Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. m ui hart HOL. Prijsrennen te Waalwijk. Karei de Mol, Waalwijk. 1 Voor. aa»ai»A& Profileert van onze Prijsrennen. Proiiteert van ons Gratis Koopen. f EUILLETOri I! Winkelnieuws. «ummer ZATERDAG 21 MAART 1931. 64e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Zij, die zich met ingang van 1 April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot daartoe ver schijnende nummers GRATIS, De Rijksmiddelen. |0ver£de maancT Februari ziet heter met de opbrengst van de Rijksmidde len slapjes uit. De malaise weegt nu blijkbaar in voile zwaarte op de staats inkomsten, Er was in de maand Fe bruari van het vorige jaar op 1 '/i ton na 40 mülioen binnengekomennu blijft de opbrengst 5 miilioen en 2 ton daarbeneden. .Het verschil met '/ia raming blijft, niet.ver van_de 5 mn- lioen af. De teruggang 'vertoont zich over de geheele linie behalve voor den gedis tilleerd-accijns en den tabaksaccijns. Er wordt blijkbaar nog Sink „gepruufd" - misachten om de nare gedachten ever de malaise te verdrijven. Ruim 3 mlllioen alleen aan belastinggelden daarvoor kwam binnen, wat 3 ton méér ts dan in Februari 1930. En we rooken met ons allen nog zoo stevig, dat de Staat daarvan 2 millioen 3 ton wist te vullen, een dikke 40.000 gulden meer dan in dezelfde korie maand van 't vorig jaar. Opmerkelijk gunstig is ook de onverminderde opbrengst voor de dividend- en tantiëmebeiasting. Daaromtrent waren zeer sombere voor spellingen gedaan, welke voor deze maand In ieder geval nog niet uitkomen. Verder is 't een en al malaise, waar bij vooral in 'l oog vallen ae bizondere verminderingen van opbrengst voor Invoerrechten en registratierechten ('esp. 8 en 14 ton). Over de twee eerste maanden van dit jaar bedragen de inkomsten der Rijksmiddelen nu ruim 77 8 mllrioen Itgen 813 millioen in Januari— Febr rut „De Echo van het Zuiden. Naar het Engelsch door J. VAN DER SLUYS. Tony keek met een liefdevollen Wik in het kleine gerimpelde gezicht, aat de laatste maanden zooveel van z'jn vroegere koude, harde uitdruk king verloren had. Die kleine aap is allerliefst, dat 18 zeker. Ik hoop dat ik haar vader ■net de volgende mail haar portret ban sturen. Dat met.begon juffrouw Dunbar, maar ze zweeg onmiddellijk ken ze het booze gezicht van Tony Dat van Babs alleen, klonk het jrtaf, terwijl hij opstond en naar de gang. Maar de woorden van zijn tante adden herinneringen wakker geroe- Pen, die zich niet lieten terugdringen en toen hij een oogenblik later zijn a eher binnenkwam, liep hij recht reeks naar den versten hoek toe en aaide een doek om dat met de be- derde zijde naar den muur stond, et gedempte licht van den winterdag v n. °P en bescheen iederen trek an Hilary's gezicht, haar wakkere ugen, haar fijnbesneden inond en de o °ne van haar .haren dit alles in D scherp contrast met het kind dat fS?n haar aangenesteld lag, haar I r'!!6 n'chtje met de kastanjebruine i j.u en en oogen zoo zwart als slee- Vergelijkt onze kwaliteiten, Vergelijkt onze Prijzen en Ons Succes is Verzekerd, 1930. Bij van de raming (78 3 mitnoen) blijven we echter, maar.'/a millioen ten achier. Het ziet er niet vroolijkluit, maar het jaar is nog' lang en belastingop brengsten zijn wel.eens grillig. Laten we den moed erin houden i Lichtpunten. Het Tweede Kamerlid Kuiper schrijft o.m. in „de Volkskrant" „Andermaal vallen in de duisternis van de wereldcrisis eeaige lichtpunten waar te nemen, in ons eigen land De weiktoosheid onder haven* en transportarOeiders is eenigszins ver mtnderd. Hei havenbedrijf wordt iets drukker. In Best.kan een tricotagefabriek weer op volle kracht werken en zelfs uit breiden. In Budel werden aan de zinkwit, fabriek weer eenige honderden arbei ders te werk gesteld. De linnenfabrieken in Veghel werken weer normaal. De mandenindustrie in Maas en Waal leeft weer op. In het buitenland Voor hel eerst sinds vele maanden hebben de diamantzagerijen In Ant werpen weer arbeiders aangenomen. Zij komen er zeits tekort. Daarom zuilen binnenkort ook weer slijpers kunnen worden te werk gesteld. Dit zal ook goede gevolgen hebben voor de diamantindustrie in Amsterdam. Sommige Duiische meiaaltabneken zijn weer van orders voorzien. ijui.scne indusirieelen zijn naar ne Babs; hij zag alleen maar Hilary's gezicht en terwijl hij met geboeide oogen keek, kwamen de woorden van Jo Redburn hem in den geest, die de millionair hem enkele dagen geleden had toegevoegd, toen de twee mannen een vertrouwelijk gesprek hadden ge had op de Priory. Het is niet moeilijk om verge vensgezind te zijn tegen iemand van wie men veel houdt. En terwijl Tony's oogen op het schilderij bleven rusten, stelde hij zich voor de zooveelste maal de vraag, hield hij nog van Hilary? Ongetwij feld, maar ze had hem bedrogen en ze was rijk! „Het is niet moeilijk vergevensge zind te zijn tegen iemand van wie men veel houdt". Weer klonken de woorden hem in de ooren. Nu, misschien had Jo Red burn gelijk. Misschien was het niet zoo moeilijk iemand vergiffenis te schenken van wie men veel hield. Maar tenslotte was het niet zoozeer Hilary's bedrog als haar rijkdom die als een muur tusschen hen stond. Na tuurlijk hield hij van haar! Hij lachte bitter. Hij hield van haar zooals hy van het eerste oogenblik af, toen hij het frissche, vriendelijke gezichtje en de glorie van haar gouden haren ge zien had, van haar had gehouden, maar dat deed niets af aan zijn on herroepelijk besluit. Hij had altijd beweerd, en dat zou hij blijven vol houden, dat een man in zijn positie niet het recht had om met een rijke vrouw te trouwen en daarbij bleef 't Er kwam een strakke, halsstarrige uitdrukking op zijn gezicht en met 'n bruuske beweging zette hij het schil derij van Hilary met het kind weer tegen de muur; toen ging hij voor den schildersezel zitten en werkte Rusland geweest. Waarschijnlijk kunnen zij daar voor 300 millioen maik werk leveren. Zij vragen van de regeering aandeel ln risico en exporicrediet. Waarschijnlijk wordt dit toegestaan. Het werkioozencijfer, dat 14 dagen geleden, in Engeland is verminderde met ongeveer 14000, is nu ln Duitschlaud, voor het eerst sinds maanden, atge nomen met ruim 19000, Tegenover deze gunstige berichten staan weliswaar jobslijdingen en achier uitgang ln andeie industin ë.i maar de malaise ls ihans niet meer algemeen. Hier en daar valt opleving te bespeuren. Goddank. De cnsls heeft baar hoogte punt bereikt. Al ls het zeer langzaam, ér komt verbetering." Als nu de scnoen- en lederindustrie daar ook maar spoedig in kan deeien, aan zijn wij ook ln deze streken weer gered, zoo voegen wij er bij. V Colijn s werk vernietigd. Colijn's „vyfjaren-plan" is volko men mislukt. Bijna vier jaar is 't thans geleden, dat dr. Colijn te Tilburg een overzicht gaf van hetgeen in de pas gehouden economische wereldconferentie was besloten, van de hoopvolle „aanbeve- lingen" die daar waren aangenomen. De nuchtere en zakelijke Colijn maakte zich zelf en anderen niet diets, dat op slag alles zou worden bereikt wat te Genève met zooveel geestdrift, tot inluiding van een nieuwe econo mische aëra, was aanvaard. Maar binnen vijf jaar, zoo stelde hij zich voor, zou de nieuwe koers, 't opheffen der tol-barrières, zich heb ben af ge teekend en zou op den inter nationalen economischen oorlog van toen de internationale vrede volgen. En nu? Gisteren moest dr. Colijn te Genève de ontmoedigende verklaring afleg gen, dat allen eenstemmig zullen er kennen, dat men geheel en al gefaald heeft in de pogingen om de aanbe velingen der economische wereldcon ferentie van Mei 1927 zelfs maar tot een begin van verwezenlijking te brengen. Er is dus niets bereikt. En Colijn sprak een woord van af scheid: het was gedaan, het was af- geloopen. Wij denken aan Daudet's La der- nière classede Elzas was na den oor log van 1870 Duitsch geworden; de Fransche dorpsschoolmeester moest zijn plaats ruimen voor een Pruisi- schen collega; hij gaf, in bijzijn van al de dorpsautoriteiten, zijn laatste les, vertelde van Frankrijks groot heid en de liefde tot het oude land; daar schetterden de Pruisische trom petten; de meester keerde zich naar het bord en schreef daarop voor liet laatst: Vive la France! een gebaar met de hand, een snik, het was ge daan. Wat die dorpsmeester gevoelde, moet ook bij dr. Colijn zijn omgegaan, toen hij zijn werk van vier lange ja ren, zijn rusteloos, beleidvol werk zag stukgeslagen. Niet het eerst en niet vooral omdat het zijn werk was, maar omdat het moeizaam streven naar den economi schen vrede door onwil en onver stand schipbreuk heeft geleden. De economische oorlog kan nu weer met frisschen moed beginnen en worden voortgezet. De 18e Maart 1931 zal, vreezen wij, een noodlottige datum blijven in de Babs, Maar Redburn's woorden wilden niet uit zijn geest wijken, de herhaal de pogingen van zijn tante om hem over Hilary te spreken, het bekijken van haar portret, het gaf hem alle maal een gevoel van rusteloosheid en ellende. En hoewel hij bleef door schilderen, was zijn enthousiasme weg. Hij had in de laatste dagen een stuk van zijn levenslust verloren; het pleizier in zijn werk was verdwenen. Ik weet ten slotte nog niet, zei hij later tegen juffrouw Dunbar, of ik die opdracht vandat landschap aanneem. Ik ben toch eigenlijk meer portret- dan landschapschilder. Of je dat nu bent of niet, ant woordde zijn tante op haar droge ma nier, je hebt in ieder geval een heele- boel succes gehad met je landschap pen, het zou meer dan zonde zijn, on. zóo'n kans weg te gooien. Ik zou in ieder geval maar eens met die cliënt van de advocaten die je geschreven hebben, gaan praten. Als je hem niet sympathiek vindt, of als hij niet ge noeg betalen wil, kun je de opdracht altijd nog weigeren. Tegen de logica van deze redenee ring kon Tony niet veel inbrengen en hij gaf den advocaten dag en uur op, waarop hij hun cliënt op „Heidezicht" zou ontmoeten. Extra voordeelige prijzen gezellig winkelenprettige vakkundige bediening; Koopen ls bij ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO-CONCERT. Buiten op dë heide was de late herfstdag op zijn schoonst. De wol- kenlooze hemel was van een bleek, zilverig blauw en het glooiende land vervaagde wazig in de verte. Aan weerszijden van de laan, waar Tony hep, stonden de kale takken van de wilde roos; ze vormden een fijn net werk tegen de lucht, en zaten vol roo- weerstaanbaar aan Hilary denken, terwijl hij verder door de laan liep. Meer dan eens had hij daar met haar gewandeld en het was alsof de echo van haar stem nog in zijn ooren klonk. Het witte huis aan het eind van de laan, vertoonde teekenen van leven. Ladders stonden tegen de muren, werklieden waren bezig in den tuin; het zag er lang niet meer zoo eenzaam en somber uit als vroeger. Alsof het tot nieuw leven ontwaakt is, dacht Tony, toen hij het grasveld overstak en aan de bel trok. Het paleis van de Schoone Slaapster; het is alleen maar jammer dat er geen Prinses is, alleen maar een excentrieke oude heer!" Een keurig juffertje, de huishoud ster van den ouden heer, dacht Tony, deed open en nog voor hy naar den heer des huizes kon vragen, noodigde ze hem met een vriendelijk lachje uit om binnen te komen. U bent zeker meneer Dunbar, zei ze. Wilt u mij alstublieft volgen? Tony deed wat hem gevraagd werd, zijn begeleidster bracht hem door de hall, waar werklieden druk bezig wa ren met hun restauratie-arbeid, naar de groote kamer die onder het regime van de dames Drivers de ontvang kamer was geweest. Het vertrek was nog ongemeubeld; er stonden alleen een vurenhouten tafel en twee keu kenstoelen. Tony ging direct naar 't venster; hij keek verrukt naar het uitgestrekte landschap en hij was zoo verdiept in de liefelijkheid van de zachtglooiende heuvels onder den zil- verig-blauwen hemelboog, dat hij de voetstappen niet hoorde die op de on bedekte houten vloer nader kwamen. Doch eensklaps merkte hij dat er j iemand naast hem stond en toen hij zich omkeerde kon hij van verbazing aangezicht tot aangezicht met Hilary. Ze bleef onbewegelijk staan; het zon licht straalde in haar oogen en in haar gouden haren. Ik ben zoo blij dat je gekomen bent, begon ze, en het hooren van haar zachte stem gaf Tony 'n vreem de ontroering. Zou je me geen hand willen geven? ging ze schuchter voort en ze keek hem zoo smeekend aan, dat het hem groote moeite kostte om zijn stem koel te doen klinken toen hij antwoordde: Natuurlijk'wil ik je dat, en tege lijkertijd gaf hij haar stijf en vorme lijk een hand; maar er moet hier toch een vergissing in het spel zijn, ik ben hier gekomen voor een afspraak met de nieuwe eigenaar van het huis. Zoo? Hilary glimlachte en een verleidelijk kui'tje kwam in haar wang. Hoe heet die nieuwe eigenaar? Ik zou het je niet kunnen zeg gen, ik weet niets van hem. Tony sprak hoe langer hoe abrup ter, omdat hij zich tot zijn groote er gernis bewust werd dat hij zijn oogen niet kon afhouden van dat kuiltje in haar wang. Hij heeft mij door z'n ad vocaten laten schrijven. Hij schijnt 'n opdracht voor mij te hebben ik moet een schilderij voor hem maken. Ik had afgesproken dat ik hem om 2 uur zou ontmoeten. En het meisje dat mij opendeed scheen te weten, dat ik verwacht werd. Hij is toch zeker hier? Ik heb geen heer gezien. Er speelde een ondeugend lachje om Hilary's lippen; in haar. oogen dansten vonkjes van pret. Hoe weet je zoo zeker dat de nieuwe eigenaar een man is? Je zegt zelf, dat je niets van hem weet? Slot volgt. WaalwUbsche en Langstraatscbe (oiiranl, v o I

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1