WESTERIAKENS FEUILLETON Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Smetten "nieuws uit heusden. MOSTERD AZUNEN TAFELZUREN SLA-OLIËN schriften ontdekt van de 16e eeuw- che orgelwerken op naam van den I. n0g toe onbekenden componist fcan den Kerkhoven. Bij het uitwer ken van het tabulatuurschrift zijn bijzonder mooie stukken voor den dag gekomen, in een stijl Verwant aêan Ln van de Venetiaansche school van Willaert en Gabrielle, en als zoodanig vrij veel overeenkomst vertoonende met het later ontstane werk van on zen Sweelünck. Watelet werkt voor 't oogenblik ook aan het in heden- daagsch muziekschrift brengen van eenige Suites voor clavecimbaal van den Engelschen componist John Buil, dje in de eerste kwart der 17e eeuw organist was in de Kathedraal te Ant werpen. Zijn verblijf in de Vlaamsche gewesten, verklaart het feit, dat ver schillende dezer belangrijke muziek nummers b ewerkingen zijn van Vlaamsche volksliederen en dito volksdansen. Ook schreef de compo nist al zijn aanduidingen op zijn par tituur in 't Vlaamsch en teekende hij niet John, maar Jan Buil. De hand schriften dezer merkwaardige Suites worden te Londen in het Britsch Mu seum bewaard. De heer Watelet maakt zijn bewerkingen naar foto's aldaar genomen. De orgelavond van Jan Zwart van Amsterdam zal geheel gewijd zijn aan Nederlandsche componisten: Sweelinck, Van Noort, De Vries, De Wolf, met werken die zich in hoofd zaak bewegen om het Protestantsche Kerklied. Hbld. m, de id- ad :ht uw in en ar. er- if ce« de 'ril er- ng ige ige ten uit- fde ats J. iat- ust tw en ud, net n sn- ons hei ge; de Ier, en an- ns W. L, 'ge, elts t. [er ge- ing Ne- ïis- ;rv. ehe [er- [en, ids, j de- let, te oei- an- el); list t 't de ith. Ne- »rd- ge- !en- van Ruw weder. (Ingezonden.) De Augustusmaand kenmerkt zich soms door ruw en zwaar weder. We herinneren ons misschien nog wel de ramp te Borculo op 10 Augustus In het jaar 1926, die zoo groote ontroering bracht In ons vaderland. En al worden wl] tot heden toe althans voor een verschrikking van zulk een grooten omvang gespaard, uit verschillende plaatsen komen de berichten, die aan- toonen, hoe ernstig onweder en wind en regen zich kunnen doen gelden. Hoe groot zijn toch de bewijzen. Hebben niet velen onzer dit Zaterdag middag meegemaakt, toen omstreeks half zes in bijna de geheele Langstraat een hevige hagelbui woedde. Vooral Ie 's-Qravemoer, Kaatsheuvel, Sprang- Capelle en Waalwijk hebben de be woners angstige oogenblikken mee gemaakt. Te 'sQravemoer werden groote verwoestingen aangericht, waar door voor duizenden werd schade geleden aan groentenkweekerijen en in bloemisterijen, wier oogstten grooten deels vernield zijn. Een hooiberg werd tegen een huis geworpen, zoodat de gevel indrukte. Dienzelfden avond ontlastte zich boven Nijmegen een wolkbreuk, die in de benedenstad een overstrooming deed ontstaan. Door een windhoos werden Zondagmiddag te Doetlnchem boomen ontworteld. Een arbeider welke daar wandelde met vrouw en kind werd opgenomen en tegen een hek gesmakt. Bi] een krui denier werd de deur opengerukt en de heele winkelinventaris dooreen gewor pen. Een tramrijtuig van tien duizend kilogram werd uit de rails gelicht. Woensdagavond om ruim 5 uur teis- van „De Echo van het Zuiden". Uit het Engelsch van ALFRED WILSON BARRETT. (Nadruk verboden). EERSTE DEEL. Hoofdstuk I. terde een windhoos komende uit Zuid westelijke richting de westzijde van de Heistraat te Capelle. Een pas in de vorige week nieuw gebouwde schuur van W. Ros werd geheel uit eikaar gerukt en tegen den grond geworpen, terwijl van het huls bijna al de pannen aan de westzijde werden afgesmakt, erwiji het huis van W. v. Vuuren het eveneens moest ontgelden. Ziedaar een kleine bloemlezing, Ge tebt er uitvoeriger van in ons blad runnen iezen. Wat zeggen ons deze jerlchten Dat de mensch tenslotte toch maar een klein en hulpeloos wezen s. Hij kan zich ontwikkelen tot groote knapheid; hg kan bouwen, zaaien en planten.één bliksemlicht, één wer velwind, één hagelslag en hij zelf en ai wat hij gemaakt heeft, is als van den aardbodem weggevaagd. De mensch moge heel hoog van zichzelf denken, ach wat wordt hij klein ais het onweder ratelt vlak boven zijn hoofd, als een windvlaag alles opneemt en neersmijt. Dat zware weder, dat misschien ook nog op andere plaatsen woedde, zegt onsMensch, gij hebt niets te betee- icenen als de stemmen van donder en storm spreken gaan 1 Er is er maar Eén, Die groot en machtig is. Dat is God. Die wolken, lucht en winden, wijst spoor en loop en baan. Dien machtigen God moogt gij noemen uw Vader. En omdat Hij uw Vader is, is Hg uw Bewaarder. Ook als het booze weder U vervaart. V. NIEUWKUIJK. Dinsdagnamiddag circa half vijf kwam het bericht, dal de ZeerEerw. Heer Pastoor v. Beek in het ziekenhuis te 's-Bosch was overleden. Zoodra dit bericht bekend was, werd door het luiden der Ange- lusklok deze droeve tijding door het dorp verspreid. De ZeerEerw. Heer A. C. v. Beek werd geboren te Zevenbergen op 28 Maart 1869. Hij werd priester gewijd in 't jaar 1894. Hierna volgde zijn benoeming tot kapelaan te Stratum en Groesbeek. In 1909 werd Z. Eerw. benoemd tot Rector te Beek bij Nij megen. In October 1913 volgde zijn benoeming tot pastoor van Nieuw- kuijk. Pastoor van Beek was in onze pa rochie evenzeer bemind als geëerd om zijn uitmuntende hoedanigheden van hart en geest. Gedurende de 37 jaren van zijn priesterschap heeft hij in de verschillende bedieningen, waartoe hij door God geroepen was, met nooit verflauwden ijver zijn krachten in dienst gesteld van het heil der Kerk en van zijn geliefde parochie. Het hooge gebod der liefde hield hij zijn kudde steeds voor oogen in zijn talrijke onderrichtingen. Hij was de vrome priester in al zijn nederige oprechtheid, en er kan hier met recht gezegd worden dat Nieuwkuijk pijn lijk getroffen wordt door het zoo plot selinge verlies van een zoo volijveri- gen en voortvarenden zielenherder. Het stoffelijk overschot kwam Woensdagmiddag om 6 uur per lijk wagen vanuit Den Bosch hier aan en werd in de kerk opgebaard. Behalve de naaste familieleden waren hierbij ook tegenwoordig het kerk- en meentebestuur. De solemneele uitvaart en begrafe nis had gisterenmorgen om half elf plaats. En die drie bleven zoo doorgaan in een nek-aan-nek race juist totdat ze den hoek omdraaiden naar de fi nish; toen schoot Blue Riband vooruit nis een pijl uit den boog en won met een korte koplengte. Ik heb nooit van m'n leven zoo'n mooie finish gezien. Een lange .magere man, gekleed in een vreeselijk opzichtig costuum, dat gedeeltelijk bedekt werd door een 'nnge, reekleurige overjas, sprak op gewonden tot een groep anderen, min °f meer als hij bookmakers, hei- Pers, touts (spionnen, die inlichtingen geven omtrent paarden, die voor wed- 'ennen geoefend worden) enz. in de gelagkamer van de ouderwetsche er5erg „de Korenschoof" in Clerken- well. Het was de avond van Derby-dag een echte Derby-dag een dag vol z°nneschijn en stof en lawaaierige, I g°ed gehumeurde menschen. De man nen, die in de bar bijeen waren, ver keerden in verschillende stadia van opwinding en vermoeidheid. Sommi gen van hen verheugden zich in hun winst, anderen trachtten troost te vinden voor hun verliezen in de dran ken, die de waard van „de Koren schoof" tapte. Deze bediende in zijn hemdsmouwen, achter de toonbank staande. De laatste lachte schouderophalend Verdubbeld ditmaal, antwoordde hij, en geen fout. Die vent wedde op Patacake en verloor alles hij is me een kleine 150 pond schuldig. Ware wendde zich af om de uit drukking, die in zijn oogen gekomen was, te verbergen. Ha, mompelde hij, half tot zich zelf, 't is dan tenslotte toch gebeurd Hij keerde zich weer tot den book maker: Ben je er zeker van dat je hem heelemaal hebt uitgeknepen vroeg hij. Bilcher lachte. O ja, antwoordde hij, ik en Braggins, tusschen ons ge zegd, hebben onzen slag goed gesla gen. Wel bedankt, dat je hem bij ons geïntroduceerd hebt. Ware's oogen glinsterden even. Hoe nam hij 't op? vroeg hij ten slotte. O, hij probeerde te lachen en er een grapje mee te maken. Hij is dron ken als eenkatrol. Hij was al lichtelijk aangeschoten, toen we vanmorgen begonnen en we hebben hem den hee j len dag goed bezig gehouden. Ware glimlachte. Dat is in orde zei hij boosaardig. Houdt hem aan den gang. Waar is hij? Toen wij weg gingen, zat hij te CAPELLE. In het café van Mej. Wed. A. van der Haart hield devoet- oalvereeniging „Excelsior" haar eerste aarvergadering Na opening door den Voorzitter bracht de penningmeester verslag uit omtrent den finantieelen oesiand der vereeniging, waaruit bleek dai, in aanmerking nemende de on- unstige omstandigheden, waarmede e vereeniging in het eerste jaar van aar bestaan te kampen heeft gehad, deze niet ongunstig mag worden ge noemd. De rekening en verantwoor ding van den penningmeester werden ter onderzoek in handen gesteld van een commissie, waarvoor aangewezen werden de heerenL. Cové, J. Waartsen en H. Koenen. Naast het bestuur werd in verband met de regeling van wed- stryden e.d. uit de werkende leden een commissie van 5 leden gekozen, iehalve de heeren M. Mesch en H. Cové. die reeds zitting hebben in het bestuur werden hiervoor gekozen de ïeeren H. Dekkers, j. Waarts en H. Koenen, die deze benoeming aan namen. Besloten werd voor den aanvang der competitie zoo mogelijk nog een seriewedstryd te organiseeren op het errein aan den Winterdyk en wanneer iet nieuwe terrein aan de Willem van Gentsvaart gereed is een tweeden seriewedstrijd uit te schrijven. Nadat uesloten was tot deelname met twee elftallen aan de competitie van den V.B. en indien mogeiyk met een elftal aan de competitie van de plaatselijke vereenigingen. werd deze *oed bezochte vergadering met een woord van dank voor de belangstelling door den voorzitter gesloten. By de gehouden aanbesteding van het bouwen van een woonhuis voor den heer P. Wagemakers te Kaatsheuvel werd als volgt inge schreven A. Rosenbrand, Capelle 13570 A. Kleingeld, Kaatsheuvel f 3565.— 3. Kielen, 's-Gravemoer f3457 M. v. Campen, Capelle f3456 3ebr. v. d. Ven, Kaatsheuvel f 3348.— Kleinloog en v. Oversteeg, Vrijh -Capelle f 3340.- G. Paans, Capelle f 3325 De begrooting bedroeg f3615 Gunning volgens bestek. Voor de Ned. Herv. Gemeente alhier hoopt a.s. Zondag des nam half drie op te treden Ds. Schlemper uit Waalwyk. 's Morgens half tien leesdienst. Dooi passeerende kermiswagens werd j 1. Woensdagavond een aan den Winterdijk staande paal van het electrisch net aan- en daarby afge reden. Tengevolge hiervan was dien avond een deel der gemeente van licht verstoken. A.s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt voor de Ned. Herv. Ge meente a. d. Loonschendijk op te treden Ds. Louwe Kooljmans uit v m. Baardwijk, 's Morgens half tien lees dienst. De najaarsstlerenkeuririg zal, voor zoover deze gemeente betreft, plaats hebben te Waalwyk op Maan dag 14 September a.s. des voormld- dags 11 uur. Tengevolge eener windhoos, die j.l. Woensdagavond ongeveer 5 uur zyn weg nam over een deel dezer gemeente werd een achter de woning van W. R. in de Nieuwstraat staand houten schuurtje van zijn fundeering gelicht en tegen den grond gesmakt. Van de woning van genoemden R., alsmede van het er naast staande woonhuis van W. v. V. werden tal rijke dakpannen afgerukt. De Gemengde Zangvereeniging ,'t Rozeknopje" alhier zal a.s. Zaterdag 29 dezer onder leiding van haar directeur, den heer N Snijers, deel nemen aan het te Utrecht te houden muziek, en zangconcours en daarby uitkomen in de hoogste eere-afdeeling. We wenschen de vereeniging dien dag alle succes toe. In de Ger. Kerk aan 't Bruggetje hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie voor te gaan de heer Bouwma, theologisch candidaat te Middelburg. GEERTRUIDENBERG. 't Gebeurde op de Dongebrug te Raamsdonksveer, dat een zekere B. monteur uit onze gemeente met zijn auto in een flink vaartje kwam aangereden, terwijl uit de tegenovergestelde richting een vrachtauto uit Utrecht naderde Plotseling een luid geknars der rem men, zoodat enkele bewoners verschrikt naar buiten liepen, in den waan dat er een ongeluk was gebeurd. Daar kreeg men het vermakeiyk schouwspel te zien, dat B. met zijn auto byna over de brug was, terwijl de vrachtauto net voor de brug stond, zoodat passeeren onmogelijk bleek. De chauffeur van de vrachtauto wilde niet terugrijden, omdat hy van meening was, dat B. had moeten wachten. B. echter zei dat hy het eerst op de brug was, dat ook we! een voldoend bewijs was, gezien de plaats, waar de auto stond. Zoodoende had B. ook geen zin om terug ie rijden. Bygevolg beide chauffeurs in hun auto, op elkander wachtend wie het eerst ?ou toegeven. Van alle kanten kwamen auto's aan gereden maar in den toestand kwam geen verandering Het verkeer was dus ernstig gestremd. Van beide richtingen werd door verschillende autobestuur ders geweldig geclaxonneerd en ge- toeterd, doch nog scheen in den toe stand geen verandering te komen. De brugwachter bemoeide zich er mede, terwyi de vele fietsers B. in het geiyk stelden. E'ndeiyk scheen het de vrachtautobestuurder moe te wotden, of bij was bang de pont van Kelzersveer niet meer te halen, wat het ook zy. hij ging een beetje achteruit met zyn wagen, zoodat de stroom van auto's eindetyk een doorgang kon vinden. Wel een bewys van dwars- drijvery Concert op Zondag 23 Aug. a.s. des avonds 8 uur op de kiosk op het marktplein alhier, te geven door de K.E. Harmonie „De Eendracht" uit Raamsdonksveer. Programma 1. Ad Honores, marsch, Sam Vles- sing. 2. La fée aux yeux bleus, ouverture, A Govaert. 3. Flore la belle, onveriure, L, Lang- lois. drinken in de bar bij Waterloo Stati on, maar hij heeft beloofd, dat hij hierheen zou komen. Ha, ik zal er eens inloopen en straks naar hem gaan kijken. En met een korten knik tegen den bookmaker verdween Ware. Geruïneerd! mompelde hij. Ge ruïneerd. Nou, Nelly Hathaway, me dunkt dat ik je kan aantoonen, dat je een vergissing begaan hebt door mij den bons te geven en Wilfred Denver te trouwen! De bookmaker wierp nog een eigen- aardigen blik in de richting van den vertrekkenden kennis en keerde toen terug naar het buffet, waar zijn mak kers en de waard in een luidruchtig gesprek gewikkeld waren. Die arme Denver is vandaag over den kop gegaan hé? vroeg de waard, terwijl de gasten opzij gingen om Bil cher gelegenheid te geven bij zijn half geledigd glas te komen. Ja. Het vroolijke, roode gezicht van den herbergier betrok. Arme kerel, zei hij. 't Is jammer voor hem. Het is een echt goedhartige, aardige vent, die meneer Denver. Er klonk een gemompel van in stemming en een van de bookmakers knikte. Dat is ie, Tubbs, zei hij, als hij nuchter is. Bilcher grinnikte. En dat is hij in de laatste zes maanden niet geweest, daar zorgt Tubbs wel voor. Tubbs scheen van zins om boos te worden over dit verwijt, doch voor hij een vinnig antwoord klaar had, ging de deur van de kroeg open en een dikke, bejaarde man trad binnen, ang- 1 4. Aus der Jugendzeit, Konzert— Walzer, J. Egli. Pauze 5. Ouverture Sympathie, j. Martin. 6. Air Varie, solo voor Piston, A. Govaert. 7. Fantasie Ballet, L Montagne. 8. Suite—Ballet, 1 5. Francis Popy. 9. Finale. Op 5 Sept. a.3. hoopt de Hoog- Eerw. heer H. van de Ven, deken al hier, zijn 80sten verjaardag te vieren Naar^wl] vernemen, zal deze dag een feesteiyk karakter dragen, terwyi Zon dag 6 Sept. een receptie zai worden gehouden. DUSSEN. De heer A. Verduin alhier heeft ontslag genomen als Voorzitter van de Herv. Jong. Vereeni ging en tevens ais bestuurslid van den Ring „Altena* van Herv. Jong.-Ver- eenigingen. Als Voorzitter van de Jong.-Vereen. is benoemd W. d. Rooij en als bestuurslid van den Ring den heer H. Pelikaan. De R K. Fanfare, die Zaterdag deel nam aan het Bondsfestival te Haarsteeg, ontving bericht, dat haar bi] loting den 4en prys was ten deel gevallen. Longa neemt Zaterdagmiddag deel aan den serle-voetbal-wedstryd ie Besoyen, die reeds een paar malen is moeten worden uitgesteld. 15 September zal het 25 jaren geleden zyn, dat de Wed. van den Ende zich beschikbaar stelde als baker. Naar men ons mededeelt heeft zich een comité gevormd, om dit feit feesteiyk te herdenken. BURGERLIJKE STAND. LOONOPZAND. Van 115 Augustus 1931. GeborenAnna Maria Cecaelia The- resia dv. E. H. J. den Nieuwenboer en A. W. M. van den Heuvel. Thomas Johannes Josephus zv. H. J. Dirksen en A. G. van Rijswijk. Johannes Leonardus zv. C. H. van Dijk en J. Damen. Anna Maria Theresia dv. M. M. Brands en J. M. van Loon. Johanna Adriana dv. M C. de Vries en M. M. Damen. Petronella Jo hanna Maria dv. P. J. van Dun en M. H. van den Warenburg. Adri- aan zv. A. M. Dekkers en W. A. van der Schans. Cornelia Maria dv. J. C. van Wanrooij en C. van der Lin den. Henricus Reinier Wilhelmus zv. J. van Roosmalen en M. C. J. Jon kergouw. Lucia Johanna dv. H. C. Schoenmakers en C. A. van Riel. Louise Huberta Maria dv. M. J. Horn- man en E. J. C. van Riel. Anto- netta Cornelia Maria dv. M. J. Horn- stig de gezichten van de leden van het gezelschap opnemend. Er zat iets eigenaardig vreesachtigs in de manieren van den ouden man, die niet op zijn plaats leek in het bonte gezelschap, dat rond de toon bank verzameld was. Hij had een rond gezicht en een neus, die er wel naar uitzag, dat hij wel eens in een glas wijn had gekeken. Zijn zwarte pak toonde teekenen vau verval en zijn voorkomen gaf den indruk van tanende welvaart. Zijn binnentreden stoorde de gas ten niet in hun bezigheden en zoo kon hij ten tweede male den kring rond zien, voor men hem opmerkte. Hij streek over zijn hoofd en stond wat besluiteloos tusschen de deur en het buffet, toen Tubbs, de waard, hem ontdekte temidden van den tabaks walm, welke om de toonbank hing. Kijk, fluisterde hij Bilcher toe, met zijn hoofd een beweging in de richting van den ouden man makend, daar heb je den knecht van meneer Denver. Die komt zijn meester zoe ken. De oude man, die de beweging ge zien had, kwam naar het buffet toe. Goeden dag, Tubbs, zei hij. Goeden dag, Jaikes, antwoordde de waard. Ik weet, wie je zoekt, maar vanavond moet je wat geduld met hem hebben. Er is een heele reeks pleisterplaatsen voor dorstige kelen tusschen Epsom en hier, weet je. Jaikes zuchtte. Ja, maar vanavond zal hij toch wel vroeg thuis zijn, zei hij met een poging om te glimlachen. Hij heeft het mevrouw beloofd en nu wou ik hem oppikken en naar bed helpen, voor hij haar onder de oogen komt, zie je. De waard knipoogde vertrouweijk. 't Zou me niet verwonderen als hij een beetje aangeschoten was, hé, merkte hij op. De oude man zuchtte opnieuw en dan met zekere verlichting: Nou, 't kan den beste overkomen, op Derby dag, nietwaar Tubbs? Hij is pas aardig aan den gang geweest, is 't niet, vroeg Tubbs. Jaikes beet op zijn lip. Och, hij is wat roekeloos, gaf hij toe. Maar er steekt geen kwaad in hem. Waarach tig, het zit in 't bloed. Zijn vader was precies zoo, toen hij nog een jonge man was. Pret maken, jagen, drin ken, paard rijden, alle pretjes naloopen die je maar bedenken kunt. lederen avond uit en 't morgens zoo frisch als een hoentje. En zijn groot vader, de oude jonker Denver, was er net zoo een. Dat was een vent, as jeblieft! De oude butler vertelde smakelijk en voor een oogenblik scheen hij zijn huidige narigheden te vergeten. Nou, de oude jonker Denver is de laatste tien jaar van zijn leven geen enkelen keer nuchter naar bed gegaan. O ja, toch, één nacht, toen de staljongen hem per ongeluk in de stal had gesloten. En toen is hij een maand ziek geweest. Toen ik een jaar of tien jonger was, kon ik mijn por tie best aan, maar den ouden jonker Denver kon ik niet bijhouden. En meneer Will heeft een aardje naar zijn vaartje! Wordt vervolgd. iet- M ziivemoning In doozen van30-60"90ct.Tube 80ct. Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten.

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 7