Heeren na het scheren Purolpoeder Antwoord van B. en W, Het wit ons voorkomen dat de ver vuiling van den sloot hij Merks, een zuiver particuliere zaak is. De toe stand der slooten aan ,'t Blok" zal worden onderzocht. Wat betreft de waterkeeringen, hierover zal het ge voelen van den opzichter worden ge vraagd tn hoeverre 't technisch moge lijk is. De heer van Woerden deelt niet het standpunt van B. en W. als zou de vervuiling van den stoot bij Merks, een particuliere aangelegenheid zijn, de sloot wordt beschouwd als berg plaats voor alles wat de vuilniswagen niet meeneemt, en het is moeilijk dit tegen te gaan. De voorzitter zegt dat het een par ticuliere stoot is, wanneer de eigenaar er een bordje plaatst kan tegen de overtreders procesverbaal worden op gemaakt, maar zoolang hij dat niet doet staat hij het stilzwijgend toe. De heer Netten wil de woorden van den heer van Woerden nog eenigszins aanvullen: er zijn vele voorwerpen die de vuilniswagen niet meeneemt, zou daar niets aan te doen zijn Dan was misschien het vuilnis werpen in de sloot ook afgeloopen. De voorzitter antwoordt dat de vuil niswagen niets behoeft mee te nemen wat- niet tot huisafval gerekend kan worden, Hoofdstuk VIII Onderwijst Kunsten en Wetenschappen- Met het oog op de hooge kosten van 't onderwijs wordt erop aange drongen dat bij 't vaststellen der ver goedingen wordt rekening gehouden met den ongunstigen financieelen toe stand der gemeente. Antwoord van B. en W. Wij kunnen ons vereenigen met deze opmerking, de gemeenteraad heeft zelf over deze vaststelling te beslissen. Hoofdstuk IX, Bijstaan van behoettigen. Bij den postVerplegingskosten arme krankzinnigen werd gevraagd of aan de verordening door B. en W. krachtig de hand wordt gehouden. Antwoord van B. en W. Wij kunnen meedeelen dat aan deze verordening streng de hand wordt gehouden. Belastingen. De commissie heeft kennis genomen van de ontwerp—besluiten tot verhoo ging der opcenten op de grondbelas ting, gemeente—fonüsbelasting en per- soneele belasting, met welke ontwerp besluiten zij zich kan vereenigen. Subsidies Voorts kan de Commissie zich ver. eenigen met de ontwerp—besluiten tot inwilliging van een verzoek der ver- eeniging O. M. O, in N -Br. om een subsidie van f 100 voor eiken leerling uit deze gemeente die een harer scholen bezoekt; en tot niet—inwilli ging van de subsidie—verzoeken van R.K. Politiebond St. Michael, R.K. Mil. Ver. te Breda en Venlo, Blinden- bond St. Odilia, 't Groene Kruis, Ver, Euch, Kruistocht, welk laatste, een verzoek om verhooging, niet op vol doende zegel gesteid is. Deze ontwerp—besluiten worden aangenomen. De commissie adviseert vervolgens tot goedkeuring der volgende ontwerp besluiten tot afwijzing van een ver zoek van vergunninghouders, om ver laging der rechten en tot toetreding tot den bond „Heemschut",waartoe beslo ten wordt. Op voorstel der commissie wordt hierna de gemeente—begrooting zon der stemming vastgesteld. De voorzitter brengt een woord van dank aan de commissie v^or 'tonder zoek, waarmede zij zich heeft willen belasten. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opnieuw-vaststeiling van de verordening op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs in deze gemeente. Deze verordening moet jaarlijks op nieuw worden vastgesteld; zij wordt niet gewijzigd. Wordt goedgevonden. 15. Ontwerp-verordeningen in zake wijziging belastingverordeningen. Dit zijn de nieuwe belasting—ver ordeningen, waarover de commissie heeft gerapporteerd. Verhooging der belastingen is dringend noou'g om t z.t. tot een uitkeering voor werkloozen en werkverschaffing te kunnen komen, De heer Zijlmans vreest dat het voor velen moeilijk zal zijn nog meer te betalen. De voorzitter zegt dat 't geld er toch moet komen, en de gemeenteraad is onmachiig in den loop van 't jaar de inkomstbronnen te verhoogen zoo als dat vroeger wel kon. Daarom moet nu reeds gezorgd worden dat er geen tekort komt. De voorstellen worden aangenomen. 16. Ontwerp-verordening tot regeling van den rechtstoestand van de Ge meente-ambtenaren. Wordt aangenomen conform voorstel B. en W. 17. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeente-begrooting, dienst 1931. Alsvoor. Rondvraag. De heer Zijlmans vestigt de aan dacht op den weg in 't Dombos. De voorzitter zegt verbetering toe. Afscheid ouden raad De voorzitter richt hierna een af scheidswoord tot ,'t grootste deel der rechterzijde van den raad", het ge deelte dat in September niet meer zal terugkeeren. Het stemt spr. aangenaam dat hij dank mag brengen voor de prettige en aangename samenwerking gedurende de afgeloopen zitiings periode. Spr. brengt hen ook dank namens de inwoners der gemeente omdat zij steeds naar beste weien en gth-el belangeloos het belang der gemeente hebben gediend, Spr. hoopt dat God hun hiervoor zai beloonen, en wenscht hun alle goeds. Hierna wordt de vergadering ge sloten, KAATSHEUVEL. Geidieentng Subsidies Afscheid Ouden Raad. Zaterdagmiddag ten 3 uur kwam de raad van Loonopzand voor de laatste maal in zijn oude samenstelling bijeen in het raadhuis te Kaatsheuvel. Voorzitter de Edelachtb. heer J van Besouw, burgemeester. Afwezig de heeren van den Heuvel en Swagemakers. Op de notulen wordt door geen der leden een aanmerking gemaakt, zoodat deze onveranderd worden vastgesteld. Geldleenlng. De Voorzitter stelt hierna aan de orde het hoofdpunt der agenda 1. Voorstel van B. en W. tot hei aangaan eener geldleening. (Men zie voor het prae—advies ons vorig nummer.) De Voorzitter zegt nog dat B. en W zoo lang mogelijk hebben gewacht alvorens met dit voorstel te komen, teneinde eerst een daling van het rentepercentage af te wachten. De Secretaris heeft een onderhoud gehad met den directeur der Bank van Ned. Gemeenten, die bereid was het bedrag van f46.000 tegen 4'/j pCt. pari af te staan. Zonder opmerkingen en z. h. st wordt dit voorsiel door den raad aangenomen. Subsidie Bijz. Vrijw. Landstorm. 2. Verzoek van de Afdeeling Loon op Zand van den Bijz. Vrijwilligen Landstorm om een subsidie van f50 voor te houden prijsverschieting. Zooals wordt medegedeeld bestaat deze vereeniging uit 80 leden, van wie er 60 aan de schietoefeningen deelnemen. De Voorzitter brengt in herinnering dat in de vorige vergadering ook op een dergelijke aanvrage der Kaafs- heuVelsche afdeeling goedgunstig is beschikt. Toen heefj de heer Dinge- mans een lans gebroken voor de Loonopzandsche afdeeling, en de raad heeft reeds toegezegd desgevraagd ook aan deze afdeeling een subsidie te verleenen. B. en W. stellen voor de subsidie toé te staan, welk voorstel zonder stemming wordt aangenomen. Subsidie Waterschap „Het Eendennest" 3. Schrijven van het Waterschap „Het Eendennest" houdende verzoek een subsidie van f 50 te willen ver leenen als vergoeding in de meerdere kosten voor het ruimen en zuiveren (verbreeden en uitdiepen) van water leidingen. De Voorzitter zegt dat door de gemeente nog nooit eenige toelage aan het waterschap is verleend. De waterloopen hebben van het waterschap dit jaar een hoogere uitgave van f 113.75 gevergd, waarom nu aan de gemeente, die een deel van haar water via deze loopen loost, een subsidie van f 50 wordt gevraagd. De heer Roestenberg heeft er geen bezwaar tegen de subsidie toe te staaft, doch hij zou graag gezien hebben dat B. en W. met een vast omlijmd voorstel waren gekomen, daar het voor den raad van groot belang is het oordeel van het college in dergelijke kwesties te weten. De Voorzitter antwoordt dat er in het Dagelljksch Bestuur over gesproken is. B. en W. staan er echter twijfel achtig tegenover. De heer Dingemans vraagt welke waterloopen in 't Eendennest loozen. Weth. v. d. Horst zegt dat de loop van den Loonschen Dtjk er uitloost. Het waterschap is echter in een andere gemeente gelegen, dus moet men met subsidie voorzichtig zijn. Wanneer andere plaatsen hun water via onze loopen kwijt worden, moeten wQ er ook zelf voor zorgen dat deze schoon blijven. Weth. v. Lier merkt op dat in deze gemeente niet veel water uit andere plaatsen komt, hoogstens wat uit de buurt van Tilburg. Spr. zou echter die gesteld zijn op een poeder, dat niet alleen aangenaam en verzachtend, maar ook gezond voor de huid- is, gebruiken Prijs 45 ct. en 60 et. per doos en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. anders tegenover deze aanvraag staan, Ais ditmaal toegegeven wordt heeft men kans straks ook in Udenhout en „de Hooge Brug" te moeten subsi- dieeren. Bovendien is het Eendennest een der kleine waterschappen die ver- eenigd zijn in „de Beneden Donge", die wel een subsidie van de gemeente krijgt nl. f 400. Spr. stelt nog in het licht de onbillijkheid dat deze gemeente nog altijd voor de afwatering der duinen moet betalen, waartegen reeds in 1922 geprotesteerd is. De heer Roestenberg vindt niet vol doende gegevens om op het verzoek in te gaan en zou daarom afwijzend beschikken. Mochten er misschien billijke redenen voor subsidie zijn, dan kan het waterschap deze nog wel aan den raad mededeelen. Aldus wordt besloten. Koninginnedag. 4. Adres van het Bestuur der Ver- eeniging Kaatsheuvels Belang om een subsidie van 10 cent per kind, als tractatie bij gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin. De Voorzitter merkt op dat ook het vorige jaar deze subsidie verstrekt is, met het beding dat alle kinderen van alle scholen een tractatie ontvangen. B. en W. stellen voor op dezelfde voorwaarde het bedrag toe te staan. Naar aanleiding van dit punt wil Welh. v. d. Horst een en ander in 't midden brengen. Hij is er sterk voor dat voor de kinderen van de geheele gemeente betaald wordt. Er wordt jaarlijksch voor 't gemeentehuis een aubade door de schoolkinderen ge houden en spr. betreurt 't ten stetkste dat er scholen zijn die, hoewel ze het gemakkelijk kunnen, niet aan deze aubade deelnemen. Een aubade is een algemeene hulde aan de Koningin, die gebracht moet worden door alle kin deren uit de gemeente. Dat de Moer en Loonopzand niet deelnemen acht spr. vanzelfsprekend, die wonen te ver af, maar hij begrijpt niet dat Berkdijk zich zoo afzijdig houdt. Het blijft zelfs niet bij een gewone weigering, maar men verwaardigt zich zelfs niet op een desbetreffend schrijven van K. B. ant woord te geven. De school van den Loonschendijk neemt altijd aan de zanghulde deel, hoewel ze verder is verwijderd dan Berkdijk. Spr. protes teert ertegen dat de Berkdijksche school niet deelneemt. De kwestie is natuurlijk dat het feest in de vacantie valt en het personeel dan nog met vacantie is. Spr. zou het echter geenszins bezwaar lijk vinden indien het onderwijzend personeel eens een dagje vroeger terug kwam om de zaak te regelen. Men moet wel bedenken dat een zanghulde iels anders is dan kinderspelen, het is een algemeene hulde aan de Koningin. De heer van Amelsfoort meende dat Berkdijk nooit gelegenheid kreeg om aan de aubade deel te nemen, daar zij die liedjes niet kregen om in te stu- deeren. Weth. v. d. Horst zegt dat dit het bezwaar niet kan zijn. Wanneer het schoolbestuur op de aanvraag van K. B bevestigend geantwoord heeft, wordt steeds een voldoend aantal liedjes toegezonden, De heer van Amelsfoort zou aan de subsidie de verplichting van deelname aan deze zanghulde willen toevoegen. Weth v. d. Horst acht dit echler niet mogelijk. Het moet immers van het onderwijzend personeel uitgaan, en de kinderen mogen er niet onder lijden. Deze zouden zeer graag mee doen als ze maar gelegenheid hadden. Tractatie mag hun dan ook niet ont houden worden. De heer Roestenberg vreest dat er weinig aan te doen zal zijn wanneer het personeel der school niet wil meewerken. Weth. v. d. Horst wil tegenover het schoolbestuur de wenscheipheid uit spreken dat het volgend jaar aan de aubade wordt deelgenomen. Hierna wordt besloten de gevraagde subsidie toe te staan op dezelfde condities als het vorige jaar. Aankoop Schoolbehoeften. 5. Verzoek van het Eestuur der R. K. Jongensschool in de Telefoon straat te Kaatsheuvel, om beschikbaar stelling van een bedrag van f 650.30 voor inrichting (meubileering) van een lokaal, ten gebruike van het zesde leerjaar. Deze aanvrage heeft betrekking op den aankoop van banken voor 48 zitplaatsen, een bureau, een platenkist stoelen en enkele andere kleinigheden, en wordt ingewilligd. Voorts wordt nogmaals de aandacht gevestigd op de verlichting der St, Bernardusschool. De Voorzitter zegt dat een dergelijk verzoek ook 't vorig jaar gedaan is. Toen is echter afwijzend beschikt, omdat een afzonderlijke leiding naar de school zou moeten worden gelegd. Er is intertijd nog een aanvraag om verlichting geweest uit de Telefoon- straat, doch er waren nog niet genoeg afnemers. Was dit het geval geweest, dan had de schooi gemakkelp verlicht kunnen worden. Ook in B. en W. is de wenscheipheid van verlichting besproken, maar de kosten zullen natuurlijk te hoog worden wanneer een aparte kabel gelegd moet worden. Het is daarom beter de zaak nog te laten rusten tot er nog meerdere aan sluitingen verzekerd zp. Het is trou wens niet dringend noodzakelp dat er electrische verlichting in de school komt, daar er geen avondlessen ge geven worden. De heer Roestenberg vraagt of er in de Telefoonstraat nog niet meer belang stelling is voor electrisch licht. De heer Beerens gelooft dit wel en acht het wenschelljk nogmaals een aanvraag tot de bewoners dier straat te richten. Aldus wordt besloten. 6. Vaststelling kohier Straatbelasting. Wordt vastgesteld conform concept B. en W. Rondvraag. Straatverbetering. De heer Snoeren vestigt nogmaals de aandacht op den toestand in de Weteringstraat, die danig wordt ver ontreinigd door afval der looierij der firma Verschure. Spr. begrijpt niet dat deze firma zelf geen verbetering brengt. Al het vuil der fabriek wordt op straat geworpen en het is bijna nietdoenlp daar te wonen. De Voorzitter zegt dat dezelfde kwestie ook reeds in B. en W. be sproken is. Weth v. Lier heeft er met den firmant over gesproken, maar er is nog steeds geen verbetering te merken. Per slot van rekening zal de firma er toe verplicht moeten worden het vuile water van de straat af te houden. B. en W. hadden al vroeger totverplich ting kunnen overgaan, maar hebben het eerst met zachtheid geprobeerd. Nu dat niet heeft geholpen zal een oificieele aanschrijving tot de firma gericht worden. De toestand kan zoo niet blijven. De heer Roestenberg merkt op dat indertijd besloten Is tot huishuur- verlaging voor het schoolhoofd te Loonschendijk. Spr. heeft gehoord dat deze verlaging nog niet is toegepast en vraagt den voorzitter of dit juist is De Voorzitter antwoordt dat het besluit is uitgevoerd. De heer Beerens vraagt of B. en W. den toestand van de Sprangsche Pad al in oogenschouw hebben genomen. Het is wenschelljk maatregelen voor verbetering te treffen. De heer Roestenberg vestigt in dit verband de aandacht op de vuile sloten iangs den Dijk. Weth. v. d. Horst noemt den toestand in de Sprangsche Straat en ook op verschillende andere plaatsen als Brand sche Straat en Molenstraat onhoudbaar. De duikers die onder den weg door liggen gooit men vol vuil. De bedoeling zit voor om op die plaatsen over een zekeren afstand links en rechts van den weg ook buizen te leggen, zoodat men het vuil niet meer in de loopen kan gooien. Dit kan nu juist goed gebeuren, daar van Tilburg goedkoope en goede buizen gekocht kunnen worden. De heer Roestenberg meent dat de nieuwe woningen hun privaten laten uitloopen op de riolen. Hij acht het gewenscht te zorgen dat voldoende maatregelen genomen worden opdat de riolen hierdoor geen vervuiling ondergaan. Weth. v. d. Horst zegt dat de water- loozing aan den Loonschendijk ook heel slecht is. Het water loopt daar achterom het weiland van Timmermans en onder den weg in den 2en Berkdijk, in het weiland van Timmermans ligt een buis die verstopt was geraakt. Men heeft die een stuk hooger gelegd, zoodat nu de afwatering niet voldoende meer functioneert. De Voorzitter zegt toe dat de Sprang sche Pad binnenkort onderhanden zal worden genomen. De heer Wijdemans vreest dat men geen verbetering zal kunnen krijgen als er geen riool gelegd wordt. De Voorzitter wil eerst den weg verbeteren en dan de begrooting 1932 eens afwachten om te zien of tot rioleering kan worden overgegaan. Hijzelf is hiervan een groot voorstander, maar men moet op de eerste plaats met de financiën rekening houden. De heer Wijdemans merkt op dat de waterloop in Loonschendijk, onder de gemeente Sprang, is uitgebaggerd. Men heeft echter het vuil net zoo lang langs den sloot laten liggen tot alles er weer inlag. Weth. v. d. Horst zegt dat B. en W. aan Sprang kunnen verzoeken het vuil op te ruimen om zulks te voorkomen. De heer Snoeren komt nog eens terug op de Klokiaan, De Trammaatschappij heeft daar op haar manier de u „verhard", doch spr. vreest dat dezen winter nog een veel groote, modderpoel zal zijn. Weth. v. d. Horst zegt dat de maat schappij het zoo voldoende vindt et dat de financieele toestand niet toelaai tot keiverharding over te gaan. Snoeren. Per slot van rekening zal ^nêene de gemeente het wel zelf moeten doen s Afscheid Ouden Raad. Daar dit de laatste vergadering vat den raad in deze samenstelling is, wil de Voorzitter de gelegenheid gaarne te baat nemen om de leden die It September niet meer zullen terugkeereii hartelijk dank te brengen voor wal zij in de afgeloopen zittingsperiode vooi de gemeente gedaan hebben en vooi de aangename samenwerking die h| van hen heeft ondervonden. Spr. brengi dank aan de heeren v. d. Heuvel et Swagemakers, die niet aanwezig zijn, en speciaal aan den heer v. Amelsfooii, die steeds tot op het laatst present is. geweest. Spr. hoopt dat het de drie aftredende leden in de verdere jaren goed zal gaan. De heer v. Amelsfoort brengt namen: de aftredenden dank voor deze harteltykt woorden, en spreekt de hoop uit dal de nieuwe raad onder de kalme, be zadigde leiding van den voorzitter vut goeds voor de gemeente zal doen, Spr. brengt vervolgens ook dank aai de beide wethouders met wie steeds aangenaam is samengewerkt, al mochl er dan ook eens een meeningsverscli zijn. Hij hoopt dat de goede geest dit in de afgeloopen 4 jaren in den raai geheerscht heeft ook in de volgende periode bestendigd mag blijven. Hierna wordt de vergadering ge sloten. i ven en lu> Donald do der nieuw de gro°te volkomen Naar hi nigingen slechts de loonen, w zich in he zal blijven Uit het gebied koi richten. D zijn, tengi van een c ken te W zijn onge-i komen. Het tot; ge van de vincies H thans op BUITENLAND. Engeland's Labour Ministerie afgetreden. Mac Donald vormt t nationaal bewind. Het Engelsche ministerie heeft de moeilijkheden, die haar crisismaat regelen bij conservatieven en liberalen vonden, niet te boven kunnen kon» en is Maandag j.l. afgetreden. De hoopvolle stemming, Zaterdag gewekt door MacDonald's mededeel ling, dat de regeering nieuwe voor stellen had uitgewerkt, is gebleken niet gegrond te zijn geweest. Na een Zondag van onbekende politieke be wogenheid, die duizenden belangstel lenden naar Downingstreet en Buc kingham Palace bracht, juist als inde dagen van den oorlog, heeft op de ka- binetszitting van Maandagavond dt crisis haar hoogtepunt bereikt. MacDonald heeft een nationale regee ring gevormd. In het nieuwe kabinet zuil-en behalve Labour-ministers ook conservatieven en liberalen zitting hebben. Baldwin en de andere partij leiders hebben hiertoe hun toestem ming gegeven. De nieuwe regeering zal zich uil sluitend beeperken tot de maatrege len, welke Engelands' financieele po sitie weer op een gezonde basis moe ten plaatsen. Na uitvoering van deze maatregelen zullen zeer waarschijnlijk nieuwe verkiezingen volgen. Persstemma Het Labour-blad „Daily Herald meent dat 't nieuwe kabinet in 't La gerhuis een meerderheid zal vinder- De „Times" schrijft dat de ineen storting van 't Engelsche crediet nie- mand erger zal treffen dan de arme bevolking. „Daily Express" prijst 't diploma tiek ingrijpen van den Koning. De li berale bladen wijzen op de eensge zindheid tusschen conservatieven ei liberalen. Het nieuwe kabinet Naar verwacht wordt, zal Laboui in dit kabinet vertegenwoordigd zij' door MacDonald, Thomas, Snowdet en Sankey. Ook de conservatieven el liberalen zullen vrij zeker elk vier portefeuilles krijgen. Als vertegen woordigers van eerstgenoemden in dt nieuwe regeering zullen hoogstwaar schijnlijk o.m. Baldwin, Neville* Chamberlain en sir Samuel Hoare i» aanmerking komen. Voor de liberal® noemt men, zooals bekend, lord Rea ding, sir Herbert Samuel en sir Do nald MacLean. Of Lloyd George een portefeuille voor zijn rekening zal ne men, is nog aan twijfel onderhevig Het is mogelijk, dat zijn gezondheids toestand hem dit niet toelaat. Het speciale doel der vorming van de nieuwe regeering is 't nemen van maatregel-en tegen de huidige natio nale crisis. Het zal geen coalitierege ring zijn in den zin, dien men gewoon lijk aan dit woord toekent, doch e® coöperatie-regeering met dit eenig® doel. Wanneer dit doel bereikt zal zijn, zullen de politieke partijen haa' onderscheiden posities weer innen#" De Labour-ministers, die zich zoo hardnekkig verzet hebben tegen d' bezuinigingseischen van conservatie-

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 2