UMNIIKTn (To. 68. Woensdag 26 Augustus 1931. tweede blad. jaarmarkt te Waalwijk ap Donderdag 27 Augustus. Raadsvergadering. Openbare vergadering van den raad ier gemeente Waalwijk, te houden op Vrijdag, 28 Aug. 1931, des namiddags 1 uur, ten gemeentehuize. Aan de orde 1, ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. Ontvangstbericht afschrift raadsbe- Slult van 31 Juli 1931 tot wijziging der algemeene politieverordening der gemeente Waalwijk 1924. 2 Voorloopige vaststelling gemeente en bedrijisrekeningen 1930. 3. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein aan de Baard- rfkscbe Straat. Voorstel tot verhooging van het credlet voor onderhoud van wegen en straten in verband met werkverschaf fing. 5, Voorstel tot het verleenen van een crediet in verband met de instelling van een register van inlichtingen in de armenwet en aanstelling woninginspecirice. (j, Vaststelling rechtstoestandveror dening voor het gemeentepersoneel. Prae-advles punt 5. In onze nota van 24 Juli 1931 be geleidende het in Uwe vergadering van 31 Juli d.a.v. vastgestelde regle ment voor de Burgerlijke Armbesturen In de gemeente Waalwijk, deelden wij om, mede, dat wij, bij vaststelling van da! reglement door Uwen raad, voor nemens waren zoodra mogelijk over te gaan tot 't instellen van 'n register van Inlichtingen als bedoeld in artikel 58 der Armenwet en tot het benoemen vaneen beheerder van dat register. Tijdens de mondelinge behandeling van vorenbedoeld reglement in Uwe vcigadering deelde de Voorzitter van ons College verder nog mede, dat het In onze bedoeling lag. indien tenminste de raad zich in beginsel daarmede kon vereenigen, aan den beheerder van dat register tevens op te dragen de Inspectie van de door de gemeente en, indien de Woningbouwvereeni gingen zulks wenschten, ook van de door deze, in het belang der Volks huisvesting gebouwde woningen. Uwe vergadering kon zich blijkens de gevoerde mondelinge gedachten- -wlsseling wel met dit denkbeeld ver eenigen en gaf, gezien de aard der te verrichten werkzaamheden, aan de aanstelling van een vrouwelijk ambte- naat de voorkeur. Dit alles en onze toezegging om U hieromtrent nog nadere voorstellen te doen, is voor ons aanleiding geweest het denkbeeld, om den beheerder van hel register van inlichtingen tevens te belasten met de inspectie van de in. bel belang der volkshuisvesting ge bouwde woningen, nader uit te werken. Op de eerste plaats hebben wij ons daarom gewend tot de beide in de gemeente gevestigde Woningbouwver- eenlglngen, met de vraag of zij voor de Inspectie van hare woningen ook gebruik wenschten te maken van de diensten van het daarvoor in 't leven Ie roepen instituut en zoo ja, of zij bereid zijn een evenredig deel der daaraan verbonden kosten te dragen Oe beide woningbouwvereenigingen beantwoordden de gestelde vragen toestemmend. Oaama hebben wij nagegaan "elke werkzaamheden aan de te be noemen vrouwelijke ambtenaar behoo "n te worden opgedragen. Naar onze Mening ware haar werkkring als volgt Ie omschrijven. Als beheerster van het register van '"lichtingen zal zij: 1. Omtrent eiken persoon of gezin, jtot zich bij een der Burgerlijke Arm besturen om ondersteuning aanmeldt, en door deze aan haar is op te geven, nebben te onderzoeken of de persoon, voor wien hulp 3 gevraagd, zichzelf het noodzakelijke tovensonderhoud niet kan verschaffen; k of anderen ingevolge het Bur- Nijk Wetboek, de Wet op 't Arbeids- contract of eenige andere wet tot het verstrekken van het noodzakelijke Nensonderhoud gehouden zijn en zoo [a> of dat vergeefs aan dezen is ge waagd en waarom c- of de arme al dan niet recht heeft P eenige uitkeering van verzekerings- 01 andere fondsen d, of bij gebreke van hulp, alsbe- oeid onder b en van het recht op 'tkeering, als bedoeld onder c, hulp Jn worden gevraagd aan eene kerke- pe, bijzondere of gemengde Instelling n weldadigheid en zoo ja. of zij 'geefs aan zoodanige instelling is gevraagd en waarom onder welke omstandigheden de persoon verkeert, door welke oorzaken hij in armoede is geraakt en welke de eigenschappen en de gedragingen van hem en de leden van zijn gezin zijn, voor zoover deze by de beoordeeling van zyn toestand in .aanmerking be— hooren te komen j. welke inkomsten de arme en de leden van zijn gezin hebben of kunnen hebben g. of er kans op herwinnen van de zelfstandigheid bestaat en welke vorm en welke mate van onderstand het meest geschikt is om daartoe zoo spoedig mogeiyk te geraken. 2. van de onder 1 vernielde ge gevens aanteekening houden in een register, waarvan de inrichting nog nader door ons zal worden voorge schreven 3. de vergaderingen van de Bur gerlijke Armbesturen, zoo zij daartoe wordt uitgenoodigd, moeten by wonen 4. desgevraagd inlichtingen uit het door haar bij te houden register moe ten verschaffen aan de Besturen van bijzondere iustelltngen van weldadig heid en aan andere, door ons College aan te wyzen personen 5. na afloop van ieder kwartaal 'n overzicht van hare werkzaamheden aan ons College inzenden. Als woninginspectrice zal zij 1. Voor zoover noodig regelmatig de huurders bezoeken en daarbij letten op den toestand van het gezin, de wijze van bewoning en den staat, waarin de woningen verkeeren 2. moeten trachten invloed op de bewoners uit te oefenen teneinde op— heifing van misstanden te verkrijgen en is zy verplicht de huisvrouw met raad bij te staan in de zorg voor de de moreeie en hygiënische belangen der gezinsleden 3. onderzoek moeten instellen om trent woningzoekenden: 4. zoo noodig voorstellen doen inzake maatregelen, waardoor't maat schappelijk peil der bewoners kan worden verhoogd 5. Na afloop van ieder kwartaal 'n overzicht van hare werkzaamheden inzenden aan ons College en de beide Woningbouwvereenigingen, voor zoo ver ieder hunner aangaat. Wij hebben gemeend met boven staande omschryving van de taak, zooais wy die ons voor de aan te stellen persoon hebben gedacht, te kunnen volstaan. Uiteraard is bovenstaande opsom ming van hetgeen tot haar taak behoort in algemeene bewoordingen gehouden en is daarby niet in details afgedaald. Dit laatste kan beter geschieden in een alsnog voor de betrokkenen vast te stellen instructie. Zoodra de Rechts toestand-verordening voor 't personeel dezer gemeente door Uwen Raad zal zyn vastgesteld en wy omtrent de werking van het in 't leven te roe pen instituut meer ervaring hebben opgedaan, zullen wij een instructie vaststellen en deze te Uwer kennis brengen. Wat nu de bezoldiging van de aan te stellen persoon betreft, meenen wy omdat bovengenoemde werkzaamheden geen volle dagtaak zuiien vormen en deze tevens een uitgesproken chari tatief karakter dragen, dat met een bezoldiging van f 800 per jaar wei zai kunnen worden volstaan. Deze bezoldiging ware o i. te splitsen in eene van f 400 als belooning voor de werkzaamheden, verricht als be heerster van het register van inlich tingen en in eene van f 400 voor de diensten, verricht als woninginspec irice. Deze laatste f 400 kunnen dan weer worden omgeslagen over het Gemeenteiyk Woningbedrijf en de beide woningbouwvereenigingen, naar rato van het aantal woningen, door ieder hunner geexploiteerd Momenteel .wor den door haar in totaal 395 woningen geëxploiteerd, zoodat naar dezen toe stand van deze f 400 zullen komen ten laste van het Qem. Woningbouwbedrijf f304.— de Woningbouwv. Baardwijk f 42 45 de Besoijensche Woninbouwv. f 53 55 Resumeerende stellen wij U voor, een dedrag van f 800 beschikbaar te willen stellen voor aanstelling van een beheerster van het register van in lichtingen, als bedoeld in art. 58 der Armenwet, aan welke tevens de in spectie der in deze gemeente in het belang der volkshuisvesting gebouwde woningen zal worden opgedragen. Burg, en Weth" van Waalwijk. Verg. Trouw aan Oranje DeKoninginnedagvereeniglng „Trouw aan Oranje" in de St. Antonius-paro chie heeft Maandagavond in de zaal van caié van Daelen een algemeene vergadering gehouden, tot voorberei ding van 't aanstaande Koninginnefeest. De bijeenkomst werd door den voor zitter den heer M. C M. v. d. Heyden, geopend met een welkomstwoord. Hy gaf vervolgens een uiteenzetting van wat er op Koninginnedag gedaan zal worden. Er zullen kinderspelen worden georganiseerd, terwyi 's avonds een concert zal worden gegeven, waarvoor op het St. Antoniusplein tijdelijk een kiosk zal worden opgeslagen. De ver gadering stemde ten volle in met dit bestuursplan en geen der aanwezigen wenschte hierin eenige verandering te zien aangebr&ht. Er is nog geen nieuw bestuur ge kozen. Bij acclamatie werd besloten het huidige comité te laten aanbiyven tot na de feesten, om dan een huis- houdeiyk reglement te kunnen ont werpen, waarin de keuze van het bestuur geregeld is. Nadat door enkele aanwezigen van de rondvraag was gebruik gemaakt, werd deze geani meerde vergadering door den voor zifter gesloten. Ziekenkas R.K. Werkliedenvereeniging. Maandagavond hield de Ziekenkas der R K. Werkliedenvereeniging in den Gildenbond hare haifjaarlijksche ver gadering. De bijeenkomst werd door den voor zitter met een kort welkomstwoord geopend; de minder groote belang stelling weet hij aan de vergadering der Koninginnevereeniging in de St. Antoniusparochie die op hetzelfde uur werd gehouden. De notulen werden na voorlezing door den Secr.-Penningmeester, dhr N. van Hoof, onder dankzegging goed gekeurd. Financieel verslag. Aan het financieel verslag, dat hierna werd uitgebracht, ontleenen wy de volgende cyfers Ziekenkas. Inkomsten contributie f 927 27, rente Volksbank f 222 83. reductie tand arts f 18.—. rente' R. K Kerkbestuur St. Jan f 80.—, restitutie gemeente f22 78, in totaal f127088 Uitgaven: ziekengeld f1069 93, on gevallen f 93 tandarts f 31 40, druk werk f 12.05 verg. bestuur f 48 wijkboden f 37 50, controleurs f 1.— afgevaardigde Ztekenbulsopening f 2 50 onvoorzien en porto 12.17, in totaal f 1395 45. Het nadeelig saldo bedroeg dus f 124.57. Op 1 Jan, '31 was in kas 18780 49 en op 1 Juli 8655.92 Steunfonds. Inkomsten contributie f 341.16, rente Volksbank f98 85, totaal f 440.01. Uitgaven ziekengeld f 505 92, verg. bestuur f 45, wykboden f3750, con troleur f 1, totaal f589 42. Nadeelig saldo f 149 41. Terwijl het kasb^drag op 1 Jan. bedroeg f 3612,68, was dit bedrag op 1 Juli verminderd tot f 3463,27, Het gezamenlijk bezit der beide kassen was op 1 Juli Ziekenkas f 8655 92 Steunfonds f 3463.27 Totaal bezit f 12119 19 De controlecommissie, de heeren v. Drunen en Verhoeven, bracht by monde van den eerste rapport uit, zy heeft boeken en bescheiden in orde bevon den en steit voor deze goed ie keuren. Spr. wenscht een byzonder woord van dank te brengen aan den ijverigen penningmeester die de kassen zoo uitstekend beheert en hy hoopt dat de heer v. Hoof deze functie nog lang zal mogen bekleeden. De vergadering stemt met deze woorden in. Het fiiantieel verslag wordt hierna goedgekeurd. De controleur A. Verhoeven treedt af, in zijn plaats wordt benoemd de heer C Dekkers. Aanvulling Reglement. Het bestuur doet hierna een voor stel tot wyziging van het reglement door aanvulling van art. 11 Ziekenkas en art. 4. Steunfonds. De voorzitter geeft hierop een korfe toelichting. Na de invoering van de ziektewet is gebleken dat er in het reglement een tekort was Met het bestuur der werkliedenver. is hierover gesproken en besloten is voor te stel len het volgende artikel aan het re giement toe te voegen De uitkeering zal geregeld worden naar de bepalingen der ziektewet wanneer een lid 30 weken tengevolge van dezelfde wederkeerende ziekte, ook over verschillende jaren, uitkee ring heeft genoten, wordt door het bestuur bepaald of hy voor zulk een ziekte nog voor uitkeering in aanmer king komt. Door dit artikel zal het bestuur een stevig houvast krygen. Het artikel wordt goedgekeurd. Wat betreft artikel 4 Steunfonds heeft het bestuur gemeend de uitkee ring gedurende 6 maanden te moeten brengen op 3 maanden. Het bestuur heeft toch het recht om de uitkeering telkens met 2 maanden te veriengen, zoodat het practisch gelijk kan blijven. Er wordt nu teyeel gedacht dat dit fonds een soort pensioenfonds is en die verkeerde meening wil het bestuur er uit werken. Verder wordt aan het art. toegevoegd dat het bestuur het recht heeft een steuntrekkende naar een door haar gewenschte keuring te zenden, een dergeiyke bepaling dus, als ook reeds vroeger bestaan heeft. De kosten hiervan worden natuuriyk uit de kas vergoed. Mededeellngen. De Voorzitter doet hierna enkele mededeelingen. Zooals uit het verslag van den penningmeester gebleken is, was er dit halfjaar een belangrijk nadeelig saldo. Dit saldo, dat gezameniyk f 273 93 bedraagt, zou nog grooter geweest zijn als het niet was verminderd door het bedrag van f401.68 dat aan rente binnenkwam en welke post slechts éénmaal per jaar op de rekening voor komt. Men kan dus verwachten dat het nadeelig slot der rekening over 't tweede halfjaar veel grooter zal zijn. De voornaamste oorzaken van dit tekort zijn de uitkeerlngen waarvoor geen geld wordt opgebracht Er werd 1245.— uitgegeven voor ongevallen, voor ver pleging f289 50, tandarts f54.—, dus samen f600 90 waarvoor niets binnen kwam Het bestuur zal in de totkomst maatregelen beramen tegen deze uit gaven. Verschillende leden der ziekenkas zijn boven de 65 jaar en blijven toch nog steeds rente trekken. Er zyn er verschillende die invalide zyn, maar niet als zoodanig verklaard worden omdat ze rente trekken. Het bestuur heeft gemeend, dat dit zoo niet k n blijven, daar 't reglement bepaalt dat men loontrekkend arbeider moet zijn Menschen die door ouderdom niet meer kunnen werken, kunnen geen lid der ziekenkas biyven. in de toekomst zullen ook hiertegen maatregelen wor den getroffen. De heer C. Dekkers vraagt hiervoor een leefiydsgrens te bepalen, doch de voorzitter acht dit onmogelijk en tevens overbodig, de grens wordt voldoende getrokken door 't feit dat men loon trekkend arbeider moet zijn. Na eenige discussie wordt het bestuur volmacht gegeven over deze kwestie naar eigen goedvinden te oor- deelen. Rondvraag De heer Dekkers vestigt er de aandacht op dat het nog meermalen voorkomt dat steuntrekkenden in caié's komen, hoewel 't reglement dit verbiedt. Zeifs komt 't voor dat men dronken loopt. Hy vraagt hiertegen maatregelen te treffen. - De voorzitter zou graag zien dat de leden in deze wat actiever waren en dergelijke gevallen direct aan 't bestuur mededeelden, opdat dit de zaak kan onderzoeken. Het is de plicht van de leden zoo iets aan te geven, wanneer men lid is van een R.K. vereeniging moet men dat ook door daden durven toonen. Hierna wordt de vergadering met een kort dankwoord en met den christeiyken groet gesloten. Concert St. Crispijn. Het concert dat de Harmonie op 31 Aug. a.s. op de kiosk zou geven moet door omstandigheden worden verschoven tot Dinsdag 1 September. Het programma is alsvolgt 1. Marche Lonaine, L. Ganne. 2. Lustspiel, Ouverture, Keler Bela, 3. Fant. sur l'Op. Mignon, A. Thomas. 4. Soldatenleben, Fant.. Keler Bela 5 Grat Zeppelin, Marsch, C. Teike. 6. Les Clockes de Corneville, Fant. Plarquette. 7. Wiener BIüf, Walser, joh. Siauss. 8. De Fremersberg, Badensche Legende, M Koennemann. Afscheid P. Verwiel, gas commissie. in de j.l Vrijdagavond gehouden vergadering der Gascommissie, werd het scheidende lid, de heer P. W H. Verwiel, door den voorzitter, wethouder Smolders, toegesproken. Alleen reeds het feit dat de heer Verwiel, 29 jSren lid dezer commissie geweest is deed spr. met ingenomen heid 'n afscheidswoord spreken. Spr. haalde enkele belangrijke data en feiten aan waaruit blijkt wat de com missie aan dhr V. verplicht is. Nog in hetzelfde jaar zijner benoeming tot raadslid, 1902, werd dhr. V. lid der voorloopige gascommissie. Spr ging de ontwikkeling van het bedrijf na. Eerst vanaf i860 als par ticuliere onderneming wat echter zulk een mislukking was dat de gemeente in 1882 besloot het bedrijf over te nemen en te desorganiseeren. Onder de eerste gascommissie bleef 'tbedriji stationnaii, toen echter in 1902 een nieuwe commissie aan het bewind kwam waarin ook dhr V. reeds zitting had kwam de bloeitijd. Tot 1916 spreken de jaarverslagen van een gunstig verloop, de volgende jaren tot 19-0 baarden de Gascom- missie zeer veel zorg. In 1920 werd de Waterleiding overgenomen van de Mij. „de Langstraat". In de voorbe reidende commissie had dhr. Verwie zitting. Ook aan den nieuwbouw der gasfabriek in 1927 heeft dhr. Verwie zeer actief deelgenomen door 't maken van studiereizen en het houden van besprekingen. Al die jaren, zei Weth Smolders, heeft dhr. Verwiel aan de behartiging van deze gemeenschaps* belangen gegeven, tot hij thans zijn plaats voor jeugdiger krachten wil vrij. maken. Spr. dankte hem voor de vele diensten aan de gemeente bewezen. De heer Verwiel dankte hierna met een kort woord, waarbij hij de hoop uitsprak dat de bedrijven ook in de toekomst dezelfde bloei zullen mogen genieten als tot dusver. Zilveren Huwelijksfeest. Onder buitengewone belangstelling uit alle kringen hebben de hr. en mevr. 1. Dor,kets—van Huiten Zaterdag j i. hun zilveren huwelijksfeest gevierd. De stroom van prachtige bloemstukken, die geheel hun woning in een lusthof herschiepen, van fraaie geschenken, telegrammen en andere blijken van belangstelling hield den geheelen dag aan en getuigde van de groote achting en waardeering die men algemeen gevoelt voor dit zilveren paar. dat zich op zoo velerlei gebied voor het alge meen welzyn verdienstelijk heeft ge maakt. Na de feestviering in besloten fa miliekring boden de jubilarissen aan het personeel een prachtig geslaagden feestavond aan in 'i Patronaatsgebouw dat keurig was versierd. Een uitnemend verzorgd diner en een varieerend pro. gramma van muziek, zang en voor drachten, vulden dezen avond die voor de circa 150 gasten wel te gauw zal zyn omgevlogen en allen nog lang heugen zal. De lieuertafel „Tot Bloei der Toon kunst" en de Harmonie „St. Jan" van welke vereenigingen de heer Donkers beschermheer is, brachten gedurende dien feestavond het zilveren echtpaar een serenade, waarbij resp. de heeren W. v. d. Mee en A. de Leeuw de ju bilarissen complimenteerden. Coöp „Ons Belang Zooals gemeld zal de O öp, „Ons Belang" Zaterdag a.s. haar 25-jarig bestaan feesteiyk herdenken. Er zal een feestvergadering worden gehouden, waarvoor 't programma o.m. de vol gende attracties vermeldtinleiding door den voorzitter en verschillende liederen en coupletten te zingen door de heeren A. Boom, J. van Lier, M. van Iersel en door een mannen- kwartet. De bijeenkomst vangt aan om 4 uur. Gouden Huwelijksfeest N. Hooijmaaijer—Eijpen. In aansluiting aan ons vorig bericht, kunnen wij thans melden dat voor het Dames—Comité zijn gekozen Mej. A. Verwiel, Vooirz. Mevr. G Maas, Secr. Mej. L Trommels, Penningm. Wegwedstrijd Breda—Lier en terug. Onder groote belangstelling werd bovengenoemde wedstryd j I. Zondag gehouden. Onze plaatsgenoot L. Slaats wist zich ook hier weer te onderscheiden en eindigde als eerste in de klasse Nieuwelingen. De Brabantsche lnduslriedagen. In de Augustus iflivering van .„Ne- derlandsch Fabrikaat", het maandblad der vereeniging „Nederlandse!) Fabri- kaat" hebben in verband met de te houden Brabantsche lnduslriedagen de heeren G N van Loon, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat, Jos. E. A. M Meyring, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Hertogenbosch en Omstreken, Cl. F. J. Schellens, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oosteiyk Noord-Brabant, P. van den Biggeiaar, Voorzitter van de Kamer van Koophandel en -Fabrieken voor Westeiyk Noord-Brabant, zeer belangwekkende artikelen geschreven, te wijl nog wordt aangetroffen een artikel over de Textielschool te Tilburg. rfieuwe zaak. Onder den sprekenden naam van „Ons Voordeel" is in het pand naast de slagerij van den heer jos Zijlmans in de Grootestraat een nieuwe winkel ingericht in kruideniers- en grutters waren, comestibles, enz. Blijkens achterstaande advertentie zal de opening a.s. Vrydag n.m. 6 uur plaats hebben en momenteel is men nog druk met de inrichting bezig, doch uit hetgeen wij er reeds van zagen valt wel af te leiden dat Waal wijk hiermede een zeer modern inge richte kruidenierszaak ryker zal worden. De groote, pakkend opgelette etalage, de ruime, van de nieuwste en meest praktische hulpmiddelen voorziene winkel, alles getuigt van een groot- schen, modernen opzet. Den ondernemer 't beste succes. Diamanten Bruiloji. Maandagavond heeft het buurt— comité voor de diamanten bruiloft van 't echtpaar van Delft—Wertz een ver gadering gehouden, waarin het pro gramma voor het feest van Zaterdag besproken werd. Te 9 uur zal de plechtige H. Mis van dankzegging in

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 5