Transpireerendej Adverteert io dit blad. ten. De politie is niet tusschenbelde gekomen De propaganda mist haar uitwerking niet, want de Chineesche „rooden" nemen sterker dan tot nu toe in aantal toe. Zij hebben in een van de voorsteden een bureau inge richt, van waar uit openlijk propaganda wordt gevoerd. Bezuiniging in Engeland. In het rapport van de Engelsche bezuinigingscommissie, dat heden is gepubliceerd, worden aanbevelingen gedaan tot drastische beperking der openbare uitgaven. Indien de ingrij pende voorstellen der commissie wor den aangenomen, dan zal in totaal een bedrag van 96.578.000 pond worden bezuinigd. De belangrijkste aanbevelingen dezer commissie, hebben betrekking op de sociale diensten, waarop volgens de commissie een besparing van 66'/a millioen pond zou kunnen worden verkregen. Hiertoe zou dan de werk- loozenuitkeering met 20% moeten worden verminderd en de wekelijksche contributie der arbeiders, werkgevers en van den staat met 10 d. per week en per arbeider moeten worden ver. hoogd. Onder de voorgestelde mid delen tot besparing worden verder opgenoemdeen vermindering der salarissen van leeraren en onderwijzers met 20%. een vermindering der loonen en salarissen van de politie met 12'/2%. de invoering van soldijbetaling op de grondslagen van 1925 zoowel bij 't ieger ais bij de vloot, uitstel en ver traging van de plannen tot aanleg en verbetering van wegen, enz. Het totaal der voorgestelde verla gingen is o m. als volgt verdeeld over de verschillende posten der begrooting. Behalve het bedrag van 66'/a millioen, dat men wil bezuinigen op de werk- loozenuitkeeringen, wordt een bedrag van 13.600 000 pond gekort op de kosten van het onderwijs, 2 690 000 pond op de traktementen van perso neel van leger en vloot en 7 865 000 pond op de plannen tot uitbreiding en verbetering der wegen. Zelfs na de onderhavige voorsteilen meent de commissie, dat het gevaar voor nieuwe belastingen nog niet gehee£verdwenen is. Zij schat 't deficit immers op 120 millioen pond, terwijl de door haar aanbevolen bezuinigingen slechts een totaal bereiken van 96'/a millioen pond voor het eerste jaar harer invoering. Een kabinetscommissie, welke de commissie van vijf wordt genoemd en uit de vijf ministers Mac Donaid, Snowden, Henderson, Thomas en Qraham oestaat, zal het rapport overwegen in den tijd, dat het parte, ment op reces is, Poolsche bezuinigingen. Wegens het toenemend begrootings. tekort heeft de Poolsche regeering tegen 1 Sept. a.s. aan 30 000 ambte naren van verschillende ministeries 1000 belastingambtenaren en 900 lee raars ontslag verleend. Mussolini spreekt. De Italiaansche dictator moet zoo van tijd tot tijd eens iets van zich laten hooren en eens flink zijn stem kunnen verheffen teneinde de wereld het heil dat het fascisme aan Italië gebracht heeft, te doen kennen. Dat hij zich hierbij de meest mogeiyke gebeurtenissen ten nutte maakt, blijkt wel weer uit het feit dat hij bij zijn toespraak gehouden bij de inwijding van de nieuwe waterleiding te Ravenna, er aan herinnerde, dat Ravenna al 15 eeuwen behoefte aan een waterleiding had gehad en dat eerst het fascisme in staat was geweest den droom tot werkelijkheid te maken. Dit komt, zoo zeide Mussolini, omdat het fascisme vóór alles wilskracht is. De fascisten zijn de Italianen, die bet werkwoord awillenaj in den tegenwoordigen tijd weten te vervoegen. Zoo wilden wij in 1915 het meedoen aan den oorlog, in2*9l7 wilden wij volhouden, in 1922 wilden wij de fascistische revolutie en in 1925 wilden wij het verzet der Aventtjnsche oppositie bre ken. Wel heeft de pijl, afgeschoten door den boog van onzen wil, soms niet het doel bereikt maar dit is zonder belang; de hoofdzaak is, dat men hartstochtelijk en voortdurend wil. Het is van groote moreele beteekenis, dat men deze geheete nieuwe water leiding heeft gewijd aan de dooden van den wereldoorlog. Ik heb, zoo ging de duce voort, de soldaten van de vlakte van Ravenna gezien In de loop. graven van het geheele Italiaansche front. Ik weet, dat zij heldhaftig hebben gestreden en dat velen hunner held haftig zijn gestorven. Maar ik wil hier aan toevoegen, dat de fascistische regeering, het fascistische regime en de fascisten den vrede willen. Wij willen hem met alle staten, met de ver verwijderde, met de naburige en met de zeer naburigewij willen hem niet uit vrees voor de oorlogsgevaren, maar omdat wij bezig zijn met een groot werk. Wij willen het Italiaansche volk zoo vroeg mogelijk onttrekken aan de malaise van de huidige stonde, omdat wy fascisten vóór alles werken voor oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus ©n is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. het voik. dat wij echter niet slechts zyn rechten, maar ook zijn plichten voorhouden. Alleen de zoon van een smid kan, als het noodig is, ruwweg tot het volk spreken. Niemand zal hem ervan kun nen verdenken, dat in hem de voor. rechten van een titel spreken of het egoïsme van den rykdom. In ons scheppingswerk leggen wy geheel on zen wil, die sterk en onbuigzaam is als de kling van een degen, maar met dienzelfden sterken en onbuigzamen wil zuilen wij zoo noodig alles om verwerpen en vernietigen, wat den weg der fascistische revolutie verspert, die het weizyn van het Italiaansche volk moet verzekeren en het een steeds hooger besef moet geven van zijn nieuwe grootheid. De rede van Mussolini werd geest driftig toegejuicht. Invaliden—schandaal in België. De Brusseische correspondent van de „Msb." meldt Een speciale commissie heeft, onder voorzitterschap van staatsminister Francquin, een grondig onderzoek ingesteld naar het booge percentage der militaire pensioenen. Het gepensionr.eerden heir tn België omvat gemiddeld 24% invalteden, ter wijl in Duitschland het percentage maar 7%% is, 8tn Frankryken 9'/a tn Engeland. Men heeft .ontdekt" (wat eigeniyk iedereen al sedert lang wist), dat byna al de hooge officieren (dus juist de genen, die het minst aan oorlogsgevaar zijn blootgesteld geweest) oorlogs invaliden zijn20 luitenants-generaal op 26 zyn invalide 31 generaais-majoor op 37; 115 kolonels op 127; 116 luitenants—kolonel op 133; 323 ma joors op 3611647 kapiteins op 1986. De hooge officieren van den gezond heidsdienst zyn allemaal invalide 1 Nochtans zyn de meeste .slacht offers" nog volop in staatsdienst, waar zy hooge salarissen verdienen. Het is dus in België temeer das Militar, dat er met de staatscenten vandoor gaat. Sancties zullen wei in petto blijven. Handelspolitiek van Denemarken. By de opening van de Deensche |aarbeurs te Fredericia heeft de Deen. sche minister van handel. Hauge, een opzienbarende rede gehouden, waaruit men in sommige kringen de conclusie trekt, dat Denemarken beschermende invoerrechten overweegt. De minister verklaarde o.a. dat het te betreuren was, dat men in een tyd leefde waarin elke natie poogde zich tegenover haar buurstaten te barricadeeren. Klagen helpt tegenover dit feit weinig. Helaas wijst al te veel er op, aldus de mi nister, dat wyzigingen in de tot nog toe gevolgde politiek met het oog op de concurrentie en op de noodzake- ïykheid om gelijke voorwaarden te scheppen beslist noodzakelijk zyn, zoodat Denemarken gedwongen zou kunnen worden dingen te doen, die men nog kort tevoren voor onmogeiyk hield. Nood breekt echter wetten. Toen men na afloop den minister vroeg, wat hij precies met zijn toe spelingen meende en of hy doelde op beschermende maatregelen, antwoordde hy ontwijkend. In de eerste plaats verwacht men echter beschermende maatregelen in Denemarken ter be scherming van de schoenen—industrie. De Berlingske Tidende schrijft, dat de woorden van den minister van handel wel degelijk moeten worden beschouwd als een aankondiging van te verwachten maatregelen tot be scherming tegen invoer, teneinde een betere verhouding te krygen tusschen wat Denemarken koopt uit, en ver koopt uit, en verkoopt, naar het bui tenland. Briand. De Fransche minister van Bulten landsche Zaken, Briand, is ongesteld. Hy is naar zijn bultenverbiyf overge bracht. Edison. Thomas Edison is ziek en verkeert in levensgevaar. De doctoren, die hem behandelen, maken echter bekend.dat er in den toestand van den zieke een lichte verbetering te bemerken is. Edison zelf verklaarde, dat hij zich weer 100 procent beter gevoelde en de bezorgdheid van de doctoren niet begreep. 1 Augustus—Agitatie. De aangekondigde communistische krachtproef .voor den vrede" Is toch niet overal zoo vreedzaam verioopen, ais de eerste berichten deden ver wachten. In Polen byv. is het op verschil lende plaatsen tot botsingen gekomen. Te Warschau zelf kwam het Zaterdag middag tot een gevecht tusschen on geveer 300 betoogers en agenten, die van hun vuurwapenen gebruik maak ten, met het gevolg, dat een arbeider t gedood en vier gewond werden. In het kolenbekken van Dombrowa kwam het eveneens op verschillende plaatsen tot botsingen. In Dombrowa zelf werden de betoogingen der com munisten snel onderdrukt, doch in de arbeiderskolonie Kulno by Dombrowa viel een menigte van ongeveer 1000 arbeiders de politie aan, die met steenen bekogeld werd. Vier agenten werden door steenworpen, vyf betoo gers door schoten gewond. Elders werden by botsingen twee arbeiders gedood en zes gewond. In Duitschland heeft de 1 Augustus- heibel niet dien omvang gehad, weiken men in verband met 's lands precairen toestand gevreesd had. Pogingen, om ondanks politie—ver boden te manifesteeren, werden door de gewapende macht krachtig onder drukt. Er vielen hier en daar eenige gewonden, zoo te Halle, waar o.a. 17 agenten kwetsuren opliepen en er werden massa's arrestaties verricht, De arrestanten zyn echter grootendeels weer in vrytieid gesteld, te Berlijn zelfs allen op één na, in wien de po litie den persoon meent te herkennen, die een schot op den wachtmeester van politie heeft gelost, waardoor deze levensgevaariyk gewond werd. In Oostenryk hebben hier en daar o.a te Klagenfurth ernstige ordeversto ringen plaats gehad. Het kwam daarbij tot botsingen met de politie, waarbij een politiebeambte door een commu nist levensgevaarlijk door een steen worp werd gewond. Te St. Jacob by Klagenfurth heb ben de communisten een herberg in brand gestoken. Bij de ongeregeld heden aldaar werden twee politie agenten door revolverschoten gewond. In totaal werden 32 personen, o.w. verscheidene buitenlanders gearres teerd. Te Bruck (in Stiermarken) moest de gendarmerie met gevelde bajonet een troep demonstranten uiteendryven. In Frankrijk, waar de politie ge- meeniyk de grootste raddraaiers reeds vóór den aangekondigden Moskou-dag in de huizen van bewaring opbergt, is de le Augustus opvallend stil ver ioopen. Parijs zag er vry normaal uit. 36 personen, die biljetten aanplakten of. die stroobiijetten wilden uitdeelen, werden gearresteerd. Onder deze ge arresteerden bevonden zich ook ©enige buitenlanders, dis over de grens zul ten worden gezet. Ook uit Marseille en de overige provincie—steden werd gemeld, dat alles rustig Is gebleven. De „Temps" schrijft, dat de Moskousche strijddag volkomen in het water is gevallen. Uit Montevideo wordt dato gisteren gemeld By botsingen in het departement Riocho tusschen communisten en po litie, werden drie agenten en een com munist gedood, Verschillende communisten werden gewond. Een nieuw plan van Moskou. Het praesidium van het executief comité der communistische internatio nale is voornemens om op 15 Sept. a.s., in geheel Europa en in Amerika een groote internationale werkloos— heidsdag te beleggen. BINNENLAND. De Nederlandsche mijnen en de Duitsche kolen. Eenigen tyd geleden is medegedeeld, dat een vergadering te Heerlen van den Mijnwerkersbond het bestuur had opgedragen, stappen te doen om de regeering te bewegen, Nederlandsche ondernemingen e.d. aan te zetten uit sluitend Nederlandsche kolen te ge bruiken, in verband met de in de mynen gevreesde werkloosheid. Men heeft hier onze aandacht ge vraagd voor de overweging, of een verwezeniyking van dit verlangen wel zou overeenkomen met de belangen van werknemers zoowel als werk gevers. Men wees erop, dat in de Rotter- damsche havens per jaar van 10 tot 12 millioen ton Duitsche kolen wordt overgeslagen. Verminderde dit of kwamen er geen Duitsche kolen meer, dan zou dit vergrooting van de werk loosheid hier ten gevolge hebben. Indien van hoogerhand een in menging als de gevraagde plaats had, zou Duitschland dit wel eens kunnen beantwoorden met een onttrekking van zijn transporten aan Rotterdam en Amsterdam en de kolen leiden over Bremen en Antwerpen, een deel ook over Embden. Deze opvatting, althans een overeen komstige, vindt, zoo zeide men, steun in het bericht uit Brussel omtrent een bespreking, welke de Belgische regeering heeft gehouden met een delegatie van belanghebbenden, waarby de vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel te Antwerpen, verzet hebben laten hooren tegen een in overweging genomen stelsel van in voervergunningen. De delegatie der Kamer vroeg daarbij de aandacht der regeering voor de gevolgen van in voerbeperking voor kolen, voor de scheepvaart en speciaal voor de Antwerpsche haven. Het nieuwe Ned. Paviljoen te Parijs. H.M. de Koningin heeft een bedrag van drie duizend gulden ter beschik, king gesteld van het Comité voor den wederopbouw van het Nederlandsch Paviljoen op het terrein van de Internationale Koloniale Tentoonstel- ling te Vincennes. Mons. dr. Notens. In den toestand van het lid der Tweede Kamer monseigneur dr. Nolens is, nadat hij een maand rust genomen heeft, geen verbetering gekomen. Hoe wel er geen direct gevaar bestaat, boezemt de toestand van den heer Nolens toch bezorgdheid in. Keert Mgr. Nolens niet meer in de Kamer terugl De Res.b. weet te melden, dat op een hervatting van de parlementaire werkzaamheden van Mgr. Nolens, zooals men het blad van betrouwba re zijde mededeelde, niet meer gere kend mag worden. Philips sluit tn België. Philips heeft haar fabriek te Leuven gesloten en het personeel volledig ontslagen. Men hoopt, dat deze maat regel maar van tydelijken aard zal zyn. Uit deze sluiting mag men niet afleiden, dat de zaken van Philips in België slecht gaan, want naar ons uit goede bron bekend is, neemt de omzet hier voortdurend toe. De fabriek te Leuven werd echter gebouwd voor den afzet van Philips op de wereldmarkt. Het is dan ook de wereldcrisis, die de oorzaak is van de sluiting. Het Philips-station verdwijnt. Naar men aan de „Tijd" meldt, zal met ingang van de nieuwe dienst regeling der Staatsspoorwegen te Eind hoven de stopplaats „Philips—Zuid", aan de spoorlijn in de richting Val— kenswaard (Gestel) verdwynen. Dit feit teekent weer eens de groote veranderingen, die de laatste jaren in steeds stijgende male ten aanzien der personeelsvoorziening bij de Philips- fabrieken hebben plaats gegrepen. Des tyds (19 9) zag het stationnetje „Phi- lipsdorp" dagelijks lange treinen personeel in- en uitstoomen. Soms hadden deze treinen een formatie tot zelfs van bijna 20 personenrytuigen. Zy voerden het Belgisch personeel voor Philips aan en ook het materiaal der treinen was Belgisch. De „Philips Express", zoo heetten deze treinen, viel reeds vry spoedig onder de mokerslagen der crisis. Einde 1929 bestond de trein nog slechts uit 7 personenwagens. Later volgde de definitieve uitschakeling. Thans ver- dwijnt als laatste overschot de halte plaats. Een symbool niet alleen van de crisis, maar ook van het feit, dat Philips in deze tyden er niet aan denkt, buitenlandsche arbeidskrachten in dienst te houden. Crimineele statistiek over 1929. Volgens de zoo juist verschenen Crimineele Statistiek over 1929, be werkt en gepubliceerd door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, bedroeg het aantal onherroepelijke veroordee lingen in dat jaar, wat betreft de straf bare feiten, die in de eerste aanleg door de arrondissementsrechtbanken worden berecht, in de jaren 1927 t/m 1929 resp. 21878, 21778 en 21098, per 10000 inwoners resp. 28,9,28,4 en 27,1. Het relatieve cyfer der onher- roepeiyke veroordeelingen zonder die ter zake van ry wiel- en wegenbelasting wet, provinciale— en plaatseiyke be- lastingoverlredingen en de wet van 3 Augustus 1914 (smokkelhandel) was voor 1929 (21.7) lager dan in de jaren 1896 tot, en met 1928 met uitzondering alleen van de jaren 1915 en 1916 (resp. 20,6 en 20 8). Bij de specificatie der veroordeelingen naar de speciale delicten valt te con- stateeren, dat het aantal onherroepe ïyke veroordeelingen wegens eenvou dige en gequalificeerde mishandeling is teruggeloopenin de jaren 1927, 1928 en 1929 bedroeg het resp. 4188, 4121 en 3945, per 10000 inwoners resp. 55 3, 53,7 en 50,7. Het aantal veroordeelingen ter zake van het belangrijkste economische misdryf, den eenvoudigen diefstal, is in 1921 wederom gedaaldper 10000 Inwoners in 1929 32,4 tegen 37,2 in 1928. De sexueele misdrijven bewegen zich nog steeds op hooger niveau dan 1913. Een kleine schommeling in gunstige richting is In 1929 in ver— geiyking met de jaren 1927 en 1928 op te merken (per 10000 inw.inl928 13,3 in 1929 12 2 in 1913 6 5.) Het aantal gerechteiyk geconstateerde zelfmoorden bedroeg In 1929 552 of 70.9 per millioen inwoners (1928 76,2), INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Waalwijk, den 3 Augustus 1931, Mijnheer de Redacteur. U zoudt my verplichten met eenige regelen in Uw blad op te nemen. In het blad van Zaterdag kwam mij een ingezonden stuk onder 't oog dal voor my eene verrassing was en laat my gerust zeggen eene onbegrypeljjkt verrassing. Laat ons nu eens de quaestie in zijne werkelijkheid beschouwen. Daar vorige week nog door geen enkele buurtbewoner eenig Initiatief was genomen omtrent de feestelijke herdenking, heb ik op verzoek var, enkele Heeren een twintigtal Heeren opgeroepen om eene voorloopige be. spreking omtrent het diamanten jub! leum te houden. Daar alle opgeroepenen tegenwoordig waren is als vanzelf eer voorzitter en secretaris-penningmeester gekozen en meenden wy goed te doer om ook dan maar een cotnilé ter zijde te nemen dat verdere werkzaamheder op zich zou nemen. Toen is ook be sloten, omdat de datum van het jubileum niet ver meer af is, om eenige dames eveneens uit de onmiddeliyke buurt, schap op te roepen, die de collects zouden willen ter hand nemen. Dit Is ook 2 dagen later geschied en hebben een twaalftal dames zich daarvoor disponibel willen stellen. De weg die overal in onze gemeents bij gouden bruiloften gevolgd is, was my en ook de Heeren die op de ver gadering waren, onbekend, want anders zou zeker iemand omtrent de voorloo. pige besluiten eenige opmerking ge. maakt hebben. De uitdrukking dat uil deze buurt een 20-tal personen zijn uitgepikt is niet juist, want ik versta onder uitpikken „voorkeur geven" en ik kan U verzekeren dat niemand onzit aan een voorkeursrecht zelfs gedacht heeft. Ik erken met waardering hel vele goede der vorige comité's die de gouden biuiloftsfeesten in onze ge meente met goed succes hebben tol stand gebracht, doch ik zie niet in dat nu in alies dit voorbeeld moet worden nagevolgd, want men kan toch langs verschillende wegen dikwyis zijn doel bereiken. Geachte buurtbewoner, ge kent het spreekwoord „Eendracht maakt macht" en nu biykt, aat wy die eendracY verbroken hebben en onze handeling eenigszins ten nadeele zal zijn voos het feest, dat volgens Uwe bekentenis aller sympathie heeft, hetgeen ik ook gaarne zal onderschrijven. In de wereld kan men nog steeds veel herstellen, dus zeker kan de eendracht hersteld worden en daarover behoeven we werkeiyk niet zoolang te confereeren als op de Londensche conferentie ovei den wereldvrede. De zaak is werkelijk eenvoudigeen of meer buurtbewoners noodigen ter vergadering uit alle die daarvoor in aanmerking komen en kiezen uit die vergadering een comité en de zaak is in orde. Op en voor een bruiloft moet toch zeker eendracht heerschen en de belangen van hel sympathieke jubelpaar mogen zeker niet in 't minst geschaad worden, Ik geef gaarne den „buurtbewoner namens velende verzekering dat ik geen rancune heb en niet in de verste verte eenige rancune zal toonen en ik twyfel niet of het voorloopige comité stemt hiermede in. Ronduit gezegd vind ik het jammer dat de schrijver van het ingezonden stuk niet onderteekend heeft, vooral daar het namens velen gaat, dan kon ons voorlooplg comité met hem zich in verbinding stellen om tot de ge wenschte oplossing te komen, Laat ons echter nu afspreken, dal wy binnenkort eene oproeping Uwer zyds tegemoet mogen zien. U dankend voor de plaatsing Mijnh, de Redacteur. VAN IERSEL. RECHTZAKEN. KRIJGSRAAD. Niet verschenen. De dienstplichtige C. A. L. 29 jaar, uit Baardwijk, gedetineerd te Den Bosch, huzaar van het 5e Escadron He Reg. Huzaren, was opgeroepen zich op 5 Jan. 1931 bij zyn korps te voegen, doch was daar niet verschenen, des wege stond hij terecht en werd ver oordeeld tot den tyd van zijn voorarrest Vrijgesproken. P. H. landbouwer te* Sprang, was in hooger beroep verschenen ingevolge de aanklacht tegen hem over vervoei van vee binnen het wegens mond- en klauwzeer verboden terrein. Verdachte werd door het gerechtshof vrygesproken. Den dans ontsprongen H. v. O. voerman te Heusden, stond terecht wegens vernieling van een ruil In café Wolters aldaar. Verdachte weet

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2