jiltk finaal verfioopen iijniiiiis u. u li Tractor met Aanhangwagen Notaris van Ham Huis, fabriek c. a, Notaris van Ham verkoopen A. SCHILDERS - WAALWIJK INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Red. HET VRAAGSTUK: DE BESTRIJDING DER MANNELIJKE WERKELOOSHEID EN DE VROUWELIJKE ARBEID IN DE FABRIEK. 3e Hoofdstuk. 8e Deel. De perfectioneering van La ger- en Hooger-, Vak- en Handelsonderwijs aan de genoemde scholen, moet zoo ver mogelijk doorgevoerd worden. Daardoor schuift men elke concur rentie die het vakonderwijs thans door Cursussen der Vakvereenigingen door Privaatlessen bij Leeraars, bij Modelleurs, enz., van de baan. Dat particulieren trachten door on derwijs in onderdeelen van het vak „leering en loon" te trekken, vind ik niet zoo'n bezwaar, als dat vakveree nigingen, cursussen gaan geven in onderdeelen van het vak. Zij, die de leiding der arbeiders en toekomstige arbeiders hebben, zijn verplicht het onderwijs der vakscholen te bevorde ren. Zij kunnen niet geven wat de Vakschool als speciale instelling geeft en houden dus de jongens af van iets, wat door hun medewerking meer bevorderlijk kon zijn. Het is wel prijzenswaardig dat zij zich interesseeren voor hun leden en jongere leden, doch moeten dan het bezwaarlijk gevolg niet onderschat ten. Als de vakvereeniging dit doel om de leden meer aan haar te veil plichten, aldus die Cursussen als „lokaas" voor de vereeniging benut ten, kan zij zich door sociale en huisvlijtcursussen evenzoo op den voorgrond plaatsen. Ook hierin ligt zeker „aantrekkelijkheid". Daarbij dienen zij de R.K. Voetbalbeweging te steunen, waardoor het steeds toe nemend aantal neutrale fabrieksclubs kan bestreden worden. Door Patro naten en de K.J.V.-beweging is de R.K. Vakbeweging toch zeker in staat de interesse voor haar instituut op te wekken, en zal het niet moeilijk zijn om de volgende cursussen voor aspi rantleden in het leven te roepen: De huisvlijtbeweging in toepassing brengen ep en voor een vak, dat is een menschlievende daad, die ik de Vakvereenigingen in over weging geef. Iedereen kent de „hout snijbeweging". Deze is vooral ge schikt voor toekomstige timmerlie den en meubelmakers, en is behalve voor deze categorie personen, voor velen als tijdverdrijf en leerzaamheid ook nuttig en gewenscht. Dan vraag ik de aandacht voor vlecht- en boet seerwerk, zooals dit in de fröbelschool thans wordt aangeleerd. Een goede en leerzame „bezigheid" die wel eens verder bestudeerd mag worden, om ze te leiden in betrekking met het schoenvak. Dan is er nog het maken van gipsmodellen, die in of naar vor men „het schoonheidsgevoel" bevor deren kunnen en een directe en indi recte toepassing op het vak kunnen zijn. Ik zal hieromtrent eenige voor lichting geven, opdat men zich om trent mijn bedoelingen beter kan oriënteeren. De kunst en het schoonheidsgevoel bevorderen, is noodzakelijk in ver band met de hooge eischen die aan het schoenenvak in dat «opzicht ge steld worden. De gezichtsvorming bevorderen, door modellen, figuren, kleuren en fi- guren-combinatie's onder de aandacht der jeugd te brengen op aantrekke lijke wijze, ziedaar wat ten grondslag ligt aan het volgende, waarvoor ik de aandacht vraag van hen, die willen medewerken in de goede richting. „Vlechtwerk, Gipswerk, Boet seerwerk, Snijwerk". Ik zal ze in deze volgorde behande len. De verschillende „opanken" ge> ven hier de eindresultaten der cur sussen aan. Men kan vlechten en met vlechtwerk versieren op verschillende wijzen. Men kan het evenzoo doen met ver schillende kleuren op telkens andere modellen en andere kleuren. De hoofdzaak daarbij is dat de variatie zoo groot mogelijk is en in practische toepasselijkheid niet tekort schiet. „Gipswerk". Gips, gegoten in verschillende vor men, bordjes, platte of diepere ovale en ronde schoteltjes, bakjes, enz., is geschikt voor wandversiering, mits men daarbij mooie figuren, hetzy plaatjes met bloemen, filmsterren, cliché's van schoenen, foto's met kantoor- of fabriek-interieurs, enz. gebruikt. Tevens is men aan de witte kleur van de gips niet gebonden, om dat de drogist, die ook graag ver koopt, velerlei kleurstoffen voorradig heeft, die men zoo goed als waterverf kan benutten om het geheel aantrek kelijk te maken. Verder kan men het afgipsen van verschillende voorwer pen leeren, met behulp van het „wik kel- en baksysteem", tot en met het afgipsen van voeten, hetgeen noodza kelijk inzicht omtrent maatverhou dingen versterkt. W. A. PULLES, Tilburg. SPORT. VOETBAL. WAALWIJK. JAARVERGADERING W.S.C. In de foyer van Musis Sacrum hield WSC Woensdagavond hare jaarvergadering. Door den secretaris en penningm. werden jaarverslagen uitgebracht, die beide in optimistischen toon konden luiden. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen, terwijl in de 2 vacatures benoemd werden de heeren C. Verwiel (als vice-voorzitter) en P. van Eeten (als commissaris). Ver schillende huishoudelijke aangelegen heden werden op vriendschappelijke wijze besproken, o.a. het trainings program voor den a.s. zomer, en werd besloten in dit seizoen athletiek- avonden te organiseeren, terwijl de aanstelling van een trainer door het bestuur werd in overweging geno men. W.S.C.—T.S.C. Morgen zal op het W.S.C.-terrein een vriendschappelijke wedstrijd ge speeld worden tusschen W.S.C. en T.S.C. uit Oosterhout. T.S.C. is voor Waalwijk een oude bekende, en jarenlang was zij nog W.S.C.'s concurrent om den kam pioenstitel. De Oosterhoutenaren wis ten het vorig jaar, door den beslis- senden wedstrijd tegen W.S.C. te winnen, het kampioenschap te be halen en promoveerde naar de 2de klas. In deze nieuwe omgeving heeft T.S.C. zich het afgeloopen jaar uit stekend geweerd, en den geheelen speeltijd behoorde zij tot de leidende clubs. Een en ander is wel een bewijs dat de Oosterhoutsche club over 'n pri ma elftal beschikt, dat zonder twij fel in de tweede klas nog heel wat heeft bijgeleerd. Wij zijn benieuwd wat W.S.C. hiertegenover te stellen zal hebben. Het vorig jaar liepen de krachten van beide ploegen niet veel uiteen, doch Ijet zou ons niet verwonderen, indien T.S.C. thans, na haar succes vol debuut in de 2e klasse, de sterk ste blijkt. De wedstrijden tusschen de beide oude1 jlegens|andejrs héhben zjch steeds gekenmerkt door de prettige, sportieve sfeer en de aangename ver standhouding waarin zij werden ge speeld, en wij twijfelen er niet aan of ook morgen zal dit weer het geval zijn. Wij zijn benieuwd hoe W.S.C. zich houden zal tegenover dezen 2en klasser, en het zou een zeer mooi re sultaat zijn, indien het tot een over winning gebracht kon worden. Wie zich morgenmiddag de moeite wil getroosten een wandeling te ma ken naar het W.S.C.-terrein, kan er van verzekerd zijn getuige te zijn van een mooien en spannenden wedstrijd tusschen twee faire, en in kracht niet veel uit elkaar loopende ploegen. De wedstrijd begint om half drie. W.S.C. IIIKaatsheuvelsche Boys. Donderdagavond speelde W.S.C. 3 een competitiewedstrijd tegen de Kaatsheuvelsche Boys. Ofschoon de W.S.C.-ers geregeld in de meerder heid waren, wisten de Kaatsheuvel- schen met 21 te winnen. R.W.B. Aangezien men niet tot overeen stemming heeft kunnen komen, moet de wedstrijd RWB—Sportvereeniging Oss alsnog gespeeld. Hoewei geheel zonder belang kan toch nog wel een mooie wedstrijd verwacht worden te meer omdat RWB en Oss een goeden wedstrijd gespeeld heeft. Aanvang half 3 terrein RWB. Het RWB terrein Is eenerz]]ds door afsteken anderzijds door ophoogen zoover gereed gekomen dat [het a s. Maandag gezaaid wordt en dan 4 5 weken gesloten. JULIANA. |uiiana2—DES, Kaatsheuvel. Zondag a.s. 14 Juni wordt op het Juliana—terrein te Baardwijk een zeer belangrijke competitie-wedstrijd voor de le klas BVB gespeeld tusschen de 2 bovenstaande kampioenscandidaten. Het belooft dan ook een echte kam pioenswedstrijd te worden en beide vereenigingen zullen er in deze ont. moeting alles opzetten om de over winning te behalen. Wint DES zoo is zij kampioen, weten de Juliana-reserves te winnen dan behoudt Juliana de beste kansen daar nog enkele wedstrQden gespeeld moeten worden. Aan spanning zal het by dezen wedstrtyd niet ontfcre* ken en dat er groote belangstellingen Waalwijk en Kaatsheuvel bestaat, s te begrijpen. Een voorspelling omtrent den uitslag zullen wij niet wagen en wachten met spanning den uitslag af. De sportliefhebbers worden er aan herinnerd dat deze wedstrijd om 2 uur zal aanvangen. De wedstrijd wordt geleid door den heer J. de Vet uit Tilburg. Fabriekself tallen. Zooals Woensdag reeds kort ver meld, werd Dinsdagavond een wed strijd gespeeld tusschen de fabrieks- elftallen der schoenfabrieken Don kers en van Haren, die door het Don kers-elftal met 74 gewonnen werd. In aanmerking genomen de sterk te van het v. Haren-elftal, waarin niet minder dan 5 spelers uit het le elftal van H.E.C. speelden, mag het succes van het overwinnend elftal 'n prachtige prestatie genoemd worden. Voor een groot gedeelte is dit succes te danken aan de verdediging, waar in o.a. een zoon van den patroon, de heer A. Donkers, een solide partij speelde. Wij laten hieronder een kort verslag volgen van den wedstrijd, die in de beste verstandhouding ge speeld werd. Om half 8 werd begonnen en reeds dadelijk zit er volop spanning in en beide doelen beleven angstige oogen- blikken. Het duurt dan ook niet lang of Donkers midvoor weet een goed aangespeelden bal van den rechtsbin nen te benutten 10. Kort hierna weet dezelfde speler, A. Braspenning, den stand op 20 te brengen. v. Haren komt dan gevaarlijk op zetten, en Hooft komt vrij voor doel doch wordt op het laatste moment opzij gezet. De scheidsrechter staat strafschop toe, die in 's keepers han den gewipt wordt. Het D.-elftal neemt dan echter weer het offensief en na enkele aan vallen is het weer Braspenning die 30 maakt. Even hierna is het Lam mer s die den voorsprong van D. ver groot tot 40. Dit blijkt de anderen te kras en verwoed komen ze opzetten. Hun werken wordt beloond als v. d. Meer- akker keihard inschiet. Even voor rust echter doet de D.-rechtsbuiten dit succes weer te niet, als hij op ge lukkige wijze 51 maakt. Na de rust pakt v. H. terstond krachtig aan en het is A. Verhoofstad die 52 maakt. Ook ditmaal heeft v. H. weinig plezier van haar doel punt, want direct hierna is het weer 62 door Wilhelm. v. H. neemt nu echter het spel ge heel in handen en D. wordt op eigen helft teruggedrongen. L. Verhoofstad maakt van dit overwicht gebruik om met twee kogels 64 te maken. Het zag er naar uit, of de achterstand spoedig zou worden ingehaald, en dit zou het geval zijn geweest, waren de beide D.-backs, Donkers en Krol, niet in zulken vorm geweest. Tegen het einde verplaatst zich het spel weer naar de andere zijde en als Wil helm 74 gemaakt heeft, speelt v. H. verder een verloren partij. Als het einde gefloten wordt heeft Donkers een verdiende overwinning behaald. SPRANG. S. D. O. I. Woensdagavond 10 Juni speelde SDO I tegen HEC II op het terrein van laatstgenoemde. SDO had haar elftal speciaal gewijzigd om zoodoen de voor andere wedstrijden haar elftal te completeeren. We zijn HEC zeer dankbaar voor dezen nuttigen oefenwedstrijd en we hebben veel van haar geleerd. We hopen dat we nog meermalen voor dat doel terug mogen komen. De wedstrijd had een goed verloop en er waren ook aardige spelmomen ten te zien. De rust ging in met 11, eindstand 21 voor SDO, hoewel ge lijk spel de verhouding beter had weergegeven. KAATSHEUVEL. Serie weds t rijden Neerlandia. De seriewedstrijden, uitgeschreven door de Voetbalvereeniging Neerlandia, hadden een schitterend verloop. Van 34 uur speelden SDONEO, welke door NEO met 10 gewonnen werd. Van 45 uur Excelsior 2Sparta, welke door Sparta met 21 gewonnen werd. Van 56 uur Sporters, DrunenRWB 3. De Sporters wisten te winnen met 1—0. Van 6—7 uur RoodborstjesStorm vogels. De Roodborstjes hebben gewon nen met 31. De Finale voor a.s. Zaterdag 13 Juni luidt nu als volgt: Van 34 uur SpartaNEO. Van 45 uur Sporters, Drunen— Roodborstjes. Daarna de verliezers en de winnaars. Dus nog 4 wedstrijden die de moeite waard zijn om te zien. WilhelminaKaatsh. Boys 43. Dinsdag had bovengenoemden wed strijd onder flinke belangstelling plaats en werd door Wilhelmina ver diend gewonnen. Om half 8 fluit de scheidsrechter twee volledige ploegen in het veld. Voor de rust was het 't spannendste deel van den strijd en weet van Laarhoven Wilhelmina de leiding te geven. De Boys slagen er echter spoedig in gelijk te maken. Het publiek roert zich geducht, wat tot re sultaat heef dat onze jongens de lei ding nemen door Dekkers. Kort ach ter elkaar weet Wilhelmina de stand op 41 te brengen door twee prach tige doelpunten van v. Laarhoven. Na de rust weten de Boys den achter stand te verkleinen tot 43. Het was een gezellige wedstrijd, niet de minste wanklank werd ge hoord. Ga zoo voort, Wilhelmina mannen en uwe supporters zullen te vreden zijn. HANDBALSPORT. Door eenige Duitschers is in onze plaats een handbalclub opgericht. De handbalsport worc^t ftojt nog toe in ons land slechts weinig be oefend, alleen in Friesland bestaan enkele clubs. De oefenigen dezer nieuwe veree niging zullen gehouden worden op 't W.S.C.-terrein. De naam der club is „Edelweiss". GEMENGD NIEUWS. Ernstig auto ongeluk. Gistermiddag reed mr. F, M. A. Haffmans, notaris te Helden, met groote vaart per auto over den Boschdijk. Ter hoogte van het gehucht Acht kwam uit de Maasstraat, een zijstraat van den Boschdijk, een vrachtauto aange reden. Blijkbaar heeft de heer Haffmans dezen te laat gezien, met het gevolg dat een botsing onvermijdelijk was. De vrachtauto kantelde, terwijl de auto van den heer H. van voren werd In gedrukt. De bestuurder van den vracht wagen bekwam geen letsel, doch de heer H. brak zijn linkerarm en liep ernstige inwendige kneuzingen op. Dr. Burgerink uit Best verleende genees kundige hulp. De heer Haffmans is naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht. Men achtte zijn toestand zeer ernstig. Ernstig ongeluk In een mijn. Gisteravond is in de Rubensmijn te Kohlendoif bij Neurode in een schacht 500 M. onder de oppervlakte een groote hoeveelheid koolzuur ontsnapt. Zeven arbeiders zijn gestikt, waarvan er reeds zes zijn geborgen. Vier mijn werkers hebben kwetsuren opgeloopen. Doordat terstond na de ontsnapping van het koolzuur de mijnwerkers zelf een reddingsbrigade vormden, konden nog twee arbeiders worden gered. Op het oogenblik is het gevaar geweken. De ontsnapping van het koolzuur ge schiedde na een dynamiet ontploffing, waarmee de koleniaag wordt gebroken, Het verongelukken van de Foseidon De Poseidon werd geraamd, terwijl zfj 12 mijlen van Weihaiwei boven water oefeningen hield. De duikboot zonk in weinige minuten. Zij had een ontzaglijk gat in de zijde gekregen. Het schip dat haar aanvoer was de kleine Chlneesche kustvaarder Yuta nam de overlevenden aan boord op 6 matrozen na, die zich met behulp van een reddingstoestel voor duikbooten, genaamd Davistoestel, konden redden. Dank zij deze vernuftig bedachte in richting bereikten twee matrozen na 2'/j uur de oppervlakte van het water en vier anderen zelfs drie uur na het ongeluk. Alle zes werden opgenomen door de booten van Engeische oorlogs schepen. Bij het baden verdronken De onderwijzer J. van Balen, ge woond hebbende aan den Plataanweg te Schlebroek, is gisteren bij het baden in de Wilgenpias verdronken. Ongehoord barbarisme in China. De republiek van Oost Fukien. die onder juresdictie staat xan het XlIIe roode leger gaat op het oogenblik gebukt onder een ongehoord barba- risme. Gedurende de twee jaar, dat deze republiek bestaat hebben zich in den boezem der communistische party twee groepen gevormd een linksche groep, die is samengesteld uit een bende roovers en andere ongure elementen en 'n rechtsche groep, die zich ver beeldt het intellectueele deel te vormen. Deze laatste noemt zich gaarne de „socialistische partij". De strijd begon toen de linksche groep het gezin en het huwelijk wilde afschaffen. Bovendien wilde zij het persoonlijk eigendom tot een zoo klein mogelijken omvang reduceeren. Spoedig na het ontbranden van den strijd werden 17 leiders der oppositie gearresteerd en gefusilleerd. Dit was het signaal voor een gruwelijke ver volging der socialistische groep. De kapitalisten, dat wil zeggen, allen wier bezittingen nog niet geheel en al waren vernietigd, werden by duizenden uit gemoord. Zij, die niet door kogels gedood werden, kwamen om van honger De gelukkigsten nog waren zij die uit hun woonplaats verbannen werden. Een troep van 5000 communisten vluchtte voor de bedreiging door de regeeringstroepen in de omgeving van Shanghan. De wreedheden die zij daar bedreven, tarten elke beschaving In een dorp stak men 20 kinderen de oogen uit, en kerfden de oogkassen met messen. Men sneed hen ooren neus en tong af. Toen de bandieten niet meer wisten, op welke wijze zij de stakkers nog meer konden doen lijden, doodden zy hen. De toestand der missies in dit gebied is zorgwekkend. De bevolking en de missionarissen worden bedreigd door de communisten. De pryzen der levensmiddelen stijgen met den dag De missionarissen weten niet, hoe de arme bevolking te helpen. Bij het baden verdronken. Drie jongens uit Woltersum (Gr.) waren Zondag in de Woltersumsche Ee aldaar aan het baden Plotseling verdween de 14-jarige J. Meedemain de diepte. Een poging van den 17. jarigen boerenknecht G. Velthuis om den jongen te redden mislukte. Met veel moeite gelukte het tenslotte den boerenknecht op het droge te brengen, Spoedig arriveerde de heer W, R. v. d Meer, arts te Ten Boer, die zich té water begaf en er in mocht slagen den jongen boven te brengen Kunstmatige ademhalingleverde evenwel geen resultaat meer op. Doodelijk ongeluk te Hengelo, Maandagavond heeftop de Oldenzaal. sche straat ter hoogte van den Ijsbaan, weg een ernstig ongeluk plaatsgehad, In de richting Oldenzaal reden een 14-jarig meisje, Sietsema geheeten, per rijwiel en een auto afkomstig uit Usel. muiden en bestuurd door den heer Van P. Het meisje stak plotseling, zonder daartoe een teeken ter waar schuwing te hebben gegeven, den rijweg over, met het gevolg, dat de wielrijdster door den bumper van den auto werd gegrepen en een 20-tal meters verder tegen een boom werd gedrukt. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Het lijk is naar het R.K. Alge. meen Ziekenhuis vervoerd. De aulo werd in beslag genomen. Ongelukken. Gistermiddag is aan den Breukdjjk te Vleuten het driejarig zoonlje van den heer Burggraaf, te water geraakt en verdronken. ADVERTENTIëN. Te Huur: Een rnlm Hals met tain en groote steenen berg» plaats, geschikt voor fabriek en alle andere doeleinden, ge legen in de Stationsstraat te Waalwijk. De eigenaar is ge negen de fabrieksiuimte in over leg met den huurder voor elk speciaal doel te verbouwen en in orde te brengen. Te bevragen by: J. DEN TEUL1NG, WAALWIJK, Stationsstraat 71. te Kaatsheuvel, zal voor de firma GEBRs, DEKKERS, 23 Iunil931,' savonds 8 uur, in „EUPHONIA" aldaar ingezet op 16600.— 46572 te Kaatsheuvel, zal voor de Kinderen van wijlen den Heer J. A. G. VAN LOOS- DRECHT 22 funi 1931, voorm. 10 uur le Loonopzand, 25 Juli 1931 'savonds 8 uur !n Café COOMANS aldaar: provisioneel aan de Kloosterstraat. 46573 Hiermede bericht ik het geachte publiek van Waalwijk en Omstreken, dat ik mijn vervoer- materlaal heb uitgebreid door aanschaffing van een nieuwe met een Laadvermogen van 5 ton. Geschikt voor alle mogelijke doeleinden als VERHUIZINGEN, TRANSPORTEN over groote afstanden, speciaal van voorwerpen van groote afmetingen. BILLIJKE TARIEVEN. Beleefd aanbevelend, 46575 Telefoon 175. - Laageinde 117 KOLENHANDEL Leverancier van Grint- en Rivierzand. Alles aan huis bezorgd.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 12