Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ll Illlt TOT BET till FEUILLETOft NUMMER 11. WOENSDAG 4 FEBRUARI 193$. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. BÜ contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. VLIJMEN. Vergadering van den Raad der ge. meente Vlijmen op Donderdag 29 Jan. Voorzitter de Edelachtb, heer 'G. R. v. d Ven. Aanwezig alle leden, Er was groote publieke belang stelling. De notulen werden goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, Van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs verslag over het afgeloopen jaar. Van Ged Staten goedkeuring van bet raadsbesluit tot het niet geven van gymnastiek—onderwijs aan de open bare school. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvarger in kas was een bedrag van f 10373 42 Idem bii de bedrijven waar in kas was i 306 99'/a- Boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. Diverse Kon Besl. tot goedkeuring van raadsbesluiten. Schrijven van Ged Staten houdende i de intrekking der jaarweddenherzie. ning van burgemeesters en secreta rissen. Al deze slukken worden voor ken. nisgeving aangenomen. Distructie van vee. 2o. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrtffmde aansluiting bij den N C B. tot onbruikbaarmaking van afgekeurd vee en vleesch. Indertijd de raad op advies der Ned. Vereeniging van Gemeenten verzocht om een bepaling omtrent geiijkvesd- ging op te nemen. De N C.B. bericht thans echter dat hiertoe niet kan worden overgegaan. B. en W. stellen voor het advies der Ned. Vereeniging van Gemeenten te vragen. De heer van Sprang vraagt hoelang het contract loopt, waarop de voor. van „De Echo van het Zuiden. zitter antwoordt 15 jaar. Verschillen 1e heeren zien niet in waarom de N.C.B de clausule niet wil opnemen, waar zij toch voor alle ge meenten gelijkluidende contracten wil maken. Wordt besloten het contract zonder deze clausule aan te gaan. Subsidie Patronaat. 3. Verzoek van den R.K Jeugdraad en het R K. Jongenspatronaat om een jaarlijksche bijdrage met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De voorzitter wijst op het groote nut dezer instelling voor de vorming der jeugd. Daar de particuliere bij dragen niet voldoende zijn om deze mooie vereeniging in stand te houden vraagt men een fl nke subsidie, zoo mogelijk ook voor (930 De zaak is in B. W. uitvoerig besproken. Over het atgeloopen jaar kan geen subsidie meer worden ge. geven, doch B. W. stellen voor dit jaar f 200 te verieenen. De heeren van Halder en H. Boom vinden het bedrag nogal hoog, vooral daar ook de gemeente-voor zware lasten zit. 0 »k de heer van Sprang onder, sch ijft dit, doch hij veronderstelt dat B. W. van de noodzakelijkheid hiervan overtuigd zijn, en kan zich er daarom bij neerleggen. De voorzitter wijst op de groote uitgaven die het patronaat moet doen, en op den slechten toestand der finan c Ea. Bovendien is de subsidie nog minder als die van het Meisjespatro naat. die indirect minstens t 300 be draagt. Pachtverlaglng 4. Verzoek van pachters van lande, rijen der gemeente tot verlaging van de pachtprijzen over 1930. Het verzoek gaat uit van alle pach ters, daarnaast is nog een verzoek in gekomen van den pachter C. v. Engelen te Nieuwkutk. B. en W. zijn van meening dat aan het verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Wanneer besloten wordt om 10 pCt. reductie te geven zou de ge meente een verlies lijden van f 2000. Dit zal tot gevolg h boen dat dit jaar de fondsb-Iasting met 10 opcenten wordt verhoogd. Het gevolg zou dus zijn dat Middenstand, arbeiders, land bouwers en andere groepen zouden moeten betalen voor de pachters. Bj vendien zijn de groote stroppen juist om den tuinbouw geleden, de gemeng de bedrijven, zooals de meeste In deze gemeente zijn, hebben niet zulke groote verliezen geleden. Daarbij komt nog dat de boerderijen bij de laatste verpachting zeer laag geschat zijn. Ook moet worden ln oogen- schouw genomen dat vele manden, makers grond gepacht hebben, terwijl deze toch in het geheel niet voor reductie in aanmerking komen. ünr. van Udennout geeft toe dat de pacht niet hoog is, doch daar men voor zijn producten hoegenaamd niets maakt, zou hij eenige reductie willen geven. De heer v. d, Qrindt wijst op den slechten tijd voor de boerderij, en vreest dat de gemeente gedwongen zal worden vermindering te geven, daar veten niet kunnen betalen. Spr. wijst op het voorbeeld dat de Nederlandsche Bisschoppen en vele particulieren hebben gegeven. Ook kan spr. niet aannemen dat de onderteekenaais van het verzoek In den raad niet aan de discussie mogen deelnemen. De voorzitter wijst erop dat nu ai 12 jaar lang aan het verzoek der bis schoppen is voldaan, en de landerijen altijd zeer laag geschat zijn. Sor. wijst op den oorlogstijd toen de pacht som in verhouding tot de opbrengst veel te klein was, doch ook toen werd deze niet verhoogd. Spr. vraagt zich af of de boer met een verlaging van 10 pO. gered zou zijn, waartegenover de gemeente een veriies van f 2000 lijdt. De vergelijking met kerkbesturen en particulieren gaat op. daar de raad het geld der belastingbetalers, die zelf ook magere jaren doormaken, beheert Vervolgens wijst spr. nog op de onsympathieke houding van veie on derteekenaars, wien het er uitsluitend om te doen is, een zoet wins je te behalen. Spr. heeft hiervan verschil lende staaltjes gehoord. Weth. van Helvoirt zou het verzoek wei willen inwilligen, mils de ge- hèeie gemeente uit pachters bestond. De heer van Heesbeen kan zich niet met een aigemeene verlaging ver eeniging, doch stelt voor een commis- sie te benoemen, die in ovetLg met B. en W. onderzoekt welke personen voor een verlaging in aanwerking kunnen komen. De Voorzitter kan zieh hiermee zeer goed vereenigen. De heer v. Wagenberg Is oek tegen een aigemeene regeling. Spr. wijst erop, dat de 500 H A. land der gemeente na aftrek van alle la,ten zeer weinig opbrengen. B. en W. zullen zich enkele men- schen assumeeren om deze zaak te onderzoeken. Verharding Voordijk. 5. Verzoek van bewoners van den Voordijk tot verharding van het Noor delijk gedeelte van den Voordijk. De Voorzitter zegt, dat bij B. W een reconstructieplan van die wegen die verbetering behoeven, in studie ts Ook de Voordijk is hierbij inbegrepen, weshalve zij voorstellen om het verzoek tot de volgende vergadering aan ie houden waar het plan van B. W. zal besproken worden. L Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. 31). f Zuster Rose knikte alleen maar en ging naar het bed terug, waar zij haar vingers op den pols van de patiente legde. Mevrouw Gardener lag heel stil haar oogen waren open, maar er was een vreemde, onwezenlijk-sta- rende blik in en Hilary kreeg den in druk dat haar tante zich op dit oogen- blik méér bewust was van dingen, die ver weg en lang geleden waren, dan van hetgeen hier in de kamer om baar heen gebeurde. Ze haalde moei lijk adem en telkens kwam er een zwak gekreun over haar lippen. Op ren teeken van de verpleegster kwam Hilary bij het bed staan en zei zacht en zoo natuurlijk ze kon: Ik kom om u goedennacht te zeggen. Een oogenblik scheen de nevel van de oogen der zieke op te trekfren; ze scheen uit een verre verte terug te keeren in de kamer waar ze lag te sterven. Haar oogen vestigden zich op Hilary, ze glimlachte en stak een hand uit. Wel Clare, kwam het hortend over haar lippen. Ik heb erg naar je verlangd. Ik dacht dat je dood was. Maar dat was een vergissingje leefde nog, wat heerlijk! Ik ben Hilary uw nichtje Hi lary, zei het meisje langzaam en dui delijk. Ik kom om u goedennacht te zeggen. Hilary? Een oogenblik trok me vrouw Gardener de wenkbrauwen sa men, een uitdrukking van niet-begrij- pende verbazing trok over haar ge laat. Hilarywacht ik herinner het mij. Haar woorden kwamen steeds moeilijker, met langere tus- schenpoozen om hijgend adem te ha len. Antonia's dochtertje, die zooveel op Clare lijkt! Is het bedtijd? Kom je me goedennacht zeggen? Zeg tegen Antonia blij ik wilde dat Anto nia gelukkig was geweest. Was ze ge lukkig? De onsamenhangende zinnen ein digden in een vraag, waarop de zieke blijkbaar antwoord verwachtte. Haar oogen werden helderder en vestigden zich op Hilary's gezicht, de hand die de hand van het jongemeisje gegre pen had, hield deze krampachtig om kneld. Ik denk dat ze gedurende een deel van haar leven gelukkig is ge weest, antwoordde Hilary met een nauw merkbare aarzeling; ze heeft heel veel van mijn vader gehouden. Ze heeft nooit van iemand zoo veel gehouden als van hem, luidde 't op hijgenden, gejaagden toon gegeven antwoord. Maar bleef hij ook van haar houden. Hield hij genoeg van haar? Er was iets eigenaardig-dringends in stem en manieren van doen van de stervende en Hilary was niet in staat den blik der oogen, die geen seconde van haar aflieten, te ontwijken. Ik ben bang van niet, stamelde ze, maar ik heb hem absoluut niet ge kend. Hij stierf toen ik nog heel klein was. Arme Antonia! De stem van mevrouw Gardener, die een poos vrij ferm had geklonken, werd weer dof en vaag en de nevel trok weer over haar oogen. Arme Antonia als ik haar zie moet ik haar vertellen wat moet ik Antonia vertellen? Het is zoo donker in mijn hoofd ik weet het niet meer. Maar oClare ik ben zoo blij dat je gekomen bent en je haar is nog altijd als gloeiend zonnegoud Ralph zal het ook prettig vinden om je te zien hij zei altijd dat Clare de knapste was van ons allemaal behal ve ik dan. Ik was altijd de eerste voor Ralph. Haar stem doofde weg tot nauwe- lijks-verstaanbaar gefluister, 't werd een ongearticuleerd gemormei. de greep van haar hand om die van Hila ry verslapte. Maar na een paar minu- ten begon ze nog eens te spreken en met moeite konden de omstanders haar woorden opvangen. Ik ben zoo blij dat je gekomen bent om goedennacht te zeggen, Cla re Ik ben zoo moe, zoo moeIk ge loof dat ik in geen weken geslapen heb. Maar nu kan ik gaan slapen ik wil prettig droomen vannacht omdat het R»'«h plezier doet als ik gelukkig ben. Goedennacht Clare; kleine zus God zegen je. Ze zweeg. De deur werd zachtjes geopend en de dokter kwam voorzich,- tig de kamer binnen. Marion Garde ner was in slaap gevallen om te ontwaken in het land waar geen pijn lijke droomen zijn. Hoofdstuk XVI. DE SCHRIJFCASETTE. Ik vind het zoo jammer voor Hi lary. Het lijkt wel of het kind voort durend met dood en somberheid in contact moet komen. Ze heeft in elk geval ruim schoots haar deel gehad de laatste maanden; dat is een feit! Pr. Harding, met zijn rug ge leund tegen den schoorsteenmantel in den salon op de „Hall", keek met 'n ernstig gezicht naar Anstice, die te genover hem stond. Het is de eene tragedie na de andere geweest. Maar we moeten niet vergeten, dat noch de dood van liaar tante, noch die van uw broer, haar een groote schok kan heb ben gegeven. Neendat is zoo. Haar tan te was vrijwel een vreemde voor haai en het komt me voor dat de dood een verlossing moet zijn geweest voor het arme schepsel. En Luke was heele- maal een vreemde voor Hilary. Ze heeft hem maar één keer gezien: Op den dag dat hij ziek is geworden. Maar dat neemt toch niet w7eg dat ze de laatste maanden in een atmos feer van dood en rouw heeft geleefd. Ik ben heel blij, dat ze nu weer bij u is. Ze is direct na de begrafenis van haar tante teruggekomen. Ik had ove rigens nooit gedacht, dat zóón jong meisje zóó'n sterk karakter kon heb ben en dat een oudere er zooveel steun aan kon hebben. U weet dat Luke en Hilary's tante in denzelfden nacht gestorven zijn een eigenaar dig coïncidentie, vindt u niet? Hilary is gisteren terug gekomen. Zoo gauw het maar eenigszins mogelijk is, moet u hier allebei van daan, besliste Harding. U hebt behoef te aan afleiding en volkomen rust. 't Is een ellendige tjjd die u achter den rug hebt. Daar hebt u gelijk in. Anstice's antwoord kwam langzaam en het viel den dokter op dat er donkere kringen De heer van Sprang merkt op, dat in een der vorige vergaderingen be sloten is de Verlengde Kerkstraat voorloopig nog niet te verharden. B. en W. schijnen zich aan dit bestuit niet gestoord te hebben en hebben deze straat toch vernieuwd. De Voorzitter zegt, dat het werk is geschied uit den post onderhoud van wegen. De weg was daar onhoudbaar en toen de opzichter vroeg waf er moest gebeuren met de oude steenen die overal langs den weg dggen, heeft spr. ze in de Kerkstraat laten liggen. De weg is prachtig vernieuwd en het heeft slechts f 80 gekost. Oak de heer van Heesbeen vindt, dat B. en W. het niet hadden mogen doen of het met oude of nieuwe stee nen gebeurd is, doet riiets ler zake. De oude steenen hadden best ergens anders kunnen gebruikt worden en bovendien meent spr. te weien, dat er nog nieuw materiaal gebruikt is ook. Dhr. v. Sprang weet, dat B en W. reeds voor de vergadering in Novem- ber het plan hadden den weg te ver harden ongeacht het besluit van den raad. De Voorzitter ontkent dit ten stel ligste. Dhr. van Sprang komt geregeld met die straatpraaijes voor den dag, doch spr. wenscht niet, dat de raad een blaam werpt op B. en W. Weth. van Helvoirt merkt op. dat de daad van B. en W. zeer goed is ge weest, voor een bedrrg van f 80 heeft men nu 100 M. nieuwen weg gelegd, zonder boven de begrooiing te zijn gegaan. Dhr. van Wagenberg geeft toe, dat B. en W. tegen den vorm gezondigd hebben, doch practisch juicht hij hun daad toe. Het verzoek wordt aangehouden. Verlichting Mommersteeg 6, Verzoek van bewoners van de Mommersteeg tot verlichting van een gedeelte van den weg naar Haarsteeg. De kosten biervan zullen zijn f 1200. de opbrengst daarentegen slechts f 15 oer jaar bij een verbruik van 150 KW U. Doortrekking van het net der ge meente Hedlkhuizen zou sUcH's f 470 onder haar oogen en trekken van ver moeidheid om haar inond lagen. En, vervolgde ze aarzelend, bij alle ellende komt nog iets waarover ik aan het tobben ben geraakt. Tijdens de ziekte van mijn broer, had ik voort durend het gevoel, dat hij mij iets wilde zeggen, maar dat hij niet bij machte was om mij duidelijk, te ma ken wat hij bedoelde. Zijn oogen volg den mij voortdurend met een gejaag de uitdrukking er in. Het was alsof zij steeds maar weer een vraag stel den of mij smeekten aan een verzoek te voldoenen ik had er geen flauw vermoeden van wat hij bedoel de. O, ik kan u gewoonweg niet zeg gen, hoe de herinnering aan die ang stige, gejaagde oogen mij vervolgt; ik heb me suf gedacht wat hij toch ver langd kan hebben. Hetgeen u zegt versterkt mij in de overtuiging, dat hoe eerder u van hier gaat, hoe beter het voor u is, ver klaarde Dr. Harding met nadruk. Als het niet onbescheiden is, zou ik willen vragen of u verplicht bent nog lang hier te blijven? Zijn er veel zakelijke aangelegenheden te regelen, waarbij uw tegenwoordigheid ver- eischt is? Neen; ik erf een deel van de be zittingen, maar het landgoed en de ti tel komen aan een neef, een jongen neef, die daar zonder ook al zwemt in het geld. Komt hij hier om bij de afwik keling van de zaken te helpen? (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, - '2 ■tuflp m war ^r\ j Waalwjjksdie en Langstraatscbe

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1