It ECHO VIN HET 201 III HIEUIII ROOD Daioes-, Heerenldeeiliflé, 12.40 per flesch. BERICHT. HAAR VADERS EER." WITTE BIOSCOOP. Ons Diverse Manufacturen, Meubelen, enz., enz. Fa.RWvanUEMK Nr. 61. Zaterdag 1 Aug. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. PROVINCIAAL NIEUWS. Waalwijk, 1 Aug. 1931. Examen. Voor het practljk-diploma Boekhou den Instituut Pont slaagde de heer H. Pullens te v.m Besoijen. Hij genoot zijn opleiding aan den R.K. Midd. Handelsavondcursus alhier. Concours Htppique. Tot dusverre werden voor het a.s. groot concours.hipp<que de volgende medailles geschonken: Gouden medaille. Mr B. Timmermans, Waalwijk. N V O v. Loon's Import Mij Waalwijk. N.V. Hotel „de Twee Kolommen", Waalwijk. P. W. H. Verwlel, Waalwijk. N.V. Lederfabiiek v h. Van Ierse!, Wlilox <S Co, Waalwijk. Verguld Zilveren Medaille. Notaris R. Middelkoop. Capelle. De Echo van het Zuiden, Waalwijk. Zilveren Medaille. J. Bernard Timmermans Wz., Waalwijk. Victor van Laarhoven, Waalwijk. Jhr mr. E Verheijen, Loonopzand. P. A. Dekkers, Waspik. Dr. H. Q Langemeljer, Waalwijk. Voorts stelde H. M. de Koningin eene Qroote Zilveren Medaille beschik baar en de Ver. van Hindernis-ruiters in Nederland een extra prijs voor den best geplaatsten ruiter, lid der ver- eeniging in de Olympiade proef. De harmonie St. Jan zal ditmaal het concours opluisteren en op het terrein zullen speldjes verkocht wor. den ten behoeve van het fonds voor uitzending van deelnemers aan de Olympische Spelen te Los Angeles. Ten slotte zij nog medegedeeld dat kinderen beneden 12 jaar op alle rangen den halven prijs betalen. De inschrijvingen beginnen flink af te komen met prima namen als Van Voort van Zijp, Portheine, Schüman, Bultman, Qi-scher e.m.a. Is gereed. Ook per maat verkrijgbaar. MANDEL IN LEUNEN LIKE UREN Av GEDISTILLEERD*! Diamanten Bruiloft. In vervolg op ons bericht van 11. Woensdag deelt men ons mede dat Woensdagavond onder leiding van voorzitter en secretaris-penningmeester van de Buurtcommissie eene vergade ring is gehouden in hotel Verwiel met een 20—tal dames en een voorlooplg plan is opgesteld ter herdenking van de diamanten bruiloft van F. v. Delft en H. v. Delft—Werlz aan den Winter dijk alhier op 29 Augustus a.s. Uit het dames—comi hebben zich 12 dames beschikbaar gesteld om per inteekenlijst gelden te verzamelen om de onkosten van het feest te dekken en om het jubelpaar een minder zorg- vollen ouden dag te verzekeren. De Buuricommissie in bovenstaand bericht bedoeld, bestaat naar wij lazen uit de heeren van lersel, voorzitter, J. van Eijkelenburg secretaris-penning meester, H van Laarhoven. P. van Daelen, L. de Leijei en H. Kolsteren. Witte Bioscoop. Naar wij vernemen heeft de Directie der Witte Bioscoop, aangemoedigd door het succes harer geluidsinstallatie volgens plaatsysteem, besloten thans over te gaan tot uitbreiding harer installatie met een inrichting voor bandrysteem. Begtn September hoopt men de eerste voorstellingen met de nieuwe installatie te geven. Harmonie St. Crlspljn. Naar wij vernemen zal de harmonie De sterk dramatische sprekende en musiceerende succes-film: wordt deze week vertoond in de 99 St. Crispijn in een nieuw pakje worden gestoken. De instrumenten zuilen allen worden herzien en vernikkeld, zoodat „St Crispijn" bij de eerstvolgende uitvoering niet alleen door haar muziek maar ook door de uiterlijke verzorging van haar materiaal zal uitblinken. Bijz. Vrijw. Landstorm. De afdeeling Besoijen van den Bijz, Vrljw. Landstorm zal hedenavond haren jaarlijkschen onderlingen prijswcdstrljd houden. Spaarvereenlglng „SIK." Woensdagavond vergaderde in „De Twee Kolommen" een 25—tal personen om tot oprichting te komen van een spaarvereeniging. Na eenige bespre kingen en toeltchtingen traden staande de vergadering alle aanwezigen ais lid toe Het reglement werd behandeld en goedgekeurd. Gekozen werd tot voor zitter de heer Jan Kools, tot secretaris de heer M. Kteijn en tot penningmeester de heer H Robbers Met algemeene stemmen werd als naam aangenomen „Sparen is Kunst" (bij afkorting Spaar vereeniging „S.I.K."). Het ging er op deze oprichtingsvergadering zeer vriend schappelijk en prettig toe en 't is te verwachten dat met dezelfde eens gezindheid en ambitie het goede doel der vereeniging zal worden nagestreefd. W. G. V. Met genoegen vernemen wij, dat de belangstelling voor de gymnastiek— sport, na de zoo schitterend geslaagde gymnastiek-feesten, steeds toeneemt. Zoowel voor de groote, ais voor de aspiranten—afdeeling hebben zich ver schillende personen opgegeven, zoodat het bestuur het noodig oordeelde de aspiranten in 2 cursussen te splitsen. Zoo zullen voortaan dus Vrijdags van half 7 8 uur de kleinere en van 8—half 10 uur de grootere aspiranten onder de bekwame leiding van den heer E v. d. Geer oefenen. Ensemble Kees Pruis. Het ensemble Kees Pruis, dat vorig jaar hier zoo'n succes had, zal ook dit seizoen met een geheel nieuw programma in Musis Sacrum optreden. Keuringsdienst voor Waren. Verschenen is het verslag van de bevindingen en handelingen van den Keuringsdienst voor Waren voor het gebied 's Hertogenbosch over het dienstjaar 1930 Wij nemen hieruit enkele gegevens over. Het aantal inwoners van dit keu- ringsgebied bedroeg op 1 Januari van het verslagjaar 311937; op 31 Dec. 1921 bedroeg dit 278526, alzoo een vermeerdering van 33411 inwoners. Het toezicht ingevolge het Algemeen Besluit op de bewaring en behande ling van eetwaren op markten blijft' steeds noodig herhaalde inspectie der bereidplaatsen en winkels eveneens. Steeds weer worden misstanden aan- getrc ff en bij winkeliers en kleine fa brikanten, die met hygiëne en netheid op gespannen voet leven. Veie van die misstanden hebben betrekking op broodbakkerijen. De middelen van watervoorziening (voorzoover geen leidingwater) werden zoo noodig onderzocht en bij bevin ding van ondeugdelijkheid aan het gemeentebestuur geadviseerd de be kende verklaring ai te geven. Een systematisch onderzoek werd ingesteld naar de watervoorziening in de gemeente Heusden en in het Land van Heusden en Altena, voor welk gebied plannen bestaan tot het in het leven roepen van een centrale drink watervoorziening. Dit onderzoek was aan het einde van het verslagjaar nog niet afgesloten. Aan de gemeentebesturen van Waal wijk en Tilburg werd voorgesteld het bepaalde in art 32, le lid van het Mtlkbesluit voor die gemeenten van toepassing te verklaren, waaraan ook gevolg is gegeven Autobotsing. Donderdagmorgen reed de heer v. T. alhier met zijn splinternieuwe Opel uit den dam bij de garage „Waveem". Hij dacht nog juist voor den vracht wagen van den heer S., die juist voor bijreed, te kunnen passeeren, doch dit mislukte. De wagens botsten tegen elkaar, met het gevolg dat de kleinste het moest afleggen en danig gehavend werd. De voorspatborden en radiateur van de Opel werden geheel ingedrukt. Opening nieuwe kiosk. Binnen enkele dagen zal de nieuwe muzieknis, welke gebouwd is op het terrein, dat na afbraak van het raad huis te v.m. Baardwijk is vrijgeko men, geheel gereed zijn en in gebruik kunnen worden genomen. Het is de bedoeling de overdracht der kiosk namens de burgerij van Baardwijk aan de harmonie „St. Jan", alsmede de in gebruikneming op eenigszins feestelijke wijze te doen plaats hebben op Zondag 9 Augustus a.s. Verschil lende vooraanstaande personen uit onze gemeente zullen worden uitge- noodigd bij deze opening tegenwoor dig te zijn, terwijl tot alle muziek- en zanggezelschappen van Waalwijk het verzoek is gericht deze plechtigheid met enkele nummers in de nieuwe muzieknis te komen opluisteren. Des avonds zal er een groot concert door een vooraanstaand corps worden ge geven, aangeboden door Waalwijks Belang, waarvoor bereids de harmo nie „Concordia" uit Loonopzand is aangevraagd, wier hoogstaande con certen hier altijd bijzondere belang stelling en waardeering ondervinden. Hoewel de bestrating en den aanleg van beplantingen op het terrein vóór de kiosk nog wel niet gereed zullen kunnen zijn, zal toch getracht wor den door een passende versiering het plein een zoo feestelijk mogelijk aan zien te geven. Muzikale wandeling met collecte. In aansluiting aan het bovenstaan de vernemen wij nog dat morgen na de Hoogmis de harmonie „St. Jan" een muzikale wandeling door voorm. Baardwijk zal maken, waarbij door enkele heeren langs de huizen zal worden gecollecteerd. De opbrengst hiervan zal dienen voor de versiering van kiosk en plein bij gelegenheid der opening. Het kiosk-comité is n.L door de vrijgevigheid van de burgerij wel in staat gesteld de geheele kosten van den bouw te dekken, doch voor eenige feestelijke versiering waren geen middelen meer aanwezig. Het comité durft dan ook vertrouwen dat allen naar vermogen nog „een duit in *t zakje" zullen doen om een feestelijke opening mogelijk te maken, waarbij voor alle ingezetenen toch ook een ge notvolle middag en avond te wachten staat. Nieuwe naamlooze vennootschap. N V. Wotana Schoenfabiiek, te Nij megen. Oprichters H. en Th. Otter, kooplieden te Nijmegen. Doelhet maken van wir st door het uitoefenen van de fabricage van schoenen rn aanverwante artikelen op schoengebied, benevens den handel in dergelijke artikelen, het deelnemen in andere soortgelijke ondernemingen en voorts door het aangaan van alle overeen komsten, welke dit doel zouden kunnen bevorderen, een en ander in den ruimsten zin des woords genomen. Duur: onbepaald. Kapitaal:flOü.OOO, verdeeld in 100 aandeelen, elk groot f 1000, luidende op naam of aan toon der. ter keuze van den houder, met uitzondering van de aandeelen 1 tot en met 20. welke slechts op naam mogen lulden en met dien verstande, dat slechts vooreen gezamenlijk bedrag van f 50.000 aandeelen of certificaten aan toonder zullen mogen worden uitgegeven. De aan toonder luidende aandeelen zijn splitsbaar in onderaan- deelen van f 100 of f 500. Houders van de aandeelen 1 tot en met 20 zullen slechts mogen zijn Nederlanders of Nederlandsche rechtspersonen. Van het kapitaal zijn thans bij de oprichters geplaatst en volgestort 30 aandeelen Bestuur: rt of meer directeuren, ónder toezicht van één of meer com missarissen. Voor de eerste maal tot directeuren benoemd de beide oprich ters voornoemd, zulks vour opbepaal- den tijd. Uit de Bultenlandsche Schoenindustrie De Schuhfabrik Corfluentia A G te Koblenz eindigde het boekjaar 1930 met een verlies van 154 268 Mark.dat dooi afschrijving der wedelijke reserve verminderde tot 105 468 Mk. (v. j 45 210 Mk. winst en 8 pet. dividend) Emil Jacoby A.-G., Berlijn biedt cre diteuren 35 pet. De passiva bedragen 850 000 Mark, Weer een Duitsche qualiteilsschoen- fabriek, Weis Co A.G te Gonsen- heim bij Mainz, is insolvent met 275 000 Mk. bankschulden en 240 000 Mk. andere schulden. Het actief be draagt 300 000 Mk. Men hoopt de zaak nog te redden. De schoenhandelSchuhhausM Sam son A. G te Essen maakte in het boekjaar 1930 een bruto winst van Mk. 958 049 (v j. 974 767) De on kosten ad Mk. 762 419 (v.j 786.424) met de afschrijvingen ad Mk. 47.680 (v. j. 30.817) lieten een netto—winst van Mk. 147.950 (v. j. 157.526) De voorraadpost op de balans beliep Mk 646 980 (v. j. 722.929) Het aandeelen kapitaal bedraagt Mk. 300 000 Mk reserves Mk. 745 744 (v. j 688 2J 9). V. v. d S. Opening Tilburgsch Zwembad. Nationale Zwemkampioenschappen. Zaterdag 1 Augustus, 's namiddags om 3 uur, zal de officieele opening plaats hebben van het Tilburgscü Zwembad, aan de Ringbaan-Oost, te Tilburg. Om 4 uur d.a.v. zullen de kampioenswedstrijden beginnen van M. ZONDER VAN, Zuid-Wlllemsv. 36, 's BOSCH. VRAAGT REI ZIGERSBEZOEK. Groot Kringconcours. Door den Waalwijkschen Concours- bond is voor een kring van 25 K.M. een groot Kringconcours uitgeschreven voor jonge duiven vanuit Qatévrain op Zondag 9 Augustus a.s. De inleg bedraagt 60 cent per duif, waarvoor na aftrek der gemaakte on kosten, om de 4 duiven één prijs gegeven wordt. Gelegenheid voor poule, scheerweg, speciale konings—poule. Aan series wordt f 70 vervlogen. Het inkorven gebeurt voor deze omgeving in Café van Heesbeen, op 7 Augustus van 7—10 uur. Kynotogenvereenlglng Waaiwijk en Omst eken*. De heer A. Willemse te Drunen, lid der Ky tologenvereeniging „Waai. wijk en Omstreken" behaalde op de Internationale Hondententoonstelling, welke gehouden werd in de nieuwe veehallen te 's Hertogenbosch metztj.» Holiandsche Herder teef „Dina van Sparrendaal" de volgende onder scheiding: le prijs Uitmuntend in de Open klasse met kampioenschapsprijs, daarenboven nog 3 speciale prijzen. We wenschen den heer Willemse van harte proficiat met zijn prachtig succes. Christelijke Bouwvakpatroons. Door de Christelijke Bouwvak patroons hier ter plaatse is Maandag 27 Juli opgericht een afdeeling van den Landelijken Bond van Christelijke Bouwvakpatroons, waarbij allen als lid zjjn toegetreden. den Nederlandschen Zwembond. Deze wedstrijden worden den volgenden dag voortgezet. Een groot aantal individueelen en tal van zwemvereenigingen uit alle 1 steden des lands dingen in den strijd om de nationale kampioenschappen mee. Ook Zus Braun zal van de partij zijn. Zij neemt deel aan het nummer 100 M. „rugslag" voor dames, waar van zij het Europeesch en het Neder- landsch record op haar naam heeft. Hare strijdgenooten zijn de dames A. Hoogeweg, J. Korthoff en de phe- noraenale 13-jarige Willy den Ouden, die reeds eenmaal Zus Braun ver sloeg. In het nummer 200 M. „schoolslag" voor dames, behoort o.a. onze natio nale kampioene Marie Baron tot de deelneemsters. Ook aan het nummer 400 M. „vrije slag" voor dames, waarin zij eveneens Europeesche en Nederlandsche re cordhoudster is, neeijnt Zus Braun deel. In dit nummer zijn de andere deelneemsters de dames Baumeister en Hüsken. In den Waterpolo-match zal het Nederlandsche „Kikvorschen" zeven tal uitkomen tegen de Nederlandsche proefploeg welke in aanmerking komt voor de deelname aan de 15 Augustus aanstaande te Parijs te houden wed strijden om de Europeesche kampi oenschappen. Het is de eerste maal dat te Tilburg een dergelijke manifestatie op zwem- sportgebied gehouden wordt. Dat het Bestuür van den Nederlandschen Zwembond, voor den strijd om de nationale kampioenschappen, zijn keuze liet vallen op 't Tilburgsch Zwembad, is wel een bewijs dat deze nieuwe bassins aan de strengste ei- schen, welke men aan een dergelijke inrichting stellen kan, alleszins vol doen. De kampioenswedstrijden, die opgeluisterd worden met muziek, zul len ongetwijfeld een massa toeschou wers trekken. Examen N.p. Schoenmaken 1931. Overzicht. Deze examens werden afgenomen in het gebouw van de Vakschool voor Schoenmakers te 's Gravenhage. De subcommissie bestond uit de heeren Dijkeman, Dr. de Grave en Herdrik Hoek. Het schriftelijk en practisch examen werd gehouden vanaf 13 18 Juli, het mondelinge op 21 en 22 Juli. Voor het schrijtelijk deel werd ge vraagd een leerplan voor het maken van modellen en patronen vooronder wijs aan een 3 jarigen dagschoolcursus. Voor het patronenmaken, behalve een grondpatroon en de onderdeelen voor een heeren Derby-kransbottine naar leest en hoeksysteem, een dames patroon voor een bandschoen, met de onderdeelen voor boven-en onderwerk, naar een modeplaat uit de Footwear Organiser van April, „Excelsior" Model No. 1170 van G. J. Hutchings Co. Ltd., met deze wijziging, dat het ge- perforeerde deel werd vervangen door Suède. Naar de damespatronen werden de schachten gemaakt, de onderwerken gemaakt met gesloten kant, tegen gewerkte zool, houtenhak. Overigens werden gemaakt oefen, stukjes, welke dienst moeten doen als voorbeelden voor leerlingen van een eerste leerjaar van een dagschool cursus, w.o. gebogenlijnig stik- en span. werk, terwijl penwerk, en aflapwerk- proefstukjes dienst deden als proefwerk voor de penmachine, aflapmachine en uitpoetsmachine. Tot het mondelinge gedeelte van het examen werden 4 candidaten van de 6 toegelaten en van deze 4 slaag den er 2. Bij het mondelinge deel werden vragen gesteld over de werkwijzen en de bedoeling daarvan bij het onderwerkmaken en schachtenmaken (vak d. bevestigings methoden) verschillende zool- en overleder- soorten en fournituren, looimethoden, prijzen, keuzen uit ledersoorten e.d. (vak b. materialenkennis) meetkundige beginselen, calculaties, kostenberekeningen en beginselen van natuur, en werktuigkunde (vak a. wiskunde) eerste hulp bij ongelukken en kennis van wetten in verband met het be drijfsleven (vak g.); het geven van een les aan leerlingen van het eerste leerjaar over het be werken en rangeeren van het leder voor een randgenaaid onderwerk het hakzetten en uitpoetsen vragen over opvoedkundige vraagstukken en moeilijkheden bij de opleiding tot vak. man (vak f. opvoedkunde en methode) beoordeeling van de anatomische kennis, van het maatnemen, leesten maken, voetkennis (vak e.) het geven van verklaringen over de samenstelling en werking van de stik machine, walsmachine, penmachine, aflapmachine en gereedschappen (vake). Voor het examen Leeraar-Schoen- maken slaagden de heeren G. Dijkstra te Balkbrug en J. de Hart te Drunen. (De Schoen.) Dwars door Brabantrit. De motorclub Brabant heeft ditmaal een rit dwars door Brabant laten ver rijden, waarvoor kan worden gezegd dat de deelname talrijk was. Uit alle deelen van het land was er ingeschre ven. Men schijnt nu eenmaal vlug te zijn overgehaald door een uitnoodiging van de motorclub Brabant. De afstand was 248 K.M. in totaal. De v.m.-rit was 148 K.M. en de n.m.- rit 100 K.M. Deelnemers 90. - Het traject liep van: Start Den Bosch, hotel Central 8.31 uur v.m. Vlijmen, Haarsteeg, Herpt, Heusden, Aalburg, Wijk, Veen, Op Andel, Neer Andel, Giessen, Almkerk, Dussen, Hill, Eethen, Genderen, Heusden, Waalwijk, Dru nen, (hier volgt terreinrit), Helvoirt, Haaren, Boxtel, Schijndel, Heeswijk, Nistelrode (tweede terreinrit), Hees, Den Bosch. Einde eerste rit 148 K.M. 12.13 uur. Start tweede rit, Den Bosch, Markt, hotel Central, Empel, Alem, Maren, Kessel, Lith, Lithoyen, Oyen, Macha- ren, Megen-Dorp, Haren, Berchem, Herpen, Ravenstein, Reek, Zeeland, Uden, Volkel, Boekei, Gemert, Beek, Lieshout. De voorloopige uitslag is: 1. D. Eysink, Amersfoort (Eysinlt) 2. J. Sybrandy, Den Haag (B.S.A.); 3. P. van Geloven, Tilburg (Triumph)4. N. Schraven, Nijmegen (Raleigh); 5. P. Smeets, Echt (F.N.); 6. G. v. Lanschot, ANNOiaöl TEL-173

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9