mini Y hTTnrrl lin 3 No. 42. Zaterdag 23 Mei '31. 54e Jrg. trom. -Jïög A *ƒ£.---■ •mk No 40, nng. ien. en. Met bovenstaande, goed geteekende echt Brabantsche kiek als kop geeft iet Weekblad voor Friesland een uit nemende beschouwing van haar ver slaggever en teekenaar over de Bra bantsche schoenindustrie. Er zijn vele belangrijke artikelen verschenen naar aanleiding van de succesvolle excursie der journalisten door het schoenenland, «re troffen er echter weinig zoo getui gend van sympathie met Brabant, van goeden kijk op zaken, van goede voorlichting van 't publiek dan in dit blad, dat in Friesland geweldig veel gelezen wordt. Hoort hoe het interessante en aardig geïllustreerde artikel aanvangt: Brabant 1 Het land daar ver in 't Zuiden aan de overzijde der Maas. Tot voor den oorlog bij verre weg de meesten onzer gewestgenooten slechts van hooren zeggen bekend. Sinds 1914 echter voor velen een land geworden, waar de menschen, zooal geen familie, dan toch gewaardeerde, goede kennissen zijn, die we gaarne nog eens weer de hand zouden drukken. Het oude bedrijf. Hoevele Friesche huisvaders zijn er niet, die onuitwisbare herinneringen aan het Brabantsche land en volk meedragen. Herinneringen van uiteen loopenden aard voorzeker. Maar die, welke ons de beelden voor den geest tooveren van de liefelijk gelegen boerendorpjes en de gezellige steden met hunne knusse schuilhoekjes, van de vennen en de plassen, van golvende heidevlakten en zelfs van prozaïsche knollenvelden, door slanke peppels omzoomd, die herinneringen wekken slechts aangename gedachten bij ons op. En wanneer we dan daarbij terug denken aan de gulle, ronde Brabantsche mannen en vrouwen van het goede Zwikker aan de machine. •fT W Jos. Ivlijberg, Voorzitter C.W.S. W. Donker Pzn., Viz. v. d. Ned. Bond. Jos. de Pont, Voorz. K. v. K., Tilburg. E. C. J. Moonen, Burg. van Waalwijk. 1TEN ma Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. 46365 F IJK. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP* •O» wat zouden we staan kyken, A's men ons dat alles vroeg", Wak nu Knip het is heel jammer, Maar nooit krijg ik geld genoeg. Om een plaats aan boord t$ nemen, Naar een land hier ver vandaan, daarom vrees ik, dat ik nimmer, Met zoon'n schip op reis zal gaan." jN". zei Knip* het zou toch kunnen, Maar dat duurt nog wel een poos, Uat we werden aangenomen UP zoo'n schip als matroos. Joch", liet Knap zich verder hooren, «I de man, waar 'k juist van sprak, "at ik best al mee kan varen, Neen, hij vond me niet te zwak. 5?aar je moet wat durven Knipje, "■was jij maar niet zoo bang, "Denk, als ik op jou moet wachten, Voor ik het zeegat uit zal varen, Luister eens ik heb een plan, Daar moet jy eens over denken, Als je het goed vindt, zeg het dan. Om aan boord van 't schip te komen, Knip gebruiken wy een list, En we kruipen op een avond, Samen in zoo'n groote kist. Het moet een leege zijn, dat snap je, Het deksel trekken we dan dicht, En als we ons maar stil houden, Nu, dan vindt men ons niet licht. En dan worden wij gedragen, In het ruim van 't groote schip, Wat er verder zal gebeuren, Zien we later wel, hoor Knip. Nu, daar moet je eens over denken, Als je zin heb, ga dan mee. Over enkele dagen zyn wy, Dan al op de groote zee." (Wordt vervolgd.) slag, die we aan den haard by de vlammende mutserd of in 't stamlneetje bij kaarten of biljart hebben leeren kennen, dan kan het niet anders of een glimlach om onze eigen lippen weerspiegelt de goedlachsheid van die oude bekenden. Van dat Brabantsche land, indagen van bange zorg en beangstigende onzekerheid den Friezen zoo na ge komen, willen we thans opnieuw iets vertellen. Want we zyn er weer ge weest. Niet in de soldatenrok ditmaal en de goedlachsheid van die oude bekenden, maar als journalist by de Brabantsche schoenmakers. Lederbereiding. Ontvleezers. Kaatsheuvelsche schoenstiksters. „De Schoen" is in de gelegenheid eenige teekeningen af te drukken, aan welk blad wy er op onze beurt een paar ontleenen Nog dit aardige fragment: Tempo, tempo 1 En toch. in diezelfde Een echte Jongensstreek. Ha.a 1 daar is de post juicht het in Ella's harlje, want ze verwachte een brief uit Utrecht van de familie Ver- meurs, of zy volgende week al komen kon en daar is hij. Moe Moe 1 waar bent U Hier wat U 't 'k Heb een brief uit Utrecht of ik volgende week al komen kan, wat dunkt U? Volgende week al kind En moeder keek al wat bedrukt om haar kind, haar oudste, haar rechterhand, die nu de wereld in zou gaan in een heele deftige familie als kinderjuffrouw bij 'n eenig kindje van twee jaar. Ella was de oudste van de twaalf. Er waren er al meer uit, maar dat was al zoo gewoon, want die waren op het dorp gebleven, maar Ella was door het hoofd der school aan deze betrekking gekomen en nu moest zy het dorp verlaten. Ella vond het fijn. Ze wilde ook wel eens wat anders, want ze was nu twintig en altyd thuis geweest, altyd en nu haar deze betrekking aangebo den werd, was zy er direct voor te vinden, Haar zusje van zeventien jaar zou dan haar plaats by moeder innemen. De hoofdonderwyzer had ook gezegd dat het wei eens goed voor Ella zou zijn wanneer ze eens in een heele andere omgeving kwam. Dit hadden allen toegestemd. En moeder? O, ais moeder 's nachts in haar slapelooze nachten lag te peinzen over haar Ella, dan viel zij soms huilende in slaap. Maar niemand mocht het merken en in geen geval Ella. Deze was vol idialen over haar toe komst en leefde in biyde voorultzich- ten in de dingen die komen zouden. BUITENLAND. Devote fabrieksversiering in van Arendonk's Schoenfabrieken. fabriek, waar den heelen dag de raderen snorren, de hamers tikken en de schy- ven schuren, waar we by de stiksters een vrouw zagen zitten, die nu al zes en twintig jaar lang aan dezelfde naaimachine knoopsgaten maakt of naadjes naait, daar zagen we ook iets dat het Brabantsche volk in z'n kinder- lyken eenvoud typeert en in de jach tende fabriek den geest naar hooger richt. Onze teekenaar heeft het in lijnen vastgelegdeen versierd Maria beeld, met brandende kaarsen, fleurige R.K. Kerk te Waalwijk. papieren bloemen en kleurige papieren franjes. Zoo hangt er in iedere afdee- iing, waar meisjes werken, één, en het een al mooier dan het ander. Wie brengt deze getuigenissen van naïve devotie in de fabriek? De directie? Neen, de arbeidsters zelf. die er een soort van wedstryd aan verbinden, welke afdeeling de mooiste „vereering" heeft. Kyk, dat ontroerde ons even in die fabriek, waar de mensch maar een verlengstuk van de machine heet te zyn Het artikel een groote pagina van zes kolommen druks vullend besluit: Er wordt door de C.W.S. hard gewerkt om het gestelde doel te be reiken. En wij willen daartoe gaarne het onze bybrengen, al was 't alleen maar om te voorkomen, dat de Bra bantsche schoenmakers weer terug vallen in de ellende van het thuis werken, met zijn onbeperkte werk dagen en schandelijke kinder—exploi tatie. Daar zyn de Brabanders, de men schen met de gulle, zonnige lach, veel te goed voor Kom moedertje niet zoo bedrukt kijken hoor, U gunt het me toch wel hé? Ja zeker kind, gunnen wel hoor, maar wy zyn altyd bij elkander ge weest en dat zal me zoo zwaar vallen als je dan weg zult zijn, want jy wist alles van heel de huishouding ja moe zei Ella, maar Juulije is ook heel flink en U zal eens zien hoe alles mee zal vallen. Ik hoop 't, zuchtte moeder. En zal ik dan maar schryven dat ik komen zal volgenden week moe Ja dat is goed Ellaen toen moeder zich omkeerde zei Eila Zullen wij dan a.s. Donderdagavond den afscheidsavond geven aan al de familie, vrienden en vriendinnen? O, ja dat is goed, dan ben je nog eenige dagen hier om alles in orde te maken. En dat gebeurde. Alie vrienden en vriendinnen werden uitgenoodlgd om nog eens gezellig by elkander te wezen eer Ella de groote reis naar Utrecht zou ondernemen. O, zeg moe, hoe vindt U dat als wy oom Jan en tante Riek uit H. ook uitnoodigen, uw tweeling—zuster Hé ja zei moeder, dat is een reuzen idée. Zoo werden oom en tante met de twee neefs ook uitgenoodigd, en het zou een fyne avond worden. De genoodigden zouden tegen acht uur gevraagd worden, maar oom en tante heel den dag. 't Is Donderdagavond, Allen zitten aan tafel. Vader, moeder, twaalf kin deren, oom, tante, twee neven en de intiemste vriendinnen van Ella, De ouders zitten by elkander mei de kleinste kinderen, maar aan den anderen kant van de tafel zitten de jongelui. Het kabinet /aspar in België afgetreden. in de Belgische Kamer, waar de algemeene beschouwingen over het nieuwe fortenplan der regeering Woensdagavond waren gesloten, moest gistermiddag in de eerste plaats over een socialistisch voorstel tot verdaging van de uitvoering der vestingwerken tot na de ontwapeningsconferentie 1932 worden gestemd. Zooals ver wacht, werd dit voorstel door de meerderheid verworpen, maar Ihier- mede bleek het gevaar nog niet geweken, want het politieke onweder stak pas daarna met groot geweld op, toen drie Vlaamsche katholieke leden, de oud-premier Pouliet, mr. Marck en prof. Sap leder op hun beurt een amendement indienden, het eerste strekkende tot onbepaalde verdaging van het deel van het fortenplan be treffende Antwerpen, het tweede houdende vermindering der voor 1931 voorziene buitengewone begrooting van landsverdediging van 400 tot 175 mi lioen francs, het derde voorstellende uitstel van het bouwen van de forten ten Zuiden van Qent. Te midden van het gerucht ver klaarden Jaspar en de minister van andsverdediging, de Brocquelille, de eerste twee amendementen te kunnen aanvaarden, maar ten aanzien van het derde de kwestie van vertrouwen te moeten stellen. Dit bracht heel wat opschudding teweeg, wat nog toenam toen duideiyk werd, dat de liberale leider Deveze, het oneens was met Jaspar De socialistische leider Vandervelde zeide zich zeer te verwonderen over de onlogische houding der regeering, die eerst de vesting Antwerpen als een der hoofdbestanddeelen van haar fortenplan verdedigde, om haar thans zonder meer op te geven. Onmlddeliyk daarop verklaarde Deveze, dat zyn liberale vrienden weigerden de regeering in haar politiek van capitulatie voor de Vlaamsche katholieke democraten te volgen. De socialisten schreeuwden zonder op houden aan het adres van de regeering Allez vous en! Trek er uitl Het kabaal hied aan, tot het oogenblik, dat president Poncelet de vergadering schorste en de tribunes deed ont ruimen. Toen een half uur later de ver. gadering werd hervat, las de Kamer, president den brief voor van Jaspar aan het parlement, mededeelend dat de regeering haar verzoek om ontslag aan den Koning had overhandigd. BINNENLAND. De Koningin naar Parijs. Naar wij vernemen, heeft H M. de Koningin een uitnoodiging van de Fransche regeering aangenomen om een bezoek te brengen aan de Koloniale tentoonstelling te Parijs. H.M. zal incognito reizen, doch gedurende haar verbiyf te Parys offi cieel ontvangen worden door den president der Fransche republiek. Het ligt in de bedoeling der Konin gin od 15 |uni te PaMis aan te komen. VAOERLANDSCME BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENHAOB, 6oi tenen beurskoers A IA O |0 OBLIGATIE! O 1UU met jaariyksche uitloting. gonnen allen te smullen. Het was hen aan te zien dat het heeriyk smaakte. Onder heel gezellige kout werd de maaltijd voortgezet. Op eens springen eenige meisjes verschiikt op en roepen luidkeels. O, neen maar kyk eens 'n kikvorsch, 'n kikker, 'n kikker, twee kikkers, drie, alles loopt van tafel. Opeens zei vaderwaar komen die nu vandaan? Kyk, zegt tante Riek, daar zijneral vijf en die gierde het uit. Alleen kleine Jan is aan taiel biy ven zitten, om lekkertjes door te eten. Met een glunder gezicht zegt hij, gaat toch zitten eten, het is veel te lekker om zoo'n leven te maken voor een paar kikkertjes 1 Weet jy daar niet meer van vadertje zei oom Jan en toen hy dicht by Jantje kwam staan, sprong er een kikker op oom Jan zyn schoenen. O, riep oom proestend van het lachen, kijk eens even ze komen uit Jan zyn zak. En waarlijk, jan had in den tuin zooveel kikkers gezocht als hy vinden kon en in zijn zakken gedaan, in de hoop dat ze er langzamerhand uit zonden kruipen en 't heele gezelschap aan 't schrikken zouden brengen. Wat hem deerlijk gelukte, den kleinen viezerd, zooals allen hem noemden. J. T. DB H. De „Alles mag hier" kamer! „Natuuriyk mag je haar zien. niet waar Joztfifte", zei Nanette. De goede vrouw lachte vriendelijk, toen Nanette Jan by de hand nam en hem mee trok naar boven. Eerst gingen zy op de groote hal, waar de vloer van marmer was. De klompen van Jan zongen hier clid'Clid-din-din-did-doe-doe, veel har- De Echo van het Zuiden. 0*%hrab*"tsct>Z 5S> joke waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5