Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD i Zij kwamen et und vocruit. Karei de Mol, Waalwijk. Voor. FEUILLETON Winkelnieuws. Mol. fllMMER ZATERDAG 2 MEI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD VHet Russische Vijfjarenplan. Er is reeds veel geschreven over het vijfjarenplan der Russische sovjets, dat ten doel heeft Rusland in den kortst mogelijker! tijd op communistischen grondslag zoo uitgebreid mogelijk te industrialiseeren. Aanvankelijk heef! men het beschouwd als een utopie en men gaf het plan niet de minste kans van slagen. De feiten wezen echter anders uit, en stelselmatig heeft men de industrieën zich zien ontwikkelen, zoodat althans zeker van een voor- loopig succes kan gesproken worden Voorai de basis—industrieën, waarop weer andere takken van nijverheid kunnen voortbouwen, hebben zich krachtig ontwikkeld Tot deze groep moeten gerekend worden de bedrijven die de grondproductenijzer, staal, kolen, hout, petroleum leveren verder de electrische centrales, die de noodige stroomkracht moeten leveren construc tiewerkplaatsen voor de vervaardiging van machines en werktuigen. Daarnaast moet ook de productie van levens middelen in grootbedrijven georgani seerd worden. Verschillende groote bedrijven die tot deze basis—industrbën gerekend kunnen worden zijn tot nu toe reeds geheel of voor het grootste deel gereed gekomen Zoo b.v. de Magnitogorsk, het grootste staalwerk ter wereld, dat jaa-lljks 4 millioen ton staal produ ceeren moet. De Dujeprostroi is het grootste electrische krachtstation ter wereld. Verder heeft men de asbest- werken ln den Oeral, de tractoren fabrieken te Petrograd en Ts'jellabinsk, en vele reusachtige graanbedrijven waarva" de bekendste is de „Qigant", die 220 000 H.A. bebouwt. De meder niseeririg der petroleumwerken in Bakoe en Gros'jr en de ontginnirg van nieuwe bronnen had zulk een succes, dat de petroleumproduciie die men met het vijfjarenplan beoogde, reeds thans bereikt is DeFordwerken richtten te Ntsjii—N wgorod een reus. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 11) Neen, je was zoo aan Londen ge hecht! Ik heb me wel eens afgevraagd of het wel verstandig van je was om zoo weinig in Devonshire te komen." Kerel, het was er zoo stomverve lend! De smaken van mijn vader en mij verschilden nu letterlijk in elk op- zicht. Als ik op „County Gates" was, j ging ik jagen en visschen en deed alle mogelijke andere dingen die je buiten nu eenmaal doet. Maar hij zat maar altijd met zijn neus in de boeken en hield zich met niets op dan met die eeuwige plantkunde. Het is misschien niet mooi van me, dat ik het zoo zeg, maar ik trok me van zijn verwijten niet heel veel aan; ik beschouwde zijn lief hebberijen als stokpaardjes. Maar die stokpaardjes zijn tenslotte ziekelijke dwanggedachten geworden en daar ben >k de dupe van!" Hoe bedoel Je dat? Wel, heb je nooit gehoord van lan Harrel, een zijtak van onze familie? Neen, ik heb nooit van andere ver wanten gehoord, dan van de Howards, antwoordde Morrence min of meer aarzelend. Harrel kreeg even een kleur, maar hij was zichzelf onmiddellijk weer ge heel meester. Ja, we hebben nog andere familie, vervolgde hij. Welbeschouwd vormen Grootere waarde En meer voldoening Voor Uw geld achtige automobielfabriek ln. Ud de totstandkomf g van deze bedrijven blijkt duidelijk den grootschen opzet van het plan, en gezien de stijging der productie van gronds offen behoeft het niet onmogelijk te worden geacht dat de sovjets hunleuze; „Het vijfjarenplan in vier jaar" tot op zekere hoogte verwezenlijken, ik elk geval neemt de productie geweldig toe, dank zij de hulp der 2000 Amerikaansche ingenieurs die op het oogenblik in Rusland werken Sinds kort heeft men het zoover weten te brengen dat men met zijn producten op de wereldmarkt kan concurreeren De omstandigheden voor het doen slagen van het vijfjarenplan zijn in dit uitgestrekte land, met zijn dunne bevolking, en dat daarenboven zeer rijk is aan bodemschatten, gunsti ger dan in eenig ander gebied. Daarbij komt dat het Russische volk zich zeer gemakkelijk aan een strenge discipline onderwerpt, daar het sinds eeuwen aan het hooger geweld der tsaren Is gewend. Alle middelen, tot dwang arbeid toe, brengen de sovjets in toepassing om hun plan door te drijven. Hoewel het van sovj-rt—zijde wordt tegengesproken, duurt de anti gods dienst—campagne en de uitroeiing der vroegere beschaafde klasse nog steeds door Zoo h-eft men thans zelfs kaart spellen laten drukken met anti godsdienstige voorstellingen. In de houtkampen moeten de politieke gevangenen den gruwelijksten dwang arbeid verr'chten. Door al deze middelen ziet men kans het vijfjarenplan al hans een momenteel succes te ver zekeren, ech'er geen duurzaam In een zeer belangwekkende vo r- dracht heeft Dr. Panstingh Rusland vergeleken met een grootbechijf. dat hij noemde de N.V. Russische Sovjets Hij noemde deze N.V een groote ramp voor de rest der wereld. Rusland is heden door en door kapitalistisch, zei hij. Het is een ruw, meedoogenloos kapitalisme, waardoor de staat op de wereidmarki met dumpingprijzen kan optreden. De sovjets hebben tn hunne bedrijven niet te maken met hooge loonen en andere lasten, terwijl zij het veriies van het eene met de winst van het andere bedrijf kunnen goedmaken Door den bouw van den Turksib, een spoorweg van Turkestan naar Siberië, krijgt Rusland een krachtig wapen om de hegemonie in Az te bereiken. Dr. Panstingh noemde Rus land nog het meest protectionistisch land ter wereld, daar niets ingevoerd wordt wat niet noodig is voor het vijfjarenplan. Daarnaast moet worden opgemerkt dat Rusland een strijdorganisatie is, die werkt naar de wereldrevolutie. Zij kan niet antimilitairistisch genoemd worden, integendeel heeft zij een ijzeren discipline in haar leger, terwijl zij over ooriogsviiegtuigen, gifgassen enz. beschikt. Economisch en militairistisch is Rusland gereed volgens dezen om het evenwicht der wereld te ontwrichten pn geloof en beschaving te vernietigen. zij eigenlijk de oudere linie. Door een of andere ruzie, een heele rits geslach ten geleden, werd het landgoed toege wezen aan een jongeren zoon, mijn overgrootvader in de derde macht of zoo iets, en de lan Harrels waren land- heeren-af! De familietak ging maat schappelijk achteruit en zocht fortuin in de koloniën. De laatste directe af stammeling, van wiens bestaan ik weet hij heette ook lan Harrel was een man van mijn vaders leeftijd en toen mijn vader stierf, woonde hij hier op deze plantage, die zijn eigendom was, op L'Opale Dat wordt interessant! Maar het was heelemaal niet in teressant, toen we er achter kwamen hoe de zaken geregeld waren. Uit een gevoel van ik durf het gerust te noe men ziekelijk plichtsbesef, had mijn vader „Country Cates" vermaakt aan den afstammeling van den ouderen tak, om het vroeger gepleegde onrecht te herstellen, zooals hij zei. Er was bij zijn testament een uitvoerig stuk ge voegd, waarin hij zijn daad motiveerde en mij bezwoer, niet tegen zijn be schikking in verzet te komen, maar te trachten deze loot van den stam lan Harrel te zoeken en te zorgen dat hij de erfenis1 aanvaardde. En wat deed jij? Het verzoek van mijn vader liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wat kon ik doen? Ik begrijp het. Je gaf zonder een woord van protest je aanspraken op het landgoed prijs en spoorde dien me neer lan Harrel op. Liet je vader je nog geld na? Geen penny! Ik had mijn moeders erfdeel, wat een drie honderd pond in komen per jaar geeft. Daarvan leef ik tot L'Opale wat begint in te brengen... als dat tenminste ooit gebeurt Kom, niet zoo somber, kerel! Die oud-oom of achterneef, of wat hij van je was, heeft die hier nogal succes ge had? Te oordeelen naar den toestand, waarin ik de plantage aantrof, zou ik zeggen van niet. Ze had twee jaar braak gelegen, toen ik kwam. Het heeft reusachtig veel moeite gekost om den ouden heer te vinden en hem aan het verstand te brengen, dat hij, als eige naar van „County Gates", beter deed naar Engeland terug te gaan en daar in welstand te leven. Arme kerel! Hij heeft er niet lang van geprofiteerd. Hij was al doodziek toen hij in Sout hampton aankwam. Twee jaar heeft hij het nog uitgehouden. Maar dan moest jij het landgoed daarna toch geërfd hebben, tenminste als hij geen kinderen had? Neen; hij was vrijgezel en ik dacht hetzelfde als wat jij nu zegt. Maar hij stierf tenslotte toch nog on verwacht en had geen testament ge maakt tenminste er werd geen tes tament gevonden, dat was gemaakt nadat hij bezit had genomen van het landgoed. Wel een oud testament, waarin hij mij L'Opale vermaakte. Wat 'n verschrikkelijke pech. Maar hoe komen de Arbournes er nu tenslotte aan? Ja, dat is werkelijk vreeselijk. Lady Arbourne heet Harrel van zich zelf; ze is de oudste zuster van mijn vader. Heb je nooit geweten hè? Ik heb nooit veel relaties met haar on derhouden; ik kan haar niet uitstaan, ze is hard en zonder gevoel, maar ik was toch stom-verbaasd, toen ze aan spraken liet gelden op County Gates. Haar redeneering was, dat, nu de tak lan Harrel met dien ouden planter was uitgestorven, het landgoed en de inkomsten daarvan weer terugkwa men aan de jongere linie. Wat dat be treft had ze volkomen gelijk. Maar, BINNENLAND. De republiek in Spanje. Het voornaamste nieuws op het oo genblik uit Spanje Is wel, dat de vroe gere minister—piesident, generaal Be- renguer, gearresteerd en naar de ge vangenis is overgebracht. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens de executie van 2 officieren van Jaca, die aan den December—opstand hadden deelgenomen, welke executie op uit— drukkelijken last van Berenguer moet zijn geschied. Groot tekort in België. Het „Handelsblad van Antwerpen" meldt „Bij de besprekingen die verleden week hebben plaats gehad in de par lementaire commissie van financiën, zijn tamelijk zorgwekkende feiten aan het licht gekomen. Dat de begrooting van het loopende jaar een tekort zou hebben, wist ierter reeds. Men hid gesproken van 800 millioen, sommigen vap een milliard, anderen van anderhalf milliard AI deze ramingen zijn beneden de wer kelijkheid gebleven. Het tekort op de loopende begrooting zal niet m nder dan twee en een half milliard frank bedragen. Dit is echter nog niet alles Men is tevens tot deontdekkinggekomen.dat men in 1930 meer heeft uitgegeven dan op de begrooting was voor zien ook daar is een tekort en wel van een milliard 200 millioen frank Wat te zamen uitmaakt drie milliard 700 millioen fr. Dat die cijfers inderdaad zorgwek kend zijn, is duidelijk wanneer men bedenkt dat dit bedrag ongeveer een derde uitmaakt van de heele begroo ting van 1931. Drie en dertig p.h. van het gansche bedrag moet dus bijgepast worden 1 Wederom zal men. om in dien hachelijken toestand te voorzien, het gemakkelijke middel gebruiken, be staande in de verhooging der belas tingen". Onze koopers kwamen er rond vooruit, dat zij nergens zulke voordeélige en soliede aanbiedingen vonden. Mol blijft goedkooper; Mol gaat voor. Gezellig winkelenprettige vakkundige bediening. lederen middag en avond RADIO CONCERT. beweerde ze verder, het behoorde te gaan volgens den ouderdom in de fa milietakken, wat volgens het testa ment van mijn vader uitdrukkelijk diens bedoeling was. Zij was een ge slacht ouder dan ik, dus haar erfdeel ging vóór het mijne! Maar had jij geen voorrang als mannelijk erfgenaam? Misschien. Maar mijn aanspra ken stonden, zooals mijn advocaten opmerkten, niet heel sterk, doordat ik de juistheid van mijn vaders ziens wijze, dat de oudste tak de meeste rechten had, indertijd had erkend, door mij niet tegen het testament te verzetten en het zelfs had helpen uit voeren door dien Harrel uit West-In- dië naar het landgoed te halen. Deze complicatie had ik niet kunnen voor zien, anders had ik wel een uitdruk kelijk voorbehoud gemaakt. Maar ik had ook geen lust in een schandaal proces over ons familiebezit. Digby zweeg; er was een smarte lijke uitdrukking op zijn gezicht. Ik kan me volkomen in je gevoe lens verplaatsen, zei Morrence harte lijk; het is alleen maar jammer dat lady Arbourne geen sikkepit eerge voel heeft en dat ze een fatsoenlijk man als jij tegenover zich heeft ge vonden. Hij stak de hand uit en Digby greep die - en drukte haar stevig; er kwam een glans in zijn oogen en de smarte lijke trek om zijn mond ontspande zich. Jij bent de eerste die mij heele maal begrijpt, Jack, zei hij warm. Ik geloof, dat ik net zoo gehan deld zou hebben. Dus mèt „County Gates" gaf je het heele oude leven op? Ja. Ik was wel sterk genoeg om dat te doen, maar toch niet zóó sterk, dat ik in staat was om in Engeland te blijven. In die twee jaar had ik erva ren wat het beteekent, om in den kring waarin ik leefde, betrekkelijk arm te zijn. Toen ben ik hierheen gekomen om te zien of er wat 'te maken was van L'Opale, het eenige bezit dat mij was overgebleven. En hier ben ik nu Nu weet je de heele geschiede nis! Maar één ding begrijp ik dan toch niet. Als die oude heer jou L'Opa le heeft vermaakt, waarom heeft hij dan in zijn testament geen woord over County Gates gezet? Het eenige testament, dat we konden vinden dagteekende uit den tijd vóór mijn vaders dood. Het was hier in West-Indië gemaakt. Het schijnt dat mijn vader en lan Harrel in vroeger jaren wel hebben gecorres pondeerd. In ieder geval wist hij van mijn bestaan en omdat hij kindei'loos was, vermaakte hij mij de plantage, omdat er niemand nader was, die er voor in aanmerking kwam. Mijn va der was niet bepaald de geschikte erf genaam voor een dergelijke nalaten schap. Eigenaardig hè, dat de man, die mij, zonder het te willen beroofd heeft van het eigendom waarop ik al tijd had gerekend, mij het eenige, dat ik nog bezit, heeft nagelaten! Het is niet bepaald een voordee- lig'e ruil! Weet je zeker dat er geen later testament bestaat? Vrijwel. Hij heeft alles wat hij heeft meegenomen naar Engeland, hier in de kast gesloten. We hebben alle papieren doorgesnuffeld, maar er was geen tweede testament bij. Arme kerel! zuchtte Morrence. Maar heb je wel aan de toekomst ge dacht? Neen, daar wènsch ik niet aan te denken! Maar mijn beste jongen... pro testeerde Morrence. Wordt vervolgd. 36. De Echo van het Zuiden, faalwijkscbc en Lanptraatsche Courant,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1