de parochiekerk van St, Jan worden opgedragen, waarna door den voor zitter van comi de jubilarissen zullen worden gelukgewenscht en gehuldigd. Daarna wordt een echte Brabantsche koffietafel aangeboden en fe circa 12 uur zal er gelegenheid zijn om de jubilarissen te feiiclteeren. Na den middag zal het echtpaar een auto-toertje maken door Groot Waalwijk. Tegen den avond zullen door de Harmonie St, Crispijn en Liedertafel Oefening en Vermaak serenades wor den gebracht. Met de voorbereiding begint men nu goede vorderingen te maken, avond aan avond werken de jongelui uit de buurt ijverig aan de versieringen Een prachtige eerepoort komt bij de woning der oudjes, terwijl aan de straat eveneens een zeer artistieke boog wordt geplaatst Om de familie beter gelegenheid te geven tot feesten wordt bij de woning een groote tent geplaatst. Eerste H. Mis De oud-Waalwljker, de Eerw. Pater Klljberg SJ. heeft Zondag j.l. in de parochiekerk St. Leonardus te Beek en Donk zijn plechtige eerste H. Mis op gedragen. Vanaf de woning van zijn zwager, waar ZijnEerw. vertoefde, waren mooie versieringen tot aan het kerkgebouw aangebracht en wapperde van de hulzen de nationale, driekleur. Om 10 uur droeg de nieuw gewijde priester zijn eerste plechtige H Mis op geassisteerd door drie andere geestelijken, waaron der ook de Z. E. heer Pastoor der parochie Donk. Na het evangelie hield een Eerw. Pater de feestrede. Met buitengewoon goed gekozenwóorden en voorbeelden wist deze spreker de ver hevenhsid van het Priesterschap te schetsen Hij legde in 't bijzonder den nadruk op het geluk dat de familie, doch vooral zijn bejaarde ouders nog is ten deel mogen vallen. Door het zangkoor werd de meer. stemmige Mis van Filke zeer ver dienstelijk ten gehoore gebracht. Na de H. Mis werd Z.Eerw. en familie, voorafgegaan door bruidjes, weer naar huize „Heran" teruggebracht. Hier hielden de bruidje? eene toespraak en boden namens de buurt en feestcom missie een prachtige bloemenmand aan De jubilaris dankte ontroerd. Om circa ll'/i uur bracht de harmonie een aubade, waarbij de president, de heer Hamelinck, gelukwenschen ut sprak Biljarten. Donderdagavond j I. speelde in Café Hoefnagels te Tilburg onder groote belangstelling een WSC—zestal een wedstrijd tegen de zes beste biljart krachten der Voetbalver. Longa welke na spannenden strijd door WSC met 49 caramboles werd gewonnen. Naai wij vernemen, zullen binnenkort in Hotel «De Twee Kolommen* de re vanche partijen worden gespeeld. Circus van Bever. Circus-menagerie van Bever heef de goede reputatie die het hier verleden jaar gevestigd heeft, ook ditmaal weer hoog gehouden. Vanaf Zaterdag tot en met gisteren werd een reeks prachtige voorstellingen gegeven, in de circustent die naast de Vakschool was opgeslagen. Het uitgebreide programma bevatte niet minder dan 21 nummers, allen vol afwisseling, en in staat om den bezoekers een avond van echt gezond circusgenot te bezorgen. Een circus blijft nu eenmaal een zeer bijzondere attractie en ofschoon de verschillende nummers en vooral de clown-grappen dikwijls hetzelfde zijn als wij ze vroeger reeds zagen, moet men toch telkens weer gieren van 't lachen om de kluchtigheden, terwijl men 't vol gend oogenblik een en al bewondering is voor de rappe, handige en ge vraagde acrobatiek of fraaie dressuur staaltjes. En vooral Circus van Bever is in staat om den toeschouwer den geheelen avond een spannend en vroolijk amu sement te verschaffen. De prachtcoilectie paarden en de uitstekende dressuur moeten op de eerste plaats genoemd worden. Vooral het Hoogeschoolrijden van den heer van Bever was uitstekend terwijl ook de moderne dressuur van Mevr. van Bever moet genoemd worden De jockey Roedy bracht het publiek in bewondering door zijn rappe paard— acrobatiek. Ook de acrobatische nummers waren goed verzorgd Harty en Zulma gaven prachtig en gewaagd tandwerk te zien terwijl de lucht-acrobatiek van Joze en Qrieda een der beste nummers was Miss Mary toonde zich een zeer goede koorddanseres, dit nummer viel b het publiek zeer in den smaak, te oordeeien tenminste naar het krachtige applaus. De climax in 't programma vormde het slot-nummer waarin de 5 Indische leeuwen optraden, en uitstekend ge dresseerd bleken. De temmer bieek voor geen kleintje vervaard, en waagde het zijn hoofd in een van de gapende leeuwenmuilen te steken; wel wat griezelig om aan te zien 1 Ten slotte noemen we nog het prachtig clownpaar Tlchie en Schepsa. We noemen ze hier 't laatst, doch ze verdienen feitelijk wel een allereerste plaats. Een circus zonder clowns is nu eenmaal niet denkbaar, en steeds zorgen deze zoo gek mogelijk uitge doste grappenmakers voor het komische intermezzo tusschen de programma- nummers Van Bever beschikt wel over een buitengewoon prachtpaar, alleen het zien der twee kerels doet al lachen. Schepsa toonde zich boven dien in „de vallende man" een handig acrobaat. Dat het publiek, dat eiken avond zeer talrijk was opgekomen, genoten heeft bieek voldoende uit het applaus dat op elk nummer van 't programma volgde. Circus van Bever kan dan ook op vele punten met de groote broers wedijveren. Wij besluiten met de hoop. die wij ook reeds vorige maal uitspraken, dat van Bever ons ook 't volgende jaar op zijn uitvoeringen zal komen ver gasten. Ongevallen. Zaterdag viel C. M., terwijl hij in het gemeentelijk gymnastieklokaal be zig was eenige werkzaamheden te ver richten, met het ongelukkig gevolg dat hij zijn been brak. Per brancard werd hij naar het St. Nicolaas ziekenhuis overgebracht. De postbode uit Drongelen werd hedenmorgen bij 't postkantoor alhier aangereden door een auto van den heer R. uit Sprang-Capelle. Zijn fiets werd geheel vernield. Dr. Langemeijer verleende geneeskundige hulp en con stateerde inwendige beenkneuzing. Het slachtoffer werd per motor naar z'n woning vervoerd. DE PLAATSING VAN DEN GEDENK STEEN IN HET NIEUWE RAADHUIS. Gistermiddag is op plechtige wijze de Gedenksteen in het nieuwe Raad huis geplaatst door den Burgemeester. Om vijf uur waren de genoodigden bijeen gekomen in de directiekamer van 't bouwbureau op 't terrein, waar de handteekeningen werden geplaatst op de oorkonde. Hier waren aanwezig den Edelachtb. Heer Moonen, burge meester, de beide Wethouders W. Ei bers en F. Smolders, de raadsleden met uitzondering van de heeren H. v d. Waerden en A. H. van Schijndel, de gemeente-secretaris, de heer M. A. J. van Liempt, de loco-secretaris, de heer J. H. van Mierlo, het oud-raads lid, de heer B. Timmermans-Ver- schure, de architect van 't bouwwerk, de heer L. J. Kropholler, de alg. op zichter, de heer A. de Hoop, de uit voerders, de heeren de Bont en de ge meente-bouwkundige, de heer G. van Huiten. Van de heeren A. H. V. Schijn del, raadslid en M. J. P. van Loon, oud-raadslid, was bericht van ver hindering ontvangen. Hierna beklom het gezelschap het bordes van 't gebouw en nam plaats rond de kleine verhooging die was aangebracht tegen den muur waarin de gedenksteen geplaatst was en die op eenvoudige wijze was versierd. De nationale vlag wapperde. De burgemeester beklom het plan chet- en deed hier de mededeeling, dat hij niet den gedenksteen, deze was reeds aangebracht, doch de volgende oorkonde zou inmetselen: Tekst der oorkonde „In de jaren onzes Heeren 1931 en 1932, toen H. M. Wilhelmina Ko ningin was der lage landen, de Hoogedelgestr. Heer v. Rijckevorsel commissaris der Koningin was in de provincie Noord-Brabant, toen in Waalwijk de Edelachtb. Heer E. C J. Moonen burgemeester was en het college van Burgemeester en Wet houders bestond uit de Edelachtb Heeren E. C. J. Moonen, W. P. C Eibers en F. C. Smolders, wethouders, de secretaris M. A. J. van Liempt tijdelijk vervangen door den loco secretaris J. H. van Mierlo en toen raadsleden waren (volgen de namen der raadsleden) ...is dit Raadhuis gebouwd volgens het ontwerp van den architect A. J. Kropholler te Wassenaar, door J. de Bont, aan nemer te Nieuwkuik. Gemeente bouwkundige ;was G. P. van Huiten en opzichter A. de Hoop. De eerste steen werd gelegd op 19 van Zo mermaand 1931 door Mej. Wr. Moo nen en de Gedenksteen op 25 van Oogstmaand 1931". i Alvorens over te gaan tot de eigen lijke plechtigheid, houdt de burge meester |de volgende toespraak Rede Burgemeester. M. H. U zult vermoedelijk wel in een van de tijdschriften een plaatje hebben gezien, waarop staat afgebeeld een De Edelachtb. Heer Moonen, burgemeester, leest de oorkonde voor bij plechtige onthulling van een gedenksteen in het nieuwe raadhuis. de burgemeester die ,een petroleumlamp uitblaast om daarna den electrischen stroom in te schakelen, die voortaan de bron van 't licht in de gemeente zal zijn. De gedachte waarvan die bur gemeester op dat historische moment moet zijn vervuld geweest, was onge veer de mijne toen in de raadsverga dering van 27 Maart besloten werd een nieuw raadhuis te bouwen naar 't ontwerp, van architect Kropholler en het daarvoor noodige crediet aan het college van B. en W. beschikbaar te stellen. Ook dat was voor onze ge meente een historisch oogenblik, waarvan de beteekenis is teloor ge gaan in de sfeer van zakelijkheid die een raadsvergadering kenmerkt. Laten wij dat oogenblik nog even in onze ge dachten terugroepen en met enkele wborden belichten de uitspraak van den raad, die voor onze gemeente van zoo verstrekkende beteekenis is. Het bestaande raadhuis toch, dat feitelijk slechts een getransformeerde bierbrou werij is, heeft niets van een represen tatief karakter, hetgeen toch gewenscht is voor een raadhuis. Mocht het dit in 1955 toen het geopend werd wel gehad hebben, dan is 't ;toch volledig teloor gegaan in de ontwikkelingsgang van onze gemeente. Daarenboven biedt het bestaande raadhuis te weinig ;comfort om de verschillende diensten onder te brengen, die het gemeentebestuur door de ontwikkeling van onze gemeente thans te verzorgen heeft, om nog maar te zwijgen van de ouderdomsgebreken waarmede 't behept is, vooral als gevolg van zijn ziekelijke gesteldheid. Het is eigenlijk niet te verwonderen dat bij mijn installatie als burgemeester, nu Tl2 jaar geleden, verschillende voor aanstaande Waalwijkers zich geroepen hebben gevoeld er bij mij op aan te dringen zoq spoedig mogelijk een raad huis te stichten dat de lgemeente waar dig was. In dien tijd was de belasting druk in onze gemeente nogal beteeke- nend, en de wetenschap dat de stich ting van een monumentaal raadhuis de zen druk nog zou verzwaren, maakte de oplossing al heel moeilijk. Ik nam mij voor, voorzoover de beslissing in mijn handen lag, voorloopig een af wachtende houding aan te nemen, zon der de bedoeling ook maar een oogen blik uit mijn gedachten te laten gaan. De oplossing van 't probleem is geko men, is zelfs gekomen eerder dan wij hadden verwacht. Ze is ons als 't ware opgedrongen, kunstgrepen behoefden daarvoor niet te worden toegepast. Door den gestadigen groei en ontwik keling der industrie in onze gemeente, werd telken jare het bedrag van 't be lastbaar inkomen, met slechts eene uit zondering, verhoogd en door 't voor zichtig finantieel beleid van 't gemeen tebestuur, noodzakelijk door de eenzij digheid der industrie en in dit ver band wijs ik weer op de onderbreking van den vooruitgang in één jaar werden telken jare weer belasting-over schotten verkregen, die ons in staat hebben gesteld een monumentaal raad huis te stichten en te installeeren en tevens de oppervlakte van ons markt plein te verdubbelen, zonder dat de be lastingdruk behoeft te worden ver hoogd en zulks terwijl de belastingdruk in onze gemeente, vergeleken bij ande re, zeer bevredigend is. Het nieuwe raadhuis dankt derhalve zijn ontstaan aan een tijdperk van bloei der Waal- wijksche industrie en men zou 't kun nen noemen de bekroning van een pe riode van bloei. Meer echter dan de be kroning van een welvaartsperiode, zal dit raadhuis door architectuur en acco- modatie een symbool zijn van de krach ten die in onze gemeente leven en die, mits met overleg geleid, een waarborg zijn voor 'n gestagen bloei en ontwik keling van onze gemeente. Voor 'n gemeentebestuur is het een groot voorrecht een monumentaal ge meentehuis te mogen stichten, want onder normale omstandigheden zal het slechts aan een gemeentebestuur in een tijdvak van 1 of 2 eeuwen beschoren zijn een dergelijk gewichtig besluit te mogen nemen; maar daardoor wordt zulk een besluit ook een daad van groo te verantwoordelijkheid. De stichting van een monumentaal raadhuis bindt het nageslacht voor een tijdperk dat ik zooeven benaderd heb tusschen 1 of 2 eeuwen en hoe knellender die hand is, hoe feller de kritiek die verbonden wordt aan die personen, wier nanten in dezen gedenksteen zijn ingebeiteld. Wel zal de heer Kropholler, die be scheiden onder aan den steen vermeld is, een onbescheiden deel van deze kri tiek voor zijn rekening hebben te ne men, en ik geloof dat wij ons voor de consequentie van ons besluit niet be angst hoeven te maken, daar wij in goed gezelschap verkeeren. De keuze van den heer Kropholler als bouwmeester van 't raadhuis, wiens naam binnen en buiten onze grenzen een goeden, ja een uitnemenden klank heeft, geeft ons recht om met vertrou wen de komende kritiek af te wachten, en zulks temeer, daar de Commissie van advies, bestaande uit personen die op aesthetisch en architectonisch ge bied gezaghebbend zijn, zich ermee heeft kunnen vereenigen. Wij verkeeren in de gelukkige om standigheid, dat.Jiet werk kan worden uitgevoerd onder een opzichter als de heer A. de Hoop, die reeds jarenlang met arch. Kropholler heeft samenge werkt, en zich dus heeft ingeleefd in diens conceptie, zoodat hij eventueele problemen, die zich tijdens den bouw mochten voordoen, in dien geest zal oplossen. Zou er nog eenige vrees hebben be staan omtrent de wijze waarop 't werk zou worden uitgevoerd, dan heeft deze slechts zeer kort reden van bestaan ge had, toen n.l. bekend werd dat de heer de Bont uit Nieuwkuik zijn schouders onder 't werk zou zetten is deze jvrees geheel teniet gedaan. Het moet me van 't hart dat het voor mij een geruststel ling was'toen ik de zekerheid had dat het werk aan den heer devBont kon worden toevertrouwd. Bij mijne veelvuldige bezoeken aan den .bouw, welke veelvuldigheid gretig verklaring vindt in mijn groote belang stelling voor den toekomstigen zetel van 't plaatselijk bestuur en door .de onmiddellijke nabijheid van mijn d: lijksch werk, heb ik steeds kunnen merken de prettige samenwerking tu' schen alle categorieën van arbeiden ik heb opgemerkt een streven om el kaar te begrijpen en aan te vullen het geheel zoo goed mogelijk te d slagen. Ik dank allen, vanaf den arehited tot den arbeider die 't geringste werk doet, voor de samenwerking die er gericht is om dit raadhuis tot in j, finesses te don slagen. Dank ooi aan hen, die hun kracht hebben ge. geven aan de totstandkoming van dit raadhuis tot aan de gunning. Het j. thans 31/* jaar geleden dat de panden van „Noord-Braband" en van Mil zij aangekocht en in dat tijdsverloop j steeds gewerkt aan 't plan dat B. ei W. voor oogen hadden. Dank breit ik last not east aan den gemeente' raad, die door 't voteeren van noodige crediet een votum van groei vertrouwen in B. en W. heeft uitge sproken. Moge Gods zegen op dit Met, rusten, moge allen die een taak dit raadhuis vervuld hebben, vot- 1 doening geschonken worden, dan bei ik er zeker van dat het besluit van den raad tot stichting van dit raad huis zal strekken tot heil dezer ge meente die ons dierbaar is. Moge bi] feestelijke herdenkingen, zoolang dil raadhuis bestaat, het rood-wit-blaire erop blijven wapperen als symbool ,v:an onze nationale zelfstandigheid, en onze vrijheid, waarop wij allen trotsch zijn. Het zij zoo. Hierop wordt de oorkonde, in een looden buis geborgen, door den bur gemeester in den muur geplaatst waarmede ,de plechtigheid beëindigd is. De genoodigden verdwenen hier na weer in de directiekamer, waai een feestglas werd aangeboden. De gedenksteen die in den muur ii de hall is aangebracht, bevat het vol gende opschrift: Anno Domini 1931. E. C. J. Moonen, burgemeester. W. P. C. Eibers, F. C. Smolders, wethouders. P. W. H. Verwiel, J. H. J. Klijn, F. Passier, F. C. Roxs, J. C. Spapens H. v. d. Waerden, M. van Driel J, A. Loeff, C. W. Pullens, A. H. Schijndel, J. C. L. van der Ge raadsleden. M. A. J. van Liempt, secretaris A. J. Kropholler, Architect. R.K. Middelbare HandelsuvonJeursui Wij verwijzen naar de in dit no voorkomende advertentie betreffend! de aangifte van nieuwe leerlingen toelatingsexamen en hervatting dei lessen aan dezen cursus. Naast den gewonen 3 jarigen cursti! leidt deze avondschool op vonr prak tijk.» xamen Boekhouden, Franse!, Duitsch, Engelsch, Machlneschrijvei en Stenografie. DRUNEN. Openluchtuitvoering. Dooi de bekende tooneel vereenigtng dei Jongens Congregatie, zal op Zondaj 30 Aug. bij gunstig weder worden opgevoerd, het beroemde tooneeM: „Shylock de jood van Venetië' tooneelspel in 5 bedrijven. Met de vastenavonddagen is ditsliil reeds met groot succes opgevoerd. Op veelzijdig verzoek zal dit prachlij tooneelwerk andermaal worden gt geven op de ruime speelplaats, voor de Kiosk, bij ongunstig weder in zaal Deze uitvoering is toegankelijk v iedereen, zoowel dames als heeren ooi buiten de gemeente. Men verwacht een zeer talrijk po bliek, zoodat, wie een goede wil hebben, tijdig aanwezig NIEUWKUIK Plechtige uitvaart vai Pastoor A. C. van Beek. Vrijdag j 1. had onder enorme bt langstelling de uitvaart en begrafenli plaats van onzen Z Eerw. heer Pastoor Toen 's morgens tegen 10 uur bi klokken hun roepstem deden hoorei, gingen de parochianen in grooten getale op naar het in diepen rouw gehulde tempelgebouw, waarheen het stoffel overschot van hun geliefden herdei van uit het Ziekenhuis te's Bosch wal overgebracht en opgebaard. Behalve de familieleden waren eei 30-tal heeren geestelijken uit het deke naat en verschillende oud-kapelaani aanwezig. De stoet werd als geformeerd: 1. Politie, 2 R.K lingen-vereen. „St. Jan", 3 LiedertaW, 4 R K. Voetbalver. „S.D.O.", 5. Si Joris, 6 H. Familie, 7 Bestuur Boeren leenbank, 8 Burg. en Kerke!. Ar® bestuur en Wit—Qele Kruis, 9. Kr» met fakkels, 10. Eerw. Zusters, U Leden Maria—Congregatie, 12- w» Kerkkoor. 13. B. en W. en gemeente' bestuur. 14. Kerkbestuur, 15 Oeesie lijkheid. 16. Celebrhnt met assistenW 17. Lijkbaar, 18. Familie van V overledene. 19. Parochianen. De plechtige Requiem Misopge®' gen door den HoogEerw. heer Dekt Wouters uit Heusden geassisteerd do de WelEerw. heeren Kapelaans, w van

Echo van het Zuiden | 1931 | | pagina 6