Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD li A FEÜILLET GEMEENTERAAD. fMMER 43 WOENSDAG 27 MEI 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD DE WAARSCHUWINGEN BEGINNEN AL. Het economisch leven in ons land neemt nu al gedurende Vis jaar een werkelijken draai naar een lager ni veau. De groot-handelsprijzen; de klein handelsprijzen; de waarde der effec ten; de pachtprijzen; de geldrente. dat alles daalt geleidelijk, maar con stant. Nu en dan geschiedt deze daling met een schokdaar waar men probeerde de daling tegen te houden. Ook de loonen volgen; 't heeft reeds hier en daar sociale wrijving tot ge volg. Laat ons hopen dat geleidelijk door samenwerking het lager niveau bereikt zal worden. als dat ten minste moet. De terugslag in belastingopbreng sten ziet men ook reeds. Sommigen slaat den schrik reeds om 't hart misschien is dat nog altijd beter dan 'argeloosheid Het Algem. Hbld. schrijft in een be schouwing over 's Rijks finantiën: De eerstvolgende dienstjaren zul len dus in financieel opzicht zeer moeilijk worden, want het is thans duidelijk genoeg, dat de teruggang van de opbrengst der Rijksmiddelen niet van korten duur zal zijn. Daarom dienen nieuwe uitgaven zooveel mo gelijk te worden bestreden, terwijl op de gewone uitgaven zooveel als het kan moet worden besnoeid, opdat wij later niet komen te staan voor verdere belangrijke belastingheffingen. Van de kapitaalbezitters zal echter dooi de enorme koersdaling en het veel ge ringer rendement van industrieele en koloniale fondsen aanmerkelijk min- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 18. Het aldus afgepaalde stuk grond was bedekt met een massa in elkaar geknoopt touw, een soort van geïm proviseerd net, waarin een heele ver zameling haneveeren was gestoken. Obeah, mompelde Harrel. Dus ze oefenen „Obeah" tegen me uit. Nu zullen we het hebben. Hij wist niet hoe lang die wonder lijke aandoening daar al stond opge steld; waarschijnlijk al een paar da gen, want sedert de eerste dagen van Morrence's bezoek, toen hij met zijn gast de plantage was rond geweest, bad hij dezen uithoek van zijn terrei nen niet bezocht. De negers hadden bet vermoedelijk wel gezien, maar die badden natuurlijk niets gezegd, die waren veel te bang om over deze ge heimzinnige en gevaarlijke kracht te spreken. De zwartjes waren ongetwijfeld in bun ziel overtuigd, dat hij ten doode "as opgeschreven en zouden in hun angst niet nalaten om een voorwend sel te zoeken om zoo spoedig moge lijk zijn dienst te vex-laten. Bah! wat een vervelend gezeur, Mopperde hij. Hij reed door een ope ning in de haag het weiland in, steeg en wrong en trok de palen een voor 4 uit den grond, waarbij hij in zijn der kunnen worden verkregen, het geen zich den eersten tijd in de belas tingopbrengst geducht zal weerspie gelen. Zelfbeheersching hij Regeering en Parlement, wat het voteeren van uit gaven betreft, is daarom tegenwoordig beslist veel meer geboden dan anders het geval zou zijn. KWALITEITSZETELS STAN- DENVERTEGENWOORDIGING. De „Nieuwe Tilburgsche Courant" betreurt, dat er over het algemeen niet voldoende notitie is genomen van de encycliek van Leo XIII, „Gra ves de communi re". Het blad be treurt dit o.a. om de volgende wel op merkelijke reden, schrijft de Maas bode. Een feit is, dat het geharrewar over de z.g. standenpolitiek en de kwaliteitszetels achterwege zou hebben kunnen blijven wanneer- men zich onvoorwaardelijk aan de bedoeling en den tekst van de twee de sociale encycliek had overgege ven. Want hier werd uitgemaakt en voorgeschreven, dat de hoogere en intellectueele klassen niet alleen het recht, maar zelfs den plicht hebben zich te spannen voor de so ciale beweging en dat zij zich dus, met het gegalm over de noodzake lijkheid van den blauwen arbei derskiel te hebben gedragen om een inzicht te hebben in „wat daar leeft onder het volk", niet behoefden te laten opruimen. De arbeiders hadden het volste recht en schoon gelijk hun aandeel in de politieke ambten op te ei- schen, maar men had niet de ge noemde argumenten mogen aan voeren. In de politieke democratie mag de arbeider Zus evengoed als ontstemming veel te veel kracht ge bruikte, want zij waren vrij losjes er in gedreven. Daarop smeet hij alles op een hoop en schopte het onder de haag, met het voornemen de negers order te geven het den volgenden dag weg te ruimen. Toen hij weer opsteeg, had hij het vreeselijk warm, maar hij had zich ingespannen en het was elf uur, dus daarin zag hij niets vreemds. Met een zucht van verlichting kwam hij even later zijn koele veranda in, liet zich een glas melk met soda-water bren gen en dronk het in één teug leeg. Dat verkoelde hem, maar opeens voelde hij een lichte rilling en hij vroeg zich af of hij kou zou hebben gevat. Naarmate het later op den dag werd maakte de schroeiende zonnehitte plaats voor een klamme, vochtig-war- me damp. Harrel zat bijna den gehee- len middag op de veranda; hij rookte sigaretten en dommelde, met het ge voel alsof de hitte zijn hersens samen snoerde en met een smachtend heim wee naar den frisschen zeewind van het Engelsche vaderland. Hij was lam geslagen door de benauwende hitte, zooals nog nooit tevoren het geval was geweest, en toen de thee gebracht was, dronk hij het eene kopje na het andere, maar zijn eten roerde hij niet aan. Eindelijk, toen het begon te sche meren, dwong hij zich om op te staan en wat te wandelen in den rozentuin. Maar het was alsof alles voor zijn oo- gen schemerde, de bloemen één rom- meligen hoop vormden en zijn voeten van lood waren. Toen een hevige duizeligheid ett koude rillingen. Koorts, drong het vaag tot zijn bewustzijn door, en niemand in de na- de baron Zoo naar eenïgen zetel doen, maar niet met het argument, dat men arbeider moet zijn geweest om verstand te hebben van de so ciale kwestie. Dan had, salva reve- rentia, zelfs Paus Leo XIII 't recht niet gehad, zijn encycliek te schrij ven WAALWIJK. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag 29 Mei 1931, des namiddags 7 uur ten Raadhuize. Aan de orde 1. Ingekomen stukken, a. Van de Qed. Staten. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Maart 1931 tot verhuring van een gymnastieklokaal aan de vereeniging .Ons Middelbaar Onderwijs in Noord—Brabant" te Tilburg. bijheid die het weet en die hier voor de dingen zorgen kan. Hij had niet veel verstanl van "deze soort tropische koorts; hij had wel gehoord van menschen, die er drie weken „mooi" mee waren geweest, en van anderen, die in twee of drie da gen weer op de been waren. In elk geval, als hij morgen niet beter was, zou hij dokter Meillet een boodschap sturen; nu, tegen den avond, zou hij dien goeden ouden man maar niet meer lastig vallen. Het kostte hem in spanning om te denken; alles was vaag en verward in zijn geest. Hij wilde een van de bedienden roepen, maar hij had er de kracht niet toe, zijn stem scheen hem in den steek té laten. Hij wist niet hoe hij, strompe lend en wankelend, de voorgalerij weer bereikte en in huis kwam. Hij was beurtelings warm en koud en had een gevoel in zijn hoofd alsof dat op eens driémaal de natuurlijke grootte had Eindelijk scheen iemand hem dan toch gehoord te hebben, want hij was zich vaag bewust dat hij een van zijn huisjongens om heete whiskey en water vroeg en meedeelde dat hij naar bed ging. Er was geen kinine in huis en Harrel wist niet wat hij beginnen moest. De neger scheen huiten zich zelf van schrik; hij bracht het ge vraagde, maar liet zijn meester zelf den drank mengen en verdween weer zoo snel als met goed fatsoen moge lijk was. Waarom doet die kerel zoo ang stig? dacht Harrel verward; zou die idioot bang zijn dat koorts besmette lijk is? In zijn halve verdooving dacht hij heelemaal niet: meer aan de bamboe- palen en de sodawater-fleschjes in 't b. Van H. G. Langemeijer alhier" Mededeeling aanneming zijner her benoeming tot lid der commissie voor de lichamelijke opvoeding c. Van P. G. van Vliet alhier. Mede deeling aanneming zijner benoeming tot plaatsvervangend lid stembureau Nr. 2. d. Van J H.Janssen. Utrecht Proces verbaal van kasopneming bij den gem ontvanger op 28 April 1931. e. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederl. Gemeenten, 'sGravenhage. Rapporten betreffende: kasopneming en controle gem ontvanger 2e kwartaal 1931, controle jaarrekening gemeente werken 1930, controle jaarstukken en boekhouding hypotheekbank 1930. controle jaarrekening en boekhouding slachthuis 1930, controle jaarstukken woningbedrijf 1930. f. Van de commissie tot Wering van Schoolverzuim alhier. Verslag 1930 g. Van de Ged, Staten. Aanschrijving betreffende geldelijk beheer instellingen van weldadigheid. 2. Voorstel tot wijziging van het huurreglement voor het Woningbedrijf. 3. Voorstel tot verhooging van de subsidie aan de Commissie voor Werk verruiming in de Schoenindustrie. 4. Voorstel tot deelname in het aandeelenkapitaal der N V. tot Keuring van Electrische Materialen te Arnhem. (Zie prae—advies A) 5. Aanbieding verslag volkshuis vesting, over 1930. 6. Vaststelling onteigeningsplan in het belang der volkshuisvesting (Zie prae—advies B). 7. Wijziging gemeente- en bedrljfs begrootingen over 1930. Prae-Advies A Door de Vereeniging van Stroomdis- tributiebedrijven in Nederland is tot weiland en aan 't feit dat er „Obeah" j tegen hem uitgeoefend werd. Maar J zijn personeel dacht er zooveel te meer j aan en beschouwde de koorts als een j direct gevolg van de duistere krach- j ten, die op hun meester waren losge laten Gedurende den nacht nam de koorts steeds toe; hij lag in bed te woelen en te draaien, nu eens gloeiend heet, dan weer rillend van kou. Langzamerhand begon hij te ijlen en waande zich weer in Engeland bij zijn vrienden. De bedienden, te bevreesd om naar bed te gaan, luisterden trillend van ontzetting; hoe hij telkens het refrein van een schoolliedje herhaalde; hoe hij bulderde van het lachen om vroe ger beleefde studentengrappen; hoe hij later op smeekenden toon spKkk tegen iemand, die hij meende dat naast zijn bed zat en voor wien hij al les uitstortte, dat hij twee jaar tevo ren met moeite ingehouden had. Daarop werd hij rustiger en de zwartjes wat minder angstig, toen hij op kalmen toon verder praatte tegen een denkbeeldige „Babs". Hij scheen te meenen dat zij zijn hand vasthield en vroeg haar haar koele vingers op zijn voorhoofd te leggen. Hij wist ze ker dat zijn voorhoofd minder gloei end en pijnlijk zou zijn. Bij het krie ken van den dag sloop een troepje ne gers, met hun bezittingen in eéh bun deltje bij zich, het huis uit. Ze ont moetten de daglooners die naar hun werk oj) het land gingen. De beide groepen hielden een conferentie. Het is niet verstandig om aan 't werk te gaan, beweerde een van de huisbedienden. Het is slecht met Massa Harrel; hij gaat dood.... Heusch Robert? Is het zeker? vroeg een van de arbeiders in ant- Prfis der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bfi contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfidag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. ons college het verzoek gericht om te bevorderen, dat de gemeente zal deel nemen in het aandeelenkapitaal der N.V. tot Keuring van Electnsche Mate rialen te Arnhem. Deze vennootschap stelt zich ten doel, de electriciteitsbedrijven van ad vies te dienen nopens de materialen, welke volgens de voorschriften in de installaties, aan te sluiten op hunne netten, zouden mogen worden gebruikt en voorts om zich met de keuring van de materialen, door de bedrijven zelf benoodigd, te belasten. Van de door de vennootschap goedgekeurde materi alen, die dan aan de minimum eischen, welke ter zake moeten worden gesteld, voldoen, verschijnen geregeld lijsten, waarop tevens is vermeld, welke ma terialen van het keuringsteeken mogen worden voorzien. Deze laatste materi alen voldoen aan hoogere eischen dan voor de gewone goedkeuring worden gesteld, welke eischen in internationaal overleg met tal van andere landen worden ontwikkeld, Het voordeel, dat in deelname in het aandeelenkapitaal is gelegen, is dus eenerzijds, datde kleinere bedrijven die, met het oog op de hooge kosten, zelf geen behoorlijk ingericht laborato rium hebben, profijt kunnen trekken van het modern ingerichte laboratorium der vennootschap, terwijl anderzijds alle bedrijven belang hebben bij een goede en uniforme regeling betreffende de voorschriften voor keuring van installaties en materialen. Hoewel in de toekomst zeer waar schijnlijk nog een beroep zal worden gedaan op de aangesloten bedrijven om steun in den vorm eener jaarlijksche bijdrage gedurende 10 jaren van f 0.95 per K.W. meteen minimum van f P5. per jaar, wordt daarnaast het nemen van een aandeel wenschelijk geacht, aangezientot heden de aandeelen slechts in handen waren van de groote produc tiebedrijven. Wanneer de kleinere z.g. woord op deze mededeeling. Wordt hij door „Obeah" gedood? Het vreeselijke woord werd met kennelijke schroom uitgesproken. Vast! Hij heeft vreeselijke koorts. Het heele huis is onder „Obeah". Wij gaan heen, dat moeten jullie ook maar doen! De daglooners aarzelden een oogen- blik, maar tenslotte gingen ze met de huisbedienden mee en slopen de hek ken van L'Opale uit. Het was doodstil op de verlaten plantage, alleen het klagelijk gejank van den hond ver brak de stilte Harrei's ziekte werd niet zoo heel spoedig bekend, tengevolge van het feit, dat de zwarten die toeschreven aan „Obeah"Negers praten niet over deze gevreesde macht, als ze het ee- nigszins vermijden kunnen, zeker niet tegen blanken. Maar aan het eind van den tweeden dag bedacht een van Harrel's huisbe dienden, dat hij verstandig zou doen om een nieuw baantje te zoeken, eer al zijn geld op was, en bij dwaalde rond in de buurt van Rêve d"Or. Hij durfde zijn diensten niet aan den op zichter daar aanbieden, omdat die hem niet bepaald vriendschappelijk gezind was en hij wachtte of mis schien iemand van de familie zich zou vertoonen. Toen dat eindelijk gebeur de, was dat echter niet Salmon zelf, zooals de neger gehoopt had, maar de jonge „Missis". Eulalie de Floissac had haar pon- nie gezadeld om bij liet koeler wor den van den dag een rit te maken. Ze hield den teugel in, toen de man haar „goedenmiddag" wenschte en vroeg wat hij wilde. Ik zoek een baantje, juffrouw, antwoordde hij bedremmeld. Wordt vervolgd. IVaalwyfescIie en Langstraatsclie Courant

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1