J spreken in de eerste plaats tot onze W.G.V. De afdeeling Waalwijk is een sieraad van onzen bond en wij stel len het op hoogen prijs dat onze bond de gelegenheid heeft gekregen zijnen Bondsdag dit jaar in Waalwijk te houden. Wij deden dat te liever, om dat gij vijf jaar geleden ons reeds eenmaal zoo welwillend hebt ontvan gen. Burgemeester, voor wie dat nog niet wisten, is het sympathieke voor woord in den feestgids een nieuw be wijs voor uw sympathie met de W G.V. en met de gymnastieksport in het algemeen. Ook den materieelen steun aan de afdeeling, waardoor het mogelijk is geworden de feesten zoo grondig voor te bereiden, stellen wij zeer op prijs. Daardoor getuigt de gemeenteraad van Waalwijk ten op zichte der gymnastiek op een zeer hoog plan te staan. Ik verzoek u on zen dank t.z.t. aan het volledig ge meentebestuur over te brengen. Ook dank namens het Hoofdbestuur van onzen Bond, omdat wij graag zien dat onze afdeelingen de sympathie van de overheid wegdragen. Ik ben er van overtuigd, te spreken namens alle vereenigingen, wanneer ik dank zeg voor de schitterende ontvangst. Ten slotte spreek ik den wensch uit dat onder uwe leiding Waalwijk in alle opzichten vooruit moge gaan, en op een dergelijke sympathieke wijze mo ge bestuurd worden als deze ont vangst geweest is. Spr. stelt een dronk in op het wel zijn der gemeente Waalwijk. Nadat nogmaals de eerewijn was rondgediend, was deze plechtige ont vangst geëindigd, en begaven de aan wezigen zich naar buiten, waar de turners tot vertrek gereed stonden. De burgemeester en de hoofdbe stuursleden sloegen het vertrek vanaf het bordes van het raadhuis gade. Het publiek en de turners waren bier blijkbaar wel wat teleurgesteld; toen de autoriteiten op 't bordes ver schenen, verwachtte men wel eenige woorden ook tot het volk. Onder de tonen der harmonieën en der tamboers vertrok de lange stoet in de richting Hoekeinde. Hier werd gekeerd, waarna het via Stations straat en Antoniusstraat ging naar het Antoniusplein, waar een groot- sche hulde werd gebracht aan het H. Hart. H. Hart-hulde. De turners stelden zich op rona het H. Hart-monument, terwijl elke vereeniging een vaandel- en bloemen hulde bracht. Daar de nieuwbenoem de adviseur van den bond, kap. Vis ser, wegens den Duitschland-Holland voetbalwedstrijd te Wuppertal, niet aanwezig kon zijn, hield de WelEerw. heer Sanders hier een toespraak tot de turners: Geachte turners, mag ik misschien bij deze gelegenheid een kort woord tot u spreken. Dan zou ik u willen wijzen op het schoone en heerlijke van de daad, welke wij hier gaan stel len bij de beeltenis van het Goddelijk Hart van Jezus. Geachte turners, wij staan hier ge schaard rond het beeld van Christus, van Christus onzen Koning. Vanmor gen onder de H. Mis lagen wij in diepe stilte neergeknield voor den God van onze Altaren, doch nu staan wij hier onder den blooten hemel om in het openbaar eer en hulde te brengen aan Hem voor wien alle knieën zich bui gen, van wie alles op, onder en boven de aarde is. Wij willen hier openlijk getuigen dat Christus onze Koning is, dat wij zullen zijn Zijn dienaren. Openlijk willen wij hier hulde bren gen aan Hem, aan wien wij alles schuldig zijn. En nu vooral, in dezen tijd, vind ik zulk een hulde een grootsch en heerlijk feit, nu overal in de wereld de grootste wanorde heerscht. Nu, terwijl de sterkste tro nen zyn neergehaald door revoluties, terwijl meer dan ooit het gezag wordt neergehaald, nu komen wij hulde brengen aan den Koning der Konin gen, door wie de koningen der aarde regeeren. Geachte turners, gij allen staat in het volle leven en in de onstuimige wereldzee, waarin gevaren dreigen voor de vaste en degelijke overtuiging van uw katholiciteit. Gij staat op kan toren, op fabrieken, op werkplaatsen, waar dikwijls met den godsdienst wordt gespot. Gij staat in gezelschap van personen, die trachten het geor dende gezag te verwringen door de ondermijning van het gezag van kerk en staat. De gevaren zijn groot, door slechte makkers, slechte lectuur en films, om onverschillig te worden voor Gods kerk en leer. Daarom her haal ik nogmaals, is het,een heugelijk feit, dat wij hier in het openbaar een bloemenhulde brengen aan Christus Koning, in den geest van onze Room- sche overtuiging. Luistert altijd naar het gezag dat Christus is komen bren gen op aarde. Het gezag van hen, door wien Christus hier op aarde wil er kend en geëerbiedigd worden. Nog pas geleden heeft onze roemrijk re- geerende Paus Pius XI het voor heeï de wereld nog eens gesproken: het koste de wereld wat het kost, nooit of nimmer mogen wij onze beginselen prijsgeven. Zoo moet ook onze over tuiging zijn, steeds trouw blijven aan den eed aan Christus. Laajt ons zprgen dat deze hulde niet blijft bij woorden, laat ons het in ons leven in practijk brengen wat hier gezegd is. Christus voor U leven wij, Christus, voor U sterven wij. Een krachtig en spontaan applaus klonk na deze woorden. Gezamenlijk werd hierna gezongen: „Apn U, o Koning der Eeuwen", waarmede deze bloemenhulde geëindigd was. De Turndemonstraties. De marsch werd dan voortgezet en via St. Crispijnstraat en Parallelweg kwam men te kwart voor vier aan op het sportterrein van W.S.C., waar de groote turndemonstratie gehouden werd. Een groote massa publiek was inmiddels reeds op het W.S.C.-terrein samengestroomd, de groote tribune was geheel bezet. Een drietal groote luidsprekers der Philips' geluidsin stallatie „De Stem van den Reus" zorgden voor een opgewekte muziek en bewezen den hoofdleider, den heer A. J. Tervoort, bij het geven zijner bevelen, tevens goede diensten. Begonnen werd met een vaandel- defilé en met vrije oefeningen, het geen begrijpelijkerwijs een indruk wekkend gezicht opleverde. Vooral de vrije oefeningen van de duizend turners boden een fraai schouwspel. Aan de werktuigen trok vooral het werk van het keurkorps groote be langstelling en menig appalus viel den turners voor hun gedurfde staal tjes ten deel. Ook de pyramiden trok ken zeer aller aandacht en werden telkens met luid applaus beloond. Het programma was welgevuld en het was over zes toen de Bondsvoor zitter tot de prijsuitreiking kon over gaan. De heer van Rijzewijk sprak, voor aleer tot het aflezen der prijzen over te gaan, voor de microfoon nog een kort woord. Hij prees de organisatie van dezen bondsdag, die hij schitte rend geslaagd noemde. Zeer veel heeft volgens spr. daartoe bijgedragen de goede en degelijke voorbereiding door het bestuur der W.G.V., het uitvoe rend comité en de verschillende sub- comité's. Spr. bracht de Waalwijk- sche vereeniging voor deze prachtige organisatie hartelijk dank. Een speciaal dankwoord sprak de heer v. Rijzewijk tot de telcommissie, die haar moeilijk werk (die uitslag werd voor de eerste maal volgens een nieuwe methode vastgesteld) uitste kend verricht heeft. Spr. dankte nog de juryleden en de Waalwijksche politie, aan welke tij dens den marschwedstrijd veel moeite werd bezorgd. Ten stadhuize had spr. al dank gebracht aan het gemeente bestuur voor de loyaal betoonde me dewerking, doch hier dankte hij nog maals speciaal den burgemeester, me de voor diens aanwezigheid bij de demonstraties. Ook bracht spr. een speciaal dank woord aan den HoogEerw. heer Hen- drikx, Vicaris-Generaal en oud-bonds- adviseur, voor zijne aanwezigheid op het terrein. Spr. zeide deze belang stelling op zeer hoogen prijs te stellen en hoopte den vicaris ook in de toe komst nog meermalen op de bonds dagen te zien. Door Mgr. Diepen is inmiddels tot bondsadviseur benoemd kap. Visser, tevens adviseur van den R.K. Voetbalbond; Z.Eerw. kon ech ter wegens verblijf in het buitenland niet aanwezig zijn. Hierna ging spr. tot de prijsuitrei king over. Vierkamp. lste Graad. O.B.C. Eindhoven 1443/4 Eereprijs David, Tilburg 134 ,1e prijs Voorwaarts, Tilburg 131 le prijs O.S.S., 's Bosch 1303/i le prijs 2de Graad. O.B.C., Eindohven 145*/2 Eereprijs Sparta Eindhoven 141 le prijs K.G.V. Kaatsheuvel 1373/» le prijs Spartanen Tilburg 13'53/« le prijs Kunst en Kracht Tilb. 1341/* le prijs Uno Animo Mierlo 1323/* le prijs O.S.S. 's Bosch 1293/i le prijs St. Herman Jozef Drunen 1241/» 2e prijs Prins Hendrik Vught 109 3e prijs Personeel. le graad. 1 P. Hooyen, David Tilburg 383/i J. Cruts, O.B.C. Eindhoven 37 2e graad. 1 J. Cornelissen, K.G.V. K'heuvel 38 2 Damen, O.B.C. Eindhoven 38 (na loting). 3de Graad. K.G.V. Kaatsheuvel 1 pr. 138V2 Beker. Jonge Kracht Nijmegen le pr. 1363/« David Tilburg le pr. 134V« Sparta Eindhoven le pr. 133V2 ISt. Georgius Eindhoven le pr. 131 Voorwaarts Tilburg 2e pr. 1261/ Excelsior Nijmegen 2e pr. 1241/ Uno Animo Mierlo 2e pr. 1231/ St. Herman Jozef Drunen 2e pr. 1171/! St. Antonius, Beek 2e pr. 1151/* Kunst en Kracht W'wijk 2e pr. 1133/4 Prins Hendrik Vught 3e pr. 1101/ St. Dionysius „Tilburg 3e pr. 1073/ Personeel, le pr. P. v. Meteren, Jonge Kracht, Nijmegen, 353/4. 2e pr. v. d. Pol, David Tilburg, 351/* (na loting met van Riel, Kaats heuvel. Marschwedstrijd. le pr. O.S.S. 's Bosch 53V: le pr. St. Antonius, Beek 51V: le pr. Prins Hendrik, Vught 491/: le pr. Excelsior Nijmegen 48 le pr. David Tilburg 48 le pr. O.B.C. Eindhoven 48 2e pr. Sparta Eindhoven 461/: 2e pr. K.G.V. Kaatsheuvel 461/; 2e pr. Uno Animo Mierlo 46 2e pr. St. Dionysius Tilburg 44^2 2e pr. Jonge Kracht Nijmegen 431/ 2e pr. Voorwaarts Tilburg 43 2e pr. St. Georgius Eindhoven 42V2 2e pr. Kunst en Kracht Tilburg 42V2 3e pr. St. Herman Jozef Drunen 411/ 3e pr. Kunst en Kracht W'wijk 41 3e pr. Spartanen Tilburg 40 Adspiranten. O.B.C. Eindhoven le pr. 206 Beker le pr. 2OU/2 le pr. 201 le pr. 194 David Tilburg O.S.S., 's-Bosch K.G.V. Kaatsheuvel Kunst en Kracht Tilburg le pr. 192V2 Uno Animo Mierlo le pr. 192 Jonge Kracht, Nijmegen 2e pr. 1901/: Voorwaarts, Tilburg 2e pr. 190 St. Antonius, Beek 2e pr. 188 Prins Hendrik Vught 2e pr. 186 Sparta, Eindhoven 2e pr. 186 St. Georgius Eindhoven 2e pr. 183 St. Herman Jozef Drunen 2e pr. 182V2 St. Dionysius Tilburg 2e pr. I8D/2 Excelsior, Nijmegen 2e pr. 1731/a Personeel 1 H. Cammel, O.S.S., 's-Bosch 37 2 H. Robben, David, Tilburg 361/: Pyramiden; Eereprijs: Spartanen, Tilburg 91/; le pr. O.S.S.'s-Bosch 8V2 le pr. O.B.C. Eindhoven 81/ le pr. K. en Kr. Tilburg 8 le pr. St. Antonius, Beek 8 le pr. Jonge Kracht, Nijmegen 8 le pr. Voorwaarts, Tilburg 8 2e pr. David, Tilburg 7 2e pr. K. en Kr. Waalwijk 7 2e pr. Prins Hendrik, Vught 71/ 2e pr. K.G.V. Kaatsheuvel Th 2e pr. Sparta, Eindhoven Th 2e pr. Uno Animo, Mierlo 7 2e pr. St. Georgius, Eindhoven 7 2e pr. Excelsior, Nymegen 7 3e pr. St. Dionysius, Tilburg 6 Des avonds werden de feesten be sloten met een prachtig concert op de kiosk door de Kon. Erk. Harmonie „Concordia" uit Loonopzand. „Con cordia" handhaafde haar ouden roem niet alleen, irtaar overtrof deze zelfs. Het publiek was enthousiast over het gebodene, waarvan men in den prach- tigen zomeravond zoo heerlijk kon genieten. Het was een subliem con cert, dat in elk opzicht, zoowel in zuiverheid van toon, correctheid van opvatting als 't ware de vorige nog overtrof. De belangstelling was zeer groot, zoodat dit avondconcert een waardig slot was van deze tweedaag- sche feesten. Lang nadat het concert geëindigd was, bleef het nog zeer druk in de verschillende café's en ge legenheden. Er heerschte een prettige stemming overal. Met zeer groote voldoening kunnen we, nu de Bondsdag achter ons ligt, op deze beide dagen terugzien en de W.G.V. komt allen lof toe voor de prachtige wijze waarop dit grootsch sportfestijn georganiseerd is. Een spe ciaal woord van hulde mag daarvooT ook niet onthouden worden aan den algemeenen leider, den heer A. J. Ter voort uit 's Bosch, aan wie zeker voor een groot gedeelte de vlotte afwerking van het programma te danken Is. Hiernaast past een woord van hul de aan het uitvoerend comité en aan de verschillende sub-comité's, speci aal wel aan de telcommissie, die het moeilijke werk dat haar was toever trouwd, op zoo'n prachtige en vlugge wijze gedaan heeft. Een mooiere viering van het 35- jarig jubileum der R.K. W.G.V. dan met deze gymnastiekfeesten, was moeilijk denkbaar geweest. Wat ons wederom opviel was, dat de „Maandagmorgen" weer niets van dit grootsche R.K. Gymnastiekfeest in Waalwyk wist te melden. Hier toch waren een 22-tal R.K. Gymnas- tiek-vereenigingen uit 't Bosche Dio cees bijeen met hun hoofdbestuur, o.m. de Vicaris-Generaal van 't Bis dom, de voorzitter, de heer J. van Rijzewyk e. m. a. We lazen wel van sportfeesten in Hengelo, Groningen, enz., maar van eigen bodem niets! 't Vorig jaar was het met 't Con- cours-Hippique hier in Waalwijk al precies 't zelfde. BUITENLAND. Miss Universe ten huwelijk gevraagd De heer W. Barton, de grootste mosterdfabrikant van de Vereerdgde Staten, heeft een telegrafische liefdes brief gestuurd aan Miss Universe (Miss België), om haar te verzoeken met hem in het huwelijk te treden. De heer Barton is een millionair. Hij bezit uitgestrekte eigendommen in Californië, een prachtig jacht en reus. achtige mosterdplanterijen. Hij is slechts 30 jaar oud. Zijn vader is twee jaar geleden gestorven en liet hem een fortuin na van 5 millioen dollar. Zooais men weet heeft Miss Universe reeds 2500 dollar, toegekend aan den eersten schoonheidsprijs, opgestreken. Zij ontving daarenboven een zilveren plaat, zinnebeeld van haar koninginne- schap. De heer Barton zou haar een dia deern engeen hermelijnen mantel willen koopen. Hij verklaarde, dat hij nog geen antwoord van Miss Universe had ontvangen, maar dat hij goede hoop had. Amerika komt Duttschland en de wereld te hulp. Plotseling, na ai de berichten omtrent de steeds critieker wordende toestand van het Duitsche rijk. komt het eene bericht uit AmerikaPresident Hoover maakt bekend dat hij de wereld aan bied een jaar alle schulden op te schorten. Hoover heeft begrepen dat Amerika moest ingrijpen, wilde Europa niet geheel wegkwijnen. De berichten van den secretaris van de schatkist Mellon, die „met vacantie* in Europa vertoeft, en daarnaast een schrijven van Hinden burg, hebben den Amerikaanschen president ertoe gebracht zelf met krachtige hand in te grijpen, teneinde nog juist op tijd een algeheeie finan cieele inzinking van Duitschiand te voorkomen. Nog moet het Amerikaansch Congres Hoover's woorden goedkeuren, doch gezien de algemeene instemming is de beslissing van het Congres niet twijfel achtig meer, In verband met den binnenlandschen toestand is het onmogelijk tot een directe herziening van het Young- plan over te gaan, zoodat de verlich ting uitsluitend kan geschieden door het geven van een algemeen uitstel, terwijl als tweede middel een reus achtig crediet aan Duitschiand genoemd wordt. Dit laatste voorstel wordt door de firiancieele kringen té New—York ondersteund. Het is nog niet met zekerheid te zeggen wanneer Hoover zijn plan vol ledig gereed zal hebben, doch alleen de mededeeling van zijn initiatief heeft reeds groote ontspanning gebracht. President Hoover heeft de volgende verklaring laten publiceeren, welker tekst hij den diplomatieken vertegen woordigers der betrokken landen via het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft laten overhandigen; De Amerikaansche regeering stelt voor alie betalingen in verband met regeerings-, herstel- en wederopbouw- schulden voor den tfid van één jaar uit te steiien, in dier voege, dat dit uitstel zoowel betrekking beeft op het kapitaal als op den interest, en dat die schuldbekentenissen der regeerin gen, welke zich in particuliere handen bevinden, er natuurlijk van worden uitgezonderd. Vooruitloopend op de goedkeuring van het Congres is de Amerikaansche regeering bereid uitstel te verleeren van alle betalingen, welke buitenland sche regeeringen haar verschuldigd zijn, gedurende het op 1 Juli 1931 beginnende begrootingsjaar, op voor waarde, dat de belangrijkere crediteur- staien eveneens de hun verschuldigde betalingen op regeeringsschuiden voor een jaar uitstellen. Rijksregeering accoord met het voorstel. Naar het Wolff bureau verneemt, heeft de Duitsche regeering de Ame rikaansche regeering doen weten, dat zij accoord gaat met het voorstel van president Hoover. Met des te meer vreugde is deze accoord verklaring geschied, daar men te Berlijn zoo goed naar waarde kan schatten, wat het ingrijpen der V. S by de huidige wereldcrisis beteekent. De verlichting, welke Duitschiand, krachtens het Amerikaansche voorstel ten deel zal vallen, beloopt naar men in bevoegde kringen berekend heeft omstreeks 1500 millioen mark. Boven dien moet worden onderstreept, dat de revisie-mogelijkheden met betrekking tot het Youngplan door het moratorium niet worden verminderd. Men neemt te Berlijn aan, dat ook Engeland zich direct accoord zal ver- claren met het plan, en eveneens Italië. Problematieker acht men thans nog de houding van Frankrijk. Ook in Duit sche politieke kringen wordt niet mis- kend, dat Frankrijk zekere offers moet 1 brengen. Frankrijk ontvangt van Duitschiand ruim 800 millioen mark en betaalt aan zijn crediteuren ruim 400 millioen mark, zoodat het gedurende een jaar 400 millioen mark minder zou ontvangen. Men acht het evenwel te Berlijn niet waarschynlijk, dat Frankrijk zich onttrekken zal aan een gemeen schappelijke actie van Amerika en Europa. Het Wolff-bureau verneemt voorts, dat de Rijkspresident von Hindenburg in den nacht van Zaterdag op Zondag een telegram heeft gericht tot president Hoover, waarin hij er op wyst, dat de noodtoestand, waarin het Duitsche volk verkeert, onverwyide verlichting noodzakelijk maakt, Men mag aan nemen, dat de Rijkspresident dezen stap niet heeft gedaan zonder dat pre sident Hoover daarin tevoren was gekend. Men verwacht, dat zyn tele gram niet te Beriyn, maar wellicht te Washington zal worden gepubliceerd. De indruk in verschillende landen. In Amerika heeft de verklaring alge meen by val gewekt. Ook de Engelsche regeering zal de voorstellen ernstig in overweging nemen en er wordt veel beteekenisaan Hoover's voorstel gehecht. In Duitschiand wordt het voorstel beschouwd als een redding in den nood, al stelt men zich natuuriyk niet voor dat thans aile moeilijkheden ineens van de baan zijn. Overigens vraagt men zich af wat de gevolgen zullen zyn met betrekking tot de betalingen in natura; de schade die de industrie hierdoor zal ondervinden is echter niet bijzender groot. De Belgische regeering heeft te Washington nadere inlichtingen ver zocht, en wacht dus nog af. Men kent echter groote beteekenis toe aan het voorstel en beschouwt het als één van de grootste mitiatieven die sinds den oorlog op politiek terrein zyn voor gekomen. Vanzelfsprekend heeft het voorstel in Frankrijk groote opschudding ver- wekt. In een officieuse verklaring wordt gezegd dat men het grootmoe dige gebaar der V. S. hoog op prijs stelt; men dringt er echter op aan het plan in evereenstemming te brengen met het Young—plan. Men is voor een gedachtenwisseling met verschillende regeeringen in een conferentie, iets waarvan Hoover echter niets wil weten. De Fransche pers legt zich nog de noodige reserves op doch toont groote belangstelling, echter geen enthou siasme. Ook in Italië en Oostenryk is instemming. Doel en beteekenis. Het doel van het besluit is om het volgende jaar te wyden aan het eco nomisch herstel der wereld en de krachten in de V. St. die reeds voor den opbouw werken te bevryden van de belemmerende factoren van bulten. De wereldmalaise heeft Amerika min der zwaar getroffen dan de Europee- sche Staten, en het gewicht der her stelschulden drukt in deze omstan digheden te zwaar op de volkeren. Tengevolge der malaise stroomde ab normaal veel goud naar de V. St. ten gevolge waarvan de credietkracht der Europeesche Staten afnam. Deze moeiiykheden verminderen de koopkracht ten aanzien der export goederen van Amerika en dragen zoo doende mede de schuld der werkloos heid in de Ver. Staten. Het is ook voor Amerika zelf van het grootste belang dat Europa zoo krachtig mo gelijk is. De groote kwestie is thans hoe het voorstel door de andere landen zal worden ontvangen. Van een internatio nale conferentie wil men in Amerika niets hooren, de zaak is te dringend dan dat men hiervoor tyd zou hebben. Onverwyide instemming der regeerin gen is noodig, de actie moet eenparig geschieden. Al zyn door het voorstel van den president der Vereenigde Staten, Hoo ver, om alle betalingen in verband met regeerings-, herstel- en weder opbouw—schulden voor èén jaar uit te stellen, lang niet alle moeiiykheden uit de voeten en al is er voorloopig althans, misschien nog geen reden tot algemeen optimisme, reden tot ver heugenis over dit voorstel is er voor zeker. De eerste stap is nl. gezet om Europa geheel of gedeelteiyk te be vryden van het spook der herstelbe talingen, dat met gretigheid grijnst naar de volkswelvaart van talrijke anden. Tenslotte en daarom alleen reeds zou er reden zijn voor verheugenis in het voorstel is een machtig wapen te vinden tegen de strevingen der communisten, die aangevoerd door Sovjet Rusland, door het oerwoud der economische moeiiykheden een weg zoeken, die leiden moet naar de we reldrevolutie.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2