Doorzitten PUROL li ■m GEMEENTERAAD. HI lis De Drankwet. Ondanks de krachtige verdediging van zijn amemdement door dr. Korten- horst, is dit verworpen en is ook het maximum stelsel van verloven ook in de drankwet ingevoerd. Anders gezegdhet aantal verlofs inrichtingen waar bier. wQn. vruchten wijn en alcoholhoudende drank met minder dan 15 pet. alcohol (advocaat boerenjongens, lichte likeuren enz wordt verkocht, zal voortaan in ge meenten met meer dan 40 000 zielen niet meer mogen bedragen dan 1 op 500 inwoners, in gemeenten met meer dan 20 000. doch ten hoogste 50 00( zielen, niet meer dan 1 op 400 en in nog kleinere gemeenten (beneden 20 000 en beneden 10 000) resp. 1 op 300 en 1 op 250 Inwoners. De minister goochelde nogal me cijfers maar Dr. Kortenhorst bracht hem 't volgende onder 't oog: Ons volk aldus mr. Kortenhorst dronk tn 1928 per hoofd 28 liter bier. Voor België is dit cijfer 247 (bij kans tienmaal zooveel per hoofd), voor Beieren 280 (precies tienmaal zooveel) voor geheel Duitschiand 90, voor Ier land 108, voor Oostenrijk 80, voor Qroot—Britannië 69 (terwijl het En gelsche bier anderhalf of tweemaa zooveel alcohol bevat als het onze) voor Denemarken 59. voor Zwitserland 58, voor Zweden 42, voor Frankrijk (met z'n overvioedigen volkswijn i) 40, voor Noorwegen 25, Van al die landen blijft op het stuk van biergebruik alleen Noorwegen heel even beneden Neder land, in alle andere (ook in die met veel minder welvarende bevolking en veel Intenser wijngebruik) wordt vee meer bier gedronken. Trouwens, in Nederland, waar zoo- genaamd het .bieralcoholisme" op zoo angstwekkende wijze toeneemt (de minister gelooft waarlijk met inspecteur. De Brty, dat de „supporters" van voetbalwedstrijden slechts door breede bierrivieren hun woonstede weder kunnen bereiken), in Nederland is van 1907 tot 1925 het aantal verloven terug gegaan met 36 pct„ het biergebruik per hoofd der bevolking verminderd van 43 3 liter in 1901 en 40.2 liter in 1911 tot 28 liter in 1928 (een jaar met veel „zonne—uren") en 27.5 liter in 1930. Waarom nu in dit land, waar tegelijkertijd ook het gebruik van sterken drank zeer aanzienlijk afnam een algemeene bierhuizen—limiet ge steld, die in tal van gemeenten totaal onnoodig zal blijken, maar in andere hetzij een onwenschelijke verkeers belemmering zal worden, hetzij op clandestine wijze zal worden ontdoken? Qezwegen van het gevaar, dat de bier drinkers den weg naar de kroegen zullen vinden. De heer Hellenberg-Hubar zag zijn amendement met 1 stem aangenomen, waardoor de vergunning op echtge- noo'(e) en als een kind kan worden overgeschreven. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red HET VRAAGSTUK: DE BESTRIJDING DER MANNELIJKE WERKELOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 2e Hoofdstuk. 6e Deel. Wat een belangstelling. De onderteekening is onleesbaar: de vraag behelst het volgende: Meent U werkelijk, dat de door U aangegeven richting en reorganisatie mogelijk is. Ik wacht UEd. antwoord. WelEd. Heer! met of zonder naam. ze de trap op, waar de dikke looper op lag, en het gezang van de klompen heelemaal in verstomde en toen kwa men ze eindelijk heelemaal boven in het huis. Hier stonden ze al spoedig voor een witte deur, waar met groote zwarte letters op geschreven stond „Alles mag-hier kamer". Nanette deed de deur open en jan keek naar binnen. De vloer was bedekt met een zacht tapijt en overal lagen groote kussens zoo maar op den grond. Langs een der muren was een groot zwart bord aangebracht, waarop men kon teekenen wat je maar wilde, terwijl hij midden In de kamer een oranje geverfde schommel ontdekte. „Ja" zei Nanette, „dit is nu de kamer, waar niemand zegt: niet doen of laat dat, en waar je precies mag doen, waar je zin in hebt". En het was waar, alles in de kamer zag er zoo aanlokkelijk uit, dat men eenvoudig niet kon gelooven, dat hier ooit iemand zou kunnen zeggen: „dat mag je niet doen". Die kussens schenen integendeel juist allemaal te roepen, „laat je eens bovenop mij vallen". Het zwarte bord deed zijn best om aandacht te trekken, alsof hij iedereen die binnenkwam Hitnoodigde dadelijk op hem te gaan teekenen. De schommel deinde zachtjes heen en weer, alsof zij iedereen uitnoodigde: „Kom, ga eens met me schommelen". Toen jan op zijn klompen door de kamer liep, want in zijn verbazing had hij heelemaal vergeten, deze uit te doenzongen zijclid-doe-het-din- din. Jan hoorde het. lachte en vond de kamer prachtig. Op weg naar huis peinsde hij en peinsde hij over de „hier mag alles kamer". Hij wist heel zeker, dat zijn moeder dadelijk zou begrijpen, hoe ongelukkig hij zich door al de „niet doens" voelde, als hij haar vertelde van deze heerlijke kamer en diep in zijn hart hoopte hij dat zij er misschien wat ooz wanneer bij 't wasschen de uitwerking der zeep voor een gedeelte verloren gaat. Schraal water belemmert de schuimvorming en de eigenschappen van 't waschmiddel komen niet goed tot haar recht. Neem daarom voor het zacht maken van 't water Alvorens Uw sop te maken een handvol Henco in den ketel niet koud water oplossen. Dan krijgt U heerlijk zacht water en de goede eigenschappen van 't waschmiddel komen geheel tot haar recht. U wascht prettig en zuinig. Ik wil U toch met een antwoord dienen. De aangegeven richting is reeds en wordt op meerdere fabrieken ingeslagen. Mocht U dat vreemd toe schijnen, vraag dan belet aan bij Neer- landia Loon-op-Zand, daar heeft men reeds enkele jaren met SUCCES in die richting opgeleid, men zal U daar zeker antwoorden en de kans geven U te overtuigen. Mocht dat niet luk ken, vraag aan mijn adres adressen van mannelijk stikkerijpersoneel, ook dan kunt ge U overtuigen. In het opzicht van „kunnen" be staat mijnerzijds geen twijfel, ik heb de proef op de som gezet. In het opzicht van „willen" is het iets anders, dan is het eerst een quaestie van inzicht, van leiding en bedrijfshuishoudkunde. Waar een wil is, is een weg, mits u het tweede hoofdstuk enkele malen overleest en alles goed opneemt, kunt U begrijpen, wat er voorloopig aan vast zit. In elk deel zit iets „aparts", waarmede volslagen rekening gehou den dient te worden. In de volgende deelen vindt U weer andere bijzon derheden. Zoolang U niet overtuigd bent van de mogelijkheid, raad ik u niet aan te reorganiseeren, U mist dan het zoo hoog noodige zelfvertrouwen, zonder welk men geen succes bereikt. Dus niet op goed geluk af beginnen. Als U begint maak dan spijkers met kop pen. Want: U doet pionierswerk en daar zit een zekere risico aan ten op zichte van het verplaatsen van ar beidskrachten. U leidt ze op en een ander koopt ze bij U weg. Het koml veel voor ten bate van de arbeiders en ik zie het liever als het zwart con tract in Dongen, wat voor de arbei ders nadeeiig is en voor de patroons kleineerend. Een mensch is geen slaaf, om, als men hem missen kan met een briefje naar een collega werk gever te zenden, om hem over te ne men, ook niet óm hem de werkgele genheid in eigen dorp te ontnemen. Het is veel zakelijker het personeel in en voor uw zaak belang in te boe zemen, hen aan uw zaak gehecht te maken. Tracht hen te maken tot practisch ontwikkelde zelfstandige personen, die de belangen van uw be drijf in alle opzichten zullen kunnen en willen behartigen. Dus zonder knoet, zonder tegenstand wekkende maatregelen. Met behulp van de Vakschool, kunt ge al uw toekomstig personeel zelf op leiden, kunt ge door samenwerking te vinden bij hem thuis ook zoo'n kamer in te richten. Jan zong weer. Opgetogen kwam hij thuis. Onderweg hadden zijn klompen en de melkbus die over zijn schouder hing. zijn iied begeleid. Toen hij vlak bij huis was. riep hty„Moeder, moeder!" Zij zag haar jongen aankomen in zijn blauwe blouse en zijn van vreugde stralend gezicht, liep vlug naar buiten en sloot hem in haar armen. „Wel jongen, alles n orde?" vroeg zij. „Ja moeder", gaf h|j ten antwoord. Daarna gingen zij naar binnen waar hQ een groot stuk koek kreeg. „Dat is voor jou", zei moeder lachend. De „niet doens" schenen opeens verdwenen te zijn en an vertelde moeder nu alles wat hij gezien had van en in de „Hier mag alles kamer". Moeder luisterde rustig oe, zij begreep alles heel goed en toen jan haar vroeg, ook zoo'n kamer n te richten, beloofde zij er over te zullen denken. „Maar", ging ze verder „misschien kunnen wij wel van ons heele huis een „hier mag alles huis" maken, dat zou veel prettiger zijn. En wat denk jij daarvan Jan [an's achend gezicht antwoordde al genoeg en hij at met smaak zijn koek tot het aatste kruimpje op. (Slot). Oplossingen van de vorige week. 1 Veel geschreeuw en weinig wol. 2 FIETSTOCHTEN Illuminatie Eemskanaal Toovenaar Scheemda Tilburg Ontbijt Cacao Hein Tor En N met de ouders arbeidsovereenkomsten aangaan, waarbij de veiligheid van uw pionierswerk gebaat is. De hoofd zaak daarbij is: de billijkheid en het vertrouwen. Als u de billijkheid toe past, schenkt men U het vertrouwen. Vertrouwen is het cement van onze samenleving. Mocht U iets meer willen weten, dan weet ik graag tegenover wien ik sta, ik kan me dan omtrent de vraag beter oriënteeren.. In dezelfde richting. Is U niet te optimistisch gestemd, mij dunkt, het is geen hapje om het stikstersbedrijf te reorganiseeren? Mijnheer Er zijn optimisten en pessimisten, als de laatste het alleen wisten, dan bleef het gisten. Een hapje is het niet. In een hapje gaat of behoeft het niet en met hapjes gaat het. Gesnapt? En fin, U is niet de eenige die in die rich ting een vraag stelt. Ik apprecieer uw belangstelling en gun U wat meer op timisme. U behoeft echter geenszins te meenen, dat ik me voorstel, dat di rect een algemeene aanval in die richting ondernomen wordt. Ik zal u eens zeggen hoe ik het zie: er wordt eens over gedacht, eens over gespro ken, eens mee gelachen tot men voor feiten komt te staan, dan maakt de lach plaats voor ernst, men denkt, onderzoekt, probeert, men wil en het gebeurt. Die er mee begint, heeft over 1 jaar spijt dat hij, zooals thans, een ander altijd heeft nageaapt. Maar hoe is het over het algemeen in alles: de een maakt bandschoentjes omdat een an der die ook maakt. Een derde meent, als hij geen Dames- en Heerenwerk maakt, dat hij dan niet te werken heeft. Een vierde maakt houtgepende, doorgenaaide, gekramde, gedoppelde, Mackay, Ago, gewende en Goodyear- schoenen, omdat hij meent, dat hij dat moet. Ja, ik herhaal het: omdat hij meent, dat het zoo moet. Het verwonderde mij niets, toen ik las, dat de Nederlandsche schoenin dustrie „hoogere fabricatiekosten" moet hebben, om de vele artikelen die zij moet produceeren. En als men dat Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 24 letters 11-4—5-8 is een lichaamsdeel 6—12—13 jongensnaam 7—22—2—24 winterverbHjfplaate voor het vee 3—9—10 verkorte meisjesnaam 1—16—17—21 dient om bloemen in te zetten 15—12—23—14 lichaamsdeel 18—19—20—8 papleren omslag van een schoolboek 2 Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik iets wat we niet gaarne hooren en niet graag in loopen xxxxxxxxxx het gevraagde woord xxxxxxxxx ons Vaderland xxxxxxxx dientom den weg te wijzen xxxxxxx meisjesnaam xxxxxx plaats aan de Zuiderree xxxxx plaats in Drenthe xxxx meisjesnaam xxx verkorte jongensnaam xx oude benaming van een muzieknoot x klinker Op de schuine krulsjesl(jn en van links naar rechts komt een uitvinding te staan van de laatste 20 jaar: het gevraagde woord plaats In de prov. Utrecht vergiftige slang meisjesnaam x grondstof voor chocolade xxxxx OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUGDHOEKJE dan rondbazuint, dan luistert men daar wel naar ja zeker, dat moet. Dat is de leiding met kleine g. Laat U niet misleiden, niet door mij, doch ook niet door een ander. Weet steeds „wat" en waarom ge „wat" doet. Smeèd uw eigen geluk, maar laat niet een ander het aambeeld zijn. Hersens en zweet vormen het win nende team. In verband met Uw kantteekening deel ik U mede, dat ik U aanraad, voor 95 cent te koopen het boekje: „Twaalf brieven aan ons personeel", uitgave van den Succeskring, Bali- straat 74, 's-Gravenhage, mogelijk bij Uw plaatselijken boekhandelaar ver krijgbaar. Het is 100 x 95 cent waard. Voor een verandering, over „de verandering" Ring Ring Er wordt gebeld. O! 't is de post. Wat nu weer? Stem pel „Vrijhoeve-Capelle". Netjes het vragenlijstje op een briefkaart ge plakt en ingevuld. Schoenmakers vindt men toch overal. Mijnheer. Uw vraag: zouden mannelijke stik kers niet duurder zijn dan vrouwelij ke werkkrachten in de stikkerij, is urgent genoeg om voorrang te verkrij gen, ik hoop, dat U me goed zult vol gen. Duurder zijn? Ja, zij kunnen duur der en toch goedkooper zijn en ook omgekeerd, dat hebt U in uw ftand, U voor uw eigen zaak. Ik zeg, ze zul len goedkooper zijn, omdat ge met mannelijke krachten opbouwend werk kunt verrichten. De dames houden mij ten goede, zij zijn wel voor opbouwend maat schappelijk werk geschikt en zeker als zij trouwen, doch dan breken zij haar werkkring in de stikkerij af. Mannelijke werkkrachten gaan in dat opzicht vóór. Mits er door reorga nisatie in den toestand verbetering komt, zullen de vrouwtjes daar min der zorg door krijgen. Uit zakelijk oogpunt trek ik dus ook de manne lijke werkkracht voor. Evenzoomin als ieder meisje dat in de stikkerij ter scholing komt, een rasechte stik- ster wordt, zal iedere jongen een vol maakt stikker kunnen worden. Als wegens onvoorziene eigenschappen een meisje niet met succes voor de stikkerjj op te leiden is, dient men haar te ontslaan. Als een jongen in de stikkerij niet naar behooren zijn werk verricht, kunt ge in de andere afdeelingen eens zien hem te plaatsen of te doen ruilen. U moet u omtrent de vingervlug heid, nauwkeurigheid en liefde voor het werk, steeds op de hoogte hou den of laten houden. Zooals ik reeds tevoren schreef, dient er een prikkel tot aanmoediging te zijn, doch voornamelijk in die rich ting, waar het ten opzichte van de prestatie het hoogst noodig is. Dit dient dus om te vormen. Dus oordee- len waar en hoeU zult maaien naar gelang ge gezaaid en gezorgd hebt. De eenigste manier om goedkoop te fabriceeren, is een flinken prijs te be talen voor „de beste" menschelijke diensten, daarbij door uw beheer zor gen, dat ge die diensten ook ontvangt. In dat opzicht geeft het volgende te denken. Een fabrikant zit tot over i'zijn ooren in het schrijfwerk en plaatst een advertentie voor een „Kantoorjuffrouw". Er zijn vele sol licitanten, uit de binnengekomen brieven, neemt hij van haar, die het laagste salaris vraagt. Hij kijkt niet naar en spreekt niet met die sollicitanten, verder observeeren lijkt hem dus in het geheel niet, maar, naar haar salaris. Doch de eerste vraag is-niet wat 'n employé verdienen moet, maar wat hij inbrengt en kan inbrengen. Als hij of zij geen geld inbrengt, waarom zou men hem of haar dan aannemen. Zij moeten 'n grooter bedrag inbren gen als zij er uitnemen, ook die kans is met mannelijke werkkrachten groo ter dan met vrouwelijke. Men moet ten opzichte van deze reorganisatie in elk opzicht analyseeren om zich vrij te maken van vrees vooroor deel en onwetendheid en er om denken dat niet-tevreden kankerende menschen geen winst brengen, en ieJereen zijn zaak drijft om winst te maken. Men kan daar eens ernstig over der" dan wel „goedkoop". Het is van groot belang, omtrent bedrijfsbeheer één goed inzicht te hebben en juist lijkt mij het te ge ringe aantal fabrikanten en leiders dat in dat opzicht studie genoten heeft, de handicap voor de Schoenin dustrie. Onze vakbladen geven in dat op zicht niets, neem Misset, neem „De Schoen", enfin er is meer, maar de inhoud is „dunnetjes". Wanneer men de Shoe and Leather Reporter de ABC Schuhpost en andere buitenl. vakbladen leest, dan ziet men hoe treurig het hier in dat opzicht gesteld is. De voorlichting aan de industrie is misselijk slecht. De Bond of de Fe deratie maakt zich daarover niet druk en laat in dit opzicht Gods water over Gods land loopen. W. A. PULLES, Tilburg. (Wordt vervolgd). GEERTRUIDENBERG. De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdagmiddag te 3 uur ten Gemeen- tehuize, onder voorzitterschap van den EdelAchtb. Heer J. Bianchi, burgemees ter. Alle leden waren aanwezig. De notulen werden na voorlezing on veranderd goedgekeurd. Aan de orde: 1. Mededeeling van proces-verbaal van kasopname over het le kwartaal '31, bij den gemeente-ontvanger en de admi nistrateur der gemeentebedrijven. Boeken en bescheiden zijn in orde be vonden. 2. Aangeboden werd het verslag der Volkshuisvesting over 1930. 3. Aanvraag bouwterrein van A. Bax. De heer Bax wil zijn winkelhuis en garage verbouwen, waarvoor hij aan den Oostkant van zijn huis 8.15 M. en aan den Westkant 12,15 M. noodig heeft, tof een diepte van 4,69 M. De Voorzitter zegt, dat indertijd een dergelijk stuk grond is verkocht met de spie die aan de Zuidzijde resteerde. B. en W. achten het echter beter, deze spie thans niet te verkoopen, en gemeente- eigendom te laten, zoodat het openbare weg blijft. De belanghebbende heeft hier tegen geen bezwaar. Vorige keer, toen Bax de spie moest bijkoopen, hoewei deze voor hem van minder waarde was, heeft hij voor den grond betaald 2,50. B. en W. stellen daarom voor, nu hij alleen het rechte deel hoeft te koopen, 3.— per Meter te vragen, op de gebrui kelijke voorwaarden. De heer Fuldauer zou graag zien dat de spie die overblijft, wanneer deze ge meente-eigendom blijft, ook betegeld werd, zulks geeft direct een beter aan zien. De Voorzitter antwoordt, dat dhr. Bax bij den aankoop van het eerste stuk, de verplichting op zich genomen heeft, om de spie te laten bestraten, aan welke verplichting hij echter tot dusverre nog niet voldaan heeft. B. en W. zullen hem thans nog eens op zijn verplichting wij zen, en zoo hij deze nakomt, ook het an dere gedeelte betegelen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. De -heer L. Speetjens heeft een ver zoek ingediend, om hem de schuine strook grond tusschen zijn woning en de straat te verkoopen, opdat hij hier een tuintje zou kunnen aanleggen. Bedoeld perceel ligt op den hoek Brandestraat— Zuidwal. De Voorzitter zou het zeer onoogeltfk vinden, wanneer op dat punt een schuin stukje tuin voor een perceel werd aan gelegd, en bovendien zou men met het oog op het toenemende verkeer, 't lapje grond nog wel eens noodig kunnen heb ben, daar de straat daar slechts smal is- Spr. heeft de zaak besproken met den aanvrager, die zeide, dat hij een tuintje wou maken om te voorkomen, dat de voorbijgangers langs zijn ramen liepen. In andere straten doet de gemeente moeite om allerlei trottoirbelemmerin gen als stoepjes e.d. zooveel mogelijk af te koopen en op te ruimen, en spr. zou het daarom verkeerd vinden, als men hier een vergunning zou geven die juist zoo'n toestand schept. B. en W. ge looven dan ook, dat het beter is afwij zend op het verzoek te beschikken. De heer Fuldauer zou aanvrager gaar ne terwille zijn, en de heer Sassen kan het bezwaar van de versmalling der straat niet aanvoelen, daar verbreeding naar de zijde der Stationsstraat toch al tijd nog mogelijk blijft. De Voorzitter antwoordt echter, dat deze grond erfpacht van het Rijk is. Spr. geeft den leden echter in overweging, den toestand ter plaatse eens op te ne men en te zien of een andere uitweg mo gelijk is. Het stuk wordt dan ook tot de volgende vergadering aangehouden. 4. Vaststelling verordening bedoeld in art. 208 der Gemeentewet. Wordt goedgevonden. 5. Wijziging gemeentebegrooting e" begrooting G.E.B. dienst 1930. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel van B. en W. tot het be schikbaar stellen van gelden ingevolge art. 72 der L.O. Wet 1920, aan de Bijzon dere Meisjesschool voor aankoop va" schoolmeubelen. De Voorzitter heeft dit verzoek in u vorige vergadering reeds ter kennis ge bracht. Het gemeentebestuur heeft daa tachi e9en Het ligt aan het water Eenig Imp. E. Ostermann Co's Handel Mij.. Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten verzacht en geneest [Doos 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. Drogisten X X X

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6