is „Ata" het meest gewilde. Ata, het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel. met 2 pCt, jaarlijksche aflossing onder garantie van de gemeente. Spr. meent dat op de gemeenten den plicht rust in dergelijke gevallen te helpen om slechte woningtoestan den die ook ten plattelande heerschen te verbeteren. Waar door deze ge meente op het gebied der volkshuis vesting nog niets is gedaan en het betrokken rijk met kinderen gezegende gezii toch wel alle aanspraak op deze verbetering van de woning mag maken s'ellen B. en W. voor om op de boven omschreven wijze door de gemeente In da kosten van verbouwing bij te dragen. De heer van Heeswijk vreest, dal, als men de een op die manier helpt, er spoedig meer zullen komen hetgeen voor de gemeente bezwaarlijk zou worden. De heer Dobbelsteen meent dat elk geval op zichzelf beoordeeld moet worden Hij gelooft dat het aan Ver hoeven goed besteed zou zijn De Voorzitter zegt dat er slechis weinigen voor in aanmerking kunnen komen O.a. moet men mins'ens 6 kinderen onder de 16 jaar hebben en hulpbehoevend zijn. Hoewel de raad in principe wel voor het voorstel voeit worden er verschillende bezwaren en moeilijk heden geopperd die B. en W nog even onder het oog zullen zien en in de volgende vergadering zal de raad dan nader hierop beslissen. 6. Voorstel van B. en W lot het aankoopen van brandslangen. De Voorzitter zegt dat hij verschillende slangen heeft laten nazien en brand putten heeft laten ophalen De toestand van het materiaal was over het alge meen van dien aard dat h!i als hoofd der gemeen'e de verantwoordelijkheid niet durft dragen om dezen toestand nog langer te bestendigen. Ook Vlijmen en Nieuwkuik betalen mede in de kosten van verbetering van het brand weer materiaal. Hij stelt voor 100 Meter nieuwe slang aan te schaffen a f 1.15 per Meter en een aantal koppelingen die f 6 of f 7 per stuk kosten De gezamenlijke kosten zullen dan f 150.— beloopen. De raad gaat hiermede accoord. 7 Bespreking uitbreiding laag spanningsnet in de Hoeven. Door de bewoners van de Hoeven is een verzoekschrift ingediend om aansluiting aan het electrisch net van Haarsteeg. B. en W. hebben de mogelijkheid hiervan onder het oog gezien. De kosten zullen f 1600 beloopen. De gemeente Nieuwkuik en Herpt meen den aanvankelijk genoeg te doen met concessie voor dezen aanleg te ver- leenen maar B. en W hebben zich aanstonds op het standpunt gesteld, dat Haarsteeg geen risico voor deze aansluiting op zich fon nemen. Er zou dus een zeker aantal aansluitingen moeten gegarandeerd worden, terwijl B. en W. aanvankelijk wilden voor stellen om Nieuwkuik, Herpt en Haarsteeg elk voor 'ƒ3 deze aanleg- kosten te doen betalen of naar ver houding van het aantal bewoners der gemeenten dat van die uitbreiding zou profiteeren. Later is B. en W. echter gebleken dat Haarsteeg ook bij Dit is vanzelfsprekend, Ata reinigt vlugger, spaart tijd en moeite, is voordeelig in 't gebruik en kost in handi ge strooiflesschen 13 cent. Alles blijft als nieuw door Noord—Amerika voorkomt, en die de Canadees in 't Fransch .de onbekende" noemt. Eindelijk kwamen de blokhuizen van fort Mac Pherson in zicht. Bijna kon ik het geluk niet in mij opnemer. Was het dan toch mogelijk, dat ik aangekomen was in het land mijner droomen Het was een overweldigende indruk, die ik van dit fort kreeg. Ongeveer een dozijn kleine blokhuizen stonden op een open plek in het bosch en er midden in, op de grootste hut, bevond zich een groote vlaggestok, waaraan de Engelsche vlag wapperde. Een troepje nieuwsgierige Indianen had zich op een zandbank aan den voet van den steilen oever verzameld, want in iedere nederzetting In de oer- wouden van Noord—Amerika is zelfs de aankomst van een Eskimo—boot een gebeurtenis. Toen wij langzaam langs den oever voeren, kwamen 4 blanke soldaten op ons af. die zooals bleek behoorden tot de Noordweste lijke bereden politie. Zij schenen zeer verbaasd een blanke te zien. „Engelschman vroegen zij als uit een mond. „Neen, Duitscherantwoordde ik lakoniek. Bij dit antwoord kwam er even een wolkje van teleurstelling over hun ge. laat. maar de sergeant vond direct weer den juisten toon. „Dat is in orde", zei hij vriendelijk, geef me de vijf, ouwe jongen, ik ge loof niet, dat mij dit eerder is voor gekomen Toen namen ze me mede naar hun blokhuis, dat nog zeer primitief inge richt was, want zij waren pas enkele maanden geleden hierheen verplaatst. Maar mannen, die in de wildernissen leven, maken het zich zoo gemakkelijk letters deze regeling nog risico loopt, vooral door het feit dat de maximale belasting daardoor verhoogd zou kunnen wor den wat het G.E B. veel geld kost. Daarom stellen B. en W. voor om alleen dan tot uitbreiding over te gaan als Nieuwkuik en Herpt de geheele kosten van uitbreiding voor hun rekening willen nemen. De raad kan zich met dit stand* punt volkomen vereenigen. Aanbieding der rekening van de gemeente, het electriciteitsbedrijf en het armbestuur. De Voorzitter verzoekt de heeren Dobbelsteen, van Heeswijk en van Hemert zich als commissie met het onderzoek dezer rekeningen te willen belasten. De heer van Hemert verzoekt een ander in zijn plaats te vragen, waarna de heer v. d. Heijden hiervoor wordt aangewezen. Bij de rondvraag vestigt de heer v. Hemert er de aandacht op dat vorig jaar besloten is in een waterloop te Hedikhuizen een duiker te maken hetgeen nog alijd niet gebeurd is. Wethouder Winkel zegt dat hij er den betrokken timmerman eenigen tijd geleden nog eens op gewezen heeften dat deze toen toezegde er direct voor te zullen zorgen. Men zal hem nog eens waarschuwen en anders een ander't werk opdragen De heeren v. d Water en v. d. Heijden wijzen nog op een paar ge vaarlijke punten op de wegen, waar zij voor de veiligheid gaarne waar schuwingsborden of borden voor maximum snelheid zagen geplaatst. De Voorzitter zal ter plaatse een onderhoek instellen. De heer Dobbelsteen zou gaarne zien dat de Voorzitter er rekening mee hield dat leveranties aan de ge meenie zooveel mogelijk aan ingezete nen worden gegund. De Voorzitter zegt dat hem zelf ook klachten hierover hebben bereikt Het betrof speciaal de stoffeering voor het raadhuis. Spr. had gemeend In den geest van den raad te handelen door elders verschillende offertes aan te vragen en fieeft het ten slotte de laag- s!en gegeven. Toen de kogel eenmaal door de kerk was kwam men spr. vertellen mogelijk, en ik was op dit punt niet verwend Er werd nu een klein feestje in elkaar gezet. Voedsel, speciaal voor ons. blanken, bereid opgediend, en whisky met soda gedronken. Vanuit een hoek van de kamer liet zich zelfs de stem van een gramafoon hooren, die in Duitschland gemaakt was Enkele liedjes, die men in mijn vader land overal hoorde zingen, kon men ook hier in de oerwouden en wilder nissen van Noord-Amerika beluisteren. De beschaafde wereld begon hare schaduwen vooruit te werpen over die streken, waar nog weinige menschen waren geweest. Uit: „Unfer Eskimos und Walvischiangern, Eismeerfahr- ten eines jungen Deutschen", von Kurt Faber. Oplossingen van de vorige week. 1 Tijd gewonnen, veel gewonnen. 2 b els blond bloesem essen een m 3 Een kaars. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 33 j dat men hiervoor ook in de gemeente terecht kon. Het spijt hem zeer dat niemand dit eer naar voren had ge bracht. Spr. zal er in de toekomst zeker rekening mee houden, Ten slotte doet de Voorzitter nog enkele mededeelingen in verband met de uitbreiding van de school bij de Eerw. Zusters. Deze behoort onder Vlijmen doch Haarsteeg heeft hieraan wel het grootste aandeel te betalen en daarom brengt hij gaarne dank aan het gemeentebestuur van Vlijmen voor haar bemoeiingen om de kosten hiervan zoo laag mogelijk te krijgen. In plaats van het eerste plan dat f 12000 zou kosten heeft men reeds teekening en begrooting voor een verbouwing van f 5000 gemaakt. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. BUITENLAND. Plan Hoover. Amerika en Frankrijk worden het niet eens. Natuurlijk rijst de vraag, wat er zal gebeuren, indien de onderhandelingen inderdaad zullen mislukken. Twee mogelijkheden, waarop ook in Amerika gezinspeeld wordt, willen wij aanstippen. Dit zou ten eerste een vasthouden zijn aan het moratorium zonder Frank rijk, waarbij alleen de annuiteit voor dat land door Duitschland betaald moe ten zouden worden, terwijl Frankrijk zelf van geen zijner verplichtingen zou worden ontheven, een regeling waarbij Frankrijk niets te winnen heeft, en ten tweede een regeling tot directe steun- verleening aan Duitschland en andere noodlijdende landen. De bladen geven te kennen dat Frankrijk in beide geval len alleen zou komen te staan en dit isolement geducht zou voelen. De Graf Zeppelin op IJsland. Te Reykjavik. Om halfacht Woensdagmorgen, aldus meldt Wolff uit Reykjavik, de hoofd stad van IJsland, en vroeger dan ver wacht werd, is de Graf Zeppelin hier aangekomen. Door het ronken der mo toren was men opmerkzaam geworden op de komst van het luchtschip. 5-9—7-2 meisjesnaam 28-3—24—6 10 wakker blijven 25 13 14—19 kleine opening 22—29—30—31 groote zeevisch 1 9—32—33 meisjesnaam 8-21—23-27-26-12 stad ln Oostenrijk 4 17—15 voorzetsel 11—3 1 laagte tusschen de bergen 16—32 lidwoord 22—18 14—20 hoofddeksel Op de kruisjeslljnen van boven naar beneden en van links naar rechts komen de namen van muziekinstru menten te staan x medeklinker heeft een visch het gevraagde woord verkorte meisjesnaam klinker x medeklinker xxx klein soort paard xxxxx het gevraagde woord xxx visch x medeklinker OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN ONS JEUQDHOEKJE De uitwisseling van post geschiedde op de vlakte van Oes.kjuhlid, die speci aal voor deze gelegenheid was inge richt. Toen de Graf Zeppelin verscheen, trok de bevolking van Reykjavik te voet en met alle mogelijke verkeers middelen naar den in de nabijheid ge legen heuvel en tegen half acht was zeker meer dan de helft van de bevol king van Reykjavik daar verzameld. Op den heuvel was een vuur aangelegd. Het luchtschip bewoog zich op zeer geringe hoogte en wierp aan valscher men postzakken uit; vervolgens wend de het naar het Zuiden en keerde het spoedig daarop weeh terug. Toen werd een lijn uitgeworpen om postzakken aan boord te hijschen. De snelheid van het luchtschip was echter nog te groot, zoodat een eerste poging mislukte. Een tweede poging, toen de motoren stop gezet waren, slaagde beter. Peter Kürten terechtgesteld. Peter Kürten, de moordenaar van Dusseldorp, is Donderdagmorgen om 6 uur op de binnenplaats van de staats gevangenis te Keulen terechtgesteld. De valbijl heeft een eind aan zijn leven gemaakt. Kürten bleef tot het laatst zeer kalm. Op de vraag of hij nog een wensch had, j antwoordde hij ontkennend. Gedurende den nacht had hij nog eenige brieven j geschreven aan de nabestaanden van I zijn slachtoffers, waarin hij verklaarde berouw te hebben over zijn daden en hun vergiffenis vroeg. Amerika's hittegolf. Reeds 8 dagen na elkaar houdt nu de buitengewoon hooge temperatuur in de Oostelijke staten van Amerika aan. Het aantal slachtoffers is ontzettend. Deze slachtoffers zijn natuurlijk niet alleen bezweken door de hitte, maar de hooge temperatuur doet een ieder ver koeling zoeken in het water, ook velen die niet kunnen zwemmen en die door de warmte verleid worden tot een roe keloosheid, die hun het leven kost. In de afgeloopen dagen is dan ook langs de Oostelijke kust een zeer groot aantal personen bij het zwemmen ver dronken en tezamen met de andere slachtoffers van de hitte zijn in de laat ste week 600 menschen om het leven gekomen. Te New York bereikte men met 92 graden gisteren den warmsten dag van het jaar en nog steeds toont het weer geen verandering. Ook de materieele schade is zeer groot, want de oogst op de meeste vel den in het Oosten is door de hitte to taal vernield. Sommige velden zijn ge heel bruin gebrand en op vele plaatsen hebben tengevolge van de droogte groote branden gewoed. Vooral de haver- en de tarweoogst heeft van de hitte te lijden gehad. De hitte neemt nog steeds toe. Er zijn reeds 766 dooden. Ook onder het vee vielen talrijke slachtoffers. De textielstaking in Noord-Frankrijk. De pogingen, door de regeering in gesteld, om in het tusschen werkgevers en werknemers in de Noord-Fransche textielindustrie gerezen conflict te be middelen, zijn opnieuw op; niets uitge- loopen. Gisterenavond heeft minister-presi dent Laval den strijdenden partijen een nieuw voorstel doen geworden, dat door de arbeiders werd aanvaard, door de werkgevers evenwel werd verwor pen. De staking duurt thans reeds 43 da gen. Spaansche spanning. Uit geheel Spanje komen thans be richten binnen, die melden, dat de sta kingen een ernstig karakter hebben aangenomen. Te Valencia zijn de bakkers in sta king gegaan, terwijl de tramstaking nog voortduurt. Ook te Malaga wordt de algemeene staking voortgezet en ondervindt de le vensmiddelenvoorziening der bevol king groote moeilijkheden. Te Castellon en Aragon is eveneens de algemeene staking afgekondigd, ter wijl de staking van havenarbeiders le Gyon is verscherpt. Te Sevilla is de toestand nog onver anderd. De Brusselsche wereldtentoonstelling. Het blijkt in de bedoeling te liggen van 't comité voor de in 1935 op 't pla teau te Laeken te houden wereldten toonstelling, aan deze expositie een ge specialiseerd karakter te geven. Naar het oordeel van den commissaris-gene raal der Belgische regeering, graaf van der Burch, die dezelfde functie be kleedde te Milaan in 1906, te Brussel in 1910, te Rio in 19221923, te Parijs (decoratieve kunst) in 1925 en te Ant werpen in 1930, dat de periode der we reldtentoonstellingen, in den vooroor- logschen zin, verstreken is en gespe cialiseerde tentoonstellingen in den aard van de jongste exposities te| Luik en te Antwerpen en van de huidige ten toonstelling te Vincennes, beter met den geest van onzen tijd overeenko men. In dezen gedachtengang voort gaande heeft graaf van der Burch aan het tentoonstellingscomité voor 1935 voorgesteld, deze expositie tot het ge bied van het transportwezen, de mo derne woning en den stedenbouw te beperken. De Belgische stands zouden niet in één of twee groote hallen, als te Antwerpen het geval was, maar in een voor het oog zeer aangename verschei denheid van kleurige, modern-opge vatte paviljoens worden ondergebracht. BINNENLAND. Een brug bij Moerdijk. Het adres van Kamers van Koophandel. Dezer dagen is namens de Ka mers van Koophandel en Fabrieken le Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's-Oravenhage, 's-Hertogenbosch, Rot terdam, Tilburg, Venlo, Vlaardlngen en Waalwijk aan den voorzitter van den raad van ministers een adres aan* geboden, waarin met nadruk en klem van redenen verzocht wordt te bevor deren, dat de bouw van een brug bij Moerdijk niet langer wordt uitgesteld, maar zoo spoedig mogelijk wordt ter hand genomen. Adressanten achten het tegenover de Nederlandsche regeering, onnoodig te betoogen, dat de scheiding tusschen het land boven en dat beneden den Moerdijk in strijd is met het nationale belang van ons land. Alles wat die scheiding vergroot, benadeelt dat na tionale belang. Het verminderen, het wegwisschen van die schelding is plicht. De Kamers achten dien plicht aan wezig, ook al is het saamhoorigheids- gevoel tusschen de bevolking haref districten zoo hecht, dat zij daarvan met blijdschap mogen gewagen. In nagenoeg ieder land zien wij, dat de regeeringen zich beijveren door kunst matige middelen te bevorderen, dat de eigen landbouw- en industriege bieden en de eigen havensteden op elkaar zijn aangewezen en dat de oriënteering van de eerste op vreemde havens met uitschakeling van den natuurlijken weg wordt tegengegaan. De handelspolitiek van ons land heeft zich nimmer in die richting be wogen en de Kamers zouden niets liever zien, dan dat door alle landen de bestaande handelsbelemmeringen werden opgeheven. De Kamers komen dan ook niet tot den ministerraad met een verzoek om door belemmering van vrij verkeer, door ingrijpen in de vrije economische ontwikkeling haar gebie den kunstmatig op elkaar aangewezen te doen zijn. Wat zij vragen zijn geen kunstmatige middelen, maar is een kunstwerk. In beide gedeelten van ons vader land wordt de behoefte gevoeld aan hechtere economische banden en wordt het in hooge mate betreurd, dat de onvoldoendheid van de verkeerswegen er telkens toe moet leiden, dat men daartoe niet komt. Beide deelen van het land betreuren ten sterkste, dat de verbinding van onze zuidelijke pro vinciën met de buitenlandsche haven Antwerpen en met België over het Eenig Importeur E. Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G., Düsseldorf XXX XXXXX XXX X

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6