I! Seeritariaat: Stationsstraat 151. RECLAMEWEEK EEN ETALAGE Ned. Fabrikaat direct gevraagd H.H. Winkeliers! In de plaats van den heer L. v. Wijlen is tot voorzitter der Qeref. Jongelings Vereeniging te dezer plaatse, gekozen, de heer H Barneveld onder wijzer aan de Chr. School in de Nieuw S'raat. CAPELLE. Vorige week Vrijdag vierden de echtelieden D. ie Sage en S le Sage—Dudok, wonende aan de Vaartkant alhier, hun 40-jaftg huwelijks feest onder zeer veel belangstelling. Voor de woning van het jubileerende echtpaar was door de jongelui uit de buurt een passende boog geplaatst, terwijl van de in de haven liggende schepen, de bruidegom is schipper, het nationale dundoek wapperde, Dienzelfden da* herdacht het echt paar Adr. Koor ingr aan het Kerkeind eveneens den dag, dat zij voor 40 jaar in het huwelijksbootje stapten. In de Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van de Coöp. Aan- koopvereeniging «Sprang, Capelie e.o." werd tot zaakvoerder benoemd de heer C. Wagemakers. Bij onderhandsche aanbesteding is het bouwen van een landbouwers- schuur voor Mej P. v. d Schans te Vrijhoeve Capelie opgedragen aan den aannemer C. Michaëi aldaar. Bij de j.l. Zaterdagmorgen ge houden zitting van 't Hoofdstembureau der gemeente Sprang*CapeIle werd na loting de nummering der candidaten- lijsten voor de a s. Gemeenteraadsver kiezingen als volgt samengesteld 1 Lijst Middelkoop e.a. 2 Lijst Kerst e.a. 3 Lijst Wiiligenburg e.a. 4 Lijst Smits e.a. 5 Lijst Boer e.a. 6 Lijst Kraak e.a. Doordat Ds. A. v. Willigen alhier het beroep naar de Ned, Herv. Gem. te Rijssen en Ds. Bolkensteijn te 's Gravemoer dat naar Scheliuinen hebben aangenomen, zullen binnenkort in den Ring 's Grevelduin-Capelle 5 predikantsplaatsen vacant zijn en wel bij de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatsen en te Raamsdonk(veer).Waspik 's Gravemoer en aan den Loonschen- dijk. WASPiK. Door het Centraal Bureau voor de Statistiek is het definitief bevolkingscijfer dezer gemeente volgens de laatst gehouden volkstelling vast gesteld op 1820 mannen, 1690 vrouwen, totaal 3510 De Harmonie „Volksvlijt en Volksvermaak" behaalde op het op Maandag j 1. te Capelie gehouden fes'ival bij loting den len prijs n.l. f 100.— In de heden gehouden zitting van het hoofdstembureau voor de verkiezing van de leden van den gemeenteraad had de nummering plaats der ingele verde candidateniijsten. De lijsten van candidaten, in de volgorde der nummers zooals die door het lot zijn aangewezen zijn: 1. A. P. Brokx, A. G. van Gorp, J. E. A. Stokman. 2. D. C. van der Rijken, J. C. Besters. 3. B Th. J. Langerwerf. M. van Dongen, C A. de Bont, W. E. de Wit. 4 E. J. Rubbens, A. G. Vloeimans, W. B. Verschuren, Jac. j. Smits. 5. A Pruijsers, H. van den Broek, W. Pruijsen, A. P. Verhoeven, L. Verduijn. 6. j. A. Kuijsten. 7 j. H. Smits, L. Rekkers, M. A. Mateijsen, L. Fitters, C. van Dongen Thzn. Het circus Amanda Roberti zal in déze gemeente vanai Zaterdag tot en met Maandag voorstellingen geven. RAAMSDONK. Op 2den Pinkster dag speelde onze Voetbalclub „Het Wapen van Raamsdonk I* een vriend- schappelijken wedstrijd tegen «De Zwaluwen II", welke wedstrijd door het Wapen van Raamsdonk werd ge wonnen met 4—1. Het tweede elftal ging op bezoek naar Loonopzand en verloren met 5—0 van „Blauw Wit I." Op Vrijdag 29 Mei a.s. zal om half zeven bij P. van der Pias—Heere een vergadering worden gehouden van stemgerechtigde Ingelanden van het Waterschap „De Oostpolder." Het aantal leerlingen bedroeg op 1 Mei jl. op het Dorp: RIK. Jongens school 115. R.K. Meisjesschool 110 en de Ned. Herv. School 38 jongens en 25 meisjes. RAAMSDONKSVEER. De K. E. Harmonie „De Eendracht" zal op Zondag 31 Mei om circa half vijf n.m. een muzikale wandeling maken door de gemeente. GEERTRUIDENBERG. Concer. ten. Evenals andere jaren zullen ook in 1931 in deze Gemeente ver schillende concerten gegeven worden op de kiosk op het marktplein. Naast de gezelschappen uit deze Gemeente heeft het concerten-comité zich de medewerking verzekerd van de navol gende vereenigingen Harmonie H.K.l. uit Breda. Harmo nie „Orpheus" uit Tilburg en de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand. Zwemclub. In eene gehouden vergadering van de leden van de Geertruidenbergsche Zwemclub had een verkiezing plaats wegens periodieke aftreding van eenige Bestuursleden. De aftredenden werden allen herkozen. Bekend werd gemaakt dat als badmees ter door het Bestuur werd aangesteld de heer van Dalen uit Breda. Vastge steld werd de rekening 1930 en de begrooting 1931. Ten slotte werd besloten de inrichting te openen 1 Juni a.s. De lijsten voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad zijn bij loting genummerd als volgt: Lijst J. W de Koning No. 1. M. J. Timmermans No. 2. A. I. N. Fuldauer No. 3. L J Okkerse No. 4. J. C. Sassen No. 5. Voor de Evangelisatie der Ned. Herv. Gemeente hoopt Zondag a.s' des namiddags 6 uur voor te gaan Ds. van Willigen uit Capelie. HOOGE- EN LAGE ZWALUWE Men meldt ons: Gedurende twee perloden van vier jaar heeft men alhier gekend een roomsch-katholieke meerderheid in den gemeenteraad. Voordien waren sinds menschen— heugenis de protestanten in de meer derheid. Destijds moest de verandering worden toegeschreven aan het alge meene kiesrecht. Gisteren werden 1066 r.k. stemmen en 1120 protestantsche stemmen uit gebracht Van beide partijen werd slechts één lijst Ingediend. De opkomst was aan beide zijden schitterend. Van proiestantsche schippers, stemge rechtigden en gedomicilieerd alhier zijn ongeveer vijftig niet opgekomen. Gekozen zijn de heeren Beljaars Q. Havermans, J. C. Hoevenaar, J. Razenberg, G. Bossers (allen r.k.) en voorts de heeren C. B de Visser, C Polak, P. van Steeg, P. de Visser, H de Korte en D. Dubbeldam (allen protestant, waaronder één a.r.) 's HERTOGENBOSCH. Als 'n naspel van de veemarkifeesten vingen Maan dag de muziekfeesten aan, georgani seerd door Kon. 's Hertogenbosch' Mannenkoor, in samenwerking met Bosch Gemengd Koor/s Hertogenbosch Muziekkorps en de patronaatsharmonie van St. Catrien. 52 gezelschappen, harmoniën, fanfaren en zangvereni gingen schreven er voor in, waarvan er heden 16 kwamen. Uiteraard heeft dit muziekfeest plaats in de nieuwe veehallen, die blijkbaar overal voor geschikt ziin, maar de volgende week als er 36 vereenigingen komen, zal toch een aantal in den Casinotuin moeten musiceeren. Om 12 uur had ten stadhuize een officieele ontvangst plaats, na afhop waarvan door de muziekgezelschappen op de Markt gezamenlijk werd uitge voerd Gloire de Bois le Due, een nieuwe feestmarsch van den directeur van 's Hertogenbosch Muziekkorps P van den Akker en door de zangver- eeniging het nieuwe Bossche lied, dat P Kallenbach componeerde op woorden van A. Kurvers. KERKNIEUWS. VIJFDE NEDERLANDSCHE KATHO LIEKENDAG TE AMSTERDAM. Na afloop van het mysteriespel „Triomf der Levenden" van Willem Nieuwenhuis, in het Stadion, is Maan dagavond in den met bloemen ver sierden foyer van het Stadion een drukbezochte ontmoetingsbijeenkomst gehouden, waarop aanwezig waren de aartsbisschop van Utrecht, mgr. J. H. G. Jansen, de bisschoppen van Haar lem en 's Hertogenbosch en de bis schop van Bulgarije mgr. G. Deele; 't volledig hoofdbestuur, het Amster dam sch eere-comité en het uitvoerend comité; de ministers mr. T. J. Ver schuur en mr. P. J. Reymer; de voor zitter van de Tweede Kamer mr. J. H. R. van Schaik; verder de deken van Amsterdam dr. G. P. van Noort; de wethouders van Amsterdam dr. F. M. Wibaut en mr. G. C. Kropman; de ge meente-secretaris, de heer J. J. Roo- vers en mr. J. N. Heerkens Thijssen, wethouder van Haarlem. De Voorzitter van het uitvoerend comité, de heer mr. C. M. Goseling, heeft in een begroetingsrede in het bijzonder de geestelijke en wereldlijke autoriteiten welkom geheeten. Vele aanwezigen wenschten den auteur van het mysterie-spel, den heer Willem Nieuwenhuis en den spel-leider, den. heer Paul Huf, geluk met het welsla gen van de vertooning. Openings vergadering. In de aula van het Koloniaal Insti tuut is Dinsdagmorgen de openings vergadering gehouden, waarbij, behal ve de meesten van de reeds bovenge noemde kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, nog aanwezig waren de internuntius mgr. Schioppa, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, minister van staat en de minister van defensie. Mr. A. baron van Wijnbergen, I heeft de openingsrede uitgesproken, j Hij herinnerde eraan, dat ruim 12 jaar geleden de stichting van den Al- gemeenen Nederlandschen Katholie kendag heeft plaats gevonden in het paleis van den aartsbisschop van Utrecht, wijlen mgr. H. v. d. Wete ring, aan wiens nagedachtenis hij dankbaar hulde bracht voor wat hij voor de kerk en het vaderland ver richt heeft. Spreker heette zijn opvol ger op den aartsbisschoppelijken stoel, mgr. Jansen, welkom; en verder de andere aanwezige dragers van het kerkelijk of burgerlijk gezag. Deze Katholiekendag, aldus baron van Wijnbergen verder, heeft als on derwerp het Christelijk Familieleven gekozen; men meende daarmede ge heel in overeenstemming met de door Paus Pius XI in den laatsten tijd uit gevaardigde encyclieken te handelen. Ook wat het familieleven betreft, noemde spr. de tijden in menig op zicht ongunstig; de gevolgen der ge zagscrisis doen zich ook gevoelen in de betrekkingen tusschen ouders en kinderen. Te laat zal men wellicht in zien dat alle sociale maatregelen in engeren zin ijdel zijn geweest, wijl aan de pogingen tot ondermijning van het Christelijk gezin niet tijdig paal en perk werd gesteld. Het geregeld huis bezoek van den priester kan een krachtige waarborg zijn voor het be houd van het Christelijk familieleven. Verder moet de school met de kerk en het huisgezin één heiligdom vor men, gewijd aan de Christelijke op voeding der jeugd. Met waardeering bracht spr. lof aan wat de katholieke jeugdbeweging door het vormen van degelijke huisvrouwen en moeders doet in het belang van het katholieke gezinsleven en aan het werk der ka tholieke pers, die den Christelijken geest in de huisgezinnen bevordert. Gelukkig ziet onze tegenwoordige regeering, zoo vervolgde spr., in haar geheel de gevaren die het gezin be dreigen en wil zij het Christelijk fa milieleven steunen en schragen voor zoover dat door wettelijke voorschrif ten mogelijk is. Moge onder Gods ze gen de Katholiekendag bijdragen tot een helder inzicht in de groote betee- kenis voor kerk, staat en maatschap pij van het Christelijk gezin. Na de rede van baron van Wijnber gen deelde pastoor W. Nolet mede, dat telegrammen zijn verzonden aan den Paus, aan de Koningin en aan de leden van het Koninklijk Huis. Hierna heeft prof. dr. D. Kors O.P. in een uitvoerige rede de katholieke beschouwing van het huwelijk als grondslag van het Christelijk gezin uiteengezet. In de namiddagzitting is vergaderd in zes secties op verschillende plaat sen in de stad. De eerste vergadering behandelde de stichting van het ge zin, voorbereiding van het huwelijk de tweede: de verhouding tusschen de echtgenooten; de derde: gezin en kerk; de vierde: gezin en vrije jeugd- vorming; de vijfde: gezin en Christe lijke kunst; de zesde: gezin en gezins hulp. Ontvangst bij den burgemeester. In zijn ambtswoning op de Heeren gracht hebben burgemeester W. de Vlugt en mevrouw de VlugtFlen- trop Dinsdagmiddag het hoofdbe stuur, het Amsterdamsche eerecomité en het plaatselijk uitvoerend comité ontvangen. De aartsbisschop, mgr. J. H. G. Jansen, de bisschop van Haar lem, mgr. J. D. J. Aengement en de bisschop van den Bosch, mgr. A. F. Diepen, waren mede aanwezig. Het hooge gezelschap werd in de vestibule ontvangen door mgr. S. J. van Lier, directeur van algemeene za ken. Burgemeester de Vlugt stelde het zeer op prijs, dat dit katholiek-con gres te Amsterdam gehouden wordt en noemde het te behandelen onder werp, het christelijk familieleven, zeer belangrijk. Hij sprak den wensch uit, dat het congres in alle opzichten moge slagen. De aartsbisschop, mgr. Jansen, bracht namens het geheele Nederland- sche Episcopaat dank voor de ont vangst door het hoofdstedelijk be stuur van Amsterdam. Na de redevoeringen werden ver- verschingen aangeboden. De wethouders dr. F. M. Wibaut, E. J. Abrahams, G. C. Kropman en de gemeente-secretaris, de heer J. J. Roovers, alsook de leden van de r.k. raadsfractie, waren mede aanwezig. De eerste Congresdag werd beslo ten met een avondvergadering in de St. Willebrorduskerk, waarin mevr. C. Steins Bisschop-Herckenrath „de opvoeding als gezinstaak" behandel de. De tweede rede werd uitgesproken door mr. C. P. M. Romme, die tot on derwerp had gekozen: de overheid en het gezin. Het kerkgebouw en priesterkoor waren rijk versierd. De bijeenkomst werd besloten met het Wilhelmus en hetAan U, O Ko ning der Eeuwen. AGENDA'S. WAALWIJK. Donderdag van 7-8 aspiranten en van 8—9'/2 leden B G.V. Donderdag 8 uur. Repetitie W.G.V Gymnastieklokaal. Vrijdagavond 8 uur repetitie aspi ranten W.G.V. Zondag 12 u. Repetitie Liedertafel „Oefening en Vermaak" Musis Sacrum. Maandag 8uur. Repetitie Lieder tafel „Oefening en Vermaak". GEMENGD NIEUWS. Plnksterdrukte aan het Nijmeegsche Veer. Het Nijmeegsche overzetveer over de Waal heeft met de beide Pinkster dagen weer een overdruk vervoer te verwerken gekregen hetgeen tot niet gering oponthoud aanleiding gaf. Dat begon reeds Zaterdagmiddag toen uit het Westen en Noorden des lands vele automobilisten bij hun doortocht Nij megen moesten passeeren. Aan de overzijde van de rivier rijkte toen de file van wachtende auto's soms tot in het dorp Lent nabij de kerk. Wacht tijden van 1 tot l'/z uur waren regel. De eerste Pinksterdag verliep be> trekkeüjk rustig, den tweeden Pinkster dag toen honderden auto's weer op den terugweg waren was de misère weer in vollen gang. Reeds om 2 uur begonnen de wagens zich aan den Nijmeegschen oever in een lange fiie te scharen en wie niet langer dan een uur behoefde te wachten, prees zich gelukkig. Dat werd anders later op den middag. Tegen half vijf strekte de rij wachtende voertuigen zich uit van den aanlegsteiger langs de Waalkade en Lage Markt over de Nieuwe Markt tot voorbij de Korenbeurs, een afstand van vele honderden meters. Te vijf uur telden wij hier bijna 150 auto's, welk aantal te zeven uur nog stijgende was. Niettegenstaande er met drie ponten tegelijk werd over gezet, en er slechts weinig scheep vaart op de rivier was duurde het minstens 2'/a lot 3 uur eer men aan de beurt kwam. Dat een en ander de goede stemming onder de wachtenden niet bevorderde laat zich begrijpen. De meesten bezaten echter hun ziel in lijdzaamheid daar mopperen hier toch niets hielp. Af en toe gaf een claxonnade die dan ongeveer 5 minu ten aanhield blijk van ontevredenheid. De verkeerspolitie heeft den ge- heelen dag de handen vol gehad. Aan de Waalkade bevonden zich den ganschen dag en ook in de avonduren honderden nieuwsgierigen die met blijvende belangstelling het overzetten der auto's gadesloegen. Voetgangers en fielsers werden met de zg. kleine pont die aan een aparten steiger aanlegde, overgezet. De drukte aan de kade duurde tot zeer laat in den avond. Toen eerst was alles weer normaal. Het Nijmeegsche veer vervoerde op beide Pinksterdagen 30.289 personen, 7 989 rijwielen, 1.028 motoren en 3.244 auto's. Naar men verneemt, moet het bij de gemeente Nijmegen in het voor nemen liggen over te gaan tot den aankoop van een vierde motorpont. Op drukke dagen zullen dan boven dien nog twee extra-aanlegplaatsen in gebruik worden genomen, zoodat dan met vier ponten tegelijk gevaren kan worden. Eenige verbetering zal dit zeer zeker brengen, maar alleen een brug zal voorgoed een einde aan de misère maken. Auto te water. Maandagmorgen te omstreeks kwart voor tien reed een gesloten Chevrolet met twee jonge mannen en twee meisjes langs den Slotermeerdijk uit de richting Purmerend naar Amsterdam. Dit voertuig werd bij de Nieuwe Begraafplaats ingehaald door een on bekend gebleven vrachtauto. Deze laatste reed den Chevrolet aan, omdat deze niet ver genoeg kon uitwijken, daar wielrijders hem dit verhinderden. Door den schok geraakte de bestuurder, een 23—jarige landbouwer uit De Beemster, het stuur kwijt, en ging de wagen van den dijk het Noord— Hollandsch Kanaal in, met zich mee sleurend een der wielrijders. De bestuurder had de tegenwoor digheid van geest het portier van den wagen open te maken. Hij greep zijn meisje en even daarna ook den twee den man. Met de redding van het tweede meisje had men meer moeite. Door een schipper, die eveneens onbekend bleef, werd zij met een haak gered. Zij was reeds bewusteloos. Delevens- geesten konden echter weer opgewekt worden. Daaraan hielpen mee Dr.van Kempen en personeel van de brand weer, die inmiddels ter plaatse was gekemen. Doof den G. G en G q werd het 26-jarig meisje, afkomstu uit De Beemster, naar 't Binnengaslhub gebracht. Eveneens werd daarheen gebracht een der jonge mannen, die echter bij nader onderzoek geen letsel had De wielrijder, afkomstig uit Lutje, broek, die mede te water was geraak werü door zijn broer door handaki j gered. 6 De drie overgebleven drenkelingen werden met een autobus naar het politiebureau aan den Adelaarsweg gebracht. Zij werden daar van droge kleeren voorzien. Het bleek dat het meisje, de verloofde van den bestuur der een wonde aan haar linkeronder been had opgeloopen. Vliegdagen te Gllze. Op het militair vliegveld te Gllze werden van Zaterdag tot met Maandag vliegdagen gehouden, waarbij door de K.L M. passagiersvluchten werden ge organiseerd. Er bestond hiervoor bij het puliek zeer veel animo. Dank zij de goede zorgen van het agentschap der K.L.M. te Tilburg, het reisbureau Wassing, dat op uitstekende wijze voor de organisatie had zorg gedragen, waren wij in de gelegenheid een vlucht boven Breda mee te maken. Wij kunnen niet anders dan met de velen, die van deze prachtige gelegen heid om eens de lucht in te gaan gebruik maakten, zeer enthousiast zijn over de vlucht. Men moet beslist zelf eens gevlogen hebben om te weten, hoe volkomen safe men zich voelt op zoovele honderden meters boven het aardsche gewoel. Het Hollandsche landschap van groene vlakten, door sneden met tallooze poldersloten en hier en daar afgewisseld door een miniatuurboschje of een kronkelend beekje, is in een woord verrukkelijk. En dan die stad die daar zoo heel klein onder ons ligt, met de Groote kerk als alles behserscbend midden met de smalle bochtige straten, waarin heei klein de autotjes en menschjes dooreen krioelen; hier en daar een statige, sierlijk kronkelende laan of singel, het is een gezicht om nooit te vergeten. Heel langzaam schuiven stad en landschap onder ons weg tot we weer boven het vliegveld komen, waar de toeschouwers heel klein met zakdoek jes staan te wuiven. Werkelijk men moet zelf de emotie van een vliegtocht ondergaan hebben om te weten, hoe heerlijk en.,, hoe safe het is. LAATSTE BERICHTEN. Auto-ongeval te Kaatsheuvel. Hedenmorgen toen de heer J. C. P. alhier, in de Gasthuisstraat stopte, vlak voor een kuil voor het leggen der rioleering, schoot de wagen plotse ling vooruit en kwam met den linker kant in den kuil, waarin gezeten wa ren de arbeiders Suos en v. Broekho ven. Suos kreeg een ontwrichte arm, terwijl v. B. den wagen op z'n lichaam kreeg. De man werd inwendig zwaar ge kneusd en heeft z'n linkerbeen en sleutelbeen gebroken. Hij is, na voor zien te zijn van de H.H. Sacramenten, naar het Ziekenhuis te Tilburg over gebracht. Fabrieksongeval. Op de schoenfabriek „De Horizon" is de werkman S., werkzaam met ben zine, in brand geraakt. Hij bekwam brandwonden aan handen en borst, ADVERTENTIëN. Aan het Rijksproefstation te Waalwijk wordt voor voor plm, 2 maanden. Salaris naar bekwaamheid. Brieven In te zenden bij den Directeur. 46499 20-28 JUNI van alle Winkeliers. Diegenen die bereid zijn beschikbaar te stellen voor uilsluitend 46500 met de Reclameweek, die volgt op 20 Juni, worden beleefd ver zocht zich aan te melden bij het

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6