MMNHAI Mwem i door de gemeente, en niet door de Bouwvereeniging kan worden toege past. Dhr. Sassen acht het, vooral waar hier zulk een lagen loonstandaard geldt, een groote moeilijkheid om aan een eigen huis te komen. Misschien was met overleg met de werkgevers iets te bereiken; als deze bereid zou den zyn om een fonds bij elkaar te brengen, kon men de lasten der arbei ders heel wat verlichten. De Voorzitter is van meening, dal de werkgevers in dezen slechten tijd toch al genoeg gedrukt gaan onder dt lasten der verschillende sociale wet ten. Dhr. Sassen is van meening, dat de werkgevers, wanneer zy niet tot hulp bereid zijn den toestand niet goed inzien. Op den duur zal het zoover ko men, dat de lasten der werkloosheid voor de gemeenschap komen, iets wat niet juist is en in ons maatschappe lijk bestel niet thuis hoort. Spr. wil daarom in overweging geven om voe ling te houden met de werkgevers; zij hebben er immers ook belang bij dat hun arbeiders hier honkvast zijn. Ook vindt hy het een onbillijkheid dat de bouw van arbeiderswoningen in de groote steden, waar deze toch pl.m. 30% duurder zijn, door het rijk ge subsidieerd wordt. De Voorzitter merkt op, dat het Rijk ook hier bijdraagt in het nadee lig saldo van de exploitatie, en zoo doende voorkomt dat de huren hoo- ger zouden moeten worden. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder stemming aangenomen. 6. Ingekomen stukken. Schryven van dhr. Mollenberg, die verschillende bijdragen met betrek king tot het verleden van Geertrui- denberg aan de gemeente heeft ge schonken. De geschonken stukken zullen dankbaar worden aanvaard. Rondschrijven van den gemeente raad van Arnemuiden aan alle ge meenteraden in Nederland, houdende verzoek van adhaesie-betuiging aan het verzoek tot afschaffing der ver plichting tot het geven van lichame lijke oefening op de Lagere scholen, voor kleinere gemeenten. Met het oog op de steeds nieuwe maatregelen die genomen worden en die vooral voor kleinere gemeenten extra zwaar wegen, stellen B. en W. voor aan het verzoek te voldoen. Dhr. Timmermans ziet echter de noodzakelijkheid hiervan niet in. Waarom zou men thans de gemeen te te klein vinden om dergelijke be palingen toe te passen? Wanneer het dan noodig zou zijn de uitgaven der gemeente te verminderen, kan men dit beter doen door Middelbare scho len als H.B.S. en Handelsschool niet zoo ruim te subsidieeren. De Voorzitter merkt op, dat de kos ten per slot van rekening niet gedra gen kunnen worden door kleinere ge meenten; elk jaar komen er nieuwe dingen bij, maar daartegenover staan geen nieuwe bronnen van inkomsten, zoodat de belasting zoo hoog mogelijk moet opgeschroefd worden. Bovendien komt er nog het practische bezwaar bij, dat er op den duur een tekort aan bevoegde onderwijskrachten zal ont staan, en het niet voor elke gemeente zal mogelyk zijn een goede kracht te krijgen. Sassen. We zien alweer dat van ni- velleeren geen sprake is. Voorzitter. Ik geloof dat dit alleen hiernamaals het geval is! Dhr. Timmermans ziet niet in, waarom het geven van gymnastiek- onderwys zoo veel geld zou kosten, er moet natuurlijk een lokaal gebouwd worden, doch spr. is van meenin^, dat deze kosten wel zullen meevallen. Het gymnastisch onderwijs is toch noodzakelijk voor de lichamelijke ontwikkeling van het kind. Spr. vindt het trouwens gek om nu adhaesie te gaan betuigen aan iets wat de ge meente niet zooveel geld kost, terwijl datgene, waarover nu al jaren geha merd wordt, binnen de muren blijft. De Voorzitter merkt op, dat men er niet met een paar duizend gulden af is, elke school kan een lokaal aan vragen. Dhr. Timmermans ziet niet in, dat het alle nieuwe lokalen zullen moe ten zyn, er zyn toch voldoende zalen in de gemeente. Wordt besloten adhaesie te betui gen aan het verzoekschrift. Tegen stemde dhr. Timmermans. Door Ged. Staten is goedkeuring ver leend tot aankoop van vestinggronden, zoodat nu alleen nog maar de beslis sing der Kamer behoeft afgewacht te worden. Met betrekking tot de nog steeds aangehouden destructorkwestie, heb ben B. en W. zich nogmaals tot den N.C.B. gewend, doch weer heeft deze bericht de gevraagde bepaling niet te kunnen opnemen. Bovendien is een rondschryven aan de gemeenten gericht, waarin enkele wyzigingen van het contract zyn ver vat. Tevens ziet de N.C.B. zich ge noodzaakt, voor die gemeenten, die op 1 April nog niet zijn aangesloten, be zwarender voorwaarden op te leggen. De meeste gemeenten zijn reeds bij den N.C.B. aangesloten, zoodat de Thermogenische Fabr. er niet meer aan denken om hier een fabriek op te richten, en er dus noodgedwongen wel bij den N.C.B. zal moeten worden aangesloten. De Voorzitter ziet niet in, in wel ken zin dit contract wederzijds ge noemd kan worden; de N.C.B. schrijft voor en de gemeente heeft het slechts aan te nemen. Dhr. Timmermans vraagt zich af, welk bezwaar er toch zou zijn bij den N.C.B. om ronduit op het schrijven van B. en W. te antwoorden; zij heb ben het antwoord eenvoudig ontwe ken. Dhr. Sassen gelooft, dat de eenzij digheid in deze kwestie een groote rol speelt, wanneer alle gemeenteraden door hun voorzitters even goed waren voorgelicht als deze, dan zou de gang van zaken heel anders geweest zijn De Voorzitter is van meening, dat de vereeniging van Ned. Gemeenten van het begin af de zaak in handen had moeten houden; de N.C.B. heeft dit echter blykbaar niet gewild, en heeft zich rechtstreeks tot de gemeen ten gewend. De wijze van handelen van den N.C.B. in deze kwestie heeft niet spr.'s sympathie. Van een weder zijdsch contract is geen sprake. Spr. kan deze handelwijze geen Christelijke noemen en weet niet wat de N.C.B. eigenlijk wel onder dit woord verstaat. Wordt besloten tot toetreding. Van de Caféhoudersvereeniging „Ons Belang" is een verzoekschrift ingekomen om voortaan gratis radio- muziek in de café's te mogen maken. De huidige belasting hiervoor is zeer hoog, en vooral door de sterke beper king der bals is het voor de kaste leins een zware tijd. Deze maatregel zou hun bedrijven zeer ten goede kun nen komen. De Voorzitter licht toe, dat het de bedoeling is de vermakelijkheidsbe lasting op muziek te verlagen; de toe stemming om muziek te maken wordt gegeven door het hoofd der politie. De bedoelde verordening is gemaakt in een tijd toen de radiomuziek pas in opkomst was en zou nu veel te duur uitkomen. B. en W. stellen nu voor de belasting van ƒ1.per dag te handhaven, doch daarnaast de ge legenheid te openen om voor een kwartaal vergunning te verkrijgen te gen een veel lagere belasting. Piano en gramafoon zullen met radio wor den gelijkgesteld, doch voor een strijk je moet voortaan 2.50 per dag be taald worden. Dhr. Timmermans zou er nog bij willen voegen, dat een abonnement geldig is voor verschillende instru menten. De Voorzitter heeft hiertegen geen bezwaar. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen, de belasting voor een kwar taal sabonnement wordt op voorstel van dhr. Sassen gesteld op 10. Ook zal in de verordening een be paling worden vastgelegd, waardoor het niet meer mogelijk is zijn toestel in een nevenliggende kamer te plaat sen en zoodoende toch muziek in bet café te hebben, terwijl men geen be lasting betaalt. De Voorzitter heeft van de vereen. „Monument Ned. Reddingswezen" een verzoek ontvangen om hier geld in te zamelen voor een op te richten mo nument ter eere der vaderlandsche zeehelden. In dezen zwaren tyd wenscht hij echter niet bij de gemeen tenaren aan te kloppen, doch zou hij liever een bedrag uit de gemeentekas geven. Dhr. Timmermans is er sterk voor om van gemeentewege een bijdrage te geven, doch vindt het zeer jammer, dat voor het Dorus Rijkersfonds, dat aan de ouden van dagen onder deze redders onderhoud verschaft, wel ge collecteerd moet worden. Ik vind het een schande voor onze natie, zegt hij. Op voorstel van dhr. Timmermans wordt besloten een bedrag van ƒ5. te geven. Verzoek van de Zuider Petroleum Mij. voor het plaatsen van een ben zinepomp met leiding bij café C. Mouthaan. B. en W. stellen voor toestemming te geven tegen een recognitie van 1 per jaar, evenals dit aan andere maat- schappyen verleend is. Dhr. Sassen staat niet sympathiek tegenover het systeem dat de maat- schappyen er op na houden en waar door ze zichzelf bijna alle winst ver zekeren, terwijl het profyt voor den verkooper maar gering is. Daarom zou spr. de recognitie tot 10.wil len verhoogen. Dhr. Timmermans meent, dat men hier niet zoozeer het belang der maat- schappyen als dat van het publiek moet in het oog zien. Spr. kan zich echter wel met deze bepaling vereeni gen, mits de vergunningen aan de an dere maatschappijen worden opgehe ven, en vervangen door een nieuwe, in denzelfden geest als voor de nu tt plaatsen pomp. Wordt goedgevonden. Verzoek om grondaankoop van A. Pruisen, die voornemens is een woon huis met garage te bouwen aan de Spoorlijn. Het terrein moet een breed te hebben van 9 M„ en een diepte van 37 M„ dus een totale oppervlakte van 333 M2. Bedoeld wordt het perceel te genover Blylevens; tusschen het thans aangevraagde perceel en het gebouw van De Wit blijft dan nog 22 M. over. De Voorzitter zou het echter jam mer vinden, dat iemand die de spoor lijn niet hard noodig heeft, daar juist langs gaat bouwen, en zoodoende an deren de gelegenheid ontneemt. Spr. heeft met den aanvrager een onder houd gehad, en erop gewezen, dat het terrein naast de spoorbaan duurder was. De aanvrager bleek echter ook genegen het terrein naast de Wit te nemen. B. en W. stellen nu voor het terrein op dezelfde voorwaarden te verkoopen als indertijd voor Lodewi- cus zijn gesteld, n.l. de eerste 20 M. voor ƒ3.en de overige diepte voor 2.per M2. Wanneer daar gebouwd wordt, wordt ook telkens gevraagd om een rioolaansluiting. Op advies van den gem.-opzichter willen B. en W. in overweging geven den verkoop zoo af te sluiten, dat de riooldoortrekking hierin begrepen is. Hier kan b.v. plm. 20.gevraagd worden om het riool aan te leggen op gemeentekosten. Wordt goedgevonden. Van A. E. Rekkers te Raamsdonks- veer, verzoek om ligplaats voor zijn woonschip tegenover de vatenfabriek. Dit verzoek is eerst hedenmorgen ingekomen, zoodat het niet meer in behandeling kan komen. De Voorzitter merkt op, dat het meer voorkomt dat men eerst wan neer de Raadsvergadering is aange kondigd, met zijn verzoekschriften komt, waardoor het dikwijls niet mo gelijk is nog een grondig onderzoek in te stellen. Spr. dringt er op aan, voor al tijdig zijn verzoeken in te dienen. De Voorzitter deelt nog mede, dat de verkoop van hakhout in het Laantje 42.70 heeft opgebracht. Rondvraag. Dhr. Sassen waagt of er geen uit breiding of herstel van het rioolnet noodig is, dit zou tegelijk een mooie werkloosheidsbestrijding zijn. De Voorzitter zegt, dat de open ga ten op de Markt wel in riolen moch ten worden omgezet, maar de tijd i*. nu niet geschikt om straatwerk te doen. Dhr. Sassen vraagt of voor dit werk ook subsidie van de provincie kan worden verkregen. De Voorzitter weet hieromtrent niets, doch hij gelooft niet voor uit- keering in aanmerking te komen, daar hier geen crisiswerkloosheid heerscht. In vergelijking met andere gemeenten mag de toestand hier nog heel dragelijk genoemd worden. De Voorzitter zegt, dat het werk met het invallen van de vorst gedaan was, hy zal echter trachten volgende week weer te beginnen. Al het moge lijke is gedaan, doch begrypelijker- wijs is het werk in een kleine gemeen te zeer spoedig gedaan. B. en W. heb ben alles gedaan wat binnen hun be reik lag, doch jammer genoeg blijft er toch steeds ontevredenheid heerschen. Het heeft spr. zeer verwonderd, dat de Voorzitter van den R.K. Werklie- denbond in een vergadering heeft dur ven zeggen, dat van werkverschaffing niets te merken was, en dat er niets gedaan is. Graag zou spr. een oogen- blik de heele werkverschaffing heb ben stop gezet, om te laten zien, wat er gedaan is, doch terwille van de werkloozen heeft hij dit niet willen doen. Van den Voorzitter eener R.K. Werklieden vereeniging had spr. zoo iets niet kunnen verwachten. Dhr. Sassen vraagt hoe het staat met het trottoir bij de Tankfabriek. De Voorzitter zegt, dat de Tankta- briek een schrijven gericht heeft tot het gemeentebestuur betreffende den slechten toestand bij de fabriek. Al les kan echter niet ineens in orde ge maakt worden, er zijn nog verschil lende andere trottoirs die nog bete geld moeten worden. Spr. heeft over deze kwestie een onderhoud gehad met den bedryfsleider der fabriek. De gemeente is van het begin af de fa briek altijd zeer terwille geweest, om dat zij zelf groot belang bij een derge lijk bedrijf heeft. Op dit laatste ver zoek kon men echter niet direct in gaan, in de eerste plaats is het moei lijk in den winter straatwerk te ver richten, en bovendien is de kwestie van bestrating tusschen de tramrals nog hangende; volgende week heeft spr. hierover een onderhoud met den Provincialen Waterstaat. Overigens is spr. ntet tevreden over het onhebbelijk optreden van den portier der fabriek in deze kwestie. De toestand zal zoo spoedig mogelijk verholpen worden, doch, zegt spr., dit is niet het gevolg van het optreden van den portier. Dhr. Timmermans vraagt, hoe het staat met de afbraak van het gebouw aan het einde der Koestraat, mis schien was ook dit een mooie werk verschaffing. Ook zou op den Sta tionsweg wel met de nieuwe aan planting begonnen kunnen worden. De Voorzitter antwoordt, dat het huis in de Koestraat nog door enkele gezinnen bewoond wordt, zoodat het nog niet kan worden afgebroken. Wanneer de gemeente echter de nieuwe gronden in eigendom krijgt, zal er zoo spoedig mogelijk werk ge zocht worden. Volksbescherming in den eventueelen oorlog. Dhr. Timmermans heeft enkele we ken geleden een rondschrijven gele zen, gex-icht door het Roode Kruis aan verschillende vooraanstaande perso nen in Europa, betreffende de rechts positie van ons volk in een nieuwen burgeroorlog. Niet meer alleen diege nen die zich aan de linie bevinden, doch de geheele burgerlyke bevolking zal aan de gevaren van gas- en bom- menaanvallen en dergelijke lievighe den bloot staan. Men zal het verslag van Min. Deckers over de Vlootwet gelezen hebben. Voor alle gemeenten zal het niet mogelijk zijn de inwoners allen van beschuttingsmiddelen, als gasmaskers te voorzien. Daar Geer- truidenberg echter in oorlogstijd een plaats van zeer veel belang is, wil spr. vragen, of hier niet een begin kan worden gemaakt met het aanleg gen van schuilplaatsen en het demon- streeren van gasmaskers. Het klinkt dwaas, zegt spr., maar waar de dwaasheid heerscht, moet zy ook ge diend worden. De Voorzitter is met dhr. T. eens, dat hiervoor iets gedaan moet worden, hij heeft deze kwestie dan ook reeds grondig bestudeerd. Er behoeft na tuurlijk nog niet direct voor iederen inwoner een gasmasker te worden aangeschaft. Laten we beginnen el kaar met St. Nicolaas een gasmasker te schenken, dat zal een zeer prac- tisch cadeau zijn, merkt spr. op. Er zijn in deze gemeente nog ver schillende panden, die in geval van oorlog als schuilplaats dienst kun nen doen en waarvoor dan ook reeds een regeling is getroffen. Verder zou een onderricht in het gebruik van gasbeschermingsmiddelen kunnen worden gegeven. Natuurlijk is het ge vaar voor kleine geisoleerde plaatsen niet zoo groot als voor een belangrijk militair centrum, gelegen aan den mond van een rivier. Spr. zelf heeft reeds meermalen de menschen door lichtbeelden getoond hoe in oorlogs gevaar het best de veiligheid kan be tracht worden, het onderwerp heeft zijne volle aandacht. Dhr. Waalwijk vraagt voor wiens rekening de verlichting van den weg naar de fabriek van Nederlof is, daar hij hier een bordje „Verboden Toe gang" gezien heeft. De Voorzitter kan hierop direct geen antwoord geven; in elk geval is het toch een gemeentebelang, dat de weg goed verlicht is, ook al is hij niet van de gemeente. Dhr. Waalwijk vraagt of de straat bij het Ziekenhuis niet verbeterd kan worden, in verband met het vervoer van zieken. De Voorzitter antwoordt, dat ver betering van deze straat weinig uit haalt, daar zij telkens weer wordt ka pot gemaakt door de jeugd van de straat achter de kerk; de baldadig heid van die jongelui gaat alle gren zen te buiten, en het zou wenschelijk zyn, dat de ouders hier eens een beter toezicht over hielden. Hierna wordt de vergadering ge sloten, en gaat de Raad over in ge heim Comité. WASPIK. Gemeenteraadsvergadering Tan Vrij dag 13 Pebr. n m. 6 uur. Voorzitter de EdelAchlb. Heer P. Dekkers, burgemeester. Aanwezig alle leden. Na opening met gebed worden de notulen door den secretaris voorgelezen. De heeren Brokx en v. d. Rijke merken hierbij op dat de stemming voor de leden van Stembureau 1 niet in den haak geweest is Bij eerste stemming was de heer Verschure ge kozen, doch hiervan was geen melding gemaakt. Na eenige discussie brengt de voorzitter in stemming of het besluit al dan niet zal worden ingetrokken. De raad besluit het besluit te hand haven. feTegën steraden de heeren Rt y enberg, v. d. Rijke, Vloeimans en Brokx. Van verschillende heeren is bericht Ingekomen dat zjj hunne benoeming tabletten iot leüen van verschillende commls- sies aannemen. Bt Cediging Armmeester. De heer van Strien, die de vorige vergadering niet aanwezig kon zijn, legt thans in handen van den voor! zifter den vereischten eed at. waarna de voorzitter hem feliciteert met zijne be noeming. Dhr, van Strien dankt en hoopt hei vertrouwen dat de raad in hem ge steid heeft waardig te zullen zijn. Benoeming Armmeester. Van den heer A. J Brokx is een schrijven ingekomen, waarin hij mee deelt ontslag te nemen als lid en secr, penningmeester van het Burg, Arm bestuur. De gemeenteraad heeft een aanbe. veling van 3 personen opgemaakt: B de Winter, A. J. Brokx en M. vu Dongen. Het Burg. Armbestuur beveelt au B. de Winter en M van Dongen, Daar het slechts een aanbeveling is blijft de raad in zijn verkiezing na tuuHijk geheel vrij De heer v. d. Rijke vraagt of in de verordening niet bepaald is, dat men buiten deze aanbeveling om mag stemmen. De voorzitter zegt dal dit reeds volgt uit het feit dat het een aanbeveling is, daarbij blijft men steeds vrij. De heer Brokx merkt op dal hel Burg. Armbestuur een secr.-penning- meester heeft benoemd die nog nlel eens lid is van dit bestuur. De voorzitter weet hiervan n'efs ai, De heer Brokx zegt dat B. de Winter tot secretaris benoemd is, hetgeen in gevolge art. 9 verboden is; de secre. taris moet uit de Armmeesters benoemd worden, men heeft de zaak nu vooruit- geloopen. De heer B. de Winter wordt ge kozen met 8 stemmen, tegen 3 op A, P. Brokx, De heer Verschure vraagt wanneer de raad het rapport over den vroegeren secretaris van het Armbestuur te hooren krijgt. Daar deze kwestie nog in justitieel onderzoek is, kan de voorzitter hier over in openbare vergadering geen mededeellngen doen wil men stuks in besloten kring enkele inlichtingen, dan kunnen deze wel verstrekt worden, Spr. zelf mag echter alleen inlichtingen geven wanneer de Justitie hem hiertoe machtiging geeft. De heer Verschure zou aan het Armbestuur willen verzoeken om als nog de pachtgelden te verlagen, uil hetgeen gebeurd zou hij opmaken dal er een voordeelig saldo is geweest, zoodat best 15—20 pCt. van de pacht kan vallen, De heer Smits merkt op dat dhr, Verschure zeer goed weet hoe de zaken op het oogenbiik staan. De voorzitter zegt dat het saldo nauw verband zal houden met de uit voering van het rapport. De heer v. d. Rijke zou bij veror dening wilfen vastleggen dat de Arm meesters ieder jaar voor 1 Jan. be noemd en beledigd worden. In verband met het gebeurde acht hij dit wel noodig. De voorzitter zegt dat een Arm meester toch verantwoordelijk is, ook al mocht hij door omstandigheden nlel b -digd z^n. Met den heer v. Strien is het een ander geval, deze had reeds vorige vergadering moeten btëedlgd worden doch toen kon hy niet komen, Voortaan zullen de benoemde Arm meesters zoo spoedig mogelijk worden beëedigd. De nieuwbenoemde Armmeester B, de Winter legt hierna in handen van den voorzitter den vereischten eed al- De voorzifter feliciteert den heer de Winter, en deze dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De voorzitter doét nog enkele me' dedeelingen. B en W. hebben de boeken en be scheiden van den gèmeente-ontvanget gecontroleerd en in orde bevonden, Ter visie ligt het verslag der ver richtingen van den Warenkeurings- dienst over de laatste maanden van 1930. Van den Minister is een schrijven ingekomen betreffende de waterleiding kwestie. Van een belofte waarovet B. en W. in hun schrijven repten, was den Minister niets bekend, evenmin als van een bijzondere overeerkomat tusschen de gemeente en de Water leidingmaatschappij. Blijkens een schrijven van den direc teur zyn de verlangde uitbreidingen niet rendabel, de Minister meent dan ook van tusschenkomst te moeten onthouden. Ds beer v. d. Rijke echt dit tt"

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2