i Hl ill- j: Nieuws uil Kaatsheuvel lij ij! j aa ut! j W li aa nu l Marktberichten. looker. Uw keet1- ii stelling af te lasten en wat rust te nemen. Molière antwoordde „Hoe wil je dat nu doen, er zijn dan 50 arme lieden die morgen niet te eten hebben (Oe artisten en verdere tooneel krachten werden in dien tijd namelijk per dag betaald). Molèe speelde dan dien avond z'n rol van zieke met veel inspanning en moeite. Het publiek vond dat hij hem noott natuurlijker had gespeeld. Inder daad zakte hij onder het spel ineen, maar ditmaal was het treurige ernst. Men vervoerde hem in een draagstoel naar huis, waar toevallig twee arme bedelzusters aanwezig waren, die als gewoonlijk in die tijden, in de Vasten, van deur tot deur gingen en bij den medelijdenden Mohè e onderdak had den gevonden. Grimarest, zijn eerste levensbeschrij ver en tijdgenoot, schrijft hierover de volgende treffende woorden „Zij gaven hem op- dit laatste oogenblik zijns levens al de stichtende zorg die men van haar liefdadigheid kon verwachten en hij toonde al de gevoelens van een goed christen en al de gelatenheid die hij aan den wil des Heeren verschul digd was." Zoo gaf hij vroom den geest in de armen dier Zusters, die hij uit christe lij ke liefde geherbergd had. Toen Armande Béjart, zijn vrouw, het vertrek binnentrad was Molière reeds ge storven. Op Dinsdag 21 Februari 1673 werd Jean Bapiiste Puquelln Mul e be graven, Vier priesters droegen zijn lichaam, in een kist bedekt met het kleed der Koninklijke kamerdienaren zes koorknapen in blauw gekleed droegen waskaarsen in zilveren kande laarslakeien des konings droegen brandende toortsen. Veel later werd hij overgebracht naar het voornaamste Parijsche kerkhui Père Lachaise, waar hij ligt naast z'n vriend, de onsterfelijke fabeldichter jean de la Fontaine. Mol ère mocht tijdens zijn leven niet naar de eer dingen om ltd te zijn van de Académie Frar^iise, daar hij slechts een simpele comediant was. De Académie herstelde die fout door zijn borstbeeld een eereplaats in haat paleis te geven met dit opschrift: „N ets ontbreekt aan zijn glorie, Hij ontbrak aan de onze." Ik wil deze korte regelen over Moi e beëindigen met het woord van den grooten Engelschen tooneel- speler Kembie „Frankrijk heeft niet het recht Mjtèe voor ztcii op te eischen, hij behoort aan de geheele menschheid." Gérard van 1MBEECK. Het St. Nicolaas Ziekenhuis te Waalwijk, De huiselijke ziekenverpleging was reeds voor vele jaren in de gemeente Waalwijk door de stichting van een Wit-Geie en Groene Kruis Vereeniging ingevoerd, wdke Vereeniglngen een uitnemend wijkgebouw hadden tot stand gebracht. Wat nog ontbrak was, een goed ingericht ziekenhuis, waardoor het mjgciijk zou zijn de patiënten, dit een dergelijke verpleging noodtg mochten hebben, deze in eigen om geving te verschaffen. Wel was inhei wijkhuis van de Wit-Gele Kruis— Vereeniging een gelegenheid gemaakt om ook patiënten te kunnen opnemen en om kleine operatieve ingrepen te kunnen verrichten, maar deze gelegen heid voldeed niet aan de eischen, die heden ten dage de moderne zieken- huisverpieging stelt. De patiënten, die ziekenhuisverple- ging noodig hadden, waren grooten. deels aangewezen op de Ziekenhuizen te 's Hertogenbosch en Tilburg. Om die reden heeft het kerkbestuur van St. jan op een terrein naast hei kerkgebouw van gelijken naam een ziekenhuis doen verrijzen, dat alle hulpmiddelen bevat, die ook ln eet groot modern ziekenhuis worden aangetroffen. Alvorens eene beschrijving van het St. Nicolaas Ziekenhuis te geven, moet voorop worden gesteld, dat de inrichting met het daarnaast gelegen klooster van de Eerwaarde Zusters, die de verpleging op zich genomen hebben, verbonden is door middel van een gang, waardoor het mogelijk is voor het ziekenhuis, gebruik te maken van de kapel, keukens, wasch- inrichting enz. van genoemd klooster. Het ziekenhuis zelf is alleen ver pleeginrichting. Laten we nu een rondgang door het gebouw maken. Wanneer wij door den hoofdingang het ziekenhuis betreden, komen wij in een ruime vestibule, die wat de kleur betreft in een zeer rustige toon is gehouden. In die vestibule is links de deur van de spreekkamer. Vanuit de vesti bule betreden wij de groote hal, die een zeer artistieke indruk maakt en geheel het denkbeeld naar voren brengt, alsof wij het gezellige interieur van een landhuis binnenkomen, Vanuit de hal zijn alle vertrekken op de beneden-verdieping te bereiken. Links vinden wij het trappenhuis met den gang, die de verbinding met het klooster der Eerwaarde Zusters tot stand brengt. Voorts is naast de spreekkamer gelegen de Röntgen- kamer. Hier is door de Firma „Enraf" ••vj wmfc- - Het moderne gymnastieklokaal der R.K. H.H.S. dat a.s. Dinsdag wordt inge zegend en officieel in gebruik genomen ter gelegenheid van het 121li-jarig be staan der school. Delft een toestel gebouwd, dat in staat is in alle opzichten te geven, datgene, wat men van een Röntgen toestel wenscht, o.a. kunnen daarmede uitnemende longopnamen worden ge maakt. Ditzelfde vertrek dient tevens voor hoogtezon bestraling. De donkere kamer voor de ont wikkeling der Röntgenfoto's is gelegen in de onmiddellijke nabijheid naast de trap. Deze donkere kamer is ook door genoemde firma volgens de modernste eischen ingericht Vanuit de hal is tevens te bereiken de mannenzaal met acht bedden. In verbinding met deze zaal staan bad kamer, toiletten, isoleerkamer (dag verblijf) en open hal. Hier mag direct wel worden gezegd, dat alle patiëntenverblijven op het Zuiden zijn gelegen. Vanuit de lig- waranda, die ruimte biedt voor acht patiënten, kan de tuin voor de mannen direct worden bereikt. De badkamer is ook vanuit de hal te bereiken. Naast de mannenzaal is een kleine kiassenafdeeling van drie kamers, met afzonderlijk toilet. Rechts in de hal is aanwezig een ruime theekeuken, terwijl daarnaast zich de lift bevindt. Rechts van den ingang is de polikliniek-afdeeling, waar tevens ge houden wordt het Consultatiebureau voor de tuberculose-bestrijding en voor de zuigeiingenbescherming. Deze af- deeling bestaat uit 3 vertrekken een wachtkamer, een inschrijfkamer en een onderzoekkamer. Inschrijfkamer en onderzoekkamer zijn met elkaar verbonden, door middel van twee kleedkamertjes. Door middel van electrische lichtseinen worden de patiënten gewaarschuwd, dat zij bij den geneesheer kunnen komen. Gaan we met de lift of per trap naar de eerste verdieping, dan vinden wij langs den geheeien voorgevel (op het Noorden) de operatie afdeeling, bestaande uit twee operatiekamers en een daartusschen gelegen steriliseer- kamer. Er behoeft niet gezegd te worden, dat op de meest moderne wijze ervoor gezorgd is, dat overal warm en koud water aanwezig is. In het bijzonder is dit het geval in de operatie— afdeeling. Deze afdeeling voldoet aan alle eischen, die wij nog stellen mogen. Verder treffen wij op deze ver dieping aan een vrouwenzaal met 8 bedden, met badkamer, toiletten, isoleerkamer en lighal. Voorts een kinderverblijt met 4 bedden (afzonder lijke lighal) en een zuigelingen kamer met 4 bedden: waarbij ook een ruime lighal de kleinen zon en lucht kan verschaffen. Aan de zuigelingen-afdeeling sluit zich een kleine badkamer aan. Ook op deze verdieping is een thee keuken en een donkere kamer. Deze laatste kan dienst doen voor keel- en oogspiegelen. Een tweede-klasse kamer met 2 bedden, sluit de rij der vertrekken, die hier aanwezig zijn, Op de tweede verdieping is aange bracht een verblijf voor 7 zusters met badkamer, terwijl er ook verschillende berggelegenheden zijn te vinden. Hier is ook de toegang voor de open ruimte, waar de zonbehandeling kan plaats hebben. Op het Zuiden, Oosten en Westen gelegen kan de zon gedurende den geheeien dag hier toetreden. De patiënten kunnen in het ledikant zoo noodig met de lift hierheen worden gebracht, hetgeen natuurlijk een be- langrijk voordeel oplevert. Door het geheele huis zijn aange bracht lichtseinen met soemers geluidssignalen zijn met groote zorg vermeden. De overblijvende grond is verdeeld in een mannen-, vrouwen- en kinder- tuin. Ongetwijfeld mag worden gezegd, dat het ziekenhuis een buitengewoon aangename en huiselijke indruk maakt. Zelfs de smaakvol gekozen kleuren combinaties op de wanden van de vertrekken, zal er zeker toe medewer. ken, dien indruk bij de patiënten te versterken. Op alle wijzen it ervoor gezorgd, de patiënten het gevoel te geven, dat zij niet in een gesticht zijn. Als chirurg treedt op Dr. Hoogveld uit den Bosch terwijl meerdere andere specialisten hun medewerking hebben toegezegd. De verpleging geschiedt door de Eerwaarde Zusters van het Gezelschap J. M. J. uit den Bosch, die ook het naast het ziekenhuis gelegen klooster bewonen. De patiënten zijn vrij in de keuze van hun huisarts. Het gebouw fs ontworpen door het Architecten—bureau van Ree Bos- saerts alhier, met deskundige voor lichting van Dr. Eickel in den Haag, en daargesteld door de firma Joh. Ligt voet <5 Zn. uit Oosterhout, die allen een woord van lof toekomt voor hun schitterend werk. voor zachte mooie huid GEMEENTERAAD. N1EUWKUIJK. Dinsdagvoormiddag 10 uur kwam de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Na een korte toelichting worden de notulen goedgekeurd. Alvorens tot afhandeling der agenda over te gaan. wenscht de Voorzitter de leden een Gelukkig Nieuwjaar. Ingekomen is de goedkeuring der begrooting. Procesverbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger. De beschei den werden in orde bevonden. In kas was de som van t 8853,45. Schrijven van Ged. Staten betreffende de nieuwe helfingsen invorderings verordening. De heer v. d. Besselaar vraagt een afschrift der bepalingen aan de leden ter inzage te geven, daar het moeilijk is te besluiten als men de bepalingen niet goed kent. Na toelichting door den Secretaris wordt de verordening goedgekeurd. Schrijven van het hoofdbestuur van den N C B. betrtffende een kleine wijziging in de stichting van een destructor voor vee en vleesch. Wordt goedgevonden het contract alzoo aan te gaan. Ingekomen een schrijven van mej. C. van Buul om een verordening ln het leven te roepen tot bestrijding van de rupsenplaag. De Voorzitter acht het 't beste om in de gemeente te laten aanzeggen dat de rupsen verwijderd moeten worden, evenals dit verleden jaar gebeurd is. De heer de Gouw zou er de school jeugd op af sturen. De Voorzitter ontraadt dit. De heet Wilgers zou desnoods een verordening in het leven roepen. De Voorzitter zegt dat hier persoon lijk niets tegen zou zijn, doch vindt het ondoenbaar door een verordening de menschen te gaan verplichten, daar dan ook de straf zou moeten worden toegepast. Spr. wijst op den grooten omvang der plaag. Wanneer niet alge meen bestreden wordt bereikt men niets. De heer Wilgers acht des te meer een verordening noodzakelijk. Na nog eenige discussie wordt be sloten een verordening in het leven te roepen. Van de verordening zal zoo spoedig mogelijk publiciteit worden gegeven. Verzoek van de alhier opgerichte R K. Jeuedvereeniging St |an om voor aanschafing benoodigdheden en de instandhouding der vereeniging voor dit jaar een subsidie te verleenen van f250 en de overige jaren f 100 De Voorzitter stelt voor dit verzoek in te willigen. De heeren Wilgers en v. d. Besselaar willen de vereeniging ook steunen en hopen dat het voor de ingezetenen een aansporing moge zijn de daad der gemeente na te volgen. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Herbenoeming Commissie tot wering van Schoolverzuim. De aftredende leden mej. Schouten en de heeren Horman, de Bont, van der Leede en Keetels worden met algemeene stemmen herbenoemd. Herbenoeming lid van het Burgerlijk Armbestuur wegens aftreding van het lid M. de Gouw. M de Gouw wordt met algemeene stemmen herbenoemd. Benoeming stembureau 1931, Na gehouden stemming worden gekozen tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. Wilgers, tot leden de heeren H. Mosiermans en Th. v d. Besselaar en tot plaatsvervangende leden de heeren A. de Gouw en A Mostermans. Aan de orde is thans bespreking werkverschaffing werkloozen,welk punt op voorstel van den Voorzitter in geheime vergadering zal worden be handeld. De openbare vergadering wordt hierna gestoten. BUITENLAND. Wantoestanden in de Kolchozen. Dezer dagen maakte „de Tel." melding van e$n brochure van den oud volkscommissaris Syrtsof, waarin deze critiek uitoefende zoowel op de Russische fabrieken als op de coilec- ieve landbouwbedrijven. Een off cieele oevestiging van zijn verklaringen be treffende laatstgenoemd onderwerp vinden wij in een rede, die de Russische volkscommissaris van Landbouw, |a- kowljef. dezer dagen op een te Moskou gehouden bijeenkomst voor de orga nisatie van den arbeid in de collectieve landbouwbedrijven heeft gehouden. Volgens het verslag van de rede in de „Prawda" behandelde hij o.m. de kwestie van de opvoering van den productieven arbeid en de noodzake lijkheid om op minder nonchalante wijze met de landbouwmachines om te gaan. Zoo verklaarde hij, dat voor alles de arbeid in de kolchozen beter moet worden georganiseerd, daar vele werkzaamheden thans nog op domme en slordige wijze worden verricht. Naar verhouding van het tegenwoordige aantal arbeiders in de collectieve be drijven zou het mogelijkzijn, hetdubbele te presteeren van hetgeen op het oogenblik ten uitvoer wordt gebracht Overal moest dan ook het voorschnfi gelden, dat wie niet wetkt, niet zal eten. De lijntrekkerij kan alleen worden bestreden door een verordening dat het te ontvangen loon zal afhangen van de hoeveelheid verricht werk. Wat de behandeling der landbouw machines betreft, wees Jakowljef er op, dat daaraan veel meer zorg moet worden besteed. Nergens ter wereld, zoo zeide hij woordelijk, bederft men meer machtnes dan bij ons. Vroeger bleven in de indfvidueeie bedrijvende ploegen 20 a 30 jaar en soms nog langer bruikbaar, terwijl thans een tractor geen langer leven dan twee jiar heeft, waaruit blijkt, dat de leden van een collectieve landbouw-onder- neming minder zorg dragen voor de gemeenschappelijke machines dan vroeger voor hun eigen werktuigen. Na deze natuurlijk ongewilde veroor deeling van het communistische stelsel, drong Jakowljef dan op een algeheele verandering van houding aan. Hij besloot met de veelzeggende verklaring, dat het er niet alleen om gaat zooveel mogelijk te zaaien doch vooral om een zoo groot mogelijken oogst binnen te halen, en dat het niet voldoende is veel gemeenschappelijke koeien op stal te hebben staan, maar. dat gestreefd moet worden naar een zoo groot mogelijke boter- en melk productie. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het ingezonden stuk over de winkeliersactie, van Woensdag 1.1. wil ik de voorbarige, onzelfbewuste schrijver (vermoedelijk een bange partijganger) even van ant woord dienen, alsmede enkele vragen stellen. Als lid der W.W.V. is het mij dan ook bekend, dat de Winkeliersgroep niet het politiek pad op wil. Wat het punt onzer agenda betreft Op onze jaarvergadering zal slechts de wenschelijkheid besproken worden. En wanneer de vergadering meent dat de winkeliersgroep niet voldoende behartigd wordt, dan zal ongetwijfeld de machtige winkeliersgroep zorgen voor soliede candidaten. De R. K. Middenstandsbond is echter al reeds vertegenwoordigd, al is het dan geen winkelier, hun geluid is dus niet nieuws, dus ook niet uit den booze. Maar de W.W.V. is nu heelemaal een vereeniging die alles anders zal doen, dan de andere. En van onder gang gesproken, maak je daar nu maar niet ongerust over, bemoei je daar nu niet te veel mee, anders krijg je misschien te veel slapelooze nachten. En wanneer wij concequent rede neeren dan zou volgens u de winke lier in den winkel moeten blijven. Maar dan mogen wij toch ook aan nemen dat de fabrikant blijft bij zijn fabriek, de boekhouder op zijn kantoor en de arbeider bij zijn arbeid en dus zullen moeten blijven op „Neutraal" terrein. Van anderen zijde vernemen wij echter, dat „Neutraal" terrein even eens uit den booze is, indien nu geen dezer aan politiek mag doen. Wie mag het dan wel doen? Of is het de bedoeling van schrijver om den ambtenaar en den rentenier, de belangen van de gemeente te laten behartigen. Schrijver weet te vertellen dat Waalwijks Belang niet aan politiek doet, ik zal iaten hooren dat ze dat wel doen, dat u niet goed weet wal politiek is dat is en voor iemand die schrijven wil in de courant toch wel een beetje te erg. Wanneer een ver. eeniging hetzij welke ook een adres richt aan het gemeentebestuur, b.v, om een goede steunregeling, dan zit zoo'n vereeniging in de politiek, snapje! en-daarom zal W.W.V. niet buiten de politiek kunnen. En ik zou je willen toeroepen: „Schoenmaker blijft bij je leest". Een lid van de Winkeliers-Groep, Benoemd. De heer C. Fijneman alhier, werd benoemd tot agent van Politie te Breaa. De heer F. ontving zijn op leiding van den Inspecteur v. Politie den heer J. Helsland alhier. J Vergeven en Vergeten. De R. K. Gymnastiekclub K.G.V geeft Zondag 1 Februari een groote uitvoeving in het Patronaat „St. Jan", Onder regie van den heer Mich, de Vries is ingestudeerd het drama „Vergeven en Vergeten" van Palmer Putman, Er wordt slecht één uit. voering gegeven en wel voor Heeren, De gymnastiek komt daarnaast natuur lijk onder leiding van de heer L. van Gulick met n programma vol af. wisselend gymnastenwerk. Mag KGV enkele maanden van inzinking beleeid hebben, de laatste weken neemt het ledental weer met den dag toe, zoo dat de club weer op ae oude sterkte is. Onder leiding van den nieuwen adviseur den WelEerw. Heer v. d, Biggelaar gaat de KGV wederom een tijdperk van bloei tegemoet. Zondag mag de KGV ongetwijfeld weder op de sympathieke belang stelling rekenen, die sinds haar be staan haar deel was. Armenconcert. We vragen nogmaals een aanbe veling voor het lietdadigheidsconcert, dat Bei Canto op Zundag 8 Februari geeft. De kaartenverkoop gaat niet slecht, doch kan nog beter marcheeren, De slechte tijd is oorzaak, dat som migen bang zijn te veel te geven. Laten dezulken bedenken, dat de minder gunstige tijdsomstandigheden voor de armen nog drukkender zijn dan voor hen zelf, dus, dat daar nog meer hulp en steun noodig is. Wie geen 75 cent voor een kaart kan missen, geve een bijdrage van 1 of 2 kwartjes wat ook gaarne geaccepteerd wordt. Wie meer kan missen taste wat dieper in den zak om zoodoende te kunnen aanvullen wat aan de gaven van minder bedeelden mogelijk ont* breekt. Humoristen. Het bestuur der Zangvereeniging engageerde voor het as. Armen concert op 8 Febr. het bekende duo Timmermans uit 's Hage, zoodat zij die een bezoek bij Bei Canto brengen naast den mooien zang van het koor nog een genoivol lachuurije zullen kunnen genieten. Stop gezet. De stoomschoenfabriek L. Gubbens in de Peperstraat wordt met l Febr. a s. geheel stop gezet. De arbeiders zijn zoo goed als allen reeds bij andere firma's onder gekomen. Ziekten. Op een ontzettende wijze heerschl momenteel de griep in onze plaats, in geen jaren kwamen zooveel zieken voor. Er zijn tabneken waar 40-50 procent lijdende is aan griep, huis gezinnen waar allen 't bed moeten noudenklassen in de schol n die slechts de helft van 't aantal leerlingen tellen. Gelukkig Is de aard der ziekte niet ernstig en loopen de meeste ge vallen met een paar dagen bed houden af. Waalwijk, 30 Jan. 1931. Eieren 6— 7 ct. Varkens f9—f 12. VALKEMBURG'S LEEUWARDEN - jJ ln Doozen cn Tuben 30-45 en 75 ct. Potten 1 gld. Verkrijgbaar bij Uw Drogist Pasop! Neem Wybert. Ter be scherming der slijmvliezen en Ier zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. origin, doozen a 25, 45 en 65 ets.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6