Nieuws uit KaalsbeuveL Notaris Middelkoop Snijders, Plaksters en Sisters. Radio-Distributie-Bedrijf No. 218. Marktberichten. N.V. VÉDÉ Schoenfabriek vraagt "TeMeFgD NIEUWS. W a a 1 w ij k Verstopping regelmatige stoel gang regelt men vlugzonder krampof pijn met Mijntiardt's Laxeertabletten. Prijs oer doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. een volgende uitvoering de Symphonie wederom bereid gevonden zou worden haar medewerking te verleenen en overhandigde de echtgenooten van den Voorzitter der Symphonie, Mevr. ter Berg en van den leider van de Operette.afdeeling, Mevr. Hefber, een prachtige bouquet met seringen en tulpen. Speciaal bracht hij nog een woord van hulde aan den alom be kenden Directeur N. Snijers, die met zijn muzikanten, de led<n van „Oss Belang" zoo'n schitterende avond heelt bezorgd. Tot slot werd ieder lid van de Symphonie nog een Osch product aangeboden in den vorm van een ontbijtkoek van de Stoom Koekfabriek „De Sier". Na nog een uurije gezellig onder elkaar te hebben doorgebracht, werd omstreeks twee uur de terugreis aan vaard, waarna men om half vier wederom in de oude veste van Geer- truldenberg aankwam Deze avond, een avond van succes en hoogstaande kunst, zal jarenlang bij de leden van Geertruidenberg's Symphonie „Cecila" in herinnering blijven. Jubileum. De handboogschutter^ „De Burger zonen" viert dit jaar haar l2'/a-jarig beslaan. Het ligt in de bedoeling van het gezelschap, dit feit met een groot nationaal concours te herdenken. De laatste jaren zijn „De Burgerzonen" thuis bij W. van Berkel aan de Vaart. Verwacht wordt dat de te geven wed strijden groote belangstelling zullen wekken in de kringen der handboog schutters. Tot de plaatselijke vereeni- gingen zal een schrijven worden ge* zonden met verzoek door 't schenken van een eerepiijs blijk van attentie te willen geven. K. G V. Een tweede jubileum gaat onze RK. Gymnastiekclub K G.V. vieren 't Is dezen zomer 10 jaar geleden dat tot hare oprichting werd besloten en we kunnen met trots terugzien op wat onze gynnasten in dit tiental jaren gepresteerd htbben. Schitterend heb ben ze den naam van onze plaats tot In den verren omtrek hoog gehouden •en als dank daarvoor mocht de club zich tot heden in een ongekende jym- pa?hie verheugen. Lag het eerst in de bedoeling dit tweede lustrum met het houden van een grooten wedstrijd te vieren, later is om de hooge kosten hiervan afgezien en heeft men besloten die viering tot een eenvoudige, meer intieme te beperken, 't Zal K G V. op dien dag niet aan bewijzen van be langstelling ontbreken. R.K. Begrajenlsvereenlglng. Woensdag a s. zal de laatste buurt schap uit onze parochie de Marktstr Heulstraat, Hil etc. overgaan tot het difiiiiief oprichten van een R.K. Be- grafenisvereenlging. Met deze buurt schap is onze geheele parochie geor ganiseerd. Er is hiermede een mooi stuk werk verricht, waarvoor aan den initiatiefnemer, den heer van Straten een woord van hulde niet mag ont houden worden. Op deze vergadering, welke zal gehouden worden in de zaal van den heer Jan van Dun. zal na af loop een bespreking plaats hebben tusschen de besturen der verschillende buurtschappen, om een voorloopige bespreking te houden tot het vormen van een federatie der gevoimde ver eenigingen. Concerten. De permanente concertcommissie, bestaande uit de heeren C Vloemans, P. Bisselink en Tuerlings zal dezer dagen een bespreking houden tot vast stelling van de concertenrooster voor het komende seizoen Reeds is bepaald dat de harmonie van het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia* bet openings concert zal geven op 30 April a s. ter gelegenheid van Prinses Juliana's ver jaardag. Tentoonstelling van den cursus in het schoenenvak. Zondag 19 April 's middags om 12 uur zal in den R K. Gildenbond eene vaktentoonstelling geopend worden, waarbij de werkstukken der leerlingen voor het publiek ter bezichtiging zullen worden gesteld. Uitslag stemming Gem. Loonopzand. Lijst 1 R.K. Arbeiders Partij 51 2 Gereformeerde Partij 120 3 v. Nunen 10 4 R.K. Volkspartij 99 5 S.D.A.P. 37 6 Christ. Hist. Unie 64 7 Vrijh. Bond 47 8 A.P. Partij 27 9 Vrijz. Dem. Partij 14 10 R.K. Staatsparty 3672 v. d. Mortel 3368, v. Rijen 4, Mannaerts 10, Janssens 1, v. Susante 3, Willekens 1, Ver- steijnen 6, v. Haaren 12. Roestenberg 108, Vekemans 1, De Kort 2, Franssen 9, Reijne 3, V. d. Horst 145, Donders 6. Voetbal. De belangrijkste ontmoeting van 't seizoen zal Zondag a.s. plaats vinden. Het nog ongeslagen Baardwijk komt partij leveren tegen DES.In den on geldig verklaarden competitie openings wedstrijd won D.E S. van Baardwijk met 7 1. We gelooven niet dat Baard wijk zich thans nog op zoodanige wijze zal laten Inmaken. In ieder geval wordt het 'n spannende wedstrijd, die de belangstelling van velen zal trekken. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur, Ik ben het niet eens met den be langstellenden lezer in Uw vorig blad ja het trof mij dat hij in dit geschil salarisverhoogingen betrekt. Ditfysteem van een meening verdedigen kan toch niet meer door den beugel. Waar blijft dan bij onderling ver schil van meening de zakelijke waar deering voor elkanders overtuiging. 't Is waar, werkers voor vereenigin- gen en dergelijke lichamen, die arbeid en moeite vaak belangeloos geven ten koste van eigen vrijen tijd, hebben meestal geen last van overwaardeering. Toch gebiedt de eerlijkheid tot spreken, dat m i. Indien een Gemeente bestuur, bij het aanspreken van de belasting penningen voor subsidie— verleening, onverschillig groot of klein, hierbij het beding steltzoo mogelijk beperking van uitgaven door de be vordering van onderlinge gezonde vrije concurrentiedit h >antieel beleid eerder waardeering dan afkeuring verdient Althans zoo dit op alle subsidies toe gepast wordt, kan ik dit niet zien als strijdig met het algemeen belang. Het crediet van 't nieuwe Raadhuis heeft daarom met deze zaak heelemaal niets van doen Met dank voor de opname Hoogachtend, X. AGENDA'S. WAALWIJK, Zaterdag GEEN repetitie Liederfafel Oefening en Vermaak". Zaterdag 5—6uur. Gymnastiek voor de aspiranten B G.V. Zaterdag 8 uur, Witte Bioscoop, „Het ontwaken". Zaterdag 8 uur. Luxor Bioscoop, „Zwei Weiten". Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak* Musis Sacrum Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Tconrunst". Zondag 6 en 8'/a uur. Witte Bioscoop, „Het ontwaken". Zondag 6 en 8'/a u. Luxor Bioscoop, „Zwei Wellen". Maandag 8 uur, Tooneelultvoering „De Hemelnar", Musis Sacrum. Maandag 7'/a uur. Tooneeluitvoering voor de leden der R K Werklieden vereniging In den Gildenbond. Waalwijk, 17 April 1931. Eieren 3 4 ct. Varkens f 8 -f12. Veilingver. „De Langstraat"Drunen. Prijsnoteering van 16 April 1931. Spinazie 28—34 c., Juin 12 c., Sjalotten 8—13 c„ Witlof 24—28 c., Wortelen 1.53 c., Postelijn 2931 c., Spruiten 3234 c., Slavellen 30 38 c., alles per K.G. Savoiekool II 4 5 c., Sla 6.5—8.5 c., Sla II 3—6 c., Bloemkool 46 c., alles per stuk. Reelen 23.5 c., Radijs 2.53.5 c., Selderij 2—3.5 c., Peen 57 c., Preij 1016 c., Preij II 17 c., alles p. bos. Totaal aantal geldige stemmca Van onwaarde 114. 4141 LAND- EN TUINBOUW. Het „Blauw worden" der aardappelen Sinds enkele jaren hooit men alge meen, ook in onze streken, de klach' dat men aardappelen oogst, die onder de schil blauwachtige plekken ver toonen. Dit verschijnsel treedt veelal reeds op bij het oogsten, soms ook pas later. Het is duidelijk, dat zulke aardappels voor de consumptie ongeschikt zijn en dus practisch vrijwel geen verkoop waarde hebben. Juist in den tegenwoordigen tijd. nu. in het algemeen genomen, de prijzen der landbouwproducten toch reeds op angstwekkende wijze gedaald zijn, is het duidelijk, dat aardappelen van slechte kwaliteit, dus bijvoorbeeld ook aardappels met „blauw" onder de schil, eenvoudig onverkoopbaar zijn en voor den boer dus een strop uit maken. Waar het verschijnsel van het „blauw" in de aardappels (in sommige streken noemt men het „zwart") bekend genoeg is, verwondert het zooveel te meer, dat nog zooveel boeren niet op de hoogte zijn met het geneesmiddel tegen deze onaangename kwaal. Want, volgens onderzoekingen van denPian- tenziektenkundigen Dienst te Wagentn- gen en anderen, behoeft geen enkele boer blauwe aardappelen te oogsten. De kwaal is geheel en al te voor komen door een voldoende bemesting met kalt. De Plantenziektenku digen Dienst heeft het zelfs van belang geacht hierover een speciale brochure uit te geven, waarin ook wordt gead viseerd, een flinke kalibemesting toe te dienen. Deze brochure, getiteld „Het blauw worden der aardappelen" ts bij den Piantenziektenkundigen Dienst voor f 0 25 verkrijgbaar. Dikwijls hoorden wij van boeren in deze streek de opmerking, dat geen goede aardappelen geteeld konden worden zonder stalmest, doch dan bieek steeds, dat de kunstmest, die men had toegediend, alléén stikstof en fosforzuurhoudende meststoffen be vatte en dat men de kalibemesting vergeten had. Zoodoende is het in deze streken regel, dat men de aard appels bemest met uitsluitend vrij zware siaimestbemestingen. Dat dit bij gebruik van uitsluitend stalmest ook vrij veel moet zijn, is duidelijk, als men bedenkt, dat stalmesi maar zéér weinig kali bevat, terwijl de aardappel biervan juist zéér vee) noodig heeft, héél wat meer, dan bij voorbeeld van stikstof. Het gevoig is, dat men een vrij zware stalmestgifi moet toedienen om toch nog voldoende kali te geven. Maar in die vrij zware stalmestgilt zit véél meer stikstof dan de aardappel noodig heeft en van dit meerdere gaat een groot deel verloren. Dat is dus het tegendeel van zuinig heid. Veel beter ware het, een matige staimestgift te geven en deze aan te vullen met een kallgift. Wie uitsluitend kunstmest gebruikt moet zijn aardappels, naast voldoende stikstof en fosforzuur, 500—1000 Kg patentkali per HA geven, terwijl deze hoeveelheid natuurlijk iets verminderd kan worden, wanneer daarnaast nog stalmest wordt gegeven. In 15000 Kg. goede stalmest zit ongeveer evenveel kali als in 100 Kg. patentkali. Tenslotte nog enkele voorbeelden, waaruit blijkt, dat in deze streken een kalibémesting ook de grootte van den oogst zeer gunstig kan beïnvloeden. De hieronder genoemde proefvelden lagen alien op kleigrond. Proefveld bij W. van Laarhoven te Raamsdonksveer. Alle perceelen ont vingen per H.A. 800 Kg. super en 500 Kg zwavelzure ammoniak. Het perceel met 1200 Kg. patentkali per H.A. leverde op 28363 Kg. aard appelen per H.A. Het perceel zonder kali leverde op 16750 Kg aardappelen per H.A. De kalibemesting leverde dus 11613 Kg aardappelen meer op. Berekent men de aardappelen tegen 5 cent per Kg., dan Is dit f 580 65 per H A méér, terwijl de kalibemesting f 87.60 kostte. Een winst dus van f 493.05 per H.A. Proefveld bij N Crleiaard te Andtl. Alle petceelen weer 830 Kg. super en 500 Kg. zwavelzure ammoniak per HA. Perceel met 1200 K?. patentkali 33900 Kg. per H.A Perceel zonder kali 24250 Kg. aardappelen per H.A De kalioemesting leverde dus 9650 Kg. aardappelen per H.A. méér op. De aardappels gerekend tpgen 3'/a cent per K.G. is dit f 337 75, terwtjt de kalibemesting f 87 60 kostte H er dus een winst van 25015 per HA. Wij zouden nog meerdere voor beelden kunnen aanhalen, doch mee- nen, dat deze voldoende zijn. Alle proefvelden in deze streek wijzen in dezelfde richting. Tenslotte nog een raad: geef de aardappels in dezen tijd van het jaar geen kalizout meerdaarvoor is het veel te laat en daardoor wordt de geheele oogst in gevaar gebracht. Na Nieuwjaar mag voor aardappelen alleen nog patentkali worden gebruikt. Wie echter voldoende patentkali gebruikt, naast stikstof en fosforzuur, verzekert zich van een grooten oogst van goede kwaliteit en ontgaat het gevaar, dat de aardappelen „blauw" worden. BURGERLIJKE STAND. WAALWIJK. Geboren Adriana Maria dv B. van der Lin den en A. M. Bruurmijn. Adrianus Cornelis zv A. J. A. van den Broek en J. M. v. Muilekom. Antonius zv J. M. van Beijnen en G. v. d. Sanden. Cornelia Anna Gerarda dv N. G. C. van Loon en C. C. A. de Jong. Go- verdina Cornelia dv M. A. de Folter en N. J. van Loon. Hubertus Matheus Adrianus zv H. Berkelmans en J. M. van Kuijk. Overleden1 J. B. de Folter, oud 7 j. J. van Iersel, wednr. van J. H. Muller, oud 79 j. H. J. Vrijhoeven, oud 1 jaar. P. J. van Wezenbeek, oud 5 jaar. Huwelijks-aangiften: Geene. Gehuwd A. J. Hoffman, oud 22 j., won. te Spr.-Capelle en M. M. de Gouw, oud 22 j., won. alhier. Ingekomen J. P. Passier, van Nijmegen. H. van Son, van Nieuwkuik. C. W. v. Bladel, wed. van M. J. Trommels, en gezin, van Vught. J. M. van Ven- rooy, van Valkenburg. P. L. van Engelen, van Norg. L. H. Louwe Kooymans, van Utrecht. M. H. C. Kolster, van Den Helder. M. A. D. Snels, van Waspik. E. J. Goever- neur en gezin, van Ammerzoden. A. Zegers, van Dongen. C. J. L. Eijkens, van Tilburg. J. B. Schal ken en echtg. van Tilburg. C. van der Krabben, van Oudheusden. A. H. de Negro, van Nieuwkuik. W. H. Kuijsten, van Eindhoven. Vertrokken: J. C. v. d. Broek, naar Vught. Th. L. van den Bergh en echtg., nr. Eind hoven. J. J. A. de Laat, nr. 's Bosch. P. C. J. M. Hagenaars, nr. 's-Her- togenbosch. J. Kivits en gezin, nr. Vlijmen. A. M. v. d. Wiel, naar Drunen. L. M. Couwenberg, naar Helmond. N. J. Blok, naar Zand- voort. D. J. Lijst, naar Odoorn. H. H. C. de Brouwer, naar Tilburg. W. P. Verkerk, naar Loon-op-Zand. L. H. C. Snijders, naar Ouden bosch. M. H. A. W. van Aerts, nr. Dongen. De Katholieke Illustratie. Het nieuwe nummer geeft ons den volgenden indruk: De roman „De roepstem van het Voorgeslacht" nadert den climax en wordt steeds boelender. J Cats dichtte 'n ode aan de Mecha- nia, terwijl John Prygas „De duivel van St. Theoduul", 'n legende uit het kanton Wallis bijdroeg, welk verhaal met passende foto's verlucht is. De volgende foto—pagina geeft eenlge schilderachtige gevallen, waarhij z'ch „Uit de omgeving" aardig aansluit Dr. Felix Ratten beschrijft interessant „De graftempel van den Keizer". Pa ter Comelissen geeft in zijn kort ver haal „Stille waters" een roeiende ver telling van een heldhaftige opoffering, die niet vergeefs gebracht werd. Ten slotte geeft Ph, Kester een pakkende beschrijving van het teest van St George, en sluit dit nummer met „Onze derde f 500 prijsvraag, boekbespreking en „Van den vroolljken kant". Door auto meegetrokken en gevallen. De slachter W. te Winterswijk,beging de onvoorzichtigheid zich aan een rijdenden auto te laten meetrekken. Hij kon evenwel dit waagstuk niet lang volhouden en viel van den auto tegen den grond Bewusteloos en hevig bloedende werd de man door voorbij gangers gevonden. De geroepen ge neeskundige stelde hersenschudding vast. Zijn toestand is ernstig Het autobus-ongeluk te Blerik. In het R K. ziekenhuis St. Joseph te Venlo, worden thans nog drie slach'- cffers verpleegd van het ongeluk bij wachtpost 66 te Blerik op 20F br jl Het zijn wethouder Joosten uit Qrub- benvorst, L. Clevens uit Horst en Geleuken uit Venray Alle drie liepen zeer ernstige beentracturen op. 0*er eenige weken zullen zij, hersteld het ziekenhuis kunnen verlaten. VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS. Ter observatie. De ZeerEerw. heer A. Vethagen, Pastoor der St. Antoniusparochie wordt a.s. Zondag ter observatie opgenomen in het St. Elisabethgasthuis te Tilburg. Miltvuur. Bij den landbouwer A. K. werd een koe doodgevonden. Het bleek dat zij aan miltvuur was gestorven. Maatre gelen werden direct genomen om het dier te verbranden. Benremd. De heer Ant. Gerris, deurwaarder bij 't Kantorgerecht alhier, is benoemd tot lid van 't bestuur van bet Water schap: 't Zuirier—Afwateringskanaal. Wit—Gele Kruis. Naar wij vernemen zal op de alge- meene vergadering van het Wit—Gele Kruis op 28 April a s als spreker optreden de neger- student J van Rijsenburgh. een bekeerling uit West- Indië, dte zal spreken over onze be- zitt ngen in de West, speciaal in ver band met de ziekieverpleging in deze gewesten. Pakhuis Boerenbond. Het pakhuis van den Boerenbond, staande aan de Antonlusstraat alhier, is verkocht aan de N.V. Handeimaai schappij Veghel. Gemee ter jad. Naar wij vernemen zal in de a.s. Vrijdag te houden gemeenteraadsver gadering ais hoofdpunt der agenda aan de orde komen de financieering van den raadhuisbouw. RAAMSDONKSVEER. Op Dinsdag 21 April as. des namiddags te zeven uur zal in het hotel „Huis ten Deijl" een uitvoering worden gegeven door de Harmonie „de Eendracht", met me dewerking van Duo Bouwens van Raamsdonksveer en van Engelen uit Waalwijk. Alhier is een autoband gevonden. Terug te bekomen bij de marechaussee. RAAMSDONK. De melkprijs is al hier verlaagd van 12 op 10 cent per liter. In een der afgeloopen nachten zijn ten nadeele van J. de B drie mud aardappelen die hij op zijn erf had iugekuüd ontvreemd. Aangifte is ge daan bij de gemeente-politie. Van de dadei(s) tot heden geen spoor. ADVF.RTENTIéN. te Capelle, zal op Woensdagen 22 en 29 April a.s., telkens 's avonds 6 uur, bij inzet, ten herberge van A. VAN KUIK te WASPIK en bij toeslag ten herberge van J. VLOEIMANS aldaar, in het openbaar VEILEN EN VERKOOPEN: A. Voor de kinderen LEON. REKKERS: KOOP I. Een perceel hooiland onder Waspik, Zuid van de Spoorlijn, Sectie T. nos 215 en 218, groot 48.80 A. KOOP II. Een perceel hooiland, bekend als moeras onder Ca pelle, ter plaatse de Heijen, sectie F, no. 622, groot 1.56.3b H.A. Beide voorgaande koopen te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. B. Voor dhr. ANT. REKKERS te Nijmegen: een huis met bouwland onder Waspik, te Boven, sectie F, nos 565 en 566, huis, erf en bouw land, groot 4 A. 58 c.A. Per week verhuurd aan F. van Hoorn voor 2.per week. deelt hierbij mede, dat zij, ten gerieve van hare abonné's, vanaf heden aangesloten is aan het Rijkstelefoonnet onder Wij geven U nu ook telefonisch gaarne nadere inlichtingen omtrent onze nieuwe gunstige condi ties tot aansluiting aan het Radio-distributie-net. De Centrale-houder, C. TH. SCILA. Ook ooïeriijds zou hierop wel eens een en ander te zegeen zijnwaar de inzender de zaak echter zoo naïef bekijkt, zullen we die moeite maar sparen. EED.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10