Doorzitten PUROL Dit zou niets minder beteekenen, dan dat Brussel het tot dusver ge- ëischte Moerdijk-kanaal opgeeft en genoegen wil nemen met een nieuw kanaal tusschen Westerschelde en Hollandsch Diep, dat, overeenkomstig het bestaande ontwerp—Van Konijnen burg en de door onzen minister van buitenlandsche zaken gestelde voor waarden, binnen de grenzen der schei dingsregeling van 1839 blijft. Econ. opheffing Bovenwindsche Eilanden. De Gouverneur v. Curasao ontvouwt de voorgenomen maatregelen voor de economische opheifing van de Boven windsche eilanden. Overwogen wordt een maandelijksche stoombootverbin ding en driewekelljksche zeilschip verbinding tusschen Curasao en de drie Bovenwindsche eilanden recht streeks v.v. Bovendien wordt over wogen een tiendaagsche verbinding per motorschoener tusschen de drie Bovenwindsche eilanden en St. Thomas en St. Kitts ter bevordering van den afzet van handelsproducten. Het Gou vernement subsidieert tevens den afzet van het Nederlandsch fabrikaat met renteiooze voorschotten, weike bestemd zijn voor den aanleg van dammen en putten, den aankoop van materieel enz. Op de zoutindustrie van St. Maarten kan bij een zuinig beheer de productie winstgevend zijn. Het draadloos station op St. Eustatius komt binnenkort gereed. Maatregelen worden beraamd ter bestrijding van de hoekwormziekte, ter verbetering van de Simpsonsbaai en om geleidelijk te komen tot een verbetering van de positie van Saba. Voorts zal het gebruik van de Neder, landsche taal worden bevorderd. Met lessen in die taal wordt thans begon nen in het vierde leerjaar, doch men wii dit geleidelijk vervroegen. Met in gang van 1 januari worden de gebruiks- belasting en de grondbelasting afge schaft, terwijl een voordracht is inge diend tot afschaffing van de Inkomsten belasting. Een autobeiasting werd nooit ingevoerd en daarom zal mettertijd geen directe belasting worden geheven, behalve de successierechten. De accijns op gedistilleerd wordt verhoogd tot f 200. De invoerrechten op sigaretten tot 40 ct. per 100 stuks, op bier tot f 40. gekomen wilde hy het kind aan de omstaanders aangeven en tilde het daartoe uit het water. Toen hij het onvoorzichtige kind op Van7uiken7waartoe'hifzlch,'' naar het deze manier in veiligheid had gebracht schijnt, te water had begeven. De man Bij het fulkenzetten verdronken. De fabrieksarbeider K. te Ophemert was gisterenmiddag bezig met het zetten Tegen voorontwerp bedrijfsradenwet. De Hooge Raad van Arbeid heeft in zijn 4 juli gehouden vergadering zijn advies vastgesteld omtrent het voorontwerp van een Bedrijfsradenwet, dat de minister van Arbeid bij den Raad aanhangig heeft gemaakt. By de eindstemming over het voor ontwerp bleek een kleine meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid (21—17) een wet in den geest van het aanhangig gemaakte voorontwerp niet gewenscht te achten. In die zelfde vergadering besloot de Hooge Raad zich tot den minister te wenden met het verzoek, in aansluiting aan de reeds op dat gebied plaats hebbende onderzoekingen, een onder zoek te doen instellen naar de samen stelling van den kostprys van bijvoor beeld een 10-tal belangryke artikelen, verdeeld over enkele bedrytstakken, ten einde te weten te komen, welken invloed het arbeidsloon heeft op den prys van het product by het verlaten van de fabriek en op den winkelprys en meer in het bijzonder, of door styging van het per arbeider in de industrie belegde vaste kapitaal de factor arbeidsloon aan beteekenis gaat inboeten. De Tijd. „De Tyd" en .De Amsteibode" thans in bezit van .De Spaarnestad" Biykens .De Morgen" is het dag blad .De Tijd" Woensdag in handen van de N.V. drukkery .De Spaarne stad" te Haarlem overgegaan, evenals het dagblad .De Amsteibode" en de drukkery .'t Kasteel van Aemstel". GEMENGD NIEUWS. Badmeester verdronken. De eerste dag van de heropening der zwemplaats .de Leemputten", in de Houtvesterij Dorst, gemeente Oos< terhout heeft zich gekenmerkt door een droevig ongeluk, waarby de bad meester het slachtoffer van zyn moed is geworden. Zondagmiddag tusschen twaalf en één uur had zich, aangetrokken door het mooie weer, een groote menigte aan „de Leemputten" vereenigd. in de vrouwenafdeeiing had de badmeester, de heer van der Valk, uit de Kloos terlaan te Breda, een 13 jarig meisje reeds eenige malen gewaarschuwd, doch desniettemin zag hy op een ge geven oogenbiik, dat het kind zich in het diepe gedeelte had begeven en in gevaar verkeerde. De badmeester die zich in badcos- tuum bevond, aarzelde geen oogenbiik. Hy sprong te water en zwom naar het meisje, dat hy spoedig bereikte en van het gevaar redde. Hij begaf zich met het meisje in de armen al zwemmend naar den kant. Aldaar aan zag men den moedigen badmeester plotseling achterover slaan en in de diepte verdwynen. Het eerste oogen biik heerschte er groote consternatie. Daarna sprongen eenige personen te water en doken naar den drenkeling. Men slaagde er weliswaar In hem spoedig boven te halen, doch het was reeds te Iaat. Dr. C. Sluyters, uit Teteringen, die telefonisch werd ontboden en onmid- deltyk na het gebeurde aanwezig was, paste nog de kunstmatige ademhaling toe, doch dit kon heiaas niet meer batenhij kon slechts den dood con- stateeren. De badmeester, die op zoo tragische wyze het slachtoffer is geworden van zijn moed en opoffering, is gehuwc en 30 jaar. Relletje te Raurlo bij de werkverschaffing. By de werkverschaffing aan he waterschap de Beneden-SlingeteRuurlo kwamen Maandag eenige relletjes voor Aldaar is ook een 50 tal werkloozen uit Helmond te werk gesteld, Reeds by het verlaten van den trein bleek, dat eenige mannen reeds lastig waren. Bij het kamp gekomen ver klaarde een gedeelte der arbeiders zich bereid de werkzaamheden te beginnen, doch een ander deel weigerde. De me het toezicht belaste ambtenaar waar schuwde den hoofdopzichter van de Nederl. Heidemaatschappy den heer Wynbergen, onder wiens leiding het werk geschiedt. Deze verscheen ter plaatse met 6 marechaussee's en veld wachters. Na veel moeite gelukte he twee der belhamels uit de keten ver wyderd te krijgen. Zij werden overge bracht naar 't politie-bureau te Ruurio, vanwaar zy werden teruggezonden Twee weken geleden speelden zich in dezelfde groep dezelfde gebeurte nissen af. Toen werd zelfs een voor werker in den buik gestoken en ge vaariyk gewond. Er zyn uit verschillende plaatsen van het land ca 1200 werkloozen te Ruurio aan het werk. Zy allen gedra gen zich uitstekend. Echter van de Helmondsche werkloozen moesten er reeds zeven ontslagen worden. ZI komen niet meer voor steun in aan merking. Onaangenaam nachtelijk avontuur. Naar het .Dagblad van Rotterdam" verneemt, heeft zich in een zomer huisje „Het Berkenhuisje, gelegen in Hollandsche Rading, onder de ge meente Maartensdijk, waar geregeld clubjes leerlingen van de Rotterdam- sche Industriescholen, een week van bosch- en heidelucht gaan profiteeren, een onaangenaam nachteiyk avontuur afgespeeld Terwyi allen sliepen drong een ge wapende man binnen in een vertrekje van twee leidsters en bedreigde deze. De indringer die niet in de eerste plaats de bedoeling moet hebben gehad om te stelen of geld af te persen, liet zich na een tydje te zijn binnen ge weest, omkoopen, om weer heen te gaan. Al het aanwezige geld een bedragje van f 170.— werd hem aan geboden en hiermee verdween hij. Later is er een man aangehouden, die van dezen overval verdacht werd De politie moest hem evenwel weer loslaten, daar de beide leidsters zeiden hem niet te herkennen als den dader. Het'bedoelde huisje werd afgestaan om in de zomermaanden geregeld clubjes leerlingen een weekje naar buiten te kunnen sturen- Er komen dan groepjes van 15 tot 25 meisjes, onder leiding van eenige leeraressen en oudere meisjes, die hiervoor in opleiding zyn. Verdronken. Zondagmiddag is de 27-jarige stoker J. Tanujama, van het Japansche stoom schip Tofuku Maru, gaan zwemmen in de rivier de Nieuwe Maas ter hoogte van de Waalhaven, te Rotterdam. Daarbij hebben zijn krachten hem be geven, en hij is verdronken. Er is ver geefs naar zijn lijk gedregd. Maandag heeft de rivierpolitie het lijk opgehaald van den Japanschen stoker, die bij het zwemmen in de Maas te Rotterdam, gisteren is verdronken, Het is naar Crooswijk overgebracht. Te Druten is gistermiddag bij het zwemmen verdronken de 20-jarige kleermakersknecht O. S., afkomstig uit Krefeld. Zijn lijk is opgevischt. In een beerput gevallen. In de Waalbroek te Simpelveld viel het 2-jarig kindje van de fam. H. K. in een beerput, en was in een oogenbiik tijds gestikt. Pogingen om de Tevens, geesten op te wekken mislukten. Kindje In de vlammen omgekomen. Het 4-jarig zoontje van den arbeider D. te Valthermond verbrandde doordat het kindje zichzelf in een schuur had opgesloten en met lucifers speelde. De schuur is eveneens verbrand. begeven, in een fuik verward en ver geraakte dronk. Doodgeschoten. Zondagnacht heeftin de woninggroep Hopel, gemeente Kerkrade, M.S.een Duitsche deserteur, na een korten woordenstrijd zijn 40-jarigen kostbaas D. Pribizic, geboren in Stiermarken met een revolver van 3 M. afstand in het hoofd geschoten. De dood trac onmiddellijk in. Ook heeft S. op de vrouw van het slachtoffer geschoten. De kogel dronj[ door beide borsten en kwam terecht in den linker-bovenarm. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen. De dader is voortvluchtig. Hij en zijn kostbaas hadden den geheelen avond samen gedronken. Droevig einde van een rijtoer. Zondagmiddag heeft te Someren— Eind een bijzonder droevig ongeluk plaats gehad. Ter gelegenheid van de kermis aldaar waren enkele personen in een vrachtauto bestuurd door v. d L. aan het toeren. Op zeker oogenbiik verloor de vader van den chauffeur, de 68—jarige P. v. d. L., die ook op den vrachtwagen zat, het evenwicht sloeg achterover van den auto en kwam onder de wielen terecht. Een der achterwielen ging den ongelukkige over zyn hoofd. Zeer ernstig gewond werd de man opgenomen en binnen, gebracht by een tweeden zoon, die juist tegenover de plaats woonde, waar het ongeluk plaats vond. In alleryi werd geesteiyke en geneeskundige hulp ingeroepen, doch de laatste mocht niet meer baten. De man heeft nog slechts enkele minuten geleefd. Uit het politie—onderzoek is ge bleken, dat den bestuurder van den vrachtauto geen schuld treft. Gevaarlijke grap. Vrydag j.l. richtte de 18—jarige arbeider S., werkzaam op de boven- grondsche werken van de Staatsmijn Maurits spelende een slang, waaruit samengeperste lucht stroomde, op het zitvlak van zyn mede—arbeider R. De samengeperste lucht drong in het darmkanaal van R., dat daardoor ernstig werd verwond. Onmiddellijk werd R overgebracht naar het Ziekenhuis te Heerlen, waar een operatie niet meer mocht baten. De ongelukkige is aan de gevolgen overleden. Tegen S. is proces—verbaal opgemaakt. De ge troffene was 31 jaar oud en gehuwd. Ernstig motorongeluk. Zondagmiddag omstreeks drie uur is te Alkmaar een motorrijder, genaamd H. H., uit Amsterdam, met duorijder, op den gevaariyken hoek Verdronken Oord—Limmerhoek in botsing gekomen met een auto, bestuurd door een ingezetene uit Beverwyk De duo— ryder sloeg over den motorrijder heen en kwam op straat terecht. Hij bieek slechts licht te zyn gewond. De motor bestuurder daarentegen werd 't rechter- onderbeen zoodanig verbryzeld, dat vermoedelijk tot amputatie zal moeten worden overgegaan. Hy is ter verpleging in het Stedelijk Ziekenhuis opgenomen. Denkelijk treft den autobestuurder geen schuld. Een angstig jachtavontuur In de Oost. De 2e luitenant der infanterie, de heer C., heeft een minder aangenaam avontuur medegemaakt, terwijl hij op jacht was. Op Tidore op tournee zijnde, ver. bond hij aan zijn tocht enkele militaire oefeningen. Zoo verdeelde hij zijn mannen in twee partijen, die later op een zelfde punt weer zouden samen komen. De afdeeling, waarbij de heer C. zich niet had ingedeeld, liep in looppas met bajonet op een heuvel, tot grooten schrik van de aan den voet wonende bevolking, die meende neergeschoten te zullen worden. In allerijl vluchtten vrouwen en kinderen. De mannen konden een dergelijke aanranding van hun rust niet verdragen en maakten zich gereed voor den strijd. Oorlogswapens bij de hand. De rennende afdeeling had intus. schen alleen de schreeuwende vrouwen opgemerkt en er verder geen acht op geslagen, zoodat niets van het voorval aan den luitenant werd verteld. Hoe groot was dan ook diens verwondering, toen hij zich, in den avond op jacht zijnde, plotseling omringd zag door een groot aantal strijdbare met lansen gewapende mannen die hem in het Hdoreesch met allerlei bedreigden. 3aar deze menschen weinig of geen Haleisch verstaan, was het uiterst moeilijk voor den heer C. om zich verstaanbaar te maken. Het leven, dat ongetwijfeld aan een zijden draad ge- langen heeft, zoo vernamen we, werd ïem gespaard maar hij moest mee naar iet Kamponghoofd. Daar heeft hij zich middels een tolk wel duidelijk kunnen maken. Maar het muisje moet voor allen nog een staartje hebben gehad. De Koerier vernam dat de plaatselijke militaire comman dant en het hoofd van 't plaatselijk i bestuur naar de plaats der oorlogs zuchtigen zijn getrokken om gericht te houden. Met het gevolg, dat enkelen mede werden genomen naar Ternate en de andere schuldigen den voetkus hebben moeten plegen. Gistermiddag is te Woerden een vrachtauto van de firma G. W. B. ui den Haag tegen een boom gereden, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting. De bestuurder en een passagier werden gewond. Zij zijn in het St. Franciscusgasthuis te Woerden verbonden. Te Bussum is Zaterdag de 75- jarige H., die op den Parallelweg liep, door een auto, bestuurd door den heer M. aangereden. H. is naar de Majellastichting vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. H. is daar overleden. Gistermiddag is de 8—jarige J. Z. uit Hillegersberg op den Kleiweg, door een auto bestuurd door H. S. aldaar, toen hy plotseling de straat overstak aangereden. Met een dijbeen- fractuur en hoofdwonden is het kind naar het ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam vervoerd. Gistermiddag is de 8—jarige D. uit de Residastraat in de Briel- schelaan te R'dam onder een auto ge raakt. Met een schedelbreuk is hij in het Ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen, Zyn toestand is zorgelijk. Den bestuurder treft geen schuld. De 63—jarige M. Scholenberg, gewoond hebbende in de Hudson- straat is op den Schiedamscheweg te Rotterdam onder een rijdende tram geraakt. Met een schedelbreuk en in- wendige kneuzingen is hy naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar hy kort na aankomst aan de gevolgen is overleden. Vliegtuig taxiet op een menschen- menigte in. Gistermiddag heeft op het vliegveld van Hirson, dicht by de Belgische grens, nabij de Ardennen, tijdens een vliegfeest een ernstig ongeluk plaats gehad. Terwyi de belangstelling der talrijke toeschouwers geheel in beslag werd genomen door het kunstvliegen van een aantal lucht—acrobaten, werd de aandacht plotseling getrokken door een ander vliegtuig, dat passagiers- rondvluchten maakte en dat, met een aantal personen aan boord, juist zou opstijgen. Het toestel was echier blijk baar te zwaar belast om van den grond te kunnen komen. Het taxiede :enige malen over het veld en plotse- 'ing, op een oogenbiik dat de piloot vol gas gaf, draaide het om zijn as en suisde met razende snelheid in de menigte. Vijf personen werden door den pro peller op slag gedood, terwyi tien anderen ernstig werden gewond. Een aantal der gewonden werd in levens gevaarlijken toestand naar het zieken ïuis overgebracht. Het vliegfeest werd erstond afgebroken. Ontploffing in een vliegtuig boven Warschau. Op het oogenbiik, waarop gister ochtend een Poolsch militair vliegtuig loven het station van Warschau vloog, bemerkten de vliegers dat de motor niet meer functioneerde. Daar zy een ontploffing vreesden, sprongen zy on- middellijk met hun valschermen uit het vliegende toestel. Weinige seconden ater vloog het vliegtuig inderdaad in ontelbare stukken naar omlaag. De vliegers liepen bij hun landing ver wondingen op. Roeiboot op de Maas bij Cuyk gekanteld. In de Maas tegen het Middelaarshuis aan de andere zyde der rivier tegen over het dorp St. Agatha heeft ver- moedeiyk een vreeseiyk ongeval plaats gehad. Omstreeks elf uur heeft de knecht van den heer Berger, de 25 jarige de 3ruin, zich naar de Maas begeven teneinde met een roeiboot den 27— arigen v. d. Hooge, knecht by den heer A. te St. Agatha over te zetten. Sindsdien heeft men niets meer van beiden vernomen, 's Morgens is de roeiboot te Cuyk komen aandryven en de pet van een der vermisten opgevischt, zoodat het vermoeden bestaat, dat beide personen verdronken zijn. Men denkt, dat de boot, waarin Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald 10 cent per week. tevens het rywiel van een der ver misten was geplaatst, gekanteld is en dientengevolge de beide inzittenden te water zyn geraakt en verdronken. Men is bezig naar de vermisten te dreggen. Gered door een hond. Het vijfjarig zoontje van den heer Broer geraakte nabij de ouderiyke woning aan den Middenweg te Lekker- kerk te water. De hond van de familie sprong den knaap na en bracht hem aan den kant, waar het dier de wacht hield tot hulp kwam opdagen. Gevaren van den weg. Maandagmiddag begaf de 63—jarige S. S. uit Blerick zich per fiets van Venio in de richting Kaldenkirchen. Ongeveer ter hoogte van het klooster „Bethanië" is hy plotseling van het rechtsche gedeelte, van den weg naar links overgestoken. De bestuurder van een hem achterop komende luxe auto, de tabakshandelaar O. uit Venio, die het naderende onheil zag, poogde nog uit alle macht te remmen en 't stuur zooveel mogeiyk naar links om te gooien, doch kon niet verhinderen dat S. door den auto werd gegrepen en met het hoofd onder den wagen terecht kwam. Tengevolge van het krachtige remmen en het plotseling omwerpen van het stuur kantelde de auto. Dr. Paulussen, die spoedig ter plaatse was, liet den gewonde, die een ernstige hoofdwonde opgeloopen had, per ziekenauto naar het R.K. Ziekenhuis vervoeren. Kort na aankomst aldaar is S. aan de bekomen verwon dingen overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Auto tegen een boom. Maandagnamiddag is op de Horster- weg te Blerick een ledige vrachtauto, bestuurd door den 32—jarigen aan nemer J. Th. uit Venio, met zeer groote vaart tegen een boom langs den weg gereden, waarbij de motor in brand vloog. Ijlings toegeschoten hulp slaagde er n den gewonden bestuurder, die in bewusteloozen toestand verkeerde, uit de brandende cabine te trekken, terwyi het ook nog mocht gelukkende bran dende auto te blusschen. Th. had een diepe wonde aan het ïoofd en verscheidende brandwonden jekomen en zijn rechtervcet bleek ernstig gekneusd. Per auto werd de gewonde naar het R.K. Ziekenhuis .te Venio overgebracht. De juiste oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend, daar men Th. nog niet heeft kunnen hooren. CAPELLE. In verband met zyn aanstaand vertrek naar Scheliuinen zal Ds. Bolkensteyn uit 'sGravemoer a.s. Zondagmorgen voor de Ned. Herv. Gemeente a. d. Loonschendijk, voor welke gemeente Z E. meermalen vaca turebeurten vervulde, zyn afscheidsrede houden. Een dezer dagen had in de Nieuwstraat alhier een aanrijding plaats tusschen een auto van de My. „Wegenbouw" en de vrachtauto van den melkrijder C. V. Behoudens eenige materieele schade liep dit ongeval betrekkeiyk goed af. Een meisje van J. v. D. had het ongeluk onder een hooiwagen te ge raken met het noodlottig gevolg, dat het wiel over haar been ging. Genees kundige hulp was noodzakelijk. J.l. Maandagmorgen brandde de woning van A. W. aan de Nieuwstraat door onbekende oorzaak tot den grond af. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Naar we ver nemen dekt verzekering de schade. Maandagavond brak andermaal brand uit en wel in de Dreef, waar de woning bewoond door H, N. en eigen dom van A. P. v. R. afbrandde. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" gevestigd in het café van Mej. Wed. A. v. d. Haart hield j.l. Zondag gecombineerd met de Kaats- heuvelsche vereeniging „De Getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit ^Limoges met den volgenden uitslag: P. v. d. Velden 1, 6. 7, A. Versteeg 2, 4, P. Nieuwenhuizen 3, C. Corstanje 5, H. Netten 8 en P. Snoeren 9. Eerste duif 6 10 28 en laatste 7.28,1. J.l. Vrijdagavond geraakte H. C. by het uitwijken voor een auto in de Nieuwstraat met zyn fiets in 't naast den weg liggende grintzand met het ongelukkig gevolg, dat hij kwam te vallen, wat hem een geblesseerd ge laat bezorgde. Het nader onderzoek der groot verlofgangers van de lichtingen 1919 en 1922 in het indeelingsdistrict 's Hertogenbosch zal voor de gemeente Sprang Capelle plaats hebben op 18 Juli a.s. in de OL. School te Waspik. bij Wielrijden en een door de Zon verbrande Huid, Schrijnen en Smet ten, verzacht en geneest men met Doos 30, 60, Tube 80 ct.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2