Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. H WEG TOI111 HIT (I FEUILLETON V&kjf ^oarWybej.f/ SUMMER 17. WOENSDAG 25 FEBRUARI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD Hoe ze elders zijn. De binnenlandsche socialisten mogen vaak een rare schaats rijdenr- anti monarchist als ze zijn kunnen zij dat ook wel zonder vorst de buiten- landsche doen niets voor hun onder In dit opzicht. Zoo heeft Engeland dezer dagen verbaasd gestaan, dat de socialistische minister—president, die een commissie noodig had om het werkloosheidsvraagstuk te onderzoeken en een steunregeling te „prakkezeeren", niet één arbeider daarin benoemde Wat Frankrijk betreftvorige week werd de aandacht in de pers gevestigd op het feit, dat niettegenstaande de socialisten en radicalen daar de laatste jaren zoo'n geweldigen invloed hadden op de regeering, het met de sociale wetgeving treurig gesteld is. De buiten- landsche—overzichtschrijver van „Het Volk" moes» dan ook erkennen, dat het radicaal-socialistische kabinet- Steeg de belangen van bezit en kapitaal öejchermd heeft ten koste van de arbeidersbevolking. Op bet gebied van werkloosheidsverzekering slaat Frank rijk bijvoorbeeld een poover figuur. Verplichte verzekering is er niet bekend en de vrijwillige verzekering omvat er 200 000 personen, de helft van het aanial in Nederland, hoewel Frankrflk 40 miilioen inwoners heeft en Nederland nog geen 8 miilioen. En dan moet men weten, dat indertijd de kloosters en kerken bestolen werden onder het motto: een milliard voor de ouden van dagen I In België hebben, evenals in Frankrijk, de socialisten ijverig medegedaan met de militairlstische drijverij. Pas de laatste dagen is er van „De Echo van het Zuiden. eenige bezinning gekomen en ook de soc ex—minister van buitenlandsche zaken Emile Vanderveide begint terug te krabbelen, zij het dan ook op een wonderlijke manier. In het Zondag nummer van „Le Peupie" wijdde hij een hoofdartikel aan den fioancieelen kant der defensieplannen van de regeering, waarin hij betoogde, dat België het eenige land in West- Europa is, dat thans sterker bewapend is dan in 1913 België had toen een leger van 120000 man en nu heefi het er 350.000 en de begrooting van landsverdediging is van 100 miilioen francs goud tot ongeveer 1200 miilioen francs papier gestegen Vanderveide constateert, dat men willens en wetens generaal Maglinse, den toemaligen chef van den eeneralen staf, heeft gevolgd, die in 1920 voor de gemengde militaire commissie, vlak voor de onderteekening van het Fransch—Belgisch militair accoord, verklaarde„lk ben van oor deel, dat het verbond met Frankrijk ons er toe moet brengen evenveel te doen als de Franschen", en men ver wondert zich dan nog, vervolgt de socialistische leider, dat het accoord van 1920 wantrouwen heeft gewekt. Het wekt echter nog meer verwonde ring, dat dhr. Vanderveide zich daar over verwondert, want hij en niemand anders is het geweest, onder wiens bewind een FranschBelgisch militair verdrag tot stand kwam en nog geen Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. Geen wo/. Wat geloot' je?, drong hij aan, toen ze ophield. Een glimlach kwam op zijn gezicht, dat nu dicht bij het hare was. Ik geloof dat je er al in geslaagd hent in mijn droomen te verschijnen. In een onweerstaanbare opwelling boog hij zich over haar heen en kuste haar gezicht. Ben ik er vaak genoeg in ver schenen dat je een klein beetje van mij bent gaan houden?, vroeg hij. En hij trok haar dicht naar zich toe, ter wijl Babs met een ernstig, verbaasd gezichtje naar het tweetal keek. Ik geloofdat als ik erg mijn best deedik wel een heel heel klein beetje van je zou kunnen houden, antwoordde ze. Maar de schittering in haar oogen was wel heel erg in tegenspraak met haar woorden en het gevolg was dan ook dat Tony haar in zijn armen trok en haar ge zicht en haar haren met kussen be dekte. Ik had je dit vanavond eigenlijk aiet willen zeggen, zei hij een poosje later, toen Hilary zich weer uit zijn omhelzing had losgemaakt en hij haar met oogen vol liefde aankeek. Ik had wallen wachten tot ik meer naam heb gemaakt als schilder: ik had je meer willen aanbieden dan ik op het oogen- blik doen kan. Maar ik kon niet lan ger zwijgen toen ik je daar zoo zag zitten met Babs op je schoot. Ikben eigenlijk heel blij, dat je niet zwijgen kon, fluisterde Hi lary en Tony trok haar weer naar zich toe. Toch had ik je misschien nog niet behooren te vragen, vervolgde hij. Je zult de vrouw van een betrek kelijk arm man worden, en dat zal 'n heele achteruitgang voor je zijn na al de luxe waaraan je bij mevrouw Dei- field gewend bent geraakt. Als je bij haar bleef zou je misschien nog wel eens iemand kunnen ontmoeten, die je meer zou kunnen aanbieden dan een hard-werkend kunstenaar ooit zal kunnen doen. Ik geef de voorkeur aan den hard-werkenden kunstenaar, hoor! En denk alstublieft vooral niet, dat ik behoefte heb aan een luxe-leventje. Ik ben allesbehalve luxieus opgevoed; ik ben er aan gewend om arm te zijn. Dat vind ik heerlijk, riep Tony met een plotselingen ernst, die het meisje deed schrikken. Als er iets is, dat ik niet zou kunnen verdragen, dan is het om een rijke vrouw getrouwd te zijn. Wat is er met je, kindje? Je huivert! Het is hier bij den haard toch niet koud. En hij keek haar be zorgd in het gezicht, waarop de blos nu verdwenen was. Neen, koud heb ik het niet. ikHilary's stem liet haar in de steek, toen zij een wanhopige poging deed om hem de waarheid te zeggen. Ben je er zeker van dat jij mij hebben wilt, precies zooals ik ben?, ging zij in een soort koortsachtige haast voort. Je weet tenslotte zoo wei nig van me. Weet je wel heel zeker, dat je van mij houdt, zooals ik ben. Ja, precies zooals je bent! Jou twee jaar geleden kwam de Belgische socialist Huljsmans plechtig in Amster dam verklaren, dat het beruchte accoord onschuldig was ais wittebrood, omdat anders partijgenoot Vanderveide het niet gesloten zou hebben. Prosit I BUITENLAND. Weder mijnramp bij Aken. 32 slachtoffers. In de mijn „Eschweiler Reserve", gelegen te Nothberg, een plaatsje op 8 K M. afstand van Aken gelegen, heeft Zaterdagmorgen half acht, ver moedelijk ten gevolge van een mijn- gasontpioffing, een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Op het oogenblik van de ontplolfing bevonden zich circa tachtig man van de ochtendploeg, die kort te voren was afgedaald, in de mijn. Om 11 uur 40 werd oificieei bekend i heb ik noodig, Hilary, jou en jou al leen. En omdat je gelukkig niet rijk bent, hoeven we ons ook niet het hoofd te breken met niet-bestaande problemen. Hilary voelde zich als lamgeslagen; ze miste de kracht om de woorden te spreken, die ze had behooren te zeg gen. Tony's stem had zoo ernstig ge klonken, zoo beslist, dat de angst het meisje haast den adem benam. Als ze hem de waarheid vertelde, zou hij dan niet voor goed met haar breken? Er gens in haar onderbewustzijn was de intuïtieve vrees geweest, dat haar rijk dom een verwijdering tusschen haai en Tony, die haar zoo onuitsprekelijk lief geworden was, zou kunnen ver oorzaken en nu wist ze dat haar voor gevoel haar niet bedrogen had. Wéér rilde ze en Tony keek haar opnieuw met een bezorgden blik aan, hoewrel er toch ook ^en ondeugende glinste ring in zijn oogen was. Ik geloof dat je rilt van opwinding, zei hij anders moet je het werkelijk koud hebben. Je handen zijn ook al koud, arme lief ste! Kom dichter bij het vuur en dan zal ik je nog eens van het begin af aan vertellen hoe vreeselijk veel ik van je houd. Hilary voelde zich machteloos in de groote, sterke armen die haar om vatten en haar naar den grooten leu ningstoel naast het vuur brachten en hoewel ze nog eens probeerde aan To ny de waarheid te vertellen, kon ze de woorden niet over haar lippen krij- gen. - Jij lafaard, jij lafaard!, zei een stem in haar hart, maar een andere stem eischte onstuimig het verzet, en genoot van het nieuwe, zoete geluk. Maar op den achtergrond doemde als een donkere schaduw op de zekerheid dat Tony toch spoedig de waarheid zou hooren. En dat als dat oogenblik gemaakt, dat op dat tijdstip 25 dooden waren geborgen, terwijl er nog twee a drie mijnwerkers werden vermist. Behalve de reeds vermelde vier zwaar gewonden, hebben zich nog tien mijnwerkers wegens gasvergiftiging onder geneeskundige behandeling moe ten stellen. Voor het reddingswerk daalde ter stond na het bekend worden van het gebeurde de reddingsploeg van de mijn, ter sterkte van 25 man, In de door de explosie getroffen schacht af, die zich op 600 meter beneden de oppervlakte bevindt. Men vermoedt, dat het ongeluk heeft plaats gehad in een z g blinde schacht, die geheei vernield werd. Deze schacht maakt deei uit van de Oostelijke afdeeling, welke uit drie gangen bestaat. Het totale aantal mijnwerkers der „Esch weiler Reserve" bedraagt 2000 man. Aanbiedingen tot hulpverleening, welke onmiddellijk door andere mijnen werden gedaan, werden door de directie van de .Eschweiler Reserve" van de hand gefwezen. Omtrent de oorzaak van het ongeval kon nog niets vastgesteld worden, s' Morgens om zes uur is de ochtend ploeg afgedaald. Om half zeven deed het vreeseiljke ongeluk zich voor. Plotseling weerklonk een hevige knal en de ontploffing had plaats gehad. Bij nader onderzoek bleek de explosie zich te hebben voorgedaan in gang 12, 600 meter diep onder den grond. De reddingsbrigade van den Eschweiler Bergwerkverein, bestaande uit 22 man en 3 man van de reddingsbrigade der Maria—Qrube, verleenden onmiddellijk de eerste hulp. De mijnwerkers in gang 12, twee en twintig in totaal, moeten op siag gedood zijn geweest, terwijl door den grooten luchtdruk zeven menschen, die in de nabijheid kwam, het uur van vergelding voor haar zwakheid van nu, slaan zou. HOOFDSTUK XVIIl. „IK HEB EEN RIJKE VRIENDIN". Maar u kunt onmogelijk mee- nen wat u daar zegt. Zoo iets klinkt ongeloofelijk. als een sprookje; der- j gelijke dingen gebeuren niet in het werkelijke leven! Dan vormt dit geval een uitzon dering! En ik meen ieder woord van wat ik zeg. Ziet u ikik heb een rijke vriendin; die Een rijke Vriendin die zoo'n een zaam gelegen huis als dit wil koopen? O, juffrouw Donaldson, het klinkt haast al te mooi om waar te zijn. Juffrouw Drivers 'stond midden in de sombere ontvangkamer en keek Hilary aan met.oogen die voor een oogenblik hun hittere uitdrukking verloren hadden. O, om uit deze beklemmende eenzaamheid weg te komen, riep zij, niemand weet wat dat voor mij be- teekent voor ons allen, och, maar het gebéurt toch immers nooit; haar stem kreeg weer de oude wan hopige klank. Wij behooren niet tot de soort menschen, die ook eens bof fen in het leven. Toch wel, hield Hilary vol. En er zijn menschen die het hier heele- maal niet eenzaam vinden, die de hei schitterend vinden en van de stilte houden. Ik mijn vriendin, de rijke vriendin over wie ik net sprak, kent menschen, die heel veel van de uitge strekte heide houden en van de stilte en zelf houdt ze er ook van. Als u met mijn vriendin tot overeenstemming zou kunnen komen, kunt u misschien wel weer in Londen gaan wonen, niet waar? zijnde gang met wagens aan het ran geeren waren, werd doodgedrukt. Ver schillende mijnwerkers, die in de nevengargen aan het houwen waren, ongeveer zeventig in getal, zijn door het gas vergiftigd, doch konden geluk kig worden gered. Van deze menschen zijn er drie zwaar en zeven licht ge wond. Het aantal dooden is nu officieel 32, terwijl er 10 gewonden zijn. De ma- terieele schade is niet noemenswaard. De meeste omgekomenen zijn nog geen dertig jaar. Verontrustende verklaringen van een bekend industrieel. In de „Malin" wordl een onderhoud gepubliceerd met den bekenden Fran schen financieeien deskundige jean Parmentler, die dezer dagen van een studiereis naar Sovjet—Rusland is teruggekeerd. Parmentler verklaart, dat het Rus sische vijf-jaren-plan voor 75 tot 80 procent zal slagen. Dank zij den ver koop van graan, hout en petroleum en van eenige andere producten, be schikt de Sovjet—regeering op het oogenblik over voldoende geld om de buitenlandsche machines en. de vele technici te belaien, die bij de uitvoe ring noodig zijn. Tot nu toe heeft de Sovjet—regeering haar schuldeischers punctueel betaald. Ford en de General Motors, evenals eenige andere groote industtieele ondernemingen, hebben groote leveranties gehad. Parmentier moet verder hebben verklaard, dat Rusland binnen afzienbaren tijd een groot gevaar zal worden. Het zal wel licht reeds binnen eenige maanden in staat zijn alle landen, waarmee het geen vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt, te ruïneeren en er een grooten chao3 te veroorzaken. Ja. In het antwoord klonk een onderdrukte snik. Als wij een behoor lijken prijs voor dit huis kunnen ma ken, zouden wij in Londen kunnen komen en wij zouden het allemaal heerlijk vinden. We zitten hier te dicht op elkaar en zien te veel van elkan der, wij werken op eikaars zenuwen, maar en hier keek juffrouw Dri vers Hilary nieuwsgierig aan: Ik be grijp niet hoe uw vriendin zoo'n huis kan koopen en waarom u er zich zoo veel moeite voor geeft. Een ondeelbaar oogenblik werd Hi lary een beetje verward, maar ze be- heerschte zich direct weer. Ziet u, ik vind den omtrek hier zoo onbeschrij felijk mooi, zei ze. Toen ik mijn tante hier kwam bezoeken, werd ik direct door de schoonheid van het gezicht van de heide getroffen. En ik wel ik vertelde mijn vriendin er van en zoo gebeurde het, eindigde zij met een onhandige wending, die juffrouw Dri vers, verdiept als zij was in haar eigen gedachten, gelukkig niets merkte. Er kan toch niets definitiefs be sloten worden voor uw vriendin zelf hier is geweest, zei ze, dat spreekt vanzelf. En tien tegen een, als zij het gezien heeft, zij er niets meer van wil weten. Ik zal voorloopig dan ook maar geen luchtkasteelen bouwen. Hilary glimlachte een beetje raad selachtig. Juist kwam Helen Drivers de kamer binnen en de oudere zuster kwam onmiddellijk met het groote nieuws voor den dag. Wordt vervolgd. o van het Zuiden, Waalwybscbe en Langstraatsclie Courant, £en das verwent Uw hak. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. In origin, doozer. 25, 45 en 65 ct&. 37.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1