10 Lunchroom J. C. Pulles-Aarts LETTERS ARTIKELEN H. van Mil-van Sprang. Geldersclie Credietvereeniging f 65.000.000.» (Iltt Nederlandsch lidiê 1931, Een heerlijke laan Sun Maid of Sueadebrood? Luxe broodies of fiiee Bonbons. Fotograaf Corn. Cloin Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Fir m a X HL VAN W I«J CIC - Qrootestraat 183 RAVENSWAAY's LETTERSTABAK? Serie A. No. 0701 Serie C. No. 2333 Onze heerlijke KOEKJES, WAALWIJK. RAVEN SWAAV'S ^genomen tot Vrijdagmiddag 29 Mei a.s. \d eigen fabrikaat, onder volle garantie, olie verf geschilderd, dubbele sluiting, gewapend tegen het afzakken der latten Meubelfabriek en Stoffeerderij K. E. M. I. Grootestraat 183 WAALWIJK. BEZOEKT DE MODERN INGERICHTE VAN Stationsstraat 6. WAALWIJK (TEGENOVER KOFA-MAGAZ1JN.) GEZELLIG ZITIE. BILLIIKE PRIJZEN BRENGEN U GELUK. 46495 Kantoor WAALWIJK, rijvingen op de uitgifte van e9en den koers van 97*|2 £>Ct. worden door ons jukken van 1000.-; 500.- en 100.-; betaling Uni a.s.; coupons 1 Juni1 December. Waarom ledereen over gaat;tot gebruik van 1 Prima kwaliteit 2 Lage Prijs 3 Na verbruik van 6 pond ontvangt men een extra cadeau of een klein cadeau 4 Iedere verbruiker ontvangt een Peilkaart, waardoordoor, loopend de mogelijkheid bestaat, dat hH geheel gratis een EXTRA-CADEAU krijgt Verkrijgbaar In ROOKTABAK (BAAI- of KRULSNEDE) en PRUIMTABAK. SLECHTS 25 cents per ons. 25 cents per ons. Wij verzoeken de houders van onderstaande Peilnum- mers binnen drie dagen hun PEILKAART aan ons kantoor op te zenden, onder vermelding van den naam van den winkelier, waarzü gewoonlijk hun LETTERS-ARTIKELEN betrekken en het EXTRA—CADEAU dat zij wenschen te ontvangen. Zij ontvangen dan GEHEEL GRATIS het aan gevraagde EXTRA CADEAU. (C. HUISMAN, Schellülnen 46471 (A COLIJN, Dussen N.V. v/h M. Ravenswaay Zonen, Gorlnchem. Vergeet toch met de a.s. Feestdagen de kleine genoegens niet. Tractter Uwe hulsgenoofen eens U heeft volop keuze uitsluitend met natuurboter gebakken, zijn Uwe volle belangstelling waard. Vanaf 30 ct. per half pond. PROBEERT U ZE OOK EENS? Dongen Klein Dongen 2. «verleg gepleegd met het bestuur der Zusterschoolde begropting is overge- - waaruit blijkt dat ongeveer ƒ550 is. De uitbreiding is noodzake- i? tengevolge van het aantal leerlingen de L. O. Wet schrijft voor, dat de dergelijke gelden moet beschikbaar l]en B. en W. zullen dan de zaak met i l schoolbestuur verder afwerken. Wordt toegestaan. 1 Benoeming schattingscommissie, Joeld in art. 57 der Wet op de Inkom- nfconinfissie bestaat uit 5 leden, ;arvan de inspecteur van Directe Be- linaen ambtshalve voorzitter is. De .Bende leden, de heeren de Kroon, Lmermans, Sassen en M. Stallen, wor- allen herkozen, g Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn ingekomen diver- goedkeuringen van genomen raadsbe- iDe Kon. Goedkeuring is verkregen op wijziging der vermakelijkheidsbelas- die inmiddels reeds in werking is 'yaifde Zuider Petroleum Mij. is be licht ingekomen, dat zij de gestelde voor aarden voor de plaatsing van een ben- inepomp bij café C. Mouthaan (recog- ,itie van ƒ10.niet kan aanvaarden, teshalve zij van de plaatsing van een pomp afziet. Van den Noord-Brabantschen en Gel achen Blindenbond St. Odilia is een itrzoék ingekomen, om een vaste jaar- fcche subsidie ten bedrage van 1 cent »r inwoner, teneinde deze vereeni- '■0 een vastere financieele basis "verzekeren, zoodat zij haar zege- werk nog verder kan uitstrekken, ieïslag der vereeniging wordt mede toe- iezonden. De Voorzitter zegt, dat reeds eemge iren achtereen een subsidie op de be- jooting is uitgetrokken. Spr. stelt daar in voor afwijzend te beschikken en de «reeniging mede te deelen, dat er tot (deropzegging een subsidie is toege- ïaan. Van C. Mouthaan, caféhouder, verzoek I toestemming om gedurende de zo- lermaanden een terras ter breedte van II. te mogen maken voor zijn café aan iDongekade. In 1921 heeft bedoeld persoon vergun- ig gevraagd voor een terras ter breed- van 1.60 M., toen heeft de Raad een cognitie gevraagd van 10,hetgeen idressant echter te duur was. B. en W. lellen voor ook nu een recognitie van te vragen, zulks in overeenstem- g met café de Jong, dat thans voor («perceel op de Markt 15 betaalt. De vergunning wordt tegen deze re- ignitie en tol wederopzegging ver- tend. Laad mast haven. Van de Gebr. Speetjens verzoek om (stemming tot het plaatsen van een «|nast aan de haven. Voorzitter licht toe, dat het de he keling is den mast te plaatsen naast den iteiger aan den loswal tegenover de verkplaats van Speetjens. en W. stellen voor de vergunning «1 wederopzegging te verleenen, met de (paling, dat de kade niet mag worden eiemmerd, wanneer de kraan niet in ïbruik is. Spr. acht een dergelijke in leiding van belang voor de plaatselijke idustrie. De bepaling der recognitie wil ij aan den Raad overlaten, z.i. zou een drag van 10 als voor het plaatsen benzinepompen gesteld is, niet te 'firfzijn. De heer Fuldauer meent, dat men een bdmast niet met een benzinepomp kan vergelijken, het eerste is voorzeker een [fflieentebelang, Spr. gelooft wel, dat m noodig ook andere personen wel 'tns van de kraan gebruik zouden mo ra maken. Bovendien geeft zulk een in- ifhting cachet aan de haven. De Voorzitter geeft toe, dat het een «neentebelang is, maar toch in de eer- jt plaats een belang voor de industrie, stuurlijk maakt het bedrag der recog- ihe voor de gemeente niets uit, doch wel dient men in aanmerking te nemen, dat deze firma voortdurend gebruik maakt van den steiger, waardoor deze dan ook veel meer te lijden heeft dan de andere steigers. De heer Timmermans acht het vanzelf sprekend dat men, wanneer de kraan vlak naast de steiger geplaatst wordt, hiervan ook voortdurend gebruik zal maken. Het lijkt spreker dan ook niet overdreven een recognitie van 10. te vragen. De Voorzitter wil een voorstel in om vraag brengen, om de vergunning te ver leenen tegen een recognitie van 5, doch de heer Timmermans heeft hierte gen bezwaar. Hij acht het bedrag te ge ring. Iemand die een klein stoepje voor zijn huis wil hebben, betaalt daarvoor al 2,50, en deze firma die voort durend als er schepen te repareeren zijn den steiger in beslag neemt, zou slechts 5,— moeten betalen. Spr. stelt voor 10,te vragen. Weth. de Kroon is het met den heer Timmermans eens en vindt 10 volstrekt niet te veel. De Voorzitter acht het punt nu vol doende besproken en brengt het voor- stel-Timmermans in omvraag. Dit voorstel wordt met 43 stemmen aangenomen. Vóór de heeren De Kroon, Timmer mans, Staal en van der Loo. Museum. Van het Oudheidkundig Genootschap, dat zich bezig houdt met het nagaan der geschiedenis van Geertruidenberg, is 'n verzoek ingekomen om medewerking te verleenen bij de plannen om te komen tot oprichting van een stedelijk museum, en wel door het beschikbaar stellen en inrichten van het pand Markt 86, dat na eenige verbouwing zeer geschikt zou zijn voor dit doel. De vereeniging heeft een lijst overgelegd, waarop voorwerpen en documenten met betrekking tot de geschiedenis der stad, die in het mu seum zouden geplaatst kunnen worden. De Voorzitter wijst hierbij op de rol die de stad Geertruidenberg in de ge schiedenis heeft gespeeld. Het is van be lang, dat datgene wat uit het verleden over is, wordt bijeen gehouden, wan neer daartoe gelegenheid is, temeer daar het ongetwijfeld voor velen een aanspo ring zal zijn om iets met oudheidkundige waarde af te staan ten algemeenen nut te. Spreker vindt het doel der vereeni ging zeer sympathiek. Het voorgestelde pand is indertijd gekregen als geschenk (Ier familie de Bruijn, onder de bepa ling dat het alleen voor den openbaren dienst mag gebruikt worden. Over de inrichting, en de minst kost bare wijze hiervan, heeft spreker het ad vies gevraagd van den heer de Hoogh, voorzitter der commissie voor Monu mentenzorg. Ook met den Comm. der Koningin in deze provincie heeft spre ker het plan besproken en ook deze juichte het zeer toe. B. en W. stellen voor in principe te besluiten het pand in te richten tot mu seum, en een subsidie aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aan te vragen.- De restauratiekosten schat spr., ruim genomen, op 2500 tot 3000, wanneer het Rijk hierin tot de helft subsidieert, zouden de kosten niet te hoog zijn. Be grijpelijkerwijs komen later nog exploi tatiekosten, doch deze behoeven niet hoog te-zijn, bovendien zal een portier moeten worden aangesteld. Mocht de Rijkssubsidie eventueel af gewezen worden, dan zal de zaak op nieuw onder oogen gezien moeten wor den. De heer Timmermans kan zich zeer goed met dit voorstel vereenigen en wenscht een woord van dank te brengen aan diegenen die deze zaak zoo krach tig hebben aangepakt, en er zooveel voor over hebben gehad, Het voorstel wordt zonder stemming aangenomen. Zorg voor oorlogsinvaliden. Van het bestuur der vereeniging voor Mobilisatie-invaliden en hunne nabe- I staanden verzoek om adhaesie-betuiging aan het adres aan de regeering om een regeling voor deze invaliden in het werk te stellen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen. De heer Timmermans betuigt er zijn spijt over, dat B. en W. zoo over deze zaak denken. Wel zijn er niet veel oor logsinvaliden in deze gemeente, maar toch meent spreker, dat men in deze zaak niet mag achterblijven. Spr. noemt het een slag in' het aangezicht der re geering, dat de ongelukkigen, nu reeds 12 jaar na den oorlog, nog steeds om steun moeten aankloppen. Spr. kent ver schillende menschen die tengevolge van den oorlog een menschelijk wrak zijn geworden. De staat riep ze, gezond kwa men ze, maar behept met ziektekiemen gingen ze terug. Millioenen worden jaar lijks uitgegeven voor onderhoud van 't leger, *voor vervaardiging van wreede middelen als gifgassen, enz. Honderddui zenden worden uitgegeven aan pensioe nen voor de goudgekraagden, maar die enkele duizenden die voor deze arme slachtoffers gevraagd worden, kunnen er niet af. Spr. zou gaarne adhaesie aan het ver zoek willen betuigen: Misschien dat ons zwak woord nog doordringt tot de hee ren in Den Haag, en dat zij voelen wat zij verplicht zijn ten opzichte van de ge meenschap, mits hun menschelijk ge voel nog niet geheel verpolitiekt is. De Voorzitter geeft toe, dat er iets voor die menschen gedaan moest wor den, doch hij acht het niet op den weg van een gemeenteraad te liggen, de re geering hierop attent te maken, en voor al niet naar aanleiding .van het verzoek van dezen bond, die spreker niet kent en wiens wijze van optreden, zooals die uit dit en de vorige adressen gebleken is, hem minder sympathiek heeft aan gedaan. De heer Timmermans zegt, met genoe gen te hooren, dat de voorzitter erkent, dal er iets gedaan moet worden. De min der aangename toon waarin de adressen gesteld zijn, kan, meent hij, wel een ge volg zijn van het steeds maar weer op nieuw te moeten aankloppen, zonder antwoord te krijgen. Op die manier kan men op slot van rekening wel eens on geduldig worden. Wij hebben, zegt spr., ons slechts de vraag te stellen: is het doel goed?, en zoo ja, dan moet er steun worden ver leend. Spreker wil een voorbeeld noemen uit de eigen gemeente. Jarenlang werd ge sproken over de overdracht der vesting- gronden. 10 Jaren lang heeft de gemeen te overal met vriendelijke woorden aan geklopt, maar zonder resultaat. Maar toen wij wat bruter zijn gaan optreden, en er in den Raad harde woorden ge vallen zijn, werd spoedig het wetsont werp tot overdracht ingediend. De Voorzitter wijst er op, dat men, al vorens tot adhaesiebetuiging over te gaan, eerst moet weten of er inderdaad te weinig gedaan wordt voor de slacht offers. Spr. zelf kan hierover geen oor deel vellen. De heer Timmermans, acht dit geen voldoende reden om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Spreker kan geen cijfers noemen, doch zeker is het, dat de zaak piet geregeld is. Hij noemt hel een merkwaardig verschijnsel, dat overal iets voor gedaan kan worden, be halve voor deze kleine groep. Spr. verzoekt het adres aan te houden en eerst inlichtingen in te winnen om trent de hulp verleend aan mobilisatie- slachtoffers. De Voorzitter vreest, dat de inlichtin gen van deze vereeniging wel wat een zijdig zullen zijn, doch de heer Timmer mans geeft ten antwoord, dat deze in lichtingen toch getoetst kunnen worden aan de gegevens van het rijk. De Voorzitter zegt, nogmaals dat hij vindl dat dit niet op den weg der ge meente ligt, dit is werk voor de Staten- Generaal. De heer Fuldauer is ook voor aanhou ding van het adres en meent, dat een zachte drang de spoedige verbetering zal in de hand werken. De heer Sassen prijst den heer Tim mermans voor de sympathieke wijze waarop hij het adres verdedigd heeft. Ook hem is het bekend, dat velen de dupe der mobilisatie geworden zijn, doch spreker zou graag iets meer van dezen Bond willen weten, die ook hem minder sympathiek heeft aangedaan door de wijze waarop het adres is opge steld. Spreker verzoekt den voorzitter van verschillende zijden inlichtingen in te winnen, en steunt het voorstel van de heeren Timmermans en Fuldauer. Het adres wordt aangehouden tenein de verdere inlichtingen in te winnen. De Voorzitter doet vervolgens enkele mededeelingen betreffende schoolmeu- belen voor de Openbare School. Reeds eenige jaren is de inspectrice doende om deze school van nieuwe meubelen te voorzien; daar de school steeds achter uit ging, heeft het gemeentebestuur hier tegen altijd bezwaar gehad. Thans is het aantal leerlingen echter weer gestegen, en heeft de Inspectrice bij Ged. Staten op vernieuwing der meubelen aange drongen. Spreker heeft een onderhoud gehad met de Inspectrice, die ermede accoord gaat, dat de scb&ol niet ineens wordt voorzien, doch geleidelijk aan, dit jaar vast één lokaal. De kosten zullen pl.m. 500 bedragen. Wordt goedgevonden. öp de vraag omtrent Hondenbelas ting, door den heer Fuldauer in de vori ge vergadering gesteld, moet de Voor zitter tot zijn spijt antwoorden, dat het niet mogelijk is alle honden in één klas se te brengen, daar er volgens de Ge meentewet verschil moet zijn tusschen luxe en werkhonden. De heer Fuldauer zou in dit geval zijn bezwaar ondervangen door de grenzen der le en 2e klasse zoo dicht mogelijk bij elkaar te brengen. De Voorzitter betwijfelt of men op een dergelijke regeling wel goedkeuring zal krijgen, daar ze feitelijk ten doel heeft de wet te ontloopen. Weth. de Kroon is het niet met den heer Fuldauer eens en zou juist de 2e klas honden liever verlagen. De Voorzitter zegt eens te zullen na gaan hoe de regeling in andere gemeen ten is, alvorens deze kwestie af te han delen. De heer Fuldauer merkt nog op, dat, al heeft men in andere gemeen ten de door hem voorgestelde maatregel nog niet toegepast, Geertruidenberg wel eens het voorbeeld mag geven. De Voorzitter heeft vroeger reeds me degedeeld dat een aangeslagene in de forensenbelasting daartegen in beroep is gegaan. Hij heeft deze zaak tot in hoog ste instantie doorgedreven en de Raad van State heeft dezer dagen den aanslag vernietigd. Hel gemeentebestuur heeft een verga dering gehad met de Regenten van de Stedelijke Godshuizen. Besproken is het model der rekening en begrooting, en 't College van Regenten gaat ermede ac- coord dat R. en W. dit model eenigszins wijzigen. Bovendien is gesproken over de in den Raad gestelde vraag, of het niet beter was om 7 Regenten 'te benoe men. Het College acht dit echter voor- loopig onnoodig, met 5 regenten kan men het werk best af. Wanneer zij ech ter ook als bedeelend college gaan optre den, zou een uitbreiding noodig zijn. Betreffende de erfpachtsgronden zegt de Voorzitter, dat het wetsontwerp tot overdracht bij de T. K. is ingediend, die een Commissie heeft ingesteld om de zaak te onderzoeken. Spreker hoopt, dat de zaak nu spoedig zal worden afge werkt. Tenslotte doet spr. nog een beroep op medewerking der ouders tegen de bal dadigheid der jeugd, die werkelijk de spuigaten uitloopt. Niet zoodra zijn de straten hersteld, of de jeugd breekt weer heele vierkante weters open en gooit de steenen in de haven. De ouders blijven Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. er bij staan kijken en verbieden niets. Spr. doet op hen een beroep, daar de eene agent van politie ook niet overal kan zijn. Bij de rondvraag vraagt de heer Waal wijk, het voetballen op de Markt te ver bieden. De Voorzitter zegt, dat dit reeds meer malen verboden is, doch wanneer men zijn rug gedraaid heeft, begint het weer opnieuw. Verder vraagt de heer Waalwijk de gemeenteraadsleden een schetsje te doen toekomen van de ligging der gemeente gronden, hetgeen de Voorzitter in over weging neemt. Nu er zooveel aan de straten wordt gewerkt, vraagt de heer Fuldauer of men nog niet met de betegeling van het trot toir voor de gemeentewoningen kan be ginnen. De Voorzitter zegt dat deze kwestie de volle aandacht heeft van B. en W., ech ter moet eerst de Markt worden afge werkt. Nog vraagt de heer Fuldauer of er geen verbetering kan worden gebracht in het „Haventje", dat wel een stinken de mestvaalt gelijkt. Spr. zou het willen dempen ofwel uitdiepen. De Voorzitter zegt, dit reeds dikwijls te hebben overwogen, met het oog bp den financieelen toestand der gemeente, ziet hij er echter geen kans voor. De heer Sassen verzoekt het gemeente bestuur een adres te richten tot de inge stelde commissie voor onderzoek der vestinggronden, om hen te verzoeken de zaak spoedig af te werken. Velen wach ten nu nog om daar hun woningen te kunnen bouwen, en als dit nog lang duurt, zou hen den lust tot bouwen wel eens kunnen vergaan. Wordt goedgevonden. Alvorens de vergadering te sluiten, wenscht de Voorzitter den heer Sassen geluk met zijn benoeming tot lid der Prov. Staten. Wie de laatste jaren de heer Sassen in woord en geschrift ge volgd heeft, weet dat hij iemand is, die op de eerste plaats de belangen van de arbeiders behartigen wil, daarnaast zal men "hem ook hebben leeren kennen als voorstander der Middenstanders. Ieder zal moeten toegeven dat het be hartigen der belangen van deze twee groote groepen de geheele werkkracht van een mensch vergt. Wanneer men daarnaast ook nog werkt voor de belan gen der landbouwers, dan heeft men een veelzijdigheid die men maar zelden in één persoon vereenigd ziet. Het spreekt vanzelf, dat al deze groepen groote ver wachtingen hebben van uw benoeming tot lid der Prov. Staten en ik ben er van overtuigd, dat U, nu U in de gelegenheid bent, door daden zult toonen, wat U steeds hebt voorgestaan, en dat IT de verwachtingen die men van U heeft, niet zult beschamen. Spreker hoopt, dat voor al de groepen waarvan de heer Sassen voorstander is, een tijd van bloei en vooruitgang zal aanbreken, en dat hij mag werken in 't belang van deze streek en deze stad, tot voldoening van zijn eigen persoon. De heer Sassen dankt, en zegt met de hulp van Boven naar best vermogen in de Staten te zullen werken, en de be langen van gewest en gemeente te zul len voorstaan. Hierna wordt de vergadering geslo ten en gaat de Raad in geheime zitting over ter bespreking van reclames hon denbelasting. W Ons Ledikant is verlaagd in prQs met f 1.50 GEVESTIGD TE ARNHEM BONBONS BONBONS Laat nu fotografeeren, Nu heeft U nieuwe kleeren. Het werk in 't groot of klein, Alles is even piek-fijn. Aanbevelend,

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7