PUROL Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Smetten a. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente—ontvanger d.d. 11 Juni 1931. b verdagingsbesluit van Gedeputeerde Staten van hun beslissing betref fende de wijziging der verordening, bedoeld in artikel 1 der Woningwet voor deze gemeente. c. idem, betreffende de beheersveror- dening voor het G.E B d afschriften van de processen—ver baai van de zittingen der stem- bureaux voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. e. afschrift van het proces—verbaal der zitting van het Hoofdstembureau voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. afschrift van het besluit van het Centraal Stembureau tot het vast stellen van den uitslag der verkie zing van leden van den Gemeente raad. g. afschrift van het proces—verbaal van de zitting van het Centraal Stembureau tot het bekend maken van den uitslag der verkiezing van leden van den Gemeenteraad. h. mededeeilng van Burgemeester en Wethouders, dat de tot lid van den Gemeenteraad benoemde personen verklaard hebben, hun benoeming aan te nemen. Ai deze stukken worden voor kennis geving aangenomen, i. mededeeling brief van Gedeputeerde Staten over contróle secretaris- penningmeester Armbestuur. Daar het den iaatsten tijd enkele malen is voorgekomen, dat fraude werd ontdekt bij Burg. Armbesturen ver zoeken G.S de contröle over boeken en bescheiden, die aan B en W. is opgedragen, nauwgezet te vervuilen. Tevens verdient het aanbeveling de penningmeester van deze instelling zekerheid te laten storten, of het arm bestuur tegen deze schade te ver zekeren B. en W. zijn voornemens om den raad in de volgende vergadering een voorstel tot wijziging van het reglement van het B.A voor te leggen. Dit voor stel zal inhouden een vaste 3-maande- lijksche conti ó'e van kas en bescheiden en een zekerheid van f 1000.— te stellen door den secretarispenning meester. Daarnaast zullen B. en W. maatregelen nemen ter controleering of de geldwaarden van het B.A. bij de Ned. Bank gedeponeerd zijn. De heer R v. Drunen vraagt of deze deponeering bij de Ned. Bank geld kost. De Voorzitter zegt, dat de kosten waaischijnlijk niet zeer hoog zullen zijn. Althans zeker niet veel hooger dan de huurkosten van de safe die men thans bij Lentjes en Drossaerts heeft. Wordt goedgevonden, 2. Aanmerkingen op de wijziging der gemeentebegrooting 1930 met memorie van antwoord. De aanmerkingen zijn van admini stratieven aard, tegen de memorie van antwoord heeft geen der leden bezwaar. 3. Aanmerkingen op de verordening ex. art 208 der Gemeentewet met gewijzigde concept—verordening. Deze gewijzigde verordening wordt goedgekeurd. 4. Benoeming schattingscommissie R.I B. Aftredende leden zijn R. v. Spijk, H. v. Son, Arn. Brok en A. v. Huiten. De heer v. Spijk wenschte niet meer in aanmerking te komen. In de vac. v Spijk werd bij tweede stemming, waarbfl de beer v Halder niet in aan merking wenschte te komen, benoemd de heer Arn. Brok. In de vac. H. v. Son wordt na drie stemmingen gekozen de heer Chr. Muskens. De heeren Arn. Brok en A. v. Huiten worden herkozen Hierna worden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, waarna de vergadering wordt gesloten. ELSHOUT. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Oudheusden, gehouden op Maandag 29 Juni des v.m. 11 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer Mr' R, v d. Heijden, burgemeester. Weth. Klijn is afwezig. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Besluit van Ged. Staten d.d, 15 April 1931 waarbij goedkeuring wordt verleend aan het raadsbesluit tot wijzi- ging der bouwverordening b. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente—ontvanger d.d. 9 Juni 1931. In kas was f614.75. Kas en boeken waren in orde. c Brief van den Min van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen d.d. 19 Mei 1931, waarbij wordt medegedeeld, dat bij Kon. besluit van 8 Mei 1931 voor deze gemeente afwijking is toe gestaan van het bepaalde in art. 19 der Lager Onderwijswet 1920. Dit K. B. behelst dat de gemeente geen Openbare School behoeft te bouwen, zoolang niet 12 Inwoners daarom vragen. d. Besluiten van Ged. Staten d.d. 29 April en 6 Mei 1931 waarbij goed keuring verleend wordt aan de in de vorige vergadering genomen besluiten tot wijziging der begrooting voor 1930. e. Een verzoekschrift van het R K. Schoolbestuur te Elshout om een bedrag van f 61.35 beschikbaar te stellen voor den aankoop van drie nieuwe schoolbanken. Op voorstel van B. en W. worden deze gelden toegestaan. f. Een verzoekschrift van de ver- eenlglng tot bevordering der varkens- fokkerij te Elshout om een subsidie voor de kosten van onderhoud van een fokbeer. De vereeniging vraagt een subsidie van f35 voor haar werk dat in het belang der heele gemeente is. De Voorzitter heeft eenlge informaties ingewonnen, waarbij hem gebleken is, dat de kosten van de beer in het afgeloopen jaar f466.95 bedragen hebben, waartegenover slechts een bedrag van f 296 aan inkomsten staat. Het nadeellg saldo Is dus f 175 95 en zou het bedrag van f35 bedoeld zijn tot dekking van dit tekort, dan is het wel een zeer minimale subsidie. Het tekort zou echter door de leden zelf worden gedragen. Daar er slechts 8 leden bij de vereeniging zijn, betwijfelt spr. of er werkelijk een gemeentebelang op het spel staat. Beter acht hij het dan ook de subsidleverieening uit te stellen tot de vereeniging meer is uitgegroeid. Aldus wordt besloten. g. Procesverbaal van de op 4 Juni j.l gehouden stemming voor leden van den gemeenteraad. h. Schrijven van Ged Staten,waarbij om bericht en raad verzocht wordt omtrent een verzoekschrift van J. van Heijst, gemeente—ontvanger, om buiten de gemeente te wonen. B en W. meenen te moeten voor stellen om aan Ged. Staten gunstig advies uit te brengen naar aanleiding van dit verzoek. Het is voor den gem ontvanger zeer moeilijk om hier een geschikte woning te krijgen. Hij is bovendien slechts tijdelijk aangesteld, en woont in het naburige Drunen, zoodat hfl hier gemakkelijk zijn ambt zal kunnen vervullen. Wordt goedgevonden i. Verzoekschrift van L v. d. Wiel te Elshout om een bijdrage in de bouwkosten van een woonhuis. De kosten zijn geraamd op f2000. B. en W. kunnen tneedeelen dat de regeering het standpunt inneemt dat, wanneer iemand 6 kinderen heeft beneden 16 jaar en zjjn woning niet geschikt is voor zijn gezin, de over heid verplicht is een voldoende huis vesting te verschaffen. De overheid moet heipen als de man zelf niet in staat is een woning te zetten. Het Rijk subsidieert voor een gelijk bedrag als de gemeente. B. en W. meenen dat hier voldoende reder, aanwezig is om op het verzoek in te gaan. Aanvrager heef* zelfs 7 kinderen beneden 16 jaar, en zijn huisje is onbewoonbaar. Wanneer hij een bij drage van f600 zou krijgen zou hfl geholpen zijn, waarom dan ook wordt voorgesteld een bedrag van f300 toe te staan, mits het rijk voor een gelijk bedrag subsidieert. Wordt goedgevonden, 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot opnieuw vaststelling der verordening op de keuring van waren. Indertijd is bij de vaststelling dezer verordening een fout begaan waardoor ze niet van kracht is geworden. B. en W. stellen daarom thans voor de verordening opnieuw vast te stellen. Aldus besloten. 3 Voorstel van Burg, en Weth. tot vaststelling van den pensioensgrondslag van A. J. de Kort als deurwaarder der plaatselijke belastingen. Dit is een administratieve beslissing die aan de gemeente geen financieeie lasten oplegt. De vaststelling gebeurt op verzoek van het Burg. Pensioen fonds, omdat indertijd de pensioens grondslag van de Hart niet is vast gesteld. Wordt goedgevonden. 4 Voorstel van Burg. en Weth. om de noodige geiden beschikbaar te stellen voor verbetering van het dak van het gemeentehuis. Het raadhuis verkeert in een zeer slechlen toestand. Aan alle zijden regent het door. Is de wind Noord dan staat de raadszaal onder water, en bij Zuidenwind loopt het water in Secretarie en burgemeesterskamer. De Voorzitter heeft zich daarom gewend tot architect van Vlijmen, die advies uitgebracht heeft. Afdoende herstel acht de architect alleen mogelijk door j het maken van een nieuw dak, waar* van hij de kosten begroot op f 750 Den geheelen winter heeft men al ondervonden hoe slecht het dak is en daarom stellen B. en W. voorover te gaan tot herstel van het dak en hiervoor een post van plm. f750 uit te trekken, waarvoor t.z.t. een geld— leening kan worden gesloten. De heer Brok vraagt of het dak geheel vernieuwd zal worden. Hij is er niet tegen het bedrag toe te staan, mits er eer. afdoende verbetering komt. De Voorzitter zegt dat geen reparatie bedoeld wordt, maar een geheel nieuw dak. Alleen 3 goten zijn nog goed en kunnen nog dienst doen. Ook zijn B. en W. van plan om het platdak opnieuw I met mastiek te bedekken. Of de ver betering afdoende zal zijn kan spreker natuurlijk niet garandeeren, doch de architect verzekert dit. De heer Klijn vraagt of het de be doeling is een leien dak te leggen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Een gedeelte der leien kan nog ge bruikt worden, maar er zullen toch plm. 2000 nieuwe moeten bijkomen. Wordt goedgevonden. 5 Benoeming van leden der com missie tot wering van schoolverzuim. De atlredende leden J. Klijn, A. Wiliems, J. Willems en M. Muskens worden bij aclcamatie herkozen. 6 Voorstel van Burg. en Weth, tot vaststelling der verordening ais bedoeld in art, 208 der gemeentewet (vaststelling strafverordening) Wordt aangenomen. 7. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging van het reglement op het Burg. Armbestuur. Wordt goedgevonden. Van Ged. Staten is een schrijven ingekomen waarin gewezen wordt op de vele gevallen van fraude bij de bestuursleden van burgerlijke instel lingen, die den iaatsten tijd geconsta teerd zijn. Naar aanleiding van dit schrijven meenen B. en W. den raad te moeten voorstellen het regiement te wijzigen, zoodat de penningmeester van het Burg. Armbestuur een per soonlijke borgtocht stelt van f2000, en zoo dikwijls het verlangd wordt inzage geeft van de boeken. De bedoe ling is om minstens 2 maal per jaar de kas te controleeren. Wordt aangenomen. 8. Voorstel van Burg. en Weth. tot wijziging der begrooting voor 1930 en 1931. De overschrijvingen beloopen in totaal f2193 02. Wordt goedgevonden. 9. Voorstel van B. en W. tot het I aangaan van een contract met Notaris Schreurs te Drunen voor de jaarlijk- sche verpachtingen. De bedoeling is alle verpachtingen door den notaris te doen geschieden tegen een vergoeding van 7 pCt. Het contract kan feitelijk pas worden aan gegaan wanneer de landerijen vrij komen, maar er is een speciale regeling getroffen, en aan de pachters zal worden bekend gemaakt dat ook de ioopende pacht ten kantore van den notaris kan worden voldaan. 10. Commissie onderzoek gem,— rekening. In deze commissie worden door den Voorzitter benoemd de heeren Vrijhoeve en Brok. 11. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden van den Raad. Door de heeren J Klijn, W. Pullens en P. de Baaij worden de geloofs brieven onderzocht en in orde be vonden, zoodat de nieuwe leden worden toegelaten. De openbare vergadering wordt hierna gesloten en de Raad gaat over in geheime zitting ter behandeling van enkele reclames schoolgeld. tei'sen het Waterleiding bedrijf der gemeente Waalwijk, b. verordening, regelende de finan cieeie verhouding tusschen de Gas—, Electriciteits— en Wa terbedrijven der gemeente Waalwijk en hunne afnemers. De heer v. d. Waerden hield naar aanleiding dezer voorstellen vrij uit voerige algemeene beschouwingen en had op verschillende artikelen dezer verordeningen aanmerkingen of voor steilen tot wijziging, welke echter over 't algemeen na bestrijding of nadere toelichting door den voorzitter of wet houder Smolders door hem werden in getrokken. Waar ten slotte beide ver ordeningen met algemeene stemmen ongewijzigd werden goedgekeurd zullen wij hier slechts beknopt deze beschou wingen en de beantwoording hiervan weergeven. De heer v d. Waerden wees er op dat hij seeds vroeger de finantieele politiek van B. en W. ten opzichte vari de bedrijven had afgekeurd. Te veel zien B, en W. hierin een middel tot vermeerdering der inkomsten inpiaats van een belang voor het algemeen. De gemeente mag zich niet als een particuliere onderneming op het standpunt stellen dat nieuwe aanleg rendabel moet zijn. Zij moet aansluiting voor iedereen mogelijk maken, ook al wordt het bedrijf daardoor wat belast Ook de kleine man dient zonder bezwaar van de gemakken van elec- triciteit te kunnen profiteeren, dat ook veel gezonder en minder gevaarlijk is dan gas, terwijl er geen enkel huis meer moest zijn dat niet aan de waterleiding was aangesloten. Vooral de boeren die melk verkoopen moesten, ter voorkoming van besmettingsgevaar, alle in de gelegenheid gesteld worden aan te sluiten. De heer Smolders bestrijdt de voor stelling die de heer v. d. Waerden van de strekking van deze verordening geeft. Deze nieuwe voorstellen hebben juist ten doel om het den kleinen man zoo gemakkelijk mogelijk te maken om van de gemakken dezer moderne hulpmiddelen te profiteeren Reeds in een gedeelte van opze vori ge oplaag opgenomen. WAALWIJK. Nieuwe electriciteitstarieven en verordeningen der gas-, electri citeits- en waterleidingbedrij ven aangenomen. Gisteravond kwam de Raad onzer gemeente in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester E. Moonen. Secretaris de heer J. van Mlerlo l.s. Afwezig de heer A. van Schijndel. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a Van de Commissie voor Werk verruiming in de Schoenindu strie Tilburg. Dankbetuiging voor de verhoo- gtng van het subsidie voor de op 4 Mei 1931 gehouden pers conferentie. b. Van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieeie Ad viezen der Vereeniging van Nederl. Gemeenten, 'sGraven- hage. Rapport betreffende conti öle jaarstukken van de Gemeente lijke Licht— en Waterleiding bedrijven over 1930. c. Van de Gedeputeerde Staten. Mededeeling verdaging beslis sing omtrent goedkeuring raads besluiten van 29 Mei 1931 tot deelname in het aandeelen kapitaal der N V. tot keuiing van Electrische Materialen te Arnhem en tot aanwijzing van een deskundige voor kasopne ming gemeente—ontvanger. De Voorzitter zegt dat dit laatste besluit intusschen reeds door Ged. Staten is goedgekeurd. Ingevolge wettelijk voorschrift moet aan den Raad mededeeling worden gedaan van den uitslag der gehouden gemeenteraadsverkiezing, doch waar natuurlijk alle leden hiermede op de hoogte zijn, verlangt niemand nadere mededeelingen hieromtrent 2. Voorstel inzake verlaging der electriciteitstarieven en tot vaststelling van a. verordening, regelende de al gemeene voorwaarden voor het doen van leveringen en het verrichten van werkzaamheden door het Gas—, het Electrici- Tegenover het standpunt dat de heer v. d. Waerden ai zoo dikwijls verkon digd heeft n I. dat de bedrijven er zijn om de gemeenschap te dienen zet hij het oordeel van de meest vooraan staande mannen uit den lande alsmede de algemeen in de gemeenten toege paste theorie dat de bedrijven behooren te worden beheerd als commercieele instellingen. Deze nieuwe verordening gaat reeds zoover dat overal waar gebouwd mag worden volgens de bouwverordening, dus dat is aan eiken weg ter breedte van minstens 6 M. aansluitingen worden tot stand ge bracht ook al zijn er geen hoofdlei dingen of kabels. Alleen in uithoeken, waar niet meer gebouwd mag worden, dus waar geen uitbreiding te verwach ten Is, daar wordt verlangd dat de aansluiting voor 80 pCt. rendabel be hoort te zijn. Verder zijn in de nieuwe verorde ning nog meer bepalingen soepeler gemaakt om het den kleinen man gemakkelijker te maken om aan te sluiten, zoodat hij voortaan met 10 cent per week de aansluitkosten kan afbetalen, wat toch voor niemand een bezwaar kan zijn, Het streven van den heer v. d. Waerden om de aan sluiting geheel gratis te geven, zóu een groote onbillijkheid scheppen tegenover allen die reeds aangesloten zijn en die de kosten wel betaald hebben. Wat de aansluitingen aan de water leiding betreft, maakt onze gemeente reeds een zeer gunstige uitzondering. Alle nieuwe woningen moeten voor taan van waterleiding voorzien zijn en overal waar melk verkocht wordt is waterleiding eveneens verplicht. De heer Spapens is het met den heer v. d. Waerden eens waar deze zooveel mogelijk de aansluitingen wi bevorderen, ook voor de minder ka pitaalkrachtigen, maar juist daarvoor vindt hij de door B. en W. voorge stelde nieuwe verordeningen zoo ge schikt en hij kan zich overigens met hun politiek inzake het commercieel beheeren der bedrijven volkomen ver eenigen. Bij voorlezing der verordeningen worden bij verschillende artikelen door den heer v. d. Waerden en een enkele maal ook door andere leden opmer kingen gemaakt doch na toelichting verklaart men er zich mee accoord. Ten slotte worden, zooals hierboven reeds gezegd, beide verordeningen met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel tot wijziging der ver ordening op den keuringsdienst van vee en vleesch in de gemeente Waalwijk. Wordt goedgekeurd. 4. Voorstel tot vaststelling eener verordening, als bedoeld In artikel 9, sub 3, der Winkelsluitingswet. De Voorzitter zegt, dat Inmiddels van het departement bericht is ont vangen, dat de winkelsluiting eerst op 1 Maart 1932 in plaats van op l Juli a.s. in werking zal treden. B. en W. hadden met de organisa ties hierover overleg gepleegd doch de toelichting door de mlddl vereeniging hierop gegever zeer duidelijk geweest en begrepen. De Voorzitter heeft intussci, een der bestuursleden reeds eei1, houd gehad en zal een en anc., nader schriftelijk worden toegeL In verband hiermede stelt sprj de behandeling van dit punt schorten tot dat nadere inlicht-.* omtrent enkele minder duidelijke pu ten in de wet zijn verkregen. AldHS wordt besloten. I 5. Voorstel om het Centraal Bure voor Verificatie en Financieeie Adv zen der Vereeniging van Nederlant sche Gemeenten te belasten met den/ delijkverklaring van de rekeningen! bedrijven. Wordt goedgekeurd. 6 Voorstel tot verkoop van c perceel bouwterrein aan de Baardwli sche Straat. Wordt besloten het gevraagde p! ceel aan den heer Trimbach alhier verkoopen op de algemeen geldeni verkoopsvoorwaarden destijds door df Raad vastgesteld. Niets meer aan de orde zijnde won de openbare vergadering gesloten. Een nationale ramp. Nederlandsch paviljoen op d Parljsche wereldtentoon stelling verwoest. Ons trotsche paviljoen, naar het a gemeen oordeel het juweel der intei nationale koloniale tentoonstelling va Vincennes en zijn onschatbare verz< meiing van kunst... een zwarte vie als een viakgebrand veld, door slech een zwakke aschlaag bedekt zfeda: de ontzettende werkelijkheid. Zoo deze catastrofe geen mensche levens gekost heeft en dat nog ma: op het kantje af en de schade di louter een materieele is, dan is reet een flauwe herinnering aan wat wa voldoende, om het onherstelbare va wat gebeurd is jegens kunst en cu tuurgeschiedenis te doen peilen. Onze rijkste verzamelingen, publiel en particuliere, zijn zwaar gelroffei sommige geheel weggevaagd. En ve boven de geldelijke becijfering uit gaa het verlies van al datgene, wat in ee universeel bewonderde krachtsinspau ning door moederland en koloniën wa: bijeengebracht en als een apotheos erkend voor onze koloniale kracht. Wat ons Bataafsch genootschap aai schatten verliestwat de heer Moojen die zich zoo gansch en al aan dezi vertegenwoordiging op deze wereld ontmoeting had gegeven, vernietig! zietwat zoovele andere collecties aai kleinoodiën van kunrv zuilen moeten missen, kan zelfs door den tijd niet vergoed worden. En dat vernietigingswerk is voltooif in nauwelijks tien minuten. De ramp. Omstreeks tien minuten voor vijl Zondagochtend, terwijl het dus reed! volop dag was, werd de zaalwachter die zich in de groote hal, vlak bij der, ingang, bevond, plotseling opgeschrikl door eenige doffe knallen als var gloeilampjes, die springen en dit schenen te komen uit een klein ka mertje, naast den hoofdtoegang en dt .vestiaire" werd genoemd, omdat hé als zoodanig was gebruikt bij de of ficieele recepties en dat toegang gal tot eenige dienstruimten, o a die, waar zich het schakeltableau van de licht- distributie bevond. Meenend met inbrekers of andere indringers te doen te hebben, sprong hij toe en opende de deur. Een ge weldige vlam deed hem terugdeinzen. Hij behield echter volkomen zijn tegen woordigheid van geest, snelde naar buiten, sloeg het brandalarm, tegen over het paviljoen, in en snelde naai de achterzijde van het paviljoen, om den heer Moojen, den gedelegeerd commissaris en architect te waar schuwen. Maar zoo snel sloeg binnen hel vuur om zich heen, dat het binnendoor reeds den achterkant van het zoo diepe paviljoen bereikte en de heer en mevrouw Moojen zich in nachtge- waad door de ramen van het bestuurs gebouw moesten redden. Op bijna hetzelfde oogenblik lekten de vlammen reeds op langs het dak. De heer Moojen kon slechts heel ons formidabel tentoonstellingsmonu ment als een prooi van het vuur zien. De onmiddellijk nabijgelegen hoofd, post van de Parijsche brandweer, mei den branddienst voor de tentoonstel ling belast, had in minder dan geen tijd met al haar materiaal ons pavil joen omsingeld en wegens hel grool alarm gaven alle brandweerkazernes van het Oosten der stad en weldra die van de groote centrale posten van heel Parijs, volle kracht, zooals de kazernes van Chaligny, Grenelie, Cha teau—Landon, Nationale, Rousseau, Part—Royal. In de 7de minuut na het alarm wa- ren 20; in de 12de minuut 50 stralen, onder zwaren druk, op den onmete- Iijken vuurhaard gericht. Maar kolonel Pouderoux en zijn generale staf wisten reeds, dat geen menschelijke macht de vuurzee zou kunnen bedwingen. De immense massa hout, voor de constructie verwerkt, de lichte bedek- kingsmaterialen reeds op zich zelf het gemakkelijkst voedsel voor het ver nielend element, gevoegd blij 4e enorme In doozen van 30-60-90ct.Tube 80ct. Verkrijgbaar bij ApotH.en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2