De voorzitter vergat straks nog te zeggen dat B. en W. de bedoeling hebben om "in de politieverordening vast te leggen|dat over den Parallelweg geen vrachten boven een bepaald gewicht mogen worden „vervoerd. Kermiswagens en dergelijke zware vrachtjes zullen Jdus langs den Pro vincialen weg moeten. Wat betreft de kwestie welke weg het eerst aan de beurt zal komen, daarover heeft hfj zijn meening nog niet uitgesproken eerst nadat zij het gevoelen van den raad hierover gehoord hebben, zullen B. en W. hierin een voorstel doen, De heer W. v. d. Wiel meent dat de Stationstraat eerder in aanmerking komt dan 't Sempke, waar slechts enkele menschen wonen. De Station straat is een zeer belangrijke verkeers weg, ook voor de Veiling, terwijl ook deze weg zeer slecht is. Wat betreft de wegen in de Nieuwe Heide zegt de heer Muskens, dat hij het ondoenlijk acht om deze door de aangelanden zelf te laten verbeteren. De voorzitter zegt nogmaals dat de gemeente hier in samenwerking met de aangelanden verbetering zal brengen. De heer A. v. d. Wiel is het met den heer W. v. d. Wiel eens dat de Stationstraat veel belangrijker is dan de weg Sempke—Torenstraat. De weg is zeer slecht en komt z.i. het eerst in aanmerking. Wat de Parallelweg betreft zegt spr. dat deze indertijd voor een groot deel gelegd is ten behoeve van de Veiling, die er echter weinig aan heeft zoo lang de .stoepen" in zulken toestand, verkeeren. Ook met dezen weg zou spr. niet lang wachten, daar de toestand onhoudbaar is. 4 De voorzitter zegt dat de verlaging der .stoepen" natuurlijk in overleg met de Spoorwegen geregeld moet worden. De heer Muskens zou graag zien dat de leden de uitgewerkte plannen van B. en W. thuis bezorgd kregen ter bestudeering. De voorzitter zegt dat B en W. deze bedoeling haddenhet doet hem genoegen dat de raad hier prijs op Stelt. B. en W. zuilen zoo spoedig mogelijk met voorstellen komen. De heer Verhoeven acht het een punt van groot belang dat er niet lang mee gewacht wordt, daar anders de winter weer voor de deur staat, ener dan natuurlijk niets van komen kan. De heer W. v. d. Wiel vraagt of het werk in de Nieuwe Heide dat feitelijk door de aangelanden moest geschieden duur zal zijn, en zegt nogmaals dat er nadrukkelijk op moet worden gewezen dat de weg in de toekomst beter onderhouden moet worden. De voorzitter zegt dat het werk geen hooge kosten zal met zich brengen, daar het kan geschieden door werk- loozen. Noodslachthuis. 5. Voorste] van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen over te gaan tot publieke aanbesteding van den bouw van een noodslachthuis te Drunen, een en ander volgens aan den Raad overgelegd bestek en teekeningen van den heer v. Vlijmen, met machtiging van Burgemeester en Wet houders om volgens de bepalingen van dat bestek te gunnen tot een maximum van f 6200.(zes duizend twee honderd gulden). De leden hebben hierover prae— advies ontvangen, doch de voorzitter zegt gaarne verdere inlichtingen te zullen geven, wanneer zulks verlangd wordt. De heer R. van Drunen zegt dat in dertijd veel over deze kwestie gespro ken is, en in beginsel besloten is tot stichting van een noodslachthuis, waarvoor de fabriek „Braband" ge gekocht werd. De zaak is toen echter nog uitgesteld. Spr. vraagt of dat ook thans niet mogelijk is. De voorzitter zegt dat uitstel niet meer mogelijk is daar de boeren bin nenkort niet meer thuis zullen mogen uithallen, en anders naar andere plaat sen zouden moeten. De houding van den Vleeschkeuringsdienst Waalwijk is bovendien thans zeer gunstig, en de gemeente krijgt een flinke bijdrage waardoor het grootste deel der kosten worden gedekt. Spr. vreest niet voor een nadeelig saldo der exploitatie, hij vermoedt zelfs dat er het eerste jaar een voordeelig saldo zal zijn. Boven dien zal ook een andere gemeente b.v, Elshout van het noodslachthuis gebruik kunnen maken en spr. acht het geen bezwaar om de menschen uit andere gemeenten iets meer te laten betalan. De heer Muskens vindt een slacht- geld van f 5 nogal hoog, doch de voorzitter acht dit zeer normaal. De heer W. v. d. Wiel merkt op dat er vroeger wel eens over gesproken is om het slachthuis in samenwerking met Elshout te stichten, hij acht dit thans echter niet wenschelp, daar Elshout toch wel naar hier zal komen, hetgeen voor de hallers van belang zal zijn. Een slachtgeld van f 5 acht spr, niet te hoog; ook de slagers moeten er voor zorgen een wettelijke en moderne inrichting te hebben, dus mogen ook de hallers wel wat meer betalen. De heer Vrijhoeven vraagt of dit geen verband houdt met de op te richten destructor. De voorzitter antwoordt dat deze kwestie er geheel buiten staat; een destructor is voor de vernietiging van vee. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel aangenomen. 6. Aanvulling bouwverordening. Het komt meermalen voor dat men een bergplaats wil maken onder één overkapping met de woning. Volgens de bestaande verordening zou dan echter deze bergplaats een heetsteen- sche muur moeten hebben. Om dit te voorkomen stellen B. en W. voor art. 35 zoodanig aan te vullen dat voor dergelijke vertrekken mits niette groot, slechts een halfsteensche muur verlangd wordt. Wordt goedgevonden. 7. Verzoek van de bllndenvereeni— ging „St. Odilia" om subsidie. Verzocht wordt een jaarlijksche sub sidie van 1 ct. per Inwoner, teneinde de vereeniging een vaste financieele basis te verzekeren. De voorzitter zegt dat op de begroo ting van dit jaar een subsidie van f 100 is uitgetrokken, en stelt voor om het verzoek aan te houden tot de be grooting, om dan te zien of er termen aanwezig ztyn om de subsidie te ver- hoogen. Wordt goedgevonden. 8 Verzoekschrift van den Boeren bond te Drunen om subsidie tot dekking der kosten van den Land bouw— en Bedrijfscursus gedurende den winter 1930—'31 tot een bedrag van f 50.—. Gezien het groote belang van den cursus vinden B. en W. voldoende reden om aan het verzoek te voldoen. Wordt toegestaan. 9. Bespreking vermindering land pacht naar aanleiding van een rapport ingekomen van de te dezer zake ingestelde Comissie, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. De commissie is in haar rapport in de eerste plaats van oordeel, dat een algemeene verlaging niet mogelijk is. Wei is zij van oordeel dat verschil lende perceeien op de Lange Heide voor vermindering in aanmerking ko men. In het rapport worden deze per ceeien genoemd. De commissie is van meening dat voor 1932 nog enkele perceeien zullen moeten worden her zien. De voorzitter zegt dat B. en W. zich met het uitgebrachte advies kun nen v<.reenigen en stellen daarom voor de pacht der genoemde perceeien te verminderen. De heer Verhoeven heeft niets op vermindering tegen, doch brengt in herindering dat de raad indertijd in principe besloten heeft geen wfjzigin- gingen meer te zullen brengen voor het eind van den termijn. De voorzitter merkt op dat dit thans niet opgaat, daar het een uitzonderlijk geval betreft. Zonder stemming wordt het voorstel aangenomen. 10. Vaststelling kohier hondenbe lasting 1931. Wordt vastgesteld conform ontwerp. 11. Vaststelling herzieningsveror dening strafverordeningen. Alsvoor. In geheime vergadering werd hierna nog een adres inzake ontheffing van schoolgeld besproken. BUITENLAND. Fascisme tegen kerk. Flagrante schendingen van het concordaat. De spanning tusschen den H. Stoel en het fascisme in Italië wegens de fascistische agitatie tegen de leden der Katholieke Actie en den openlijken strijd tegen deze Actie in de pers, is Zaterdag onverwacht uitgegroeid tot een zeer ernstig corflict. De „Osservatore Romano", welke 's avonds laat eerst uitkwam, publi ceerde een gansche reeks ingrijpende bepalingen van den H. Vader, welke geen twijfel overlaten, dat in Italië de strijd om de handhaving van het ver drag van Lateranen in verschillende belangrijke punten is ontbrand. Paus Plus XI bepaalt in een officieele nota. dat, in verband met de beklagens waardige excessen, welke onder de oogen der centrale overheid van den staat de laatste dagen hebben plaats gehad en welke zich ook uitten in talrijke beleedlgingen van den persoon van den H. Vader, de pauselijke zen ding naar het jubileumfeest van den H. Antonlus van Padua wordt Inge trokken. Verder hebben de kerkelijke over. heden te Rome, nu de toestand zoo verscherpt is, het Eucharistisch dioce saan Congres afgezegd. In een andere officieele nota stelt de H. Stoel, wegens het steeds heftiger en gewelddadiger optreden tegen de Katholieke Actie, deze onder de per soonlijke en onmiddellijke bescherming der bisschoppen en te Rome onder de hoede van den kardinaal—vicaris. De H. Vader spreekt een bijzonder woord van lof tot de leiders van de Katholieke Actie en schenkt hun zijn zegen, wat des te meer beteekenis had, nu dien middag in het hoofd gebouw der Katholieke Actie, In het Palazzo Pio VI aan de via della Scrofa een huiszoeking door de politie is gehouden, welke twee uur duurde. In hooge kerkelijke kringen wordt deze huiszoeking met alle incidenten, welke hebben plaats gehad, als een flagrante concordaatsbreuk beschouwd. Het Vaticaansche blad publiceert verder een aantal gevallen van huis- vredebreuk en gewelddadigheden, in de verschillende provincies tegen kerke lijke personen en gebouwen begaan, welke meer dan twee kolommen druks beslaan. Bijzonder ernstige incidenten worden uit Verona en Venetië gemeld. In Verona werd in den nacht van 27 Mei een poging tot brandstichting onder nomen op het bisschoppelijk paleis. De „Lavoro Faszista" brengt in een schijnbaar geïnspireerd hoofdartikel het geheele vraagstuk der Katholieke Actie in verband met artikel 43 van het concordaat ter sprake en poogt uit het oorspronkelijke ontwerp van het Vaticaan te bewijzen, dat na de defi nitieve redactie van het artikel iedere sociale werkzaamheid op vereenigings- gebied voor de Katholieke Actie is uitgesloten. Het blad eischt van den H. Stoel, dat hij met deze beweerde overeen komst rekening zal houden en haar aan de Katholieken zal voorhouden. Het behoeft geen betoog.dat genoemd artikel dezen restrictfeven inhoud niet heeft, welke immers in strijd zou zijn met de Kerkelijke leer. Reeds eenige weken werd de nuntius niet meer ontvangen door het hoofd der Italiaansche regeering, terwijl ook de Italiaansche gezant het gebruikelijke contact niet meer onderhield met de leiders der Vaticaansche politiek. De Faus verheft zijn stem tot protest. De Paus ontving Zondag de leerlin gen van het Instituut Pius Xi der Salesianen. Hy hield te dezer gelegenheid een belangrijke redevoering, waarin hij o.a. zeide: .Uw denkbeeld, om ons dit bezoek te brengen, is voortreffelijk en aange naam. Het is ons des te aangenamer en lieflijker, in dit droevig oogenblik, het treurigste uur in ons leven. Wij zeggen dit in onze hoedanigheid van vader en bisschop van Rome. Gy komt ons troosten op den avond van den dag. die zulk een brutale schending aanschouwde, een aanslag op wat ons het dierbaarste is, de Katholieke actie der elite, dat is der jeugd. We hebben natuuriyk den plichten het recht ons te beroepen op de ver dragen en het concordaat en diplo matieke stappen werden reeds ingeluid, maar niets kan den bisschop van Rome verhinderen zijn slem te verheffen Men kan ons vragen om advies, niet om te jzwijgen." Bevel van Mussolini Inzake controle op K. A -organisaties. Naar verluidt heeft Mussolini den minister van binnenlandsche zaken en den prefecten van Italië opdracht ge geven ten opzichte van de bonden van de Katholieke actie de wet op de openbare veiligheid toe te passen. Artikel 215 van deze wet eischt, dat alle in het ryk of in de koloniën be staande vereenigingen, maatschappyen, instituten enz. hun oprichtingsoor. konde, statuten, bestuur- en ledeniysten en alle verdere inlichtingen over doel en werkzaamheid binnen twee dagen moeten inleveren, wanneer dit wordt verlangd. O vertredingen worden gestraft. Verder hebben de prefecten het recht, vereenigingen op te heffen, wanneer deze weigeren inlichtingen te geven en tevens wegens iedere werk zaamheid, die niet in overeenstemming is met de nationale strafwetgeving. Ook de Romeinsche bladen zetten hun veldtocht tegen de Katholieke Actie voort, niet alleen echter tegen de Katholieke Actie, maar ook openiyk tegen den Paus, de priesters en de Kerk. Uit aile deelen van Italië komen berichten binnen van gewelddaden tegen de Katholieken en daarmee heeft het fascisme zich eindeiyk voor de geheele wereld in haar ware gedaante getoond. Uit persooniyke geprekken met menschen uit het volk, zoowel als uit kleinere zakenkringen, waar men het eerst de ware stemming van een volk kan peilen, hoort men echter overal een volstrekte veroordeeling van het, ongehoorde en bijna onbegrljpeHjke optreden der fascisten, die hier slechts gevreesd, maar niet bemind zyn. .Circolo di San Pietro" houdt een volksgaarkeuken, waarna een groot aantal werkloozen gratisgevöed worden. De arme menschen, die zich in den middag derwaarts begaven, om hun middagmaal te halen, werden door de fascisten lastig gevallen. Hun katholieke vereenigings-tnsignes werden hun af gerukt en de bons voor het eten uit de handen gerukt, zonder dat de talrijke, overal geposteerde politie agenten ter bescherming dezer arme lieden optraden. De H. Vader heeft Intusschen zyn bewondering uitgesproken voor alle jongelieden, die zich zoo moedig toonen en zich tot geen prys en door geen bedreigingen en beleedigingen van hun lidmaatschap van de katholieke uni- veriteitsgroepen laten afbrengen. In verschillende steden van Italië is het parool gegeven.Bestrydt de katholieke organisaties tot zy vernietigd zyn". Vooral de directeur van de .Osser vatore" wordt op de meest ergerlijke wyze aangevallen. Hem wordt lasteriyk verweten, dat hy gedurende den oorlog door zyn defaitisme de stemming onder de soldaten en de burgerij heeft onder- j mynd. De Kardinalen bij den Paus. Naar de .Osservatore Romano" meldt, heeft Maandag voormiddag ten Vatlcane een byeenkomst plaats gehad van alle te Rome aanwezige kardinalen met den Paus. De H. Vader stelde het college op de hoogte van de gebeurtenissen der laatste dagen en besprak met de kar dinalen de betreurenswaardige inciden ten, vooral in verband met de verdra gen van Lateranen. Het college der kardinalen gaf uiling aan zijn diep leedwezen over dezen stryd, waarmede Italië èn den persoon van den H. Vader èn de hem zoo na aan 't hart liggende katholieke instel lingen heeft getroffen. Alle aanwezige kardinalen betuigden den H. Vader hun onwankelbare trouw en volgzaamheid. Verder deelt de „Oss. Romano" nog mede, dat in verband met de tegen- I woordige voor de Kerk zoo pynlijke omstandigheden door de kerkelijke autoriteiten alle processies buiten de kerken verboden zyn. De polemiek over de Katholieke actie, is, in verband met de jongste gebeurtenissen, voorloopig stop gezet Manifest der Fransche Katholieke Actie., De Fransche Katholieke Actie vaar digde een manifest uit, waarin zij hare volstrekte en kinderiyke toewijding aan den H. Vader betuigt. Kard. Bourne zond Z H. den Paus een telegram, namens alle kardinalen en bisschoppen, ter gelegenheid der Jeanne d'Arc feesten te Rouaan ver» eenigd. Dreigende arbeidsconflicten in Engeland In den loop dezer week zullen, vol gens berichten uit Londen in verschil lende Engelsche bedrijven belangrijke onderhandelingen plaats vinden over het loon, waarbij in het geheel 3 millioen arbeiders betrokken zijn. De besprekingen gelden vooral den mijn bouw, de scheepsbouwnijverheid, de machine- en de chemische industrie. De werkgevers verlangen een alge meene vermindering van de loonen, teneinde de productiekosten te kunnen verminderen en zoodoende de crisis te overxpnnen. De vakvereenigingen verzetten zich echter met alle kracht tegen iedere loonsverlaging en willen den strijd voor de handhaving van de loonen volgens een gemeenschappelijke gedragslijn voeren. Het is dus mogelijk, dat het tot zeer ernstige arbeidsconflicten zal ko men. Gemeenteraadsverkiezingen In Spanje. De gemeenteraadsverkiezingen in Spanje leverden in slechts eene stad, Burgos, een monarchistische meerder heid op. BINNENLAND. .De Tijd" het oudste en roemrijke katholieke dagblad op 1 full opgeheven. In den kritieken toestand is de laatste dagen eenige ontspanning ge komen. Men schynt te onderhandelen. Bijeenkomst van het fascistisch partijbestuur. Volgens bericht uit Rome zyn alle prefecten naar Rome ontboden, om met Mussolini den strijd tegen de Katholieke Actie nader te bespreken. Tegen vandaag is bovendien het directorium van de fascisten-partij in buitengewone vergadering byeenge- roepen. De „Osservatore Romano" vervolgt zijn opsomming van de gewelddaden tegen de katholieke studenten en leden der Katholieke Actie, door de fascisten bedreven en deelt o.a. mede, dat twee priesters op de Piazza de Pantheon door jonge fietsers werden gehoond en toegeschreeuwd.de priesters moe ten vermoord worden, weg met de priesters Deze beide priesters waren aalmoe zeniers en stonden heel den oorlog aan het front. De katholieke mannenvereeniging Naar „de Rsb." verneemt is thans de beslissing gevallen omtrent de fusie tusschen de dagbladen de „Tyd" en de „Maasbode". De „Tyd" als zoodanig zal met ingang van 1 Juli ophouden te bestaan. De volkseditie van de „Tyd". de „Amstelbode", zal biyven bestaan, onder beheer van de „Maasbode", doch onder een afzonderlijke directie. Het geheele personeel van redactie en administratie en gedeelteiyk het technisch personeel van de .Tyd", is Zaterdagmorgen tegen 1 Juli ontslag aangezegd, 70 man met toekenning van 3 maanden salaris. Allen worden echter in degelegenheid gesteld te solliciteeren by de .Maas bode", waaraan echter lang niet allen zullen kunnen worden verbonden. De hoofd redacteur van „de Tijd", de heer Alph. Laudy, heeft verklaard geen prys te stellen op het hoofd redacteurschap van de „Amstelbode". Als zoodanig wordt genoemd de heer L. v. d. Broeke, thans redacteur van „de Tijd". .„Ook de correspondenten van laatst genoemd blad zyn ontslagen. De drukkerij „'t Kasteel van Aemstel' zal zelfstandig blijven bestaan. De V,A,R A tegen den Staat. De president der rechtbank heeft vonnis gewezen in het korte geding van de V. A. R A. tegen den Staat, waarby uitzending op 3 Juni werd gevraagd van een door de radio con- trolecommissie geweigerd „hoorspel". De president verklaarde zich bevoegd en oordeelde de kwestie eveneens spoedeischend. Na overwogen te hebben, dat de weigering der commissie verre de grenzen van haar bevoegdheid inzake het oefenen van controle ter voorkoming van gevaar voor de veiligheid van den Staat, voor de openbare orde en voor de goede zeden overschrydt, heeft de president de ingestelde vordering van de V.A.R.A. toegewezen, met veroor deeling van den Staat in de kosten van het geding. Uitkeeringen aan Mobilisatie, slachtoffers. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, houdende een wetteiyke regeling inzake het ver- leenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatie-slachtoffers. De buitenplaats Bleijendijk te Vught. Bij dtfinitieven verkoop is gisteren de buitenplaats .Bleyendijk" in eigen- dom overgegaan aan den WelEd. Geb. heer van Beuningen te Vught voor den prys van f214.000 plus ruim f17 000 voor de boomen. Vergelijkt men den Inzet met den finalen verkoop, dan is er ongeveer I anderhalve ton bijgekomen. Naar ons werd medegedeeld was het Burge- meester Loeff, die met het oog op de in uitzicht zijnde uitbreiding der ge meente den nieuwen kooper 't naast by was, Wy vernemen nader dat na f 160,000 het alleen en uitsluitend ging tusschen de gemeente Vught en den heer van Beuningen. De gemeente Vught heeft tot eiken prys Bleyendyk willen koopen omdat zy het bezit beschouwde als een levensbelang der gemeente. De ge meente heeft Bleyendyk absoluut noodig wegens gebrek aan bouwgrond. Ge- deelteiyk zou het bestemd zijn voor bouwgrond. Vooral ook om prys- regelend te kunnen optreden tegenover het groot grondbezit, dat te Vught geheel in particuliere handen is. Verder zou er een gedeelte over blijven voor parken enz,, zoowel als voor huisjes in den zin der land- arbeiderswet. Voor de gemeente Vught is de uitslag dezer verkooping derhalve een geweldige teleurstelling, omdat daar door groote belangen der gemeente niet kunnen gediend worden. De Kon. Familie naar het buitenland, De Koninklijke Familie zal, naar we vernemen,' na haar verblijf te Parijs, Elzas en Lotharingen bezoeken en vervolgens nog een reis maken door Tirol. Voorloopige cijfers der Volkstelling. Blijkens het overzicht van de voor loopige uitkomsten van de elfde alge meene volkstelling op 31 December 1930 gehouden, welke uitkomsten thans door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerd zijn, bedroeg de bevolking van Nederland op dien datum 7.920.388 zielen, (6.865.314 in 1920), waarvan 3.935.635 mannen en 3.984.753 vrouwen. De vermeerdering der bevolking per jaar, die sedert 1849 steeds stijgende was, is in de laatste tien jaren gemiddeld iets lager geweest dan in de voorafgaande elfjarige pe riode. De totale vermeerdering in de laatste tien jaren bedraagt 1.055.074. Dagelijks 800.000 menschen naar en uit de hoofdstad. Naar wij vernemen is uit de thans gedeelteiyk gereed gekomen becyfering van de gegevens der in October j.l. gehouden algemeene verkeerstelling gebleken, dat het dageiyks in en uit de city gaande verkeer bedraagt rond 400 000 personen in elke richting, dus totaal 800 000 personen, verdeeld in rond 180 000 voetgangers, rond 128.000 fietsers, 75.000 trampassagiers en 12.400 personen in 10 000 automobielen, alles gerekend per richting. Voorts is gebleken aan deafdeeling stadsontwikkeling uit deze telling, dat hierby nog komen 80,000 personen, die per spoor of per tram de hoofdstad bezoeken of de stad verlaten. Aan het Centraal station alleen bleken op de teldagen 55.000 personen aangekomen en vertrokken te zyn. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET VRAAGSTUK: DE MANNELIJKE WERKLOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. Ik heb van den heer Smits geen antwoord. Ik zal hem netjes behan delen, hem persoonlijk aanvallen, dank U; de Dongensche toestanden schilderen en ze vergelijken met Waalwijksche, Kaatsheuvelsche en andere plaatselijke toestanden, och, dat is niet mijn bedoeling geweest, ik strijd voor algemeene belangen. Als voorstander van opbouwende critiek geef' ik iedereen in overweging vooral het eerste en tweede deel zoodra ze zijn afgewerkt, aan be schouwingen te onderwerpen, omdat

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2