Hatsjie 8 ABDSSIIIOCP 1 HEERENBAAI J Dat is GRIEP jj0i 18. Zaterd. 28 Febr. *31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. jets omtrent de Hervormde Kerk aan de Haven. door J. van der Hammen Nicz. XXVIII. Wij hebben reeds gezien, dat in sommige notulen van „Libertatis Amor" de naam voorkomt van Mr. philippus Verbrugge en dat hij ook genoemd wordt in de bewuste „ad vertentie" van 31 Maart 1787, door jdrianus Vermeulen in de Haarlem- sche courant geplaatst. Speelde Ver- brugge in den tijd der Patriotten een dubbelzinnige rol? Was hij bij den één Patriot en bij den ander Oranje gezindVermoedelijk wel. Tot om streeks einde 1786 schijnt de sociëteit hem voor een der haren beschouwu te hebben. Den 31 Maart 1787 was die meening echter reeds gewijzigd en den 18 Juli 1787 schijnt men van Li- Urtatis Amor's wege reeds zekerheid gehad te hebben, dat hij meermalen een verraderlijke rol had gespeeld en niet geschroomd had sommige gehei me zaken der Waalwijksche Patriot ten aan de Prinsgezindeu (misschien aan Adrianus Vermeulen verklapt te hebben. Dit blijkt genoegzaam uit de notulen der sociëteit van genoemden datum 18 Juli 1787, welke gedeelte lijk aldus geboekt zijn: Wijders in aanmerking genoomen sijnde, dat door den heer P. A. Olie- fiers op den 11 den October 1786 had- de geintroduceert een zeeker zoo liy :ig tiiuleertadvocaat Verbrugge, dat deesen Verbrugge, zig onder het mom van Patriottismus uerschuylende, den heer introducant daardoor hadde ge- dupeert, dog op heede niet alleeen des selvs persoon en denkwyze nader ontmaskerd sijnde, so hebben de ge- samentlyke leeden deeser societyt goed gevonden des seivs naam met de uyterste infamie te royeeren, willen de dat deselve werd gehouden, alsof deese zo zeer berugte naam nooyt in ons register is aangeteekend geweest. De verdere notulen van Libertatis Amor zijn niet van zooveel belang meer en konden dat ook niet meer zijn. Alleen dit moet nog vermeld worden, dat den 17 Augustus 1787 Jan Pannebakker tot tweeden direc teur werd benoemddat op 22 Augus tus besloten werd eene missive te zen den „aan de vergadering van de ge- rvaapende burgercorpsen en de socië teiten te Amsterdam", en eindelijk dat men den 6 September 1787 (zijn de de laatste vergadering der socië teit) besloot eenige veranderingen te brengen in de bezorging der „nieuws papieren", die natuurlijk door de le den ijverig werden gelezen, en tevens een antwoord te zenden op het schrij ven van de sociëteit te 's-Hertogen- bosch. De inhoud van dat antwoord blijkt genoegzaam uit de slot-notulen van Libertatis Amor, welke hier vol gen: Wyders ingekoomen eene missive van de Vaderlandsche sociëteit te 's-Bosch, met een diploma derselver sociëteit, en aanbieding en versoek van weedersijdsche correspondentie, en versoek om insgelijks een diploma van onze syde toe te zenden, en is ge- resolveert den secretaris te authori- seeren deselve missive te beantwoor den en dat bij onze sociëteit geene di plomaas worden uytgedeelt. Dit was dan het roemloos einde van Libertatis Amor's bestaan. En geen wonder! Want ^ok het rijk en de macht der Patriotten stonden op het punt van afgebrokkeld te worden en in het niet te verzinken. Reeds den 9 September 1787 ontving men hier te lande het ultimatum van Pruisen. Den 13den kwam het Pruisische leger, 20.000 man sterk, te Nijmegen. Den 17den werd Gorinchem vermeesterd. Utrecht gaf zich zonder slag of stoot over. Het kortstondige verzet van Amsterdam deed niets meer tot de zaak af. Reeds den 18 September trokken de Staten van Holland al hun besluiten (waaronder schandelijke tegen den Prins jn, en twee dagen daarna was Willem V weder in Den Haag. De Prinsgezinden vierden hoogtij, maar de Patriotten werden diep vernederd. Behalve Adrianus Vermeulen en meer anderen te Besoijen, hadden te Waalwijk o.a. nog tot de Prinsgezin den behoord: Ds. Samuel van Wesel, de drossaard Gerardus van der Wer ken, de goud- en zilversmid Sacha- rius de Kleyn, gehuwd met mejuf frouw Maria Drooglever, de burge meester Johannes van Heijst. Gelijk ik reeds met een enkel woord liet doorschemeren, was een der heftigste Patriotten van Besoijen Ds. Pieter Willem Leemans, sinds 1771 predi kant aldaar, die zulk een getrouw aanhanger van de Staten van Holland schijnt te zijn geweest, dat hij op den predikstoel alle beleedigende beslui ten dier Staten ten opzichte van Wil lem V krachtig goedkeurde en zelfs de onzinnige bewering durfde uiten, dat 's Lands wet daarmede bedoel de hij natuurlijk sommige laakbare handelingen van meergemelde Staten boven Gods wet ging. 1). In het gemeente-archief alhier berust eer» uitvoerig request, d.d. 24 December 1785, namens den gerechte van Be soijen geschreven door den secretaris Adrianus Vermeulen en gericht aan evengenoemde Staten, waarin ernstig en bitter geklaagd wordt over het los zinnige leven, dat Ds. Leemans leid de: over zijn onmatige verteringen, zijn reizen en trekken, zijn zich be moeien met de politieke en zijne ver- waarloozing der kerkelijke zaken, zijn zucht tot opschik, zijn veranderlijk heid, zijn ontevredenheid, zijn heulen met de kerkmeesters ten nadeelc van het dorp. 2). Maar de Staten waren natuurlijk doof voor de klachten van schout en gerechten en lieten Ds. Lee mans zijn gang gaan. Zijn grootste vijand was de diaken en schepen Antonie Kuysten, mijn bet-overgrootvader van moederszijde, die hem eens ook niet fijn, ik moet het eerlijk bekennen; maar wie zal de razernij der ontvlamde hartstoch- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. TWEE DEUGNIETEN. De maaier hield de zak nu op, m sprak.Ziezoo, daar ga je in", Maar zooals gij kunt begrijpen, Was dit niet naar haantjes zin. jjeftig sloeg het met de vleugels, P'kte met den snavel rond, Nog veel harder dan te voren, Keek of 't soms nog uitkomst vond. Waarlijk kwam er hulp nu dagen, •M een zijde niet verwacht. j»en had Fidel staan kijken, waarschijnlijk toen gedacht. Da' hij hulp wel mocht verleenen, o'l 't pakken van den haan, A's een dolle vloog hy woedend, P zijn kleine vijand aan. «Koest Fidel", riep toen de maaier; houd toch op met je geblaf, "euach, ik heb je hulp niet noodig, Kan het werk alleen wel af. 't Werd een vechten om 't beestje; Kreeg de man het of de hond Qeen van beiden, want 't haantje, In 't gevecht de vrijheid vond. Man en hond, ze keken beiden, Vol verbazing om zich heen, En zij konden niet begrijpen, Hoe opeens die haan verdween. Deze repte poot en vleugels, Nimmer liep hy nog zoo vlug, 'k Qa, dacht hij, nu toch daad'lijk, Naar mijn moedertje terug. Eindelijk kwam hij op een plekje, Waar het stil en rustig was. Zette zich toen hijgend neder, Goed verscholen in het gras. Ging toen eens zich zelf bekijken, En wat zag hl] tot zijn spijt. Uit z|jn staart was hij wat jammer, Al zijn mooie veeren kwijt Wordt vervolgd. Het niezen is het eerste kentee» ken, dat er zich bij U bacillen hebben genesteld. Uw neus, keel en borst zijn de verzamelplaatsen. Drijf deze Griep-verwekkende on reinheden uit Uw borst en voorkom dat ze zich in Uw longen vastzetten. Abdijsiroop houdt de ontwik keling en het verder razen van een Griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen, - uit te drijven, dank zij haar wonderlijk slijrn- oplossende en zuiverende werking. Gij bespoedigt Uw Abdijsiroop- kuur door bovendien buitenshuis de nieuwe 'Abdijsiroop-Bonbons te gebruiken (60 Ct. per doos). Het is Abdijsiroop in „gestolden" vorm. Gemakkelijk onderweg mede te nemen. Verzachtend en hoest- stillend. Aangenaam van smaak. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken die ruw en rauw zijn in Uw keel en Uw geheele geste; ondervindt den gunstigen invloed. Wacht dus niet, doch neemt nog heden voor Uw Griep, Influenza, Bronchitis, hardnekkigen Hoest of Verkoudheid de beproefde en terecht zoo geroemde Akker's ten. toornen? met het mes in de hand een broodf aansnijdende zijn deur uitwees, hem onderwijl de grof ste vloeken naar het hoofd slingeren de, en die dientengevolge door een be jammerenswaardig rechtsgeding mei den kerkeraad, dat in hoogste beroep voor het Hof van Holland in Den Haag werd beslecht, een groot gedeelte van zijn vermogen verloor. Ik wil hier over echter niet verder uitweiden 3); genoeg zij het te vermelden, dat Ds. Leemans omstreeks het einde der maand Augustus 1787 van zijn ambt werd ontzet, en hij vermoedelijk om erger lot te ontkomen de wijk naar België nam, vanwaar hij in 1795 te Besoijen terugkeerde. Gelijk bekend is, verscheen op het einde van 1787 of begin 1788, dus na de herstelling van de macht des Stad houders, een placaat van Hun Hoog- Mogenden, waarbij natuurlijk als wraakneming over den Prins aange dane beledigingen verboden werd, dat lieden, die te voren tot een exer citie-genootschap behoord hadden, tot eenig openbaar ambt verkozen wer den. Dientengevolge werden te Waal wijk enkele heeren, die op de nomi natie van gasthuismeestevs en diake nen waren gesteld, geschrapt, o.a.: Frans Hogerwerf Buys, Jan David Werther, Simon van Vlodorp en Jan van der Hammen, en duurde het nog tot 1791 of 1792, eer één dier perso nen weder verkiesbaar werd ver klaard. (Wordt vervolgd). A anteekeningen 1. De kennis hiervan heb ik te danken aan het verhaal van mijn DE BEWAARSCHOOL. Meneer Kramer legde een nieuwe band om zijn oude Ford, doch plot seling staakte hij den ai beid en keek naar den ingang van zijn erf. Toen begon hij hartelijk te lachen. Hij riep zijn vrouw dat ze even moest komen kijken. Zij stak dadelijk haar hoofd om de keukendeur en begon eveneens te lachen. .Daar heb je de bewaarschool" zei meneer Kramer. .En de juff ouw is er ook bij," en ook nog een andere dame". Mevrouw Kramer veegde vlug haar handen af en liep nu snel de juffrouw met de kinderen tegemoet. Marieije liep de rij uit en gaf haar moeder vlug een kusje. Marietje was op school altijd een beetje verlegen, maar thtiis bij moeder stond haar mondje geen oogenblik stil. Iedereen sprak door elkaar. Eindelijk kon de juffrouw zich ver staanbaar maken en zei tegen mevr. Kramer: .Wij komen even naar de jonge geiijes kijken als u het goed vindt". .En naar de kuikentjes en naar de duiven en naar alles", juich «en de kinderen opgewonden. Ik hoop, dat we niet ongelegen komen", zei de juffrouw, hoewel ze merkte dat ze allemaal hartelijk welkom waren. .Mag Ik u even de moeder van twee der kinderen voorstellen ver. volgde de juffrouw. .Ik was zoo vrij haar mee te brengen en hoop dat u daar niets op tegen hebt". .Wel neen. komt u binnen en jullie ook kleimjes", antwoordde mevrouw Kramer hartelijk Zij ging haar bezoe kers voor naar de geiijes die het eerst werden bewonderd. grootvader, die mij dat meermalen in geuren en kleuren vertelde, en die het wist van zijn vader. 2. Mogelijk, ik vermoed haast ze ker, heeft de Oranjegezinde Adria nus Vermeulen (met schout en sche penen) hier veel overdreven; maar indien zijn verhaal slechts voor de helft op waarheid berustte, was het nog erg genoeg. 3. De geschillen van Antonie Kuijsten met den kerkeraad, in de notulen van dezen nauwkeurig inge boekt, beslaan vele tientallen blad zijden. BELASTINGCIJFERS. Blijkens in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen cijfers bedroeg in 1921/ 1922 het aantal aangeslagenen in de inkomstenbelasting 1.638.456 en was het bedrag van het inkomen in milli- oenen guldens 4.292(4-653), en het bedrag der helasting in hoofdsom X 1000, 130.093. Deze cijfers bedroegen in 1929/1930 1.830.875, 4.285(+256) en 90.694. De vermeerdering van het totaal der inkomens ten aanzien van het vooraf gaand jaar is tusschen haakjes ver meld. Uit deze cijfers blijkt, dat, als ge volg van de in 1920 ingetreden malai se, het totale inkomen van alle belas tingplichtigen van 1921/1922 tot 1924/ 1925 is gedaald met 530 millioen en van laatstgenoemd jaar tot 1929/1930, als gevolg van de verbeterng in den algemeenen economischen toestand is gestegen met 523 millioen gulden, zoo dat laatstgenoemd jaar nog 7 millioen Mama geit had veel te vertellen tegen haar kleintjes, die door de kin deren opgetild en geliefkoosd werden. Zij maakte zich wel een beetje onge rust, dat een der kinderen haar klein tjes misschien zou laten vallen, en blerde erg onrustig. Maar meneer Kramer klopte Mama geit vertrouwelijk in haar hals en zet, dat ze niet ongerust hoefde te zijn, want dat alles in orde was. Hij zou er zelf bij blijven. Toen was zij gerust gesteld en terwijl zij zag dat haar kinderen het erg prettig vonden zoo vertroeteld te worden, sprak ze nu eens met het eene dan weer met het andere kind. De kleine gei'jes dartel den en sprongen om de kinderen heen die uitgelaten waren van de pret, over de dwaze sprongen van de kleine diertjes. Toen de kinderen verder gingen om naar de kuikentjes te zien, sprongen ze weer naar hun moeder toe, die da delljk in een druk gesprek met hen was gewikkeld. De kuikentjes verwelkomden de kin. deren met hun blij gepiep en hoewel ze in het begin erg schuw waren en bQ het klok, klok van hun moeder gauw onder haar vleugels kropen kwamen de brutaalsten er heel spoedig onder vandaan Mevrouw Kramer nam een paar kuikens in haar hand en liet ze aan de kinderen zien. ja zelfs ze even vasthouden. De kip klokte eerst angstig evenals de moeder geit had geroepen, maar mevrouw Kramer stelde ook de kip gerust en weldra had ieder kind heel voorzichtig een kuikentje in zyn handje. Daarna ging de heele schoof naar de duiven. Hier mochten ze de kleine diertjes in het nest zien liggen, maar 20 - 50 Ct. per ons verschaft U wolken van g£rwt lager is dan het hoogste jaar, namelijk 1921/1922. De bevolking is van 1 Januari 1922 tot 1930 toegenomen met 12.25 pCt., met welk percentage een vermeerdering der gezamenlijke inkomens corres pondeert van 526 millioen, zoodat, re kening houdend met de toeneming der bevolking, het totaal der inkomens over 1929/1930 nog 533 millioen ach terblijft bij het totaal over 1921/1922. In tegenstelling met het bedrag der inkomens en der belasting, blijkt, dat het aantal aangeslagenen over 1922/ 1923 hooger is dan over 1921/1922, waarna een daling is ingetreden tot 1924/1925. Daarna stijgen de aantal len weer tot 1929/1930, waardoor het aantal over dit jaar dat over 1922/1923 met 149720 overtreft. Over 1929/1930 maakt het aantal aangeslagenen met inkomens van 5000 en meer slechts 5.65 pCt. (1921/ 1922 6.58 pCt.) uit van het totaal aan tal aangeslagenen. De inkomens voor deze aangeslagenen bedragen 31.88 pCt. (1921/1922 35.30 pCt.) van het totaal, terwijl aan belasting werd bij gedragen 69.20 pCt. (1921/1922 72.86 pCt.) van het totaal. Van 1921/1922 af is het gemiddeld inkomen per aangeslagene hieronder vermeld: 1921/1922 2.619 1922/1923 2.448 1923/1924 2.358 1924/1925 2.315 1925/1926 2.331 1926/1927 2.304 1927/1928 2.287 1928/1929 2.307 1929/1930 2.340 Het aantal millionairs in ons land bedraagt thans 1362 tegen 1279 in 't belastingjaar 1928-'29. Het gemiddel de vermogen van de aangeslagenen in de vermogensbelasting is ƒ81.000. er niet aankomen, want deze waren nog veel te klein. Ze waren pas ge boren en hadden bijna nog geen veer tjes, De kinderen vonden die kleine duitjes wel heel erg lief. Daarna nam meneer Kramer een groote postduif uit een hokje en liet den kinderen zien, hoe deze duif briefjes kon overbrengen. „Ja", zei hy, „deze duif heeft al drie pryzen ge wonnen door het vlugst een britfje over te brengen". De kinderen moch ten even over de vleugels strijken wat de duif heel prettig scheen te vinden en rustig toeliet. Daarna liet meneer Kramer haar los en even later klapwiekte ze hoog in de lucht. „Nu moeten wij weer terug naar school kinderen", zei de juff ouw ten slotte Maar geen der kinderen wilden wilden er iets van hooren. Zij vonden het veel te prettig in den tuin bij al die j >nge diertjes. „Ik weet wal", zei meneer Kramer eensklaps, toen hy de bedrukte gezichtjes van de kindeien zag, „jullie mogen allemaal in mijn auto klimmen, de juff.ouw en ik gaan voorin zitten en dan rijd ik juiiieterug. Is dat niet heerlijk". Opgewonden siem- den de kinderen toe. en verdrongen elkaar om zoo gauw mogeiyk in de auto te zitten. Meneer Kramer beweerde, dat hij niet geweten had, dat er zooveel kin dertjes in zyn auto bij elkaar gingen. Vlu? bracht hy hen allen veilig en we wel weer voor de school. De juf. frouw en alle kinderen bedankten Hem hartelijk en nog lang praatten zy na over den heerlijken morgen dien zy gehad hadden, de prettigste van allemaal in het geheele jaar... „en nog Per flesch van 230 Gr. Fl. 1.50; van 500 Gr. Fl. 2.75familie-flesch van 1000 Gr. Fl. 4.50. Alom verkrijgbaar. Als de plicht mij roept tot werken, Dan ben ik niet langer lui; Niets kan my dan tegenhouden, Zelfs geen pypestelenbui. Dan steek ik mijn paraplu op, Niet voor hoed of beste pak, Maar 'k bescherm mijn trouwe pijpje D0UWE EGBEkTS, mijn tabak. Cünge D 00 ren bos

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5