u r^J CREME> js 66. Zaterdag 22 Aug. '31. 54e Jrg. tweede blad. BUITENLAND. Een niet-aanvalspact tusschen Frankrijk en Rusland De Parijsche editie van de „New- j York Herald" maakt melding van het gerucht, volgens hetwelk Frankrijk en sovjet-Rusland te Parijs een niet- aanvalspact hebben geteelcend waarbij beide landen zich verplichten tot strikte neutraliteit, indien een niet geprovoceerde aanval van de zijde van een derde mogendheid zou plaats hebben. Hongaarsche regeering afgetreden. Het Hongaarsche Tielegraaf-agent- schap meldt: In den Woensdag ge houden ministerraad heeft de regee ring zich grondig bezig gehouden met den algemeenen toestand. Zij heeft besloten met het oog op de veranderde omstandigheden haar ontslag te ne men. Kerkvervolging in Span jet De arrestatie van den vicaris van Victoria, gevolgd door den herderlij ken zendbrief, geteekend door alle Spaansche prelaten, schijnt aan de kwestie van de betrekkingen met de kerk een nieuwe wending gegeven te hebben. Naar verluidt, heeft de regeering een commissie aangewezen, bestaande uit Zamora, Leroux en Los Rios, die uit de volgende mogelijkheden moet kiezen: Of over te gaan tot een offi cieel protest bij het Vaticaan door bemiddeling van den apostolischen nuntius, of eenvoudig weg met het Vaticaan te breken. De commissie is zonder onderbreking bijeen. De regeering zou besloten hebben tegenover de geestelijkheid te hande len, zooals zij tegenover alle vijanden van het regiem doet. De Britsche bezuiniging. Hoewel de definitieve voorstellen van de bezuinigingscommissie van 't kabinet nog niet bekend zijn, ver luidt, dat deze eerltomen op de invoe ring van een algemeen invoerrecht van 10 pCt. tot aflossing van de staatsschuld, een belasting op obli gaties, een verhooging van de bijdra gen van de verzekering tegen de werk loosheid en een vrijwillige conversie der oorlogsleeningen. In Downingstreet wordt verklaard cfat de Voorspellingen, die gepubli ceerd zijn aangaande de beslissing der bezuinigingscommissie over een recht -van 10 pCt. op den invoer van buitenlandsche gefabriceerde goede ren, niets dan speculaties zijn. Communisme in Azië. Na de Bolsjewistische omkeer in Rusland, heeft dit land, dat tevoren meer op het Westen was ingesteld zich meer en meer in het Oosten ge oriënteerd en is het inplaats van de Europeesche eerder een Aziatische macht geworden. In heel het uitgestrek te Aziatische gebied heeft het Sovjet bewind connecties weten aan te knoo- pen en een geweldige communistische propaganda-aciie is daar op touw gezet, die op verschillende punten reeds zeer diep heeft doorgewerkt. Speciaal in China heeft zich reeds een sterke com munistische macht gevestigd, die zich den iaatsten tijd geducht roert en waarmede de Centrale Chineesche re- geerings handen vol werk heeft. Voor enkele dagen wist men in Shanghai, in de internationale neder zetting, een groote communistische propaganda centrale te ontdekken, van waaruit de actie in heel Zuid—Oost— Azië tot zelfs in onze Oost gevoerd werd. Aan deze ontdekking wordt groote beteekenis gehecht en een geheele reeks van revoluties zou erdoor voor. komen zijn. Voorloopig is dus een groot gevaar afgewend, maar deze ontdekking geeft toch weer eens opnieuw aanleiding de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Verre Oosten met vrees tegemoet te zien. Immers al heeft men de centrale voor verdere propaganda onschadelijk gemaakt, de kiem in het volk is reeds gelegd en zoover doorgevreten dat het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zal zijn een verdere doorwerking te voor- Zonder schriftelijke toestemming is eenige overname uit deze rubriek verboden. DE WONDERREIS VAN KNIP EN KNAP. Steeds harder sloeg hp om zich heen, Uit angst voor wat hij zag. Daar in dat bosch terwijl zijn vriend, Gerust te slapen lag. Maar plotseling werd die nu gewekt, Door het leven, dat Knip maakte, Die niet zooals hij dacht, de slang, Maar het hoofd van Knap nu raakte. Knap maakte zich geweldig boos, Greep in 't donker rond. .Knip" riep hij, wordt toch wakker, Houd op met slaan, terstond. Zeg, ben je razend, heb ik jou, Daarvoor nu meegenomen .Ach Knap", zei Knip, ik lag daar toch Zoo vreeselljk te droomen. Waar zijn wetoch nog in de kist. 'k Lig nog van angst te beven, Och Knap, och, waren we toch maar, Stil aan den wal gebleven." .Houd op", zei Knap nu op zijn beurt, „Begin je weer te zeuren. Dat ik ook zoo'n sukkel meenam, 't Zal nooit my weer gebeuren. Houd nu maar op, 'k ben toch al bang Dat men ons hier ontdekt, En dat men aar. den wal ons brengt, Voordat de boot vertrekt." Knap wist niet, dat 't schip al vroeg, De haven had verlaten. Hij merkte 't pas, toen hij op het dek Twee mannen hoorde praten. „We zyn gelukkig" sprak er een, Alweer in volle zee. Ik voel my aan den vasten wal, Nooit prettig en tevree. Hier op het schip, hier ben ik thuis, k Vind hier mijn lust en leven". Knap was het hiermee eens, Knip Dacht, och, was 'k maar thuis gebleven. (Wordt vervolgd). komen. Men moet aan een gebeurtenis als deze, al wordt daardoor een on- mlddeliyk gevaar afgewend niet al te veel beteekenis hechten, het groote gevaar blijft bestaan, dat in Azië binnen afzienbaren tijd een beslissende om keer plaats heeft. En het zou in de eerste plaats Europa zyn dat hiervan de gevolgen te dragen zou hebben. Communistisch complot in Azië. De activiteit der autoriteiten in de buitenlandsche concessie Shanghai heeft wellicht heel het Verre Oosten behoed voor de dreigende revolutie, Men is er n.l. in geslaagd, een groote communistische propaganda— centrale op het spoor te komen, die haar vertakkingen heeft over heel Azië en het gebied van den Stillen Oceaan. Uit de in beslag genomen docu menten blijkt de uitgestrektheid van het bewerkte gebied Uit de kasboeken is voorts gebleken, dat alléén de laatste paar maanden de som van 8000 p st, is besteed aan propagandistische doeleinden. Zoowel in Chineesche als in inter nationale kringen hecht men groote beteekenis aan den inval In de com munistische propaganda centrale. Uit de in beslag genomen archieven zou gebleken zyn, dat deze centrale in directe verbinding stond met revolu» tionnaire organisaties in Japan, op de Philippljnen, in Indo—China, in de Maleische Staten, in Burma en in Nederlandsch Oost—Indië. Voorts zou gebleken zyn, dat men bezig was po gingen in het werk te stellen om in contact te komen met de Indische vakvereenigingen. De 10 procent tarief heffing in Engeland. In de gisteren gehouden kabinets zitting, waaraan alle 2i minis ers deel namen, werd ten aanzien van de meeste bezuinigingsvoorstellen in prin cipe volledige overeenstemming be reikt. Over het voorstel om op den invoer van een groot aantal waren een tarief van 10 procent te htffen kon geen overeenstemming worden bereikt omdat sommige ministers van meening waren, dat deze maatregel vergaande gevolgen zou kunnen heb- niets gezegd, 's Morgens al heel vroeg werd ons Lienije, die nu al vqf jaar was, wakker, wipte haar bed uit en liep naar de slaapkamer van vader en moeder om ze wakker te maken. Eerst werd zy door haar moeder en toen door haar vader gefeliciteerd en ge knuffeld en toen werd het een stoei party van belang. Maar ten slotte werd het tijd om te gaan ontbijten. Lientje liep naar de huiskamer maar wat zij daar zag was zoo prachtig, dat zij een gilletje gaf van blijdschap Want daar stond een heel groot poppenhuis, nog grooter dan zij zelf was. En zoo prach tig ingericht. Dat had vader heelemaal zelf gemaakt, getimmerd, geverfd, be hangen, terwyi moeder voor de aan kleeding had gezorgd. Hei huis bestond uit vier kamers .Net als bij echte menschen". zei Lientje. Er waren boven Moedertje spelen. Lientje's vader was al een heelen tyd 's avonds na het eten naar de schuur in den tuin gegaan, van waaruit na enkele oogenblikken heel geheim, zinnig het geluid klonk van gehamer en getimmer. Lientje, die graag naar het knutselen van haar vader keek, mocht niet mee naar de schuur en ook overdag, als vader er niet was, kon zy niet zien, wat hy aan het maken was, omdat de deur dan op slot was. Zy werd natuuriyk hoe langer hoe nieuwsgieriger, zooals een meisje van vier jaar kan zyn. Na een paar weken ging vader nog steeds naar de schuur, maar nu hoorde zij niets meer. Moeder deed al even geheimzinnig als vader, zoodat Lientje op het laatst haar ver driet vertelde aan Loekie, haar dikste vriendin, die juist vyf jaar was ge worden. Toen kwam de verjaardag van Lientje. Moeder vroeg een paar dagen van te voren wat zy graag wilde hebben, waarop Lientje antwoordde dat zij graag een fornuisje of een piano of een poppenwaschtafel wilde hebben. Moeder had eens gelachen en verder twee slaapkamers en beneden een huiskamer en een salon. In de salon stond een piano, waar Lientje heusch op kon spelen en in de slaapkamer stond een prachtige waschtafel met een heel waschstel er op. O, zij kwam niet uitgekeken, 's Middags mocht Loekie komen spelen en ook Dodo, een klein meisje, dat naast Lienije woonde en die over een maand vier jaar werd. Maar Dodo was heel wijs voor haar leeftijd en kon heel lief met Lientje en Loekie meespelen. Dodo bracht haar lievelingsbeer mee, waar ze onafscheideiyk van was. Lientje liet haar vriendinnen natuurlijk dadelijk het poppenhuis zien en bewonderen. Dodo liet van pure verwondering haar beer vallen, juist voor een van de ramen, zoodat het net was, alsof hy mee genoot en naar binnren stond te gluren. Nu werden de verschillende poppen te voorschyn gehaald en met hun drietjes gingen zij „moedertje" spelen. Zij deden net alsof zij met hun kinderen by elkaar op visite kwamen en een kopje thee bleven drinken, Lientje had ook een serviesje, dat had ben. Naar verluidt zou de kanselier van de schatkist Snowden als princi pieel vrijhandelaar zich tegen dezen maatregel hebben verzet. De minister van handel zou zich echter voor den byzonderen druk der omstandigheden hebben gebogen. Henderson als lid der bezuinigings—commissie geeft de voorkeur aan het kleinere kwaad van een douanetarief boven een beperking van de sociale maatregelen. De be slissing zal daarvan grootendeels af hangen van de houding zoowel van de oppositie als van de vakvereeni gingen en van de Labourparfij zelf, die heden hun voorstellen zullen for muleeren. Aangezien van de oppo sitiepartijen veel tegenstand te wachten is, kan men vermoedeiyk vandaag nog niet op een beslissing rekenen, aan gezien de Generale Raad van het vak- vereenigingscongres zich ongetwyfeld nog niet zal vastleggen, doch de door dezen Raad in te dienen voorstellen eerst zal willen voorleggen aan het congres der vakvereenigingen, dat op 7 September a.s. te Bristol byeenkomt. Fascisme en Kerk Naar de Romeinsche correspondent van de „Daily Express" aan zyn blad meldt, verneemt hij uit hooge Vati— caansche kringen, dat tusschen het Vaticaan en den fascistischen staat een overeenstemming is bereikt, waar door aan het langdurig en pijnlijk conflict, waarin beide partijen elkaar beschuidigèn van schending van het verdrag van Lateranen, een einde wordt gemaakt. Binnen enkele dagen zou deze over eenstemming officieel worden bekend gemaakt. Het is nog niet mogelijk, nadere bijzonderheden over de bereikte over eenkomst mede te deelen Naar ver nomen wordt, is echter geheel en al voldaan aan den eisch van het Vaticaan, dat de Italiaansche staat de bepalingen van het verdrag van Lateranen niet alleen naar de letter maar ook naar den geest zal naleven. Weer staking In het Noord—Fransche lextielgebled. In het textielgebied in Noord Frankrijk zijn in het begin van deze week opnieuw looncor flicten tusschen arbeiders en werkgevers ontstaan. De 0 voor huidverfraaiing <j zy verleden jaar op haar verjaardag gekregen, maar daar was nog niet een enkel kopje van gebroken, omdat zij er altijd heel voorzichtig mee om ging. Van haar moeder had zy thee, suiker en melk gekregen en ook koekjes in haar trommeltje, terwyi een heeriyke tompous dienst deed als een groote verjaardagstaart voor de poppen, hoe wel die natuurlijk in de maag van de diverse moeders terecht kwam. Na de theevisite mochten de kinderen biyven logeeren, die in de mooie logeerkamers werden gebracht. Eerst natuurlijk netjes haar gezicht en handjes gewasschen, uitgekleed en daarna in bed gestopt. Ziezoo, nu hadden de moeders ten minste even hun handen vry en zij gingen naar de salon, waar de piano stond. Ieder op haar beurt speelde een paar stukjes, totdat de moeder van Lienije kwam zeggen, dat de vriendin nen weer naar huis moesten. Ach, wat was die middag omgevlogen! Loekie en Dodo vonden het poppenhuis zoo heeriyk om te spelen dat zy Lientje beloofden vooriaan iederen middag by haar op theevisite te komen, als zij maar eventjes konden. En werkeiyk een heelen tijd lang kwamen de vrien dinnen iederen dag met Lientje spelen. Nu Is onze Lientje al op school, maar 's Woensdags en Zaterdagsmiddags is het toch nog altijd het liefste spelletje van Lientje, Loekie en Dodo om met het poppenhuis te spelen. werkgevers in verscnillende districten hebben het voornemen te kennen ge geven nieuwe loonsverlagingen in te voeren, doch zy stuiten hierby op groot verzet by de arbeiders. Op ver schillende plaatsen zyn eenige honder- den arbeiders in staking getreden. De werkgeversvereniging heeft besloten haar arbitragecommissie byeen te roe. pen om met de vakvereeniging te onderhandelen. Ons blad kan 's Woensdags en Zaterdags aan ons bureau worden afgehaald h 10 cent per week. Chicago bijna failliet. De burgemeester van Chicago heeft voorspeld, dat het stadhuis zal moeten worden gesloten, tenzij de wetgevende macht hem aan fondsen helpt. Voor 20000 ambtenaren en beambten der gemeente bestaat het gevaar dat zij in de naaste toekomst hun salaris niet uitbetaald zullen krijgen. De laatste betaling zal op l Sept. geschieden. Verlaging van de oorlogsschulden. Het „Journal of Commerce" meldt, dat volgens inlichtingen uit goedinge- lichte Wallstreetkringen de regeering der Vereenigde Staten voorbereidingen treft met betrekking tot een verlaging der oorlogschulden en herstelbetaling gen. De mogelijkheid beslaat, dat de Vereenigde Staten het initiatief zullen nemen voor een intergeallieerde over eenkomst door een herziening der thans van kracht zynde schuldenrege lingen, waarby meer zal worden gelet op de huidige betallngscapaciteit der voormalige geallieerde staten, op basis van den gewijzigden economischen toestand der wereld. Daar Groot— Brittannië het meest betaalt, zal in de eerste plaats de rente een verlaging ondergaan. Naar verluidt zou het totaal der aan De slak als speelkameraadje. Een kleine jongen kreeg 's middags altijd een bordje broodpap. Hy at dit netjes op tot er nog een paar lepels vol over waren. Dan nam hij zijn bordje op, liep er mee naar een gras- veldje, ging daar rustig zitten en at zyn bordje verder leeg, ondertusschen druk pratende met iets dat in hei gras was. Zyn moeder had dit al een paar dagen achter elkaar gezien en gedacht dat het een of ander dier was, doch wist heelemaal niet wat voor een soort. Daarom besloot zy eens te kyken en toen haar jongen 's middags weer met zyn bordje naar den tuin ging en druk bezig was, sloop zy stil naar hem toe en zag tot haar ontzetting dat et een dikke vette slak voor hem lag. Iederen keer gaf hij het dier een druppeltje van de pap. wat deze gul- sig opat. Maar als de kleine jongen wat te lang praatte en het duurde de slak te lang, voor hy weer wat kreeg, dan kroop hy naar voren. Kwam hy te dicht bii het kind, dan joeg deze hem met zijn lepel een eindje terug waarna hy met dezelfde lepel zyn pap verder at en de slak weer een drup peltje gaf. Zoo ging het door, tot dat zijn bordje leeg was. De laatste druppel was wat grooter. Daarna vertelde hy hem dat het op was en dat hij vandaag niets meer kreeg en kwam weer naar bin- rnc<t,t een vra HEI ZEEHONDENKUNST/E. De gedresseerde zeehonden dragen ieder een bal op hun neus, waarop drie lettergrepen staan. Probeer de verschillende lettergrepen die bij elkaar hooren eerst tot woorden en daarna tot een zin te vormen en je zuit een bekend Holland spreekwoord lezen. V /-S /"—v X-N SS /-S X *-\ tith woor lcw

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5