TT PÖROL van Huid en Voeten Begrootingwijziging. B. en W. stellen voor de begrooting over 1931 eenigszins te wijzigen; het betreft de gewone jaarlijksche wijzi gingen, vooral tengevolge der werk verschaffing zijn enkele posten over schreden. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer Donken maakt van de rondvraag gebruik om te wijzen op de lantaarn aan het Veer, die op een verkeerde plaats staat, zoodat men er weinig nut van heeft. De Voorzitter acht het beter nog even te wachten met het aanbrengen van verbetering. Van de P.N.E.M. is n.l. een mededeeling ontvangen dat de gemeente voortaan minder voor de verbruikte stroom zal behoeven te betalen; het bedrag dat de gemeente betaalt, blijft wel hetzelfde, doch hiervoor kan zij ongeveer anderhalf maal zooveel stroom gebruiken als tot nog toe. In verband hiermee willen B. en W. de wegverlichting in haar geheel nazien, ook bedoelde lantaarn zal daarbij wel ter sprake komen. De heer Donken merkt verder nog op dat de palen die men op den Vacht in Meeuwen langs den weg heeft ge slagen, den weg zeer versmallen. Weth. v. d. Schans zegt dat deze palen op aanwijzing van het polder bestuur zijn geplaatst. Men had ech ter wel wat meer ruimte kunnen la ten. Voor de derde maal komt de heer Donken nog eens terug op de afras tering van de begraafplaats. Het ziet er allesbehalve netjes uit en er mocht wel eens iets -aan gedaan worden. De heer Donken vraagt nog hoe het staat met den bouw van het gymnas tieklokaal, het wordt zeer lang ge rekt. De Voorzitter zegt dat het werk volgende week zal worden aanbe steed. Het uitstel staat in verband met de vacantie van het hoofd der school, die niet graag heeft dat men tijdens zijn afwezigheid bouwt, daar hij vreest dat zijn tuin dan danig te lijden zal hebben. Donken: Eerst is gewacht op de vacantie, en nu die er is, moet weer worden gewacht tot deze is afgeloo- pen. De menscben worden ongedul dig. De Voorzitter geeft toe dat het in de bedoeling lag in de vacantie te deen bouwen, alles was hiervoor ook reeds in orde gebracht, doch toen kwam het billijke verzoek van het school hoofd, waaraan naar spr. meent, vol daan moest worden. De heer de Bruin vraagt hoe het staat met de rekeningen der Burg. dwarrelen en soms is het ook net of de wolken dichterbij ons komen zoodat de zon, die dan veel lager staat, pre cies In onze huiskamer schijnt en ons zoo verwarmt!" Floorlje verzonk in nadenken en vergat daardoor heelemaal met zijn linkeroog te knippen, terwijl Fib heelemaal vergat naar de zaadjes te zoeken onder de bladeren. „Ja, zoo zien jullie vrienden" vervolgde Mijn heer Pluimstaart, .onze familie heeft geleerd altijd gelukkig te zijn, hoe het weer ook is". Nieuwe Raadsels. 1 Al is een goudsmid nog zoo knap, Voor 't maken van een zekere keten, Zou hij zijn heele leven lang, Geen enkel afdoend middel weten. Hij had dan zelfs geen plaats er voor. Wie kent den naam nu van dien keten Wat staat hier (romljnsche cijfers). 1 0 0 0 1 l 0 0 H I E 5 0. 3 1 2 3 4 5 Vervang in bovenstaand vierkant de cijfers 1, 2, 3, 4, 5, door letters, die te zamen de hoofdstad van een land vormen. Op den bovensten regel komt de naam van een trekdier te staan. Op den 2den regel een ander woord voor kanaal. Op den derden regel een jongens naam. Op den vierden regel een anderen naam voor gevecht. Op den vijfden regel iets dat men in slooien vindt. Armbesturen. Verleden keer stonden daarop posten verantwoord, waar van geen kwitantie was, daarin zou verandering worden gebracht, doch bij de rekening 1929 was het nog het zelfde. De Voorzitter zegt dat hierover 2 jaar geleden gesproken is. Bij de eerstvolgende rekening worden nu de kwitanties overgelegd, deze rege ling is n.l. pas op 1 Jan. 1930 in wer king getreden. De heer de Bruin merkt op dat er al rekeningen van B. A. zijn ingeko men, die nog niet zijn nagezien, b.v. die van Eethen. De Voorzitter zegt dat de rekening van Drongelen reeds is nagezien, doch mocht er een verzuim zijn gepleegd, dan ligt dit aan de commissie van onderzoek, waarvan de heer de Bruin zelf lid is. Hierna wordt de vergadering ge sloten en gaat de raad over in geheim comité. BUITENLAND. De werkloosheid in de Vereenigde Staten. Green, voorzitter van deAmerikaan- sche federatie van den arbeid, geeft Hoover in overweging een conferentie van economen bijeen te roepen lot het lenigen van de werkloosheid. Green meent, dat de tegenwoordige economische structuur der Vereenigde Staten een volstrekte mislukking is. President Hoover heeft een mede* deeling gedaan over de pogingen der Amerikaansche regeering om het werk loosheidsvraagstuk tot een oplossing te brengen. De president verklaarde, dat de reorganisatie van het departement voor arbeidsbemiddeling tot resultaat heeft gehad, dat 638 689 arbeiders gedurende de afgelocpen vier maanden te werk konden worden gesteld. Tevens deelde hij mede. dat 738 bouwplannen zijn ontworpen, teneinde de werkloosheid te bestrijden De kosten der plannen worden op 450 millioen dollars geschat. Amerlka's vloot. Hedenmiddag is een nieuw docu ment door het departement van marine gepubliceerd, waarin de noodzakelijk heid wordt betoogd van het in stand houden van een vloot door de Veree nigde Stalen in zoodanigen staat, dat zij ingeval van oorlog snel kan worden uitgebreid. Het document herhaalt verder het voornemen der Vereenigde Staten tot het in het leven roepen, in stand hou den, en het aanwenden van een vloot van den eersten rang in overeenstem ming met de verdragen van Londen en Washington. Ook wordt een regeling overwogen voor de industrieele mobilisatie in tijd van oorlog. De volksstemming in Pruisen Naar aanleiding van de uitlatingen van den rijkskanselier over de volks stemming in Pruisen hebben een aan tal politici en andere mannen van rechts, in aansluiting op de betooging van den Stalen helm, de volgende verklaring afgelegd Als staatspolitie! en niet als partij mannen verklaren wij het Pruisische volk, dat het ons 9 Augustus aan de stembus zai zien verschijnen. Geen verdoezeling van de politieke tegen- stellingen is de eisch van den tijd. maar verduidelijking van de ware meening des volks, wat de eenlge voorwaarde kan opleveren voor een scheppende synthese, welke de tegen stellingen zal overwinnen. Tot de onderteekenaars van deze verklaring behooren o.a. graaf von der Goltz, Heye, dr. Hugenberg, Kir- dorf von Mackensen, Franz Seldte en dr. Hjahmar Schacht. De Sowjetoropaganda in Argentinië. De politie te Buenos Aires heeft onlangs huiszoeking gedaan in de bureaux van de Amtorg, de Sowjet- handelsdelegatie en daar het geheele personeel ten getale van 160 man ge arresteerd Van de gearresteerden zijn nu 49 In vrijheid gesteld wegens ge brek aan bewijs voor de onwettige dumping, waaraan zij zich schuldig zouden hebben gemaakt. De anderen blijven in arrest, beschuldigd van communistische propaganda. Te Moskou is hiertegen een protest vergadering gehouden. Prinses lngrtd van Zweden reist weer per K. L. Af. Prinses Ingrid van Zweden, zuster van de kroonprinses van België Astrid, heeft gebruik gemaakt van de directe verbinding van de K. L. M van Londen via Amsterdam, Kopen hagen naar Malmö. De prinses vertrok te kwart voor een van Croydon en arriveerde gister avond om kwart over acht te Malmö. De immigratie in de Ver. Staten. Voor de eerste maal sinds den Ame rikaanschen burger—oorlog is het aan tal immigranten in de Unie gedaald onder de 100 000 per jaar. In het af- geloopen fiscale jaar 1930—'31 zijn slechts 91.139 buitenlanders de Ver. Staten binnengekomen. Bruning's radiorede. De geheele pers wijdt uitvoerige beschouwingen aan de redevoering van Dr. Brüning, welke hij voor de radio heeft gehouden. Over het algemeen wordt deze re- Oplossingen van de vorige week. 1 Achter de wolken schuilt de zon. 2 ZWEMBAD Willem Emmen Maas Ben An D 3 Boterham Rustverstoorder. ZEER JUIST. De onderwijzer had de kinderen over de sneeuw verteld en om nu te zien of zij het hadden begrepen vroeg hij„Annie, als wij op een kouden winterdag naar bulten gaan en wande len de laan af, wat zien wij dan aan iedere hand." Annie: „Handschoenen, meester 1" -a -yfr Y BOERENJONGENS IN DE LUCHT 97% van de jonge menschen die In Amerika gevlogen hebben, blijken boeren jongens te zijn. Als het maar niet op deze manier is! KLEURPRENT. MESSEN WERPEN. Drie vrienden probeerden hun geopend zakmes in den grond te werpen, wat heelemaal niet zoo gemakkelijk is, als het lijkt. Meestal viel het mes dan ook op den grond. Als jullie dit prentje kleuren, gebruik dan vooral lichte kleuren. devoering zeer gunstig ontvangen. Vooral heeft het prettige gevoelens gewekt, dat de rijkskanselier nog maals gewezen heeft op het feit, dat alleen een verbroederende samenwer king tusschen Frankrijk en Duitsch- land verbetering kan brengen in den critieken toestand, waarin Duitsch land thans verkeert. Zeer ernstig waarschuwde Dr. Brü ning tegen het referendum (volks stemming) in Pruisen over het al of niet ontbinden van den Pruisischen Landdag. Dit wordt hem door de na- tionaal-socialisten en communisten zeer kwalijk genomen, en zulks volgens het standpunt dezer heeren bezien heel begrijpelijk. Sinds gisteren is het betalingsver keer bij de Duitsche banken weer normaal. Het publiek toonde zijn vertrouwen in de financieele instel lingen. Het vertrouwde zijn geld weer aan de banken toe en bovenmatig g|roote bediragen werden niet opge- eischt. Ook bij Ford malaise. Volgens de „Köln. Volksztg." zal weldra de hoofdfabriek van Ford te Detroit worden gesloten, waardoor 75.000 arbeiders broodeloos zouden worden. Het feit, dat juist Ford, die bij het begin van den economischen crisis aan president Hoover had verzekerd, dat hij (Ford) alles zou doen, om zijn be drijf gaande te houden, tot dezen in zijn gevolgen zoo ernstigen stap heeft moeten besluiten, heeft een verplette renden indruk gemaakt. Reeds sedert eenige dagen waren geruchten verspreid, dat Ford met omvangrijke ontslagplannen rondliep, maar even zoovele malen door de di rectie tegengesproken. Thans evenwel heeft de bedrijfslei ding een verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de hoofdfa brieken van Ford te Detroit voor ee nige weken in de maand Augustus gesloten zullen blijven. Deze bedrijven geven rond 75.000 arbeiders werk. Daarnaast komen nog vele werklieden, die tengevolge van de bedrijfsinkrimpingen bij elf andere ondernemingen van Ford in de Veree nigde Staten hun brood zullen ver liezen. Ook deze arbeiders is ontslag aan gezegd. Door de bedrijfsleiding van Ford wordt verzekerd, dat het slechts een maatregel van tijdelijken aard betreft en dat vermoedelijk in Augustus nog het bedrijf weer zal worden hervat. Het Fransche tegenbezoek aan Berlijn. Naar de Berlijnsche correspondent van de Köln. Ztg. verneemt, zullen Laval en Briand het bezoek van Brü ning en Curtius aan Parijs vermoede lijk nog deze maand beantwoorden en wel tusschen den 24en en 29en Aug. Toenemende werkloosheid in Engeland. Het aantal werkloozen bedroeg op 27 Juli 2.713.350, hetgeen weer 52.617 meer is dan de vorige week en 701.883 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. De Londensche expert en-conferentie. Inzake de werkzaamheden van de commissie van deskundigen voor de uitwerking van het plan-Hoover, die de volgende week wederom een ple naire zitting zal houden, verluidt in Engelsche kringen, dat de berichten die tot dusver over de onderhandelin gen in omloop zijn gebracht, te opti mistisch zijn geweest. Weliswaar is in de laatste dagen overeenstemming bereikt, doch de afspraken der deskundigen dragen slechts een voorloopig karakter en moeten in ieder geval nog door de be trokken regeeringen worden goedge keurd. De Nautilusdit jaar niet naar de Poolt Het blad „Tiders Tegn" verneemt, dat de „Nautilus" het plan, om dit jaar de Noordpool te bereiken ,zou hebben opgegeven. De duikboot, aldus het blad, gaat thans naar Spitsbergen om van daaruit korte onderzoekings tochten in het Poolgebied te ondei- nemen. Amerikaansch vlieger op Groenland gedaald. Uit Angmagsalik wordt gemeld, dat de Amerikaansche vlieger Parker Cramer, die in het geheim uit Canada was vertrokken, Woemsdag j.l. onver wachts te Angmagsalik is gedaald, De vlieger, die voornemens is een tocht van Amerika naar Europa te volbrengen, denkt einde dezer week te Kopenhagen te zullen aankomen. Goudhoudend Noordpool- Gebied. Na de Russische berichten omtrent het aantreffen van goud op Nova Zembla en Frans Jozef—land, maakt de „Izwesiya" thans melding van de aanwezigheid van goudhoudende lagen op Noordland, het vroegere Nicolaas li-land. Deze mededeeling is afkomstig van den leider der wetenschappelijke expeditie op laatstgenoemd Pooleiland, Oesjakof. die ir. een draadloos bericht rapport heeft uitgebracht omtrent het resultaat der jongste exploraties op Noordland. In zijn rapport deelt Oes jakof o a. mede, dat thans zeventig procent van de oppervlakte van hel eiland is onderzocht, waarbij een al. stand van 700 K.M. werd afgelegde» vijftig dagreizen werden gemaakt. Bij de geologische onderzoekingen werde» goud-, koper- en tinafzettingen aange troffen, waarvan men monsters heelt medegenomen. Evenals in Siberië blijkt dus ook!» nog Noordelijker gebieden het goud mineraal voor te komen Omtrent de vermoedelijke hoeveelheid ervan kun- nen uit den aard der zaak geen bij zonderheden worden gemeld, daar de onderzoekingen nog een te voorloopig karakter droegen. Afgaande echter o; de experimenten in Siberië, zal onge. twijfeld ook wei voor het Noordpool- gebied geiden, dat een loonende ex- ploitatie op groote moeilijkheden zal stuiten, daar men met een bevrore» grond te doen heeft, hetgeen de werk zaamheden zeer lastig maakt. Mededeeling van Nungesser en Coll aangespoeld Het W.B, meldt uit Hamburg, dat men aan het strand van Westeiland een flesch gevonden heeft, welke een mededeeling zou bevatten van de ver ongelukte Fransche Oceaan—vliegen Coll en Nungesser. In de flesch zat n.l. een briefje, waarop in het Fransch de woorden stonden„Slachtoffers van hun plicht, Nungesser en Coli". Het Fransche consulaat in Hamburg zal onderzoeken, of men hier inderdaad met een briefje van de beide Oceaan vliegers te doen heeft of met een domme aardigheid. Zooals men zich herinneren zat, waren beide vliegers in Mei 1927 in Frankrijk opgestegen voor een vlucht naar New--York. Sindsdien heeft men niets meer van hen vernomen en men veronderstelt dan ook, dat zij bij hun Oceaan-vlucht zijn verongelukt. De Nautilusuit Bergen vertrokken. De „Nautilus" is Woensdagavond om 6 uur van hier vertrokken, waar mede dus de eigenlijke Pooltocht van den onderzeeër ts begonnen. Nadat met koortsachtigen ijver aan de reparatie der machines was ge werkt, kon de „Nautilus" de Noorsche havenstad, waar zij zoo gastvrij door de Noorsche regeering was ontvangen, verlaten. Volgens het ontworpen plan wordt nu koers gezet naar Spitsbergen, tenzij bijzondere omstandigheden het aanloopen van nog een haven in Noor wegen noodzakelijk maken. BINNENLAND. Juiste aantal arbeiders bij Philips Circa 13.000 tegen 23 000 in November 1929. Naar wij uit goede bron vernemen, bedraagt het aantal arbeiders, thans werkzaam bij de Philips bedrijven te Eindhoven, dat In November 1929 nog pl.m. 23 000 bedroeg, nu iets meer dan 13.000. Bij beschouwing van dit cijfer dient men in ooger.schouw te nemen, dat. hoewel het aantal afge voerde arbeiders sinds Nov. 1929 zijn er dus 10.000 minder zeer groot is, de productie der Philips— bedrijven niet in die mate verminderd is. In fabrieken van het Philips- concern, gevestigd in landen, waar tijdens de crisis zeer hooge invoer- rechten ingesteld zijn, wordt thans meer geproduceerd, daar in die landen meer arbeiders zijn aangenomen. Het aantal arbeiders, behoorende tot de fa brieken van het Philips—concern in het buitenland, bedraagt pl.m. 17 000. De Tol-Unie voor het Hof. Woensdag zijn de laatste replieken: in de Tol-Unie-kwestie, die voor het Permanente Hof van Int. Justitie te 's Hage behandeld werd, gehouden, waarmede de openbare behandeling is afgeloopen. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald 10 cent per week. 4 en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6