N itt. Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. m TOT RET HART ii WMLWUft elkoo «i' >kD« k. ;zers FEUILLETON its ei ftaten, :he prang GEMEENTERAAD. 455 "n van TlMME als voi[ 1550 f 55 I 5 19311 »nds 6 15. WOENSDAG 18 FEBRUARI 1931. 54* JAARGANG. jna 45! e R.K.Kf HEESQ rWaal» er adv.nj; 455? ibodeni 4558 1217,i ill Uk, bij Waalwp 95. 5EKJES ZOUI enz kendi :eerd ii Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD smaal GEERTRUIDENBERG. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Vrijdag 13 Febr. nam. 2 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer J. Bianchi, burgemeester. Afwezig de heer Fnldauer, wegens ongesteldheid. Alvorens tot afhandeling der agen ia wordt overgegaan, houdt de Vooi litter een korte Nieuwjaarsrede. Nieuwjaarsrede Voorzitter. Sinds onze laatste vergadering is 'n nieuw jaar ingetreden, en bij deze ge legenheid bied ik U en de Uwen mijn beste wenscben aan voor 1931, daar bij de hoop uitsprekend, dat dit jaar voor U in alle opzichten een gelukkig en voorspoedig jaar moge worden, zoowel in Uw gezin als in uw zaken. Gebruikelijk is het geworden in de eerste vergadering van het jaar een terugblik te werpen op het afgeloopcn jaar en een overzicht te geven van den loop der bevolking. In 1930 vermeerderde onze bevol king door geboorten met 77 en door vestiging met 317 zielen, terwijl de be volking verminderde door overlijden met 32 en door vertrek met 205 zielen. Alzoo een vermeerdering van 157 zielen, zooclat onze bevolking op 31 December 1930 bedroeg 2758 zielen. Het afgeloopen jaar was voor onze gemeente vrij gunstig. Ten gevolge van de groote verbouwing en uitbrei ding aan de Prov. Electr. Centrale ras hier veel tijdelijk personeel werk zaam, hetgeen aan vele ingezetenen, vooral middenstanders, ten goede is gekomen. van „De Echo van het Zuiden. Wat onze Gemeentewerken betreft, mag ik wel speciaal vermelden de aanmerkelijke verbetering aan de straten. De straten verkeerden reeds jaren in een slechten toestand en hoe wel verbetering zeer gewenscht was, bleef deze achterwege omdat ons de middelen daartoe ontbraken en Uw Raad het ook niet wenschelijk achtte door belastingverhooging de noodige gelden te verkrijgen. In 1930 zijn wij echter instaat ge weest uit de gewone middelen een groote verbetering der straten aan te brengen, dus zonder de ingezetenen zwaarder te belasten. Een bijzonder woord van dank past hier aan den Gemeente-opzichter voor het vele en goede werk in deze door hem verricht, In verband met de volkstelling kwam de oude wijkverdeeling in onze gemeente te vervallen, werden alle straten van namen voorzien en had een algeheele huisnummering plaats. Einde 1930 werden ook in onze Ge- gemeente vrij gunstig. Tengevolge de algemeen heerschende oeconomi- sche inzinking. Gelukkig echter niet in die mate als in menige andere ge meente. Hoewel wij de toekomst niet al te somber moeten inzien, zal het toch raadzaam zijn, dat ieder voor zich, elk bedrijf, dus ook de Gemeente, re kening houdt met de gewijzigde om standigheden en is voorzichtigheid in beheer geboden. 1931 is bovendien het eerste jaar, dat de nieuwe wet op de Fin. verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten wordt toegepast en de Fondsbelasting geheven wordt. Bij de behandeling der Fondsbelas ting in den Raad, heb ik U er reeds op gewezen, dat de opbrengst dezer be lasting zoó goed mogelijk is berekend en geraamd, doch de practijk zal uit wijzen in hoeverre de ramingen juist zijn. Ook wat de opbrengst van belas tingen betreft kunnen wij dus nog voor verrassingen komen te staan, een 1 reden te meer om dit jaar met het fi- nantieel beheer voorzichtig te zijp. M. H. Ik dank U voor de medewer king welke ik dit jaar van U mocht ondervinden. Ik hoop zoolang U in deze samen stelling nog zitting hebt, op Uw aller medewerking te mogen rekenen. Met den wensch dat 1931 voor Geer- truidenberg en zijne ingezetenen voor spoed moge brengen, open ik deze eerste vergadering van het jaar. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing door den Secre taris, zonder opmerkingen goedge keurd. Aan de orde: 1. Vaststelling vergoeding ingevol ge art. 101 der L.O.-Wet 1920 voor de Naar het Engelsch door I. VAN DER SLUYS. Maar ik heb mijn opinie onmiddellijk gevormd, toen ik het briefje van Sir Luke in handen kreeg dat hij geschre ven heeft op den dag voor zijn dood. 'k kan u dan ook met den meesten nadruk verzekeren dat er voor twij fel niet de minste aanleiding bestaat; 11 bent Sir Luke's wettig en eenig kind en dientengevolge zijn universeele erfgenaam. De titel gaat over op een neef; Sir Denis Framley, maar de be- zitting komt aan u. Ik moet u dan °ok wel gelukwenschen met het aan zienlijke vermogen, dat u geërfd hebt. De koele en weloverwogen woorden van den rechtsgeleerde klonken als zinnen uit een oud boek, peinsde Hi- 'ary en ze had het vage gevoel dat ze, a's haar gedachten niet zoo verward waren, om zijn mooie officieele zin- nen gelachen zou hebben. Daarop wendde ze zich tot Anstice: Ik heb het afschuwelijke gevoel een indringster te zijn, zei ze. Wat woef uw neef wel denken als hij hier komt? Ik vind dat ik heelemaal geen 'echt heb op de bezitting. Het Inkt me n'et. eerlijk. Natuurlijk is het eerlijk' kindlief, protesteerde Ansties vriendelijk. Je bent evenmin een indringster als ik ben. Alle menschen hier op het land goed zullen zich verheugen, dat Luke's eigen dochter voortaan hier meesteres zal zijn. Denis is een volko men vreemde. Hij kan onmogelijk iets voor het landgoed voelen en boven dien zwemt hij nu al in het geld. Je hoeft er heelemaal niet over te tob ben dat je hem van iets berooft. En wat mijzelf betreft zij sloeg haar arm om het verlegen, zenuwachtige meisje wat mij betreft, ik hield al van mijn nichtje, voor ik wist dat ze mijn nichtje was! O, had moeder dit nog maar kunnen belevenDe woorden kwamen bijna onwillekeurig over Hilary's lip pen. Het is zoo'n ellendig idee dat zij zooveel moeite en zorgen heeft gehad en dat ikrijk ben! Proheer te bedenken hoe geluk kig ze zijn zou als ze wist dat haar kind de plaats heeft gekregen die het toekomt, wierp Anstice tegen. Er kwam een zachte uitdrukking op Harding's gezicht toen hij naar de beide vrouwen vo<?r den haard keek. Maar na enkele seconden, wierp hy zijn gepeins van zich af en zei: Er zijn een heeleboel dingen te bepraten en hoewel mijn voogdij als geëindigd beschouwd kan worden, hoop ik toch dat ik je van dienst kan zijn, als het noodig is, Hilary. Maar uw voogdij is heelemaal niet geëindigd, riep het meisje. Ik heb nu nog meer dan vroeger uw raad en hulp noodig. En zij keerde zich met. een beminnelijk lachje naar den ad vocaat al zal meneer Brent mij.na tuurlijk met zijn adviezen terzijde staan, dan kan ik het toch nog niet zonder mijn voogd stellen. Hilary en ik zullen u nog met heel wat moeten lastig vallen, Dr. Harding, mengde Anstice zich in het gesprek. Laat u ons alstublieft niet in de steek. Ik ben alleen bang dat u ons zult aanraden om ergens anders te gaan wonen, omdat wij het u an ders te lastig maken. Er kwam. een dankbare uitdruk king in Harding's oogen hij sprak op vriendelijker toon dan Anstice van hem gewend was; er scheen een stuk van den ijzeren muur, die hij om zich heen gesmeed had, omver gevallen te zijn. - Ik wil alles doen wat ik kan om u van dienst te zijn, verklaarde hij. Maar een dorpsdokter is tenslotte niet de meest geschikte raadsman voor 'n vermogende jongedame zooals Hilary nu is. Iets van zijn oude cynisme kwam een oogenblik in zijn stem, maar An stice antwoordde snel: Doet u nu alstublieft niet of u zichzelf voor een bekrompen dorps dokter houdt, u weet heel goed dat u dat niet bent! En Hilary en ik zullen uw raad dikwijls genoeg noodig heb ben. De dagen die volgden waren voor Hilary vol van nieuwe sensaties, nieu we plichten, nieuwe verantwoorde lijkheden; en het leek het jonge meis je. dat in armoede was opgevoed, dat het fortuin dat zij geërfd had, eenvou dig onuitputtelijk, was. Ik kan natuurlijk nog geen kwart van het inkomen, waarop ik volgens meneer Brent recht heb, uitgeven, zei zij op een morgen, nadat zij een on derhoud gehad had met den advocaat, maar ik ben nu in staat om een heele boel te doen voor menschen die hulp noodig hebben. Ik wou dat geluk een artikel was dat voor geld te koop is; Bijzondere Scholen over 1929. Het vastgestelde bedrag was voor 1929 7.90 per leerling. De Jongens school, met een aantal leerlingen van [178, krijgt dus een vergoeding van 1446.20, waarvan reeds is betaald j 862.32, zoodat dus resteert 543.88. De Meisjesschool telde over ge noemd jaar 244 leerlingen, hiervoor moest dus worden betaald 1927.60, waarvan reeds 1115.68 uitgekeerd is, zoodat nog te betalen blijft 811.92. Wordt goedgevonden. 2. Vaststelling voorschot ingevol ge art. 101 der L.O.-wet 1920, voor de Bi.jz. Scholen over 1931. B. en W. stellen voor het voorschot voor 1931 op hetzelfde cijfer als voor 1929, dus op 7.90 per leerling te ba- seeren. Het aantal leerlingen der Jon gensschool bedraagt thans 182, en dat der Meisjesschool 265. Van de uitkee- ringen kan hoogstens 80% vooruit betaald worden, dus aan de Jongens school 1150.24 en aan de Meisjes school 1674.80. Deze bedragen zijn uit te betalen in 4 termijnen, aan het einde van elk kwartaal. Wordt goedgevonden. 1 3. Vaststelling kohier hondenbe lasting over 1931. Wordt vastgesteld conform voor stel. 4. Wijziging begrooting Sted. Godshuizen over 1930. Deze wijziging is noodig in verband inet de bijdrage aan de gemeente voor pensioen der ambtenaren, tot een be drag van 427.37. Wordt goedgevonden. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de Geertruidenberg- sche Bouwvereeniging. De Voorzitter zegt, dat de Bouwver eeniging hem voor de vlugge afwik keling der zaken gevraagd heeft nu vast dit besluit te nemen. Met de geld- dan zou ik een grooten koffer vol koo- j pen voor de arme juffrouw Drivers. Het zou misschien beter zijn als je i ze een nieuw hart kon bezorgen en 'n i opgewekter kijk op alles, antwoord- j de Anstice lachend, j Dan zou ik een heeleboel willen doen voor de pachters, ging Hilary voort. Sommige huisjes zien er zoo vervallen uit en de menschen zijn zoo armoedig. Meneer Brent houdt lange preeken over zuinig beheer, maar ik geloof niet dat het verkwisting is om arme menschen te helpen. En wat i moet ik met zoo vreeselijk veel geld doen voor mijzelf? Je moet je kleeden en je moet je leven inrichten als eigenares van een groote bezitting", zei Anstice op luch- tigen toon. En ik hoop, dat je eens zult trouwen en dan moet je Grantley Hall later in goede conditie aan je zoons en dochters nalaten. Er kwam een blos op Hilary's ge zicht. Dat hoop ik. O, dat hoop ik, zei ze zacht, en ik begrijp natuurlijk, dat het landgoed verstandig beheerd moet worden, maar meneer Brent moet niet denken, dat ik daarom arme men schen niet.zal helpen. Er is zooveel te doen. Denkt u alleen maar eens aan de arme juffrouwen Drivers. Kon ik maar iets van de bitterheid uit hun leven wegnemen, iets van hun wrok tegen hun lot. Ik zou ze zoo graag aan het verstand willen brengen, dat er niet alleen narigheid in de wereld is. Als ze jou maar lang genoeg kennen, dan zullen ze wel gaan begrij pen, dat er in het leven nog iets an ders dan bitterheid is, riep Anstice impulsief. Jij draagt de zonneschijn met je mee, overal waar je gaat. Ik krijg zooveel liefde en ge- Prlis der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. BH contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrifdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. leening is hij nog niet geheel geslaagd, doch hij hoopt in de volgende verga dering met een voorstel voor deze geldleening te kunnen komen. Voor deze 10 woningen is noodig 'n terrein met een frontbreedte van 27.45 M. en een diepte van 40 Meter, en dus groot 1098 M2. B. en W. stellen voor om dezen grond aan de bouwvereeniging te ver- koopen tegen 2.per M2. De heer Sassen vraagt of de bouw nu spoedig zal worden doorgevoerd. De Voorzitter antwoordt, dat het wachten nu nog slechts is op de geld leening. Wat de bouwvereeniging be treft is alles klaar juist voor den spoedigen gang van zaken heeft men verzocht nu vast dit besluit te nemen. De heer Sassen vraagt of in de Bouwvereeniging de huurkoopkwes- lie niet besproken is. i De Voorzitter zegt, dat deze kwestie niet in de Bouwvereen., doch wel in B. en W. besproken is. Spr. heeft o.a. de regeling, zooals deze in Waalwijk geldt, bestudeerd. Theoretisch is die regeling heel mooi, doch hij vreest, dat ze voor deze gemeente niet ge schikt zal zijn. De heer Sassen merkt op, dat dit 'n gevolg is van den lagen loonstan- daard. Toch zou hij het een zeer goed middel vinden om de menschen hier meer honkvast te maken. Misschien zou in overleg met andere college's wel een regeling te treffen zijn, zoo dat een zekere subsidie gegeven kon worden. Het moet een systeem zijn, waardoor de menschen op den duur met kleine aflossingen iets kunnen bereiken. Weth. de Kroon vindt het ook zeer mooi dat de menschen een huis in eigendom krijgen, doch hij is van mee- ning, dat het huurkoopsysteem alleen luk, antwoordde Hilary eenvoudig. Zooveel dat ik er anderen wel iets van moet meegeven. Zooveel liefde en geluk. De woorden klonken in Anstice's geest na. Zooveel liefde en geluk! En toch was het meisje, dat deze woorden met zooveel overtuiging sprak, in armoe de opgevoed in een somber Londen's pension en tot voor een paar maan den geleden had zij zelfs niet geweten wat het woord Luxe beteekende. Juffrouw Drivers heeft me ge vraagd om zoo gauw mogelijk op Hel- dezicht terug te komen, ging Hilary voort. Ze vond dat ik tante Marion's bezittingen moest halen, omdat zij in Engeland geen andere familieleden heeft. Ik ben er eigenlijk wel erg haas tig vandaan gegaan. Kunt u mij een paar dagen missen? Maar kindje, je bent immers je eigen baas. Als meneer Brent je niet voor zakelijke aangelegenheden noo dig heeft, is er geen enkele reden waarom je niet zou gaan. Maar we moeten nog wel over onze wederzijd- sche plannen praten. Dat is gauw genoeg gebeurd. Hi lary die tegenover Anstice op de sofa had gezeten, stond plotseling op en liet zich naast mevrouw Anstice's stoel op haar knieën vallen. Ik zal u wel eens gauw vertellen wat onze plannen zijn. Wij blijven bij elkaar; net zoolang tot u genoeg van mij hebt en u helpt mij met het moeilijke nieu we leven; tenminste als u het hier niet te vervelend vind. Wordt vervolgd. id. De Echo van het Zuiden, ulwtjksele en Langstraatscbe («maul, MW3CHAPPyVANW«EKfAlHe O? WET IEYEH ÜHWii-'/ Vföv' m fflÊSS—i f

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1