijke vragen te van de meest gewone tot de fijnste kunst drukwerken, handelsdrukwerk, couranten, vereenigingsorganen, periodieken, boekwer ken, catalogi enz. Uitgebreid personeel. Nieuwste machines Mooie lettersorteertng. Vraagt offerten of R»lz»gersbezoek. DRUKWERKEN

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 12