S Toegewijd aan Handel»Industrie en Gemeentebelangen. inssïS KAREL DE MOL. 9(1 .MGÖDDBPABAND beleg Uw gelden Winkelnieuws. Voor. HEERENBAAI voor zaken jdt. ™t spt, 3g veel a voori spreekt a maxi! ie nog 'graten *e orna® °lgens nog te 1 alleen e volgen an iets rtswij; riet bei 54e JAARGANG. ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1931. ichen rich an rekei ng van lkomen T. kon emmem sig stek?| Met lil ige ste® uit voot de heet! het Ht lien hot delijk oil lering, TER EN. - Ter ;evoerd: 862 mt en, alveren, n of lam of 1 :n 25-4I tieren 1\- kalvettt -62 ct. mager 365, sti i achtpaa tere kat talveren -355, pii -210, hi eek. risdags burei i 10 eer Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco p. post door 't geheele rijk 1.40. DIT nummer BESTAAT UIT DRIE BLADEN. EERSTE BLAD Van geachte zijde verzoekt men ons JL n .iit n« overname van t volgende uit .De Gezagscrisis. STORMTEEKENEN. Weest op uw hoedel Het klonk ongelooflijk, maar toch ichfint het waar te zijn. Toen het slachtoffer van de huur- Aeustaklng te Rotterdam begraven Weid, is aan de communistische rood- /ronters toegestaan, althans de gele genheid gegeven, ter bewaking van de orde den weg. die de begrafenisstoet ion nemen, af te zetten. Van deze irontstrtjders traden er ongeveer 10 in uniform op. De fungeerend hoofd commissaris van politie in Rotterdam vindt dat echter niet zoo erg, want blijkens een Ingezonden stuk tn de Nieuwe Rotter- damsche Courant, Avondblad 12 Aug., van zijn hand deden zij z.i. daarbij hetzelfde, wat padvinders en z.g. orde commissarissen bij andere gelegenheden ook wei doen. En deze waarnemend hoofd-commissaris van politie voegt ern.b, nog aan toe, dat de orde- bewaking niet door de politie uit han den was gegeven, wfll er een aantal agenten en inspecteurs in burgerklee- ding dienst deden. Een mooi ding Inderdaad zulk een anoniem optreden van het gezag 1 Het is ongelooflijk. En het toont toch wei aan, hoever de gezagscrisis is voortgeschreden, hoe men hier kan spreken van een aardafschuiving, van eenland-slide", gelflk Winston Chur chill dat noemt. Begrijpen de autoriteiten in Rotter dam niet, waar het hier om gaat Voelen zij dan niet, dat hier de publieke ordebewaking, welke aan het wettig gezag toevalt en van welker uitoefening dit gezag den plicht heeft, in handen kwam van particulieren En dat zulks nog dubbel verergerd wordt, nu hier officieel erkend zijn geworden die particuliere organen, dien het te doen Is om onzen staat en onze cultuur te wnletlgen, namelijk de roode front strijders Begrijpt de fungeerend hoofd commissaris, van politie dan niet, dat de vergelijking met padvinders in geenen deele opgaat Heeft hij ook niet gelezen, dat deze zelfde roode strijders in Duitschtand een moordcentrale tegen de politie hebben gemaakt? Het zou niet voor den eersten keer zijn, dat de hoofd-autoriteiten in Rot terdam van het hooge standpunt van het gezag afschuiven. Van de Novem- her-gebeurtenissen in 1918 wordt ook verhaald, dat de toenmaiige burge meester van Rotterdam bereid was, om het gezag uit handen te geven aan de revolutionair gezinden. Indien inderdaad de medegedeelde 'eiten waar zijn, dan zijn zij onge looflijk en een groote schande. Van 1918 gesproken. De Nederlander van 10 Aug. jl. wijst er op, dat het RK. Werkliedenverbond tn September I- vóór de opening van de Staten— Qeneraal een .demonstratief" con gres met het oog op den ernst van den nationalen en internationalen toe stand belegt. Nu heeft de heer de Bruyn, als voorzitter van een organisatie met meer pan 150.000 R.K, arbeiders aan de (RK. pers een conferentie toegestaan, aarin hij het volgende zegt: „Duitschland staat voor een cata strophe en indien dit land ineen UITGAVE: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. Het is mogelijk Voor weinig geld Goed gekleed te gaan, Doch dan allen bij MOL. gend bolsjewisme, waarvan ieder het anti godsdienstige drijven merkt, een echt-katholiek leider tot echt-katho- lieke arbeiders moest zeggen „wat er ook gebeure, dat nooit!" omdat, wan- neer het om het geloof gaat, alles ge duld dient te worden,eerdatgemeene zaak met den vijand wordt gemaakt. mocht storten, zullen de gevolgen voor Europa niet te overzien zijn. En indien dit gebeurt, zal Neder land, politiek gesproken, dan in zijn huldigen toestand zijn te handhaven Ook de mentaliteit van 't Neder- landsche volk is aangetast door armoede, werkloosheid en slechte loontoestanden en het gevaar is dan ook heelemaal niet denkbeeidig.dat bij een poging tot omwenteling ook ons volk door zijn leiders niet meer teruggehouden zal kunnen worden, Een poging als in 1918 gedaan zou zich kunnen herhalen. Door zeer velen ;ts de eer opge- eischt, dat zij in dien tijd de revo lutie hebben doen keeren, maar zeker is het toch wel, dat voor 80 pCt. aan de katholieke arbeiders te dan ken was, dat Nederland voor de revolutie is gespaard gebleven. Maar thans, nu zich bij zeer velen de ge dachte heeft vastgezet: „Watkan 't ons schelen? Wij hebben niets te verliezen dan onze armoede", nu is het gevaar niet denkbeeldig, dat men op een gegeven oogenbiik naar alles zal grijpen, waarvan men ook maar kan denken, dat het verbetering in de ellende zal brengen." Daartegenover stellen w|j het inter- vieuw van den Directeur-Generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg, aan de Maasbode, die bij den algemeenen toestand, waarin hij geen sprankje licht ziet, constateert, dat wij op een zeer hoog peii leven en dan voortgaat „In geen land worden hooger eischen gesteld aan woning, kleeding en voe ding Nu de groothandelsprijzen zijn gedaald, de vraag naar tal van waren desondanks gering blijft, is de waarde van den arbeid verminderd. Dit feit negeeren maakt Nederlandschen arbeid (via het product) onverkoopbaar. Wij moeten, helaas! naar een lager niveau. Het is moeilijk, maar de werkloosheid is een veei en veel grooter kwaad dan alle andere verslechtering op sociaal terrein. Ik ban liever de werkloosheid uit, dan dat heel Twente drie of vier dagen per week werkt. Men derft daar tot 30 pCt. van het loon, Wie zal dan nog over lOpCt. loonsverlaging kla gen?" Ja, inderdaad men beseft in ons verzadigd land niet, hoe goed w]j het nog hebben in vergelijking met het buitenland en wQ waardeeren niet wat wij bezitten. En daarom wordt hier met onze nationale waarden gespeeld, met welk spel de heer de Bruyn ook mededoet. Wanneer in den heer de Bruyn niet een verantwoordelijk leider ware te zien, dan zouden wij zijne woorden opvatten als een voorwaardelijke op ruiing tegen onze staatsinstellingen. Wij willen dit niet doen en uit zijne houding slechts concludeeren, dat ook tot in deze kringen het défaitisme is doorgedrongen. Want wij kunnen niet aannemen, dat een R.K. arbeiderslelder tegen een R K. premier en een R.K. Minister van Arbeid, zij het dan ook langs een omweg, revolutionaire be dreigingen uit. Maar ook in het tweede geval is die houding ons onbegrijpelijk en zeggen wij De Nederlander na, c!at nu het gaat om het van het Oosten drei- Stormteekenen. Wij zijn overtuigd, dat wij door zeer moeilijke tijden heen zuilen gaan, waarbij al ons geloof en ai onze moed, al ons weerstandsvermogen in't geding zullen kunnen moeten komen om „door" te „halen". Wanneer wij die eigenschappen niet vertoonen, dan kan het einde komen. Eik revolutionair gebeuren is geslaagd, omdat de tegenpartij niet meer geloof had in haar taak, in haar roeping. Dit nu hebben wij wèi. Wij hebben de taak en de roeping te volvoeren, die de nationale gedachte ons oplegt. In andere landen kan die taak een andere zijn. al vergu'st men uit de rustige verte wel de uitingen daarvan. Moge God verhoeden, dat 't zwarte noodlot ons land treft, maar wanneer onverhoopt die rust ui ons land eens ten einde zou ztjn. wat zou dan van onze nationale gedachte geëlscht wor- den? Toch ook daden. De stormteekenen zijn er. Mitsdien de stormbal geheschenWeest op uw hoede, op uw post en bereid. Zoo moge het klinken tot alle Vaderlanders. Pr(js der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Bü contract flink rabat. Reclames 40 cent per regel. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. niet„3i-iesche Heerenbaai"maan ECHTE FRIESCHf; juist door Remarque's boek gereali seerd Hebben de citaten uit zijn werk velen onzer niet tot het teekenen van het petitionnement voor algemeene ontwapening geleid? En dan toch zou als het moest, die man zeltweer naar de wapens grijpen? ja, ais het moest Men kan van Remarque's oprechte vredesgezindheid overtuigd wezen anders zou hij niet zoo over den oorlog hebben kunnen schrijven. De meeste menschen houden er, gelukkig, niet van om anderen pijn te doen, te dooden. Maar als we straks worden aangevallen door 'n booswicht, die ons dreigtje geld ot je leven en we ideaal moet een bezieling worden van alle beschaafd heetende volkeren. Dan zullen er geen aanvallers meer zijn en kunnen dus ook de verdedigers thuis blijven. En de eenzijdige ontwapenaars behoeven de kracht hunner idealen niet aan de werkelijkheid te toetsen. a - Het bieden van weerstand, waar dat noodig is, zit ons, Nederlanders, anders geweldig in het bloed. Dat bewijst de herrijzing van ons Paviljoen in Vin- cennes. AI hebben we wel eens ge mopperd over de geheimzinnigheid van het Tentoonstellingscomité en derzelver weinige geneigdheid om open kaart te spelen over de gevolgen van den brand, toch is het een mooi staaltje van energie om zich zoo spoe dig over zijn rampspoeden heen te zetten. .18-43 in Moi*S soliede en concurreerende artikelen. Beter bij Mol gebracht dan bij den dokter. Voordeelige prijzengezellig winkelenprettige vakkundige bediening. Koopen is bij ons een genoegen. lederen middag en avondRADIO CONCERT. ONS WEEKPRAATJE. Erich Maria Remarque, de bekende schrijver van 't grootsche antioorlogs- werk „lm Westen nlchts Neues", heeft vele van zijn enthousiaste bewonde raars lichtelijk verbaasd, anderen ont stemd en 'n enkeling tot .doffe woede" gebracht. En dat alles in verband met het antwoord, dat hij aan het Fransche blad L'Oeuvre" zond, op een enquête vraag. of de Duitsche oud-strijders weder ten oorlog zouden trekken, indien er nieuwe strijd tusschen de volkeren zou ontbranden. Remarque schreef om.: .De oorlog is voor mij de meest „vdlmaakte negatie van het leven .geweest, de wreedste vorm van „den dood, van het niet-Ieven, waar tegen ik me verplicht heb gevoeld „te reageeren. Doch ik ben geen „politieke ideoloog. Indien vandaag „vijandelijke legers Westphalen zou- „den binnendringen, zal ik morgen .opnieuw soldaat worden. Ik ben „een vredelievend man, maar geen „pacifist". Het valt niet te ontkennen, dat zulk antwoord wel eenige oogenblikken tot verbazing stemt. Immers, hebben wij die den oorlog niet hebben meege maakt, ons dezer verschrikkingen niet zouden dan de kans krijgen om den kerel 'n tik op zijn hoofd te geven Wat de vredesbeweging betreft, onderscheiden we Qveraars voor alge meene en gelijktijdige ontwapening, en daarnaast menschen, die óók, ja aller eerst eenzijdige, eigen ontwapening propageeren. De laatste zijn zeer zeker beste brave menschen, uitnemende idealisten. Maar wat de gezindheid voor den vrede betreft, doen de eer sten voor de taatsten niet onder ai zijn ze vóór alles realisten Het is heel mooi om te prediken; zelfs at vallen ze ons aan, doen we toch niets terug, verzetten we ons niet, maar zal zulke ideologie tegen de nuchtere zakelijkheid van de pracitjk opgewassen blijken? Zal, ais het er op aankomt, de natuur haar rechten niet boven de teer laten gelden? We vreezen van wel en Re marque komt er rond voor uit, dat hij hoezeer hij den vrede ook mint met hen naar de wapenen zal grijpen, die worden aangevallen. Hij is er ons niet minder om. Wij gelooven zelfs niet, dat degenen, die nu in „doffe woede" over Remar que's woorden neerzitten, anders zuilen handelen, als het er op.aan komt. Elke oorlog gaat met bedreigingen en bruut geweld gepaard. En hu reeds te zeggen, dat men in geen geval tegenweer zou bieden, al komen vijandelijke legers 't land binnen, al zouden ze hier onze landgenooten, onze families, onze ge zinnen, de eer der onzen bedreigen, dat lijkt een miskenning der realiteit, een miskenning van het karakter, dat we toch heusch wel bezitten. Daarom behoeft onze vredesactie nog geenszins te verslappenintegen deel, ons gevoel voor realiteit moet ze nog versterken; we moeten ze dragen tot ver over de grenzen. Het vredes- Wij zitten nooit bij de pakken neer 1 Daar hebben we bijv. dezen vacantie- tijd. We worden getreiterd met stormen en regens, maar treuren we Vast niet. We kijken de krant na. waar de beste anthraciet is te krijgen en waar een goede kachel, bestellen vlug het een en ander en zitten malkaar dan wfls te maken, dat een winteravond wat gezellig is. Vooral in Augustus! BINNENLAND. De rijksmiddelen in Juli. De opbrengst der rijksmiddelen heeft over Juli j.I. f 36 694.281 bedra gen tegen f 41.778 091 in Juli 1930. Ze is thans ruim 5 millioen minder. De grondbelasting bracht ongeveer f 2.150 000 minder op, de personeele belasting f 3.200.000, de invoerrechten 3 ton, de geslachtsaccijns 1 '/a ton, de gedistilleerdaccyns ruim 7ton, de bieraccijns 1 ton, de suikeraccijns bijna een half millioen, de zegelrechten bijna 2llt ton, de registratierechten bijna 3'/i ton. De dividend- en tantièmebelasting gaf f 1.200.000 meer, de tabaksaccijns ongeveer 4 ton, de successierechten een half millioen meer. De overige middelen brachten even veel op, w.o. de inkomstenbelasting. De a.s. Staatsbegrooting. De Haagsche correspondent van het Hdbl. meldt o.a. Bij de regeering heeft het voorne men bestaan, de salarissen der amb tenaren te verlagen, waarbij bezuini ging als doel voor oogen stond. Mi nister de Geer heeft zeer lang weten staande te houden, dat salarisverlaging noodzakelijk was, teneinde de groeiende lasten van de begrooting te vermin- aalwyMe en Langstraatsehe Courant U Z MAATSCHAPPy VAN VERZEKERING OP MET LEVEN Soliede Geldbelegging

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 1