Woensdag 27 Mei '31. 54e Jrg. TWEEDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. JAARMARKT te waalwijk op DONDERDAG 28 MEI 1931. Een prachtig succes der harmonie „St. /an' De goede verwachtingen die men jlgemeen had van de deelname aan jet Intern. Muziekconcours te Oss. door de harmonie „St. Jan" zijn niet [esctiaamd geworden. De toewijding en bekwame leiding van instructeur van Loon en directeur Thijssen, de bewonderenswaardige ambitie door de muzikanten vooral den laatsten tijd aan jen dag gelegd zijn met 'n prachtig sue- tesbekroond geworden. Met 364 punten, 28 meer dan voor een eersten prijs noodig was, heeft „St. Jan" in de 2e aldeeling beslag weten te leggen op jen eersten prijs, met lof der jury Voorwaar een mooie prestatie van dit jeugdige muziekcorps dat, na zich met eerste prijzen te Zevenbergen en te Roosendaal respectievelijk in de 3e en 2e afdeeling te hebben geplaatst, zich met deze nieuwe overwinning reeds tot de le afdeeling heeft opge werkt. Hulde aan deze kranige muzi kanten, directeur en instructeur, als mede aan den heer v. d. Akker uit s Bosch die de laatste repetities de directie met zijn zeer deskundige adviezen ter zijde stond. Te ruim 10 uur ondernam het gezelschap per autobus de reis naar Öss, begunstigd door prachtig weer en in de beste stemming, In Oss bleek concours en de verdere feestelijk heden keurig geregeld. In spanning werd de beurt van optreden afgewacht waarbij men gelegenheid had te con- siateeren dat de prestaties ook van de andere corpsen meestal op zeer hoog peil stonden. 't Was ongeveer half vijf toen „St. Jan" op de kiosk voor de jury plaats nam. In den beginne 'n ietsje onzeker, hoorden we met voldoening dat het steeds beter vlotte en over het geheel genomen was het eerste, verplichte nummer zeer goed uitgevoerd. Het eigen gekozen nummer kreeg zulk een sublieme vertolking als wij het op de \spetliies nog niet van haar gehoord hadden. De directie was dan ook over het geheel zeer goed tevreden, echter werd de uitslag nog In de grootste spanning tegemoet gezien. Te ruim 5 uur werden per loudspeaker de eerste uitslagen op het terrein bekend ge maakt. De laatste van het lijstje was: .Harmonie St. jan Waalwijk le prijs met lof der jury, met 364 punten". Reeds zoodra men de woorden .eerste prijs" verstaan had, barstte er zulk een iuid gejuich uit het gezelschap los dat het hooge punten-aantal alsmede het vleiende praedicaat .met lof der jury" door velen niet meer verstaan werd. In uitgelaten, vrooiijke stemming werd nog eenigen tijd te Oss doorge bracht. terwijl postduiven inmiddels het blijde nieuws overbrachten naar Waalwijk, waar men, door het lange uitblijven van eenig nieuws, reeds minder hoopvol begon gestemd te worden. Zooveel te grooter was echter de blijdschap toen de tijding van de hooge bekroning bekend werd en zich als een loopend vuurtje door v.m. Baard wijk verspreidde. Toen bleek weer eens hoe de inwoners hier met de harmonie .St. Jan" meeleven. Alles was terstond in de weer om het corps een waardige ontvangst en hulde te bereiden. Te circa 8 uur werd het gezelschap thuis verwacht doch door een motor defect aan de autobus had men een uur vertraging en werd het bijna 9 uur eer het aan de kanaal-brug arriveerde. Daar stond de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" reeds lang hare be kroonde Zustervereeniging op te wachten te midden van een groote menigte die was opgekomen om het corps een hartelijke ontvangst en hulde Ie bereiden. Namens de liedertafel voerde de vice voorzitter de heer W. v. d. Mee, bij ontstentenis van den voorzitter, het woord waarbij hijs mede namens alle ingezetenen, in welgekozen woorden hulde bracht aan het kranige muziek gezelschap en er nog eens den nadruk op legde hoezeer de inwoners met hun harmonie mede leven. Nadat de instructeur, de heer v, Loon met een krans was omhangen, zongen do zangers den muzikanten een „Z1 leve lang" van v. Paschen toe, waarna de harmonie „St. Jan" met de lieder tafel voorop een muzikale rondwande Hog door v.m. Baardwijk maakte, wat heel wat volk op de been bracht. Toen men daarna in het oefenlokaa in het Patronaatsgebouw arriveerde wachtte den muzikanten een nieuwe aangename verrassing. De geheele zaal was feestelijk versierd en op de lange tafelrij prijkten vele bloemen o.a, een prachtige bloemenmand van den be schermheer den heer H. Donkers. Door den Voorzitter van „St. Jan" werd hier een hartelijk dankwoord gericht tot allen die het bekroonde corps zoo'n feestelijke ontvangst hadden bereid, in het bijzonder de liedertafel Tot Bloei der Toonkunst", den be schermheer en de vele datnes die zich beijverd hadden de zaal te versieren. De vice-voorzitter der liedertafel kreeg nogmaals gelegenheid de har monie toe te spreken en daarbij de prettige verstandhouding te schetsen tusschen beide gezelschappen. Hij vertrouwde dat deze samenwerking nog bevorderd zou worden als men straks op de nieuwe kiosk de burgerij zal kunnen vergasten op muziek- en zang-uitvoeringen uit er kentelijkheid voor de finantieelen steun die beide gezelschappen van de inge zetenen moge ondervinden. Door de liedertafel werden nogeenige mooie nummers ten beste gegeven. Nadat nog een glas op den geluk kigen afloop was geledigd, was deze huldiging ten einde en konden de leden der harmonie na 'n inspannenden dag een welverdiende rust gaan ge nieten om den volgenden avond in Café „'t Vosje" weer bijeen te komen ter verdere feestviering. De vereeniging „Waalwijks Belang" bood mede op hartelijke wijze hare hulde en felicitaties aan. 't Is een succesvolle dag een prach tige prestatie geweest waarop bestuur, leden, instructeur en directeur van St. Jan" met trots mogen terug zien. Het moge een aansporing voor hen zijn met dezelfde jeugdige voortvarendheid te trachten in hoogere afdeelingen een zelfde succes te behalen. Leder voor China. Naar wij vernemen zullen van 20 t./m. 23 Juli a.s. op het bureau der Kamer van Koophandel alhier worden tentoongesteld monsters o.a. van che- vreau-, chroom-, zoolleder, reptielleder enz., welke soorten afzet vinden op de Noord-Mantsjoerijsche markt. Nadere bijzonderheden hieromtrent hopen wij t. z. t. nog mede te deelen. Trekking Kiosk-verloting. A.s. Zaterdagmiddag 3 uur heeft in het Patronaatsgebouw de trekking plaats van de verloting, georganiseerd door het comité tot oprichting eener kiosk te v.m. Baardwijk. Aanrijding. Gisteravond werd de dienstbode van den heer S. in de Grootestraat nabij de Haven door een passeerende auto van den heer v. E. gegrepen. Achter de auto was een fiets gebonden, die te ver uitstak, zoodat toen de auto uitweek het meisje, dat op het trottoir iep, door de fiets werd geraakt en tegen den grond gesmeten. Zij kwam er echter met den schrik en met een stel gescheurde kleeren af. De auto reed door. Concours „De Eendracht". Het Kruisboogschuttersgezelschap De Eendracht", gevestigd in 't café van den heer L. Leijtens alhier, hield gedurende beide Pinksterdagen op hare banen in genoemd café een groot concours voor kruisboogschutters. Dank zij het prachtige weer en de goede leiding slaagde dit concours op buitengewone wijze. Beide dagen was de belangstelling zeer groot. Er werd bijzonder goed geschoten. Zondagmiddag ten 12 uur werd het concours geopend door den voorzitter der vereeniging „De Eendracht", den heer A. de Graaf, die de talrijke aan wezigen van harte welkom heette en de hoop uitsprak dat de wedstrijden een aangenaam en sportief verloop zouden hebben. Maandagavond werden de prijzen door den heer de Graaf met een toe passelijk woord uitgereikt. De uitslagen waren als volgt Korpswedstrijd le zestallen I De Rozenplant in't Woud, Tilburg 80 p. 2 De Geest des Tijds, Tilburg 78 p. 3 De spruit wordt een boom Oisterwljk 76 p. 4 Ons Genoegen Boxtel 75 p. 5 Godfried van Bouillon Vught 74 p. 6 Nooit Gedacht, Waalwijk 72 p 7 De Molenschutters Tilburg 71 8 Rozenjacht, Tilburg 70 p. Korpswedstrijd 2e zestallen 1 De spruit wordt een boom, Oister. wijk 77 p. 2 Godfried van Bouillon Vught 70 p. 3 De Geest des Tijds, Tilburg 65 p. 4 De Heidebloem Waalwijk 65 p. Kampioen: 1 C. de Kolk, Tilburg 15 p. 2 J. van Loon, Tilburg 15 3 M. Doleweerd. Oisterwijk 14 p. Koningskruis 1 J. van Vermeer Tilburg 14 p. Eerekruis 1 C. de Kolk, Tilburg 15 p, Meeste zestallen De spruit word een boom, Oisterwijk 153 p. Personeele zestallen 1 De Geest des Tijds Tilburg. 2 De Rozenplant, Tilburg 81 p. 3 De spruit wordt een boom, Oisterwijk 80 p. 4 Nooit Gedacht, Waalwijk 78 p. Personeele drietallen1 De Geest des Tijds, Tilburg 43 p. 2 De Molen- schutters, Tilburg 43 p. 3 De spruit wordt een boom, Oisterwijk 42 p. 4 De Rozenplant in 't Woud, Tilburg 42 p. De Muziekfeesten ie Capelle. Maandag, 2en Pinksterdag, werden de groote muziekfeesten te Capelle voortgezet en besloten door een prach tig festival, waarvoor een 9-tal vereeni- gingen waren opgekomen. In de raadzaal van het voormalig raadhuis werden om 1 uur de besturen der verschillende corpsen ontvangen. De heer A M. Verheijden Adr.zn., voorzitter van het uitvoerend comité er feesten, sprak hier een kort wel komstwoord, waarbij hij gelegenheid vond er zijn voldoening over uit te spreken dat zoo talrijke vereenigingen waren opgekomen om hun medewer king te verleenen aan de voltooiing van dit muziekfestijn. Hierna werd de eerewijn rondgediend. De officieele ontvangst was hiermee afgeloopen en buiten maakten de ver eenigingen zich op om naar 't feest errein aan de Nieuwevaart te vertrek ken. Aan het hoofd ging de feestvierende vereeniging waarachter volgdenDub- jelmannenkwartet Zang en Vriend schap Waalwijk, Muziekgezelschap ïuterpe 's Gravemoer, Gem Zangver- eeniging 't Rozeknopje alhier, Muziek gezelschap Volksvlijt en Volksvermaak Vaspik, Gem. Zangvereeniging Voor uitgang zij ons Doel, Gem Zangver eeniging Hallelujah Waalwijk v.m. iesoijen, Mannenkoor Vriendenkring Taarsteeg, Muziekgezelschap Juliana Uitwijk (Almkerk) en Kon. Muziek gezelschap Euphonia Kaatsheuvel. Onder groote belangstelling zette de groote stoet, waaraan de talrijke vaan dels een fleurig aanzien gaven, zich n beweging naar het terrein, waar te uur het festival, dat geopend werd met een drietal nummers van ons mu ziekgezelschap Kunst na Arbeid, een aanvanvang nam. Tijdens de concerten, die door de verschillende zang— en muziekgezel schappen werden gegeven, was er voortdurend groote belangstelling, waartoe voorzeker het prachtige zomer weer niet weinig zal hebben meege werkt. Vooral des avonds tijdens het concert der Kaatsheuvelsche harmonie Euphonia" was het zeer druk en er ïeerschte een feestelijke stemming op iet terrein, speciaal in de talrijke vermakelijkheden die waren opgericht. Na afloop van het festival vereenigde men zich in de bestuurstent, waar onder toezicht van den Opperwacht meester Pieterse, Brigade Commandant Kon. Matéchaussée te Kaatsheuvel, door de dames J. en A. Cové de trek king der verloting van de aan het festival verbonden geldprijzen verricht werd. De uitslag hiervan was Muziekgezelschap Volksvlijt en Volks vermaak Waspik le prijs f 100, Gem. Zangvereeniging 't Rozeknopje 2e pr. f 60, Muziekgezelschap Juliana Uitwijk (Almkerk) 3e pr. f 40, Dubbelmannen- kwartet Zang en Vriendschap Waalwijk 4e pr. f 25 en Gem. Zangvereeniging Vooruitgang zij ons Doel 5e pr. f 15 Na het concert nam de heer A. M Verheijden voor de laatste maal het woord om alle medewerkenden dank te zeggen voor alles wat zij gedaan hebben om dit muziekfeest te doen slagen. De alg. voorzitter sprak als volgt Dames en Heer en. Nu wij aan het einde van het muzi kale gedeelte dezer feesten zijn, wil ik even het slotwoord uitspreken, alvorens aan het laatste nummer, het vuurwerk te beginnen. Ik hoop dat alle aanwe zigen tevreden zullen zijn. De feesten zijn geslaagd trots den ondervonden tegenstand. Het ware eerlijker geweest, wanneer het starre en would-be calvinisme ge zegd had, dat het uit principe en be ginsel tegen alle kunst was. Wie de laatste weken des Vrijdagsavonds tus schen 8 en 8V2 ure zijn radiotoestel op 298 Meter golflengte afstemde, is vol doende overtuigd. Men hoorde de harde waarheid. De aanval op de ver makelijkheden moest slechts dienen als knuppel in het hoenderhok. Ik vraag zijn kindertuin-speelplaatsen geoor loofd Dengenen, die evenais spreker zijn oogen goed den kost gaf, zagen onze vooraanstaande tegenstanders op de tentoonstellingen te Waalwijk en Antwerpen doorloopend in cabarets en Lunaparken. Honi soit, qui ma ly pense, zeggen de Franschen. De veld slag is geleverd en schitterend gewon nen, dank zij het gunstige weder en de steeds toesnellende kunstlievende muzikale hulptroepen uit Capelle en omgeving. Hiervoor aan allen dank Wij vragen evenwel Uwen moreelen steun voor het steeds driester optre dend fanatisme. De radio—misère leer ons genoeg. Hiermede basta, Aü fond, stond ik persoonlijk wel eenigszins „sceptisch" tegenover dit concours. De reden Deelnemende vereenigingen van vóór 5 jaar waren zeer ontevreden over de beslissingen der jury destijds Ik ging evenwel accoord met verschillende jury—leden wo. de Heeren Diamant, Wierts, Nieuwenhoven, Emile Schrey e a. dat het uit moest zijn met de prijzen— smijfferij, ledereen, groen en rijp, wierp zich op als Directeur zonder eenige scho lastiek. Vereenigingen verschenen ten tooneele, waarvan men ging loopen. Hier in Capelle hebben wij nu on dervonden, dat het vorige paarden middel genoeg bracht. In alle afdee lingen kon men opmerken, dat ernstig was gestudeerd Kwalitatief is men sterk vooruitgegaan. Heeren jury leden hadden meermalen eene moeilijke taak, doch kweten zich vol onpartijdigheid, waarvoor nogmaals onzen oprechten dank. Met het grootste genoegen heb ik gezien, dat Capelle en zijn ganschen omtrek genoten heeft van deze muziek. Waar van 1 tot 7 uur wellicht 2000 menschen rond de kiosk bleven, waar men een speld kon hooren vallen, is voorwaar een reuzen—prestatie. Dit is een zachte pleister voor het geheele comité op een geslagen wonde. Geen wanklank is gehoord De vele strubbe lingen binnenskamers laten wij gevoe gelijk daarbuiten. Wij hebben met alle stroomingen rekening te houden en hadden zorg te dragen, dat „Kunst na Arbeid" een inke finantieele ruggesteun verkreeg, wat nog twijfelachtig is Wij kunnen het evenmin helpen dat iet overgroote deel van Capelle jaren lang smoorlijk verliefd was op Johan Strauss en tegenwoordig op Frans ^ehar en niet op Beethoven of Bach a. ik persoonlijk hoor de cantates van aatstgenoemde graag. Wij hebben met de verschillende smaken op muzikaal gebied rekening te houden. De leidende Capelsche Heeren hebben sinds 70 aren gezorgd dat men andersdenkenden niet bespotte. Wij eischen onze ge jaste vrijheid, die wij andersdenken- len eveneens gaarne gunnnn. Verder nog een dankwoord aan de wee zusterverenigingen „Concordia" van Loon_op—Zand en „Euphonia" van Kaatsheuvel, die het festival met hunne keurig verzorgde programma's besloten. Een woord van dank aan de bij zonder uitgebreide Rijks- en Ge meentepolitie, die ten tweede male in onze gemeente wederom niet tactvol behoefde op te treden. Met genoegen vernam ik dan ook van deze Heeren, dat steeds een prettige, niet uitgelaten stemming bleef bestaan. Men durft te spreken van achteruitgang op alle ge bied in onze plaats. Ik opponeer hier tegenover, wat een vooruitgang sinds mijne jeugdDe voorzitter van het eestvierend gezelschap de Heer J. Michael heeft de aanwezigen op 13 Vlei hartelijk toegesproken, zeggende viert vroolijk feest, laat geen wanklank hooren. Gelukkig het heeft zóó mogen zijn. Het comité dankt alle aanwezigen voor de volle mede- en innige samen werking. Het is een bijzondere eer voor het comité geweest, van de jury zoowel als van Directeuren te mogen verne men, dat de geheele opzet tot in de puntjes verzorgd was. Onzen dank aan den voorzitter der terrein—com missie den heer J Michael, voor de vele zorgen aan dit onderdeel besteed. Ik kan niet besluiten, alvorens alle comité—leden persoonlijk dank te zeg gen voor de innige samenwerking. Men heeft het mij bijzonder gemakke lijk gemaakt. Ik eindig met een leve .Kunst na Arbeid", leve Capelle. Op deze rede volgde een luid applaus. Tot slot werd ten 11 uur een schit terend uit 29 nummers bestaand vuur werk ontstoken, waarvan de slot— decoratie, bestaande uit de woorden „Leve Kunst na Arbeid" in chassivet- vorm met ontbranding van brillant- fonteinen, welke een fraai nimbus vormden om de woorden en met kanonslagen eindigde, een waardig slot bracht aan dit muziekfestijn. Dank zij het weer, dat zich den geheelen dag uitstekend hield, trok ook het festival zeer vele belangstel lenden en niettegenstaande het drukke bezoek had alles een rustig verloop en geen enkele wanklank is gehoord. De grootsch opgezette muziekfeesten ter viering van 't le kroonjaar van het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" behooren hiermede weder tot 't verleden en we kunnen gerust zeggen dat ze een uiistekend verloop hebben gehad. Het Uitvoerend Comité kan dan ook met de meeste voldoening op de voltooiing van haar maandenlangen moeitevollen arbeid terugzien. We twijfelen dan ook niet of de leden van dit comité, alsmede de jubilee- rende vereeniging en de vereenigingen die tijdens het nationaal muziek— en zangconcours op Hemelvaartsdag en met het festival op 2en Pinksterdag de gasten waren van de jublleerende vereeniging, zullen aan deze dagen de aangenaamste herinneringen bewaren Hulde niet 't minst aan den onver- moeiden Voorzitter. Een woord van dank, zoowel aan rijks— en gemeentepolitie voor haar zeer gewaardeerde medewerking ge durende deze feestdagen moge ons verslag besluiten. DRUNEN. De kermis is dan wederom grootendeels voorbij en men kan gerust zeggen er iff goed gefeest, vooral met de Pinksterdagen. Bij den heer Vissers werd op de beide dagen een concert gegeven door het bekende ensemble van Steenhoven met medewerking van de alom bekende humorist J. v. Esch, welke het talrijk publiek op uitstekende wijze wist te vermaken. Door de Harmonie „de Volharding" werd Dinsdag in de zaal van den heer Th. Elshout een keurig matir ée gegeven waarbij optrad het bekende duo Jean en Lucte uit Gent. Een prachtig pro- gtarnma werd door deze eerste klasse Vlaamsche Transformatie-zangers uit gevoerd, waarbij wij even moeten aanstippen .Het afscheid van een Visscher", hetwelk keurig op drama tische wijze werd vertolkt. Ook het komisch gedeelte viel goed in den smaak, er werd onbedaarlijk gelachen, Werkelijk wij kunnen zeggen, dit duo is een der beste, die wij hoorden. De begeleiding op de piano was bij Mej. Vekemans in gp^de handen. De diverse muzieknummers werden onder leiding van den heer v. Huiten keurig vertolkt, vooral het kwartet onder leiding van den jongenheer Elshout, viel zeer in den smaak. Het bal Dinsdag was aller prettigst. Ook in café van Zon is het druk geweest en had de bekende Jaszband veel succes met haar nieuw programma, er was veel belangstelling. Ook in het jongenspatronaat werd een keurig matinée gegeven, waarbij de diverse muzieknummers zoowei ais het humoristisch gedeelte veel bijval oogstten. Ook van de vermakelijkheden werd veel geprofiteerd, Bioscoop en Stoom- caroussel waren steeds vol. Nu a.s. Zondag de laatste dag. Men is reeds druk in de weer om den grooten tuin bij den heer H. Pulles—de Wit in orde te brengen voor het groot Nationaal Concours dat a s. Zondag zal gegeven door de Handboogschutterij „De Wets Zonen" Het belooft schitterend te worden, een groot aantal vereenigingen zullen hier aan deelnemen. Reeds zijn een Corps Comité en een comité voor de personeele baan aan gewezen. De officieele opening zal plaats hebben om 12 uur door de E.Achtb. Heer Burgemeester Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. Prachtige prijzen zijn hier voor beschikbaar gesteld, o.a. door den WelEd. ZeeiGel. Heer Dr. A. W. A. van Seters, den WelEd. Gestr. Heer H. M. L. M. Scheurs, Notaris alhier, de WelEd. Heer J. v. d. Bosch. In totaal zijn er een 40 tal prijzen. ELSHOUT. Tijdens de beide Pinkster- dagen werd onze parochie weer druk bezocht. Om 6 uur was de kerk reeds gevuld. Onder de H Mis werden enkele liederen gezongen door de Dames-zangeressen. Zondag kwamen ter bedevaart de congreganisten uit Nieuwkulk, de zan geressen uit Kaatsheuvel, de H Familie uit Waspik met de Harmonie der jongenscongregatie. Den 2den dag werd nog een bezoek gebracht door de congreganisten der St. Antoniusparochie utt Waalwijk en de congregatie der parochie St. Jan, Waalwijk. De processie naar Brielle ter eere van de H. Martelaren van Gorcum is vastgesteld op 2 Juni a.s, A.s. Zondag zal de plechtige omgang alhier gehouden worden. De dag zal dan beginnen met een alge- meene H. Communie der parochianen. De H. Missen zijn om 6, 8 en 10 uur en om kwart voor 9 voor de congregatie van Vlijmen. Nadenmiddag om 2uur plechtig lof, waarna de plechtige om gang zal trekken naar de kapel, waarbij het wonderbare beeld wordt medege dragen. Aan de kapel wordt een toe spraak gehouden. De stoet wordt op geluisterd door muziek. SPRANG CAPELLE. Wij vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie betreffende de te houden alge- meene ledenvergadering der afdeeling Sprang Capelle van het Groene Kruis op Vrijdag 29 Mei a.s des namiddags te acht uur in het café van den heer Trtffers te Vrijhoeve-Capelle. CAPELLE. De postduivenvereni ging .Nog Sneller" alhier hield een wedvlucht van uit Compiegne, met den volgenden uitslag. 1 J. v. Oosterhout. 2 5 H. Vos, 3 7 M. Mesch, 4 9 D. Groeneveld, 6 11 C. Groeneveld, 8 L. Heurter, 10 L. Verduin, 12 F. Oerlemans, 13 J Tref- fers, 14 J. Boeser. Eerste overdu'f M. Verduin. Eerst constateering 11.30 32 uur, laatste 12 8.4 uur.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5