Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. lezioo. ONTERFD i MaaK" ledereen spreekt Karei de Mol, Waalwijk. Voor. FEUILLETON Winkelnieuws. NUMMER 38. ZATERDAG 9 MEI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Het blijkt ons telkens uit de vele vragen en foutieve opstellingen, dat men over 't algemeen nog maar zeer slecht op de hoogte is van de wijze waarop bij gemeenteraadsverkiezingen 'de zetels over de verschillende lijsten worden verdeeld. Wij achten het daarom wel ge- wenscht, dat nog eens duidelijk voor onze lezers uiteen te zetten en met eenige voorbeelden toe te lichten. Als voorbeeld nemen we eene ge meente als de onze met 13 raadsleden, waarbij we aannemen, dat 5 lijsten zijn ingediend. Bij het vaststellen van den uitslag krijgen we eerst de TOEWIJZING DER ZETELS AAN DE LIJSTEN. Wij beginnen met na te gaan hoe veel stemmen op de verschillende lijs ten zijn uitgebracht, welk cijfer het stemcijfer der lijst genoemd wordt. Nemen we als voorbeeld den vol genden uitslag: Lijst I. A 1000 stemmen. B 800 G 400 D 50 E F 10 G 20 H 10 1 10 J 25 K 25 L 800 M Stemcijfer N O P Q Stemcijfer 3150 stemmen. Lijst II. 200 stemmen. 50 50 400 700 stemmen. van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 13) Een plantersfamilie op San Joseph. Rêve d'Or, heet hun plantage, je moet er langs gereden zijn. Ze wonen nog al'gelegener dan ik, maar ze voelen de eerizaamheid minder, omdat ze met elkaar zijn. Uit wie bestaat de familie? Vader en moeder, twee kinderen, een meisje en een jongen, en verder de gouvernante... een heel knap meis je; ik zal je met haar in kennis bren gen. Hij sprak op zulk een natuur lijken toon, dat Morrence zich een oogenblik gerustgesteld gevoelde. De oude lui zullen niet meekomen, maar Alice en Bob natuurlijk wel, die zijn dol op zooiets. Het zijn leuke kinde ven; we hebben veel plezier met el kaar. Ik ben altijd blij als ze komen, niaar ze zijn nu een heele poos niet geweest. Ik zie dat je Sancho nog altijd hebt, zei Morrence opeens, terwijl hij zich bukte en den witten terrier vriendschappelijk aan de ooren trok. Heb je hem meegenomen voor gezel schap? Ik kon het niet van me verkrij gen om den kleinen baas achter te la ten. Dan heb ik Lucas nog, een ca deau van Lady Bryant... Het verve end» is, dat ik aan awartan knecht Wilt gij waar voor Uw geld Koopt dan bij Mol, en U is verzekerd, het beste voor Den laagstent prlfs te ontvangen. Mol blijft goedkooper. R S T U Stemcijfer V W Stemcijfer X Lijst III. 400 stemmen. 50 30 20 500 stemmen. Lijst IV. 250 stemmen. 50 300 stemmen. Lijst V. 30 stemmen. 360 0 zetels; over- Stemcijfer 30 stemmen. De som der stemcijfers bedraagt dus 4680. Deelen we deze som door het aantal te verdeelen zetels,, dan krijgen we den algemeenen kiesdeeler welke noodig is voor de bepaling van hef aantal zetels dat aan iedere lijst wordt toegekend. Eerste verdeeling. Op de eerste plaats krijgen die lijs ten één of meer zetels toegewezen, die één of meermalen den algemeenen kiesdeeler hebben bereikt, of zooals de wet het zegt: „even zoovele malen als de kiesdeeler is begrepen in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst eene der te vervullen plaatsen toegekend." In ons voorbeeld is de algemeene kiesdeeler 4680 13 360. Aan de eerste lijst worden dus bij eerste verdeeling toegewezen 3150 360 8 zetels; overschot 270. Lijst II 700 360 1 zetel; over schot 340. Lijst III 500 360 1 zetel; over schot 140. Lijst IV 300 360 0 zetels; over schot 300. heb, nog een erfstuk van mijn voor ganger, dien ik er ernstig van ver denk, dat hij mijn veestapel wel eens stiekum mishandelt en kwelt. Als ik het hem bewijzen kan gaat hij er uit. Ik kan niet zien dat iemand wreed is tegen onschuldige dieren..." De opmerking van zijn vriend over den zwarten knecht, kwam Morrence dien middag weer in de gedachten door een onverwacht voorval. Hij was na het eten naar zijn frissche logeer kamer op de bovenverdieping gegaan en tegen 4 uur kwam hij uitgerust en verkwikt beneden voor de thee. Toen hij de trap afliep, aan het eind waar van zich een deur naar 't erf bevond, die openstond, was hij getuige van een amusant tooneel. Lucas, de gele Perzische kat, lag, behaaglijk ineengedoken, te genieten van den zonneschijn. Jacob, de oude negerknecht, kwam uit de keuken deur en strompelde het erf op. Hij zag Lucas niet en had op het opgerol de kattenlijf getrapt vóór het beest hem hoorde aankomen. Met een nij dig gegrom pakte de neger de kat bij haar nekvel en stopte het dier in de groote tobbe water, waaruit de paar den dronken. Er was een geweldig gesis en geproest, geblaas en gespat van water, toen Lucas, doornat en ra zend van woede, uit de tobbe klom en den tuin inholde. Jacob klapte verrukt in de handen. Maar de wrekende hand der gerech tigheid was nabijHarrel was het erf opgekomen, te laat om de poes van het onvrijwillige bad te redden, maar vroeg genoeg om er getuige van te zijn. Met een paar passen was hij bij Jacob, die in zijn vreugde de nadering van aijn maastar niet bemerkte. Hij Lijst V 50 schot 50. Tesamen zijn dus bij eerste verdee ling toegekend 10 zetels, zoodat er nog 3 te verdeelen zijn. Tweede verdeeling. Van deze nog te vervullen plaatsen wordt achtereenvolgens ééne toege kend aan die lijsten, wier stemcijfers, bij deeling door den kiesdeeler, de grootste overschotten hebben gelaten, bij welke toekenning, lijsten, die geen overschot hebben gelaten, worden ge acht lijsten te zijn met het kleinste overschot. Bij deze toekenning der overblijven de plaatsen komen niet in aanmer king, lijsten, die na toekenning van nog eene plaats een gemiddeld aantal stemmen van minder dan 75 van den algemeenen kiesdeeler per toege kende zetel zouden hebben. Wij gaan dus eerst na welke lijsten bij de tweede verdeeling niet in aan merking komen. Lijst I krijgt bij toekenning eener plaats 8 -j- 1 9 plaatsen; per toe gekende plaats zou deze lijst dus een gemiddeld aantal stemmen aanwijzen van 3150 9 350, hetgeen meer is dan 75 van den algem. kiesdeeler (270), zoodat deze lijst nog in aan merking komt. Lijst II krijgt na toekenning eener plaats 1 1=2 zetels, met elk een gem. aantal stemmen van 700 2 350, zoodat ook deze lijst in aanmer king komt. Lijst III krijgt na toewijzing van 1 zetel 1 1=2 zetels, met elk een gem. aantal stemmen van 500 2 250, hetgeen minder is dan 75 van den kiesdeeler, zoodat deze lijst bij tweede verdeeling niet meer in aan merking komt. Lijst IV krijgt na toewijzing van 1 zetel 0+1 1 zetel, met een stern- mental van 300; deze lijst komt dus ook nog in aanmerking. Lijst V zou bij toekenning van 1 zetel, met 30 stemmen, beneden 75 blijven, en dingt dus niet mede. Slechts de lijsten I, II en IV komen bij deze verdeeling nog in aanmerking, zoodat aan deze elk nog 1 zetel wordt gegeven. Mochten er na deze tweede deeling nog zetels overblijven, dan is een der de deeling noodzakelijk, deze geschiedt dan naar maatstaf der grootste gemid delden, zoodat in dat geval die lijsten nog een zetel ontvangen, die per toe gewezen zetel het grootste gemiddelde stemmental aanwijzen. In ons voorbeeld is de einduitslag dus Lijst I 9 zetels. Lijst II 2 zetels. Lijst III 1 zetel. Lijst IV 1 zetel. Lijst V 0 zetels. Totaal 13 zetels. BINNENLAND. Afhalen van dagbladen. De directeur—generaal der Posterijen en Telefonie vestigt de aandacht op het volgende Dagbladen, welke op den dag van verschijning op een zoodanig tijdstip ter plaatse van bestemming worden aangebracht dat zij dien dag niet meer worden besteld, mogen gedurende een door den betrokken directeur te bepa len tijdvak zoo noodig na sluitingstijd van het kantoor of hulpkantoor, koste loos worden afgehaald aan het kantoor of waar mogelijk aan het station voor den postdienst ter plaatse poststukken waaronder dagbladen, welke op den dag van aankomst niet meer in de bestelling worden opgenomen, doordat zij bestemd zijn voor personen, te wier huize minder veelvuldig wordt besteld dan in de kom der plaats, mogen tijdens de openstelling van het kantoor met grooien lof over onze schitterende sorteeringen, dewelken iedereen in staat stellen, zich met de minste kosten, het beste en het nieuwste aan te schaffen. Hj^T" Gezellig winkelenprettige vakkundige bediening. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. pakte Jacob bij den kraag en ondanks het razen en tieren van den neger, sleepte hij hem naar de tobbe en. deed hem eenzelfde onderdompeling onder gaan, als waarop Jacob de kat had getracteerd. Jacob klauterde niet uit de tobbe en rende niet weg, zooals Lucas gedaan had. Hij stond recht overeind, een dwaze figuur, doorweekt van zijn kroezig hoofd tot zijn bloote voeten, terwijl Harrel hem met van boosheid fonkelende oogen aankeek. Ik heb je gewaarschuwd dat het zou misloopen als ik merkte dat je de beesten slecht behandelt, zei hij op driftigen toon. Je kunt je rommel bij elkaar pakken en verdwijnen. Ik zal je je loon geven, zoodra je droge klee- ren hebt aangetrokken. Jacob begon erbarmelijk te snikken. Hij was een oude man, verklaarde hij gevoelvol en had den ouden meneer zooveel jaren trouw en ijverig gediend. Kom uit die tobbe en houd je mond, viel Harrel uit, zóó boos, dat de andere bedienden, die op het rumoer waren afgekomen, stilletjes afdropen. Jacob volgde hem schoor voetend. Tien minuten later ontving hij zijn loon, met de herhaalde mede- deeling, dat hij voldoende gewaar schuwd was en zijn ontslag aan zich zelf had te wijten, en tevens de belofte van een getuigschrift voor goed ko ken en zindelijkheid. Toen hij met sluipenden tred het huis verliet, keek hij met loerenden blik rond en Mor rence dacht bij zichzelf, dat hij nog nooit in zijn leven zoo'n intens-ge- meen en wraakzuchtig gezicht had ge zien. Die oude neger haat je, zei hij tegen zijn vriend. Je hebt hem verne derd, waar de andere bedienden bij waren. Hij heeft het van den aanvang af niet op me begrepen gehad, antwoord de Harrel. Ik heb te veel nieuwighe den ingevoerd naar meneer z'n zin, hem te goed gecontroleerd. Dat was hij onder zijn voorganger niet ge woon. HOOFDSTUK VI. Het gezelschap van Rêve d'Or zal om ongeveer 4 uur hier zijn. We kun nen dan theedrinken vóór we naar de watervallen gaan, zei Harrel. Ik heb gisteren iemand gestuurd om ze te vragen en ze lieten weten, dat ze heel graag zouden komen. Morrence was niet bijzonder in zijn schik over het feit, dat Digby dit uit stapje had georganseerd. Het was bui tengewoon warm en drukkend en de twee dagen, dat hij nu hier was, had hij zich zóó op zijn gemak gevoeld met zijn ouden vriend, dat hij niet de min ste behoefte had aan vreemd gezel schap. Ze hadden samen de plantage be zichtigd en Morrence had met belang stelling gezien hoe Digby de verwil derde en verwaarloosde plaats in cul tuur had gebracht. Verder hadden ze den tijd doorgebracht met het opha len van oude herinneringen en het we derzijds vertellen van de levenserva ringen, die ze opgedaan hadden in de jaren, dat ze elkander uit het oog had den verloren. In 't kort, Morrence had het buitengewoon naar zijn zin gehad. Is 't dat drietal, dat je verwacht? vroeg hij aan zijn vriend. Ja, de kinderen met hun gouver nante. Je zult de kinderen wel aardig vinden, denk ik, ze zijn zoo natuurlijk en ongedwongen. Alice en ik zijn dik ke vrienden. Dat snap ik best. Kinderen en dieren zijn altijd dol op je geweest. Hoe oud is Alice? Een jaar of dertien. En paardrij den dat die kleine duivel kan! Harrel duwde zijn stoel achteruit en lachte; er kwam een zachte uitdrukking op zijn gebruind gezicht. En wat de gou vernante betreft O ja, dat is ook zoo; ik had je al eerder naar haar willen vragen. Maar we waren zoo vervuld van onze ge meenschappelijk herinneringen, dat 't me door het hoofd is gegaan. Ik heb in Port-Gragas over die juffrouw de Floissac hooren spreken. Zoo? Door wien? Door Brown? Ja en ook door anderen. Brown heeft de groeten voor haar meegege ven. Ik geloof, dat Brown erg verrukt van haar was. Ik heb een keer met hem op Rêve d'Or gedineerd en in vijf minuten was hij eenvoudig weg. De oogen van juffrouw de Floissac doo- den op vijf-en-twintig meter afstand! - Ik heb tenminste gehoord, dat ze buitengewoon bekoorlijk moet zijn. Van wien heb je dat gehoord? O ja, nu herinner ik het mij; ze is eens naar een garnizoensbal geweest. Pra ten ze daar nog altijd over? Ze schijnt het heele garnizoen op stelten te hebben gezet door haar charme en mevrouw Melville, de vrouw van den commandant moest van zoo'n mededingster blijkbaar niet veel hebben Dat kan ik me levendig voorstel len! En toch nioet je geen kwaad den ken van Eulalie. Ze is alleen maar erg mooien coquet. Maar het is een volkomen onschuldige coquetterie. Je kunt straks zelf oordeelen! De Echo van hef Zuiden, Waalwpsche en Laigstraatscle Courant* s

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1