ADVERTEEREN IN PLAATSELIJKE BLADEN ADVERTEEREN IN DAGBLADEN Heeren adverteerders Adverteeren in dit blad is dus noodzakelijk, maar ook voldoende. natuurlijk veel beter en ook noodzakelijk. - RECHTZAKEN. geleerd te worden in de laatste maan den der cursussen als men alle ge reedschap vlot kan hanteeren, de handigheid in verschillende onder deden bezit, als men een gezicht op een leest, een schoen en elk onder deel heeft. Daardoor wordt de leertijd bekort en de fabriekmatige bewer king bevorderd. Men krijgt méér schoenen en dus meer kans om de routine in het werk te bevorderen. Daarbij kan de risico die de school aan het product heeft, dalen. Aldus kunnen de „leermethodes worden omgezet in beider voordeel. De leerlingen werkzaam nok in ile fabriek. De meest practische weg om het onderwijs te bevorderen, den leertijd te bekorten en den toekomstigen werk kring te verzekeren, staat hierboven in zeven woorden. Practised en eco nomisch Hier is de rationalisatie en de efficiency toegepast. Wat men thans in drie jaar aan de vak-dag school leert, dient men in 4 x één half jaar te leeren, dan beteekent dit op de eerste plaats een jaar minder loon derving. Wanneer men in de school en iri de fabriek 'n twee ploegen- (een voor middag en een namiddag) stelsel in voert, is die regeling zoover opgelost, als van iedere fabriek 2, 4, 6 of 8 jon gens naar de vakschool gaan en deze gezamenlijk den arbeid van 1, 2, 3 of 4 jongens verrichten. Die voormiddags naar de school gaat, b.v. van 8 tot 12, gaat 's mid dags naar de fabriek. Hij doet daar het werk van hem, die 's morgens in de fabriek stond, en 's middags b.v. van 2 tot 6 liur naar de school gaat. Die 's Woensdagsmiddags vrij heeft, werkt 's Zaterdagsmorgens in de fabriek, waardoor beiden een hal ven dag, behalve de vrije Zaterdag middag tijd hebben om huiswerk voor de school te maken. Den heer Smits hoop ik de volgen de week te antwoorden. Ik heb me persoonlijk met hem daarover in cor respondentie gesteld. Ik schreef niet: zooals heden in Dongen, zoomin als: zooals voorheen in Dongen. Laat het dus dubbelzinnig zijn, het is of was iets om over te vallen, dit geef ik toe. Als al wat ik van 1 Februari af schreef, dan wel goed is, dan maakt dat regeltje niet zoo'n in vloed op de waarde van het vraag- stuk. Waardeering was ook wel eens aar dig, zoowel als critiek de inzichten kan verruimen. Ik wacht op ant woord van den heer Smits. W. A. PULLES, Tilburg. BUITENLAND. Professor Plccard opgestegen. Woensdagmorgen 3 56 uur is pro fessor Piccard opgestegen voor zijn stratospherisch onderzoek. De start van den ballon had plaats bij volkomen windstilte en geschiedde zonder eenige moeilijkhetd. Qisteravond om li uur was men reeds met de vulling van den ballon begonnen. Evenals bij vorige start- pogingen heeft men 1/7 deel van den inhoud van den ballon gevuld, nl. 2200 kubieke meter. Naar het Zwitsersch lelegraafschap mededeelt, heeft het vliegveld Bazel om 12.30 u. gistermiddag bericht ontvangen, dat Piccard, die zooals men weet, gister met een ballon is opgestegen voor on derzoekingen in de hoogere luchtlagen, zich op ongeveer 14.000 M. hoogte bo ven het Bodenmeer bevond. De ballon dreef in Westelijke richting. In den loop van den middag is hij in de buurt van Oberammergau gesigna leerd. Nadat men een geheelen tijd in groote ongerustheid had verkeerd over de stou te ballon-vaarders, zijn zij in de buurt van Mentone gevonden. Zjj zijn vlot ge land, alleen zijn zij bewusteloos door oververmoeidheid; n.l. na 48 uren inge spannen te zijn geweest. Gistermiddag te 22 uur is de ballon, waarmede prof. Piccard en zijn assis tent Dr. Kipfer wetenschappelijke on derzoekingen in de stratosfeer hebben ondernomen, op den Gurgler Ferner aan de Duitsch-Oostenrijksche grens bij het Schnalsertal op een hoogte van 2500 M. geland op Oostenrijksch grondgebied. Hedenmiddag heeft de reddingsexpe ditie uit Merano den ballon bereikt, ter wijl korten tijd later ook de expeditie uit Innsbruck de geredden trof. Prof. Piccard deelde mede, dat liij met zijn ballon een hoogte van 16.000 Meter had bereikt. Afgezien van een bewusteloosheid bij de landing, waren de luchtreizigers be houden en wel op den grond gekomen. Zij zijn zeer tevreden over de bereikte wetenschappelijke resultaten en zijn di rect door de Belgische regeering met hooge onderscheidingen beloond. Het laatste telegram luidt: Nadat het ergste was gevreesd, blijkt thans, dat niet slechts de door profes sor Pieard en dr. Kipfer ondernomen ballontocht naar de stratosfeer een vol ledig succes is geweest, doch dat ook de daling vlot is verloopeu. De beide geleerden zijn reeds Woens dagavond circa 10 uur in de nabijheid der Oostenrijksch-Italiaansche grens, doch op Oostenrijksch grondgebied, ge land, en wel op den Gurgl-gletscher in de Oetzthaler Alpen. Zoowel de ballon als de instrumenten bleven onbescha digd, ondanks den vrij sterken schok bij het neerkomen. Den nacht brachten Piccard en Kipfer in hun gondel door. Juist toen zij zich vanmiddag opmaak ten, om den top van den Gurgl-Ferner te gaan bestijgen, wérden zij door een der uitgezonden reddingsbrigades ge vonden. Beide geleerden verkeerden in uitstekenden toestand en zijn geen oogenblik bewusteloos geweest. Ook hadden zij nog eenigen leeftocht in voor raad. Zij zijn tot 16.000 M. boven den be- ganen grond opgestegen, waardoor zij het wereld-lioogte-record op hun naam hebben gebracht. HET TEKORT OP DE FRANSCHE REGROOTING. De Fransche begrooting voor 1930 1931 sluit met een deficit van meer dan 2 milliard frs. De beursbelasting, de om zetbelasting en de douane-inkomsten zijn beneden de verwachtingen gebleven. Sedert in 1928 de franc gestabiliseerd is, heeft de begrooting geen deficit aange wezen. De rapporteur van de begrooting heeft verklaard, dat het noodzakelijk was scherpe controle te gaan uitoefenen op de openbare uitgaven en heeft bij de verschillende ministeries op grooter spaarzaamheid aangedrongen. DE FASCISTEN TEGEN DE KATHO LIEKE ACTIE IN ITALTE. Naar de correspondent van de „Daily Telegraph" uit Rome meldt, duren de anti-katholieke demonstraties te Rome nog steeds voort. Woensdag werden verschillende ker kelijke gebouwen door fascistische be- toogers bedreigd. Een compagnie infanteriesoldaten werd naar het Sint Pieterplein gezon den, om den toegang tot de Vaticaan- sche Stad te bewaken en vijandige de monstraties te beletten. Tal van detectives bewaken de zij-in gangen van het Vaticaan. Troepen patrouilleeren op de Victor Emanuelbrug, die naar Jiet Vaticaan leidt. Zooals reeds gemeld, wordt hel hoofd gebouw der „Katholieke Actie" door een uitgebreide politiemacht bewaakt en ook de Katholieke seminaries, hooge scholen en clubgebouwen worden door poliliecordons omringd. Een troep studenten deed onder uit roepen als „Weg met de vijanden van 't fascisme!" en „Lang leve de duce!" een aanval op verschillende godsdienstige instituten, oa. op het lyceum van St. Apollinaris, waar zij een groot aantal ruiten ingooiden. Verschillende malen hoorde men ook den uitroep „Weg met den Paus!" Het pauselijk wapen op het gebouw werd met steeuen bekogeld. De „Osservatore" klaagt er over, dat de politie niet krachtdadig heeft inge grepen. Na den aanval op het lyceum van St. Apollinaris, trokken de studenten naar andere Katholieke vergaderlokalen. Zij werden hier echter nog tijdig door de politie geweerd, voordat zij ernstige schade konden aanrichten. Brland blijft. Woensdag werd officieel bekend gemaakt, dat Briand aanblijft als mi nister van buitenlandsche zaken. Briand, die gisteravond van zijn buitengoed te Parijs is teruggekeerd, had spoedig na zijn aankomst op het departement van buitenlandsche zaken een langdurig onderhoud met minister president Laval, die er krachtig bij hem op aandrong, dat hij zijn verzoek tot ontslag zou intrekken. Briand ontving verder talrijke en dringende telegrammen, o.a. van ver- eenigingen van oudstrijders, waarin op zijn aanblijven wordt aangedrongen en hulde wordt gebracht aan het werk, dat hij ten gunste van den vrede heeft verricht. Briand is, zooals vrij algemeen ver wacht werd, voor den op hem geoe- fenden aandrang gezwicht en zal dus als minister op zijn post blijven. Gandhl zou toeh naar Londen gaan. In den laatsten tijd is verondersteld, dat Qandhi zich niet naar Londen zou begeven. Hij heeft thans echter aange boden, de zitting der Tweede Ronde tafel—conferentie te Londen bij te wo nen, zelfs indien het probleem der gemeenschappen in den tusschentijd nog niet is geregeld. Hij stelt echter als voorwaarde, dat het accoord van Delhi op voldoende wijze wordt ge ëerbiedigd. Voor het geval hij gaat, zal hij echter slechts de positie van het Congres verklaren, zonder deel te nemen aan de Rondetafel—conferentie. BINNENLAND. Maasbode en Tijd. Naar de N.R.C. verneemt, zal binnen zeer kort het dagblad de Tijd door de Maasbode worden overgenomen. Koloniale tentoonstelling te Parijs. De A.N.W.B. meldt: De Fransche douaneautoriteiten hebben maatregelen genomen ten op zichte van industrieelen en zakenlieden, die per motorrijtuig de koloniale ten toonstelling te Parijs willen bezoeken, ten einde aldaar handelstransacties toe stand te brengen. In afwijking van de bepallngen.dat geen triptieken voor Frankrijk verstrekt mogen worden aan personen, die niet uitsluitend voor toeristische doeleinden per motorrijtuig naar dit land gaan, zfjn ten behoeve van deze bezoekers speciale triptieken beschikbaar gesteld, IS NATUURLIJK ZEER GOED. MAAR IS VOOR EEN BEPAALDE PLAATS OF STREEK Mogen wij eens een paar voorbeelden aanhalen, voor heeren adverteerders van groot belang? Weten zij b.v. dat dit blad in meer dan 85°/0 van alle hulzen in Groot-Waalwijk komt? Weten zij b.v. dat dit blad in bijna 80°/0 van alle huizen der gemeente Sprang-Capelle (Capelle, Sprang en Vrijhoeven) komt Dat wil dus zeggen dat geen enkel blad b.v. in die plaatsen een dergelijke publiciteit biedt, waar het natuurlijk ook mini- tieus gelezen wordt, anders zou men er zijn abonnementsgeld niet voor over hebben DE ADMINISTRATIE. waarop hun motorrijtuigen tijdelijk in Frankrijk kunnen worden ingevoerd. Deze triptieken, welke aan de bu reaux van den A.N.W.B. te's-Qraven- hage en te Amsterdam verkrijgbaar zijn, moeten op het tentoonstellings terrein door de Fransche douane van een aanteekening worden voorzien. Ze zijn slechts geldig voor den duur der tentoonstelling. Het motorrijtuig, waar- voor een dergelijke triptiek is uitge geven, moet binnen twee maanden na den datum van de sluiting der ten toonstelling Frankrijk wederom verlaten hebben. VADERLANDSCHE BANK VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G R A VENN AGE, 60i tegen beurskoers jk «AA |0 OBLIGATIES 3 1UU met jaarlijksche uitloting. Steun aan suikerbietenteelt. De Eerste Kamer heeft het ontwerp tot verleenen van steun aan de suiker bietenteelt nagenoeg zonder debat en zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Toerisme naar de Zuidpool. De Holland—Amerikalijn heefl in samenwerking met kapitein J. R. Sten- house, den leider der Shackleton— expeditie, voor den a.s. winter een reis om de wereld georganiseerd, die tevens omvat een bezoek aan het Zuid—Poolgebied. Het Landstormblad. Het jongste nummer van het Land stormblad bevat een hoofdartikel van de hand van Mr. L. A. Kesper, Com mies— Griffier van de Tweede Kamer der Staten—Generaal, waarin hij een objectief overzicht geeft van het ont staan, den grondslag en de organisatie van het Instituut van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Voorts zet de heer W. F. Sillevis, Luitenant—Kolonel van den Generalen Staf zijn artikelenreeks voort over «Luchtbeschermingsdienst", waarbij hij ditmaal handelt over de maatregelen, die gemeentelijk genomen dienen te worden en die daartoe ook voorbereid moeten zijn,' wanneer de Luchtwacht dienst door middel van de Radio alarmeerende berichten doorgeeft. GEMENGD NIEUWS. Het wereldcircus Sarrasani in ons land I We lazen in de bladen, dat het groote internationale circns Sarrasani naar ons land zal komen en naar aanleiding van dit bericht is het wel interessant eenige bijzonderheden over deze onderneming te berichten. De Directeur en eigenaar Hans Stosch Sarrasani ontvluchtte op zes tienjarigen leeftijd het ouderlijk huis en werkte onder den artistennaam Sarrasani als clown met gedresseerde dieren in kleine circussen. Nu na dertig jaar is hij de circusvorst van Europa, wiens naam door de geheele wereld bekend is en die tijdens zijn tournee door Zuid-Amerika door het publiek op de handen gedragen werd, De ge heele onderneming met zijn duizend man personeel en een dierenvoprraad van bijna 800 stuks is persoonlijk eigendom van Hans Stosch Sarrasani' die in Dresden zijn vaste wo.onplaats heeft, waar tevenszijn vastcircusgebouw staat, dat zich door comfort en gerief hoog boven alle andere Europeesche Circusgebouwen onderscheidt, zoodat zelfs Max Reinhardt, een persoonlijk vriend van Sarrasani, zijn tooneeluit- voeringen in dat gebouw gaf. Het is te begrijpen, dat zijn enorm verplaatsbaar circus een zeer nauwlettende organisatie behoeft. Deze organisatie werkt feilloos en heeft zijn centrum in het z.g. „Regeeringskwar- tier", zooals een Amerikaansche cou- rant schreef dat gevormd wordt door wagen 172, de beide woonwagens van den Directeur en daaromheen de wa gens van den perschef, dei\ bestuurs chef, den bedrijfsinspecteur. Daarnaast vinden we nog den wagen 147 Propa ganda, 146 rechtsafdeeling, 114 de regie, 19 hoofdboekhouding, 115 tele fooncentrale, 6 postkantoor en 69 op perstalmeester. Zelfs een restauratie wagen bezit het circus, waarin het personeel tegen een bescheiden prijs een zeer goed maal kan krijgen, ja zoo ver is de organisatie doorgevoerd dat er zelfs een toiletwagen is. De Directeur is slechts door den bestuurschef te bereiken en roept zijn menschen per telefoon tot zich, daar iedere wagen afzonderlijk met den directiewagen telefonisch verbonden is Eiken dag komen meer dan 50( poststukken binnen en er gaan er nog veel meer weg. Iedere brief wordt per soonlijk door den Directeur gelezen en onderteekend. Niets zelfs geen spij ker wordt aangeschaft, zonder de toe stemming van den Directeur. In de verschillende bureaux staan meer dan 25 schrijfmachines, Sarrasani is het eenigejeizende circus, dat zijn materiaal zelf per auto «over den weg vervoerd", zoodat de spoorweg niet behoeft gebruikt te worden. Ook dit brengt een zeer groote organisatie mee en het is niet te verwonderen dat Sarrasani meer dan 100 geroutineerde chauffeurs in vasten dienst heeft. Alle lastwagens rijden met twee aanhang wagens. Voor zijn tentenstad heeft Sarrasani een oppervlakte van 25000 qm. noodig De groote speeltent (chapiteau) heeft een middellijn van 66 Meter, en rust op 4 Masten van 26 Meter hoogte Sarrasani is een tegenstander van het Amerikaansche driemanegesysteem en bezit daarom slechts een groote manege die een middellijn v^n 17 Meter heeft en daarmee de grootste ter wereld is Voor de tent staat de prachtige fas sade, die door 15000 lampen verlicht wordt, die alle door een eigen licht installatie gevoed worden. Sarrasani's brandweer kan wedijveren met vele uit provinciestedenzijn reservoirwagen kan 6000 Liter water bevatten. Een staf van 15 man bedient deze brandweer. In het circus Sarrasani worden door de verschillende artisten 41 talen gesproken. Het artistenaanta bedraagt ongeveer 500 en bijna alle wonen in hotels en in pensions, zoodat ze ook allerlei inkoopen in de stad waar gespeeld wordt, doen en dus veel voordeel aan een stad brengen Als we zien, wat een fourage per daj verslindt, dan zal iedereen wel overtuigc zijn van de groote voordeelen, die een Doos30-60,Tube 80et.Bij Apoth.en Drogisten. xezoek van een circus met zich brengt, Dagelijks wordt in het Circus Sarrasani opgevoederd 3000 pond haver, 1800 pond zemelen, 3500 pond hooi, 1500 pond wortelen, 400 pond paarden, vleesch, 300 pond brood, 30 Liter melk, 200 pond visschen, 30 Liter evertraan. Aan stroo wordt dagelijks 2000 pond gebruikt. Maar de lezer moet dan ook weten, dat er in Sarra sani's stallen behalve groote troepen roofdieren een tweehonderdtal paarden en 22 Olifanten staan, en dat er nijl. paarden zijn, die ongeloofelijk veel verslinden. Aan vreemde volkeren bezit Sarrasani behalve Marokanen, T schei kessen, Chi. neezen, Japaneezen, Voor-Indiërs, Cow- Boy's en bewoners van New-Guinea als grootste attractie een groep echte Indianen, die overal de grootste be. langstelling trekken. We meenen hiermede iets over dit wereldcircusbedrijf te hebben meege. deeld, dat een ieder zal interesseeren, Onweer. Woensdagochtend vroeg heeft boven Helmond en omstreken een vrij hevig onweer gewoed. Te Milheeze is de bliksem in de boerderij van den land bouwer P. v. d. Wetering geslagen, waarbij de landbouwer en zijn vrouw getroffen werden, v. d. Wetering was op slag dood, zijn vrouw werd be wusteloos. Toen de bliksem insloeg, zat het echtpaar in de keuken. De nieuwgebouwde boerderij werd ernslig gehavend, doch er ontstond geen brand. v. d. Wetering was ongeveer 30 jaar oud en vader van drie kinderen, Te Millingen is Woensdagochtend tegen halfnegen het dubbele woonhuis van K. en H. door den bliksem ge troffen en geheel afgebrand. Te Hoogezand is Woensdag de boerderij van A. Mulder Jwzn. door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Een en ander was ver zekerd. Te Noordschans, gem. Klundert, is Woensdagmorgen de schuur van C. v. d, P. door den bliksem getroffen, De schuur brandde geheel afzeven biggen kwamen in de vlammen om. Woensdagmorgen is de bliksem in de boerderij van de Wed. Overbeek in de buurtschap Holthuizen, gemeente Haaksbergen geslagen. In een omme zien stond hei pand in lichte laaie, Zes varkens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Van den inboedel kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Te Epse (Geld.) is de boerderij van G. W. Noordkamp, mede bewoond door de wed. Schoonewille, door den bliksem getroffen en totaal afgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Te Harfsen is de bliksem in de pas gebouwde boerderij van j. Bleu mink geslagen. De boerderij is afge brand. Verzekering dekt de schade, Bij Diepenheim zijn vier koeien van één eigenaar in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Woensdagmorgen ongeveer 11 uur is een groote boerderij te Steen- wijkerwold, eigenaar H. Pen en be woond door de gezinnen J. Kuyper en A. Scheer, door het inslaan van den bliksem in brand geraakt. De brand weer van Steenwfjk werd te hulp geroepen. Te Ermelo is de boerderij van den heer H. Oldenbeuving door den bliksem getroffen en afgebrand. Drie kalveren, een paar varkens en vele kippen kwamen in de vlammen om. Te Buinen sloeg de bliksem In de boerderij van den heer J. Hulshof, die spoedig in lichte laaie stond. Het vuur sloeg over op een naastliggende boer derij, bewoond door het gezin Tim merman. Van de beide inboedels kon niets worden gered. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kippe" kwamen daar in de vlammen om- D' schade wordt door verzekering gedekt. Diefstal met inklimming- A. M. A. H„ een jonge schoenmaker te Waalwijk, stond in hooger beroep terecht van een vonnis waarbij ver dachte veroordeeld was tot 6 maal' den gevangenisstraf. Op 27 Dec. 1930, terwijl de familie op reis was, wist hij door middel va" het uitsnijden van een ruit binnen te klimmen in de woning van A. van Schijndel, fabrikant, wonende Mr.1 Coothstraat te Waalwijk. Op de ke mel* der dienstbode brak hij een tP'

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6