I Spanera Sigaar. dood Will. - - H. Kolsteren-Lagarde, H. Kolsteren-Lagarde, ÜIEUill ROOD Nieuwe Oogst Ons 12.40 per flesch. No. 63. Zaterdag 8 Aug. '31. 54e Jrg. DERDE BLAD. I I I ROOKT ONZE De f ij n s t e voor haar prijs. Thans verkrijgbaar in aardige doosjes van 10 stuks. NEEMT OOK EENS PROEF MET ONZE Ook in luxe doosjes. Aanbevelend, Grootesfraat 201, Waalwijk. RUILVERKAVELING. Op Marken een groot e verbetering tot stand gekomen. Onder voorzitterschap van den heer Michels, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vond Za terdag j.l. de stemming plaats inzake de aangevraagde ruilverkaveling op het eiland Marken. Met algemeene stemmen werd tot ruilverkaveling besloten. Het ruilverkavelingsblok beslaat vrijwel het geheele eiland, alleen de bebouwde kommen vallen niet in de ruilverkaveling. De oppervlakte be draagt pl.m. 240 H.A. en het aanta. rechthebbenden 361. Een groote verbetering zal tot stand komen met betrekking tot de eigen domsverhoudingen. Thans is zoo goed als elk perceel een onverdeelde boedel, waarin gemiddeld 10 tot 40 personen gerechtigd zijn. Door de ruilverkaveling zal worden bereikt, dat jedere gerechtigde eei lang zijn eigen gronden zal kunnen exploiteeren, zonder daarin te wor den gehinderd door eventueele mede eigenaren. Door bovenstaand bericht worden wij herinnerd aan de lezing, die de heer van Leusen verleden jaar ovei dit onderwerp te Capelle gehouden heeft en waarin hij de groote voordee len die de ruilverkaveling den land bouwer biedt, aantoonde. De terrei nen in de Langstraat komen in Noord- teur van de R K Openbare Leeszaal Brabant mede het eerst in aanmer- n0g a]jjd werkzaam aan den opbouw king voor ruilverkaveling, en ieder yan het cultureel leven. Hoofdzaak landbouwer zal dan ook de nadeelen echter voor hem de zorg voor van de verspreide ligging zijner per- be|. onderwijs. Aanvankelijk was hij ceelen meer dan eens ondervonden Amsterdam verbonden aan het In- hebben. We noemen er maar enkele: stjtuut van Dr. Moller voor Gymna- tijdverlies, grensgeschillen, moeilijk- sjaaj Onderwijs, maar werd opgeleia heden met toegangswegen, servituten, voor het staatsexamen. Spoedig echter afscheidingen; hierbij komt nog de zag bjj zjch geplaatst aan de Rijks moeilijkheid van machinale bewei- Hoogere Burgerschool te Venlo, waar king, grondverbetering en ontwate- hy ])leef van 1907 tot 1916. In dat ring bij de kleine perceelen, terwijl jaar aanvaardde hij de benoeming vaak een verkeerde bestemming aan van directeur aan de nieuw op te den grond moet worden gegeven. richten Middelbare Handelsdagschool Juist deze tijd lijkt ons geschikt om \vaalwijk, waar hij in dit begin- een dergelijk werk ter hand te nemen. Radium veel en moeilijk werk deed Tijdelijk zal de werkgelegenheid hier- en zeer gez;en was, om tal van hoe die als hoofdbestuurslid der R.K. Leerarenvereeniging St. Bonaventura de eerste jaargangen van het leeraren- oi gaan R.K. Studiebelangen redigeer de en mee 5e R.K. Jeugdorganisatie in het bisdom Den Bosch ter hand nam. Als sociaal werker heeft hij indertijd te Venlo sterk geijverd voor de door- oering der Zondagsrust in de win kelbedrijven en trad hij op den voor grond in de Kiesvereeniging. Als spreker voor verschillende vereenigin- gen was hij gewild, zoowel in Limburg als in Noord-Brabant. Voor de Volks- zangvereeniging in Limburg heeft hij als bestuurslid zeer veel gedaan. Thans is hij te Helmond als direc- bogen op een keurig wegennet, waarvan zij lange jaren plezier kan hebben en ook de omgeving is er zeer mee gebaat. .Wegenbouw" heeft hier uit stekend werk gepresteerd. Gedenksteen Raadhuis. Naar wij vernemen zal de plaatsing van een gedenksteen in het nieuwe Raadhuis plaats hebben op Dinsdag 25 Aug. des nam, 5 uur. Diamanten Bruiloft Oproeping ter vergadering op Maan dag 10 Aug. a.s. in de zaal van „Musis Sacrum", 's avonds 8'/2 uur. Alle gezinnen welke behooren of meenen te behooren tot de buurt t^an het toekomstige diamanten jubelpaar (Fr. van Delft—Werts) worden vrien delijk uitgenoodigd tot bovenstaande vergadering en bijeenkomst. Ook allen die buiten de buurtschap wegens de algemeene belangstelling welke in Waalwijk voor het feest vierende echtpaar bestaat, wenschen deel te nemen aan de voorbereiding en uitvoering der herdenking van dezen gewichtigen dag op 29 Augustus as. worden gaarne op deze vergadering verwacht. Alhoewel de tijd eenigzins beperkt is, kan met vereende krachten alles zeker nog op tijd tot stand worden gebracht. HET VOORLOOPIO COMITÉ. WIJ HEBBEN HUISHOUD-JAH 1 ponds blikken 39 cent. DENKT OM ONZE LUXE BLIKKEN Wafels Duitsche Zandtaartjes Kaasstangen Weerter Biscuits Cream Crakers en Pensé's. Aanbevelend, Grootesfraat 201, Waalwijk. KALCA BISCUITS Onmisbaar voor Uwe kinderen I is gereed. Ook per maat verkrijgbaar. door worden verruimd, terwijl den landbouwers een aanzienlijke bespa ring op de exploitatiekosten hunner perceelen te wachten staat. Dr. H H. KNIPPENBERG. 1906 1 September 1931. Op 1 September 1931 wordt dooi een feestcomité aan het St. Carolus Borfomeus-college: R.K. Hoogere Bur gerschool en Handelsschool, te HeV- mond, de directeur van het college gehuldigd, Dr. H. H. Knippenberg, die zijn zilveren onderwijsjubileum viert bij het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Dr. Knippenberg is geboren te Maas tricht op 12 September 1879, bezocht het Gymnasium zijner geboorteplaats en studeerde vervolgens Nederland- sche Letteren aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam, waar hij promoveerde op een dissertatie over: Reyer Anslo, zijn leven en let terkundig werk, welke studie nog steeds geldt als het standaardwerk over Anslo en een zeer goede pers had in de wetenschappelijke periodie ken. Nadien gaf hij nog uit een bloem lezing met studie over Hooft en Huy- gens en een over Stalpaert van dei- Wielen. Als medewerker aan het Tijd schrift voor Taal en Letteren schrijft hij er geregeld boekbeoordeelingen en publiceerde er eenige uitvoerige stu dies, o.a. over Limburgsche letter kundigen en over Frederik van Eeden. Ook in de Nieuwe Taalgids schreef hij nu en dan. Van zijn hand versche nen voorts vele kleinere verhalen, o.a. in het Tijdschrift Van onzen Tijd, een uitvoerige vertellingMelters van Dennenhof, en talrijke sagen, verza meld in de bundels: Limburgsche, Brabantsche en Geldersche Sagen, door hem uitgegeven in samenwer king met P. J. Kleijntjes. Aan deze samenwerking is ook te danken de verzameling Historische Lectuur voor het Middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs in vijf bundels, be nevens een leesboek over Handel en Nijverheid en een mythologisch lees boek: Van Goden en Helden, waar van dit jaar de achtste druk ver scheen. Bij de herdenking van Napo leon's dood in 1921 schreven zij de biografie: Napoleon Imperator, het eenigste Nederlandsch katholiek ge denkboek, door prof. Huybers inder tijd geroemd. Van Dr. Knippenberg komen vele artikelen voor in de eerste deelen van het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek. Zijn folkloristisch werk staat verspreid; eenige samen vattende studies over Brabantsche Folklore verschenen den laatsten tijd nog. De pers vond in hem een trou wen medewerker; Maasbode, De Tijd, en Gentrum, vroeger de Limburger Koerier en de Nieuwe Venlosche Cou rant, de laatste jaren vooral De Nieu- Eeuw. Dr. Knippenberg was het danigheden, om in 1918 andermaal twee nieuwe scholen te Helmond in te richten, een H.B.S. en een Handels school van de Vereeniging „Ons Mid delbaar Onderwijs" in Noord-Brabant. Hij werd benoemd tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht, van het Provinciaal Utrechtsch Ge nootschap voor Kunst en Wetenschap, van de Maatschappij van Nederland- sche Letterkunde te Leiden. Zijn verdiensten werden erkend door vei- leening van het eerekruis „Pro Eccle sia et Pontifice" van kerkelijke zijde, terwijl hij voor hetgeen hij tijdens de mobilisatie deed voor de soldaten, het Witte Mobilisatiekruis kreeg. Als docent aan de R.K. Leergangen te Tilburg bij de opleiding voor de akte middelbaar Nederlandsch geeft hij reeds vele jaren les in de Nederland- sche Letterkunde. u Fa. FW VAN Ll| WANDEL IN LOUNEN LIKEUREf GEDISTILLEERD^ PROVINCIAAL NIEUWS. AFWERKEN. Als wij ons niet erg vergissen, is het vorig jaar besloten, dat de weg Waalwijk—Tilburg in 1931 geheel zou worden afgewerkt nadat men ver schillende jaren een klein gedeelte verbeterd had. Men is in het begin van het jaar met alle kracht begonnen, ook met verbreeding van den weg en fietspad en wij hadden alle vertrouwen dat er spoedig een eind zou komen aan deze weg— misère. Maar nu Iaat men er blijkbaar den boel weer bij liggen. Wij hoorden verluiden, dat de aannemer die ook elders werken heeft uit te voeren, toestemming had gekregen daar eerst de zaak op te knappen en hier maar wat te verschuiven. Of dit juist is, weten we niet, maar wel weten we, dat 't besluit om den heelen weg dit jaar geheel af |te werken op deze manier absoluut niet zal worden uitgevoerd en dat we na zooveel jaren sukkelen in onze goede verwachtingen weer bitter teleurgesteld zullen worden. Het is toch zoo geen werk in dezen tijd. Ook 't eerste stuk, proef stuk tusschen Waalwijk en Sprang, is op 't oogenblik weer bitter slecht. Moeten de Kamers van Koophandel te Tilburg en Waalwijk, de besturen der gemeenten, de vereenigingen Waalwijks— en Kaatsheuvels Belang opnieuw in 't geweer komen! Het gaat er naar uitzien, doch we hopen dat deze kleine herinnering de aandacht der autoriteiten moge trek ken en minstens aan het genomen besluit uitvoering zal worden gegeven. Nu we het toch over de wegen hebben, kunnen we niet nalaten een woord van hulde te brengen aan het eemeentebestuur van Sprang—Capelle. Daar wordt prachtig werk geleverd, de meeste wegen zijn in zeer korten r en de gemeente kan WA&LwiJK 2. 3. 4. 6. 7. 8. Examen. Qeslaagd voor 't le gedeelte Notarieel Staatsexamen de heer K. A. j. Bierlaagh alhier. Qeslaagd voor acte Engelsch (L.O.) de heer J. Kisser te Waalwijk. ConcoursHippique. Gouden Medaille. Lederfabriek „De Amstel", Waalwijk. Qroote Zilveren Medaille. ZK H. Prins Hendrik der Nederlanden. Verguld Zilveren Medaille. N.V. J. C Spapens' Schoenfabrieken, Waalwijk. Zilveren Medaille. Notaris Schreurs, Drunen. De Korenbeurs, Waalwijk. Cor Witlox, Waalwijk. |os de Folter een zweep. PROGRAMMA dér opening van de nieuwe muzieknis te voormalig Baardwijk op Zondag 9 Augustus 1931. 4 uur. Overdracht der muzieknis namens de burgerij aan de harmonie „St. Jan", door den voorzitter van het kiosk-comité, de heer Ger. Velt man. Opening der muzieknis door den EdelAchtb. Heer E. Moonen, burge meester van Waalwijk. Dankwoord van den voorzitter der Harmonie „St. Jan", den heer A. de Leeuw. 4Va uur. Eerste uitvoering op de nieuwe muzieknis door de harmonie „St. Jan." 1. Glorious Flag, Marsch. 2. Echo's Fluviaux, Ouverture. 3. Voix Roumaines, Wals. 4. Giuletta, Ouverture. 5 uur. Liedertafel „Oefening en Ver maak" alhier. 1. De Deerne. 2. De Kuiper. 3. De hebe uit de Taveerne. 5Va uur. Gem. Zangver. T.A.V.E.N.U, alhier. 1. Droome, vrouw kom. 2. In den lentetijd. 6 uur. Liedertafel „Tot bloei der Toonkunst", alhier. 1De Gravers. 2. Van 't lonkend sterreke. 3. De Deerne. 6.30 uur. Chr. Gem. Zangver. „Voor uitgang zij ons Doel", alhier. 1. Het Lied van de Zee. 2. Molenaars Dochtertje. 3. Troost der Toonkunst. Pauze. 8 uur. Groot avondconcert door het Koninklijk Muziekgezelschap „Eupho nia" uit Kaatsheuvel, aangeboden door „Waalwijks Belang". 1Souvenir de Baardwijk, Marsch L. v. Cromvoirt. Zampa, Ouverture F. Herold. La Juive, Fantaisie F. Halevy. Kunstier Leben, Walzer J. Straus. Pauze. Cavalerie Légère, Ouverture F. v. Suppé. FaustBallet, (7 deelen) Ch. Gounod. Op 'n Perzische Markt, Karakterstuk A. Ketelbeij. Herinnering, Marsch A. Stravers. R. K. W. G V. Telken jare wordt door deze veree niging deelgenomen aan den Diocesa- nen Bondsgymnasiiekdag Nu echter dit jaar de W.G.V. zelf dezen bonds dag organiseerde, 13 daarmede het jaariijksche uitstapje vervallen. Het bestuur besloot daarom met leden en aspirantleden uit hun reisfonds een uitstapje te maken naar Nijmegen op Zondag 16 Augustus. De reis zal wor den gemaakt met bussen der Mij Bosch—Vught. Aanhouding. Door de politie alhier werd in het logement „Ons Tehuis" aangehouden zekere Z. die nog wat met „Vrouwe Justitia" te vereffenen had. Gevonden voorwerpen. Nu de zon weer enkele dagen ge schenen heeft, vervallen de parapluies blijkbaar in ongenade. Op 't politie- bureau werden tenminste 3 tompouces als gevonden voorwerpen gedeponeerd, Aanrijding. Woensdagmiddag had op den hoek lste St. Chr.spijnstraat—lste Zeine 'n aanrijding plaats doordat een auto, bestuurd door W. S de linksche bocht hield. Een wielrijdster mej. M. P. was het slachtofferzij zelf kwam er goed af, doch haar fiets werd geheel ver nield. Kruisboogsport. Het Kruisbooggezelschap „Nooit Gedacht" gevestigd bij de Wed. J. van Helvoirt Putstraat alhier behaalde 1.1. Zondag op het laatste bondsconcours van den Langstraatschen Kruisboog- bond D.ES.V. gehouden op de banen van „Rozenjacht" te Vlijmen, met zijn eerste zestal den 2en Korpsprljs met 152 punten, benevens den lsten per soneelen drietallenprijs met 43 punten en den 3en personeelen zestallenprijs met 78 punten. „Nooit Gedacht* plaatste zich dit jaar over al de bondsconcoursen als No. 2 met slechts 4 punten verschil op No. 1 n.l. „Rozenjacht" uit Vlijmen. Naast de mooie successen welke „Nooit Gedacht" ji. Zondag behaalde is het een kranige prestatie om als No. 2 over dit jaar te eindigen van de 10 aangesloten gezelschappen van den Langstraatschen bond en het gezelschap heeft daarmede op schit terende wijze dit seizoen gesloten. f Mr. H. C. F. Rtts. f In den ouderdom van 87 jaar is te 's Bosch overleden de heer mr. H. C. F. Rits, notaris aldaar, oud—kanton rechter te Waalwijk en Bergenopzoom. In 1889 is hij zijn vader als notaris te 's Bosch opgevolgd, welk ambt hij ruim 40 jaar heeft vervuld. Mr. Rits schreef in 1928 nog een bijdrage in het jubileum—nummer van ons blad, waarvan hij een der eerste en trouwste abonne's is geweest en gebleven. Pootje baden achter Roestelberg. Het was voor de jeugd een groot vermaak om in den uitgebreiden plas die in den Duin achter den Roestel berg nog steeds staat, naar hartelust rond te dartelen en pootje te baden. Daar werd dan ook een zeer druk gebruik van gemaakt, maar thans is 't uit met de pret. De politie heeft, naar men ons mededeelt, zich genood zaakt gezien het baden aldaar te ver bieden, ter oorzake van het gedrag of de misdragingen van grootere jongens en meisjes en zelfs van ouderen Dat is jammer voor de kinderen. Landdag Brabantsch Studenten gilde. Te Baarle-Nassou en Baarle-Hertog zal morgen den landdag van het ii Vrouw gehouden worden. Er is een comité gevormd, waarvan de oud— Waalwijker Mr. A. Rubbens (die on langs promoveerde tot mr. in de rechten) het voorzitterschap bekleedt. Er is een speciaal blad uitgegeven, waarin een welkomstwoord aan de deelnemers, benevens het programma is opgenomen. Mr. Rubbens schreef voor dit nummer een interessant artikel „De Beide Baerle's". P.N.EM. Verschenen is het verslag der PNEM over het jaar 1930. In het algemeen overzicht wordt allereerst opgemerkt dat ook dit bedrijf niet aan den druk v. d. economischen crisis is ontkomen, hetgeen niet be hoeft te verwonderen, als men bedenkt dat het overgroote deel der productie aan de industrie wordt afgeleverd. Niettegenstaande dit zijn de resultaten ng over het boekjaar bevredigend. Uit het staatje betreffende productie en aflevering van stroom zien we dat de voortdurende snelle stijging der productie in de voorafgaande jaren thans tot staan is gekomen; zelfs was er dit jaar een kleine afname. Dit laatste behoeft echter geenszins te verontrusten, als men daarbij de zeer groote stijging in het vorige jaar in aanmerking neemt. In het jaar 1930 werden in 21 gemeenten of gehuchten, welke nog niet waren geëlectrificeerd, voor reke ning der maatschappij nieuwe laag spanningsnetten gebouwd, terwijl van ééne gemeente het net werd over genomen, Ook werden 21 nieuwe groot—afnemers geworven. In het hoofdstuk „Electriciteits— fabriek" zijn bijzonderheden vervat aangaande de nieuwe fabriek (Centrale 11), die inmiddels is gereed gekomen. De hoogste belasting der Centrale is opgetreden op 3 Januari, nl. 38.000 K.W. Het bovengrondsch net onderging in 1930 geen uitbreiding, voor de aansluiting der 45 nieuwe transforma torhuisjes moest 56 K.M, kabel gelegd worden Toegezegd wordt tariefsverlaging over de geheele linie. De toren van Woudrichem. Inzake de restauratie van den toren te Woudrichem deelt de „N, R, Crt." mede, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen aan het gemeentebestuur van Woudrichem heeft bericht dat hij zich kan vereenigen met het plan om de restauratie van den toren voorloopig stop te zetten, zoodra de bovenste geleiding daarvan geheel zal zijn voltooid, zoodat bij latere hervatting van het werk alleen een veel minder kostbare stelling be hoeft te worden opgericht om de onderste stelling van den toren. De minister heeft zich in beginsel bereid verklaard er toe mede te werken dat het rijk van het bedrag der verhooging ad f 14 000 boven het oorspronkelijke geraamd bedrag van f 38 000, welk eerstgemeld bedrag nog bij uitvoering van bovengemeld denkbeeld benoodlgd zal zijn, wederom 34/38 of in dezelfde verhouding van de oorspronkelijke subsidie tót de eerst geraamde kosten, voor zijn rekening neemt, met de be doeling de gelden op de rijksbegro tingen voor 1932 en 1933 uit te trekken. Wanneer thans ook de provincie Noordbrabant de aanvankelijk toege- kende,subsidie evenredig verhoogt, zal de restauratie van het eerste gedeelte van den toren kunnen worden vol tooid. Groote diefstal. DRUNEN. Hedennacht is alhier in gebroken irj het gemeentehuis en de pastorie. De dief(ven) hebben zich op beide plaatsen toegang verschaft door het opschuiven van een raam, hebben alles overhoop gehaald en wisten op 't raadhuis slechts een bedrag van f 33te vinden. In de Pastorie hebben ze een buit van f 5500.—, bestemd voor uitbetaling van den schoolbouw, gevonden en meegenomen. De politie heeft de zaak in onder zoek, doch mist tot op dit oogenblik van dedader(s) elk spoor.j Bij de j.l. gehouden vergadering in het Café J. Kerks van de O.L. Vr.- schutse ter bespreking, van de con tributie enz. traden nog vele leden toi de vereeniging' toe, zoodat het aantal van 17 is gestegen tot 23 met vier eereleden. SPRANG-CAPELLE (v.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags half 10 en des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier in den Dienst des Woords voor te gaan Ds J. Fok- kema. In de Geref. Kerk alhier zal a.s. Zondag des voormiddags halflOIees- dienst worden gehouden, terwijl des avonds half 6 Ds. J. C. Hagen hoopt op te treden. Een alhier passeerende vracht auto beiaden met kisten groenten voor de velling, verloor bij het indraaien in de Besoijenschesteeg een 10-tal kisten, waardoor zeer veel groenten op de straat terecht kwam, waardoor deze niet meer geschikt waren voor de veiling. Bl™ De Mij. Wegenbouw is dezer dagen, na op het Oosteinde het nog resteerende gedeelte van een betumen dekte hebben voorzien, alhier ook ge- .Ml I I I I I - A - AHN0IÖ81 TEL-17,3

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 9