Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. iï5»Wiï PPHX1 111 IET HET iaasns EXPOSITIE Kunsthandel „Unique" FEUILLETON van heden t. m. Zaterdag 7 Maart WOENSDAG 4 MAART 19,31. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG, grieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. EERSTE BLAD R.K. Hoogere Burgerschool met 3-jarige cursus en R.K. Hoogere Handelsschool met 5-jarige cursus te Waalwijk, van de Vereeniging „Ons iliddelbaar Onderwijs in N.-B." te Tilburg. Verslag over het kalenderjaar '30. Op 31 December 1930 waren het Hoofdbestuur en het Plaatselijk Be- ilnur der school a.v. samengesteld: Hoofdbestuur: H. W. E. Moller, Voorz., Tilburg, p v. d. Putt, ondervoorz., Eindhoven. v. d. Eeden, Breda, p, v. Gijzel, Bergen-op-Zoom. ir. E. Baron van Voorst tot Voorst, Den Bosch. I van Asten, Helmond. E. X. Eibers, Roosendaal. A. J. v. Liempt, Waalwijk. Dr. Th. Goossens, pr. Bisschoppelijk Inspecteur. Het adres van het Hoofdbestuur is: J. A. A. van Loon, Secretaris-Pen- ngmeester, P. F. Bergmansstraat 4, Tilburg. (Tel. No. 1097). Plaatselijk Schoolbestuur: j, v. Iersel-Holtus, Voorz., Waalwijk. SI. A. J. v. Liempt, Secr., Waalwijk. .1. Helen, Waalwijk. Plaatselijke Commissie van Toezicht. De Plaatselijke Commissie van Toe licht op het M. O. bleef onveranderd ra bestond op 31 December 1930 uit ie volgende heeren: Dr. H. G. Langemeijer, Voorzitter, Waalwijk. H. Wiesmah, Secr., Waalwijk. B, Timmermans-Verschure, Waalwijk 1' v. Loon, Waalwijk. J.Tielen, Waalwijk. Personeel: !n 1930 hadden er geen mutaties onder het personeel plaats. Op 31 December 1930 waren de lessen als volgt over de verschillende leeraren(essen) verdeeld van „De Echo van het Zuiden. Drs. G. J. de Vries, Directeur dei- school, gaf les in Aardrijkskunde en Plant- en Dierkunde. L. A. Sanders, Moderator der school, 1 in Godsdienstleer. L. A. v. d. Linden, in Ned. Taal, Let terkunde, Handelscorresp. Ge- schiedenis. Drs. G. v. Imbeeck, in Fransche taai, j Letterkunde en Handelscorresp. J. P. H. M. Odekerken, in Duitsche Taal, Letterkunde en Handels correspondentie. Mej. L. van Iersel, in Engelsche Taal. Mej. Dra. A. Sanders, in Engelsche Taal, Letterkunde en Handels correspondentie. J. Siemer, in Handels- en Staatswe tenschappen. Drs. L. Hermans, in Geschiedenis. Ir. J; Charpentier, in Wis- en Natuur kunde, Scheikunde-Warenkennis, nis, Plant- en Dierkunde. Th. M. v. Delft, in Teekenen en Kunst geschiedenis. J. J. van Mierlo, in Schrijven, Steno grafie en Machineschrijven. A. J. Tervoort, in Lichamelijke Oefe ning. W. Th. Verhoeven, Concierge ama nuensis. Onderwijs. Dit jaar kon het Bestuur aan een reeds lang gekoesterden weilsch vol doen. 'n K. B. van 4 Sept. '30 bepaalde, dat de 3-jarige onderbouw der school van 1 Sept. 1930 t.m. 31 Aug. 1933 als H.B.S. met 3-jarigen cursus zou wor den gesubsidieerd, waardoor dus de school een opleidings-instituut kon zijn voor die jongelui, voor wie een 3-jarige opleiding voldoende is, hetzij omdat zij later in andere richting gaan studeeren, hetzij omdat zij zoo gauw mogelk de practijk in moeten gaan. Het gemis van een 3-jarige school werd daarom te sterker ge voeld, omdat in Waalwijk en in den omtrek geen R.K. inrichting voor uit gebreid lager onderwijs bestaat. Het programma was reeds het vorig jaar in de onderste 3 klassen vrijwel ge lijk aan dat van een 3-jarige H.B.S. zoodat dit jaar kon worden volstaan met een kleine uitbreiding van het aantal uren, voor lichamelijke oefe ning uitgetrokken: nu 9 in den onder bouw tegen 6 vroeger. De school is dus vanaf 1 Sept. 1930 een Hoogere Handelsschool met 5- jarigen cursus, waarvan de onder bouw tevens is een Hoogere Burger school met 3-jarigen cursus. De leerlingen van de 4e en 5e klas maakten een excursie naar de gasfa briek alhier. Op 19 Juni maakten de leerlingen der le en 2e klas een uit stapje naar het kasteel van Heeswijk. In het begin van November werd wederom een retraite gehouden voor de R.K. Leerlingen. Absentie bleef beperkt tot ziekte verzuim. Gedrag en vlijt der leerlingen gaven tot geen opmerkingen aanleiding. De resultaten van het onderwijs wanen dan ook zeer bevredigend. Leerlingen. Het aantal leerlingen was op 31 De cember 1930: 57, tegenover het vorig jaar 47. De aangifte was beduidend meer: 18 (tegenover 10 't vorig jaar). Hiervan slaagden 15 voor de eerste klas, 2 voor de 2e en 1 voor de 3e klas. Van deze 15 leerlingen, die zich Muractuppy vanvubekiwhc op met Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. heeft hij het gevoel dat ik hem bedrogen heb en dat heb ik riep ze onstuimig. Ik wist diep in mijn hart dat dat afschuwelijke geld tusschen ons zou komen te staan en daarom, ze wachtte even omdat haar bekentenis haar moeite kostte, heb ik, toen ik hierkwam, verzwe gen wat er op Grantley gebeurd was. Het was wel mijn plan om het later e zeggen, vervolgde zij met een melij- wekkende poging om zich te recht vaardigen. Ik had het hem direct wil- vertellen toen hij mij gevraagd kad of ik met hem wilde trouwen. V" ^aar het was zoo vreeselijk moeilijk het te zeggen, het wilde eenvou- niet over mijn lippen komen, na- hij uit zichzelf gezegd had, dat hij |>oit met een rijk meisje zou trou- n. Maar hoe kan er iets tusschen ns komen als hij werkelijk van mij houdt? Omdat mannen, zelfs de besten °nder hen, halsstarrige domooren antwoordde juffrouw Dunbar op par oude scherpe toon. Ze zitten stikvol met dwazen trots. Tony be- Ichouwt het als de ergst-denkbare piedering om iets van een vrouw te nemen, zelfs al breekt hij «door haar hart en het zijne. Ik heb geen geduld voor die malligheid en ik heb hem dat onomwonden ver teld ook. En wat zei hij?, vroeg Hilary, die rechtop ging zitten. Hij praatte een heeleboel onzin van niet afhankelijk te willen zijn van een vrouw en dat een ongefortu neerde kunstenaar geen meisje met geld behoort te trouwen en al dat soort dwaasheid meer. Toen is hij weggegaan zooals ik je verteld heb naar de stad, en juffrouw Dunbar spreidde haar handen uit en haalde de schouders op. Toen hij mij een paar uur ge leden in het atelier alleen achter liet, zei hij dat hij vanavond naar de stad ging. Hilary's stem beefde, maar haar oogen waren zonder tranen. Hij vond dat het voor ons allebei afschu welijk zou zijn als hij bleef nu al les veranderd is. Ik ga morgen weg, dus kan hij terugkomen. Ik wou dat ik hem niet weggedreven had. Ik wou dat hij begreep wat het voor mij be- teekent! en Hilary klemde haar han den met een zoo'n wanhopig gebaar ineen, dat er een brok in juffrouw Dunbar's keel kwam. Op dit oogenblik denkt hij enkel en alleeen maar aan zichzelf, consta teerde ze. Het is toch ook te dwaas om los te loopen, zuchtte Hilary. Enkel en al leen omdat ik meer geld heb dan hij, wil hij niets meer van me weten. Maar ik ben toch dezelfde Hilary gebleven als het meisje zonder geld van wie hij is gaan houden!. Ze hield even op en scheen te wachten op een woord van troost en hoop van haar gastvrouw, maar juffrouw Dunbar schudde moe deloos het hoofd. Het heeft geen zin om te veron derstellen dat Tony nog wel van ge- PERZISCHE TAPIJTEN, KLEEDJES EN OOSTERSCHE KUNSTVOORWERPEN in de Foyer van „Musis Sacrum*' Heuvelstraat 19 Tilburg. TOEGANG VRIJ. ÜEOPENd van 10 uur 101 1 uur en van z'/g ,ul 8'/a uur n m voor de le klas aanmeldden, hadden 12 minstens 1 jaar les gehad in de Fransche taal, 1 in de Duitsche Taal en 1 in Fransch en Duitsch, zoodat slechts 2 leerlingen zonder kennis van de vreemde taal werden toegelaten. Van de 57 leerlingen, die op 31 Dec. 1930 de school bezochten, hadden slechts 6 leerlingen geen kennis van een vreemde taal Fransch of Duitsch toen zij op de eerste klas kwamen, 33 van hen kenden alleen Fransch, 2 alleen Duitsch, 16 Fransch en Duitsch. Tusschentijds hebben 7 leerlingen de school verlaten en wel om de vol gende redenen: 2 wegens onvoldoende studie-resultaten. 1 wegens vertrek uit de gemeente; 1 wegens verandering van studie-in richting (naar de Vakschool voor de Schoenindustrie te Waalwijk); 2 gingen in de zaak van hun vader; 1 heeft zich na het schriftelijk eind examen teruggetrokken en is niet meer teruggekeerd. Overzicht van het aantal leerlingen gedurende het tijdvak van 31 Dec. '29 —31 Dec. 1930: Aantal leerlingen op 31 Dec. 1929. 47. Vermindering: voor het eindexa men geslaagd 4; tusschentijds vertrok ken 7; totaal 11. dachten veranderen zal, zei ze, dat ge beurt toch met. Tony is nu eenmaal ellendig koppig. Ik zou niets liever dan dat ik je zeggen kon dat je j,e maar troosten moei met de gectacnte dat hij wel gauw verstandiger wordt, maar ik ben erg bang dat daar niet de minste kans op is. Het is krankzinnig het is om te huilen, klaagde Hilary, ik kan niet leven zonder Tony en hij gooit mij voor een hersenschim aan den kant! Als twee menschen van elkaar houden moest er niets tusschen hen kunnen komen en zeker geen misplaatste trots en valsche schaamte! Ik ben het heelemaal met je eens, maar als je Tony niet van dit feit kunt overtuigen, schiet je toch niet op. Juf frouw Dunbar sprak weer op haar ou de, droge manier, maar toen Hilary haar aankeek met een uitdrukking van doffe pijn op haar gezicht, ging het oude dametje vlug op haar toe en leg de vriendelijk de hand op haar schou der. Lieve kind, ik heb van dit alles meer verdriet dan ik je zeggen kan, zei ze, maar op dit oogenblik kan ik je geen enkelen raad geven. Bespreek het eens met mevrouw Derfield of met je voogd. Of is Dr. Harding je voogd niet langer? Neen, ik heb geen voogd meer, ik ben mijn eigen baas en heb de volle dige beschikking over mijn geld. Maar hoewel ze voor zichzelf deze woorden telkens herhaalde gedurende de treinreis naar Londen den volgen den dag, begreep ze toch dat het geen gemakkelijke taak zou zijn om Mr. Brent daarvan te doordringen en dat bleek ook inderdaad het geval, toen ze den advocaat haar plan ontvouwde om de dames Drivers te helpen. Maar mijn beste jonge dame, herhaalde de rechtsgeleerde telkens, maar mijn beste jonge dame, uw voor stel is heelemaal niet zakelijk, al is 't ongetwijfeld een bewijs van uw goede hart. Wie koopt er nu een huis mid den op de hei, een huis dat u heele maal niet noodig hebt! Het is neemt u het mij niet kwalijk dat ik het zoo onomwonden zeg het is onge rijmd! Het wordt een pure verlies post. Het is onverantwoordelijk om geld vast te leggen dat zijn rente niet opbrengt. Dat huis kost u minstens 3 5 4000 pond, het moet gemeubeld wor den, er moet een huisbewaarder ko men, het moet onderhouden worden, en waarvoor dat alles? Om een paar dames een poos van het buitenleven te laten genieten met het gevolg dat ze, als ze weer in hun milieu terugkeeren dubbel ontevreden worden met hun lot. Het zal hun heele levenskracht ver nieuwen, antwoordde Hilary vol over tuiging. In het vuur van het gesprek had ze haar eigen verdriet voor een oogenblik vergeten. Ik geloof niet dat u weet wat het zeggen wil om een hee- len avond in een zit-slaapkamertje op een zolder opgesloten te zitten na een langen dag van zenuwsloopend werk op een druk kantoor. Meneer Brent mogst toegeven dat hij een dergelijke sensatie nooit onder vonden had en Hilary ging opgewon den voort: Er zijn heel wat vrouwen die dat moeten doen. En omdat ik zelf arm geweest ben, kan ik er mij inden ken hoe die arme stakkers het zullen vinden als ze, al is het maar voor een week, in dat huis op de hei lucht en licht en natuurschoon vinden. Ik wil mijn geld niet gebruiken op een ma nier dat ieder stuiver rente moet op brengen. Het moet ook dienen om an deren gelukkig te maken. Mr. Brent keek ziin ongewone cliënt nieuwsgierig aan; dit meisje met haar Vermeerdering: toegelaten in Sep tember 1930: 18; tusschentijds aan genomen 3; totaal 21. Aantal leerlingen op 31 December 1930: 57. Deze waren a.v. over de verschil lende klassen verdeeld: Klas I 16: klas II 11; klas III 9; klas IV 13 en klas V 8. Van de 57 leerlingen waren 29 uit Waalwijk, 28 uit andere gemeenten. 48 waren R.K. en 9 Protestant. O ver gangs examens De uitslag van de overgangsexa mens, welke in de eerste week van Juli werden gehouden, was als volgt: Van I naar II bevorderd: 8.onvoor waardelijk; 1 voorwaardelijk; 3 afge wezen. Van II naar III bevorderd: 7 on voorwaardelijk. Van III naar IV bevorderd: 9 on voorwaardelijk; 2 herexamen; 1 afge wezen. Van IV naar V bevorderd: 8 on voorwaardelijk; 1 als toehoorder; 3 afgewezen. Eindexamens. Het eindexamen werd afgenomen overeenkomstig de bepalingen van 't ministerieel vastgesteld eind-examen programma voor de Handelsscholen met 5-jarigen cursus, onder toezicht van de volgende Gecommitteerden: heldere oogen en glanzende haren, met haar vastberaden, karaktervollen kin en mond. Nu juffrouw Framley, zei hij langzaam, terwijl hij teekeningen maakte op het vloeipapier op zijn schrijfbureau en zonder het meisje aan te kijken, als u er dan zoo op ge steld bent, moeten we maar eens met Dokter Harding en Mevrouw Derfield over uw plan praten. Neen, we hoeven er met niemand over te praten, antwoordde Hilary met onrustbarende beslistheid. Dokter Har ding is mijn voogd niet meer en tante Anstice is het evenmin. Ik ze zweeg een oogenblik en keek meneer Brent strak aan ik ben mijn eigen heer en meester en ik kan mijn geld gebi-ui- ken zooals ik het verkies. Is het misschien niet zoo? ging ze voort, toen de advocaat niet direct antwoord gaf. Kan ik met mijn geld doen wat ik wensch of niet? Ik zou geen bezwaren in het mid den brengen als u iets verstandigs voornemens was, begon Mr. Brent, ter wijl hij, haar vraag onbeantwoord liet. Ik zou het goedkeuren Ik geloof niet dat uw goedkeu ring noodig is, viel Hilary hem zacht maar beslist in de rede, en ik heb toch gelijk, nietwaar, als ik zeg dat ik nie mand rekening en verantwoording schuldig ben van wat ik met mijn geld wil doen? Haar gedecideerde manier van op treden maakte den advocaat verlegen het was een nieuwe gewaarwording voor hem om zoo toegesproken te wor den, met zoo'n zelfverzekerde waar digheid en dan nog wel door een jong meisje, dat luttele dagen geleden nog straatarm was geweest. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, laaUyksclt en Laigstraatsclie Courant,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1