Rookt onze SPANEN A-Sigaren! Een heette nieuwigheid Swis roll H. Kolsteren-Laéarde, Fa. F W VAN U WMLWJJK H. fiolsteren-Lagarde Afbetaling neimapija i Kalca Biscuits HANDEL IN UAJNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD i. de Boni-v. Muiten Heerenkleeding De dorstigen laven Neubets, Vloerkleeden enz. enz. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 12 Juni 193-1. Onze straten. Door de goede zorgen van ons ge meentebestuur zijn thans de voor naamste onzer straten van een prach tig rijdek voorzien. Niet alleen uit verkeers-, doch ook uit aesthetisch oogpunt bezien zijn we hierdoor een heel stuk vooruit gegaan. Wij mee- nen daarom een beroep te mogen doen op alle ingezetenen om de stra ten nu in hun mooien toestand te houden en deze niet te ontsieren door het wegwerpen van vuil en papieren, zooals nog maar al te dikwijls voor komt. Het geeft zoo'n slordig aan zicht wanneer overal papieren en prullen liggen. Het zou voor de in woners een kleine moeite zijn om nu ook eens mee te werken de stra ten net en ordelijk te houden Een mooi succes. Onze plaatsgenoote, de 16-jarige Mej. Dina Slaats, slaagde Woensdag 10 Juni voor het te Dordrecht gehou den examen voor Loffelijk Getuig schrift in Stenografie. Dit Loffelijk Getuigschrift is een Eerediploma, dat slechts zeer spora disch behaald wordt en heeft men, teneinde meer animo op te wekken, het examen vrijgesteld van examen geld. De eischen die aan dit examen ge steld worden, zijn het opnemen van een dictaat van 130 lettergrepen per minuut, welk dictaat dan onberispe lijk met een snelheid van 250 letter grepen per minuut moet worden te ruggelezen. Geslaagde echter door stond de proef schitterend, hetgeen wel blijkt uit het feit, dat het terug lezen door haar met een snelheid van 283 lettergrepen per minuut gedaan werd. Ten bewijze dat het een buitenge wone prestatie is, kunnen wij nog mededeelen, dat de Voorzitter der examencommissie een foto verlangde van de geslaagde, welke met het noo- dige commentaar in het eigen maand blad: Nieuwsblad Instituut Pont (N.I.P.) zal opgenomen worden. Geslaagde genoot haar keurige op leiding bij den heer D. A. Timmer mans te Sprang. N.V. Ivo v. Haren's Schoenfabrieken. Van de crisis, die het zakenleven den laatsten tijd heeft te doorworste len, krijgt ook de Schoenindustrie ruimschoots haar deel, en algemeen is in deze branche de klacht, dat, niettegenstaande we thans in het drukste seizoen zitten, men slechts met moeite de bedrijven op gang kan houden. Natuurlijk zijn er gunstige uitzon deringen en dan mogen we hier wel speciaal wijzen op de Van Haren's Schoenfabrieken alhier, welke jonge industrie in de circa anderhalf jaar van haar bestaan, de malaise ten spijt, een steeds grootere vlucht heeft genomen. Haast voortdurend is men werk zaam geweest aan de uitbreiding der fabrieksgebouwen. De eene uitbrei ding was nog niet voltooid of reeds bleek verdere vergrooting noodzake lijk en momenteel wordt weer hard gewerkt aan den bouw van nieuwe, ruime kantoor-, magazijn- en werk lokalen. De productie, welke reeds was ge stegen tot 5000 paar per week is mo menteel lang niet voldoende om den verkoop in de verschillende eigen winkels bij te houden en dus heeft men weer nieuwe wegen gezocht om deze nog hooger op te voeren. Volgende maand zal de geheele machinale inrichting worden ge reorganiseerd en zal de allernieuw ste installatie voor het z.g. bandsys teem worden aangebracht, waar door het mogelijk zal zijn een schoen in 10 uren tijds het geheele fabricage proces te doen doorloopen. Men hoopt hierdoor de productie nog aanmerke lijk te verhoogen. Met deze verhoogde capaciteit der fabrieken houdt de uit breiding der filiaalzaken in de ver schillende groote steden gelijken tred. Heeft men momenteel reeds 8 eigen schoenwinkels, binnenkort zal dit aantal worden uitgebreid door de opening van prachtige ruime winkels te Haarlem en te Maastricht. Het personeel aan deze onderne mingen verbonden, is thans reeds ge stegen tot circa 400 man, zoodat deze jeugdige industrie zich reeds tot een der grootste ondernemingen in de Nederlandsche schoenindustrie heeft opgewerkt. Zulks mag in dezen „ma- laise-tijd" wel een schitterend bewijs van den ondernemingslust en aanpas singsvermogen van de voortvarende leiding genoemd worden. Het ligt verder voor de hand dat de stichting dezer onderneming voor onze plaats en omgeving van zeer groot belang is geweest, waar zij door hare groote behoefte aan arbeids krachten, de werkloosheid in de schoenindustrie tot een minimum heeft beperkt. Wij hopen dan ook van harte, dat de huidige periode van bloei in deze onderneming moge bestendigd blij ven, tot voldoening van de onderne- (een nieuw soort Engelsche cake) in 4 verschillende smaken. Globe cake in 2 versch. smaken. Luxe blikjes Brlelsche Zandtaartjes en Kaasstangen. Vergeet ook onze Pense's niet!! Aanbevelend, Grootestraat 199 WAALWIJK. KORFF's FOSCO Bij iedere flesch een fraaie beker cadeau. Onmisbaar voor Uwe kinderen! mers, maar ook in het belang van Waalwijk en omgeving. Eeuwfeest Bakkerij vati Beijnen. De herdenking van het feit dat vóór 100 jaar de bakkerij van Beijnen te Baardwijk werd opgericht, zal den tegenwoordigen^eigenaar den heer Ej P. van Beijnen wel een groote voldoe ning hebben geschonken. Want hoewel dit zeldzame feit eerst laat onder het publiek en zijn zakenrelaties bekend werd, heeft het Woensdag j.l. niet aan hartelijke blijken van belangstelling, waardeering en hulde ontbroken. Een groot aantal, waaronder zeer fraaie, bloemstukken, alsmede legio telegrammen en kaartjes werden er bezorgd en velen kwamen persoonlijk hunne gelukwenschen met dit zeldzame jubileum aanbieden, o.a. de E. A. heer burgemeester, de geestelijkheid der parochie St. Clemens, verschillende vereenigings—deputaties e.a. Bloem stukken zagen we o.m. van de Bakkers- vereeniging „Eendracht maakt Macht", van de Sociëteit „Ons Genoegen", van het personeel, van de Baardwljksche bakkers en van vele leveranciers. Ook het bestuur der Winkeliersvereniging van den R.K. Middenstandsbond toonde zijne belangstelling. De heer van Beijnen liet ook zijn klanten in de feestvreugde deelen door hen dien dag met een heerlijk krenten brood te verrassen, wat door allen zeer op prijs werd gesteld. uit den verren omtrek, maar uit geheel onze provincie en zelfs daarbuiten. Ongetwijfeld zal dit een heeie drukte geven in de parochie van den H Antonius. Lichtbeelden over het leven van den H. Antoniu3 worden tot en met Woensdag gegeven door een Eerw. Pater Capucijn in de concert zaal „de Lindeboom". Rerum Novarum—herdenking. In de groote zaal van de R.K. Werk- liedenvereeniging zal a.s. Maandag de 40—jarige uitvaardiging der Encycliek „Rerum Novarum" feestelijk herdacht worden. Het programma, dat het bestuur ter gelegenheid van dit feit samenstelde, telt niet minder dan 3 sprekers. Allereerst zal de bekende spreker, de Z.Eerw. Pater Damasus, een rede houden. Daarna volgt een toespraak door den Eerw. Adviseur en een rede van den heer de Natris, beambte van den Bosschen Diocesanen Bond. Het programma wordt aangevuld door het gezamenlijk zingen van enkele liederen, begeleid door de harmonie St. Crispin. Verder zal de harmonie ter opluistering enkele nummers geven, zoodat het een zeer gevuld programma is. Gezien de groote belangstelling die er in de R.K. Werkliedenvereeniging voor dezen herdenkingsavond bestaat, het idee werd immers in de algemeene vergadering door de leden zelf ge opperd, kunnen we, nu het bestuur zulk een mooie en tevens leerzame avond heeft georganiseerd, een druk bezoek verwachten. Op Zondag 14 juni zuilen deleden in hun eigen parochiekerk ter H. Tafel naderen, ter herdenking der Rerum Novarum—uitvaardiging. Waterstaatkundige toestand. Naar wij vernemen zullen binnenkort nadere mededeelingen kunnen worden gedaan omtrent plannen lot verbetering van den waterstaatkundigen toestand in 't district der Kamer van Koophandel voor de Langstraat. Bank—filiaal. Naar wij vernemen zal in een ge deelte van 't vroegere Hanze—Bank gebouw aan de Mr. van Coothstraat weldra worden ondergebracht een filiaal van het agentschap der Rotter- damsche Bankvereeniging te Tilburg. Domelnpachten. Vanwege den Ontvanger der Regis tratie en Domeinen te Waalwijk wordt ons het volgende meegedeeld ANNO1082 TEL 173 Kindsheid—optocht. Morgenmiddag zal weer de jaarlijk- sche Kindsheid—optocht door onze gemeente trekken. Evenals andere jaren bevat de stoet weer keur van groepen en wagens. Wij noemen o.a. de praal wagen „Mgr. Hamer", slavenhandelaar met slaven, praalwagen „De Voort planting des Geloofs", Chineezen, Kruisridder te paard, praalwagen „Paus", praalwagen H. Familie, Jeanne d'Arc te paard, praalwagen „Patrones der Missie", en nog tal van nummers, teveel om op te noemen. De optocht zal aanvangen om half zes, en trekken vanaf het Klooster der Eerw. Zusters, Stationsstraat, Mr. van Coothstraat, Haven, Grootestraat en Hoekeinde. Ongetwijfeld zal de optocht weer groote belangstelling trekken, evenals vorige jaren steeds het geval was. St. Antonius feesten. De St. Antoniusfeesten zijn gister avond onder groote belangstelling ingezet, Het programma der eerste 3 dagen hebben wij reeds uitvoerig ver meld. Ook de andere dagen, dus tot en met Maandag 22 Juni zullen de feestelijkheden op dezelfde wijze worden voortgezet. Dinsdag en Woens dag zijn de dagen dat speciaal de pelgrims' verwacht worden, niet alleen De Minister van Financien heeft laatstelijk beslist (d.d. 8 Juni 1931) dat het door de Maasmondpachters gevraagde ontslag uit de pacht niet behoort te worden verleend. Machtiging is gegeven om aan de pachters van bouwland langs of bij den Nieuwen Maasmond over 1930 een afslag op de pachtsommen te verleenen ad 25 °/0. Evenwel acht de Minister het niet noodig om ook aan pachters van wei en hooiland vermindering toe te staan, en wel, omdat de uitkomsten van het weibedrijf over het algemeen van dien aard zijn geweest, dat, voor zoover Zijne Excellentie bekend is, ook de particuliere groote grondeigenaren, als ook openbare lichamen, aan de pach ters van wei- en hooiland geen afslag op de pachtsom hebben verleend. Zijne Excellentie heeft thans opdracht verleend om te onderzoeken: a. of pachters van wei- en hooiland langs den Nieuwen Maasmond zich in andere, zwaardere omstandigheden bevinden, dan dergelijke pachters elders in het land; b. in hoeverre door particuliere grondeigenaren aan hun pachters van wei- en hooiland in de omgeving van de Maasmond over 1930 tegemoet koming is verleend. Ten einde dit onderzoek zoo ruim Met onze dranken ls een weldaad voor ieder Zoowel gezonden als kranken VRUCHTEN LIMONADES SORBETS van Russeü. KOMT U EENS PROEVEN? Aanbevelend, Grootestraat 201 WAALWIJK. Een exira Zomerartikel Deiftsche Gelatine-puddfog en Gelatine poeder. mogelijk te doen plaats hebben wordt aan alle belanghebbenden en belang stellenden dringend verzocht om alle gegevens en feiten, die kunnen dienen ter beantwoording van bovenstaande sub a en b gestelde vragen, aan den Ontvanger der Registratie en Domeinen te Waalwijk te willen meedeelen. Alle gegevens, ook al houden ze slechts verwijderd verband met de punten waar het om gaat, zullen op prijs worden gesteld. De pachters zelf zouden b.v. kunnen inzenden een eenigszins nauwkeurige, met cijfers gestaafde, uiteenzetting van de op hun perceel behaalde resultaten gedurende 193U. Grootestraai Telefoon 109. HET ADRES voor de 4 36. BETERE HEERENKLEEDING Examen. Mej. A M. v. Zon slaagde voor het Praciijk diploma Machineschrijven, Inst. Pont 'sHage. Zij genoot hare opleiding bij de Eerw. Zusters van hei St. Theresia— gesticht. De opening der St. Antoniusfeesten. Gisteravond zijn de feesten bij ge legenheid van het zevende eeuwfeest van den dood van den H. Antonius ingezet. Nadat om 6 uur plechtig klokgelui de opening der feesten had ingeluid, werd om half acht in de devotiekerk van den heilige een plechtig lof op gedragen Lang voor genoemd tijdstip verdrongen zich de geloovigen reeds om een plaatsje in de kerk te be machtigen, en het was er dan ook overdruk. De openings predicatie werd gehou den door den Z.Eerw. Pater Damasus, Capucijn. Daar de opening juist samen viel met den feestdag van het H. Hart, was deze openings-predicatie tevens een feestrede ter eere van het H. Hart. Na het lof trok men in processie naar het St. Antoniusplein, waar het H. Hart-monument geplaatst is. Een groote menigte belangstellenden was hier aanwezig. Door de bruidjes werd hier eerst een loflied gezongen. Na een kort woord tot de toehoor ders, sprak de Z Eerw. Heer Pastoor A. Verhagen de plechtige toewijding aan het H. Hart uit, die onder dood- sche stilte en met ontbloote hoofden werd aanhoord. Toen deze plechtigheid was afge- loopen werd totslot door alle geloovigen gezamenlijk gezongen het lied „Aan U. o Koning der Eeuwen" met begeleiding der Harmonie St. Crispijn. Het was een indrukwekkende be tooging en tevens een waardige opening der St. Antonius feesten. Gymnastiek}eesten. De officieele feestgids der groote gymnastiekfeesten is thans bij de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen verschenen. Het is een keurig verzorgd boekwerkje geworden, dat zoowel de samenstellers ais de uit voerster alle eer aandoet. De karakterestieke, moderne omslag- teekening is van Jac. Bergmans, die hiervoor alle lof toekomt. De gids opent met een voorwoord van het uitvoerend comité, met be trekking tot het 7de lustrum der ver- eeniging. Onze burgemeester schreef een zeer intressant artikel, waarin hij den heilzamen invloed der gymnastiek op het menschelijk lichaam, vooral voor den fabrieksarbeider, uiteenzet. Verder treffen we nog artikelen van den Z.Eerw. Heer F. N. J. Hendrikx, bonds-adviseur, van den heer J. Schambergen, voorzitter der W.G.V., en van den WelEerw. L. Sanders, adviseur der vereeniging. De tekst en advertentie-pagina's zijn met enkele foto's der vereeniging en van het be stuur verluchtigd. De gids bevat voorts een uitvoerig programma en alle bijzonderheden omtrent de feesten. VADERLANDSCHE BANK 1 VOOR BELASTE WAARDEN, 'S-G RAVENMAGE, 60i tegen beurskoers JL |o OBLIGATIES ItlU I met jaarlijksche uitloting. Alles bijeen maakt het boekje een uitstekende indruk en het zal onge twijfeld zijn weg naar het publiek wel vinden. Jubileum. A.s. Maandag 21 Juni zal het de juiste datum zijn, dat yóór 30 jaren de Chr. gemengde Zangvereeniging „Hallelujah" te v.m. Besoijen werd opgericht. Wel is dit jubileum feestelijk her dacht in 't begin van dit jaar bij ge legenheid van de aanbieding van 't Vaandel, maar de herinneringsdag is 21 dezer, als wanneer de vereeniging juist een concert geeft op de kiosk op de Markt. Miltvuur. De landbouwer A. v. W. vond de zer dagen een koe dood in de wei. De veearts constateerde miltvuur. Onder politietoezicht werd het ca daver ter plaatse verbrand. Waarschuwing. De laatste dagen worden weer in verschillende plaatsen kwitanties ge presenteerd vanwege „Huize Bethel" in Den Haag, afdeeling gratis ver strekking van voedsel aan ouden van dagen. Meestal wordt bij aanbieding medegedeeld, dat ook het vorige jaar een bijdrage zou zijn ontvangen. Men heeft hier te doen met een zeer ongunstig bekend staande on derneming en zende dus de kwitan ties onbetaald terug. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). A s. Zondag des voormiddags had 10 en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. J. Fokkema. In de Geref. Kerk hoopt a s. Zondag des voormiddags half 10 en des na middags 5 uur op te treden Ds. J.C. Hagen. VRIJHOEVE-CAPELLE. Met genoe gen kunnen we mededeelen, dal de heer H. M, van der Schans dezer dagen met gunstig gevolg examen voor con troleur zuivelfabriek f. N. 2 heeft af gelegd. Maandag 16 Juni a.s. hoopt de heer H. Glavimans den dag te her denken, dat hij 25 jaar zijn taak als koster aan de Gereformeerde Kerk heeft vervuld. Dat het hem op dien dag aan be- langstelling niet zal ontbreken, wordt duidelijk wanneer zij opgemerkt, dat hij zijn taak als koster met de meeste plichtsbetrachting heeft vervuld. Na verloop der jaren heeft hij zich zoo doende bij de inwoners der gemeente als een zeer geziene persoonlijkheid weten kenbaar te maken. Dat hij een taktvol optreden bezit, bewflst wel het feit dat de jeugd eveneens van hem houdt, hoewel een uiterst strenge tucht den Heer Glavimans eigen is. Onzerzijds wenschen wij hem van harte geluk hopen dan ook dat hij 16 Juni 1931 als een heugelijke dag zal mogen herdenken. VI,— per week of f5, - p. maand Kost U deze |APON in Zijde of wollen stof Z. W. Vaart 36 - 's-BOSCH. Op wekelf|ksche of maande- llfksche betaling, Reizigersbezoek op aanvraag. CAPELLE. De loterijvereeniging „De Hoop" te dezer plaatse, mocht deze week het genoegen smaken, dat op het nummer, waarvan zij een twintigje had, de prijs van 25000. der Staatsloterij viel. Voorwaar een buitenkansje voor de leden. Het bouwen van een woning aan den Winterdijk alhier voor den heer A. van Vuuren, is onderhandsch op gedragen aan den aannemer J. Qui-

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 10