I Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 1 ONTERFD i i I FEUILLETON NUMMER 37. WOENSDAG 6 MEI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD BUITENLAND. Koning Karei en Koning Alexander. Een ontmoeting, waaraan groote beteekenis wordt toegekend. Qroote beteekenis wordt toegekend aan een sensationeeie ontmoeting tusschen koning Karei II van Roemenië en koning Alexander van Zuidslavië. Koning Karei had zich Zaterdag naar Temesvar begeven om daar deel te nemen aan militaire feestelijkheden. Hij werd begeleid door den minister president en den minister van oorlog. Maandag zou de koning naar Boekarest terugkeeren. Hij begat zich echter in gezelschap van den minister president per auto naar Trankowa, een Roe- meensche grensplaats aan den Donau. Daar waren inmiddels hetZuidslavische koninklijke jacht Dragor en twee mo nitors binnengeloopen. Koning Alexan der verliet dit jacht en beide koningen stapten vervolgens alleen in een motor boot, die door koning Karei bestuurd werd. Men voer den Donau af tot tot Orsova, waar de beide koningen om 10 uur 's morgens aan iand gingen. Ten slotte werd een gemeenscnappe- lljk middagmaal gebruikt. Om 3 uur namen zQ afscheid en gingen uiteen. Vooral in Roemeensche kringen heett de ontmoeting van den Roemeenschen met den Zuidslavischen koning te Trankowa sensatie teweeggebracht. Koning Alexander was, gelijk nader wordt gemeld, vergezeld van minister president Zivkowiisj. Terwijl de belde koningen op de motorboot den Donau afvoeren hebben jorga en Zivkowitsj eveneens geconfereerd aan boord van de Dragor. De tolverhoogingen in Duitschland. De tolverhoogingen, waartoe het kabinet besloten heeft zijn afgekondigd. De verhooging van het recht van tarwe en erwten treedt op 3 Mei in werking de andere verhoogingen van het recht op 10 Mei. De verhooging van de tusschentollen van spek en reuzei zal echter eerst later geschieden. Het kabinet biijkt bij de maatregelen tot tegengaan van het stijgen van de brood prijzen de verlaging van het recht op tarwe van 25 op 16 mark voor een contingent van 500.000 ton te hebben inbegrepen, omdat dit in een bijzon- deren vorm zal geschieden, zonder dat feitelijk het tariet wordt verhoogd. De toiveilaging voor het contingent tarwe zal thans den vorm aannemen van een terugbetaling van het verschil tusschen 25 mark en 16 mark aan de maalde rijen en wel voor zooveel tarwe, als ze in een overeenkomstig tijdperk van het vorig jaar hebben verwerkt. Voor het overige kondigt het kabinet als maatregel in dezelfde richting de vermindering van de winsten van den tusschenhandel aan. De opstand In Madeira. Volgens een door de regeering ont vangen bericht hebben de opstandige troepen op Madeira zich overgegeven. De rebellie is daarmee geëindigd. De leiders der opstandelingen zochten hun toevlucht by 't örltsche consulaat. De energie der rebellen werd ge broken door het bombardement van den Portugeeschen kruiser Vasco da Qama. Eentge personen werden ge wond. Brttsche marinesoldaten zijn geland om het leven en bezit van Brltsche onderdanen te beschermen. Alle buiten landers zyn ongedeerd, öeen enkele burger werd gewond. Het financieeie plan voor het eerste kwartaal 1931 in Rusland mislukt. De commissaris van financiën van Sovjet-Rusland deelt mede, dat de aandeelen van de Sovjet-leening niet in voldoende mate geplaatst zijn kunnen worden. Ondanks de streng doorgevoerde propaganda blijkt, dat het financieeie plan voor het eerste kwartaal 1931 niet de resultaten heeft afgeworpen, die er van verwacht werden. Hoeveel belasting het wedden in België opbracht. In 1930 bestonden er 48 agent schappen voor weddenschappen op wedrennen. Te Brussel alleen waren er 15, te Antwerpen 5, te Sint-Gillis 4, te Elsene, Sint-Joost-ten Oode, Oostende en Luik 3, te Molenbeek en te Char leroi 2 en verder 1 te Schaarbeek, Anderlecht, Watermaal, Oent, Bergen, Verviers, Spa en Namen. De weddenschappen bedroegen 81 300 000 fr. De Staat inde voor bij de 41/, miliioen belastingen daarvan. Hierbij is alleen sprake van de officieele gecontroleerde weddenschappen. De van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLP WYLLARDE. 12. j Ik zeg je nog eens, ik wil niet denken, riep Digby heftig, terwijl hij ongeduldig opstond en een stapel pa pieren op den grond smeet. Dat is juist het voordeel er van, dat je hier levend begraven bent; je hersens func- tioneeren niet meer, je slaapt in en je herinneringen stompen af. Je bent tevreden, zooals een poes, die in het zonnetje zit, dat je van dag tot dag het leven hebt. De eenige toekomst waaraan ik denk is het volgende jaar en de kansen op den oogst. Morrence's vriendelijke oogen kre gen een ernstige uitdrukking. Hij keek onwillekeurig naar het portret van 't Engelsche meisje naast het zijne en dacht aan de spottende opmerkingen van „Doctor Tom" over Eulalie de Floissac. Denk je hier voor goed te blij ven? vroeg hij op zakelijken toon. Ik zeg je, Jack, dat ik heelemaal niet denk. Ik maak geen plannen meer. Als ik het leven hier niet ondragelijk ga vinden, welnu, dan blijf ik waar schijnlijk. Jij hebt belangstelling voor de dingen van vroeger in me wakker gemaakt, vervolgde hij een tikje ge prikkeld. Meestal vergeet ik Engeland totaal. Maar nu ben ik waarachtig in staat om naar oude kennissen en fa milie te vragen! onderhandsche schat men op honderd maal zoo hoog. Dr. Borms met de banjonet gewond. Zondag heeft te Wemmei een groote Vlaamsche Nationale Landdag plaats gehad, waaraan pl.m. 10000 personen deelnamen. De politie had samenscholingen verboden, wat natuurlijk bij een be tooging niet kenbaar bleek, en hetwelk tot ernstige incidenten aanleiding gaf, waarbij o.a. dr. Aug Borms door gen darmen met bajonetsteken in den rug werd geraakt. Zijn ioestand is echter niet ernstig. De 1 Met.viering. Het 1 Meifeest is te Moskou met buitengewone plechtigheid gevierd Reeds Zaterdagavond was de stad schitterend verlicht en was aan het geheel een feestelijk aanzien gegeven. Alle gouvernementsgebouwen, party gebouwen en vakvereenigingslokali- teiten waren versierd met vlaggen en plakkaten met ophitsende Meileuzen. Er werd een parade gehouden en een demonstratie waaraan bijna een miliioen arbeiders deelnamen. Te Berlijn gelukte het een communist de sowjet-vlag te hijschen op het Universiteitsgebouw. Het kwam in den loop van den dag tot botsingen, die echter geen ernstige gevolgen hadden Te Keulen werd gewoon gewerkt en ook te Koningsbergen verliep de dag ordelijk. Te Londen hadden de betoogingen grooteren omvang dan andere jaren, In Hyde Park kwam het tot botsingen tusschen politie en publiek. Ook te Warschau kwam het tot botsingen. In Boedapest en Parijs verliep de dag rustig. Het aantal arbeiders dat niet aan het werk ging was in Noord- Frankrijk grooter dan in het Zuiden. De onrust In China. In politieke kringen betwijfelt men sterk of de burgeroorlog in China weder zal opleven, daar in China algemeen geloofd wordt, dat maarschalk Tsjiang Kal sjek, de president van de centrale regeering van Nanking meester van den toestand is. Naar gemeld wordt is de gouverneur van Mantsjoerije gisteren per vliegtuig te Nanking aangekomen, hetgeen als een bewijs wordt beschouwd dat deze het met de politiek van Tsjiang Kal- sjek eens is. De toestand in China laat zich overigens nog niet overzien. In Zuid- Chlna is onder leiding van een generaal een beweging gaande om Zuid China onafhankelijk van de Centrale regeering te verklaren. De ontploffing bij Rto de Janeiro. Het aantal slechtcffers van de ont ploffing in het arsenaal te Niciheroby bedraagt op het oogenblik 40 dooden en 132 gewonden; onder de laatsten bevindt zich een groot aantal wier toestand ernstig is. BINNENLAND. Er is één oude relatie, aan wie je wel meer gelegen mocht laten liggen, dan je tot nu toe gedaan hebt, ant woordde Morence met vriendelijk ver wijt. Ik bedoel je zuster. Mijn vrouw logeerde bij haar, toen ik uit Engeland wegging en ik weet dat ze vreeselijk onder geleden heeft, dat ze nooit zoo iets van je hoort. Arme Cissy! zei Digby met een zucht. Ik weet, dat mijn gedrag tegen over haar verkeerd is, maar het leek me het beste om alle verbindingen met Engeland te verbreken. Ze weet niet eens waar je uit hangt Ze weet dat ik naar St. Alousië ben gegaan. Maar ik heb haar sinds mijn komst hier niet geschreven en ten slotte schreef zij ook niet meer. Ik denk dat ze in de meening verkeer de, dat ik hier niet ben gebleven en haar brieven mij niet bereikten. Mijn plannen waren zoo onzeker, toen ik uit Engeland wegging; ik heb inder daad ook over Australië gesproken, dus Cissy zal wel denken, dat ik daar heen getrokken ben. Gelukkig heeft Cecily niet geleden onder mijn tegen spoeden. Ze is met Cartwright ge trouwd een jaar voor mijn vader stierf en niet alleen dat haar man gefortu neerd is, ze heeft ook een behoorlijken bruidsschat meegekregen. Dat eigen aardige testament heeft haar niets te kort gedaan 1 Dat maakt de houding van je va der nog vreemder. Hij was altijd eigenaardig. Cecily was zijn lieveling en ik ben overtuigd dat hij, toen hij besloot mij te onter ven, tegelijk heeft gezorgd, dat mijn zuster daar geen schade van had. Hoe is het overigens met haar? Ik ben blij dat je vrouw bij haar i«. De nieuwe drankwet. Op initiatief van de Stoombierbrou- werij .De Valk", A. Coolen Co., te Eindhoven werd bij de Tweede Kamer een request inzake de nieuwe Drank wet ingediend, onderteekend door nog vier andere brouwerijen en voorzien van adhaesie-betuiging van 65 in het Zuiden van het land gevestigde brou werijen. Adr. zeggen daarin, dat zij met groote bezorgdheid kennis hebben genomen van den inhoud van het ge wijzigd Ontwerp van Wet, houdende bepalingen tot regeling van den klein handel in alcoholhoudende dranken". Door de bij laatste nota van wijzigin gen dd. 19 |anuari 1931 in het onder havige ontwerp van Wet opgenomen bepalingen met betrekking tot de zgn. „verpachting" van vergunningen en verloven, in verband met het reeds Nell voelde zich heelemaal niet goed, toen ik wegging; in elk geval niet goed genoeg om mee te gaan naar Port Gragas met zijn gevaarlijk kli maat. Maar je zuster is heelemaal niet zooals ze wezen moet, Digby. Cissy is nooit sterk geweest. Maai er mankeert haar toch niets ernstigs, wel? Beste kerel, heb je nooit gehoord dat de geest invloed heeft op het li chaam en kun je je niet voorstellen dat je zuster, die dol op je is, erg tobt over je mysterieuze verdwijning? Digby voelde zich niet erg op zijn gemak. Ik heb het nooit in dat licht be schouwd, bekende hij op berouwvol- len toon. Ik zie nu wel in, dat ik heel egoistisch heb gehandeld. Maar je hebt er geen idee van, Jack, hoe ellendig ik me heb gevoeld. Dus jij vindt, dat ik behoor te schrijven? Stellig! En bovendien, zoodra je hier een poosje gemist kunt worden, moet je naar huis gaan en vertellen hoe je het maakt. Ik zeg dit niet alleen terwille van Cecily, maar ook voor jezelf. Voor mij? Je zoudt me heel wat grooter dienst kunnen bewijzen, door me maar kalmpjes hier te laten. Om je bloot te stellen aan iets, waar je je heele verdere leven berouw van zult hebben! Ik weet niets van je omgeving, Digby, maar ik begrijp heel goed, dat een man, die van plan is zich in de kolonie te vestigen, niet alléén kan blijven. Meestal trouwt zoo ie mand met een meisje uit den maat- schappelijken kring, waarin hij be land is. En ik voel er niets voor om jou naar de weerlicht te zien gaan, ouwe jongenVersta me goed, ik wéét niets; alleen xou ik je willen vra gen: is er, behalve je zuster, niemand anders in Engeland, van wie je zoudt willen weten hoe het haar gaat? Het duurde een poosje voor Harrel antwoord gaf. Hij stak een nieuwe si garet aan en vroeg toen langzaam en aarzelend Hoe is hetmet de Howards? Zoo ongeveer als het altijd ge weest is. Lady Bryant 1) speelt bridge en maakt ruzie met haar zoons over geldzaken, precies zooals ze het de laatste tien jaar altijd gedaan heeft. En Barbara is ook nog net als altijd. Dezelfde? Ze is nog altijd lady Barbara Ho ward. Ik heb haar in Londen gespro ken kort vóór mijn vertrek hierheen. Harrel zuchtte diep, als iemand die pijn heeft. Enfin, ik heb er niets mee te ma ken, zei hij schor. Heb je ooit, Barbara's oordeel ge vraagd over je verlies van je positie en fortuin? Neen. Vind je dat billijk tegenover haar? Kijk eens, Jack, jij weet dat er maar één vrouw is, om wie ik ooit heb gegeven, en dat is Barbara Ho ward. Het is een onderwerp waarover ik nooit met iemand anders zou pra ten dan met jou. Maar laat ik je zeg- 1). Tot goed begrip van de familie verhouding is het noodig te weten, dat bij de Engelsche adellijke families de jongere leden meestal een anderen familie-naam hebben dan den ge- slachts-naam die op den oudsten zoon overgaat. In ons geval is de geslachts naam Bryant en de familienaam, dien de jongere leden van het gezin dragen Howard. gen, dat het nooit in mijn hersens zou opkomen om een meisje dat in Engeland aan luxe en comfort gewend is, te vragen in een land als dit, mijn leven te komen deelen. Dat zou im mers onverantwoordelijk zijn! Morrence's blik dwaalde naar de foto op den richel. Dat waren niet de trekken van een zwakke vrouw Ik geloof niet dat ze haar tegen woordig leven zoo prettig vindt. Het is overigens je eigen zaak. Maar ik zie duidelijk, dat je nog altijd van Bar bara houdt en daarom, kerel, waar schuw ik je, dat, wanneer je uit moe deloosheid en om je eenzaamheid te breken, met een andere vrouw trouwt, je jezelf levenslange ellende op den hals haalt. Ik ben niet van plan te trouwen, antwoordde Harrel onverschillig, zelfs niet om aan de eenzaamheid te ontko men. Maar ik geef toe,' eenzaam is het hier dikwijls, geweldig eenzaam. Ik hoop dat jij tenminste een poosje blijft. Een week maar klonk het teleur gesteld. Enfin, je bent in ieder geval dichter bij dan op Ceylon, ging Har rel opgewekter voort, het is heerlijk dat we elkaar hebben weergevonden. Maar als goed gastheer moet ik na tuurlijk voor amusementen zorgen! Ik zal je de omgeving laten zien en we zullen met de Salmons gaan picnic- ken bij de watervallen. Dat is een uit gelezen plek voor zooiets. Wie zijn de Salmons? vroeg Mor- rence langs zijn neus weg. Hij hield zich van den domme, om te zien hoe zijn vriend op zijn vraag zou ant woorden. Wordt vervolgd. De Echo van het Zuiden, WaalwPsche en Lanptraatscbe

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1