*t schoonste sieraad van Uw huis. Het radicale Schuur- en Reinigingsmiddel, de Vereenigde Staten te betalen oor logsschulden met omstreeks de helft worden verlaagd. BINNENLAND. De methode dr. Bendien. Woensdagmiddag hebben te Utrecht besprekingen plaats gehad tusschen verschillende medische autoriteiten uit ons land in verband met de methode van dr. Bendien te Zeist voor kanker bestrijding. V Duidelijk is aan den dag getreden, dat de verstandhouding tusschen dr. Bendien en de vertegenwoordigers der officieele wetenschap uitstekend was. Van beide kanten werd betreurd, dat de proeven van dr. Bendien een onderwerp waren geworden van pu blieke gedachtenwisseling wat door niemand der aanwezigen gewenscht werd geacht. Voorts bleek de volkomen bereid heid der initituten en laboratoria om medewerking te verleenen en konden verschillende misverstanden opgehel derd worden. Men verklaarde zich gaarne bereid de proeven van dr. Bendien te con troleeren met voorlichting van hem zelf; de ingrediënten en stoffen zijn in hoofdzaak daarvoor aanwezig. Voor zoover zij niet aanwezig zijn, zal echter voor spoedige aanvulling zorg worden gedragen. In de tweede plaats zullen de proe ven in het Amsterdamsche kanker instituut herhaald worden, waarvoor de instrumenten uit de laboratoria geleend zullen worden." De conferentie liep in hoofdzaak over de waarde der methode van dr. Bendien voor het vroegtijdig herkennen van kanker; over de behandeling der ziekte is zeer weinig gesproken Het is echter niet uitgesloten, dat men te Amsterdam ook de proeven voor de behandeling zal controleeren. Daar omtrent bestaat echter nog geen zeker heid. Het landgoed Rooswijck. Gistermiddag is het landgoed Rooswijck in publieke veiling afge mijnd op 26000 en in zijn geheel aangekocht door de gemeente Velsen voor den koopprijs van 296.808. Het buiten is 58.4910 H.A. groot. Nederland te Vincennes. Ter gelegenheid van de inwijding van het nieuwe Nederlandsche pavil joen op de koloniale tentoonstelling hebben de verzekeringsmaatschappij en, die het verbrande gebouw hadden verzekerd, het Nederlandsche com- missiariaat-generaal spontaan nog 'n bedrag van drie miljoen francs aan geboden. De landsmiddelen in Indië. De opbrengst van de landsmidde len bedroeg over het eerste halfjaar van 1931 241.000.000 tegen in het overeenkomstige tijdvak van 1930 287.100.000/ De raming was 263.500.000. nen. De moeder vond het tafereeltje hoewel erg vies toch zóó aardig, da zij er niets van zeide en heel zachtjes weer naar binnen ging, zoodat haar zoontje haar heeiemaal niet had opge merkt. Zoo'n vriendschap tusschen kinderen en dieren komt wel meer voor. Het zonnetje gaat water halen, even kijken waar Oplossingen van de vorige week. 1 Arend Parkiet Valk Mees-- Kakatoe. 2 Wie niet sterk is, moet süm zijn. Nieuwe Raadsels. 1 Ik ben een spreekwoord van 38 letters. 11—2—8—18 is niet weinig 26—26—28—99 ontdekking 30 -34—9 herkauwend dier 24—31—36—37—38 leeft in het water 4 6—1 gebruiken we eiken morgen 20—19—14—21 drijft op het water 22—33—25 meisjesnaam 3-12—13-35 tegenovergestelde van „op 7 15—16—6-2—17 plaats in Limburg 9—10 voegwoord 23—2—18 verkorte meisjesnaam 31—32 persoonlijk voornaamwoord HtTRADIfAlf Als eón spiegel blinkt Uw fornuisplaat. Ata neemt alle roest en vlekken weg. Ge bruik slechts Ata het is zonder weerga in 't gebruik. Alles blijft als nieuw door GEMENGD NIEUWS. Tijd is geld of een Amerikaan die haast had. Het K.L.M.vliegtuig dat Dinsdag te Amsterdam is aangekomen, was 7 Augustus uit Batavia vertrokken en op 11 Augustus uit Calcutta, waar het den Amerlkaanschen zakenman mr Campbell aan boord had genomen, die zoo spoedig mogelijk naar de Ver. Staten moest vertrekken Bij aankomst op Schiphol te 3.15 bleek, dat de heer Campbell een keffer had vooruitge zonden naar Rotterdam, die zich nog onder douaneversluiting bevond en dat er ook nog geen plaats naar Amerika voor hem was geboekt. De K. L. M. slaagde er in den keffer naar Schiphol te brengen en bij de douane vrij te laten maken en plaats voor den heer Campbell te bespreken op de .Europa*. De heer Campbell vertrok daarop met het vliegtuig te 6.30 uit Amsterdam naar Londen, met zija koffer en boot ticket heeft 's ochtends om 8.08 van Liverpoolstafion den trein naar Sout hampton genomen en vertrok Woens dagmiddag uit Southampton naar New York, alwaar hij op 24 Augustus zal aankomen. Twee anto-ongelukken. Gistermiddag reed op de Meppeler- straatweg bij Zwolle een auto, waarin een familie uit Amersfoort. De asphalf- weg was tengevolge van den regen uiterst glad, en hoewel de chauffeur zeer voorzichtig reed, slipte de auto en reed tegen een boom. Een der inzittenden mej. van Heioma werd door de zijruit geslingerd en kreeg zulke ernstige verwondingen in het gelaat, dat zij haar rechteroog zal moeten missen. De heer van Heioma werd ernstig aan het hoofd gewond en heeft vermoedelijk 'n schedelbreuk gekregen zijn echtgenoote kreeg zulk een zenuwschok, dat ook zij naar het Sophia Ziekenhuis Is gebracht. De chatfffeur kwam er zonder letsel af. Terwijl de marechaussee bezig was met de gewonden, reed 'n andere auto Van links naar rechts en van boven naar beneden ben ik een prettig iets dat men veel in de vacantle doet. xxxxxx het gevraagds woord xxxxx plaats in Drenthe xxxx schrijfmateriaal xxx hemellichaam xx voegwoord x medeklinker 3 Vertel eens gauw, hoe heet de man. Die zittend toch ver komen kan, En het mooiste is dat onze vriend, Hoe meer hij zit, ook meer verdient. Moppen. Gezamenlijke belangen. De organistIk ben musicus, ik geef concerten op pijporgel". De trotsche vader.Ach zoo l Ik zou graag willen dat U met mijn zoon kennis maakte. Hij speelt mond orgel in de mondorgelclub. Misschien zouden jullie musici elkaar kunnen helpen I" Zooals een dame. Moeder had visite, en kleine Betsie, die boven op haar kamertje, had zit ten spelen kwam met veel lawaai de trap afhollen. Moeder riep haar binnen en zei„Betsie, ga terug naar boven en" kom dan heel zachtjes naar be neden." Na een paar oogenbiikken kwam Betsie binnen en vroeg: „Nu hebt U me heeiemaal niet gehoord,hè moeder?' „Nee", antwoordde de moeder, „je kwam zonder eenig leven de trap af, zooals iedere dame dat doet!" „Ja," gaf Betsie ten antwoord, „ik liet mij langs de leuning naar beneden glijden". OUDERS, LEZEN UWE KINDEREN ONS jEUQDHOEKJE voorbij, waarvan de bestuurder zulk een belangstelling aan hei ongeluk toonde dat hij zijn richting vergat en tegen een boom reed, na eerst nog twee fietsen te hebben aangereden. De bestuurder iiep geen kwetsuren op. doch kreeg van de marechaussee drie bekeuringen, nl. een wegens roekeloos en onvoorzichtig rijden, een wegens rijden zonder rijbewijs, en een omdat de stuurinrichting van den auto niet in orde bleek te zijn. Knaapje verdronken bij Arnhem Gisteravond toen de vrouw van den seinhuiswachter in Het Broek naar buiten ging, om haar kinderen te roe pen, zag zij, dat haar vijfjarig zoontje in de sloot nabij haar woning lag. De vrouw wist geen raad en sprong te water, om haar kind te redden. Een toegeschoten man begaf zich eveneens te water, daar de ontstelde vrouw niet wist wat zij deed. De man haalde haar en het kind op h t droge, doch voor den kleinen jongen was het reeds te laat. Zesjarig jongetje verdronken Eenige jongens, die aan het spelen waren op 't terrein der R K. Vacantie- school bij de Jan van Qalenstraat te Amsterdam kwamen Woensdagmiddag ongeveer half een den leider mede- deelen, dat een zesjarig kameraadje in de Vaart was gevallen. Ijlings werd de politie gewaarschuwd. De inspecteur Blind, eenige agenten en leden van de Amsterdamsche reddingsbrigade doken menig keer achtereen, doch zonder eenlg spoor te vinden. Dreggen had evenmin resultaat. Een uur later, werd vanaf een inmiddels gearriveerde politieboot een dreg uitgeworpen. Hiermede werd al spoedig het knaapje opgehaald. Men kon slechts den dood constateeren, Het lijkje Is naar het Binnengasthuis gebracht. Motorongeluk. Gisternacht omstreeks een uur Is, jee vordt uit Huis ter Heide aan de Telegr. gemeld, op den Rijksweg van Soesterberg naar Huis ter Heide een ernstig motorfiols ongeluk gebeurd, waarbij 3 personen zwaar gewond werden. De motorrijder de H., die op den duo een dame, mej Hhad. naderde uit de richting Soesterberg en zag 2 dames voor zich uit fietsen. Vermoed wordt dat de motorrijder een flinke vaart heeft gehad en niet tijdig meer kon stoppen. Hij heeft een der beide fietsende meisjes aangereden en sloeg daarna met zijn motorfiets over den kop. Toen later assistentie ver scheen, vond men drie personen in bewusteloozen toestand op den weg liggen. Het waren de bestuurder van de motorfiets, die zware verwondingen gekregen bleek te hebben, de dame. die op de duo gezeten had en het ongeveer 22-jarige meisje Z., alle drie wonende te Zeist. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen, waarna het drietal naar het Ziekenhuis te Zeist werd overgebracht. Het bleek dat de heer de H een zware hersenschuding had gekregen en vermoedelijk hebben de beide dames inwendige verwon dingen opgeloopen. Zij konden gister ochtend nog niet verhoord worden. Rooken, Drinken, Fietsen. In „de Opbouw„ geeft mr. J. van Zanten, directeur van het gemeentelijk bureau van statistiek te Amsterdam, interessante cijfers over het rooken cn drinken in 1930. De cijfers wijzen weer op een verhooging tegenover die van de jaren '25 en '29. Men ziet, dat er geen invloed van de malaise te bemerken is. Zoowel de uitgaven voor rooken als voor drinken zijn in het laatste jaar wederom toege nomen, maar bij het drinken is dat slechts schijn. Het verbruik van bier is afgenomen, wat echter niet zoozeer aan de .malaise als wel aan den kou den en natten zomer 1930 wordt toe geschreven. De toeneming bij gedistil leerd is slechts schijn, omdat door de verlaging van den accijns het smokke len heeft opgehouden en het werkelijke verbruik vroeger grooter dan het be- kend geworden verbruik was. g," De toeneming bij het rooken daar entegen is echtniet alleen is het aantal opgerookte sigaretten (9 per week voor iederen man, vrouw en kind!) toege nomen, maar de voorkeur, die zich in 1929 richtte naar die van l'/2ct.,gold in 1930 die van 2 ct. Door de sterkere toeneming der uit gaven voor het rooken zijn deze thans ongeveer met die van drinken gelijk gekomen (f 23.22 en f23.35 per hoofd der bevolking per jaar, samen 90 ct. per week). Het aantal betaalde fietsplaatjes was in 1925 f 2.222.739; 1928-1929 f2.605.424; 1929 '30 f 2.703.073. Stelt men de waarde van een fiets gemiddeld op f 50, dan is hieraan besteed f 135 millioen, d.i. per jaar, de levensduur eenigszins willekeurig op 7 jaar gesteld, t 19 millioen of f 2 44 per hoofd der bevolking, waarbij natuurlijk nog komen de kosten van het gebruik (belasting, stallen c.q,, re paratie, en die der fietstochten). In ons land geproduceerd en bijna geheel af gezet werden in 1930 399.500 fietsen, waaronder begrepen de uit buitenland- sche frames hier samengestelde. Hun waarde dekt reeds ongeveer het ge noemde bedrag. SPORT. WAALWIJK. H E.C.-E S. V. Morgen 23 Augustus zal het sterke E. S. V. uit Eindhoven bij H. E. C op bezoek komen. In de afgeloopen com petitie heeft E- S. V. een schitterend figuur geslagen door de 2e plaats 3e klasse E te eindigen, nadat het in de beslissing tegen Picus had verloren. Daar het nu tegen de competitie gaat, kan men wel begrijpen dat E.S.V. met haar sterkste elfta! naaar Waalwijk komt, om een zoo goed mogelijke partij te geven, en zoo mogelijk de overwinning mede naar de lichtstad te nemen. De H. E. C.'ers met hun verjongd elftal zijn evenwel op eigen terrein niet makkelijk te verslaan. Er wordt gespeeld met hetzelfde elftal waarmede voor 14 dagen tegen Willem II een 6—6 gelijk spel werd bevochten. Toen werd zeer verdienstelijk gespeeld. Iedereen zal thans wel benieuwd zijn wat dit elftal tegen E S.V. zal ten uitvoer brengen. Indien zij met het zelfde enthousiasme strijden als tegen Willem II, durven wij wel op eenig succes hopen. Voor de verduidelijking laten we even de opstelling van het elftal volgen waarmede H.E.C. vol moed de com petitie zal in gaan P. Hensen (doel) H Pullens en A Verhoofstad (achter.) F. de Fruchten, J. van Kuik en Jan Verhoofstad (midden.) J, de Werdt, M. Duquesnoy, H, Ver hoofstad. A. Heefhr en |ac. Verhoofstad (voor.) Het zal morgen speciaal van de halfliriie afhangen. De achterhoede is als van ouds safe. In de voorhoede zijn een paar nieuwe krachten opgenomen, die In den voor- laatsten wedstrijd reeds verdienstelijk hebben gespeeld. Indien het elftal in zijn geheel zijn volle kracht ontplooit zal men met nieuwen moed de a s, competitie kunnen ingaan. Mo gen kunnen wij derhalve op een spannenden en fraaien wedstrijd re kenen die een groot aantal toeschou wers zal trekken, De aanvang van den wedstrijd is om half drie. Wij willen er bij deze het publiek nog op attent maken, dat het buiten wedstrijden verboden fs het terrein te betreden, en dat hieraan streng de hand zal worden gehouden, Ook leden en donateurs worden verzocht steeds hun bewijs van lidmaatschap of dona- teurskaart bij zich te hebben, daar hun anders den toegang zal geweigerd worden. Het bes uur hoopt en vertrouwt, dat van een en ander goede nota zal worden genomen, opdat moeilijkheden achterwege kunnen blijven. DUIVENSPORT. CAPELLE. De postduivenvereeniging „Nog Sneller" alhier hield een -wedvlucht vanuit Noyon met den volgenden uit slag: I, 3, 7, 13 M. Mesch; 2, 10 L. Heur- ter; 4 P. de Rooij; 5 H. Boezer; 6, 8 C. Groeneveld, 9, 12 T. Groeneveld; 11 C. v. d. Schans; 14 J. Treffers. Eerste overduif M. van Peer. KUNST EN LETTEREN. Architect Kropholler en het Letdsche stadhuis. Een aantal kunstenaars van naam, onder wie twee die lid waren van de commissie van advies voor ons raad huis hebben aan den gemeenteraad van Leiden het volgende adres gericht om den architect van ons in aanbouw zijn raadhuis den heer Kropholler in aanmerking te doen komen voor een ontwerp plan voor het stadhuis aldaar. Dit adres luidt als volgt „Ondergeteekenden geven met ver- schuidigden eerbied te kennen, datzjj met groote belangstelling de ontwikke» ling van zaken volgen betreffende de Leidsche stadhuisplannen, fn deze vrij van elke groeps— of politieke over weging, en alléén hei kunstbelang beschouwend, van de rijpe en ernstige overtuiging zijn, dat bijaldien het geen zij hopen het onderhavige Raadhuisplan mocht worden verworpen en naar andere plannen wordt uit gezien voor herbouw op hetzelfde terrein, hiervoor In de eerste plaats uw aandacht verdient architect A- J- Kropholler, van wiens werk waar schijnlijk genoegzaam bekend Just Havelaar eens schreef: „Dit is werk van zóó zuiver bouw kunstig begrip, zóó rechtschapen en ernstig van geest, zóó rijk aan eenvoud, dat men er naar mijn meening met niet genoeg aandacht op wijzen kan', en verder„dat Is de geest van con centratie en innerlijke stille, die ons redden kan uit de wildernis van het moderne leven." w.g, Dirk Coster, letterkundige; Henri Polak, letterkundige, lid van de Eerste Kamer; dr. H. E. van Gelder, directeur v. d, dienst van kunsten en wetenschappen, Den HaagD. Han- nema, directeur Museum Boymans; Dirk Nijland, kunstschilder; mr. W, Feitkamp, kunstcriticus professor L, Knappert, professor H. P. Barge, professor H. Brugmans en Cornells Veth, kunstcriticus. N.R. Ct. Nederl. Orgelkunst en Historie. Woensdag 26 Augustus zal te 's-Her- togenbosch een orgeldag worden ge houden, die bedoelt belangstelling en waardeering te wekken voor Ne derlandsche orgelkunst en orgelhis torie. Daartoe zal in de Ned. Herv. Kerk a. d. Kerkstraat een historische middag-conferentie en een Neder landsche orgelavond plaats vinden, te half 4 'smiddag en 8 uur 'savonds. Als sprekers in de middagvergade ring zullen optreden :1. Jef Watelet, organist der Hervormde gemeente te Antwerpen„Orgel- en clavecimbel- muziek in de Zuidelijke Nederlan den" (met toelichting op het orgel); 2. de heer Wim Lorgman, organist der Groote Kerk te Breda: „Heeft 't orgelspel nog beteekenis?"; 3. de heer Jan Zwart, organist der Luth. Kerk te Amsterdam„Het eerste Ne derl. orgelpsalmboek 1610 te Dord recht uitgegeven en in tabulatuur ge bracht door den stads-organist Hen- drick Speuy". Met toelichting van eenige koralen op het orgel. Van dit orgelpsalmboek verkreeg de heer Zwart door fotografische op name van het in het Britsch Museum te Londen bewaard wordend exem plaar, een reproductie die hem in staat stelde deze orgelkoralen in ons tegenwoordig notensysteem over te schrijven. Wat de eerste voordracht betreft: Jef Watelet heeft in de Kon. Biblio theek te Brussel interessante hand- schriften sche orge tot nog Van den ken van 1 bijzonder I gekomen, dien van Willaert e vrij veel met het 1 zen Swee 't oogenbl daagsch n eenige Su den Engel die in de organist v werpen. Z gewesten, schillende nummers Vlaamschi volksdans nist al zij: tituur in niet John schriften worden te seum be maakt zij aldaar gei De orgi van Amst zijn aan I Sweelinck Wolf, me zaak bewi Kerklied. Ruw De Au; soms doo herinneret ramp te het jaar l! bracht In wij to een verscl plaatsen 1 loonen, hi en regen Hoe grooi Hebben zes i een hevij le 's-Qrav Capelle i woners gemaakt, groote vei door vo geleden a bloemiste: deels veri tegen eei gevel in ontlastte wolkbreu! overstrooi een wlnc te Doetim arbeider vrouw e legen eer denier wi heele wit pen, Een kilogram Woensda ALFB -En in een n ze den 1 nish; toe nis een j een korti m'ii leve Een la een vree gedeeltel lange, re gewonde meer Pers, tou geven on rennen j de gelag herberg well. Het wi een echt zonnescl goed geb SCHUUR-EN RCIH1CINGS MIDDEL 6. OktêtllMtl} H*n3d Mi*., Am»ter<i<u* Ftbrikante: Henkei Cc Ce. A. O.. DüoeeMorf

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6