Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Lasisclie pUM®. kB ONTERFD Adverteert io dit blad. KAREL DE MOL. Winkelnieuws. Mol Voor. mEREN-BAM I en MOL Is gesorteerd. Gaat FEUILLEÏOn fUMMER 61. ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrfldag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD ALS HET ZOMER IS '1 Is een schande, dat tegenwoordig geen week meer voorbijgaat, zonder dat men kennis krijgt te nemen van een of ander auto-ongeluk, veroorzaakt door een bestuurder, die onder den invloed van drank was. Herhaaldelijk komt dat voor. Ook nuchtere chauffeurs blijven op onverantwoordelijke wijze den weg misbruiken door zich ontoe laatbare snelheden te permiteeren of op gevaarlijke punten de ingeving van „'t kan nog net" te volgen. Telkens vallen er onschuldige slachtoffers. En welk recht wordt hier gepleegd over deze moordenaars Als de rechtbank erg boos is, worden een of twee weken hechtenis opgelegd, maar gewoonlijk loopt het geval met een boete af. Nog onlangs werd 200 gulden boete opgelegd aan een be stuurder, die zijn wagen in razende vaart over den weg joeg en 'n eenige dochter van een weduwe vermorzelde op het moment, dat ze uit een tram stapte. De verkeersonveiligheid in ons land is schrikwekkend. We hebben er eens één dagblad op nageslagen, hoeveel dooden het motorverkeer dit jaar in ons land etschte. Van volledigheid zal dus wel geen sprake wezen. Welnu, we vonden Voor januari 1931 29 dooden, Fe bruari 27, Maart 27, April 40, Mei 58 Juni 61, de maand Juli was nog niet ten einde, toen we ons statistiekje opstelden, maar alles wijst er op, dai de „oogst" van Juni weer zal worden overtroffen. Bestudeer deze cijfers maar eens en ge zult zien, hoe de verkeersmoorde- naar woester en succesvoller maaide, naar mate lente en zomer in het land kwamen en de menschen zich meer getrokken gevoelden tot de milde na tuur en het rijke.... leven 1 Men mag aannemen, dat thans in ons land jaarlijks tusschen 400 en 500 Onze enorme sorteeiTng Stelt ons ln staat Elke aanvraag te voldoen. MOL is ook voordeeliger, MOL blijft goedkooper. slachtoffers van het motorverkeer val len. Wat een rouw en ellende, wat bittere smart en tranen in even zooveel families. We moeten alles doen om het per- manente verkeersdrama tot minimale proporties terug te brengen. Er moe- ten krachtige maatregelen worden genomen tegen onvoorzichtige motor bestuurders en ook tegen roekelooze wandelaars en fietsers, die dikwijls mede schuldig zijn. Er is nu een groote organisatie in wording voor „Veilig verkeer". Er bestaan ten onzent heel wat groote en bloeiende vereenigingen met een min der belangrijk doel dan „Veilig Ver keer" zich heeft gesteld. Men stichte daarom overal afdeelingen van deze nieuwe vereeniging, ook in de dorpen en op het platte land. Ieder moet zich de veiligheid van het verkeer interes seeren, ieder moet er aan bijdragen, dat aan den modernen Moloch althars een deel van diens prooi worde ontrukt. Is het niet verschrikkelijk400 a 500 dooden per jaar En als door 'n intensieve actie die cijfers nu eens tot de helft konden worden geredu ceerd, zoudt ge er geen prijs op stellen, daaraan te hebben meegewerkt Al zou het dan niet zijn door middel van de nieuwe organisatie, dan toch door grooter zelfcontröle bij het ge bruiken van den weg en door herhaald vermaan van personeel en hulsgenooten zijn overgegaan. Uit zoo'n bericht zou men, zoo schrijft Ir. J. In de Avst., moeten concludeeren dat het commu nisme in Duitschland groeit. Wat is het communisme? zoo gaat hij verder. Dat is de vleeschgeworden ontevredenheid van groote groepen van menschen, die door armoede en werk loosheid gedreven worden naar de zelfkanten van de maatschappij en die in de verdeeling van wat de maat schappij bezit, een betere economische toestand zien, waarbij de maatschappij en zij zwakken dezer aarde wel bij varen. Het woord vindt men in 1870 ierug toen (na den Fransch Duitschen oorlog) groote groepen der Parljsche bevolking aan groote armoe waren prijs gegeven en daartegenover een zedelooze oorlogs misstand gegroeid was. Net zooals n Het communisme in Rusland op meer theoretische grondslagen geves tigd is de alleruiterste linkerzijde van het socialisme 1 Dank zij het feit dat alle politieke partijen in ons land de laatste dertig jaar in hun bestuurs- opvattingen voldoende inzien dat de „ontevredenheid der massa" voort vloeit uit werkelijke sociale misstanden (die dan ook telkenmale worden op- KJfTBFTOESOK COMMUNISME. In ons vorig nummer heeft men een bericht kunnen lezen, dat 13 gewezen Duitsche officieren tot het communisme van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 36) Eindelijk, eindelijk ging die deur open. Voorzichtig kwam de dokter binnendeed de deur weer achter zich dicht. Ze durfden zich geen van allen bewegen, keken als geboeid naar den geneesheer'; het was alsof ze van zijn gezicht wilden lezen wat hij kwam berichten. Was het de doodstijding die zij vreesden? Of..? Neen, dat durfden ze nauwelijks ho pen. Maar dat gezicht, dat vermoeide gezicht van den dokter, daar lag geen sombere ernst op, er was een ver heugde schittering in zijn vriendelijke oogen Ze slaapt, zei hij zacht, heel rus tig. Ik geloof heusch, dat we het ge wonnen hebben! Maar het was een dubbeltje op z'n kant. De zon scheen weer over Guthrie en zijn bewoners. Ted buiten gevaar, Williams buiten gevaar, Kiddie bui ten gevaar. Alle drie nog doodzwak, maar dat kwam met rust en goede verzorging wel in orde. Digby kon zich niet herinneren „Babs" ooit zoo aantrekkelijk te hebben gevonden, als toen hij een paar dagen later met haar op het terras van het buiten zat tusschen een weel de van rozen. Toen de sombere schaduwen van het huis geweken waren en zij haar vermoeienis van het oppassen van Kiddie wat te boven was gekomen, had hij haar opnieuw van zijn liefde gesproken en ditmaal had zij hem niet met een paar hooghartige en verwijtende woorden den rug toege keerd. Hij had dat trouwens ook wel gedacht, na hun omgang van de laat ste dagen. Zij had hem duidelijk gemaakt wat haar weerhouden had zijn liefde aan le nemen, vertelde hem van haar wan hopige plannen ten opzichte van Les ter Ken'yon en hoe de mededeelingen van mevrouw Morrence haar aan het twijfelen hadden gebracht; hoe de angst en de zorg van de laatste da gen haar tenslotte als vanzelf naar hein toegedreven hadden. Het bezwaar dat ze hem moest vol gen naar West-Indië, telde ze een voudig niet. integendeel, het nieu we er. interessante van deze veran dering in haar levensomstandigheden lokte haar aan en vormde ook nu weer het onderwerp van hun gesprek. Maar Digby, wat zooveel vrou wen gedaan hebben, kan ik tóch ook doen, wierp ze glimlachend tegen, toen hij haar opnieuw wees op het groote verschil van leven in Enge land en op dat van St. Alousie. Mevrouw Morrence is immers zoo dikwijls met haar man op afgelegen plaatsen in de koloniën geweest. En a's ze zich niet slap en moe had ge voeld zou ze toch ook mee gegaan zijn naar Port Gracjas. Maar Jack wil toch absoluut niet hebben dat zij daar ook komt, ook nu zij heelemaal beter is. Ik vrees, Babs, dat de conversatie daax je niet erg in den smaak zal vallen. De menschen daar zijn natuur lijk zooals kolonel Melville en zijn vrouw, antwoordde Barbara pein zend, maar dat hindert niets, hoor. We hebben elkaar en blijven rustig geheven) is het aan ons Nederlandsch socialisme nooit gelukt een eigen positie in te nemen en baas te worden in ons land. Zoowel fn 1903, bij de spoorweg staking, als in 1918, bij de „misgreep van Troelstra", is het aan't socialisme mislukt, gebruik te maken van zeer groote ontevredenheden.... het grootste deel der bevolking wilde er niets van weten. Maar de zelfkanten der maatschappij blijven bestaan nu het socialisme geen heil biedt, nu groeit het communisme. Een groeiend communisme bestrijdt men niet met reactionaire, wel met democratische middelen Het is waard het communisme te bestrijden, omdat dit oproer wildus doodslag en ruïne. Gedurende die ontevreden tijden is er verlies aan arbeidsprestatie, verminde ring van spaarzaamheid, vernietiging van bezit, verwildering van zeden. 20-50 ci.perait3 „Nieuwe tijden zijn op komst".... 't is een algemeen gezegde. De tevreden welgedaanheid en de welgedane tevre denheid noemen deze regel een dood doener; de angstigen stoppen hun ooren vol watten om het niet te hooren of zij verliezen hun steun en hun hou vast in hun opvattingen 1 Hoe zij zich toonen zullen die nieuwe tijden Wie weet het Maar de ge schiedenis van alie tijden bewijst dat er na de wijziging, niets gewijzigd is, dat er een zelfkant aan de maatschappij blijft en dat de christelijke naasten liefde er voor te zorgen heeft dat het lijden in dien zelfkant verzacht wordt. Juist als men weet uit de geschie denis dat in de eigenlijke verhoudingen ook het communisme niets wijzigen zal, kan het logisch zijn het commu nisme te bestrijden en toch die nieuwe tijden niet angstvol tegemoel te treden. Velen zijn U naar ons reeds voorgegaan. Volgt ook Gi) Voordeelige prijzen gezellig winkelen prettige vakkundige bediening. Koopen Is bif ons een genoegen. lederen middag en avond: RADIO CONCERT. I op l'Opale. En Jack Morrence is er voorloopig nog en dan dokter Meillet! Ik ben toch zoovreeselijk benieuwd om met dien vriendelijken ouden dokter kennis te maken. O, ik weet zeker, dat ik mij op l'Opale zal thuis- voelen. Of dacht je mischien, dat ik gehoopt had, mijn heele leven op Guthrie te blijven bij moeders pap pot! Zij zweeg even en vervolgde toen: Het eenige wat mij spijt, is, dat ik nu niet verder voor Kiddie's op voeding kan zorgen. Maar ik heb het gevoel, dat Noël zich na haar ziekte veel meer aan het kind gehecht heeft en zich heelemaal aan haar zal gaan wijden. Het is of hij plotseling een an der inensch is geworden. En boven dien, ze lachte zacht tegen Harrel, dien avond, herinner je je wel, zei ik dat Kiddie de eenige was, die ik had om van te houden. maar dat is nu niet meer zoo. Hij stond op en kuste haar. Maar weet je, ging ze voort, ik ben zoo vast overtuigd dat we niet ons heele leven op St. Alousie zullen hoeven te blijven.dat je daar je fortuin zult maken. Ik heb zoo'n vertrouwen in je werkkracht, in je bekwaamheid Babs, je bent een engel, dat je met mij wilt trouwen, ondanks al mijn tegenslag. Maar het was me een lief ding waard als ik je County Ga tes als je toekomstige woning kon aanbieden inplaats van l'Opale. Dat wilde ik ook, maar alleen om jou. Maar vergeet niet, dat ik jou wil hebben en niet een of ander landgoed. Toch zal ik nooit gelooven dat jij geen recht hebt op County Gates. Digby, ben jij er wel heel ze ker van, dat die oude achterneef geen enkel stuk heeft nagelaten, dat betrekking heeft op County Gates? Heel zeker. Ik heb ieder hoekje en gaatje op het landgoed doorsnuf feld. En op l'Opale? Op l'Opale zou ik geen enkele gelegenheid weten om iets te verber gen! Zoo'n Wes)tind|ische bungalow is geen Engelsch buiten met geheime kosten en dergelijke! Ik heb heusch goed gezochtmaar ik vrees, Babs, dat je je er voorloopig in zult moeten schikken dat l'Opale mijn domein is en niet County Gates. Met jou ben ik overal tevreden, verklaarde Barbara blozend. Hallo.... Digby.... Barbara; klonk plotseling de stem Van lord Bryant. Hij hield een opengevouwen courant in zijn hand en er was een verschrikte uitdrukking op zijn ge zicht. Hebben jullie de ochtendbladen al gelezen? Er heeft een orkaan ge woed op St. Alousie! Hij reikte Dig by het blad. Het schijnt er knapjes gespookt te hebben! Ik hoop dat jouw eigendommen geen schade heb ben geleden, Digby. Haastig las Harrel het bericht. Barbara legde haar hand op zijn arm en keek, over zijn schouder heen, als betooverd naar het vetgedrukte op schrift boven aan de kolom: Ontzettende orkaan in West-Indië. St. Alousie door een orkaan verwoest. Groote hemel, mompelde Digby. Dat kon mijn ondergang wel eens be- teekenen! Digby, fluisterde Barbara, on hoorbaar voor lord Bryant, wat er ook gebeurd mag zijn, tusschen ons verandert niets. De toekomst, of die rooskleurig of somber is, gaan wij samen tegemoet HOOFDSTUK XIX. Het komt mij voor, zei Salmon, dat er een storm in aantocht is, zoo erg', als wij er hier nog nooit een be leefd hebben! Ja, de lucht ziet er tenminste de laatste dagen nogal vreemd uit, gaf Jack Morrence toe, terwijl hij naai den mistigen horizon keek. De beide mannen stonden bij het hek, waar Harrel voor het eerst ken nis had gemaakt met den eigenaar van Rêve d'Or. Al een paar dagen is het net, alsof er een kring om de zon is, merk te Morrence op, terwijl hij zijn pana mahoed achteruit schoof en het zweet van zijn voorhoofd wischte. Hij had een paar dagen verlof en bracht deze om tweeërlei reden op Rêve d'Or door: op de eerste plaats zocht hij een geschikt terrein voor de manoeu vres van het garnizoen uit Port-Gra- cas, en ten tweede wilde hij een pon- ny van Salmofi koopen; John Salmon stond bekend als een van de beste paardenfokkers van St. Alousie. Die bruine ponny daar is te koop, zei Salmon, maar als je een veulen van hetzelfde ras wilt hebben, dan moet je nog wat geduld oefenen. Neen, ik wil liever die merrie. Wat vraag je er voor? Laten wij zeggen vijftig pond. Dat is heel wat voor een St. Alousie-ponny. Maar ik geloof wel, dat zij het geld waard is. Wordt vervolgd. e Echo va Waalwpsc&e en Langstraatsche Courant* MÓAT5C HAPPY VAN VERZEKERING OP HET LEVEN De Langslraal is lané i

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1