1 Nieuws uitKaalslieu?el. NET KOSTHUIS J. A. MARIS, publiek v erkoop en Drie dubbele goed onderhouden Woonhuizen, V luchtzuiging In de groote hallen en doorgangen, dat alles gaf het vuur gemakkelijk werk. Honderd meters hoog laaiden de vlammen en vonken op en weldra zag men in die hel de zestig meter hooge meroes openbarsten en hun vlammeninhoud uitbrakend, overbulgen in de vuurzee. De gloed was zoo ondragelijk, dat op grooten afstand de kruinen der boomen in een ommezien afgeschroeid werden. Het knekelhuis, op respectabelen afstand niettemin, de Bataksche dui ventil, enkele Italiaansche en andere kiosken, werden in een omzien door den ontzettenden gloed verteerd en de brandweer verdient bewondering, om den onverschrokken moed, waarmee zij haar onmogelijke taak bleef voort zetten. Het ging er om, de dichtsbijgelegen paviljoens, waaronder in de eerste plaats het Italiaansche, met zQn kunst schatten, te redden. Echter belangrijk verder, juist naast de diergaarde, vloog reeds de „Hut van Oom Tom" in brand en werd vernietigd. Dat alles gebeurde sneller, dan het neer te schrijven is. Na tien minuten daalde reeds de vuurkolom, die niet minder dan zeshonderd vierkante meter oppervlakte had en zag men nog slechts de volslagen platte massa der gebinten, tot het uiterste verkolend. Om zes uur was er van het ffere monument niets anders dan een dunne aschlaag over, die de plaats aanwees, waar zoo veel schoons zoo kortstondig verrezen is geweest. Want van het werkelijke drama heeft de vuurhaard niets doen zien, met het onmetelijk vlammenmasker het versmelten der bronzen en edele metalen, der juweelen en het uitwis, schen der weefsels en schilderingen verbergend. Alles, alles wist men verloren, de onschatbare kunstgetuigenissen, de resultaten van jaren en jaren ethnolo- glschen arbeid, tot zelfs de gansche boekhouding van het paviljoen en de plannen, die tot den opbouw van het geen bescherming biedende hulsel hadden gediend. Spoedig was ook de Ned. gezant jhr. Loudon ter plaatse en prinses Juliana kwam spoedig van hare deel. neming blijk geven. Deze sympathieke daad werd zeer gewaardeerd. De comité leden uit Nederland o.a. de president der com missie mr. Foch, begaven zich direct naar Parijs. De deelneming is zeer groot. Telegrammen werden gezonden door de Fransche regeering aan de Koningin en den minister van koloniën. De schade wordt op 10 millioen ge schat. Als oorzaak werd direct kort sluiting gemeld, maar de elect, inge nieurs sluiten die thans uit, daar ailes nog geheel in orde was en de aanleg de beste van de geheele tentoonstelling Het hoofdpaviljoen van de Neder- landsche inzending met al zijn schat ten en niet te vervangen kunstvoor werpen Is geheel 'n prooi der vlammen geworden. Ook eenige kleinere ge bouwen zijn door het vuur verwoest. Het Batak-huis. het kleine Minang- kabausch huis. de Duiventil met inhoud en eenige andere buiten het Hoofd- paviljoen staande inzendingen zijn eveneens een prooi der vlammen ge worden. Behouden gebleven zijn het Bali- neesche dorp, waarvan de bewoners op het laatste moment werden ge waarschuwd omdat ook deze huisjes gevaar liepen. Gelukkig was de wind in andere richting en werden zij be houden. Ook de beide groote poorten naar het dorp zijn niet verwoest, ter. wijl ook de beide restaurants, die bij de Nederlandsche Inzending behooren, behouden zijn. Na afloop van de vergadering heeft het uitvoerend comiié het volgende communiqué uitgegeven. Het comité is ten zeerste getroffen door de deelneming, welke van alle zijden wordt betuigd met het verlies van het schoone gebouw en den kost baren inhoud, En in het bijzonder is het comité dank verschuldigd aan de Nederlanders, die zich spontaan bij het comité hebben aangemeld voor het verleenen van hulp, zoowel persoonlijk als financieel. Onze landgenoot, de heer A. Hartog te Parijs, stelde aan stonds een zeer belangrijke som ter beschikking van het comité Hoewei de vruchten van een georga- niseerden arbeid van eenige jaren in den tijd van een uur zijn vergaan, gevoelt het comité in de eerste plaats behoefte, zijn diep leedwezen uit te spreken, dat de instellingen en parti culieren, zoowel in Nederland als in Nederlandsch—Indië, die indertijd niet hebben geaarzeld, zeldzame en dikwijls k&stbare voorwerpen aan het Neder landsche paviljoen ter beschikking te stellen, die voorwerpen voor goed uit hun verzamelingen moeten missen. Al mogen die voorwerpen zijn verzekerd, In vele gevallen kan hier inderdaad worden gesproken van een onherstel baar verlies. Het comité heeft terstond de moge lijkheid In overweging genomen om hetverbrande paviljoen weer op te bouwen. Een wederopbouw van het paviljoen in den vorm en den omvang van het verbrande moet echter geheel ondoenlijk worden geacht, omdat de tijd daartoe veel te kort is. Het comité is echter van oordeel, dat het Neder landsche terrein In het Bois de Vin- cennes gedurende de vier volgende tentoonsteliingsmaanden niet den aan blik mag blijven opleveren van verla tenheid en verslagenheid en dat de nationale eer eischt, dat de verwoesting zoo goed mogelijk wordt hersteld Het comité heeft daarom unaniem besloten om in geval de assurantiemaatschap pijen zich van hun verplichting tot uitbetaling kwijten, direct met kracht de herinrichting van een Nederlandsche deelneming, zij het op bescheiden schaal, aan te vatten. Een mooie daad van de Fransche Regeering. De Fransche regeering heeft bij monde van den minister van koloniën het schoone gebaar gemaakt, het Nederlandsche Comité 3 millioen frcs. ter beschikking te stellen voor de herinrichting van het Nederlandsche Paviljoen op de Internationale Kolo niale tentoonstelling. De gezant heeft ziph daarop onmiddellijk met de be trokken autoriteiten in verbinding gesteld. Het resultaat is, dat de Nederlandsche regeering, onder betuiging van haar hartelijkste erkentelijkheid aan de Fransche regeering voor haar steun in de moeilijke omstandigheden van het oogenblik, met het oog op de aan wezige verzekeringspenningen en de medewerking, alferwege door particu lieren toegezegd, het wenschelijk acht dit aanbod, hoe sympathiek ook, niet te aanvaarden. De Belgische regeering heeft direct een gedeelte van haar paviljoen aan boden, welke spontane daad zeer is geapprecieerd. De gift van den heer Hartog, oud- directeur van de Unilever, bedraagt vier honderd duizend francs. De vergadering van het Neder landsche comité, waarin de plannen zullen worden besproken, zal Vrijdag, middag op het departement van ko loniën worden gehouden. BUITENLAND. De verkiezingen in Spanje. Van de eendracht waarmee het Spaansche volk voor een paar maanden de monarchie ten val bracht, is niet I veel meer te bespeuren, 't is nu een I versnippering als men nergens vindt. De voorloopige uitslag der Cortes verkiezing is dat het republikeinsch- socialistisch blok gewonnen heeft. Er zijn tal van ongeregeldheden voorgekomen. Het voorstel van Hoover. De Amerikaansche regeering heeft aan de Fransche duidelijk gemaakt, dat zij wenscht, dat aan bedoeling en geest van Hoover's voorstel volkomen wordt vastgehouden. België aanvaardt Hoover's voorstel, maar wijst op de bijzondere omstan digheden, waarin dit land verkeert. Men vertrouwt tot goed resultaat te komen. Hittegolf in Amerika houdt aan. De hittegolf in de Midden- en Westelijke staten van Noord-Amerika duurt onverminderd in hevigheid voort. Het aantal personen, dat ten gevolge van zonnesteek of verdrinken om het leven is gekomen, is reeds tot over de tweehonderd gestegen. Te Chicago zijn gisteren 14 personen ten gevolge van de warmte overleden. Er zijn geen teekenen, die er op wijzen, dat de hitte spoedig zal verdwijnen. De temperatuur in de schaduw bedraagt meer dan 100 gr. F. Het vee op de boerderijen sterft in grooten getale, terwyi de oogst zwaar te lijden heeft van de tropische hitte. De boeren zien zich genoodzaakt bij maanlicht op het land te werken. BINNENLAND. Het conflict In de cartonindustrie. Heden, Dinsdagnacht te 12 uur, is de groote staking in de carton-industrie uitgebroken. Zij omvat 11 fabrieken met ongeveer 1700 werknemers. Gommaris utt Oosterhout de schrij ver van De Schout van Oosterhout is op zoo schitterende wijze weerge geven, dat we de bekentenis van oude tooneeispelers. die de uitvoering bij woonden volkomen moeten onder schrijven wij kunnen voortaan wei thuis blijven als onze kleine jongens ons op zoo'n wijze weten te over bluften. Wij zelf kunnen ook niets dan lof hebben voor wat de Eerw. Broeder Jonathus met zijn jongens bereikt heeft. „Hoe de Kabouters feest vieren" is een werk dat zeer zware eischen stelt, 't Zit vol gewaagde ver rassingen en vergt enorm veel van samenspel, mimiek, dictie en voor. dracht. Daarbij moet de costumeering aan eischen beantwoorden, waarvoor niet eikeen in de gelegenheid is en vergt ook de tooneelaankleeding veel kunstzin en talent. En als we dan moeten verklaren dat alles in goede samenwerking en met veel opoffering van tijd en moeite is verkregen en het geheel een resultaat heeft opge leverd, zooals we Zondag vooral mochten beleven, dan moeten we instemmen met de waarheid van het spreekwoord Eendracht maakt macht. Ook wat de heer Teurlings met zijn jeugdige zangers bereikte in de uit voering van de Jubelcantate voor drie stemmig kinderkoor van M. H. van 't Kruljs, 'n werk dat niet minder eischen stelt, mag een prestatie genoemd wor den. Dat het publiek voor't gebodene uitbundig was in zijn lof zal na dit resumé niemand verwonderen. Het 25- jarig kloosterfeest van den beminden Broeder Overste, die in den .korten tijd, dat de Broeders van Liefde hier gevestigd zijn op zoo duidelijke wijze aller sympathie heeft weten te winnen is een welkome gelegenheid geweest om de oprechte'gevoelens der bevol king op duidelijke wijze te vertolken. Bloempjesdagen. Onze komende kermisdagen zullen in het teeken staan van T.B.C.bestrij ding. Door de T.B.C commissie was reeds aan B. en W. verlof gevraagd voor het houden van een bloempjes verkoop met de a.s. kermisdagen. Nadat dit verlof wa9 verleend kwam het verzoek van de afdeeling Kaats heuvel van H.L. om eveneens een bloempjesverkoop te mogen houden met de kermis. In onderling overleg is thans besloten dat H.L. op Woensdag en Donderdag 1 en 2 Juli en de T.B.C.commissie op 3, 4, 5, en 6 Juli een bloempjesverkoop zullen houden Kaatsheuvel krijgt dus kans in zijn kermispret ook liefdadig te zijn door beide organisaties te steunen. Autofrigar. Menigeen moge misschien denken, dat het de slagers in deze tijden van zeer goedkoope varkensprijzen bijzon der naar den vleeze gaat; wanneer wij nagaan wat de menschen moeten doen om hunne waar op zoo prima mogelijke wijze aan den man aan te bieden, dan komen wij tot de over tuiging dat er ook voor deze groote bedrijfsonkosten zijn. Zoo waren wij heden in de gelegenheid bij de firma de Vries alhier een autofrigar in be drijf te zien, die een koelcel welke plaats biedt voor plm. 2000 pond versch vleesch door onttrekking der warmte op een temperatuur houdt van ongeveer het vriespunt. De teerste vleezen van reeds enkele dagen oud werden ons getoond in een staat o! ze juist uit het beest gesneden waren. Dat dergelijke inrichtingen het ver trouwen van het publiek winnen laat zich verklaren. fan de fong 100 jaar. Is de plaatselijke feestviering van den honderdsten verjaardag van den heer Jantje de Jong vastgesteld op Maandag 6 Juli, op Donderdag 2 Juli zijn eigenlijken jaardag wordt de officieele receptie gehouden. Het laat zich denken dat het den kranigen ouden man ook op dezen dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Kaatsheuvel 30 juni 1931. Hoe de kabouters feest vieren. Was de uitvoering op den jubllédag van den Eerw Overste der Broeders van Liefde op Woensdag jl. een groot succes, de beide volgende uitvoeringen welke op verzoek gegeven werden, waren dat niet minder. Vooral de uit voering van hedennamiddag mag gerekend worden tot de best geslaagde welke wij in het patronaat ooit be leefden. Wij spreken wel eens van tjok volle zalen, doch zoo we daarmede uit willen drukken, dat de zaal tot in de hoeken gevuld is, dan zoeken wij tevergeefs in ons woordenboek naar een uitdrukking, waarmede wij dui delijk zouden kunnen maken hoeveel volk er Zondagmiddag in de zaai. boven en onder was opgepakt. En we bewonderen de aanpassing gewilligheid van het groote publiek, dat by tropi sche zaaltemperatuur zoo uiterst kalm en in volle aandacht byna drie uren het werk der kleinen volgde,. In ruil echter voor deze opoffering heeft het publiek genoten van iets waarvan het zelden te genieten krijgt. Het groote tooneelwerk van den Eerw. Broeder het trio Matron en voor Zaterdag geëngageerd het duo Jean en Lucie uit Gent. De Zangvereeniglng Bel Canto laat op Zaterdag het ensemble jos de Winter met het duo van Noodt uit 's Hage optreden, terwyi 's Zondags het ensemble de Winter met den heer Jos de Winter als humorist zullen trachten succes te oogsten. De diverse dansgelegenheden zyn zoowel in de zalen als in de café's uitstekend ver-j zorgd, zoodat we kunnen verwachten I dat kermis 1931 het hare wel bieden' zal. Het spel kan beginnen. We maakten hedenavond een kleine rondwandeling over 't kermisplein en moesten constateeren, dat de opbouw reeds zoover gevorderd is, dat we mogen zeggen dat de exploitanten zoo goed als klaar zyn. Naast de kiosk staat de groote stoom—caroussel van Roels—Giezen, die thans voor het derde jaar de attractie zal vormen van het levens- ustige publiek; aan de Westyde van de kiosk prijkt de mooie open— caroussel van Giezen, waaraan zich reeds thans de jeugd vergaapt. De groote luchischommel is geplaatst vlak voor de Maria—school, terwijl de diverse andere andere gelegenheden n Gasthuisstraat en op de Markt een )laats gevonden hebben. De z g. dub- >eltjespotten zijn verdeeld. Fantastische geruchten van inlagen doen de ronde. Zijn wy goed ingelicht, dan is de buit wel wat schraler dan andere jaren. In geen geval kunnen we meepraten met sommigen, die ontstellende bedragen noemen, die voor brassery en goeden sier bestemd zijn. Wy weten zeker, dat een groot deel van deze spaar- duiten zeer nuttig en op goede wijze gebruikt wordt, en dat velen op een voordeelige wyze hunne kermisdagen aangenaam en huiselijk doorbrengen. Valsche geruchten. In verband met de inbraak met diefstal gepleegd by den heer L v. d. H. en bij den heer I. L. doen ver- schillende geruchten de ronde be- rtffende arrestaties die in dit verband zouden geschied zyn. Op de meest officieele wyze kunnen we deze ge ruchten als louter fantasie terug wijzen en mededeelen, dat er nog niemand gearresteerd is en er nog geen aanwy- zingen zijn die tot arrestatie kunnen eiden. Voetbal Veteranen Wllhelmina—D.E.S Hedenmiddag had op 't DES terrein alhier een zeer interessante ontmoeting plaats tusschen een Veteranenploeg van het oude Wiihelmina en de jeug dige kampioenen der 1ste klasse BVB onze V.V. DES. De ontmoeting had de bedoeling van een huldigingswed strijd en is dat ook in alle opzichten geweest, 't Weer was schitterend en de opkomst van het publiek was zeer goed ie noemen. Voor den aanvang van den wedstryd werden de kam pioenen bij monde van den oud voor zitter van Wiihelmina den heer J Kemmeren gehuldigd en met een prachtig bloembouquet vereerd. De heer Hub Kamp dankte voor de sym pathieke woorden en de bloemenhulde, waarna het spel onder leiding van den heer j. Kemmeren een aanvang nam. Dat de ouden 't niet meer tegen de vluggere jongeren zouden kunnen bolwerken was te vermoeden en had den wy vooraf reeds voorspeld, doch gaf het spel ook van de Veteranen nog vele goede momenten en werd zeer vaak voor DES doel gespeeld, doch de voorhoede van de Veteranen had te weinig schutterscapiciieiien en zag zich op het laatste moment tel kens de kans ontnomen. De rust ging in met 7—0 voor de Dessers. Na de thee hadden de oudjes meer succes en wisten driemaal te doelpunten waartegen DES nog driemaal scoorde. Duivensport. De Combinatie gevestigd bij den Heer v. Dun, hield heden 'n oefen- vlucht vanuit Ryen. De uitslag was: 1 G. Laros, 2 P. Laros, 3 F. v. d. Assum, 4 C. van Boxtel. 5 J. Berg mans. 6 J. v. d Linden. 7 A. Pijnen burg, 8 F. Zyimans, 9 F. Damen. 1ste overduif C. de Bondt. Kermis. Nog slechts eenige dagen scheiden ons van de jaarlijksche kermis. Voor eenige dagen hebben wij bericht wat de kermis zelf in exploitanten op de markt biedt. Daarnaast hebben zooals andere jaren ook de diverse caféhou ders het hunne gedaan om de men schen zoowel inwoners als buitenlu gelegenheid te geven in Kaatsheuve naar genoegen Kermis te vieren. De bekende gezelschappen Euphonia en Apollo geven op Donderdag en Zater dag hunne bekende matinée's. Bi Euphonia is voor den Donderdag geëngageerd het bekende duo Merks en voor den Zaterdag het gevierde trio de Laat uit Tilburg. Apollo heeft voor den Donderdag beslag gelegd op GEMENGD NIEUWS. 7wee menschen verbrand. Een vreeselijk ongeluk is gistermid dag tegen half zes gebeurd op de eerste verdieping van het perceel Lindenstraat 27 te Amsterdam, een voor- en achter kamer, die werd bewoond door het echtpaar Haanapptl-Kramer. Op een fornuisje in de achterkamer stond tegen dien tijd een brandend petroleumtoestel. De man, heeft dat toestel, toen het nog brandde, bijgevuld met petroleum; het toestel is daarbij in brand gevlogen en de vlammen hebben zich meegedeeld aan de kleeren van den 55-jarigen Haanappel. Zijn 62-jarige vrouw, die erg bijziende was, heeft getracht de vlammen te dooven en is daardoor zelf ook in brand ge raakt. De buurvrouw beneden hoorde hevig gillen en waarschuwde haar9choonzoon, die op de tweede verdieping woont. Deze bespeurde toen, dat er brand was en waarschuwde de brandweer. Toen deze kwam vond zij de twee menschen als een klomp vuur. De man lag toen bij de gootsteen in de achterkamer. Vermoedelijk heeft hij nog pogingen gedaan om de vlammen met water te dooven. De vrouw lag bij het raam in de achterkamer. Beiden waren toen reeds dood. Beider kleeren waren ge heel verbrand; de man had vreeselijke brandwonden aan armen en andere lichaamsdeelen. De brand zelf had zoo goed als niets te beteekenen. Hier en daar is in de kamer wat geschroeid. Toen bekend werd, welk een vreese lijk drama zich in enkele minuten had afgespeeld, stroomden de menschen van alle kanten toe. Weldra waren ook de commissaris van politie, de heer Pijper, en de commandant van de brandweer, de heer Gordijn, ter plaatse. De geneeskundige dienst heeft de ineengeschrompelde lijken van man en vrouw naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Zes boerderijen afgebrand. Gistermiddag tegen 2 uur is te Lith (N-Brdoor tot nu toe onbekende oor zaak brand ontstaan, welke spoedig een grooten omvang aannam. De boerde rijen van J. van Schijndel, de wed. de Jong, W. van Dijk, J de Jong, Van Nunen en P. Jansen werden een prooi der vlammen. De plaatselijke brandweer kon tegenover de vuurzee niets uitrichten, zoodat hulp werd gere- quireerd uit Oss. De brandweer van deze gemeente was spoedig ter plaatse, doch kon evenmin verhoeden, dat de boerderijen tot den grond toe zijn af gebrand. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. Ernstig motorfietsongeluk. Nabij het hotel Oud-Leusden te Amersvoort is Zondagmiddag half-vier een motorfiets met duopassagier in groote vaart tegen een boom gereden. De duozitter, de 25-jarige P. G. M. uit Bussum, was onmiddellijk dood. De bestuurder, de 39-jarige v. Veer uit Naarden, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd. Zijn toestand is hopeloos. Vier kinderen vermoord. In het Beiersche dorpje Berching in den Opperpalts zijn Maandagmorgen de vier kinderen van den metselaar Stiegler door bijlslagen vermoord. Zij waren van 8 tot 16 jaar oud. Als dader komt slechts de vader in aanmerking, die voortvluchtig is. Valsche munters. De Berlijnsche politie heeft acht personen in hechtenis genomen, die in de laatste maanden op groote schaal valsche bankbiljetten van 10 mark hebben vervaardigd en in omloop gebracht. De communistische volkspetitie in Brunswijk. Het resultaat van de Communistische Volkspetitie in zake de ontbinding van den Landdag van Brunswijk, is gister, avond officieel bekend gemaakt. Het vereischte aantal'stemmen van tien procent der 346.000 kiesgerechtig den is tegen de verwachting over schreden. Het juiste aantal stemmen is nog niet bekend. ADVERTENTIëN. G. P. H. VELTMAN en D. VELTMAN.VISSERS geven met vreugde kennis van de geboorte van hun Zoon Martien. Waal wy k, 27 Juni 1931. Loonschendijk aangeboden voor heer, aparte zitkamer of met huiseiyk verkeer. Brieven onder No. der advert. Bureau v. d. Blad. 46649 Waarn. Notaris te Waalwyk, zal ten verzoeke van zyn prin- cipaai gelegen aan de Stationsstraat te Waalwyk, nummers 128; 130; 132; 134; 136 en 138 mei een totale frontbreedte van ruim dertig Meter aan de straat, kadaster Gemeente Waalwijk Sectie B. nummers 2317; 2318; 2319; 2320; 2321 en 1818 tezamen groot 12.70 Aren. Aanvaarding event, onder ge- standdoening der huurovereen komst by betaling der koopsom, welke moet plaats vinden uiterlijk 1 September 1931. De veiling zal geschieden voor ieder huis afzonderiyk en in massa's. Inzet Dinsdag 7 Juli 1931 toeslag 21 Juli 1931, telkens des avonds te 7 uur in het Café ,DE KORENBEURS* aan de Markt te Waalwyk. Zie voorts uitvoerige publicaties te verkrygen ten kantore van ge noemden Notaris. 46648

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 3