h Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. KOOP! Mj IIIOL! Hot üespaart II tild. Dot Marl II geld. ONTERFD i li ifërsK lm Kwaliteiten. Onze Prijzen. Karei de Mol, Waalwijk. 1 Ui Winkelnieuws. FEUILLETON I Voor. Jriesche yCeeren&aai, maar dan, ook, uit de oudste tfriesche Tabaksfafaiek vatc tyctuve tg&erts tc, yvure Ut JriesiancL Opyericht175$ tckte Jriesche JCeeren-iffraai ZATERDAG 18 APRIL 1931. 54e JAARGANG. ENFiBlj INDEL ^eihottd zullen ■1 ten ft 12 uur afbraal tn: >Hg ^ffstra koop lij 'uwkun ideld ékasin Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimam 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 0 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. lil EERSTE BLAD EEN STAP sno ACHTERWAATS. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft dezer dagen terecht gestaan iemand uit Winterswijk, verdacht van het schrijven van beleedigende niet- onderteekende brieven aan den direc teur van het opvoedingsgesticht „Zandbergen" te Amersfoort. Was dit reeds een eigenaardig geval; veel gek ker werd het nog toen bij de behande ling dezer zaak o.a. bieek, dat de com missaris van politie te Amersfoort op j kosten van bedoelden directeur, met een zoogenaamd helderziende een spi ritistisch consult heeft gehouden, waarbij de moderne waarzegster tot de conclusie kwam, dat een 16-jtarig meisje de schrijfster der brieven was. Gelukkig voor het arme, beschuldigde kind, heeft een andere „helderziende" een toekomstige zeeman als de dader aangewezen, waaruit de onbetrouw baarheid van beide aanwijzingen vol doende bleek. ïntusschen rijst niet zonder reden de vraag op: Waar gaan wij heen? Wij kunnen ons nog voor stellen dat een hersenlooze jongedame schoorvoetend naar een kaartlegster trekt, om zich te laten inlichten over de al of niet golvende lokken van haar mogelijken aanstaande; wij heb ben slechts een medelijdend schou derophalen over voor een brooddron ken groepje, dat in kermisstemming een donker tentje binnenwankelt, om zich de toekomst uit de lijnen der hand te hooren voorspellen; wij beklagen .1 de stakkers zonder houvast of roer, ADV1SI ('ie 'iun vertrouwen stellen in sterre- wichelaars, of zich den horoscoop la- 'tSti (en trekken door den krijschende pa- pegaai van een vieze zigeunerin; doch dat een directeur van een opvoedkun dige inrichting zijn verwachting bouwt op zulke kunstenmakerij, is wel een zielig teeken des tijds, te zieliger om- dat zoowaar ook een hooggeplaatst v e politie-ambtenaar zich nog voor die nonsens liet vinden. Het intellect plaatse ddelin I kos kostl :er. I minds Anta lil VAK schijnt tegenwoordig met zeven-mijls laarzen terug te stappen tot het dom ste bijgeloof. Wij mogen intusschen verwachten, dat de gezagdragers hier te lande een stokje zullen steken voor verdere klopgeesterij op dit gebied. Wanneer de politie schuldigen wil op sporen, kan zij tegenwoordig gebruik maken van een perfect wetenschappe lijk apparaat, van technische uitrus tingen tot speurhonden aan toe, maar zij wachte zich ervoor om de hand uit te steken naar menschen, op wie een blaam wordt geworpen door een kof- fiedik-kijkster, een helderziende, een medium, of hoe het soort dames zich ook noemt. De politie behoort het pu bliek tegen zulke ellendige uitwassen eerder te beschermen, dan de goê-ge- meente er mee op het lijf te vallen, dunkt ons. BOSCI van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. iloomii 'ielen. Bij zijn eerstvolgend bezoek aan Rêve d'Or, richtte hij zich zooveel mo gelijk uitsluitend tot Salmon en hield Eulalie op een afstand. Hij probeerde niet, zooals anders, met haar te schert sen en een luchtige conversatie te voe ren. En op den terugweg wenschte hij zichzelf geluk met zijn zelfbeheer- sching, want het had hem werkelijk moeite gekost om zoo teruggetrokken tegen het vroolijke, geestige kind te zijn. Hij nam zich echter voor in de toekomst dezelfde gedragslijn te vol gen... maar helaas, de omstandighe den waren tegen hem! Drie dagen later bevond hij zich ?an den rand van zijn plantage, op een punt waar zijn terreinen grensden ian die van L'Argent. Een pad scheid- 'e de beide bezittingen, het pad waar- ings Eulalie gereden had op den dag, U ze op L'Opale een schuilplaats 1 gezocht tegen het noodweer. Het was gedaan voor vandaag; de te negers waren naar hun hutten ui. Harel stond onder een grooten ïenboom en berekende de kan- ?an den komenden cacao-oogst. plaats waar hij stond, was hij jen weg af onzichtbaar. Plotse- floorde hij geluiden op het pad. rste gedachte was, dat een paar INDUSTRIE- KONINGEN. De socialistische traditie omtrent werkgevers was jarenlang gesymboli seerd in de spotprenten van dikke heeren met hooge hoeden, zware hor logekettingen en dito ringen. Elke grootwerkgever was een „kapitalist" en kapitalisten waren lieden, die al toos maar loerden op meer en graag goeden sier maakten. Het socialistisch geloof is aan 't ver anderen. Mag men dr. Wibaut geloo- ven, dan is de geldzucht van den on dernemer langzaam iets heel anders geworden. De socialistische veteraan schrijft in „Het Volk": De vraag is wel eens opgeworpen, of de drijfveeren van de industrie negers van zijn buurman aan het pra ten waren, want aan de keelklanken kon hij duidelijk hooren dat er een neger aan het woord was. „En nu luister je naar mij; anders zal ik wel zorgen dat je luistert." „Zeker een of andere nikker die zijn vrouw bedreigt", dacht Harrel schou derophalend. Maar toch stapte hij on hoorbaar op zijn zacht linnen schoe nen, in de richting van den weg. Hij kon evenmin een kind zien slaan als een beest slecht zien behandelen en de negers waren langzamerhand bang ge worden voor zijn straffende hand, wanneer ze misbruik maakten van hun bamboe. Harrel hield er een bijzon dere manier op na om geluidloos te voorschijn te komen en dan kort en snel recht te doen! Hij was bijna het hooge struikge was gepasseerd en zou weldra den uitersten rand van zijn terrein berei ken, die een paar voet hooger lag dan hef pad, toen hij opeens het gevoel kreeg of zijn hart stilstond van schrik. „Laat me met rust!", riep een stem die Harrel kende, een stem waarin doodsangst klonk. Met een sprong was hij door het struikgewas heen en de noodkreet was nauwelijks aan Eula- lie's mond ontsnapt, of hij stond naast haar op het pad en greep de zwaarlij vige figuur van Adrian Dupigny beet. Wat er in de volgende paar minuten precies gebeurde, kon hij zich later nooit meer helder te binnen brengen. Harrel was zoo verontwaardigd, dat zijn gewone zelfbeheersching hem vol maakt in den steek liet. Hij herinnerde zich alleen dat hij, toen hij den neger beetpakte, in een paar weeke, vette schouders greep, en dat hij zich woest ergerde dat hij geen steviger wapen bij zich had, dan een licht bamboe stokje. En na enkele oogenblikken koningen, zooals Ford, moeten ge zocht worden in de zucht om nog meer geld te verdienen. Nog rijker te worden dan zij zijn! Voor ons staat volstrekt niet vast, dat die vraag bevestigend moe worden be antwoord. Het wordt, meenen wij, hoe langer hoe duidelijker, dat voor mannen van groot organisatiever mogen op industrieel of financieel gebied de drang om hun bijzonder kunnen geheel te doen uitleven even sterk spreekt als de drang bij veel anderen om hun geldbezit te ver meerderen. BINNENLAND. Statenverkiezingen in Limburg. Bij de Statenverkiezing in Limburg heeft de R.K Staatspartij twee zetels verloren, de R K. Dissidenten krijgen drie zetels en de S.D A P. verliest er een. Burgemeester van Vriezenveen. Naar wij vernemen, is binnenkort de benoeming te verwachten van het lid der Tweede Kamer den heer J. M Krijger, tot burgemeester van Vriezen veen. De heer Krijger zal zich na afloop van de loopende wetgevende periode niet meer voor een kamerzetel beschik baar stellen. Margarine/abrieken. De Unilever N V. en Unilever Ltd. maakte in 1930 een netto winst van f 51 650 609 (v j f 42 297 407). Een dividend van ]0°/0 wordt voorgesteld evenals het vorig jaar. Anton jurgens' Vereenigde Fa brieken boekten een winst van 123.001.277 (vorig jaar f 23 301576). Na toevoeging aan de reserve van een bedrag van 1 millioen, zooals vorig jaar, wordt weder een dividend van I00/o voorgesteld. Van Van den Bergh's Fabrieken is het winatsaido f 6.225 441 (v. j f 6 286.153). Voorgesteld wordt een dividend van 10°/, op de gewone aan- deelen B. (onveranderd). verschaft U wxHken van. genot! Spreken voor zich zelf. Dit bewijst, De steeds toenemende drnkte in onze zaken. Wï zullen daarom voortgaan met ons systeem. Kwaliteit vóór allesgroote omzetten, kleine winsten. De kracht, het geheim van onzen Manufacturenhandel. lederen middag en avond: RADIO-CONCERT. vloog dat hem uit de hand, in tweëen gebroken, door de forsehe slagen die hij er mee toediende. Toen pakte hij Dupigny bij de borst en smeet hem met geweldige kracht in den greppel van zijn eigen bezitting. Nog voor hij zich had omgedraaid, om te zien hoe het met Eulalie gesteld was, begon de dikke neger zich al uit den greppel omhoog te werken. Hii was stijf en pijnlijk van de klappen, die hij had opgeloopen en onder an dere omstandigheden ook al niet van de lenigsten, kroop hij op handen en voeten, als een monsterachtig, vadzig dier, tegen den kant op aan de zijde van zijn plantage, om toch maar zoo gauw mogelijk huiten het bereik van zijn gespierden aanvaller te komen! Het was zoo'n vermakelijk-wanstaltig schouwspel, dat er, ondanks het pijn lijke van de situatie, een glimlach om Harrei's lippen speelde, toen hij zich naar het meisje toewendde. Eulalie stond nu geleund tegen den hoogen kant van Harrel's terrein; ze was er zoo dicht mogelijk tegen aan gekropen, maar de doodsangst van daarnet was al van haar gezicht weg getrokken, ofschoon ze nog heel bleek zag. Haar donkere oogen waren vol tranen, haar lippen trilden. Harrel had ternauwernood tijd om zich be wust te worden dat hij zich in de eigenaardige situatie bevond van als redder te zijn opgetreden van een meisje, dat hij zooveel mogelijk had willen vermijden! Toen gebeurde het! Met een snelle beweging kwam ze op hem toe en klemde zich aan hem vast; haar lip pen waren half geopend, alsof ze iets zeggen wilde. Ze zweeg echter, maai den blik in de naar hem opgeheven oogen kon de jongeman niet misver staan; dat was niet de reactie op den uitgestanen angst, dat was de blik van een vrouw die liefheeft O, Digby! fluisterde ze. Een moment hield hij haar tegen zich aan; hij kon den moed niet vin den om haar van zich af te duwen, maar hij besefte oogenblikkelijk dat hij absoluut geen voedsel mocht ge ven aan de gedachte, dat hij ook maar iets meer dan vriendschap voor het meisje voelde. Hij moest haar door koel en beheerscht optreden duidelijk maken, dat hij niets te geven had in ruil van datgene, wat ze in haar emo tie en natuurlijk zonder het te willen, had verraden. Beste meid, zei hij kalmeerend, maar toch met iets nuchter-zakelijks in zijn toon. Het is geen wronder dat je van streek bent. Wat een bruut! Je moet in 't vervolg dezen weg niet meer alleen rijden. Waar is je ponnie? Eulalie scheen den dieperen grond van zijn koel antwoord bij intuïtie te begrijpen. Even snel als ze zich zoo even aan hem had vastgeklemd, maak te ze zich nu weer van hem los en wan kelde achteruit alsof ze 'n messteek had gekregen. Ze sloeg haar oogen neer en werd vuurrood. Ze was blijk baar niet in staat om antwoord te ge ven, want ze wees alleen maar den weg af, naar een plek niet ver van hen vandaan, waar de ponnie rustig stond te grazen. Zooals ze na een poosje hortend en stootend vertelde, was ze op den terug weg van Trinity, en afgestegen om voor Alice een bijzonder soort] boonen te plukken, die hier overvloedig groei den en waarvan het kind een hals ketting wilde maken. Dupigny, die waarschijnlijk op den uitkijk had ge staan, wilde deze gelegenheid niet voorbij laten gaan. Harrel huiverde bij de gedachte aan wat had kunnen ge beuren, als hij niet in de onmiddellij ke nabijheid was geweest. Zijn gezicht stond grimmig en strak, toen hij zich naar de ponnie wendde. „Bent u alweer in staat om op Ie stijgen of wilt u eerst mee in huis gaan om wat op verhaal te komen?" vroeg- hij, meer uit beleefdheid en mensch- lievendheid, dan dat hij werkelijk be geerde dat zij onder deze omstandig heden van zijn uitnoodiging gebruik zou maken. „Dan kan ik u iets te drin ken geven, waar u een beetje van op knapt". Ze schudde het hoofd; het kostte haar merkbaar inspanning om haar zelfbeheersching terug te krijgen. Neen, dank u; ik rijd liever ver der. In ieder geval niet alleen, ver klaarde Harrel, terwijl hij haar hielp opstijgen, U moet maar even wachten tot ze voor mij hebben opgezadeld. Ik zal u naar huis brengen. Het is al laat en er is geen gevaar meer, protesteerde zij zwakjes. Hij nam geen notitie van haar op merking, leidde haar ponnie naar zijn stal, riep een van de negerjongens toe om „Columbus" te zadelen en vijf mi nuten later reed hij kalm naast haar op het pad naar Rêve d'Or. Er werd nauwelijks gesproken ge durende den rit. Beiden voelden ze het pijnlijke van de situatie; het meisje toonde niets van haar gewone leven digheid; het was alsof er een doffe wanhoop over haar was gevallen. Toen Harrel haar uit den zadel hielp bij het inrijhek van de planterswo ning, keek hij vol medelijden naar haar bleek, vertrokken gezicht. Neen, ik kom niet binnen, zei hij. Het wordt direct donker en de vuur vliegen zijn niet bepaald een schitte rende straatverlichting. Wordt vervolgd. ïaaiwpscbe Laiistraatscle Count» r Illil

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1