maakt. Veel en velerlei werden naar Len gebracht in het belang van de hoolvereeniging. De besprekingen iebouden zoowel naar aanleiding van de uitgebrachte verslagen, als bij ge legenheid van de rondvraag, ken merkten zich'alle door degelijkheid en oprecht medeleven. Den geheelen avond had er een uitstekende geest «eheerscht onder de aanwezigen, waar voor de voorzitter alsvorens tot sluiting over W gaan, een woord van dank iprak. Met dankzegging en het zingen van P». 68: 10 werd deze in alle op lichten zoo goed geslaagde vergade ring gesloten en ging iedereen hoogst voldaan huiswaarts. - Ds. A. v. Willigen alhier ontving een beroep naar de Ned. Herv. ge meente te Gouderak. CAPELLE. In gecombineerde vergadering van Kerkeraad en Kerk bestuur werd besloten voor de lezing Ie geven door Ds. van Arkel (Geref. pfed) te Utrecht in de Ned. Herv kerk peen toestemming te verlepnen. GEERTRUIDENBERG. Vrijdagmor- 11 Het een persoon, die sinds eenige (lagen in de gemeente Geertruidenberg verblijft, zich in het Restaurant „Stal" op een onhebbelijke en beleedigende wijze uit voor H.M. de Koningin. Dit ging zoover, dat de eigenaar van het Restaurant hem uit zijn zaak verwijderde. De politie kreeg kennis van het geval en er werd een nader onderzoek ingesteld. De Burgemeester ging daarop met den agent van politie op onderzoek uit en de bewuste persoon werd aan getroffen in het restaurant van C. Jan sen. De agent van politie bleef buiten wachten, terwijl de burgemeester ge noemd café binnen ging. Daar was dezelfde persoon weer druk bezig op een ergerlijke wijze beleedigende woorden te uiten over H.M. de Konin gin.. Blijkbaar vond de Burgemeester voldoende termen aanwezig om in te grijpen en hij liet door den agent van politie den persoon naar het gemeen tehuis bréngen, waar hem een verhoor werd afgenomen. Zaterdag j.l. werd hij op transport gesteld naar Breda. - De heer C. Bouwens woonachtig In deze Gemeente werd gekozen als bestuurslid van de K E. Harmonie „De Eendracht" te Raamsdonksveer. - Zondag j I. speelde onze voetbal vereniging Good—Luck een wedstrijd tegen Noad 111 uit Tilburg welke wed. snijd door Noad III werd gewonnen met 4-2. - Zon dag 29 Febr. a.s. des namid dags 6 uur zal voor de Evangelisatie voorgaan Ds. Fokkema uit Sprang - Het aantal ingeschreven werkloo zen bedroeg in de afgeloopen week 38 DUSSEN. Hoewel geen ernstige ge vallen geconstateerd worden, heerscht hier in erge mate de griep; er is haast geen huis of er zijn er één oil meer patiënten, niet zelden zelts 5 ol 6 In een gezin. Dr. De Boer heeft reeds een assistent en nog kunnen ze het haast niet af. Wel zijn er al eenige gestorven, doelt meestal oudere men schen, waaraan echter ook de griep niet vreemd blijkt. Men schat, dat er momenteel in Dussen zoowat 7 è80t' ziek zullen zijn. De scholen zijn voor meer dan de helft ontvolkt. - Het paard van D. alhier, kwam door de gladheid te vallen. De eier kolen, waarmede de kar beladen was lolden over den weg. Behulpzame handen hebben het paard weer mede op de been geholpen. Behalve eenige ontvellingen aan de knieën liep dit ongeval goed af. - De aardappelprijzen zijn zeer Hijgende, kocht men in het najaar de winterprovisie voor f 1.50 k f 2. per mud, deze week verkocht men ze al voor t 4.75. - M. B. alhier had het ongeluk met het vervoeren van boomen met zijn hand bekneld te geraken. Geneeskun dlge hulp moest worden ingeroepen B. had vreeselijke pijn en zal een tijdj gedwongen zijn te rusten. De RK. Bewaarschool, die we gens het heerschen van roodvonk enkele weken gesloten was. is sedert Maandag weder geopend. Zaterdagavond gaven in de 3rot. Bewaarschool de Chr. Jonge Itngs- en Knapenvereeniging een uit— oering met medewerking van enkele onge dametjes* Opgevoerd werden een paar tooneelstukjes, terwijl het programma nog meerdere voordrachten en zangnummers bevatte. De dilettanten, die als voor hun werk geknipt waren, hadden een uitbundig succes. Voor een paar weken zijn van een stuk land van de Godshuizen waarop eenige werkloozen aan den arbeid gesteld waren, gereedschappen verdwenen en vermoedelijk gestolen. hans is een geldelijke belooning uitgeloofd aan dergene. die eventueel inlichtingen kan verschaffen, welke tot opsporing kunnen leiden. NIEUWS UIT HEUSDEN. VOETBALSFORT. HE.C. De voor 1.1. Zondag vastgestelde wedstrijd HECTegelen kon wegens afkeuring van het HEC-terrein niet doorgaan. Voor a.s. Zondag is HEC vrij gesteld van competitie wedstrijd zoodat het Zondag voor het eerste elftal een rustdag zal zijn. Op de lagere elftallen zullen we Zaterdag terugkomen. R. W. B. Regen en nog eens regen dat was het waarmede het RBW-terreln als 't ware 11. Zaterdag overstroomd werd en een meertje gelijk was en daar. bij het vooruitzicht zeer ongunstig r waren derhalve degelijke redenen om het terrein af te keuren. Zondagmiddag bracht echter goed weer en tot onze groote verrassing bleek, dat na eenige moeite het terrein uitstekend bespeelbaar was. 't Verschil met het oude terrein is wel heelgroot. Afkeuring zal niet veel meer plaats hebben. Zondag 1 Maart RWB—WSC tevens otficieeie opening van het terrein. Op deze belangrijke gebeurtenis hopen we a.s. Zaterdag nader terug te komen. K. N. V. B. Uitslagen van Zondag. HET ZUIDEN. Ie Klasse. Longa—PSV 2e Klasse A. ZeelandiaDe Baronie 3e Klasse C. Good-Luck—NOAD 3 Res. 2e klasse. Wilhelmina 3BW 3 ook aan het laatste verlargen van Ged. Staten is tegemoet gekomen. Wat betreft de te late intending, dit is een zeer onaangename geschiedenis. Spr. meeni te kunnen volstaan met het schrijven voor te lezen dat B. en W. aan Ged. Staten gezonden hebben. Daags na de vergadering waarin dit besluit genomen werd, heeft de bur gemeester een brief geteekend die naar Ged. Staten gezonden moest worden. In verband met het afljopen van den termijn der loopende rekening-courant heett hij den secretaris opgedragen voor de opzending zorg te dragen -„deze heeft echter de stukken terzij gelegd en eerst op 2 Jan. zijn deze verzonden, ver gezeld van een eigenhandig opgestelde brief, waarvan geen afschrift aanwezig is De secretaris heeft hierbij mis bruik gemaakt van het handteekenings- stempel van den burgemeester. Ook in de vergadering van B. en W is den secretaris gewezen op deze nalatigheid; hij dient dit dan ook te beschouwen als een laatste waarschu wing, waarna B. en W, tot strengere maatregelen moeten overgaan. Geen der leden heeft naar aanleiding hiervan nog iets op te merken. f. Koninklijk beslnit waarbij goed keuring verleend wordt aan de veror. dening tot htffmg van opcenten op de personeele b lasting. g. Verzoekschrift van eenige inge zetenen van Oud—Heusden, waarbij gevraagd wordt eenige lichtpunten aan te brengen in de Laagstraat, B. en W. stellen voor om, in ver band met het reeds vergevorderde winterseizoen, alvorens de verlichting zou zijn aangebracht zou het weer 6 3—0 2—2 2—4 2—3 Correspondentie. Wij ontvingen wederom een verslag Stormvogels—Excelsior, zonder opgaaf van afzender Wij herrtnneren er nog maals aan dat de inzender ons steeds bekend moet zijn, anders kan het niet geplaatst worden. Red. Heusden 24 Febr. 1930 Mej. W. had in de Ridderstraat het ongeluk door de gladheid te vallen waaiby zij een pols brak. - De Heer H. Kramer, die een jaar geleden naar Ned. lndië van ver 'of terugkeerde, waar hij werd aange Held tot Hoofd eener school te Tand-1 i°ng Pinang (Riouw) is wegens gezond heidsredenen op verzoek op pensioen gesteld en keert reeds medio Maart "aar ons land terug. Onze oud- stadgenoot Rev. Father 1. van Bokhoven, pas'oor en mtssio- nari8 te Zwolle (La N. Amer) komt eerlang na een 10 jarige afwezigheid voor eenigen tijd naar hier op familie bezoek. In het Wapen van Amsterdam Wordt door de biljartclub DOS een concours gegeven, dat eindigt 1 April ft»!, GEMEENTERAAD. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente OudHeusden, gehouden op Dinsdag 24 Febr. 1931, nam. ten 2"/j uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Mr R. J. Th. v. d. Heijden, burgemeester Afwezig de heeren Biok en J Klijn; de laatste met kennisgeving van vernindering wegens ziekte. Nadat de vergadering met den Chr groet is geopend, leest de Secretaris de notulen der vorige vergadering voor. Deze worden zonder opmerkingen goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken: a. Besluit van Oed. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan het raadsbesluit tot verlaging der pen sioensbijdragen van de gemeente ambtenaren. b. Proces—verbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger. Er was In kas f 1441.11. De boeken en bescheiden zijn in orde bevonden. c. Besluit van Ged. Stalen waarbij goedkeuring verleend wordt aan het raadsbesluit tot wijziging der begroo ting voor 1930 d Besluit van Ged. Staten waarbij goedkeuring verleend wordt aan het raadsbesluit tot onderhandsche ver huring van land. e. Schrijven van Ged, Staten be— trrffende de rekening—courant—over eenkomst. De voorzitter licht toe dat het schrl] ven van Ged. Staten 3 punten bevat. Ten eerste wordt bezwaar gemaakt tegen een credlet van f 6000 ten tweede wordt aanmerking gemaakt dat het besluit te laat is ingezonden, en ten derde worden enkele redactiewij zigingen verlangd. Wat het eerste bezwaar betreft heb. ben Ged. Staten na gevoerde cor res pondentie dit bedrag goedgevonden weken verder zijn dit sluk aan te houden tot het einde van dit jaar, dan kan meteen een onderzoek worden Ingesteld naar de wenselijkheid en mogelijkheid der verlichting en ook naar de kosten. Zonder stemming wordt dit voorste! aangenomen. h. Een verzoekschrift van het bestuur v h Mussengilde te Etshout om subsidie. Er wordt een subsidie gevraagd van f 25. B. en W. hebben een onderzoek ingesteld, en vinden het werk van het Musschengilde van zooveel be!angdat tiet verzoek althans ten deeie kan worden ingewilligdzij stellen dan ook voor om f 15 te geven; mocht later blijken dat dit bedrag niet vol doende is, dan kunnen B. en W. nog nader voorstellen om de subsidie te verhoogen. Wordt goedgevonden. Verpachting landerijen. a. Verzoekschrift vaft A Verdijk om ontslagen te worden van de pacht van een perceel op „de Oudheusdensche weiden". Aanvrager is niet In staat het land behoorlijk te bebouwen. B. en W. meenen dan ook te moeten voorstellen de gevraagde ontheifi ig te verleenen, daar de pachter, wanneer hij het land niet behoorlijk kan bebouwen, ook zijn pacht niet zal kunnen voldoen. Boven, dien bestaat op het oogenbhk de mogelijkheid om het land opnieuw Ie verpachten, zoodat het voor de gemeente èn voor Verdijk beter zal zijn de pacht te beëindigen. Wordt goedgevonden. b. Verzoekschriften van verschillende huurders van landerijen cm vermin dering van pacht. Voorstel van Burg. en Weth. tot instelling van een com missie van advies inzake landpacht. De Voorzitter zegt dat verschillende verzoekschriften zijn ingekomen B. en W. hebben het beter geacht een commissie te benoemen die kan nagaan welke gronden voor vermindering in aanmerking kunnen komen. Om een algemeene vermindering te geven achten B. en W. ntet verantwoord tegenover de andere inwoners die geen pachters zijn, Bovendien zijn de pach ten der gemeente—landerijen zoo laag dat een algemeene verlaging be zwaarlijk zou zijn. Wel is het echter mogelijk dat er enkele landerijen bij zijn die te hoog geschat zijn en juisi daarom is het beter een commissie te benoemen die adviseert welke lande rijen In aanmerking komen voor ver laging en in hoeverre B. en W. stellen voor In deze commissie te benoemen de heeren W. Klijn. J. Klijn en J Brok. De heer de Baaij vraagt of de overige ieden van den Raad zich moeten neerleggen bij de beslissing der commissie De Voorzitter zegt dat de commissie slechts te onderzoeken h«eft welke landerijen in aanmerking komen voor verlaging Zij geeft dan den Raad advies, doch deze blijft natuurlijk geheel vrij om daarvan af te wijken. De heer de Baalj merkt op dat de landerijen vroeger alle op gelijk peil zijn gebracht, misschien enkele uit zonderingen daargelaten, zoodat ze feitelijk allemaal zouden moeten wor den verlaagd De Voorzitter zegt dat de meeste daarom niet in aanmerking komen Het is juist de bedoeling om die enkele uitzonderingen te onderzoeken en daarom willen B. en W. een com. missie instellen. De Raad behoud) echter natuurlijk zijn eigen bevoegd heid, De heer de Baaij meent dat hiervoor geen commissie noodlg is. De meest* raadsleden zijn toch zelf ook land bouwers, dus kan de Raad hierove' wel in zijn geheel oordeelen. De voorzitter zegt dat het de be doeling was om door het instellen van een commissie het werk gemak kelijker te maken. Spr. wijst er nog maals op dat de Raad geheel vrij blijft en zelf dan ook de noodig» stukken betreffende dit punt kan inzien De heer de Baaij vreest dat met het onderzoek der commissie weer veel tijd zal heengaan. De Voorzitter geeft toe dat dit eenlg bezwaar is, doch dit weegt minder als men bedenkt dat de pachten over 1930 reeds betaald zijn en over 1931 vooreerst nog niet betaald behoeven te worden. Spr. wijst op de onmo gelijkheid om hier nu een beslissing in te nemen. i verzoek is geteekeno door 16 pachters, die willen 20 pC verlaging vragen. Natuurlijk kan dez» algemeene vermindering ntet gegeven worden, doch er moet juist onderzocht worden welke landeigen wel vooi verlaging in aanmeiking komen. De heer de Baaij steil voor het punv nu ineens af te weiken, welk vooisttl gesteund wordt door dhr. Pulles ei< Vrijhoeven. De Voorzitter trekt dan het voorstel van B en W in In behandeling komt het verzoek om pachtverlaging van A. de Hart. Weth. Klijn vindt f 138 voor dit land te hoog en stelt voor het op f 100 te brengen, hoewel in aanmer king moet worden genomen dat de gemeente daar zelf de slooten uit baggert. Weth. van Herpt zou f120 vragen, en op voorstel van dhr. de Baaij wordt het verschil gedeeld en wordt dus de pacht over i930 tot tiiO verlaagd. Van J. Klijn Wzn. Deze heeft land pacht dat in verhouding tot de omliggende perceelen f 150 te hoog is Op voorstel van Weih. Klijn wordt voor beide jaren (1930 en '31) een vermindering van f50 gegeven. Van J. van Zon, die land in pacht heeft dat plm. f 90 te duur is. De Voorzitter zou hier de verlaging in dezeltde verhouding laten als bij het vorige verzoek en dus voör beide jaren f30 verminderen. Weth. van Herpt meent dat er nog een verschil bestaat, daar van Zon reeds 3 jaren deze hooge pacht heeft moeten betalen en Klijn nog in het geheel niet. Spr. zou daarom beide jaren f40 verlaging geven. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Nog is een schrijven ingekomen van 16 pachters met verzoek om 20 pCt. reductie. B. en W. kunnen zich niet met een vermindering over de geheele linie vereenigen, omdat daardoor het eene deel der inwoners ten koste van het andere zou worden bevoordeeld. Zij stellen daarom voor afwijzend te be- schikken. De heer de Baaij zou toch eenige vermindering willen geven, daar het bouwland zeer slecht is geweest. De Voorzitter wijst erop, dat nu nfet bepaald kan worden ol er misschiet landbouwers zijn die wel voor ver mindering in aanmerking zouden komen. Daarom hebben B. en W. dan ook voorgesteld een commissie te benoemen die een en ander onder zoekt. De ieden zien nu ook in dat de weg die B en W. wilden inslaan dejuis<e was en kunnen zich er alsnog mee vereenigen de door het college voor. gestelde commissie te benoemen C. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het stellen van alge meene regels inzake publitke vethuring van landerijen B en W. hebben nogmaals over wogen of de regels die op hel oogenblik gelden voor de publieke verhuring wel de juiste zijn en het is gebleken dat verschillenden een te hooge pachi betalen. B en W. stellen dan ook voor te bepalen dat de huurtermijn voortaan 5 jaar zal zijn, en dat het eerste jaa de prijs zal moeten worden be aald die bij de publieke verhuring geboden is, terwijl voor de andere jaren de prijs door den raad zal wofien vastgesteld. Mochten er tusschentijds landerijen vrijkomen dan worden deze op dezelfde voorwaarden verpacht voor den nog loopenden termijn. Wanneer er reeds 4 jaren verloopen zijn wordt het vrij gekomen land echter verpacht voor 6 jaar, eveneens op dezelfde prijs— voorwaarden. De raad kan zich hiermede veree nigen. 3. Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot wijziging der bouw verordening. Herhaaldelijkkrijgt men bij verzoeken tot het bijbouwen van een perceeltje moeilijkheden met de bestaande ver ordening, die voorschrift dat h>ervoor heelsteensche muren noodig zijn Bij net bijbouwen van een schuurtje of iets dergelijks rekent men op een half- teensch muurtje. Zoodoende ontstaan telkens moei- Ijkheden. De Gezondheidscommissie <cht het geen bezwaar om van deze oepaling af te wijken, wanneer de bij bouw niet dient als woonvertrek. B. en W. stellen dan ook voor art. 32 der Bouwverordening in dezen jeest aan te vullen, heigeen wordt goedgevonden. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvraag van afwijking olgens artikel 19. tweede Ud der Lager—onderwijswet 1920. B. en W. stellen voor een adres te richten tot H. M de Koningin, daar geen termen aanwezig zijn om een openbare school te stichten. 5 Nota van Ged. Stalen omtrent de gemeentebegrooting voor 1931, met concept veranderingen door den gemeenteraad. Het concept antwoord wordt goed gekeurd. 6 Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het aangaan van een onderhandsche geldleening bt) de boe. renleenbank te Drunen. teneii de daar uit te voldoen de bijdrage voor aanleg 'an elecinciieit te Oudheusden en de kosten der straatveiiich i< g. De geidltening is groot I 6000 wordt aangedaan tegen 4'/i pC). en in koers </an 100 Zij is tin allen tijde per 3 maanden opzegbaar. De kosten der siraatv rlichttng zijn f 390, zoodat waarschijnlijk niet het voile leenings- pt-drag zal noodig zijn. 7 Benoeming leden slembureaux. Voorgedragen werden door B en W. als ltd H. Puiies en G de Baalj, en als plaatsvervangers J. K ijn en J. Brok. Deze worden allen gekozen. 8 Vaststelling der vergoeding be- Joeld in artikel 101 der Lageronder- wtjswet 1920 over de jaren 1928 en I9z9. O'er 1928 stellen B. en W. voor aan de jongensschool uit te keeren f 416, verminderd met het reeds be taalde voorschot en aan de meisjesschool f 376 50 verminderd met voorschotten. Deze bedragen in overeenstemming met de gemeente Alern, Maren en Kes&el. Wordt goedgevonden. Over 19-9 in overeenstemming met de gemeente Vierlingsbeek aan de Jongensschool f 496.59 min voorschot, en aan de Meisjesschool f 421.43 min voorschot. Wordt goedgevonden. 9. Vaststelling van het voorschot op de gemeentelijke vergoeding bedoeld in artikel 101 der Lager Onderwijswet 194) voor 1931 In overeenstemming met de gemeen te Vierlingsbeek stellen B. en W. voor ie geven t 367.33, en aan de Meisjes school f387.46. Wordt goedgevonden. Hierna gaat de Raad over in geheime vergadering ter bespreking van eenige schoolgeld.reclames. GEMENGD NIEUWS. Ernstig verkeersongeluk. Een man doodgedrukt Gisteravond heeft op den Amster- damscheweg bij het Pompstation van de Arnhemsche waterleidingeen ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks half zeven reed de 57-jarige landbouwer Vos, van den Koningsweg, met een vierwieligen wagen, geladen met takke- bossen, over den Amsterdamscheweg in de richting Ede. Vos had zich ver- laat, en zijn w gen was niet verlicht. Thuis maakte men zich reeds ongerust, zoodat een dochter met een lantaarn hem tegemoet ging. Zij kwam juist te laat om een ernstig ongeluk te voor komen Even voorbij het ponipstaiion moesten twee auto's elkaar passeeren, waarbij beide hun licht dempten. De bestuurder van den uit Arnhem komen, den auto heeft daardoor den met tak- kebossen beladen wagen niet gezien en is in volle vaart tegen den wagen gereden. De wagen kantelde, en de auto werd gedeeltelijk vernield. Toen de bestuurders van de beide auto s in het donker een onderzoek instelden, bemerkten zij, dat het paard ongedeerd was. Den voerman konden zij niet vinden. Nadat er licht was gehaald, bleek, dat deze beklemd was geraakt tusschen de wielen van den wagen en een naast den weg staanden boom. Toen er meer hulp was gekomen, slaagde men er in, den man te bevrij den. Deze bleek echter reeds overle den. Zijn lijk is naar de woning ver- voerd. De vernielde auto werd naar Ede gesleept. WIJ geven de meest uitge breide en eerlijke RAADS» VERSLGEN van een 15 >lal plaatsen uit den omtrek, Ook Uwe gemeente Is daar bij in

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3