DE ECHO Mil HET ZUIDEN PUROL er op! Adverteert in I b ad. GEMEENTERAAD. No. 48. Zaterdag 13 Juni '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. SPRANG-CAPELLE. Vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden op Woensdag 10 Juni nam. drie uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Meijer. Afwezig het lid Rijken. Aan de orde 1. Vaststelling notulen der vorige vergadering. De notulen worden zonder opmer kingen en zonder wijzigingen vast gesteld. 2 Ingekomen stukken. Van J. van Beek en A.J. Verhoeven bericht van aanneming van hunne benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur te Capelie. Van verschillende leden van de stembureaux berichten van aanneming hunner benoeming. Van Ged. Staten besluit tot vrij stelling van het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de school te Capelie—Kom. Kon. Besluit tot vernietiging van 't besluit tot opheffing der Openbare Lagere School aan de Heistraat. Verzoek om subsidie der Blinden- vereeniging St. Odilia. Wordt op voorstel van B. en W. afgewezen. Van mej. C. v. d. Rest te Sprang verzoek om schadeloosstelling in de kosten van medische behandeling die zij heeft moeten ondergaan tengevolge van een val over een steenhoop die langs den weg lag. De Voorzitter heeft hierover reeds met adressante gesproken en haar verwezen naar de Mij. Wegenbouw, die het werk uitvoert. De heer v. d. Willigenburg zegt dat het hem is opgevallen dat deze steen hopen reeds lang voordat zij gebruikt werden, langs de wegen lagen, wat zeer bezwaarlijk is, temeer daar er op donkere avonden geen licht bij brandde. Spr. verzoekt B. en W. wanneer een dergelijk geval zich nogmaals zou voordoen te voren de noodige maat regelen te nemen. Overigens kan hij zich er goed mee vereenigen dat adressante verwezen is naar de Mij. Wegenbouw. Van mej. J. E. Mazirei, onderwijzeres te Capelie, mededeeling dat zij wegens het bereiken van den 65 jarigen leeftijd aanspraak kan maken op ouderdoms pensioen, waarom zij ontslag uit hare functie verzoekt. Op voorstel van B. en W. wordt dit ontslag op de meest eervolle wijze verleend, onder dankzegging voor de langdurige diensten aan de gemeente bewezen. 3. Benoeming leden schattingscom missie rijksinkomstenbelasting. De per 1 Mei j.l. afgetreden com missie bestond uit de heeren Meijer, Middelkoop, Kerst en v. d. Hoeven. De heer Middelkoop heeft medegedeeld niet voor herbenoeming in aanmerking te willen komen, waarom B. en W. voorstellen de commissie als volgt vast te stellenMeijer, Kerst, v. d. Hoeven en Verheijden. Bij stemming worden de voorgestelde heeren gekozen. 4. Vaststelling van de vergoedingen, ingevolge art. 101 der LO. wet 1920 over 1929 uit te keeren aan de besturen der b^zondere lagere scholen in de gemeente. De kosten per leerling zijn gesteld op f8 65'/a De school te Capelie heeft diensvolgens recht op een ver goeding van f 1402.06, die te Sprang op een vergoeding van f 1981.99. Wordt toegestaan. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der alge- meene politieverordening, (verlating sluitingsuur vergunningslocaliteiten). g&Van de heeren Kamp, v. Zwietering en van Caem is een verzoek ingekomen om het sluitingsuur voor de vergun ningslokalen gedurende de zomer maanden te stellen op 11 uur. B. en W. stellen voor aan dit verzoek voor 1 jaar gevolg te geven en de noodige wijzigingen in de politie verordening aan te brengen. Op het oogenblik wordt alleen Zaterdags verlenging van politieuur gegeven. Het voorstel wordt in omvraag gebracht, doch de stemmen staken (5—5), zoodat in de volgende vergade ring opnieuw gestemd zal worden, Voor stemden de heeren Middelkoop, Kraak, Verheijden, Sneep en Michael, Tegen de heeren Timmermans, Kerst, v. d. Willigenburg, Vos en v. d. Hoeven. 6. Wijziging gemeentebegrooting dienst 19j0. Wordt goedgevonden. 7. Wijziging gemeentebegrooting dienst 1931. Deze wijziging staat in verband met de posten oetreffendsjden wegenbouw. Wordt goedgevonden. De heer Rijken komt hierna ter vergadering. 8. Crediet—aanvrage voor school, bouw. Nu het besluit van Ged. Staten inzake de opheffing der Openbare Lagere School aan de Nieuwstraat vernietigd is, zal moeten worden voorzien in de ruimte voor 't onderwijs. Er moet een lokaal worden bijgebouwd, en de speelplaats moet worden ver groot. B. en W. hebben reeds overleg gepleegd met de inspectrice van het Lager Onderwijs en hebden opdracht gegeven voor het maken van een ontwerp. Teneinde de onderhandelingen te kunnen voortzetten verzoeken B. en W. het noodige crediet van den Raad. Wordt goedgevonden. 9. Mededeelingen. B. en W. hebben door de My. Wegenbouw een plan laten maken voor ombouw en verbreeding van den keiweg Oost—West in de kom te Capelie, waarbij tegelijkertijd de kade zal vervangen worden door een beton- muur. De weg zal volgens dit plan een breedte krijgen van 6.70 M. De kosten van dezen ombouw krijgt de gemeente geheel vergoed uit't Wegen fonds. De gemeente behoeft slechts 'i bedrag voor te schieten en dan krijgt zij het in rente en aflossing terug. B. en W. vragen machtiging tot uitvoering van het werk en verhooging van het toegestane crediet. De heer v. d. Willigenburg heeft er geen bezwaar tegen dat deze weg Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP» .Maar ik wil toch nog probeeren Te veranderen je besluit, En als je niet naar me luistert, is het met onze vriendschap uit. Kijk, je zoudt niets liever willen,' Dan gaan varen op de zee. Maar het duurt toch zeker, denk ik, Minstens nog een jaar of twee. Voor je vader goed vindt, dat je, Eindelijk de school verlaat En dan wil hij mogelijk nog niet, Dat je dadelijk varen gaat. Neen, dan moet je eerst misschien, Nog meer leeren, leeren maar. Als je dan heel erg je best doet, Duurt het toch nog menig jaar. Voor je eindelijk aan boord stapt, En ik zeg je, beste vrind, Dat het mogelijk is, dat jty dan Het varen niet meer prettig vindt. Maar als wij ons plan volvoeren, Zeker zal het lukken Knip, Ben je al binnen enkele dagen Waar je zijn wilt, op een schip. Dan behoef je nooit terug weer, Naar de schooi, onthoudt dat goed. En toch wordt je een flinke zeeman, ,AlsJe steeds je best maar doet." Plotseling hoorden beide jongens, Dat de klok al negen sloeg. Hard aan 't loopen; en gelukkig kwamen zij nog vroeg genoeg. Heel den dag kwam van het leeren O, zoo weinig meer terecht. En naar wat op schooi verteld werd. Luisterden zij maar bitter slecht. Knip en Knap z]j dachten beiden, Slechts aan 't schip en aan de zee. En kregen toen 't vier uur was, Van den meester strafwerk mee. (Wordt vervolgd.) Bonny Bobble en de groote schoonmaak. De groote schoonmaak was altijd een vreeselljke tijd voor meneer Bunny Bobbie. Verfluchtjes en boenwaslucht jes en kalkluchtjes overal waar je kwam. Alles stond door elkaar en onderste boven en hij bromde hevig, toen hij met veel moeite zijn tanden borstel uit den kolenbak opvischte. Mevrouw Bunny Bobbie had het den heeien dag zoo druk gehad met al die boenwas, dat ze, toen het 's-avonds tijd werd het middageten te gaan koken, heelemaal vergat, de groote boenwas bus, die midden in den schoonen ge- boenden gang stond, op te ruimen wordt verbeterd. Spr. heeft echter opgemerkt dat deze weg in 't provin ciaal wegenplan opgenomen is als keiweg. Daar nu het leggen van een betonweg wordt voorgesteld, verzoekt spr. B. en W. zich hierover met Ged. Staten te verstaan. Nu men toch buiten het oorspron kelijke plan om wegen gaat verbeteren, wil spr. ook nog de aandacht vestigen op het Grenssteegje, dat in een zeer desolaten toestand is en dat misschien in hetzelfde bestek kan worden op genomen. De Voorzitter antwoordt dat het gevraagde overleg met Ged. Staten reeds heeft plaats gehad. De heer Sneep wijst op den gevaar lijken bocht in de Kattensteeg. Hij zou trachten een strook grond van de eigenaars in handen te krijgen, om zoodoende den weg te kunnen ver— breeden. De Voorzitter zegt dat B. en W. hiertoe reeds stappen gedaan hebben, doch het is lastig daar men met drie eigenaars te maken heeft. Het gevaar acht spr. niet zoo groot, daar men op dit deel toch slechts langzaam mag rijden. De heer Sneep vindt het een zeer goede verbetering en zou ertoe willen besluiten mits het niet te duur is. De heer Verheijden geeft toe dat 't een mooie verbetering zou zijn, maar wanneer men dit gaat doen, is er in Capelie ook nog heel wat te verbeteren. De heer Sneep stelt voor f 150— f 200 uit te trekken voor deze verbete ring en B. en W. te laten onderzoeken of het mogelijk is voor deze som ver betering te brengen. De Voorzitter merkt op dat het niet alleen den aankoop der grondstrooken betreft, maar dat er ook de aanleg van den weg nog bijkomt. De heer Sneep meent dat dit bedrag niet hoog kan zijn. Hij wil het in zijn voorstel genoemde bedrag verhoogen tot f300. De heer Verheijden acht den toegang tot het Veerpad in Capelie veel gevaar lijker. Daar moest men de twee hoek huizen kunnen onteigenen. De heer Kerst raadt aan op dit punt waarschuwingsborden te plaatsen. De Voorzitter zegt dat ook de bocht in Sorang van den drukken verkeers weg Tilburg Waalwijk zeer gevaarlijk is. De heer Rijken steunt het voorstel— Sneep, daar hij het een uitstekende verbetering acht. Weth. Middelkoop acht dit punt niet zoo gevaarlijk wanneer het uitzicht maar goed is. De heer Kerst zou ertoe kunnen besluiten wanneer de kosten niet te hoog zijn, maar is het eens met Weth Middelkoop dat het punt niet gevaarlijk is wanneer er voor een goed uitzicht gezorgd wordt. Spr. vestigt er de aandacht van B. en W. op dat streng moet worden gelet op het roekeloos rijden in de bebouwde kom. Elk oogenblik kunnen daardoor de grootste ongelukken ge beuren. Ook de heer v. d. Hoeven wijst op het hard rijden nu de weg verbeterd is. De heer Timmermans vindt 't uitzicht op de bocht in de Kattesteeg nogal vrij, doch wanneer men hier in de toekomst eventueel zou gaan bouwen zou het veel gevaarlijker worden. Meneer Bunny Bobbie, die erge honger had kwam op het geluid van het pannengerammel naar binnen en riep zijn vriend Langoor „goeden nacht" toe over zijn schouder, terwijl hij met zijn staartje naar hem wuifde. Hij liep dus achterom kijkend den gang in, struikelde natuurlijk over de bus met boenwas en viel er met zijn gezicht voorover in heelemaal tot aan zijn hals toe. Hij probeerde er uit te komen, maar die was plakte zoo, dat hij bijna stikte. Eindelijk met veel moeite kon hij zijn hoofd bevrijden. Hij blies en snoof en deed al zijn best de was, die in groote kluiten aan zijn gezicht hing en op zijn oogen zat, weg te vegen. Hij maakte echter zoo'n vreeselijk ka baal en zoo'n vleze boel in den gang, dat de vier zoontjes van meneer Bunny Bobbie uit hun bedjes kropen en den gang in slopen om te zien, wat daar aan de hand was. Toen zij hun vader zulke grimas sen zagen maken, begonnen zij te lachen. Door de warmte van zijn lichaam begon de was nu te smelten en liep met straaltjes van zijn gezicht en pooten af. Zijn zoontjes lachten steeds harder en eindelijk zoo onbe daarlijk, dat zij het er benauwd van kregen. Maar hoe harder zij lachten, hoe boozer meneer Bunny Bobbie werd. Eindelijk zag hij kans zijn oogen te openen, zei niets maar was met een groote sprong de deur uit en naar buiten. De maan was juist aan het op komen. Bunny Bobbie zag dit en vond het zoo mooi, dat hij opeens zijn boosheid heelemaal vergeten was. Hij veegde de laatste restjes nog van zijn gezicht en voorpootjes en dacht opeens aan de vuile boel, die hij in den gang had gemaakt, terwijl zijn vrouw zoo haar best gedaan had alles schoon en spiegelglad te krijgen. „Wat ben ik toch een ondankbare man", zei hij, „waarom heb Ik nu niet beter uitgekeken, nu moet mijn arme vrouw weer aan het werk gaan". Me neer Bunny Bobble bleef echter niet te lang zitten klagen. Hij hopperde De heer Rijken zou het bedrag dat men hiervoor uittrekt op f300—f400 willen stellen. B. en W. zullen wel trachten op de goedkoopst mogelijke wijze klaar te komen. Het voorstel—Sneep wordt aange nomen met 8—3 stemmen. Tegen stemden de heeren Middelkoop, v. d. Hoeven en Verheijden. Hierna wordt het* voorstel van B. en W. om den weg in Capelie in beton om te bouwen aangenomen met alge meene stemmen. Met het polderbestuur te Capelie hebben B. en W. de wenscheiijkheld besproken tot verhooging van de kade aan het Veerpad. De kosten hiervan zijn f300, waarvan de gemeente de helft zou moeten betalen. De heer v. d. Willigenburg heeft den staat van eigenaren ingezien. Verschil lende hiervan zijn geen inwoners. Spr. vreest dat men nog tal van aanvragen zal krijgen wanneer dit wordt toe gestaan. Weth. Michael merkt op dat de verhooging niet alleen gewenscht is voor de schoolkinderen die langs dezen weg moeten, ook voor de verbinding met Gorcum is de weg van veel belang, zoodat de inwoners er wel degelijk belang bij hebben. De heer Verheijden vraagt waarom indertijd geen suosidie gevraagd werd voor „de Aanwassen" en nu wel voor de «Waardjes". Kunnen de „Waardjes" zich niet bedruipen, wat voor hem nog twijfelachtig is, iaat dan dit pruts— waterschap zich aansluiten bij dat ten Oosten der Capelsche haven. Hij kan zich met deze subsidieverleening niet vereenigen. Bij onverhoopt groote werkloosheid onder de landarbeiders is hij wel te vinden voor verhooging met grond en bagger der Oostelijke Capelsche haven kade ter bescherming van den weg naar het Capelsche veer. Met 8—3 stemmen wordt't voorstel van B. en W. tot het verleenen der gevraagde medewerking aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Willi genburg, Vos en Verheijden. Een voorstel van B. en W. tot aan koop van grond van het v.m. koetshuis te Capelie wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer v. d, Willigenburg hoe de raad denkt over de gevaarlijkheid van 't verkeer, nu de wegen verbeterd zijn. Spr. is van meening dat, nu men door de betere wegen de gelegenheid krijgt harder te rijden, het gewenscht is een maximumsnelheid van 30 K.M, in te stellen. Spr. zou graag zien dat B. en W. hierover hun gedachten eens lieten gaan en in de volgende vergadering met een dergelijk voorstel kwamen. De voorzitter zegt dat procesverbaal wordt opgemaakt wanneer een auto mobilist roekeloos rijdt. De heer v. d. Willigenburg zegt dat roekeloos rijden een vaag begrip is dat niet zoo gemakkelijk is te contro leeren als een maximumsnelheid. Weth. Middelkoop zegt dat de veiligheid van den weg eerst gediend wordt wanneer men de regels van het verkeer in acht neemt. De snelheid beteekent per slot van rekening niet veel. De heer Sneep wil de maximum snelheid brengen op 40 K M. De heeren Kraak en Vos steunen hopte naar zijn vriend, de wijze uil, vertelde hem het heele ongeluk en vroeg om raad. De uil had hem rustig laten uit spreken, zweeg nog een paar minuten en zei tenslotte: „Het is nogal een voudig. Jij hebt den heeien gang weer vuil gemaakt, ga naar huis en boen hem weer net zoolang tot bij weer spiegelglad is." Daarna strekte hij zijn vleugels uit en vloog weg. „De gang schoonmaken", herhaalde meneer Bunny Bobbie, „ja, dat was eigenlijk wel een goed idee". Vlug hopperde—hopte hij naar huis, nam een paar flinke wrijflappen, verzamelde de was, die te veel was, deed die weer in de bus terug en wreef, tot hij zich zelf in den vloer kon spiegelen, juist toen hij klaar was, riep zijn vrouw hem om te komen eten zty had van het heele voorval niets gemerkt. Na het eten gingen zij rustig slapen en meneer Bunry Bobbie droomde eerst van veel gewrijf en geverf, daar na werd hij even wakker, legde zijn kopje op zijn linkervoorpooije en viel toen in een diepe, droomlooze slaap. Oplossingen van de vorige week. 1 Men kan niet weten hoe een koe een haas vangt. 2 peer leer veer beer speer meer. 3 WATERSPORT Aardappel Toonbank Ellecom Rudolf Simon Peer Oor Ra T Bij stukloopen van huid en voeten, doorzitten, zonnebrand en smettenmaar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huid verwondingen Het verzacht en geneest het voorstel—v. d. Willigenburg. De heer Verheijden is ook voor het bepalen van een maximumsnelheid, in eik geval weerhoudt het den automo bilist van al te snel rijden. Het voorstel v. d. Willigenburg wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Verheijden verzoekt B, en W. in verband met de verkiezingen van den gemeenteraad te verbieden op iemands gebouwde eigendommen reclames te schilderen, zooals dat voor 4 jaren ook is voorgekomen. Spr. vindt het een schandaal dat andermans eigen dom op deze manier moet worden geschonden. De heer Kraak verzoekt nog de heggen op den hoek Korte Nieuwstraat- Helstraat te laten inkorten, daar het uitzicht hier zeer belemmerd wordt. Verder vraagt de heer Kraak hoe het staat met het verleggen van 't Bergsche Pad. Weth. Michael antwoordt dat hiermee deze week begonnen zal worden. Geen der leden verlangt hierna nog het woord en de vergadering wordt gesloten. BINNENLAND. Kamerlid /ac. Vos Azn, 60 jaar. Zaterdag 13 Juni a. s. hoopt het Tweede Kamerlid Jacob Vos Azn. zijn 60en vetjaardag te vieren. Hij werd geboren in 't buurtschap Vinkenbroek onder de gemeente Roosendaal (N.Br.) Aanvankelijk landbouwer van beroep, heeft hij thans nog de leiding van het Landbouworganisatie-wezen in den Westhoek van Noord Brabant. De heer Vos is eenige jaren lid geweest van den gemeenteraad van Roosendaal en Nispen. Thans is hij lid der Tweede Kamer en lid der Coöperatieve Beetwortel-suikerfabriek van Noord Brabant te Roozendaal. Op landbouw kundig gebied schreef hij „Bietenbouw op Zandgrond". De heer Vos is ridder in de orde van Oranje Nassau. Wljtlging der drankwet. De Tweede Kamer heeft heden middag het wetsontwerp tot wijziging van de drankwet aangenomen met 58 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de liberalen, de heer De Visser (c.p.), Braat (p.b.), Kortenhorst, Bongaerts en Van Vuuren (alle drie r.k Fietsers op snelverkeersbanen. De HoofdingenieurDirecteur van den Rijkswaterstaat in Den Bosch be. richtte den B.B.N., Bond van Bedrits- autohouders in Nederland, dat borden in aanmaak zijn voor gesloten verkla* ring van snelverkeersbanen voor fiets* rijders. Aan dc klachten, die herhaal delijk voorkwamen, omdat de fietsers het snelverkeer vaak overlast bezorgden door hun eigen weg te verlaten en op de rijwegen te fietsen, zal dus spoedig een einde komen. De brug bij Keizersveer. In verband met het watergetij zal de derde overspanning voor de brug bij Keizersveer niet Zondagmorgen om 2 uur n.m„ doch om 10 uur uit Dor drecht vertrekken. De boog ztl dan omstreeks 12 uur voor het draaibare gedeelte van de Moerdijkbrug liggen en deze Maandagmorgen tusschen 4 en 5 uur passeeren. Dinsdagmorgen 16 Juni zal zij op haar plaats worden gelegd, zoo dat dan d« verbinding tot stand is gebracht. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 25 letters 11—12—2 27—39-8 plaats in n Gelderland. 1—8—9 komt van het schaap 3—4—5 plaats in Gelderland 7 13 14—23—16 grasland 20-21 10—17—9 lekkernij 22-26-29-30 getal 24—33—35 opening 15-31—27-1 niet „wfld" 19—22 21—32 bergplaats 5—18 voegwoord 2 Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een vrucht, die bijna iedereen lust: x klinker xxx voorzetsel xxxxx staat meestal bij een kerk xxxxxxx het gevraagde woord xxxxx een wapen xxx telwoord x klinker 3 Van boven naar beneden en van links naar rechts ben ik een vrucht, die veel menschen niet zoo graag lusten: xxxxxx het gevraagde woord xxxxx jongensnaam xxxx verkorte jongensnaam xxx familielid xx voegwoord x medeklinker

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9