Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD i ii FEUILLETON OOOtlEQMVUm &TFPK' tftlMMER 27. WOENSDAG 1 APRIL 1931 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD R.K. KIESVEREENIGING. Maandagavond hield de R.K. Kies- vereeniging in de groote zaal van den Gildenbond een algemeene vergade ring, waar als spreker optrad Mr, Frans Teulings, lid der 2e Kamer en Secretaris der R.K. Staatspartij. De zaal was matig bezet. Nadat de vergadering met den Christelijken groet geopend was, heet- te de Voorzitter, dhr. J. Siemer, de aanwezigen welkom. Het deed hem genoegen te kunnen constateeren, dat de leden in betrekkelijk groot-en ge- j tale waren opgekomen, daar de mees- j te vergaderingen slechts zeer schaars bezocht zijn. Speciaal den spreker, mr. Teurlings, heette de voorzitter welkom. Dhr. Teurlings kreeg hierna het woord en begon met te wijzen op de discussie, voor eenige weken in de ka tholieke pers gevoerd, over de vraag of een Kamerlid tevens propagandist mag zijn. Beide partijen zullen als gewoonlijk hun standpunt wel hand haven, doch spr. ziet geen tegenstel ling tusschen kamerlid en propagan dist. Hij achtte de propaganda een onmisbare en zeer belangrijke factor voor de Katholieke partij, en vond deze het doelmatigst, wanneer het za kelijke en ernstige met een zeker enthousiasme samengaat. Ofschoon hier natuurlijk een sterk persoonlijke kwestie bijkomt, meende spr. dat juist Kamerleden voor de propaganda aangewezen zijn. Er moet een geeste lijk samenbindend contact zijn tus schen de leiders en het volk, en de volksvergaderingen moeten dan ook niet dienen om het volk met groote woorden op te warmen, doch als po litieke voorlichting v. de volksmassa. Spr. wees op het voorbeeld van rijkskanselier Dr. Briining, die er nog pas kort geleden rond voor uitkwam, dat hij mee doet aan de propaganda. Hierna kwam spr. tot de verkie zingen voor de Povinciale Staten. Overal weerklinkt weer de strijd kreet, en al wordt deze slag niet in algemeen landelijk verband geleverd, van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 2). Terwijl haar gastheer den ruststoel naar binnen haalde, had het meisje gelegenheid de inrichting van de hal, die tevens als woonkamer dienst scheen te doen, op te nemen. Een paar rieten armstoelen, een kleine tafel be laden met papieren en een in elkaar gerolden slapenden terrier er onder, een paar planken aan den muur, op gepropt met boeken en enkele photo- grafieën op een richel van de betim mering neergezet, vormden het inte rieur, en een ruwhouten schrijftafel stond bij het venster. Voor St. Alousie zag het, er tamelijk bewoonbaar uit en wat het meisje 't meest opviel was het feit, dat alles zoo kraakzindelijk was. Ze had in een van de rieten stoe len plaats genomen, een toonbeeld van gemakkelijke elegance, zooals ze daar zat tusschen de kussens, en toen de jongeman terugkwam, werd hij onmiddellijk getroffen door haar na tuurlijke bevalligheid. Ze had haar natten hoed afgezet en streek het: vochtige, welig-donkere haar uit haar gezicht. i.j en kunnen wij wat Brabant betreft, er zeker van zijn, dat de overgroote meerderheid der zetels in handen der Katholieken zal blijven, toch moeten wij ons met man en macht in den strijd werpen, want deze verkiezin gen dragen, evenals die voor de Twee de Kamer, het karakter van een alge meene politieke krachtmeeting. Wij mogen niet slapen en indommelen, want anders dreigt een achteruitgang van het aantal katholieke stemmen, waarmede gepaard gaat een achter uitgang van onze hechte machtsposi tie. Wij moeten paraat zijn en blijven, en geen streep verliezen. Daar de beteekenis van de verkie zingen uiteraard gelegen is in het college dat gekozen moet worden, komt spr. hierna tot de bespreking der taak der Provinciale Staten. De politieke beteekenis dezer ver kiezingen is vooral gelegen in 't feit, dat de Provinciale Staten de leden der Eerste Kamer kiezen. Ook de verkiezing van Ged. Staten, het dagelijksch bestuurscollege der provincie, is van groot belang, daar dit college over een zeer grooten in vloed beschikt, en verschillende be langen behartigt, die uiterlijk neu traal schijnen, maar waarbij soms groote katholieke belangen gemoeid zijn. Als derde taak noemt spr. vooral 't toezicht op de waterschappen, den wegenaanleg, enz., waarbij vooral het katholieke principe, de bewoning van het platteland zoo aantrekkelijk mo gelijk te maken, op den voorgrond moet worden geschoven. Een goede, gezonde plattelandsbevolking acht spreker voor het land van groot be lang, daarom moet de bloei van het platteland bevorderd worden door wegenaanleg, vestiging van industrie, aanleg van drinkwaterleiding. Daar naast komt nog de steunverleening van Provinciale Staten aan verple- gingsinrichtingen, aan bestrijding v. kinderziekte, T.B.C., enz. Op dit ge bied hebben de katholieken steeds goede resultaten bereikt. Hierna bespreekt dhr. Teurlings de algemeen politieke beteekenis dezer verkiezingen, die vooral van belang is in de provincies waar in '32 nieu we Eerste Kamerleden moeten wor den aangewezen; in Brabant is dit echter niet het geval en misschien is daaraan de mindere belangstelling voor deze verkiezingen te wijten. De i zaak moet echter ruimer bezien wor- 1 den, er zit n.l. een algemeene politieke krachtmeeting aan vast. Brabant I moet goed voor den dag komen en la- j ten zien, dat er voldoende belangstel- ling is. Ook de kleine partijen zijn op hun qui vive, daarom mogen wij niet I indommelen, maar moeten wij de ver- kiezingen zien als een politieke ge loofsbelijdenis. Op de vraag: Waarom gaan wij in den strijd?, antwoordt spr. voor onze eenheid en voor ons katho liek staatkundig program. Onze een heid, waarom allerlei partijbeschou- wingen draaien, en waarvoor onze voorouders gestreden hebben, wordt door geen enkele onzer tegenstanders begrepen. De groote bouwer dezer eenheid is geweest Dr. Schaepman, die inzag dat wij niet alleen op gods dienstig gebied een eenheid moesten vormen. „Waar men de eenheid als hoogste goed beschouwt, zal de eens gezindheid niet ver te zoeken zijn", heeft Schaepman gezegd. Bovendien is het een door de histo rie bewezen feit, dat onze politieke eenheid de eenige .waarborg is voor de vrijheid van onze kerk. Wij mo gen het onze tegenstanders niet euvel duiden, dat zij niets snappen van die eenheid, daar zij niet kunnen aan voelen wat dit voor ons beteekent. Voor onze Katholieke eenheid gaan wij in het vuur, zegt spr. Brabant „Dergelijke buien komen hier vrij plotseling op", zei hij. „Het spijt mij dat ik u geen andere kleeren kan aan bieden". O, dat hindert niets, hoor, lachte ze. Ik vat nooit kou. Het is alleen zoo'n onpleizierig gevoel om doornat te zijn. Ik wist overigens niet dat L'Opale weer bewoond was. Ik ben hier sinds een week, ver telde de nieuwe eigenaar. Ik begon te denken dat Trinity onbewoond was, behalve dan dat klooster, dat ik zag, toen ik aankwam. Trouwens ik heb ook geen enkele van de monniken ge zien! Is er niemand bij u geweest? Geen sterveling! Ik denk dat niemand van uw komst had gehoord. Ons heeft het nieuws ook niet bereikt. Wie is „Ons?" klonk het vrij moedig. En waar hoort „Ons" thuis? Ik woon op Rêve d'Or, ant woordde het meisje, niet heelemaal gesticht over zijn manier van vragen, hij de familie Salmon. Ik ben er gou vernante. Van onder haar lange, neergesla gen wimpers, wierp ze een snellen blik op den jongen man, alsof ze vreesde dat haar afhankelijke positie min of meer een tegenvaller voor hem zou zijn. O, was alles wat haar gastheer zei. En toen: Hebt u bezwaar om mij uw naam te zeggen? Er is niemand om ons aan elkaar voor te stellen, voegde hij er met een lachje aan tot. Haar opkomende boosheid van zoo- even was alweer verdwenen; haar stemmingen waren even ongestadig moet demonstreeren door algemeene opkomst en groot stemmental. Spre ker herinnert nog aan Schaepman's woord dat wij geen kerkelijke, doch een staatkundige party zijn, geba seerd op en geinspireerd door onze Katholieke beginselen. De basis onzer partij is het katholiek beginsel en het algemeen landsbelang. Spr. acht de Kath. Staat'spartij ook de ware volks partij, daar zij den arbeider beschermt volgens de beginselen van „Rerum Novarum". Spr. behandelt vervolgens het ka tholiek programma, waarbij hij wijst op het groote belang dat er mannen aan de regeering zijn die het Kath. belang kunnen begrijpen en aanvoe len. Spr. besluit zijn rede met een krachtige aansporing tot allen om mee te werken tot eer van God en tot heil van de ziel. Door een flink applaus geeft het publiek zijn voldoening over deze woorden te kennen. Van de hierna gegeven gelegenheid tot het stellen van vragen werd ge bruik gemaakt door den heer Van Haren, die den spreker vraagt, hoe 't staat met de inrichting van het par tijbureau. Mr. Teulings antwoordde dat op de laatste partijraadsvergadering is medegedeeld dat het bedrag dat was binnengekomen door de 1 O-gulden- actie pl.m. 560.000 bedraagt. Er is een stichting gevormd, waaraan dit kapitaal is toevertrouwd. Er wordt doorgewerkt om het bedrag van 7 ton vol te maken. Heeft echter het Partijbestuur voor bepaalde doelein den gelden noodig, dan wordt wel eens aangeklopt bij deze stichting, ten einde uit de revenuen van het kapi taal te putten, zoo b.v. bij de stichting van een Centrale voor Kath. Gem.- raadsleden. Dhr. Nuijten stelde nog een vraag betreffende de weggeldverordening in de provincie Noord-Braband, doch dhr. Teurlings kon deze niet in de tails beantwoorden, daar ze niet spe- ciaal op zijn terrein ligt. De Voorzitter, dhr. Siemer, sprak hierna nog een slotwoord, waarbij hij er op wees dat de Kiesvereeniging niet uitsluitend moet zijn een machi ne die de verkiezingen aan den gang brengt. Het deed hem daarom genoe gen dat dhr. Teulings niet alleen een als het weer op dit eenzame eiland. Ik heet Eulalie de Floissac. En hoe is uw naam? Digby Harrel. De vorige eigenaar heette ook Harrel. Hij was mijn oom, was het korte antwoord, en hij scheen het niet noo dig te vinden verdere inlichtingen over dit onderwerp te geven. Hij wendde zich naar den doorgang en riep Jacob toe voor thee te zorgen. Hij bewoog zich gemakkelijk, ondanks zijn bouw, die wel wat zwaar was voor een jongen man. Vooral zijn breede schouders gaven het meisje den indruk van groote kracht. Ik heb om thee gevraagd, maar als u liever whiskey hebt, moet u het maar zeggen. Dat was eigenlijk beter voor u, na al die nattigheid. O neen, dank u wel, ik heb veel liever thee! Ik heb de West-Indische cock tail nog niet leeren bereiden, anders j zou ik u die aanbieden! Ze haalde de schouders op. Het is heel gemakkelijken heel slecht goedje. De mannen hier drinken er veel te veel van! Het is hier een dorstverwekkend klimaat. die klamme damp onder mijnt het gestel. Zijn er overigens veel planters hier in de buurt? Er woont een rijk geworden ne ger op L'Argent.dat is uw naaste buurman. Le Saphir, aan den anderen kant, is onbewoond. Dan is er meneer Salmon op Rêve d'Or en het terrein aan Trinity behoort aan het klooster waar u het straks over had. Verder is er niemand, voor zoover ik weet. propagandistisch woord sprak, maar daarnaast ook de staatsrechterlijke en de historische kant bekeek. Spr. brengt namens de geheele vergade ring dank aan Mr. Teulings. De door den spreker bij zijn inlei ding uitgesproken meening, dat een Kamerlid tevens propagandist kan zijn, deelt spr. Het spijt hem dat zoo vele leden ontbreken, en naar aan leiding van de door Mr. Teulings ge maakte verontschuldiging zou hij willen opmerken, dat elk katholiek propagandist moet zijn voor zijn par tij. Spreker beveelt de Katholieke Staatspartij en speciaal de Kiesveree niging bij alle leden, aanwezig of niet aanwezig, in hunne welwillende aandacht aan. De Voorzitter besprak hierna nog het door het bestuur vastgestelde programma, waarvoor wij kunnen verwijzen naar ons blad van Zater dag 21 Mrt. j.l., Waarin deze mede- deelingen reeds gepubliceerd zijn. Tot slot bracht spr. nog een dank woord aan Mr. Teulings, en aan de belangstellenden, waarna de vergade ring met den Chr. groet gesloten werd. ~'1tïvv"fvt ivi» WILLEM MENGELBERG. Op uiterst hartelijke wijze heeft het orkest, het koor en de geheel bezette I zaal Zaterdagavond op het volkscon- 1 eert der Matthaeus-Passie te Amster dam uiting gegeven aan zijn gevoelens, j die blijkbaar allen beheerschten, toen j de zestig-jarige dirigent, dr. W. Men- i gelberg zijn dirigeerstoel beklom. Men rees als één man op, en een minuten lang donderend applaus weerklonk al vorens de uitvoering begon. Na afloop heeft de voorzitter van de vereeniging Het Concertgebouw-Or kest de heer Spits, den jubilaris ge huldigd in een zeer hartelijke gloed volle rede, onder aanbieding van een prachtig boekwerk en een vaas met orchideën. Dr. Mengelberg dankte opgetogen en sprak volgens het Hbl. den wensch uit nog vele jaren met zijn „groote fami lie" te mogen samenwerken. HET VRAAGSTUK DER DUMPING EN ANTI-DUMPING. Op vragen van het Tweede Kamer lid Lovink: 1. Kan de regeering mededeelen of Wat een verlaten oord riep hij uit. Is Rêve d'Or ver? Drie mijlen berg-opwaarts. U krijgt zeker zelden bezoek? Heel zelden. Er was even een zwaarmoedige uit drukking op haar gezicht. Hij had medelijden met haar, uit den grond van zijn hart, met dat knappe, levens lustige jonge meisje, dat daar maar jaar in jaar uit zat te verschroeien in de tropische hitte van de bosschen van San Joseph. Er zou wel niet veel afleiding in haar leven zijn, dacht hij, als gouvernante in het geïsoleerde ge zin van den West-Indischen planter. Er is in Port Gra?as zooiets als maatschappelijk leven, veronderstel ik? vroeg hij verder. Het leek me nog al druk, toen ik er van boord ging. Weer wierp Eulalie van onder haar wimpers een verstolen blik op hem, j maar haar stem klonk heel rustig, toen ze antwoordde: We wonen twintig mijl van Port Gramas. Het garnizoen en de regee- ringsbureaux brengen daar leven in de brouwerij. Ik geloof, dat er ook dikwijls oorlogsschepen in de baai komen. Het is ook de grootste stad van het eiland. Trinity is maar een dorp. Ja, veel meer lijkt het tenminste niet, bevestigde hij. En als er een of ficiersbal is in Port Gra?as, gaat u er dan wel eens heen? Hij vroeg zich verbaasd af hoe het kwam dat ze bij deze natuurlijke en onschuldige vraag een kleur kreeg en haar lange wimpers zich bijna geheel over haar oogen sloten. Ik was geïnviteerd door een officiersvrouw, die hier was ge weest en kennis met mij had gemaakt. Ze bood aan om als mijn chaperone dienst te doen. En mocht u niet gaan, klonk het medelijdend. O zeker, ik ben er heen geweest. Maar ik ben geen tweeden keer ge vraagd. Het kwam er zóó ondeugend uit, dat hij het meisje onmiddellijk be greep en met een blik van bewonde ring op haar knap gezicht en fijn fi guurtje, zei hij lachend: U had een masker moeten voor doen! Het was ook niet aardig van u, om uw chaperone in de schaduw te stellen Het was heusch mijn schuld niet, dat ze zich gepasseerd gevóelde. En toen, als om een eind te maken aan het gesprek over dit onderwerp, riep ze uit: O, daar is de thee! Kwiek sprong ze op en liep naar de tafel, waar Jacob den theeboel had neergezet. Ik moet mijn excuses aanbieden voor mijn hulpbehoevend theeservies, maar ik heb nog niet van alles hier, zei Harrel, die haar gevolgd was en aan de tafel was gaan zitten, terwyl zy thee schonk. U verwachtte geen bezoek? Ik denk er over om een dank feest aan te richten ter eere van deze regenbui. Hun oogen ontmoetten elkaar en ze lachten. Wordt vervolgd. Waalwpsck en Langstraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1