Iof zitten PUROL Nieuws uil Kaalshenvel bij Wiel rijden denkt, dat de bovengenoemde bemes ting slechts luttele uitgaven vordert en men daardoor volop groenten van prima kwaliteit kan oogsten, zoo zal men verstandig doen, het bovenstaande toe te passen. Dit over de bemesting in den groententuin. Doe er Uw voordeel mee. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.). Mijnheer de Redacteur. Ik wou in verband met de diamanten bruiloft van Delft, voor welker feeste lijke herdenking ik natuurlijk alle sym- oaihie heb eens vragen, waarom men in deze buurt niet denzelfden weg gevolgd heeft als overal elders in onze gemeente by gouden bruiloften enz. 't gebruik is. Waarom zfjn niet alle hoofden van gezinnen of hun vertegen woordigers opgeroepen op een ver gadering om daaruit zooals overal een comité te kiezen. Waarom moesten uit deze buurt een 20-tal personen uitgepikt worden die ter vergadering werden opgeroepen en waarom moest door dit kleine gezel schap een comité worden gekozen, dat reeds vergaderde met de dames, de buurt vaststelde en v rdere regelingen trof; Ik en velen gelooven ni.t dat dit de juiste weg is. Bij zoo'n feest moest toch iedereen, zeker de heele buurt, die men niet eens zoover had behoeven ui! te breiden, gekend worden. 't is zoo gebeurd maar het is ver keerd. Maar niettemin zal ik en degenen namens wie ik dit sehrijf van harte meewerken om het feest en de collecte goed te doen slagen, ze verdienen het meer dan dubbel, al zal deze handel wijze zeker schelen. Namens velen, EEN BUURTBEWONER lijk is aan de snelheid van de hon den. (De Whippets zijn een weinig minder snel). Vooral de hindernissen zijn zeer in- teressant. De honden nemen in vol- len ren de hindernissen, die pl.m. 1.75 meter hoogte hebben. De vertesprong bij het nemen van I een hindernis bedraagt soms 9 k 10 meter. Ik durf hier dan ook aan de lezers van dit stukje verklaren, dat, wan neer zij eenmaal een Windhondenren hebben bezocht, zij verlangend zullen uitzien naar de volgende courses en roep ik U toe„2 Augustus allen naar het Sportpark te Tilburg." De Secretaris v. d. 's Graven- haagsche Windhonden-Renclub, D. v. d. Vegte, Egelantierstr. 28. Mijnheer de Redacteur, De inzender zich noemende „Een bewoner van bovengenoemde buurten laat ztch mooi uitlachen, dat hij zoo maar geloof hecht aan wat klets praatjes. Nou ik weet het niet, maar ik denk dat ze hem wat wijs gemaakt hebben met die weg van 1500 gld.in Betkdljk. Het gemeentebestuur zat wel wijzer zijn. Als ze die weg konden maken voor een beetje geld was het een goede en noodzakelijke verbetering, Die inzender roept wel hard over Zandschel en Rechtvaart maar hij komt zeker nooit verder. Anders had hij gezien dat het in andere buurten heel wat slechter was. Ben je van den winter wel eens in 't Straatje geweest en in 't Hoekje Dan was het bij juilie nog best te noemen. Gelukkig slaat de gemeente de hand aan hei werk en maakt het goed in orde. Daar zijn we dankbaar voor. Maar man je kent je eigen buurt niet. Is de gemeente bi] jullie op de Zandschel ook niet aan den gang, eerder dan gij je stuk inzond, geloof ik. U Mynheer de Redakteur dankende voor de opname. Ook een belanghebbende bij de buitenwegen. Kaatsheuvel, 30 juli '31. WINDHONDEN-RENSPORT. Aangezien de Windhonden-rensport in Nederland nog zoo weinig popu lariteit bezit, wil ik de lezers van dit blad, met eene kleine uiteenzetting opwekken tot het bijwonen van een ren, die gehouden wordt op Zondag 2 Aug. e.k. in het Sportpark te Til burg, aanvangende te 2.30. In den regel nemen aan deze ren nen deel Greyhounds, Whippets en soms ook Barsoi's. 4 a 5 honden worden in een start- hok geplaatst, verdeeld in 5 vakken, met tralies aan den voorkant. Op ongeveer 20 meter afstand hier van ligt op een slede bevestigd een kunsthaas, zijnde een met houtwol of hooi gevuld vel van een haas. Op pl.m. 275 a 300 meter afstand is een toestel geplaatst, gelijkend op een rijwiel zonder voorwiel, stuur en ban den, doch met een zeer groote versnel- 'ing. Door aan een handel te draaien, windt zich een koord, hetwelk aan de slede is bevestigd, om de velg van het loestel en wordt de slede met den baas in beweging gebracht. Van het toestel naar de starthokken ls een ijzerdraad op den grond ge spannen, waarlangs de slede zich be weegt. Op signaal wordt gedraaid en zoo- u de haas zich in beweging stelt, worden de starthokken gelijktijdig ge opend en rennen de honden hun ge- befd doel achterna. Door de groote versnelling op het oestel aangebracht, kan een snelheid worden ontwikkeld van minstens 70 a 75 K.M. per uur, wat ongeveer ge- Kaatsheuvel 31 Juli 1931. Geslaagd. Dezer dagen ontving de heer M. L. Zwaans alhier, het bericht dat hij ge slaagd was voor het door hem afgelegd examen in Ned. taal en rekenen voor den Cursus Zelfontwikkeling, Amster dam. Geslaagde proficiat. Processie Kevelaer. Zondag a.s. vertrekt de Processie Kaatsheuvel—Kevelaer onder leiding van onzen Hoog Eerw Heer Pastoor Mgr. Völker. De buitengemeenten bulten beschouwing gelaten, nemen reeds ruim 400 pelgrims aan deze bedevaart deel. Naar de Missie. De Eerw. Broeders Nicasius en Berthold, beiden onderwyzer aan de St. jansschool alhier ontvingen heden bericht, dat zij zijn aangewezen voor de Missie te Poerweredjo op Java. Reeds 21 Aug. a.s. zuiien de Missio narissen vertrekken. Volksconcert. De Harmonie van het Kon. Muziek gezelschap „Euphonia" zal Zondag avond op de kiosk op de Markt een Volksconcert geven. Markt. De door de gemeente aangekochte panden uit de nalatenschap van den heer L. Gubbens op de Markt zijn reeds gedeeltelijk afgebroken Het Marktplein zal hierdoor a .nmerkelijk vergroot worden. We kunnen ons echter niet voorstellen, dat het een fraaien aanblik zal bieden. De collecte. Een commissie van jonge dames is begonnen met een collecte langs de huizen om gelden in te zamelen voor de Koninginnedag-viering op 31 Aug. a.s. We veronderstellen dat de dames die geheel belangeloos en onbaat zuchtig hare taak op zich genomen hebben overal goed ontvangen worden en de bydragen het mogelijk zuilen maken, dat 1931 wederom een waardig en gezellig Koninginnefeest worde. Denkt er aam, menschen, ge geeft hier voor uw eigen kinderen. Ongeluk of baldadigheid. Toen Dinsdag de heer de B. uit Breda de Dongensche straat met zyn auto passeerde, waar een ploeg werk- loozen met de wegverbetertng doende was, vloog plots een schoplading zand en siyk door de voorruit van zyn wagen. De heer de B. zat vol splinters glas en vuil, doch kwam er wonder boven wonder, zonder letsel af. Drie werkloozen zijn als verdacht van baldadigheid uit de werkverschaffing ontslagen. De zaak is in onderzoek bij de politie. NIEUWS UIT HEUSDEN. Heusden, 30 juli '31. Door slippen kwam de heer J. alhier nabij de draaibrug met zijn motor te vallen, met het gevolg dat deze in brand vloog en o.zt.z. totaal verbrandde, De Inzegening der nieuwe R.K. jongensschool, die heden (Vrydag) zou geschieden, is wegens bijzondere omstandigheden wederom uitgesteld moeten worden en zal vermoedeiyk plaats hebben op 1 Sept. e k. Zaterdag gaat onze voetbalclub Longa naar Werkendam om daar te spelen tegen W.VV, A s Zondag heeft hier voor den eersten keer de plechtige H. Communie plaats voor de oudere kinderen, d l. voor degenen die 14 jaren of daar omtrent zyn. DUIVENSPORT. WAALWIJK. Op Zondag 26 Juli hield de Waal- wij ksche Concoursbond een wedvlucht vanuit Halle. De prijzen werden be haald als volgt: Jos van Bladel 1, 23 49, 99; Th. van der Geld 2, 6, 18, 45, 86; Th. Duiven- kam 3, 4, 5* 7, 53; J. Blok 8, 11L. van Gelder 9, 26, 35, 88; J. van Vucht 10; K. Oomens 12, 24, 29, 55, 59, 64, 72, 89; J. Schoemans 13, 22, 70;' M. Leijten 14, 15; J. v. d. Houdt 16, 48, 82; J. Kipping 17, 41, 60; Jos. de Peffer 19, 32, 62, 95; Sjel Boot 20, 77; Th. de Ronde 21, 27, 78, 80, 96; B. v. d. Boogaard 25, 57; A. Verhoeven 28, 36, 85; Muilekom 30, 91; H. Pullens 31, 34; P. van Helvoirt 33, 50, 74, 93; H. Bakkers 37, 90; A. de Leij- er 38 61; A. v. Eeten-89 40; C. Hamers 42, 51, 66; C. Verhulst 43; M. v. Enge len 44, 87; C. Witlox 46; Ant. Goedhart 47; Th. v. Helvoirt 52, 56, 83; A. van Spijk 54, 94; H. Knippels 58, 75; A. Lombarts 63, 71; J. van Veldhoven 65; v. Schijndel 67; J. van Bokhoven 68; Ph. Pullens 69; Arn. Goedhart 73; A. Stam 76; J. v. Beek 79; J. Leijten 81; P. Schoemans 84; A. v. Eijck 92; Ant. v. Hilst 97, 100; J. C. Muskens 98. Ie overduif C. Hamers. Ie duif 9-33-2, laatste duif 9-46-12. Op Zondag 26 Juli hield de Waal- wijksche Concoursbond een wedvlucht vanuit Montargis. De prijzen werden behaald als volgt: Ant. v. Eijck 1, 2; A. Stam 3, A. Stok- wielder 4, 5. Ie duif 11-16-36, laatste duif 11,38,28. Op Zondag 9 Augustus houdt de Waalwijksche Concoursbond een kring- concours vanuit Quievrain in den kring van 25 K.M. DRUNEN. Zondag hield de postduivenvereeni- ging „De Postduif", gevestigd in het ca fé A. v. d. Geld een wedvlucht vanuit Lier. De prijzen werden behaald als volgt 1 H. Bergmans; 2, 3, 4, 8, J.6 J. Stip hout-Pulles; 5 G. Bruurmijn; 6, 11, A. v. d. Hoven; 7, 9, 13, 22, 23 Gebr. v. Ra- venstein-v. Loon; 10 A. Pelders; 12, 20, 25 Gebr. Maas-v. Oers; 14, 15 W. Melis; 17, 18, 19, 24, 26 W. Viveen-v. Raven- stein; 21 F. van Hulten-de Wit. Eerste overduif A. v. d. Hoven, twee de overduif Gebr. v. Ravenstein-van Loon. Speciaal A. Pelders. Eerste ko ningspoule Gebr. v. Ravenstein-van Loon, tweede koningspoule A. Pelders. Eerste duif bereikte het hok om 8 u. 50 min. 35 sec., laatste om 9 u. 9 min. 17 sec. KAATSHEUVEL. Vereeniging „Den Blauwen Doffer", gevestigd bij Theo v. Boxtel. Uitslag van de wedvlucht vanaf Corbeil-Lour- dan op Orleans. 1 M. v. Boxtel; 2, 11 M. v. d. Ven, derde zetduif; 3, 6, 10 Ant. Lensveld, tweede zetduif; 4 Fr. Snoeren, eerste zetduif; 5, 8 Ant. Snoeren; 7 H. Hen driks; 9 B. Dijckeren. Wedvlucht Lourdan: 1, 2 Ant. Lens veld; 3, 7 Theo v. Boxtel; 4 H. Hen driks, 5, 6 Fr. Snoeren, eerste zetduif. Wedvlucht Orleans: 1, 8,10 Fr. Snoe ren, 2 M. v. Boxtel, eerste zetduif; 3 Theo v. Boxtel; 4, 6, 11 Ant. Lensveld, tweede zetduif; 5, 7 B. Dijckeren, der de zetduif9 H. Hendriks; 12 Ant. Snoe ren; 13 D. Donders. Wedvlucht Bordeaux: 1 Fr. Snoe- 2, 4 Hendriks, 3 Theo Ligtvoet; 5. B. ren, 2, 4 Hendriks, 3 Theo Ligtvoet: 5 B. Dijckeren. CAPELLE. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het Café van Mej. Wed. A. v. d. Haart, alhier, hield vorige week Zondag gecombineerd met de Kaatsheuvelsche vereeniging ^,De Getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit Bordeaux met den volgenden uitslag: Chr. v. Heeswijk 1, 5; P. v. d. Velden 2; P. Snaphaan 3; Th. Ligtvoet 4, 6; C. van Corstanje 7; P. Nieuwenhuizen 8; H. Netten 9 en Chr. Oerlemans 10. Eer ste overduif P. v. d. Velden. Aankomst le duif Zaterdags 5.58.17 en laatste Zondags 6.46.31. Beide vereenigingen hielden dien dag afzonderlijk een wedvlucht met jonge duiven vanuit Vilvoorden, waarvan de uitslagen als volgt luiden: „De Luchtvaart": J. van Doornix 1, 3, 4, 19; A. Zwart 2, 28; A. Versteeg 4, 5, 16; G. Treffers 6, 8, 27, 29, 30; G. Vos 7, 12, 25; P. Nieuwenhuizen 9, 22; G. Stam 10; J. Spierings 11, 13, 15; W. Versteeg 17, 18; E. Haverhals 20, 23, 24, 32; H. Dekkers 21, 26 en W. Mande- makers 31. Aangetoonde duiven: A. Versteeg, Ej Haverhals en H. Dekkers. „De Getrouwe Duif": P. Luchters 1, 3, 21, 22, 25; W. Stubben 2, 13, 14; W. van Best 4; W. v. d. Velden 5, 10, 23; R. van Woensel 6, 31; W. v. Woensel 7; C. Klis 8, 16, 24; Chr. Oerlemans 9, 29; G. van Boxtel 11, 20, 28; A. Don- ders 12; P. Snaphaan 15; Th. Ligtvoet 17 en J. van Dongen 18, 19, 26, 27, 30. Aankomst le duif 10.0.9 en laatste duif 10.15.52. J.l. Zondag hielden beide vereenigin gen een gecombineerde wedvlucht van af Montergis met den volgenden uit slag: G. Vos 1, 3; P. Snaphaan 2, 5; Chr. v. Heeswijk 4; E. Haverhals 6; Chr. Oerlemans 7; C. v. Corstanje 8; A. Versteeg 9; W. Mandemakers 10; H. Rosenbrand 11 en P. Nieuwenhuizen 12. Afzonderlijk hield de postduivenver eeniging „De Luchtvaart dezen dag een wedvlucht met jonge duiven vanaf Hal le, waarvan de uitslag wasA. Zwart 1, 13; G. Treffers 2, 16, 17, 18; G. Vos 3; P. de Roon 4; E. Haverhals 5, 21, 25, 26; J. Spierings 6, 27; P. Nieuwenhui zen 7; A. Versteeg 8, 14, 22, 28; W. Mandemakers 9, 10, 11; H. Dekkers 12, 15; A. Schaafstra 19, 31; M. Verduijn 20; J. v. Doornix 23, 24, 29, 30 en W. Versteeg 32. Aangetoonde duiven: P. de Roon, E. Haverhals, A. Versteeg en J. Spierings. De postduivenvereeniging „Nog Sneller" alhier, hield een wedvlucht vanuit Halle met den volgenden uit slag: 1, 13, 16 L. Verduin; 2, 12 M. Mes; 3, 19 C. v. d. Schans; 4, 6, 7, 22 P. van Rooij; 5, 18 H. Boezer; 8, 9, 10, 23 T. Groeneveld; 11, 15, 21 J. Treffers; 14 L. Heurter; 17 C. Groeneveld; 20 F. Oerlemans. Eerste) overduif C. Groene veld. GEMENGD NIEUWS. Kankerbestrijding. De ontdekking van dr. Bendien. „De ontdekking van dr. Bendien schynt een besliste stap vooruit voor het kankeronderzoek voor zoover be treft de vergemakkelijking der diag nose, maar eenige tijd moet verloopen voor de volle waarde der methode be reikt kan worden. Het is van belang den nadruk te leggen op hei feit, dat dit bloed onderzoek betrekking heeft op de diag nose en op de diagnose alleen". Het Britsche Kankerfnstituut is het grootste ter wereld op dit gebied en heeft zijn vertakkingen In het geheele ryk. Voorzitter is de oud-onderkoning van Indië, Lord Reading. Tot de we- tenschappeiyke leiding van het Insti tuut behooren de bekende Brttsche medici Lord Dawson of Benn, Sir John Bland Sutton, Sir Thomas Hor ner, Lord Moyniham, Sir Bernard Spilbuiy en Sir Humphrey Rolleston Naar aanleiding van deze publicatie had een vertegenwoordiger van het persbureau Vas Diaz een onderhoud met den heer Bendien. Het volgende is er aan ontleend. Op ons verzoek was dr. Bendien, die reeds byna 30 jaar te Zeist zyn practyk uitoefent hij is daar o.a, reeds 18 jaar lid van den Gemeente raad. terwyi hij tevens arts van de militaire luchtvaartafdeeling te Soes- terberg is bereid ons te zynen huize te ontvangen, om ons nog eenige nadere inlichtingen te verstrekken. Allereerst vroegen wij den medicus, hoe hy het verklaarde, dat zyn werk plotseling in Engeland zoo'n erkenning vond, terwyi men er In Nederland zoo goed als niets van hoorde. Was men er in Nederlandsche medische kringen niet van op de hoogte? Ja zeker, ook in medische kringen in Nederland wist men er wel tets van, doch veel kon dr. Bendten ons hieromtrent niet mededeelen. De noo- dige steun en belangstelling voor zyn werk hadden in Nederland ontbroken, zoodat niemand er zich mee bezig had gehouden en er weinig van naar bulten uitlekte. Op deze manier was het voortzetten van de proefnemingen niet bemoedigend. Het moest geschieden tydens een drukke practyk, zonder in- stemming, zonder moreelen en fLan- cieelen steun, zoodat dr. Bendten overwoog, het verder werk aan zijn methode te staken. Byna twaalf jaar had hy er aan gewerkt, en de resul taten legde hy neer in een boekje, dai na lang uitstel in Mei 1931 bij het Gustav Fischer Verslag te Jena ver. scheen: „Spezifnche Veranderungen des Blutserums", ein Bettrag zur sereo- logischen Diagnose van Krebs und Tuberculose. Het boekje werd ook aan de Ne derlandsche pers gezonden. Slechts één enkel dagblad en een enkel tyd- schrift wijdden er eenige aandacht aan. Het werd. op de meest onweten- schappelqke wijze „afgemaakt", aldus dr. Bendien. De vakpers zweeg er over. Het verschijnen van deze studie was echter aanleiding voorde British Empire Cancer Campaign om zich mei dr. Bendien in verbinding te stellen. Er werden nadere raededeelingen uit gewisseld en het resultaat was, dat uit Engeland het verzoek kwam, of men de methode van dr. Bendten aan een proef zou mogen onderwerpen, door tem een twintigt 1 bloedmonsters te zenden, waarvan hy de diagnose zou stellen. Op verzoek van dr. Bendien werd de proef eenigszins verzwaard en kwam op het einde der vorige week, de secretaris van de wetenschappeiyke afdeeiing van de Cancer Campaign, de Engelsche patholoog dr. Alfred Piney, naar Zeist met 38 buisjes met bloed. De inhoud was ook dr. Ptney onbe kend, doch hy was in het bezit van een verzegelden brief, die nadere ge gevens bevatte, omtrent de pat ë.iten, wier bloedmonsters naar Holland wa ren gezonden. In 48 uur tyds stelde dr. Bendien de diagnose van de 38 patiënten. In aanwezigheid van een vertegen woordiger der Cancer Campaign, den heer Douglas, werd de verzegelde brief geopend, en de diagnosen bleken voor 100 pet. juist. Er waren niet alleen serums by geweest van kan kerpatiënten. maar ook van t.b c tyders, gevaUen van kanker achtigen aard, van genezen kankerpaliënlen en van volkomen gezonden. Dr. Bendien had alle gevallen juist aangewezen, door toepassing van zijn meihodevan spectro-phomometrische analyse, waar. door hy uit serum de diagnose vast stelt en hoopt, by verdere uitwerking van zyn methode, door het veroorzaken van veranderingen in het serum de ziekte ook daadwerkelijk te kunnen bestryden. Na de verschillende by wonderheden, die haar reeds bekend waren, was het slagen van deze proeven en het wetenschappeiyk rapport hierover aan- leiding voor de British Empire Cancer Campaign en haar wetenschappeiyke en onderzoek—afdeeiing tot het doen van haar uitspraak, die in de Engel sche pers zooveel sensatie verwekte. Van vele kanten ontvangt dr. Ben dien in de laatste dagen geiukwenschen voornameiyk van Engelsche zyde, maar ook uit Duitschland, uit Scandi- navië en uit Nedeiiand zelf, waar men echter algemeen zyn verwondering uitsprak over het feit, dat men een dergeiyke mededeeling uit 't buiten land moest vernemen. De Britisch Empire Cancer Cam paign heeft dr. Bendten thans steun toegezegd voor de voortzetting van zyn werk. Welken vorm deze steun zal hebben, staat nog niet vast. Dr. Bendten heeft eenige uttnoodigingen gekregen om ten spoedigste naar Engeland over te komen, teneinde de verschillende plannen te bespreken. Een kliniek met laboratorium, waarin een aantal patiënten, die volgens zijn methode behandeld worden, kunnen worden opgenomen en geobserveerd, behoort tot de wenschen, die dokter Bendien koestert. Gisteren ontving hy telefonisch een'dringende uitnoodtglng van eenige biochemists phy icisis van een aantal Londensche Ziekenhuizen, om naar Londen te komen werken, teneinde zijn methode in deze zieken, huizen geheel toe te passen. Zoo spoedig mogelijk, wanneer zijn drukke practyk en zyn patiënten te Zeist het even toelaten, zal dr. Bendien zich voor eenige dagen naar Londen begeven tot het voeren van bespre kingen en het vaststellen van dtfini- ileve plannen in overleg met de British Empire Cancer Campaign. Ook een financier. jeremiah Donovan, een kantoorklerk te New-York, heeft zelf zyn faillisse ment aangevraagd. Zyn schulden be- dragen volgens zijn eigen opeaaf 44 000 000 dollar, dus 110 000.000 gulden. Daar stonden aan activa tegen over100 gollar. Het geval ziet er natuuriyk wat erg vreemd uitmaar er is toch wel een aannemeiyke verklaring voor 't geval. De klerk Donovan was nl. de strooi man van een aantal maatschappyen, die handelen in onroerend goed. De schulden van Jeremiah zijn hypotheek schulden en er zyn heel wat waarde volle panden. Een vermakelijk stakings-incident. De correspondent te Brussel van de N.R.Ct. meldt, dat in het West— Vlaamsche stadje Wervik, nabij de Fransche grens, waar zich sedert enkele weken herhaaldeiyk incidenten voor deden in verband met de slaking in de Noord—Fransche textielfabrieken een betooging was georganiseerd door de communisten met het kamerlid lacquemotte, uit Brussel, als spreker. Toen de zaal zoo goed als geheel was vol geloopen en Jacquemotte reeds een paar woorden had gesproken, stormden onverwachts een paar hon derd met bezems gewapende vrouwen naar binnen. Al de aanwezige mannen werden met bezems „bewerkt", een verrichting welke zoo handig en vlug ten uitvoer werd gebracht, dat de zaal in minder dan vijf minuten letterlijk was schoongeveegd. Ook voor Jacque motte en diens kamerlidmaatschap hadden Werviksche huisvrouwen geen eerbied Samen met de andere mannen werd hij buitengebezemd met het gevolg dat dien dag van een com munistische betooging geen sprake meer was. Zonnebrand, Smetten en Stukloopen van Huid en Voeten^ verzacht en geneest men met Doos 30-60 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7