Ziek „lelzeggend schrevenburgemeester en weihouders kunnen geimgen dat de gemeente in haar goed reent staat en ook de notulen van de vergadering die Itorl na bedoelde bespreking gehouden ]8, zullen het wel vermelden. De heer Brokx meent dat er zoovee bewijzen zijn dat de belofte niet schrifte. lijk vastgelegd behoefde te worden. Van Ged. Staten is een schrijven in geleunen betnffende de subsidie van 15000 aan de Theresiakeik ie Waspik Boven. Zij wenschen toezending van bei raadsoesluit waarbij aan dezen be woollngspost worden toegevoegd de midoeien ter dekking van de kosten dezer uitgave. Ook maken Ged. Siaten bezwaar tegen de aflossingstermijn. B en W. stellen voor den afl jssings iermijn van hoogstens 10 jaar Ie ver anderen in 20 ot 15 jaar. is bet besluit hierna door Ged. Siaten goedgekeurd dan kan een besluit tot het aangaan van een geldieening worden genomen ln stemming gebracht Wordt bei voorstel B. en W. aangenomen mei 8 legen 3 stemmentegen dhr. Ruy tenberg. Brokx Pmyssers. De neer Ruy enberg heeft gevraagd om een afsenrift van de brief van Oed. Staten, doch hQ heeft dit niei ontvangen. De voorzitter zegt geen afschrift te kunnen geven van stukken, die aan den raad gericht zijn, daarvoor „moet men zijn bij den afzender der stukken, dus in dit geval bij Oed. Staten. Van be sluiten van den Gemeenteraad wil spr aiiijd graag afschriften verstrekken. Wijziging Begrooting 1930. Betreft alechis enkele administratieve maatregelen en wordt goedgevonden. Verzoek bouwen van woningen. Van de N V. Chroomlederfabriek Waspik is een verzoek ingekomen voor het bouwen van een aanial wo tingen. De fabriek werd in Nov. 1928 in hel werk gesteld, de productie kon gelijkmatig worden opgevoerd, zoodat het aantal arbeiders thans tot 41 ge siegen is, terwijl voor de naaste toe komst nog met uitbreiding v n het bediijf zal moeten worden rekening gehouden. Men stuit echter op de moei lijktieid van voorziening in de behoefte van vakkundig personeel dit moet worden gerecruteerd uit andere centra ran leerindustrie. Aangezien nog steeds blijkt dat niet voldoende woningen beschikbaar zijn om deze merischen te huisvesten, moeten die arbeiders in andere gemeenten blijven wonen. De directie vraagt een achttal woningen te bouwen, er zijn nu reeds zeker 4 k 5 personen die'hiervoor in aanmer- tog wenschen te komen. Liefst zag de N.V. een terrein aangewezen niet rer van haar bedrijf gelegen. De voorzitier merkt op dat nu in princiep besloten moet worden wo ningen te bouwen of steun te verlee nen bij den bouw van woningen. Op het oogenblik kunnen B. en W hieromtrent nog weinig zeggen, wan neer de raad thans een principiëel Muit neemt, kunnen zij met nadere worstellen komen. De heer Brokx voelt veel voor ge Menlebouw, vooral waar de woningen niet meer zoo duur behoeven te zijn. De voorzitter zegt dat dhr. de Graauw ook woningen wil bouwen, onder de zelfde voorwaarden als de Hoog inder- lijd gebouwd hééft HQ wil 8 woningen bouwen wanneer hjj 60 pCt. voorschot Mat. De heer v. d. Rjjke wil eerst weten welken huurprijs deze woningen zul len hebben. De voorzitter stelt voor eerst In princiep goedkeurend te beschikken o»er het verzoek van de Graauw. om m in de volgende vergadering dtfi- oitiel te besluiten. De heer Brokx merkt op dat het de hedoeling is te bouwen naast den heer Sirien. De voorzitter acht het nu juist een geschikte iljd om te bouwen, daar het materiaal niet duur is. De gemeente raad is echter wat angstvallig gewor den door de dure en onpraciioche totlngen die indertijd door de wo- slngbouwvereeniging gebouwd zijn. »P'. gelooft echter dat het bouwen van ze woningen in het belang der ge meente is. Het voorstel B. en W. wordt aan- genomen, alleen de heer Ruytenberg hemt tegen. Bespreking steun aan werkloozen. De voorzitter zegt dat de steunrege- wanneer deze door den gemeente- ad Is goedgekeurd, direct kan worden gevoerdin verband met verschil- nde niededeelingen is het echter gewenscht dit in geheime vergadering le Opreken. Pe heer Rekkers vraagt of ln de fgadering van B. en W. niets be- Jh J8' dat-nu kan worden mede- gedeeld. °e voorzitter zegt dat de vertegen» tet0™8M van den Landarbeidersbond w ,iZeer wenschelljk vond om de len uv°Zen 'an£,werk te laten verrich» iieht er er ""Mig werk kan ver- Worden, kan door tijk en pro vincie 70 pCt. subsidie in de kosten worden gegeven. De heer Smiis zegt dat verschillende mensehen reeds wekenlang zonder in komen zitten en dat spued dus ge- wenscht is. De voorz. zegt toe zoo gauw moge lijkte zullen beginnen, doen hij zou eerst in besloten vergadering nog enkele mededeeiingen willen doen Spr. zegt nog dat tndenijd toen 'tArmbest. werk witae verschaffen, de pachters der gronden zich verzetten tegen het uit graven der slooien. Spr. meent dat niervoor thans echter geen gevaar meer bestaat, daar de producten van den grond geen waarde hebben. De heer v. d. Rijke hoort algemeen dat er thans voldoende werk te doen iS, en zou graag zten dat het Armbe stuur nog eens een onderzoek instelde. De voorzitter zegt zoo spoedig mo gelijk te zullen beginnen, doch eerst moet hij nog eenige gegevens af wacn- ten, en moet hij weten of rijk en pro vtncle subsidie verkenen. De heer Veischuie wijst erop dat vele pachters hun pacht direct zouden willen Diëindigen, wanneer er nu zoo veel weik ie doen ls kan men ze beter allen ontslaan, dan heeft men niets meer met hen te maken en kan men vrij werken. De voorzitier wijst erop dat door het ontslaan de inkomsten sterk zouden verminderen. De heer Verschure zegt altijd op onihi.ff.ng te hebben aangedrongen. Hij is van meentng dat er dit jaar een voordeelig saldo zai komen, en dat is dan van de paenten die dit jaar betaald moeten worden. De voorzitter wil in besloten ver gadering enkele mededeeiingen doen, waaruit zal blijken dat het voordeelig saldo niet zoo groot, misschien zelts wel negatiet, zai zijn. De neer Smits merkt op dat men, als men hierover iets wil zeggen bij net Armbestuur moet komen» de ge meenteraad heeft hiermee niets te maken. De vergadering wordt hierna ge sloten en de raad gaat over in geheime zutlng. BINNENLAND, Qeval van dumping De order van 12 locomotieven, die de Nederiandsche Spoorwegen aan een buiteniandsche (Duiische) fi ma heelt opgedragen ondanks het teil dat ook Werkspoor had ingeschreven, heeii niet nagelaten de noodige stot te doen opwaaien, daar men deze order in dezen tijd van werkloosheid en malaise natuurlijk gaarne in Nederland had gehouden. De Nederiandsche Spoorwegen moe ten zien echter, blijkens de ervaringen der advies—commissie— Zaalberg, niet verantwoord gevoeld hebben door verder te gaan dan zij reeds gedaan hadden. De advies—commissie—Zaal berg heeft zich namelijk ook met deze zaak bezig genouden, zonder resultaat echter, daar de Ned. Spoorwegen en Werkspoor op zeker oogenblik geen van belde hun standpunt konden prijs geven. Er was een tamelijk groot prijs verschil tusschen de Duuscne inschrij ving en die van Werkspoor. Men heetl niettemin getracht een middenweg te vindende spoorwegen zouden ineer betalen en Werkspoor zuu met een lager bedrag dan waartoe Ingeschreven werd genoegen moeten hemen. Werk spoor deelde echter mede dat het op die voorwaarde niet leveren kon en de Spootwegen gaven van hun kant te kennen niet vertier te kunnen gaan. Wcikspoor wenschteook geen subsidie van de regeering te aanvaaiden. De opbrengst der rijksmiddelen over Januari, In de eerste maand van het nieuwe ,aar zijn de Rijksmiddelen 11.6 mihoen gebleven beneden 1/12 van üe raming. De grondbelasting en de personeele belasting zijn bij dit cijter uitgescha keld. Voor die beide belastingen die voortaan grooiendeelsaande gemeenten ten goede zullen komen, is 1/12 van de raming met f 5.6 atillioen overschre den. De oorzaak hiervan is. dat geraamd ts wat in het diensijaar 1931 aan het ïijk ten goede zal komen, terwijl de opbrengst in de eerste maand nagenoeg uitsluitend betalingen bevat over vorige dienstjaren. Dirk Schdfer. f Na een langdurige ongesteldheid is Maandagmorgen ten 5 uur in de Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam overleden de beroemde pianist Dirk Sciafer. De heer Schïier werd^56 jaar oud. Wij geven de meest uitge breide en eerlijke RAADS- VERSLAGEN van een 15-tal plaatsen uit den omtrek» Ook Uwe gemeente Is daar btj. KERKNIEUWS. Vastenbrief voor het Bisdom Den Bosch. In zijn vastenmandement van dit jaar voor ons bisdom vraagt Mgr. Diepen speciale aandacht voor het Jeugdwerk Hij bepleit daarin de noodzakelijkheid van gemeenschappelijke samenweiking tusschen huisgezin, kerk en school, o.m. door het in den huiselijken kring reeds vroegtijdig aanvangen van cate chismus— en godsdienstonderricht alsmede gezamenlijk bidden Verder beveelt de bisschip o m. inzake gods dienstige en sociale opvoeding der jeugd warm ln de belangstelling en waardeeiing van herders en opvoeders jan, de jeugdverenigingen als E K. (Eucharistische Kruistocht) en K. J.V. (Katholieke jeugd Vereeniging). GEMENGD NIEUWS, Ontzettend o geluk bi] Blerick. Drie dooden, twaalf gewonden. Een ontzettend auto-ongeluk had Zaterdagnamiddag plaats op den Horsterweg op den bewaakten overweg van de spoorlijn Venlo—Nijmegen, halfweg tusschen Venlo en Orubberi vorst nabij het seinhuis der vroegere bruinkoleniijn naar de Maas. Om ongeveer 1 uur vertrok de autobus der firma Kuipers te Venray geheel bezet door markibezoekers, van de standplaats aan de Maasbrug om over Horst naar Venray te rijden. Deze dus neemt, in tegenstelling met de andere diensten op dit traject haar weg over gemelden overweg Toen de autobus den overweg wilde over rijden passeerde in volle vaart de personen trein Venlo—Nijmegen, welke te Venlo om 13 03 vertrekt. De schok was ont zettend. De trein heeft de bus een eind meegesleurd en totaal vernield üe stukken lagen ver in het rond. Van de inzittenden werden 'n drietal personen op slag gedood en vreeseiijk verminkt. Van de overigen werden elf ernstig verwond, terwijl slechts een persoon uit Venray er met iichle blessuren afkwam. Terstond was geneeskundige en heelkundige hulp uit Venray en Blerick ter plaatse. De gewonden werden per auto naar het R. K. gasthuis te Venlo overgebracht. Gevreesd wordt, dat van dezen waarvan verschillende met dubbele en enkele beenbreuken en inwendige kneuzingen er nog enkelen aan de opgeloopen verwondingen zullen be zwijken. Het bericht van het ontzettend ongeluk verspreidde zich snel hier ler stede en geheele drommen togen per fleis of auto naar de plaats van het onheil. Nader wordt gemeld De autobus van de firma O. Kupers was bijna geheel bezet door markibe- zotkeis en te een uur uit Venlo ver trokken in de richting Venray. Bij den overweg onder Blerick loopt de straat weg ongeveer evenwijdig met de spoorbaan. De overwegwachteres mej. Ebben had verzuimd de boomen te sluiten voor den trein, die om 13.03 uit Venlo vertrekt. De chauffmr van de bus, Weferinck. reed iels voorden irein uit en heeft daardoor waarschijn lijk het gevaar niet zien aankomen, met het treurige gevolg, dat de bus door den trein werd gegrepen, toen de eerste midden op de rails was. De machinist remde nog uit alle macht, doch de bus werd gegrepen, meege sleurd over een afstand van ongeveer 150 M. en geheel versplinterd, Drie inzittenden van de autobus werden op slag gedood. Het waren de heeren F. Winkens uit Venray, de 17-jarige G. Moorrees uit Horst en J. Swtiikcls, gehuwd en vader van 9 kinderen, uit Venray. Zwaar gewond werden de heer G. 3eeters uit Horst, wien eei gedeelte van den schedel was afgeslagen, en die stervende werd opgenomen diens zoon G. Peelers Jr. en mej. Peeters de ech genoote van den eerstgenoemde. Verder de heer L. Kleven uit Horst, wiens beide beenen verbrijzeld werden en die aan rug en borst zwaar gewond werd en de heer H. Joosten, wethou der van Grubbenvorst. Minder ernstig werden gewond de heeren E van Leuken en H. Vollenberg, mej Swinkels, echtgenoote van den overleden heer Swinkels, de heer Krausch en mej W. Krausch—Hulkens en de heer van Dijk. allen uit Venray De chauffeur, de 35 jarige A. Wefe rinck. kwam er met wat vleeschwonden betrekkelijk goed af Toen de botsing plaats greep pakte hij een der lantaarns voor op de locomotief en klemde er zich aan vast. Per particuliere aulo's werden de »ewonden naar het St Joseph Zieken mis te Venlo gebracht. Het vervoer geschiedde onder leiding van een afdeellng militairen. Door de doctoren Pdulissen, Hellemond!, Dubois en Janssen uit Venlo werd de eerste hulp verleend. Ook verschillende geestelijke door gevatte koude en bij pijnen van velerlei aard zullen een der hieronder genoemde Mljnhardt s Poeders. U spoedig helpen:Mijnhardt's Qrieppoeders. Hoordpijnpoeders.- Verkoudheidspoeders. Kiespijnpoeders. Hoestpoeders. Maagpoeaers Kheumatiekpoeüers. Op poedeis en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij hetkoopen hieropl Piijs per poeder 8 ct.en per duos 45 ct. Verkiijgbaar bij Uw drogist. en burgerlijke autoriteiten waren spoe dig op het terrein van de ramp aan wezig. Over een afstand van ongeveer 100 M. werden de brokstukken van de bus verspreid gevonden de kap van dt bus lag aan de andere zijde van der- spoorweg. Door de marechaussee wordt een uitvoerig onderzoek ingesteld. Omstreeks drie uur arriveerde hei paiket uit Roermond, de subsi, cff eter van justitie mr. dr. P. J. W. Rieter er de rechter-commissans mr. F. A. J Marres. Vasi staat, dat de baanwachteres mej. Ebben, wier man als ploegbaaj en oudsie zoon als wegwerker verder op üe lijn aan den arbeid waren, U iaat uit haar huis kwam om de spoor boomen neer te laten. De vrouw moeder van een groot gezin, (14 kinderen) veikeert in hoogst over spannen toestand. Maandagavond is den heer J. Peeters uit Horst, een der zwaar gewonden, aan zijn verwondinger Oezweken, zoodat er dus 4 slacht- cffurs le betreuren zijn. De overige gewonden maken hei vrij goed. Ongeluk bij een brand te Lima. Bij een brand te Lima is een mum ingestort, waardoor 5 brandweerliedei geaood werden6 anderen werden ernstig gewond. Een vermakelijke statistiek. In een zoojuist verschenen jaarboek, gewjjd aan het Belgisch parlement ii net jubileumjaar 1930, komt een statis Hek voor van de beroepen welke door de Kamerleden buiten hunne parlemen taire functie worden uitgeoefend, Dt advocaten, ten getale van 62, op een totaal van 187 leden, vormen no^ steeds een derde van de Kamer van Afgevaardigden. Verder teit men er 20 journalisten, 5 geneesheeren, 4 notarissen, 3 industrieelen, 2 architec ten, 3 ingenieurs, 3 apothekers, 1 oua- officier. I letterkundige (Victor Deiillnt) 3 uitgevers, 1 boekhandelaar, 1 drukker, 2 neringdoenden, 9 onderwijijers, 1 nandelsreiziger, 1 handelsvertegen woordiger, 2 stoelmakers, I wever, 4 landbouwers, 3 steengroefarbeider, 5 mijnwerkers, 1 schoenmaker, 3 metaal bewerkers, 1 lypograaf, 1 steenhouwer, 1 diamanibewciker, 2 spoorwegmachi- nisten, 1 fabrieksarbeider, 1 directeur van een coöperatieve onderneming, 1 assurantievertegenwoordiger, 1 bakker. 1 suikerbakker, 2 gewezen diplomaten, 5 hoogieeraren, 1 veearts en 6 rente niers. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald 10 cent per week. VOETBALSPORT. HE.C De Zondag 1.1. gespeelde competitie wedstrijd VVVHEC is wederom mei een nederlaag voor HEC geëindigd. 3e uitslag was 3-0. Reeds direct na den aftrap onder neemt HEC een zeer gevaarlijke aanval en we denken reeds aan een doelpunt doch de mtdvoor van HEC glijd uit en zijn hard schot gaat juist naast. Thans is VVV aan het woord, oni» siuimig vallen zij aan en na een kwartier gelukt hit hun een doelpunt te maken HEC valt nu verwoed aan maar de mooisle kansen worden door de voor. hoede die er geheel uit was hopeloos verknoeid. VVV blijft domineeren en na ongeveer een half uur spelen weten zij mide door een blunder van den HEC keeper hun tweede doelpunt ie scoren. Voor de rust komt in den siand geen verandering meer. Na de rust weer hetzelfde ovetwichi van VVV. HEC is absoluut in de minderheid. Allien de beide backs zijn uitstekend opdreef. Zij kunnen echter ..iet verhoeden, dat VVV door een ver schot van den mldhalf voor de derde maal weet te doelpunten. Hoe HEC ook zwoegt, niels wil hun gelukken zoodat het einde van deze slechter, wedstrijd komt met 3—0 voor VVV. A.s. Zondag komt Tac op bezoek. 3an zullen de Hecers uit een ander vaatje moeten tappen, willen zij len minste succes hebben. Wij komen Zaterdag hierop terug. R. W. B. Wegens afkeuring van het Baard wijk-terrein behoefde R.W.B. I we derom niet te spelen. R.W.B. 2 stelde wederom teleur en verloor weer, thans van W.S.C. 3 met 6—0. Een lichtpunt is zeker het 3e elf tal; zoo slecht als het met onze reser ve's gaat, zoo goed gaat het met RWB Met 71 werd B.V.V. 6 geklopt, en behouden de jongste R.W.B.'ers een mooie kans op de eerste plaats. Zondag a.s.: R.W.B.Oosterhout. K. N. V. B. Uitslagen oan Zondag. HET ZUIDEN, le Klasse. Willem IINAC 81 PSVNOAD 3—0 MVV—LONGA 2—3 2e Klasse A. RBCMiddelburg 11 2e Klasse B. VVV—HEC 3—0 VelocitasTAC 24 HeroTegelen 20 3e Klasse C. WSCZigo 72 Good-LuckSCG 51 NOAD 3Sportvereen. 1920 25 3e Klasse D. Eindhoven 3PSV 3 11 ZaltbommelESV 36 Res. le klasse. Eindhoven 2MVV 2 72 NOAD 2—Willem II 2 5—1 De Valk 2Helmond 2 43 SPRANG. J.l. Zaterdagmiddag speelde onze voetbalclub N.E.O. een comp. wed strijd voor de Zaterdagmiddagcompe titie van den Brab. Voetbalbond tegen Neerlandia te Kaatsheuvel. Na een in goede verstandhouding gespeelden wedstrijd wist N.E.O. met 30 te winnen. RECHTZAKEN?" Uitspraken. A. V., Sprang-Capelle, mishande ling, vrijspraak; A. v. P., Kaatsheu vel, vernieling, vrijspraak; P. H., Sprang-Capelle, overtr. veewet, appèl Ggt. Waalwijk, nader onderzoek be volen. Mishandeling. A. V., 16 jaar, schoenmaker te Sprang-Capelle, A. J. P., landbou wersknecht Kaatsheuvel, 18 jaar, dat zij op 29 November 1930 te Kaatsheu vel opzettelijk R. Teunissen, 17 jaar, Kaatsheuvel, hebben mishandeld door hem te schoppen en met een mes te steken, waardoor hij werd verwond en zijn kleeren werden vernield. Vrijgesproken wegens gebrek aan wettelijk bewijs. Mishandeling in vereeniging. De Rechtbank veroordeelde: Hubertus R., fabrieksarbeider, Dus- sen, tot 1 maand gevangenisstraf. Johannes Sch., arbeider, Drongelen, tot 2 maanden gev.-rtraf. Teunis Sch., arbeider, Drongelen, tot 2 maanden gev.-straf. Ter zake van mishandeling ge pleegd 13 Juli 1930 te Dussen op Ma- rinus Hanegraaf en Marinus Leen- houts, bestaande in het slaan en stoo- Len en schoppen van deze personen. Het Gerechtshof wees vonnis in hooger beroep en wijzigde de straf te gen H. R. tot één week, tegen J. S. en T. S. ieder 2 weken gev.-straf. Een gevaarlijke toer. In hooger beroep had zich te ver antwoorden A. C. M., metaalbewer ker te Geertruidenberg, door de Rechtbank te Breda veroordeeld tot 6 weken gev-straf voorwaardelijk, ter zake: dat hij te Raamsdonksveer op 30 Juni 1930 met een geopend mes op G. B. Meijer inhakte, die echter wist te ontkomen. Verdachte was in hooger beroep niet verschenen. Alleen Mejjer was present. Wegens poging tot ernstige mis handeling luidde de eisch van den adv.-gen. bevestiging van het vonnis. Uitspraak 2 Maart a.s. Zalig Nieuwjaar. Een paar jonge druktemakers in Woudrichem, vierden de mooie alge- meene feestdagen wel buitengewoon fijn. J. A. de J., rivierventer te Woudri chem, had met Kerstmis een jochie van 18 jaar, genaamd B. v. d. W., een mep gegeven. En dat moest met Nieuwjaar verrekend worden. De J. was met een club van vier nieuwjaarsvierders uit en dronk bier en liet eens meedrinken. Maar terwijl hij de flesch aan den jongen voormeld aanreikte, gaf die hem uit wraak voor de klap van Nieuwjaar een slag j met de bierflesch. Als souvenir aan het Nieuwjaars feest kreeg de J. alzoo voor 1931 een blauw oog en bebloede pols mee. De jeugdige vechtersbaas B. v. d. W., arbeider te Woudrichem, werd door de Rechtbank conform den eisch veroordeeld tot 25.boete. i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3