Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ONTERFD Zaterdag 15 Augustus MARIA HEMELVAART NGODDBRABAWD l IffiïsSS FEUILLETOI1 is MOL den geheelen dag gesloten. NUMMER (54. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1931. 54e JAARGANG. Dit blad verschijnt W O E N SDAG en ZATEE D: A G. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50, Bij contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD GEMEENTERAAD. WASPIK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, gehouden op Vrijdag 7 Aug. nam. 6 uur. Voorzitter de Edelachtb. heer P. Dekkers, burgemeester. Afwezig de heer Ruitenberg. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. ingekomen stukken. Dankbetuiging van de plaatselijke afdeeling van den Vrljw. Landstorm voor de toegewezen subsidie. Verlaging electrtclteltstarleven. Van de PNEM is een schrijven ingekomen betreffende verlaging der tarieven voor stroomafname. Ter be vordering van een betere verlichting der openbare wegen wordt de prijs der straatverlichting belangrijk terug gebracht. Voor het garantiebedrag van 11620 mochten tot nog toe 3600 K.W. worden verbruikt. Dit laatste bedrag wordt nu verhoogd tot 5400 K.W., zoodat voor denzelfden prijs 50 pCt. meer stroom mag worden afgenomen. Mocht het verbruik nog boven deze hoeveelheid uitgaan, dan wordt het meerdere tegen een prijs van 7 cent per K W. in rekening gebracht. De heer Brokx zou het veel beter gevonden hebben, ir.dien men inplaats van meer licht te geven minder geld liet betalen. Wij hebben hier licht genoeg en bovendien krijgen we toch weer kosten wanneer we nieuwe lampen willen plaatsen. Spr. zou het veel beter gevonden hebben als men eenvoudig een reductie in den prijs toegestaan had. Hij vraagt B. en W. aan de PNEM wijziging tn dezen geest voor te stellen. Voorzitter. Ik zou dat niet doen, het is toch reeds een mooie stap vooruit van de maatschappij, om nu 't bedrijf goed gaat direct een verlaging te geven. Brokx. Ze mogen toch geen winst maken. Voorzitter. De maatschappij heeft reeds moeilijke jaren meegemaakt. Daarom zal men nu eerst een flinke reserve willen aanleggen. Brokx. Ik vind dit beleid van de maatschappij zeer goed en voorzichtig, maar ook de gemeente moet zorgen zoo voordeeiig mogelijk uit te zijn. Voorzitter. Wij hebben toch reeds een groot geluk gehad met den verkoop van ons distributienet. De PNEM heeft dit voor een zeer hoog bedrag over genomen en de gemeente heeft er een aardig voordeeltje bij gehad. In latere jaren heeft de maatschappij veel minder voor de overname van gemeentelijke netten betaald. Brokx. De overname van het net is een gewone transactie, waar teder zijn voordeel uit moet trachten te halen, maar hier betreft het een geheel ander geval, ik had veel liever gezien dat we een rechtstreeksche reductie hadden gehad inplaats van meer licht. Men moet het van den zakelijken kant bekpen. v. d. Rijken. Nu men een nieuwe centrale heeft bijgebouwd, kan men veel meer stroom opwekken dan men noodig heeft. Daarom heeft men deze nieuwe regeling natuurlp ingevoerd. Spr. is het met den heer Brokx eens. De heer Brokx zegt dat hij erprp opzou stellen indien B. en W.zouden trachten een wijziging in dezen geest te verkrijgen. De Voorzitter is wel bereid een schrijven te richten tot de PNEM, doch hij vreest dat dit geen resultaat zat opleveren, temeer daar deze ver laging voor alle gemeenten geldt. Hierna leest de Voorzitter een tweede schrijven van de PNEM voor waarin mededeeiing wordt gedaan van veria- Van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 39 Met wanhopige krachtsinspanning rukte zij aan de gesloten luiken, tot dat een er van eindelijk meegaf en slapte ze de kamer ginnen, juist op het oogenblik, dat de tweede periode van den orkaan in volle hevigheid het midden van de vallei bereikte. Als een zinneloos monster stortte de or kaan zich op het huis, dat zijn weg versperde. Met een woesten gil vloog Eulalie naar den muur, draaide met trillende vingers de schroef uit de losse plank en trok die weg. Ja, het kostbare stuk lag er nog. Ze trok'haar arm uit de holte terug het gele perkament had ze in de hand; zij monsterde met gretige oogen regel na regel, om te zien of het schrift nog leesbaar was. Maar het document had niets ge leden. Ze drukte het krampachtig legen haar borst, ze draaide zich °m en in dezelfde seconde trof de orkaan L'Opale, rukte het dak ai en deed de bungalow in elkaar stor ten, zooals een kind een huis omver gooit, dat het met steenen van een bouwdoos heeft gemaakt. Eulalie gaf geen geluid, de doods angst en de verbijstering snoerden haar keel toe. Ze liet zich plat op ging der tarieven voor licht en klein* krachtverbruik. De llchttarleven worden gebracht van 40 op 35 ct. per K.W. en de kleinkrachttarieven van 20 op 16 ct. Deze regeling staat den heer Brokx beter aan. Hij zou graag gezien hebben dat een dergelijke verlaging ook aan de gemeente voor de straatverlichting was toegestaan. De Voorzitter zegt dat de straat— verlichtingstarieven zijn verlaagd op verzoek van verschillende gemeenten die hun wegen niet voldoende konden verlichten. Alleen om te zorgen dat er in het belang der verkeersveiligheid een betere straatverlichting komt, wordt dit tarief gewijzigd. De heer Brokx is van oordeel dat men dit doel ook door een recht streeksche verlaging had kunnen be reiken. De Voorzitter merkt op dat dit voor de verschillende gemeenten afzonderlijk bezien zou moeten worden. Bovendien zal de gemeente wel degelijk minder de grond vallen, het perkament ge klemd in haar handen, die onder haar borst waren gevouwen. Zoo bleef ze liggen, machteloos, verlamd van ontzetting, tot het ineenstortende L'Opale haar begroef onder zijn puin hopen HOOFDSTUK XX. Direct nadat Digby het bericht van den ramp gelezen had, telegra feerde hij naar zijn plaatsvervanger op L'Opale om bericht, in hoeverre het huis en de plantage door den orkaan hadden geleden. Het telegram werd beantwoord door dr. Meillet, die mededeelde dat de juiste om vang van de schade nog niet bekend was. De doker verzocht hem verder dringend, om Engeland niet te ver laten, voordat hij zijn brief, die be langrijk nieuws bevatte, had ont vangen. Zouden zij iets ontdek t heb ben op L'Opale? vroeg Barbara pein zend. Zij zat op de leuning van Harrel's fauteuil en liet haar hoofd tegen zijn schouder rusten. Zij had den nog niets van hun verloving aan familieleden verteld, ofschoon hu: besluit vaststond om iedere eventu- eele oppositie te trotseeren. De ern stige schade, die zijn eigendommen m West-Indië hoogst waarschijnlijk geleden hadden, was oorzaak ge weest, dat hij een onderhoud met Lady Briant nog had uitgesteld tot hij definitief wist waar hij aan toe wTas. Barbara vroeg zich echter telkens af, of Lord Bryant iets vermoedde, want als hij naar hen keek, kwam er dikwijls een veelbeteekenende uit- hoeven te betalen. Tot nu toe mochten immers voor het bedrag van f1620 3600 K.W. worden verbruikt. Dit bedrag werd echter beduidend over schreden, zoodat nog f120 extra be taald moest worden. Nu men 't recht heeft voor f 1620 5400 K.W. Ie ge bruiken zal dus niets meer behoeven te worden btybetaald, terwijl bovendien nog meer licht mag verbruikt worden. De heer Smits acht het gewenscht om in Boven nog enkele lantaarns bij te plaatsen. De Voorzitter wil dit gaarne eens onderzoeker.. Qed. Staten deelden mede dat de rekening en verantwoording van den Vleeschkeuringsdienst te Raamsdonk, sluitende met een batig slot van f 1998.45, is in orde bevonden. De Voorzitter leest nog een uitvoerig schrijven voor van den Ned. R.K. Bond van Bouwpairoons. inzake de beslech ting van geschillen voortvloeiende uit aanbestedingen van openbare werken. Van Qed. Staten nog een schrijven inzake de Woningwet, en een goed keuring van de wijziging van het Burg. Armbestuur. Geloofsbrieven. 2. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde leden. De heeren Brokx. Schaapsmeerders en Verschure bevinden de stukken in orde en adviseeren tot toelating, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Gemeenterekening 1930. 3. Vaststelling gemeenterekening 1930. Namens de commissie van onderzoek zegt de heer Rekkers de rekening in orde te hebben bevonden. Spr. uit echter zijn misnoegen over het feit dat van de 3 commissieleden slechts één de stukken heeft ingezien, z.i. nog wel de ondeskundigste. De Voorzitter leest de cijfers der rekening voor en maakt op dat het nog niet dikwijls is voorgekomen dat de rekening in den gewonen dienst een batig slot opleverde, hetgeen thans wel het geval is. Een verblijdend teeken in dezen tijd. De cijfers zijn als volgt: Qewone Dienst: Ontvangsten f 69036 89 Uitgaven f 60188.76 Batig slot f 8848.13 Kapltaaldlenst Ontvangsten f 28992.73 Uitgaven f 28750 02 Batig slot t 242.71 De heer v. d. Rijken komt nog eens terug op hetgeen de heer Rekkers heeft gezegd. Hij zou willen voorstellen het nazien der rekening uit te stellen wanneer enkele leden der commissie afwezig zijn. De heer Rekkers zegt dat dit ook zijn tegenkant heeft, dan zouden de andere leden genoodzaakt worden tweemaal te komen. Waarom stuurt men niet tijdig een bericht van ver hindering. De heer Langerweri, medelid der drukking in zijn oogen, die van bij zondere sympathie scheen te betui gen. Kom Digby, zit nu niet zoo te tobben! zei Barbara opgewekt, terwijl zij met haar hand over zijn voorhoofd streek, waar zich weer rimpels ver toonden. Als je je alles zoo aantrekt dan gaan die rimpels nooit meer weg en dan ben je oud vóór je tijd jongen. Je moet de dingen niet alleen van den somberen kant bekijken; we hebben toch ook reden tot groote dankbaar heid, nu Kiddie en Ted zoo uitmun tend vooruitgaan. Bovendien wie weet wat voor goede berichten er van dr. Meillet komen. Misschien is er door dien orkaan op L.Opale wel een goud mijn of iets dergelijks aan den dag gekomen. Hij schrijft immers, dat hij belangrijk nieuws heeft. Een goudmijn? Dat kun je net denken. Het ecnige wat de storm ge daan heeft, is den heelen oogst ver nielen, om niet te spreken van het huis, klonk het pessimistisch. - Dan beginnen wij opnieuw, ver klaarde Barbara energiek. De liefde en het vertrouwen dat uil haar oogen straalde, deden hem een oogenblik al zijn zorgen vergeten. Hij trok haar naar zich toe en vlijde haar hoofd tegen zijn borst. In ieder geval Babs, fluisterde hij, voor jou zal ik een veilig huis houwen. Maar heusch lieveling, ik kan het nóg niet gelooven! Wat niet? Dat je zóóveel van mij houdt, dat zelfs deze nieuwe tegenslag geen verandering brengt in je gevoelens en je vertrouwen. -Digby, vind je zelf niet, dat het een raar soort liefde zou zijn, wan neer ik alleen van je hield, als de dingen je meeliepen, antwoordde zij op een toon van liefdevol verwijt. Juist in moeilijke omstandigheden blijkt eerst recht wat de liefde van een mensch waard is. Wat dr. Meillet ook schrijft, je hoeft nooit bang te zijn, dat dat ook in het minst invloed zou kunnen hebben op nr'n liefde voor- jou. Zoolang je maar van mij houdt, kan het mij niet schelen, of wij mis schien lang zouden moeten wachten. En schertsend voegde zij er aan toe; Als je maar weet Digby, dat wij in onze familie vroeg grijs worden. Kijk maar eens naar Noël! Al had je haar al de kleuren van den regenboog, plaagde Digby terug, hoewel met een klank van ernst in zijn stem, voor mij zou je altijd de liefste en de mooiste blijven. Eindelijk kwam dr. Meillet's brief. Met handen, die trilden van spanning, scheurde Digby het couvert open en haalde er behalve den brief van zijn ouden vriend, een vergeeld stuk per kament uit. Ongeduldig vouwde hij het stuk open en met onuitsprekelijke verba zing staarde hij naar het kriebelige schrift. Het was blijkbaar een offici eel document. Wat ter wereld.riep hij uit en hield toen zóó plotseling op, dat Barbara naast hem kwam staan, om j le zien wat voor bericht hij toch wel had gekregen. j Laatste wilsbeschikking van Ian l Harrel, las ze langzaam en toen riep I ze opgetogen: dat beteekent County I Gates J Ja, antwoordde Digby als in een droom. Samen lazen zij het testament door, waarin de vroegere bewoner van L'Opale, het Engelsche landgoed, dat hij op zoo zonderlinge en onverwachte wijze had geërfd, wederom vermaakte aan den zoon van den erflater, dus aan Digby. Het was kort voor lan Harrel's vertrek naar Engeland, na dat de tijding van de erfenis hem had bereikt, opgesteld in tegenwoordig heid van een notaris uit Port Gramas en voor zoover zij konden zien, vol komen in orde. Een der getuigen, die het stuk hadden mede-onderteekend, was de oude Jacob. Toen het bijna tot hun volle beset was doorgedrongen, dat Digby thans eigenaar van County Gates was err niets een spoedig huwelijk meer in den weg stond, begonnen zij den brief van dr. Meillet te lezen. Deze was in het Fransch en bevatte een nauwkeu rige beschrijving van den orkaan en van de totale verwoesting van L'Opa le.... van zijn huis cn van het te velde staande gewas. L'Opale is één groote ruïne, schreef de dokter. Maar hel kan ei genaardig loopen in de wereld en ik hoop, dat de storm voor jou een wel daad zal blijken en dat het hierbij in gesloten stuk je niet alleen hel ver lies van L'Opale zal vergoeden, nraar je zelfs nog grooter voorspoed en ge luk zal brengen. Ik heb het doorgele zen, omdat ik, tengevolge van de om standigheden, waarin het gevonden werd, niet wist, aan wien het toebe hoorde. (Wordt vervolgd.) De Echo van het Zuiden, Waalwtjkschc en Langstraatsche M&ATSCMAPpy VAM VERZEKER)MG OP MET LEVEM

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1